VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojVoda za uzgoj
LEGACY

Voda za uzgoj

131 odgovora13,458 pregleda
truareZMAJ

mar 2016.

#1
Da li znate ata vam je u vodi? Poato sam primjetio da dosta ljudi koji po inju growat, vrlo slabo ili uope ne obraaju pa~nju na kvalitetu vode sa kojom zalijevaju i apricaju biljke, pritom se ~alei na bizarne nedostatke nutrijenata i loae prinose dok je zapravo naj eai problem lockanja jednog nutrijenta viaak nekog drugog elementa , i poato vjerujem da sigurno nisam jedini koji nije blagoslovljen sa vodom iz pipe koja odgovara ovom naaem hobiju, htjeo bi malo pribli~iti samu injenicu koliku va~nost u growanju ima najobi nija voda tj. kvaliteta iste i poznavanje njenog sastava pogotovo kad krene upotreba mineralnih gnojiva. Da nebi pobrao ne iju pamet ovo je prijevod a izvor sljedeih informacija je Harley Smith - voditelj istra~ivanja u NPK Industries. Veteran u hidroponskoj industriji, viae od 18 godina iskustva u savjetovanju i edukaciji , slovi kao stru njak za ishranu bilja i organskih bioloakih stimulansa, te izvoenje istra~ivanja i razvoj novih proizvoda u SAD-u i Europi. Rezultati testiranja vode mogu pokazati uzgajiva ima kako prilagoditi svoje hranjive recepte i metode navodnjavanja da bi se doalo do optimalne kvalitete usjeva i prinosa. Da li je voda u vaaem vrtu previae tvrda, previae mekana ili baa idealna? Bez obzira koju hranjivu formulu koristite, va~no je po eti sa istim izvorom vode. To je toliko va~no, da recimo komercijalni uzgajiva i esto e imati svoju vodu testiranu prije uope krenu sa izgradnjom staklenika. Ako postoje potencijalni problemi s opskrbom vode, uzgajiva i se ak odlu uju za odabir nove lokacije, umjesto da pokuaavaju ispraviti probleme sa vodom. Na~alost, hobi uzgajiva i rijetko imaju taj luksuz selidbe na novu lokaciju samo radi growanja. Dakle, iz tog razloga je joa va~nije za hobiste da identificiraju sve potencijalne probleme sa svojim izvorom vode i poduzmu odgovarajue korake kako bi se dobila najkvalitetnija mogua voda. Ako nikada niste poslali uzorak vode na analizu u laboratorij, mo~da bi bilo dobro vrijeme da to u inite. ak i osnovna analiza mo~e upozoriti uzgajiva a na potencijalne probleme. U rukama obu enih savjetnika, analiza vode e takoer pokazati uzgajiva ima kako prilagoditi svoje nutrijente za optimalnu kvalitetu i prinos. Previae tvrda voda ak i ako analiza vode poka~e da imate tvrdu vodu s relativno visokom razinom minerala, joa uvijek mo~e biti odli an izvor vode za uzgoj zdrave biljke. Tvrda voda tipi no ima visoku razinu kalcijevog karbonata i magnezijevog karbonata. Kalcij i magnezij su i bitni elementi za rast biljaka. Tako sve dok nema drugih elemenata u vodi u toksi nim razinama, voda je pogodna za hortikulturnu primjenu. U stvari, tvrda voda mo~e sadr~ati i tragove korisnih elemenata kojih u iaim izvorima vode nema. Za najbolje rezultate bi trebalo koristiti posebno formulirane nutrijente za tvrdu vodu kada se koristi voda bogata kalcijevim i magnezijevim karbonatom. Kako bi se kompenzirao viaak minerala, ti posebno formulirani nutrijenti obi no imaju ni~u razinu kalcija i magnezija, sa smanjenim razinama sulfata, tako da ti formulirani nutrijenti samo nadopunjuju minerale ve prisutne u vodi. Laboratorijska analiza vode e takoer pokazati lu~natost vode. `to je vea lu~natost, vei je bufferski kapacitet vode, tj. sposobnost stabilizacije pH. Budui kako se tvrda voda opire promjenama pH, posebno formulirani nutrijenti e obi no biti kiseliji od onih standardnih. Takoer e imati viae amonijaka u odnosu na nitrate. Kada biljka primi pozitivno nabijeni amonijev ion, korijen po inje izlu ivati vodikov ion kao zamjenu, i tako poma~e neutralizirati viaak bikarbonata u tvrdoj vodi. Jedan od problema s tvrdom vodom je formiranje