VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojKako uzgajati u kokosu
LEGACY

Kako uzgajati u kokosu

104 odgovora4,931 pregleda

apr 2023.

#1
Imamo kokos na forumu,a znam da e ga biti i vise. Fali nam nekakav vodi,pa evo neka ovo bude tema gdje cemo podijeliti iskustva i sloziti nekakv vodi koji e biti koristan. Kokos Kokosovo vlakno je organski proizvod dobiven iz plodova kokosove palme. Nakon obrade kokosovih oraha, ostaci se obnavljaju u obliku vlakana. Ova zaostala vlakna prodaju se u obliku praha i filamenata, a mjeaavina dviju tekstura savraen je supstrat za biljke Usporedimo li prednosti koje nudi kokos s onima tla , lako emo shvatiti zasto se sve veci broj growera okrece prema kokosu. Va~no je uo iti razlike izmeu kokosa i ostalih supstrata, razumjeti, cijeniti i maksimalno iskoristiti njegove izvrsne kvalitete. Prvo, bitno je zapamtiti da je kokosov supstrat inertan supstrat , ato po definiciji zna i da ne sadr~i hranu i da e biti potrebno unositi neato biljkama tekuim gnojivom tijekom svakog zalijevanja. Oksigenacija kokosa jedna je od glavnih prednosti ovog supstrata, budui da je izuzetno spu~vast medij za uzgoj koji omoguuje korijenskom sustavu da se razvije mnogo br~e nego u tlu. To o ito rezultira sna~nijim rastom, ato e ponuditi mogunost skraivanja vegetativnog ciklusa biljaka. Takoer emo primijetiti prisutnost prirodnih trihoderma koje promi u formiranje i evoluciju korijena i poveavaju prirodnu obranu biljaka stimulirajui pozitivan ~ivot mikroba za sve metaboli ke procese biljke. Zalijevanje `to se ti e zalijevanja, kao ato smo prethodno objasnili, budui da je supstrat inertan, bit e potrebno primijeniti gnojiva pri svakom zalijevanju , vodei ra una o mjerenju PH i EC hranjive otopine. EC ili elektrovodljivost je koli ina gnojiva ili mineralnih soli prisutnih u vodenoj otopini , prilagodit e se prema potrebama biljaka prema njihovom stupnju razvoja. PH je mjera koja se koristi za definiranje je li voda bazi na ili kisela , PH ljestvica mjerenja kree se od 0,0 do 14,0. Za uzgoj u kokosovim vlaknima preporu ljivo je odr~avati PH izmeu 5,5 i 6,3 , ovisno o fazi razvoja biljaka kojoj emo se pribli~iti jednoj ili drugoj vrijednosti. Openito, idealan PH u rastu je 5,8, a 6,0 za cvjetanje, uz mogunost laganog mijenjanja PH tako da biljke asimiliraju sve razli ite hranjive tvari. Gnojiva e se morati prilagoditi ovom supstratu, preferiraju se kelirana gnojiva zahvaljujui njihovoj velikoj apsorpciji od strane biljaka, u inkovitija su i br~a. Postoje mnogi proizvoa i koji stvaraju gnojiva posebno za coco, koji nudi airok izbor linija proizvoda koje su sve rafiniranije i specijalizirane za ovu vrstu uzgoja---odnosno hidroponije Va~no je naglasiti da trenutno postoje mineralna gnojiva kao i organska gnojiva za uzgoj u kokosu. Najviae se koriste mineralna gnojiva koja su proizvodi posebno namijenjeni za hidroponiku. Kontejneri ili lonci za uzgoj u kokosovom supstratu uvijek moraju imati dobar sustav odvodnje, tako da viaak vode od zalijevanja mo~e lako otjecati, ostavljajui supstrat vla~nim, ali i dobro oksigeniranim, kako bi se pogodovala asimilacija hranjivih tvari, ali i kako bi se izbjeglo izlaganje korijenje do rizika od truljenja i drugih bolesti. Takoer emo istaknuti da e nam trebati manja koli ina supstrata, a time i manje posude , za razvoj usporediv s onim biljke uzgojene u zemlji. Ekvivalencija Coco VS soil bila bi 1,65 L kokosa za 7 litara zemlje , za vee biljke koristit emo posude od 3 litre kokosa umjesto 11 litara zemlje . Zalijevanje biljaka u kokosu zapo et e na sli an na in kao i kod biljaka u zemlji, iako e se moi primijetiti da je kokos superiorniji od tla u smislu drena~e i isparavanja vlage u tlu. supstrat, zbog visoke razine oksigenacije . Stoga e se zalijevanje na samom po etku razdoblja rasta provoditi ru no, ne viae od 100 ml po biljci, kako bi se olakaalo ovla~ivanje, a zatim brzo suaenje supstrata, naizmjeni ni ciklusi vlage i suae koji e omoguiti sustavu korijen razvijati na optimalan i zdrav na in, atitei ga od bolesti. Kako biljke rastu, poveajte koli inu zalijevanja. Od drugog tjedna cvatnje mo~e se instalirati sustav za automatsko navodnjavanje kako bi se odr~avala redovita i stalna prehrana. Kada i kako isprati korijen u kokosu Drugi va~an aspekt zalijevanja je iaenje korijena . Viaak gnojiva mo~e opei biljke , pa ak i ubiti ih: stoga e biti potrebno obratiti posebnu pozornost na EC hranjive otopine, ali i runoff-a koji te e iz posude nakon zalijevanja. Mjerenje EC runoff-a omoguit e nam da saznamo koli inu zasienih soli u supstratu , koje su iz ovog ili onog razloga ostale zarobljene u kokosovim vlaknima. Ove nakupljene soli poveavaju koncentraciju hranjivih tvari u supstratu uzrokujui pretjeranu gnojidbu. Vrlo je vjerojatno da biljke tada pokazuju znakove nedostatka, ponekad praene blokadom metabolizma, jer viae nisu u stanju asimilirati potrebne hranjive tvari. O istit emo korijenje kada je EC runoff-a-a iznad 2,5 primjenom Zyme-a pomijeaanog s trostrukim kapacitetom vode . Bit e potrebno prilagoditi ph prema stadiju ~ivota biljaka, EC e morati biti ato ni~i. Provoenjem ovog zahvata moi emo smanjiti koncentraciju hrane u supstratu eliminirajui nakupljene soli, a biljke e nakon toga povratiti snagu za nekoliko dana. stay high:)
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#2
@opa cupa u svakom tvom postu ima nesto pametno i korisno. Nadam se da ce i drugima biti od koristi. Bez ph mozda samo u vege fazi, zna da ide i do 8 kad odstoji voda u ne zatvorenom buretu. Ja ga korigujem na cca 6,5. Brinu me po malo ovi svetli vrhovi, bio sam ubedjen da traze cal&mag, ali nista se nije promenilo. Zato sam i mislio da povecam dozu na preporucenu (po proizvodjacu) od 2ml na L. Edit: a sto se tice medijuma, kokos ili zemlja miks, sve vise razmisljam da probam hidro sledeci grow.

