LEGACY
stedljive-pocetak
46 odgovora4,631 pregleda
17 REP34%
→ Istraživač
jun 2010.
jun 2010.#1
pozdrav svima,polako ali sigurno se spremam za svoj prvi uzgoj,napravio sam box dimenzija 40cm sirna,50cm duzina,80cm visina,ofarban u mat belu boju,unutra planiram da stavim dve saksije precnika-18cm,visine 20cm,imam neko no name semenje za prvi uzgoj a ako ide dobro nabavicu uz vasu pomoc nadam se i neko kvalitetnije,ali otom potom.
e sada me interesuje ovo,na auto pijaci sam nasao neke stedljive sijalice poreklom iz kine na njima pise 20 w i 6400k,a kad sam ih probao daju skroz belu svetlost,a cena im je 3 komada za 350 dinara,pa neznam da li sa ovim sijalicama da se upustim u eksperiment?,i ako se upustim koliko komada bi mi trebalo za pocetak?,a da ispod njih bi isao jedan ventilator od kompa 9 cm da duva i jos jedan isti pri vrhu box-a da izbacuje vazduh.:sick:
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jun 2010.
jun 2010.#2
Glede tih trtr china sijalica,ne znam ata bi reko...ja imam 2 te~ koje su,ruku na srce,goli qrac od sijalica,pa ono...Radije philips ili osram.
Za taj box barem 6x23W (u philips ili osram varijanti).Ja imam box sli
nih dimenzija (stari fri~ider) i za ispuh imam 2 pc venta od 80mm,jedan unutar boxa,a jedan vani,na cijevi onoj aluminijskoj za kuhinjske nape i dobro odrauju posao,a za ulaz zraka nemam venta,ali to i nije baa sretno rjeaenje-preporu
am jedan vent za ulaz zraka.Jedan nek ti piri po vrhovima biljki kako ti nebi izgorjeli jer atedne griju.
`to se sadnje tie,stavi barem 4 komada jer moraa ra
unat s tim da e bit muakih,a oni ti ne trebaju.
Inae,baa i nije bilo potrebno otvarat novu temu za ova pitanja,jer odgovori ve postoje,tako da predpostavljam da nisi pro
itao Pravilnik gdje lijepo piae
Pozz i sretno growanje
Trip
ENTUZIJASTA309 REP27%
→ Poznavalac
TripENTUZIJASTA
jun 2010.
jun 2010.#3
Osram (na nashem trzishtu) ti gazi Philips, tako da udri po Osramu ako vetj birash.
Inache skupa tje ti to rabota biti, pa radje uzmi HPS od 250W i laq notj. Veruj mi sa hps-om sve pochinje i sve se zavrshava :D
17 REP34%
→ Istraživač
jun 2010.
jun 2010.#4
ok...tnx,kineske su jeftine a mislim da je stedljiva sijalica,bilo osram ili filips ili kinez isti qrac,videcu vec sta cu,iskombinovacu vec nesto....
pozdrav svima...
Trip
ENTUZIJASTA309 REP27%
→ Poznavalac
TripENTUZIJASTA
jun 2010.
jun 2010.#5
daleko je od istog, a ako vetj trazish savet poslushaj isti/e. . .
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jun 2010.
jun 2010.#6
Na te dimenuzije mu je i hps od 150W extra , a 250W bez cool tuba nemoguca misija.
17 REP34%
→ Istraživač
jun 2010.
jun 2010.#7
ja znam da je hps majka i kupio bi ga odmah ali gde?,iz nisa sam,obisao sam grad uzduz i popreko nema radnje i vecih trznih centara gde nisam bio a gde u ponudi ima sijalica ali vecina prodavaca za mh i hps sijalice nije ni culo,a oni koji su culi kazu nema to!
AKO NEKO ZNA GDE MOGU NABAVITI HPS U NISU NEK JAVI,A DOTLE CU SA PHILIPS I OSRAM U KOMBINACIJI VIDECU VEC KAKO I STA!ODLUCIO SAM IPAK DATI KU...C KINEZIMA!
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jun 2010.
jun 2010.#8
Negdje gdje ih i ima nece ti opet znat pod imenom HPS , trebas pitat imate li HPS odnosno visoko tla
ne natrijeve ~arulje.
17 REP34%
→ Istraživač
jun 2010.
jun 2010.#9
da,da,probao sam i tako.....ali nista nego iskopao sam ovde na forumu neki VIZ KOMERC pa im pustio mail da vidim ako ima neka firma u nisu preko koje mogu naruciti natrijumove sijalice tj zarulje...
da li bi ova bila ok za box gore navedenih dimenzija
http://www.vizkomerc.com/index.php?pageid=390&proizvodid=15987&lang=srpski
Natrijumska sijalica SON-T 150W E40 2000 K
2 REP4%
→ Istraživač
jun 2010.
jun 2010.#10
Da ne otvaram posebnu temu...