kamenca. Kada se doda fosforne kiseline (glavni sastojak pH minus solucija) za podeaavanje pH vrijednosti, bikarbonati se razgrade u obliku uglji nog dioksida i vode, ali taj dodatni fosfor mo~e reagirati s kalcijem i formirati kalcij fosfat. Kalcij fosfat je ono od ega su nam kosti napravljene, 95% je netopljiv u vodi. Dakle, kalcijev fosfat esto se javlja kao otpadak iz hranjive otopine i manifestira se kao kamenac. Nakon ato se formira kamenac, i kalcij i fosfor postaju nedostupni biljci. Kamenac se lako mo~e sprije iti dodavanjem male koli ine smjese aminokiselina u tvrdu vodu. Aminokiseline poma~u u uklanjanju kalcijevih iona iz vode tako da se pri vrste na njih kao kand~e ( kemijski spoj zvan kelate;eng.chelate), i tako sprije avaju reakciju s fosfornom kiselinom, a kalcij ostaje topljiv. Neke aminokiseline takoer stimuliraju korijenske stanice za bolji protok kalcijevih iona, ime kalcij bude preuzet od biljke tisue puta br~e nego ato se to deaava u jednostavnom procesu osmoze (sposobnost biljke da pumpa vodu i hranjive tvari od korijena do vrha listova). Rezultat su ja e biljke s ja im stani nim membranama i poboljaanom otpornoau na temperaturne stresove i bolesti. Meutim, nisu svi izvori tvrde vode dobre za biljke. Ako je voda previae tvrda, ili ako analiza vode pokazuje toksi ne razine elemenata u tragovima kao ato su natrij, klorid ili bor, vodu treba filtrirati ili obraditi reverznom osmozom. Previae mekana voda Neki uzgajiva i rijeaavaju problem kvalitete vode koristei samo filtriranu vodu. Reverzna osmoza (RO) uklanja sve mineralne ione iz vode, i tako startaju s potpuno istom vodom. Prema tome, ako koristite RO filtar, svi bitni elementi moraju doi iz naaih hranjiva, a ne sa izvora vode, tako stvarajui savraenu kontrolu i ravnote~u minerala za rast biljaka. Postoji, meutim, nekoliko nedostataka RO vode. Ona je toliko ista da su svi bikarbonati uklonjeni iz nje. Dakle, RO voda ne pru~a sposobnost bufferiranja na promjene pH. Tijekom brzog vegetativnog rasta, kada biljke preuzimaju razmjerno puno nitrata, pH mo~e brzo sko iti prema gore; a tijekom cvatnje, kada biljke preuzimaju viae kalijevih iona, pH se mo~e naglo sruaiti. Ekstremne promjene u pH mogu negativno utjecati na rast biljaka. Na primjer, ako pH sko i iznad 6.5, ~eljezo polako postaje nedostupno za biljke, a kako pH i dalje raste, svi bitni metalni ioni postaju nedostupni. Kako nedostaci nutrijenata napreduju, biljka po inje stagnirati i njezin prirodni otpor na stres uvelike je ote~an. Da bi znali za sigurno da li je RO voda prava stvar za vas, potrebno je poslati uzorak vode u laboratorij na analizu ili izvraiti to jednostavnim kunim testom koji se mo~e kupiti i u duanima hidroponike. Ako analiza pokazuje da se ak i jedan element pribli~ava toksi noj razini, RO filter svakako se preporu uje. RO takoer se preporu uje za bilo koju aplikaciju, gdje se koristi omekaavanje vode. Omekaiva vode uklanja ione kalcija i magnezija iz tvrde vode, ali zamjenjuje ih s natrijevim ionima, esto u toksi nim razinama. Ako razina natrija prelazi 50 ppm, biljke nemogu postii svoj pravi genetski potencijal. Takoer treba biti svijestan da pitka voda nemora nu~no biti dobra i za biljke, upravo recimo zbog natrija kojeg je u pitkoj vodi dozvoljeno u koncentracijama do 200ppm, ato je neki standard. Idealna voda Najbolje bi rjeaenje bio mix RO vode s vodom iz slavine i tako napraviti istu vodu sa upravo dovoljnom koli inom pH bufferskog kapaciteta. Ne samo da e vam poboljaati izvor vode za biljke, ve e takoer produ~iti vijek trajanja vaaeg filtera. Na primjer, ako analiza vode poka~e da mo~ete idealnu vodu dobiti sa 50:50 mjeaavinom RO i vode iz slavine, mogli bi udvostru iti vijek trajanja filtera, a zapravo poboljaati kvalitetu vode za svoje biljke.
predragvukISTRAŽIVAČ