jun 2023.

#3
Drug, kalcijum se "mrda" samo i isklju ivo putem transpiracije - dakle iz zone korena kad biljka vu e vodu. Ako je vlaga prevelika (a sam ka~ea da jeste), usporena je transpiracija i dolazi do Cal deficita. Dodavanjem neea mnogo pomoi, upravo suprotno - brda problema potencijalnih pravia Mojih dva centa ato bi se reklo*
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#4
Znaci da ostane ista doza tj pola preporucene? Cekam da budu lagani potovi pa onda ide zalivanje. Nije vlaga u potovima, napolju je danima ogromna vlaznost, a mislim da je u boksu ovog puta velika i zbog mnogo lisca.

jun 2023.

#5
i sada sta napraviti...>kalcij ne voli vlagu jer je stacionarni element..Kalij ne voli susna razdoblja jer je mobilan.Magnezij mrzi obojicu ako su preglasni..kako naci balans..to je pitanje ?

jun 2023.

#6
@vutraled Pola doze, ali ne forsiraj ako ne moraa, tipa svako zalivanje :) Lako je dodati nutrijente (u veini slu ajeva) ako zafale, ali ispiranje i to... popravka greaaka...to su muke uvek. Zna i samo polagano @opa cupa upravo! Balans je sve :) I to se ve no lovi u ovom sportu :D

jun 2023.

#7
u kokosu je to sve puno lakse..gresku ispravis instant,ali zemlja je malo drugacija i kompliciranija prica..tesko uopce dolazi do deficita kalcija u zemlji..to je cesto problem u hidru,kokosu,ili osmoza ..pogotovo ja kalcij dajem kroz zaljevanje...magnezij iskljucivo dajem folijarno,a uzgajam u kokosu. Pravilno zaljevanje,balansiran pH,balnsirana prehrana i to je to sto biljka voli..bila u vodi ,ili zemlji ! edit postavlja se pitanje a sta znaci balansirana prehrana..stalno tepemo o tome ,a nista konkretno..sta znaci balansirana ,uravnotezena prehrana ?
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#8
Hvala Vam puno d I u cvetanju?

jun 2023.

#9
ne u cvjetanju to se podrazumjeva u cvjetanju ga dajem kroz zaljevanje...pricamo o magneziju..ne o calmag-u ! calmag ne koristim uopce.koristim epson i to dajem folijarno, kalcij imam solo i njega dajem kroz zaljevanje
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#10
E to je pitanje za neke biologe, botanicare na nekom institutu za nauku Ja koristim Hesi i kad god sam im dao preporucenu dozu, pecnuo sam ih. Pitam se zasto preporucuju tako, kad mogu da sjebu ljude.
h0ndaZMAJ

jun 2023.

#11
Ako se na listu ne nazire vidljiva steta od spidera ja bi rade par puta nemom i fino od dolje listove i sve dase napravi coating.

jun 2023.

#12
Baa htedoh da napiaem da se divim tebi, aonetu i ostalim kolegama koji se mlate sa EC/TDS, kokosom i to :D Ali to je zaista pravi put, pored hidro/aeroponic - ko hoe da se 'in depth' bavi prehranom i usmeravanjem biljke do krajnjih maksimuma.. s tim ato mi se ini da je kokos ipak lakai, jer ovi potonji def ne praataju greake, no to je i do growera. Elem, da ne idem u off - ovo: Za mene li no - biostimulansi i umeren NPK Mislim da groweri i previae fokusa bacaju na NPK, ne u smislu da nije bitno - jeste naravno - ali to mu doe kao kod ljudi vitamini :) mora nekad neato i "na kaaiku". To jest, jedini PRAVI makronutrijent je ugljenik, tj CO2. To je jedino zaista zaista bitno, sve ostalo ato dodajemo - i sad dolazim do poente zapravo - uz upotrebu biostimulansa mo~e da se svede na mnogo manje doze od onih koje preporu uju proizvoa i, a da ne doe do gomilanja soli, lock out-a, toksi nosti i sli no, i da se nutrijenti bolje rasporede Dakle korisne bakterije, root expanderi, biostimulansi (alfalfa, humic,fulvic, b vitamini itd itd) i umeren NPK, i lagani rad ato bi rekli :D Ina e - ali ovo je samo moje mialjenje, ne mora da zna i da sam u pravu - postoji samo jedan jedini pravi deficit, ono kad vidia, da znaa da taj element fali, a to je azot. Sve ostalo, u barem 80% slu ajeva je vezano za lock out, pH, loae uslove u boksu, zalivanje, itd Najiskrenije to mislim :) Zato ato uglavnom testiraju u savraenim uslovima, pod brutalnim lampama i u prili no velikim potovima, neato ato prose an grower ne mo~e baa da dostigne. Velike biljke imaju veliki apetit :) i brz metabolizam u takvim uslovima Kako rekoh iznad, previae pa~nje se posveuje NPK ne rastu biljke od toga, to im poma~e kao tebi vitamini :)
sone1ZMAJ

jun 2023.