Box 60x60x150,
Uzeo bih 4 phillips ~arulje (vegetacija 6500 ) 23w 1500 lumena svaka i 2 osram (Cvjetanje 2700)30w 2000 lumena svaka. to bi bilo 11500. Da li je to dovoljno?
Da li mogu odjednom i cijelu vegetaciju istjerat na tih 6 ~arulja ili moram neato promjenit?
Ograni
en sam dostupnoau matrijala...
Hvala
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jun 2010.
jun 2010.#11
Da,vjerujem da ti je komplicirano doi do HID rasvjete,ali radije se potrudi,jer e te ovo sa atednima koatat kao da si uzeo HPS od 250W,a sa time mo~ea za po
etak gurat komplet grow,znai i vege. i cvijet.
Ako ostajea pri atednima,kao smjernicu si uzmi da je optimalna rasvjeta 50000 Lm na 1 m2,odnosno 5 Lm na 1 cm2.To bi u grubo zna
ilo da tebi treba barem 14 atednih od 23W,odnosno,kad bi ove od 30 ukombinirao,dosta bi bilo 12kom.
Izra
unaj si koliko to koata i razmisli.trebat e ti mo
na ventilacija,jer toliko atednih e zagrijati box mo~da i viae od HPS-a.Radim i ja s njima,ali sada samo veg.U cvjetanju su slabe.
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#12
Hm ja nebi reka da bas to tako grije , ja imam 7 atednih od 23W na 20x54cm i visinu od 52 , i sa 4 pc venta 12cm , 2 upuh , 1 ispuh , 1 po boxu puse prema ispuhu tem bi bila max 32-3 a to bas kad je zatoplilo u zadnje vrime , inace 29-30 , tako da na tvoje dimenzije i visinu nemas straha ni sa 10 atednih uz oke ventilaciju , mada na toliko broj komada atednih opet se dolazi sa pri
om HPS,
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jul 2010.
jul 2010.#13
A gle,neu se natezati oko toga koliko ato grije...mene je HPS 150W iznenadio.Sad ga koristim bez ikakvog stakla i bez greake mi je u boxu temp. oko 28C max.
Odin_of_Asgard
POZNAVALAC1.455 REP95%
→ Ambasador
Odin_of_AsgardPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#14
Zlo, malo si zabrijao, 1m2 je 4 x 50x50, zna
i 50000/4 = 12500, ali poato ima 60x60, trbamu nekih 15000 Lu, znai treba mu nekih 6 ovih od 23w(6500K) i 3 ove od 30w(2700K) za vegu, a u cvijetanju bi trebao izbacit 4 od 23w(6500K) i umjesto njih stavit 3 od 30w(2700K). Dakle, moraa imati 6 jednih i 6 drugih da bi odradio grow kako treba...primjetio sam da ljudi ne shva
aju ventilaciju ozbiljno, pa u opet ponovit: svijetlo je najlakae rjeait (
ista matematika), a ventilacija jeva~na kao i svijetlo, samo ako je ne poslo~ia kako treba, imat ea temp. u boxu za okenut odojka...aje poslo~i taj box kako treba i sretno...
...tu se javlja joa jedan problem, atedne nemaju iste rezultate u cvijetanju kao i HPS, tako da moraa na ove lumene dodati joa nekih 25% i dobijea porebne lumene za cvijetanje..zna
i nekih 18-19000 Lu bi ti bilo optimalno za dobar urod...
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jul 2010.
jul 2010.#15
Evo,da se nadove~em joa i sa jednostavnom ra
unicom za snagu (W).
Recimo da se odlu
ia za ovu opciju u ovakvom omjeru kako kolega Odin re
e,imaa 228W i pialjivih 15000 Lm,dok bi sa 250W HPS-om imao 28000 do 33000,ovisno o proizvoa
u i modelu ~arulje.
Osim toga,15000 Lm daje 150W HPS,tako da nije to dosta za taj box,kad je 150W preporu
ena za 50x50 (1/4 m2).
Dakle,atednih masa treba da bi adekvatno osvjetlio taj prostor,tako da je ra
unica krajnje nepovoljna i ponavljam-GRIJE to ko ludo kad ih je puno.
Ne ~elim nikome komplicirati,znam da je teako nabavit natrijeve (HPS) ~arulje,ali na kraju se itekako isplati.
17 REP34%
→ Istraživač
jul 2010.
jul 2010.#16
evo me...kontaktirao ja VIZ-KOMERC,ima lampe nije problem,preko jednog ortaka koji drzi firmu narucicu http://www.vizkomerc.com/index.php?p...87&lang=srpski
Natrijumska sijalica SON-T 150W E40 2000 K,vec u ponedeljak,e sad da li je to dovoljno za moj box 40x50x80visina?,a ako nije da ubacim jedno dva-tri stedljiva kineza sa strane ili sta vec....?