mar 2016.

#2
u hidroponici je jako bitan faktor vrednost vode zato je neprakticno da vodu koja mora da ima ph 6,0 i ec 0,0 koja se dobija osmoticnim aparatom mesas sa cesmovacom jer je ta voda baza za bilo koje gnojivo ili aditiv koji se u hidroponici koristi, radim sa hidroponicnim sistemom vec duze tako da ti garantujem da je nelogicno prvo ocistiti vodu i dovesti na perfektnu meru a onda je mesati sa obicnom, osmoticni aparat kosta 70 evra i proizvede dnevno 100 litara vode ( pise 190 ali je nemoguce veruj mi ) a filter se menja na 15000 hiljada litara tako da se ne isplati mesati sa obicnom a posle dodavati stabilizatore i korektore jer su oni skupi + izgubljeno vreme. hidroponica daje odlicne rezultate, skrati vreme i poveca prinos ali mora da se ulozi mnogo vise para tako da tu nema stednje , ako zelis da se bavis hidroponikom ili aeroponikom prvo dobro stavi sve na papir i saberi vredi li ulaganje u to sto hoces, price bavljenja hidroponikom a da se ustedi na ulaganju su prosto neizvodive
truareZMAJ

mar 2016.

#3
U hidroponici naravno da, ovdje je viae rije da treba voditi ra una kako nije svaka voda iz pipe pogodna za rast biljaka, prvenstveno u tlu. Vjerujem da ko god se bavi hidroponikom da upotrebljava r/o vodu bez obzira imao kvalitetnu vodu iz vodovoda ili ne, isto radi bolje kontrole unosa makro i mikro elemenata. Kad se sadi u zemlji koja ve ima odreen mix u sebi i esto prilagoena tvroj vodi iz vodovoda pa time i manjkom kalcija i magnezija po~eljno ga je unositi naknadno, ato je nalakae sa vodom iz pipe.
trubabubaLEGENDA

apr 2016.

#4
koliko u HR kosta ta analiza vode i koje vrednosti su dobre za biljku? ja kupio RO i imo dosta problema sa hranjenjem i ph. mozda zbog RO vode. moro sam kupit RO zbog ovlazivaca, jer voda sa cesme napravi haos u boksu.
truareZMAJ

apr 2016.

#5
mislim da je oko 200kn osnovna analiza vode za pie u zavodu za javno zdravstvo, makar ima i drugih laboratorija poput croatiakontrola.hr , ja sam svoju provjerio sa kunim kitom za hidroponiku kojeg sam naru io online izvana jer tu nisam mogao na a mo~da nisam dovoljno dobro tra~io. U vodi naj eai toksi ni ioni su oni klora (<75ppm), natrija(<50ppm) i bora(0.2-0.5ppm) ako prelaze koncentracije u kojima postaju toksi ni. Naravno ne ~eli se ni ega previae ve najbolje svega po malo. A u tu RO vodu koju imaa probaa najprije ubaciti kalcija (recimo do 150ppm) i magnezija(recimo do 50ppm) i time dodajea ono dobro ato bi biljka ina e dobila prirodnim putem a i dobar bufferski kapacitet ( za kalcij 7.0), pa je manje osjetljiva na promjenu pH kad mixaa sa gnojivom. A mo~da na tu istu RO vodu najbolje koristit ph perfect gnojiva i ne brinut se previae.
trubabubaLEGENDA

apr 2016.