#13
zezaju te ovi potovi sa zemljom sto stoje pored ;) jer u kokosu nema insekata i nece ih biti ako ih sami ne donesete ! to je bila prva stvar zbog koje sam se odlucio za kokos ! isto kao sto je inertan za djubrivo, tako je i za njih. Ne koristim ni otrove ni trake ni nista preventivno, takodje je i meni vlaga 60% i nemam problem. Jednom su pokusali i abastate ih je resio, al to je neka druga prica i nije do kokosa. Kada udjem sa ulice ne pada mi na pamet da posetim grow, a da se pre toga nisam presvukao ;) Kada si to bure poslednji put sterilisao? da li stavljas nesto preventivno za odrzavanje ? Da li ti je palo na pamet da mozda ne unosis neku jedinku ili hranu koja moze biti korisna za ove sa kojima se ti boris? Ja sam video u kokosu kako biljke umiru pre sanse i da zazive, jer su zalivane "odstojalom" vodom. @Wendigo kakav ph? ec? :eek: pa ja skoro zaboravio za sta mi sluze. . . :lol: to samo kad objavljujem ovde nesto ja pogledam pa kao znam hahah nego to je @opa cupa poceo sada da preteruje, pa izgleda ko da je malo i on otiso nekim . . . putem, al zapravo ko sto kazes kokos je jako jednostavan, pa nam prasta velike greske ko ostalima u soilu ;) sto se tice balansa, znas da je dobar onda kada biljke najlepse mirisu ;)
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#14
Ne mogu da sterilisem bure, ali ga dezinfekujem ukoloko planiram da ga koristim, inace koristim samo ako ih navodnjavam, tj kada nisam uz njih neko vreme. Ne znam sta se koristi preventivno za odrzavanje? Ne koristim cist kokos, vec pomesan sa humusom max 20% kokosa i 10%perlita
sone1ZMAJ

jun 2023.

#15
Aj dok su gamad tu, ti ih zalivaj sa vodom iz cesme koja nije odstojala ako mozes. Hlor ti samo moze pomoci ;) Znam da ne koristis kokos, dao sam ti primer samo.
LedledeniAMBASADOR

jun 2023.

#16
Evo mozda ce nekom pomoci (nisam video na sajtu da je neko pomenuo) sto se tice automatskog navodnjavanja, uvek je problem zaustaviti vodu zbog prirodnog pada, pa se zbog toga potovi podizu u boksu iznad nivoa vode. Ja sam resio taj problem nepovratnim filterom, koji sam izvukao na jedno crevo iznad nivoa vode. Ne moze da prska, a kada se pumpa ugasi, filter povuce vazduh i samim tim se i voda zaustavi.

jun 2023.

#17
krivo sam se izrazio kada sam rekao da je u kokosu jenostavnije ! nije jednostavno ! da je jednostavno ..svi bi uzgajali u kokosu. Jednostavno je ako pricam o greskama..lakse se ispravljaju i teze dogadjaju na to sam mislio,ali i to je diskutabilno. Zemlju zalijes sa 5l vode i miran si 3-4 dana,ali kontrolu nemas nikakvu i manje vise je sve to nekakvo krompiranje,pa kako bude...tako pise u tablici . Pola elemenata se pozakljucava..nema kisika,plastificirani listovi...vruci....ph divlja ec je na 2.8...cak i 5 jbt..mislim na runoff. vidio sam svojim ocima haha. Gore sipas 1,5 a dole curi 5.0 jbt Uzgajajte u kokosu dragi moji...kokos je zakon i nije samo za odlikaae to sam ustvari htjeo reci :)sve je drugacije i forma cvijeta i boja listova i boja korijena i kolicina trihoma i brojevi su na kraju drugaciji...kokos je :thumb:
sone1ZMAJ

jun 2023.

#18
Nisi ti ni rekao, nego Wendigo spomenuo, da je jednostavnije od npr DWC i rockwoola ;) ja se samo nadovezao jer mi odma prodje kroz glavu chiller, sterilizacija, monitoring 24/7, pa jos ako one kante treba presipati. . . A kad dodas na to sve da nista vise od osnovnog nije potrebno za odlican grow, jer samo grow i bloom uz malo calmaga zavrsavaju posao i vise nego odlicno :)
BizzzoZMAJ

jun 2023.

#19
A zamisli tek da ne moraa bas niata od toga svega :rasta:

jun 2023.

#20
da ne moras nista od toga svega hm....gdje je onda arolija growanja..ako ne moras nista ? Kao da fali sredina filma..imas uvertiru i kraj,a fali zaplet,kulminacija..rasplet...nismo svi isti i dobro je da je tako..tako je zanimljivije :thumb: mozda jednom kada mi dojadi growanje...mozda cu onda traziti nacin u kojem ne moram bas nista...:) edit bilo bi mozda puno zanimljiviji taj nacin,ali da si sam zamjesas nekakav super soil,pa onda promatras sta si napravio..i dali moras nesta,ili ne moras nista . Bilo bi puno zanimljivije,a nije neka kvantna fizika :)moze se Ja sam sebi zakomplicirao sa kokosom haha i kao da igram neku stratesku igricu...sto kaze sone...monitoring 24/7 joa kod mene nije niata automatizirano..ja sam i pumpa i kanta za zaljevanje i ec metar i vodonoaa hahah :)
sone1ZMAJ

jun 2023.