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#17
Brate bolje od ikakve atedne definitivno , eventualno u vegetaciji ubacit koju stednu plavog spektra i to je to , i kako je kolega zlo vec mi u jednoj proslo temi odgovoria nije niata puno sta se moze dovoljno ohladit , tako da i 250W igra :D , ja konkretno sad stavljam 250W hps na 50X50X74.
0 REP0%
→ Istraživač
jul 2010.
jul 2010.#18
Za taj box ti je i vise nego dovoljno HPS150W ako dodas i stedne sigurno neces pogresiti mada mislim da ti nece trebati. Ako vec budes koristio stedne nikako nemoj da kupujes kineske ili grcke ovo ti govorim iz licnog iskustva jer ces em baciti pare na njih em ti nece raditi onoliko koliko treba (ja trenutno koristim phillips a grcka mi je pregorela posle 2 dana rada...). Druga stvar, ako sam te dobro razumeo planiras da odradis ceo period cvetanja u ovom box-u? Odmah da ti kazem da ti visina nije dobra jer sa no name semenkama 99.9% sam siguran da nisu low rider sto znaci da ti treba mnogo vec visina nego sto je ti imas.
Odin_of_Asgard
POZNAVALAC1.455 REP95%
→ Ambasador
Odin_of_AsgardPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#19
..visina je definitivno problem, ako ubaci HPS, visina samog HPS-a + najmanje 30 cm do vrha biljke + visina pitara i ne ostaje mjesta za biljku... sa visinom 120 cm mo~ea uzgojit biljku od nekih 60-ak cm, tako da prvo zbroji ove tri stvari gore,dodaj ~eljenu visinu biljke i dobit ea porebnu visinu box-a...
mali.medo
POZNAVALAC669 REP8%
→ Ambasador
mali.medoPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#20
visina je problem al iz
istog razloga ao HPS giiiiije brate i grije
tako da tu treba stvarno napravit jebbbenu ventilaciju tj. hlaenje iste a da nema cooltub-e..
..plus vlaga u boxu (svakodnevno nekoliko puta namakanje ru
nika ili sli
no;)
jebbben poso al sku~it
ea s vremenom..sretno!!
Z&N
ZMAJ26.977 REP
Z&NZMAJ
jul 2010.
jul 2010.#21
HPS od 150W stvarno nije problwm ohladit.
Moja je 150-tka na 20 cm od biljke,bez stakla naravno,a na 15-tak cm mjerim temp. neato malo viau od temp zraka u prostoriji u kojoj se box nalazi,tako da se kre
e oko 25 do 28 stupnjeva,poato je preko no
i uklju
eno svjetlo,a ovih dana je stvarno toplo,tako da ne treba puno mudrovati.Sa hps-om mo~ea samo dobit :) bolji je od bilo kakve atedne-ISPROBANO!
Ima u jednom od novih dnevnika postavljeno nekoliko slikica poato sam
ovjeku objaanjavao kako sam ja kod sebe to sve rijeaio.
Pozz
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#22
Evo javljam se opet u ovoj temi , zna li netko koliko bi 250W trebao ja
e zagrijavati od 150W, slozia sam jedan mali sobni boksic a imam HPSa 250W kojeg sam taman spojia van boksa , i to brate grije poateno , a joa nemam CT i ventove postavljene da istestiram to u boxu , a imam priliku zamijenit se sa prijateljevim novim 150W , on na kraju kupia preslab a ja prejak HPS...Sad me zanima je li mi 250W sa CT i vrhunskom ventilacijom ipak malo overkill na 55X55X72 tj. ocu pitat je li moguce drzat 250tku na 15cm od vrhova ,ili da se zamijenim za 150tku jer to ce aljakat sigurno.
meduLLa
ISTRAŽIVAČ87 REP25%
→ Entuzijasta
meduLLaISTRAŽIVAČ
jul 2010.
jul 2010.#23
Ako ces imati 'vrhunsku ventilaciju' kao sto kazes, ne mislim da je overkill, nego da ce bit genijalno, - puno lumena u manjem prostoru. Malo je mozda nizak box, al nema veze. CT mozes drzati i na 5-10cm od vrhova. Bolje ce ti reci oni koji vec imaju slican setup :)
Purica
POZNAVALAC1.456 REP95%
→ Ambasador
PuricaPOZNAVALAC
jul 2010.
jul 2010.#24
Ovaj sad grow ionako idu dwarf gluposti , taman pustile klicu 2 GOMa i 2 Easy buda , koja ce rast u pc boxu pod plavim cflov 2 tjedna taman dok ne srednim cijeli box , tako da mi i nije toliko bitna visina radi bilja koliko radi zagrijavanja , uz toping , lst svasta se da napravit , onda ostavljam HPS250 pa ako bude valjalo bude , ako ne posluzit ce kad tad kad budem ima mjesta za veci box.
jun 2010.
1 / 24
jun 2010.
jul 2010.