#6
u kojem obliku dodavat ca i mg (organic). ph uvjek podesavam (plagron lemon kick i soda bikarbona). jedini organski ca/mg koji mi je dostupan je ProCal od green planet nutrients. kada dodajes vodi. recimo dodas da mjerac pokaze 150ppm i onda dodas mg dok mjerac ne pokazuje 200ppm?
truareZMAJ

apr 2016.

#7
Da, tako je, ako dodajea posebno, recimo magnezij u obliku epsom soli, a kalcij u obliku kalcij karbonata ali mora biti jako jako sitan jer ina e ne bude dostupan biljkama. Poato kalcij nije baa topljiv u vodi dovoljno malo kapnut octa da CaCO3 odreagira i kalcij postane dostupan. Mo~da jednostavnije sa tim ProCal cal/mag :D , vidim da ima i ~eljeza.
trubabubaLEGENDA

apr 2016.

#8
ako idem sa epson solima stalno, mogo bi isto napravit problem, zar ne? jer se nakupljaju soli, a i cini mi se da je neko pisao o tome da se nebi smjelo skupa davat epson i prihranu organic jer se moze napravit problem.
truareZMAJ

apr 2016.

#9
Mislim da se tu mo~da radi generalno o prekomjernom davanju epsom soli (magnezij sulfata) kada nije potrebno, kao i svaki element ako je u viaku pa tako i magnezij i sulfati ako su u viaku, mogu blokirati neke druge elemente i ako se neato mijeaa sa ne im drugim treba se paziti koliko je ega zapravo i koliko je ega zapravo potrebno biljci. Zato je uvijek jako bitna umjerenost. Epsom soli su izuzetno topljivi izvor magnezija i ako se ne pretjeruje mislim da nema briga sa nakupljanjem soli. Isto tako ja samo vidim tvrdnje da ne stvara probleme mikrobnom ~ivotu u zemlji i da je ok za organic uzgoj, i sam ga koristim bez ikakvih problema u organskom uzgoju. Ali ako si u dilemi smanji doze ili koristi gotovu kombinaciju u obliku ProCal-a jer od nekud moraa nadoknadit neunoaenje kalcija i magnezija RO vodom.
changadmtLEGENDA

apr 2016.

#10
Ovo mi je resilo misteriju..:) biljke u indooru, pokazivale su iste simptome nedostataka kalcijuma...A na zemlji u saksijama jasno bude vidljiv sloj kamenca,sto je ppkazatelj tvrde vode. E sad,ovde pise da se za kamenac vodi dodaju aminokiseline...kako bih u opste dozirao aminokiseline,i jel ima toga da se kupi?

dec 2016.

#11
Poatovni forume. Nisam htio otvarati novu temu, ali imam jedno pitanje. Zna i radi se o ''OFF GRID'' uzgoju, rijeaio tj rjeaavam sva pitanja i poteakoe koje me mu e u mom planiranom growu i zanima me kako da rijeaim pitanje VODE. Nije mi baa zgodno nositi malo malo neke boce, kanistere i ostale posude, pa sam razmialjao staviti veliku plasti nu ba vu vode od 208l. E sad. imam mogunost da bude destilirana pa joa mo~da ubaciti neku pumpu da ju malo mijeaa. Pa ako imate koju pametnu za dodati o tome, bio bih Vam veoma zahvala. p.s. Svaka ast na forumu...vrlo pou no i zanimljivo ovo sve izgleda :) ( prvi post pa se moram malo ulizivati :P )
truareZMAJ

dec 2016.