#21
Meni je komplikovanije da racunam da li cu 3 ili 4 dana unapred da grgljam caj 24h i jos sebe tajmirati da bas tada budem tu, jer moje zalivanje u cvetanju traje 15min jednom na dva dana kad god meni to odgovara. Druga stvar je sto ne zelim da prepolovim svoj yield, koji mi je i ovako na granici. A trece su insekti najveci minus :( Sve ima svoje tako da ;)
BizzzoZMAJ

jun 2023.

#22
Nije bas niata jel. Bas ta sredina, nekako je cirka to. Priprema prije, pa praenje situacije + tko hoe grgljati aj @sone1 jer grgljanje nije obvezno. Eno kod mene sad ne treba ni aj, dobile ga 4 puta sve skupa, kad kasikom odradia kako treba. Zalijevam svakih 48 sati i to mi je taman. I tako uz pumpe i sve ostalo dok one zalijevaju je sjedim pa ve~em biljku, istim od listia malih suhih ako bude, pa slikam biljke i tako. Finalni rezultat kao i brzina te finalne brojke na~alost nisu 40-50% ja e ili vee da bi se stavio u situaciju da moram zaliti 2 puta dnevno. Kada gledam sobu i atmosferu gdje ja growam, nemogu si niti predo iti gdje bi ta sva voa otiala u zatvorenom sustavu. Moram probati u biti, to jedino nisam do sad. Tako u i napraviti. Sti~e mi kocka kokosa, evo kliknuo ju dok sam ovo tipkao. Ono sto takodjer dodajem u pri u je odsutnost. Nisam si mogao dozvoliti da kad upalim Grow nemozemo ne samo ja nego i cijela familija negdje mrdnuti. Tako da biljke ostanu i po 4-12 dana same. Priprema u slu aju gdje zalijevam na 48 sati a idemo na 12 dana su 2 kace od 200l. Za kokos u morati pripremiti od 500l :rasta: U jednoj pripremim vodu a druga za odvla~iva . Doslovno za bilo ata da mi bude jasnije, probati pa u zavraiti ovaj post na jesen.

jun 2023.

#23
mozda bi bilo dobro zadnje dvije stranice prebaciti u temu o kokosu..tako je to nekako i bilo zamisljeno. Ta tema je otvorena za ovakve..rasprave :)iskustva i sl. Bizo znam da si grower i pol ,al nemoj kocku majke ti..kupi od G.L kokos...fin,mirisljav..sterilan :thumb:kak ti kazes..ne moras nista;)ovo sa kockom je puf,joj majko mila:zvezda::
sone1ZMAJ

jun 2023.

#24
6rk_Qi1G638

jun 2023.

#25
lik je genijalac ..preduhitrio si me sone. MS-ovac i jako drag lik...doktor za kokos i svatko tko hoce pravi info o kokosu mora to odgledati...ja sam i vise puta :)i jos cu sigurno interesantan je onaj dio gdje prica o ppm-u i ec..koja je razlika i sta ustvari trebamo mjeriti,a sta ne..o zaljevanju o svemu..fakat jako koristan video. Plaaio me jak runoff dok me nisu odplaaili ova dvojica hahah..iako i oni skrecu paznju i pricaju kolika se razlika uopce moze tolerirarti...sreca ja sam bio u tim brojevima u tom toleriranom razmaku hahah...tocnije nisam imao razliku haha,a sada znam da nije strasno ako je i ima..sve dok je u dozvoljenim granicama
BizzzoZMAJ

jun 2023.

#26
Sla~em se da je za kokos, ovdje ce se zatrpati. Vidia, dobro si rekao, poletio sam. Cu da sjednem malo pa da vidim sta u biti treba uzet da. Kod mene Oci velike pa onda odmah zine sta ne treba :D
sone1ZMAJ

jun 2023.

#27
On je pre malo drugacije praktikovao neke stvari, nisam ga pratio dugo i sada naletim na video i prijatno me iznenadio. Sada mislim da nam je originalni source isti :) Stim da on i dalje tvrdi da CEC ne pije vodu jer je coco inertan, a bas i nije da nije :) edit: i ja sam se mlatio sa tim runoffom. . . i sa 3.5 biljka je bila zdrava, pa je ja pokvario ;) pokazu prvo one sve na listu i samo to treba pratiti Mene je sada podsetio koliko su pk boosteri zapravo jaki, jer smo svi zaboravili da je calcium duplo naelektrisan ;) @opa cupa kad vec editujes :) ICMAG
sone1ZMAJ

jun 2023.

#28
Samo nek ti ispadaju vrhovi iz boxa sve unaokolo smiley9934 1-2 intervala to dodje manje vise isto, mora ih biti 6 dok radi svetlo, za pun potencijal Obrati paznju jer ne znam kakva ce biti voda kada stoji posle 5-6 dana! tebi onda trebaju injektori za takvu odsutnost. A nije ni u tome fora, nego da su voda i kiseonik uvek svezi Pazite kod vreca, treba ih dobro proveriti, jer kokos bude vlazan, onda se teze vidi kolko ima prasine u sebi, a ona kvari njegova svojstva ;)

jun 2023.

#29
to sa intervalima sam pohvatao...jbga to je hidro tako to ide...uvijek svjeze u ponudi usmrdi se voda nakon 24 sata ...ciklira ako je u prostoru gdje ima svjetla..vazno je da se voda krece..obogacuje kisikom onda se to nece desiti i da je u mraku!!
sone1ZMAJ

jun 2023.