#12
Ne bi preporu io ti destiliranu za neko redovno zalijevanje, eventualno mo~da za odradit flush ili izmjerit pH runoffa, a pogotovo ato bi je imao u veoj koli ini u ba vi. Poato je destilirana rijeaena svih moguih minerala ona dobija veliku sposobnost apsorpcije pa tako i toxina, zato je recimo neloaa za iaenje organizma ali ju se nipoato ne smije koristiti redovito jer bi nam tijelo polako gubilo elektrolite (natrij, kalij. klorid) te minerale u tragovima poput magnezija. Takva kao jak aktivan apsorber dosta brzo apsorbira i CO2 iz zraka i ini takvu vodu sve kiselijom a ona postaje joa viae agresivnija pa tako sposobna topiti i metale koji bi bili toksi ni za biljku. Zato velika otvorena ba va destilirane vode koja bi tako stajala dugo vremena ne bi bila dobra ideja. Nego.. kakav sistem planiraa za napajanje? :)

jan 2017.

#13
@truare Hvala na odgovoru. Sry nisam stigao odg. A i odustao sam od cijelog tog koncepta i ici cu na nesto manje doma u stanu, pa nece biti problem s opskrbom vode. Mjeriti ph i aibaj. A destiliranu vodu eventualno sto si i rekao za flush. ;)

maj 2018.

#14
Pozdrav dragi vutraai ! :) Ovako, poato mi je sajt daleko od kuce, jel ce se desiti nesto vodi ako napunim 30-40 litara vode i cuvam negdje pa odem zalijevati? Zanima me sta se desava sa vodom od stajanja par dana do 7 dana, i ne bi bila na suncu :) Hvala unaprijed i L.P.

maj 2018.

#15
Nece nista biti. U tom vremenskom razdoblju ce ispariti sav klor i porasti ce PH na cca.8, al ako radis organski to ne bi trebalo smetati biljci.

maj 2018.

#16
Raditi cu sa plantella gnojivima, u tom slu aju ata trebam napraviti? staviti limun ili sodu?
trubabubaLEGENDA

maj 2018.

#17
jedno je za dizat, drugo za spustat

maj 2018.

#18
Uzmi od Hesija PH minus. Litra je oko 10 eura, a to ne mozes potrosit dok si ziv. Bolje je od limunske kiseline jel duze drzi namjesteni PH. Mada u outdooru ne znam koliko ti ima smisla namjestat PH.
hazeriZMAJ

maj 2018.

#19
Ma u outu se ne zamaraj..ja poljevam kisnicom koja se punila cijelu zimu..
FrogKhanENTUZIJASTA

nov 2018.

#20
Pozz ekipa jel probao ko koristiti mineralnu/kiselu vodu za biljke? uo sam od jednog lika da s tim zalijeva paradajz/papriku doma u stanu pa reko da provjerim. Mislim, bogata je CO2 i ostalim mineralima ali sad ovdje itam da i nije baa najbolje koristiti vodu punu minerala pa evo da pitam ako ima ko iskustva pa ka~e ne zato ato ili da zato ato :D
.i.ZMAJ

nov 2018.

#21
@FrogKhan ne sluaaj likove nego zdrav razum i vlastitu pamet
Saul GoodmanAMBASADOR

dec 2018.

#22
Imam pitanje, uskoro po injem sa uzgojem pa me zanima... Mjerio sam PH vode sa pipe, i pokazuje 7.2, zanima me dali moram skinuti PH vode u koju planiram ubaciti sjeme za klijanje ili je 7,2 prihvatljiva vrijednost. Isto tako planiram poslje 3 tjedna krenuti sa gnojenjem (biobizz paket), citao sam da sa Biobizzom netreba skidati PH jer on automatski spuata PH? Hvala na pomoi ::listomahanje::
.i.ZMAJ

dec 2018.

#23
PH joj je bitan za preuzimanje hrane iz zemlje, dok ne tra~i hranu (klijanje i prva dva-tri dana ~ivota) PH nije faktor iako je najbolje da je od po etka ato uredniji i bli~i onim arobnim brojkama 6,2-6,5
Saul GoodmanAMBASADOR

dec 2018.

#24
Hvala ti
Planer80LEGENDA

dec 2018.

#25
isto da podelim, mo~da nekome bude od koristi. Izvor je Rudarskogeoloaki fakultet, Univerzitet u Beogradu. Analiza vode sa esme po gradovima (Srbije) kao i flaairane vode. Pokuaao sam da naem i za zemlje u okru~enju ali posle par desetina strana tabloidnih trtljanja, nikakva korisna info da naleti.
.i.ZMAJ

dec 2018.