#30
Mrak je pod obavezno. Ima veze i sa djubrivom to sto smrdi, tj ne smrdi sa svakim ;) a i temp vode moze da se penje, pa dodje lakse uliti svezu, nego paliti nesto sto ce da hladi danima i trosi struju :) vi prebacujte sto mislite da gde sta treba :)

jun 2023.

#31
ok.od danas sam na bar 5 zaljevanja..sada mi je zao sto sam u 10l,ali imam dvije koje su 5,pa cu kod njih sigurno uhvatiti takav ritam.ove u 10l su na 3 zaljevanja..odprilike kada ispari 10ak%...pojma nemam dali je to pravilno,ali saznat cu uskoro iz prve ruke haha.malo mi fali da potove pocmem stavljati na vagu prije i poslije zaljevanja haha Ja sam pk booster ubacio,ali ne svako zaljevanje..malo me to bunilo i bojao sam se disbalansa,pa sam ga davao prosli grow svako zaljevanje i pokazala mi je gorilla da je to previse,a bio sam poprilicno nize od preporucenog ec...simptomi su slicni light b.ili je to light burn izazvan viskom kalija..pada valjda imunitet i teze podnosi svjetlo..ima logike. ta biljka je defolijaciju obavila sama.,..brutalnu haha izgledala je raaupano kao kokoa
sone1ZMAJ

jun 2023.

#32
Hahah a mastao sam i ja nesto da stavim vagu ispod, haha ima i onih malih kao senzor na kabel, pa moze vise komada, nego sto bi to doslo do masivne zbrke u cvetanju :lol: Nego aj vrati te sa 3 na 2 zalivanja ;) Takvo odredjivanje intervala ide teze jer su u finalnom potu iii tu koren nije razvijen toliko, jer zapravo nikad nije ni isao u potragu. Uvalio se i booole njega da se cima kad je sve na izvolte ha pa ne. . . Eto primer kad kaze da biljke ne mogu da se udave u kokosu - ali ipak mogu Aj sad korak - dva nazad = mali potovi su jako jako bitni + start ;) zato namerno ide root bound, jer politika zalivanja je da ne kazem skroz, ali skoro 100% mokro - suvo, pa u sustini na taj nacin se dobije to da koren bude previse razvijen za velicinu pota i jednostavno mora da se ubaci sledeci interval u okviru 24h inace ode sve u bananu. Taj bi bio oko 70-80%. Pa kako biljka napreduje, dolazi do da kazem prelomnog treceg, jer tu pot nije ni suv ni mokar, znaci tu smo oko 50/50 % mokro - suvo i to je momenat gde se prebacuje na 12/12 ukoliko vec nije. Prvi na paljenju svetla, poslednji 2 sata pre gasenja, a ovaj izmedju. Vrlo brzo posle toga ide 4ti, gde se opet smanjuje onaj procenat na 20-30%, pa tako tek na 5-6 su tu onih 10-20%, sto znaci da treba pratiti napredak korena, a to vec nekako na osecaj ide. +* na 3. intervalu treba smanjiti EC malo, dok na 5om - 6om i do duplo nego na pocetku ;) Zamisli tako biljku u potu od 10L, tu stane recimo oko 7-8L, sto znaci da bi ona trebala da popije skoro 2 litre u 2 sata :eek: pa koliko li je to cudeso :)) Ovde bi rekao da mozda fali malo pk :) dok je nasim sasvim fino i na samom bloomu :)

jun 2023.

#33
sve mi je jasno oko velicine pota i presadjivanja,ali kod mene su autosi i tu se prica htjeo,ili ne ..mjenja. Oni imaju tendenciju procvjetati kada zavrte krug na dnu pota,a to mogu sprijeciti jedino na nacin da ima dam pot dovoljno velik da mogu sto viise produziti vege fazu..iako je to predodredjeno genetikom,ali postoje razni trikovi da se to malo produzi.Ne radim hst To su visoko turazne masine i moram se vezati dok vozim istrenirao sam se u ovih par godina kako sam sa autosima ..i mogu vizualizirati korijen hahah,,jednostavno mislim da znam koliki je,a ne libim se izvuci sve van iz pota i provjeriti u kakvom je stanju korijen i koje je velicine....to mi je vec uslo u praksu i znam tocno kakav je korijen od svake biljke pojedinacno haha...ludost svjetlosni period je 20 sati..pa i to mjenja pricu i donekle ide u korist isparavanju vode iz kokosa i realno bi mogao zaljevati do 4 puta...na kraju krajeva i nema u potu 10l kokosa...mislim da je negdje oko 7 do 8 litara plafon i brzo se to susi. vjerovatno se i moj nacin zaljevanja razlikuje od uobicajenog,ali nije nista novo..ja u pricipu svaki pout kada zaljevam..dobijem runoff bar 20%+-....dovoljno da istusiram korijen i dam potpuno svjezu hranu. Drugim rijecima..koliko kontroliram ulazni ec..toliko mi je vazna kontrola i drenaznog Nikada mi razlika nije veca od 200 bodova...desilo mi se nedavno da je otisao broj na 400+ i lose sam spavao tu noc...u principu na neki nacin ispirem korijen svako zaljevanje dok ne dobijem iste brojeve,ili bar priblizno.nekada je to na prvih decilitar runoff-a,a nekada i na 3,pa i vise. Runoff mi govori..koliko ustvari biljka uzima ,ili ne uzima Kaze doktor da je inertan kokos i da ne upija vodu..nego ju zadrzava...najbolji primjer je spuzva.Ne moze se prezaliti,ali vjerovatno i tu igra ulogu sam kokos i dali je u kokosu perlit,ili mozda nije dobro ispran,pa se ta prasina slegne i zadrzava vodu na neki nacin..pojma nemam. Mislim da kokos treba dobro pripremiti i dobro razrijediti sa perlitom..ja to nisam napravio ,jer ne volim perlit,ali hocu u sljedecem growu. Ne ubija ustvari voda biljku..biljka moze zivjeti u samoj vodi,ali je kisik bitan...na tome treba raditi ...iako kazu da kokos uvijek ima 30% kisika bez obzira na kolicinu vode koju smo gore prosuli...pojma nemam..ucim usput haha i vjerovatno cu dosta toga nauciti na svojim greskama :) Treba nam jos growera na forumu koji ce uzgajati u kokosu,pa da malo ucimo i na tudjim hahah orange sherbet..star 20ak dana....mozda malo calmag..kap, dvije tek toliko svidja mi se ta hladna baraunasta tekstura lista u kokosu ::ludak:: 475633

jun 2023.

#34
Ako kupim kokos u vreci, spreman vec i zamjesan sa perlitom, dali da ga prije upotrebe ipak namocim u calmag? Ovaj konkretno: 475670 edit: I mene buni al mislim da cu ga isprobat, neda mi se uzimat kocku presanu... 475684 NPK 14-10-18 jbt edit 2: imam jos ovaj izbor i to je to: 475685475686475687475688 Kokos ekipa, kojeg preporucate? Gnojivo: 475689475690

jun 2023.

#35
Pise da je spreman za upotrebu i da je natrpan mineralima. malo me ovo buni.. In order to ensure that the breeding ground remains in good condition and prevent the accumulation of nutrient salts in the substrate over time, Wilmas Lawn & Garden advises irrigating the plants with clean tap water at regular intervals
sone1ZMAJ

jun 2023.

#36
Ako je biljka zdrava nema potrebe drndati se sa runoffom, tako moze dovesti do pogresnog tumacenja, pa ispravljanje problema gde ga nema bas i ne zvuci. . . Moja preporuka je cist kokos bez perlita. Od pripreme potrebno ga je samo dobro ocistiti od prasine prosejavanjem. Onoliko koliko je izbacite utice na poroznost i ucestalost zalivanja, sto bi doslo na veoma slicno ili isto kao dodavanje perlita. Dok buferovanje je manje bitno sa calmag, svakako ce ga zafaliti pre ili kasnije ;) @Budfield rade 3 komponente skroz ok, neces pogresiti, samo je pipavije doziranje jer imas tri boce. Npr Canna CoGR sadrzi malu dozu Si u sebi, sto izbacuje potrebu za dodatnom bocicom. Treba proveriti ambalaze od onoga sto ti je dostupno. Nisam probao, ali za Atami sam naisao uvek na pozitivna iskustva. Ovo sa ispiranjem nema potrebe ako balansirate. Ako preterujete i canna na bocama preporucuje flush svake 3 nedelje.

jun 2023.

#37
Nemam pojma sta bi kod tebe bio flush ?! Definicija flusha u osnovi sadrzi cistu vodu,a toga kod mene nema !! Ne ispirem biljku sa runoff-om..nije to ispiranje!! Bilo bi da dajem cistu vodu,ali ne...ne dajem cistu vodu ! Dajem svjeze namirnice i to se ne smije zanemariti i nazivati ispiranjem !! :djede:I Ispiranje je nesta sasvim drugo, a to do sada nisam radio ! Pazi..nije pravilo da se mora zaljevati vise puta dnevno..pravilo je da se kokos ne smije osusiti vise od 50% a koliko ce biti zaljevanja....to diktira nekoliko stvari..temperatura,velicina pota..ventilacija,faza u kojoj se biljke nalaze... Kokos nije soil uzgoj,ali nije ni pravi hidro !! Ne zaboravi da ja nisam u 5 litara kokosa ! Kod mene je 10l i to mjenja pricu poprilicno , ali sam svakako na dva zaljevanja..mozda bi cak mogao ubaciti i trece,ali nema potrebe....ako bude,rado cu:) Da sam u 5 litara,pa sigurno da bi to znatno promjenilo ritam zaljevanja..to nije upitno! A runoff,pa runoff govori dali si pretjerao,ili ne u proalom zaljevanju....Kod mene je ulaz i izlaz isti..nesto malo zna pobjeci,ali iskontroliram to ,to je balans :)i samo jos jedna pizdarija koja se mora kontrolirati u kokosu koliko sam shvatio..ali i ne molra..valjda to ovisi od uzgajivaca do uzgajivaca. Jedino ph ne treba kontrolirati ne moguce ga je dovesti u "normalu"...svi savjetuju da to zanemarimo i ne mjerimo.. .pricam o drenazi.

jun 2023.

#38
Ne moze covjek znati dok ne proba..ima ona..Ako zapises -izgubit ces,Ako pamtis -zaboravit ces.Ako probas -naucit ces:) Ovo mi je ustvari prvi grow u kokosu i usput ucim.... Nekako sam vodjen osjecajem,zaljevao tako kako jesam..Jednom u 18 sati,ili dva puta kako kada i svaki put sam imao runoff...Pa jasno,moram ga imati ! Taj nacin zaljevanja to zahtjeva..Skupe se soli u tih par sati "suhog" kokosa i jedini nacin da to rijesim, a da ne moram ubaciti jos jedno dodatno zaljevanje je upravo to ..20% runoff-a.....suhog..nije to suho,ali.... Tako da je Sone u pravu..na neki nacin radim flush :) nije to onaj klasicni flush,ali na neki nacin i je Postavlja mi se pitanje..dali je moguc full potencijal na taj nacin..?. iskreno,sumnjam:) Orange sherbet -lijevo i gorilla cokkies desno...3 i pol tjedna 476705
sone1ZMAJ

jun 2023.