#26
evo od gradskog vodovoda za 11 mj, ako se ne varam u hr moraju ili vodovdi ili zavodi za javno zdravstvo raditi mjese nu analizu i objaviti na svome webu rezultate, tako ako nekoga zanima "prosje na" vrijednost ima dobar uvid. Ipak to su dosta okvirne vrijednosti koliko god oni uzorkovali, ali bar se fino vidi ega sve ima u vodi. Sam PH i EC ipak varira od kvarta do kvarta ovisnoo iz kojeg vodocrpiliata (imaju i njihove analize) dobivaa vodu....
JuraigorISTRAŽIVAČ

jan 2019.

#27
Znaci. Ovo sve sto citam ovdje ima smisla nemogu re!! Samo nerazumijem zasto toliko komplicirate s tim pH? Danas barem ima gnojiva koje same odrzavaju pH onoliko koliko vam upica zahtjeva! Primjer: komponente Sensi grow i Bloom A+B , micro. U pametnoj raspodjeli dobivate sve vitamine, minerale,...itd, s odr~ivim pH vode.. ( idealnim) Znaci nema mjerama kontrole i paenja sa brigom i kontrolom! I u zemlju malo za bolji rast korijenja i protiv bolesti.. Urod osiguran.. Eto toliko.. ako grijesim nek me se ispravi. Pozdrav
.i.ZMAJ

jan 2019.

#28
samo zvu i komplicirano, pri a oko PH PPM i EC je bitna za razumjevanje na ina na koji biljka "~ivi i radi", ako neato poe po zlu u unutarnjem uzgoju prvo treba bar 2 od te 3 stvari ekirati
JuraigorISTRAŽIVAČ

jan 2019.

#29
Je istina. To sto kazete je u redu i opravdano. Mislim da svatko tko se bavi ili krece se baviti time ima u vidu da nauci barem osnovno sto se tice svakog dijela tog growa. Tako i s vodom i pH o cem pricamo. Dok s druge strane ima ljudi koji samo gledaju sto manje posla, manje kontrole, zbog nemogunosti ili cega vec nije bitno i da takvima dobro dodje i takav savjet oko vec kontroliranog pH i NPK i ostalog da ne nabrajamo. Sto nekome stvarno puno moze pomogli oko uroda i kvalitete.. dali nije pametnije tako neg da se zaj. s limunom sodom itd

jan 2019.

#30
@.i. hmm a dali li utjece i starost cjevi u ulici/kuci zgradi ?? Naime imam 2 stana jedan starogradnja drugi novogradnja.. U jednom voda nakon 24h tako smrdi da ti se gadi pit.. U drugom nema problema... E sad dal je tu isti sastav vode?? ec 0.8 ppm 400, ph 8.6
.i.ZMAJ

jan 2019.

#31
Vjerovatno da utje e, ali nemam baa toliko informacija da ti mogu sa 100% sigurnoau tvrditi, najbolje bi bilo dati oba uzorka na analizu (u zavod za javno zdravstvo ili vodovod ili di se to ve radi), ako ide iz razli itih "grana" vodovoda mo~e biti rrazli itog mikrobioloakog sastava ali i dalje u granicama normalnog i zdravstveno ispravnog. A mo~da su i u vodovodu debili pa ne ku~e da im neki sterilizator ili koji ve k ne radi....
UduvanAMBASADOR

jan 2019.

#32
Ti si rekorder :O

jan 2019.

#33
Bas iso na stranice mog vodovoda imaju neko izvjesce iz 2017g.. Nema nista na mjesecnoj bazi..Jos pise da je ph 7.6..hahahahhaah mos mislit.. @Uduvan nisam siguran jel 8.4 il 8.6 Al nesto od tog dvoje je.,..
banditZMAJ

jan 2019.

#34
Ako vozi ph preko osam pakuj u flase obogatices se
.i.ZMAJ

jan 2019.

#35
instaliraa ti brate svoj filter posli vodomjera i ne berea brigu..... proguglaj malo ovi naai su bar a~urni po pitanju izvjeaa i voda je viae manje dobra, zamuti je kiaa ponekad ali niata previae

jan 2019.