#39
flush kod mene u multifeedu a) ph voda kad ode ec previse i lockuje se biljka, odma potom nastavlja se 1/2 ishrane b) 1/2 hrane kao do sada kada ode ph u bananu, nastavlja se korigovanom ishranom Uh nezz kako jednostavnije ovo drugo, a da nije roman 476761

jun 2023.

#40
Tema je konstruktivna i kada imas vremena pisi:)...ovo bi mogao biti nekakav vodic za kokos :) EC i pH mi ne odu bas nesta previse gore..Ostanu u dozvoljenim granicama...pH dobaci do 6.3 a ec mi zna pobjeci za 300 bodova u tih 18 sati. Meni je veci problem ec vode iz vodovoda koji je 0.8 i ne ostavlja mi puno prostora,a evo..ispada da je to nekako ok...Nisam ih do sada opr~io niti jednom,ali sam imao manjak CalMag-a,ili Kalcija...mozda Kalija Bilo bi skroz ok da je voda 0.4 npr...ili RO..,stalno me to privlaci edit htjeo sam reci...imam 4 komponente koje dajem u cvjetanju ,tako da nije bas jednostavno balansirati ..To su brojevi 0,17 gr ovoga 0.33 onoga .. Baza mi daje 0.7gr/1l ec 1.0 Kalcij 1gr/1l ec0.3 PK 0.6gr/1l ec 0.3 Znaci 1,6ec skupim u sekundi ,a voda je 0.8..pa onda odbijam,a da ne ispadnem iz ravnoteze,pa dodajem haha To je jos ok..kada je ec1,6....problem je kada mi treba 1,2,ili 1.0 i onda jos calmag koji isto dize ec... Malo je to konfuzno i dosta tesko izbalansirati u jednom zaljevanju,pa zato kombiniram..sad ce te dobiti bazu i pk..nesto malo kalcija 1/3 ,a sljedece zaljevanje calmag ..mozda 0,5ml/1l.i malo baze....i tako..znas o cemu pricam !? Jesi znao da limunska spusta ec vode za 300 bodova?

jun 2023.

#41
@opa cupa mislim da je to zato ato (citric acid) neutraliae hlor, tj pretvara ga u neki metan-nusproizvod ili tako neato, ne seam se sad Meni se barem ini da bi to mogao biti razlog, nekako mi logi no :) Edit: E'o ga 476763 E sad da li to menja EC...meni nekako logi no, ata znam

jun 2023.

#42
nadao sam se da je klor u pitanju :thumb:Smanji ec..smanji ga sa 0,8 na 0.5 i ostane tako 18 sati..pH skoci sa 5.9 na 6.2.
sone1ZMAJ

sep 2023.

#43
Nisam znao ovo za hlor, jer nisam koristio limunsku za korigovanje PH iz razloga sto je kolega @Black_roots imao problema u dwcu sa PH Iz razloga sto lim. kis. helatira metale i koristi se kao sredstvo za ciscenje, a sta su nasa draga djubriva? tako da bi se odnos poremetio i PH bi otisao u nebesa E sad meni je logicno da sa ovim nema problema dokle god ima "suvih" perioda ;) logicki pada nivo vode, uporedo koncetracija soli ostaje priblizno slicna, jer ni kiselina ni biljka ne mogu potrositi toliko brzo i puno, te PH tu i tamo ostaje biljci odgovarajuc :) Ukratko lim kiselina nije pogodna za koriscenje kao PH minus gde nam je vecina podloge za uzgoj voda. Prema ovome na neki nacin slicno se desava i sa azotnom i fosfornom kiselinom, pa bi preporuka bila koristi sulfurnu kiselinu jer je neutralna sto se tice anjona i katjona u hemijskoj reakciji, kao i sto nije element koji biljka usvaja. Meni nije bas do rukovanja sa istom, tako da to ostaje za neki sledeci put :)

sep 2023.

#44
Netko kaze da je ok ,a netko da nije,a ja sam napravio par testova sa limunskom kiselinom. voda iz vodovoda ima EC oko 0.8 i pH 7,3...banana voda ! 0,20gr limunske na jednu litru vode..spusti pH na 6,5 i EC na 0,4...pa onda poslije toga dodajem minerale:) RO voda ima EC 0 i pH 6,5..meni treba 5.8.U RO vodu dodam full dozu EC1.6 i poslije toga spustam pH sa limunskom na 5.8...i sada sta je tu najvaznije....EC se ne promjeni u tom slucaju,a to znaci da gnojiva ne dira. Voda koju izbaci klima uredjaj je ustvari visoko kvalitetna destilirana voda...EC0.3...nebi trebalo nista dirati,ali je pH 7.0 i moram ga spustiti na 5.8..i u ovom slucaju spusti EC na 0 Zakljucio sam ustvari da limunska dezinficira vodu .....sigurno da u limunskoj nema nista sto bi biljka mogla iskoristiti,a ako nema onda i nece..tako da me to ne brine. Evco nesta ne vezano za limunsku ,a Sone tebi bi moglo biti interesantno....dali si probao u kokosu drzati pH na 6,5 od starta ? Ja jesam.....i sada mi je ta biljka na 6,5,a usla je u treci tjedan cvjetanja....na samom pocetku,recimo u prva dva tjedna sam imao problema sa njom.. ne nista pretjerano,ali je pokazala nedostatak Fe,ali samo to..interesantno..samo je poikazala da joj fali zeljezo. Najzanimljivije je to sto nisam reagirao..pustio sam da ga nadje sama..znam da ga ima ,zna i ona i ato kaze BB..pusti ju,ako ga ima u susjednom kvartu..naci ce ga ! I jbt tako je....e sada to su neke teme o kojima bi se moglo na 10 stranica i sumnjam da bi se slozili oko svega toga vezanog za limunsku i pH i zaljevanje..suhi periodi.mokri..i to je najzanimljivije u ovom hobiju. Ja imam problem sto volim probati.....Onako iz prve ruke...to mi je najmjerodavnije. Vidjet cu na koji nacin ce ta biljka zavrsiti,ali za sada se ne razlikuje od ostalih po nicemu....osim tog starta koji je bio malo...~ut Da sam joj dao Fe vjerovatno bi problem nestao nakon dva zaljhevanja,ali nisam,pa se problem pojavljivao i nestajao sam od sebe..i na kraju je korov pokazao koliko je korov i koliko je prilagodljiva,tolerantna....i otporna vrstA. Edit ali da sam bas u vodi..onda nebi koristio limunsku..koristio bi RO i nebi regulirao pH,nebi mjesao sa vodom iz vodovoda..isao bi od nule :razvaljen:: :)mala na 6,5 je gore desno...sve tri su u kokosu,ali je ona na 6,5pH...drugaciji je feno..u tome se razlikuju483001 izvlacit cu je van kasnije,pa ju slikam samu
sone1ZMAJ