#36
mjesat cu pola pipaca pola destilirana- kad hranim, a kad budem samo zaljevo_pipaca 100%
JuraigorISTRAŽIVAČ

jan 2019.

#37
Nije dobra destilirana voda.. jel u njoj nema minerala i pozitivnih stanica ili kako god. Najbolje bi ti bila izvorska voda. Jel koliko sam shvatio nekad nikakve alate za mjerenje i odrzavanje pH. Ali eto toliko da se nadove~em , kao i sto sam rekao ima ljudi koji tek krecu ili eksperimentiraju ili kako to vec nazvati. Za takve ljude postoje gnojiva koja odrzavanje konstantno optimalan pH i NPK. Samo treba sjesti interesirati se i ucit , citat i naravno malo ulozit truda para i ljubavi

jan 2019.

#38
????? Kao sto rekoh koristit cu 50-50 destilirana/pipaca.. A druze koristim AN ph perfekt gnojivo.. zadnje necu ni komentirati..

jan 2019.

#39
A koji je razlog da koristis destiliranu vodu u uzgoju?
JuraigorISTRAŽIVAČ

jan 2019.

#40
Brokula ..ako koristia ta gnojiva, zasto onda destilirana voda ili sama rije ti kaze (demineralizirana voda ) ? Ovo zadnje nemoj ni komentirat bolje da!! Zaato u ope ta voda?

jan 2019.

#41
Voda mi je ec 0.8 , ppm 400 s ph 8.4 ili 8.6 ph perfect AN ne preporuca koristit nikakve ph down (jednom sam to napravio i odmah sranje imo, mejlo sam ih oko toga i rekli su big NO NO) , e sad na moj visok ph i ec pitanje je kolko 1/4 snage AN uspije spustit ph.. Al jucer sam ustimo ph pen pa cu bas testirat ovih dana, ph prije dodavanja AN i onda kad dodam 1/4 i na kraju 1/2 al ako se dobro sjecam to SAM radio na pocetku kad sam preso na AN i tek na 50% snage PH perfect djeluje.. I sto je najvaznije neki ljudi su na drugim forumima pisali da kada mixaju pipacu i Ro/destiliranu da nemaju problema.. U RO filter nema sanse da ulazem, jer neam stalni grow space i nakon ovog pitaj boga di cu sadit.. I na kraju meni jedna stvar nije jasna zasto uz tako tvrdu vodu moram dodavat cal mag.. Jel u protivnom odmah def. dobijem.. :thumb:::banjahanje::::listomahanje:: :rolleyes:

jan 2019.

#42
zato sto u tih 0.8 ec imas najmanje calmg a najvise hlora itd...

jan 2019.

#43
Cekaj a sta onda ispari nakon 2-3h??klor ili? inace drzim vodu u kanti s air stonom..
UduvanAMBASADOR

jan 2019.

#44
Na prethodnoj stranici je slika sa sastavom vode po raznim gradovima srbije. Na toj slici je npr Kraljevo sa 40 mg/L Mg-a i Nis sa 3mg/L Mg-a, to je drasticna razlika. Moguce da u tvom vodovodu ima malo Mg edit: I Ca oscilira od grada do grada. Od 112 do 18 mg/L
oazaISTRAŽIVAČ

avg 2019.

#45
Momci moze jedno pitance, do sada sam primjetio raznih metoda.. mada zelim cuti kako veterani ovdje rade. Pitanje je nacin zaljevanja vodom ? Ehh sada.. Neko kaze da treba pustiti da prenoci, negdje sam procitao da treba pustiti da odstoji 20-30m, mislim da sam isto tako procitao negdje da se neko ne drzi toga uopste nego direktno iz pipe. Interesuje me sta je najbolje, skolski ili kako vec.
superoperaterAMBASADOR

avg 2019.

#46
Koliko bi voda trebala odstojati prije zalivanja zavisi uglavnom od kolicine hlora u vodi. Vise hlora podrazumijeva duze drzanje kako bi isti izlapio.. Ako imas vodu bez hlora onda mozes direktno iz pipe.. Ne kontam sta mislis pod starim skolskim nacinom..
oazaISTRAŽIVAČ

avg 2019.