sep 2023.

#45
Svidja mi se to sto "ocisti" vodu i smanji EC, a tu da bi znali sta se krije, trebalo bi uraditi analizu pre i posle. . . bitno je da njima to ne smeta i da radi posao :thumb: Sta rekoh ja za litrazu? :D i sad ne cudim se ja obimom zbunova, nego svaka tebi cast sa tom vodom kako ispeglas sve. To su te neke stvari sto kazu coco vise prasta nego hidro itd itd mada i danasnja djubriva su dobro helatirana ;) Nasao sam da biljke zapravo usvajaju limunsku kiselinu, samo sto jos nemaju objasnjenje-saznanje sta radi i u sta se pretvara, ni + ni - :confused:bitno da ne skodi :) Nisam mnogo testirao sa ph, uglavnom ciljam 6 pa cesto odem ispod, onda kasnije podignem na 6.2-3 pa kao pazim Nemam jos prostora, a i u teglama je promaja da bi mogao vise da testiram neke stvari, pravio sam odstupanja od osnove pa da znam kolko ove sporedne bocice pomazu, a kolko ne ili cak odmazu ;) Influenser je radio dosta testiranja, namerno los ph ili hrana, on bi imao podosta da kaze na tu temu, negde je spominjao da je imao runoff i sa visokim i niskim ph (van opsega) a biljke savrseno zdrave :)

sep 2023.

#46
ja sam se drzao 5,8..i sada mi se cini da je to idealan ph za kokos..kao sto je 6,5 za soil. Ovo sto sam probao sa 6,5 od pocetka bas i nebi preporucio zbog tih zahebancija na pocetku...poslije bude ok,ali pocetak je zut pun krc tako da nema potrebe za takvim egzibicijama . Osjecao sam se duznim to napisati..tako da-Ne to pokusavati doma:razvaljen::
sone1ZMAJ

sep 2023.

#47
A nmgu reci sta je idealno za ph jer zavisi od dosta faktora, krenes redom, jel ispran kokos, kolko djubrivo regulise i odrzava, da li cu zaliti posle 24h ili vise itd itd pa tako kod mene ide od 5.3 do 6.2, nekad i vise ako bi pre toga preterivao Metologija zalivanja je slicna kao sa zemljom, mora polako, nekad ostaviti u tacni visak, pa kasnije prosuti itd itd a bitno je da se ne presusi, tj ostane min 20-30% mokro Ovo je u potu od oko 0.5L+- kokosa koji je pre pre presusen, retko kome ce se desiti, ali eto primer gde sam 3-4x zasuo ispod tusa, a nije bilo tacne ispod, samo je proslo kroz njega iako je pot plivao i bio sam ubedjen da je sve mokro 485003485004

maj 2024.

#48
To sam ja namjeravao,ali kupia vagu na kazaljku na hreli u i neka stalno stoji na vagi,ionako di~ea biljke s poda,ako sam dobro pro itao! Meni je bila namjera,ali nikako do hrelia...samo ne one sa oprugom,jer kako na vagi stoji te~ina,malo posavija oprugu,ali jedan grow mogu izdr~ati,ako nije preko 100kg mogu i du~e:)

maj 2024.

#49
Jel zna itko,jel postoji kokos sa nutrijentima ili su ovi neato krivi napisali? Kokosova aota,prijevod sa slovenskog je treset. Zna i kokosov treset,da je bogat sa NPK?? 508020 tu sam naru io ringove za navodnjavanje i imaju uda,samo kako kokos ima magnezija?
sone1ZMAJ

maj 2024.

#50
Da, kokosov treset je prevod, a bogat je tolko kolko su ga "buferovali", pa ga ja posle ispiram 2 sata. . . mag-sulfat u kristalu uglavnom

jul 2024.

#51
Prve dve su kokos bez namjestanja ph i korigiranja samo canna coco nutrijenti. https://www.vutra.org/threads/foto-album-galerija-sa-komentarima.3354/post-777583 Inace kod mene je voda 7.6 PH i ec µS/cm 550. Sljedeci grow sam išo korigirat ph i dosta sam se ujebo oko toga a nikakve pormjene nisam vidio, čini mi se da je bilo gore nego da sam samo sipo vodu iz pipe i bok. Krecem u novi grow za kojih par tjedana opet kokos pa cu bas napravit usporedbu isti strain dva klona. jedan bez ,drugi sa korigiranim ph-om.
sone1ZMAJ

jul 2024.

#52
Zvuci mi kao da si u oba slucaja preterivao sa hranom i da su obe bile zakljucane pa nisi video razliku. Ako zelis, javi se kad krenes u pripremu ;)

jul 2024.

#53
Mozda je i to ali znam da su oba dve bile zelene do samog kraja i to mi se svida kod kokosa full zdrave do kraja.

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.