#47
Sad mi nije jasno kako da provjerim kolcinu hlora u vodi, google mi na brzinu ne daje nikakve konkretne inf helem, mogu li pogrijesiti ako pustim da odstoji malo duze ? tipa dan ? Ovo 'skolski' mislio sam u fazonu po knjigama ili tako nesta, da vec unaprijed ima opisan proces kako to treba raditi.

avg 2019.

#48
kod mene za aut i vise nego dovoljno.
TijamaISTRAŽIVAČ

nov 2019.

#49
Bok ekipa, zanima me dal je kisnica dobra za zaljevanje ?
BadiZMAJ

nov 2019.

#50
Da i to najbolja.;)

nov 2019.

#51
Samo po meni bi trebalo paziti na pH kod kianice kad dodajea nutrijente jer je pH kianice dosta ni~i od vode iz pipe ;)
BadiZMAJ

nov 2019.

#52
E da...trebalo bi provjeriti ph, mo~da ak i ec...mislim da ti je za indoor ipak sigurnije i jednostavnije sa vodom iz pipe.:)
DvolicniLEGENDA

nov 2019.

#53
Sta sad? jel najbolja il ne?

nov 2019.

#54
Ovisi ti o nizu faktora... Kolko vidim da pH kianice nije uvijek isti. Kod mene je 6.5 a neki mjere preko 7 pa i prek 8. Ovisi i o zagaenju zraka. Ako ~ivia u veem gradu normalno da e kiaa biti zagaenija ato mo~e itekako utjecati na biljke. U tom slu aju se dr~i vode iz pipe. Ako si u manje naseljenom mjestu onda slobodno kianica, ali moraa provjeriti i korigirati ph i nebude problema. Ali, ako ne mjeria pH...EC onda se radije dr~i vode iz pipe i nekih nutrijenata koji spuataju pH pa e ti pH biti otprilike negdje u ok granici. Imaa i po forumu. Dosta se ve pri alo o tome pa probaj pronai.
BadiZMAJ

nov 2019.

#55
east...a ti se jadan zbunio, samo sam ekao provokatora;)...najbolja je i najprirodnija (vani), al u indooru je to malo kompliciranije jer kianica mo~e biti svakakva...nemoj se pravit pametan, ispast ea smijeaan.;)
TijamaISTRAŽIVAČ

nov 2019.

#56
Tnx ... Probat cu sa kisnicom , zasad ide po planu :)

nov 2019.

#57
jbg ljudi ako je i cek jbg vamo kazes treba meriti pH kisnice zato sto moze biti nizak/visok a onda iz pipe ako ide i pH 8 nemoras nego zalevaj.... :)za pocetnika bi bilo najbolje uloziti u pH metar pa i u l papirice jer bila ona pH 8 iz pipe ili pH 5 od kisnice pocetniku moze napraviti problem...

nov 2019.

#58
kanalska, oborinska, kianica iz rine, pa ak i kianica iz rine pune liaa, prelivnica ubrenice, staja ica barska, izvorska i rije na da ne govorim.....sve je to bolje i zdravije od naaih cijevi, dr~avnih zaliha u bazenima....za koju godinu more e imati bolje rezultate kod zaljevanja od pipe i slavine....

nov 2019.

#59
Ja koristim AN i spuatam ph sa Hesi ph down bloom. Prije sam sa limunskom kiselinom i nikada problema. Problem je u vodi od 8.5ph Meni zna voda stajat, 2,3 dana i ph sa 7.1,ode na 7.5-7.8 Ppm je 350,a s vremenom i on opada! Mogu e, da je radi cijevi, jer kada pustim toplu vodu, ph je 6.8
StipeZMAJ

nov 2019.

#60
nije do cijevi nego se ph mijenja sa promjenom temp vode. ne mijenja se sastav vode, nego referenta tocka ph.

nov 2019.

#61
To znam, ali kada voda odstoji 7,8 sati, ph je opet ispod 7.0 I to samo, kada povu em vodu iz bojlera(toplu vodu). Znam da se ph varira od temperature, jer tako kalibriram ph metar. I tu puno njih grijeai, jer ne mjeri temperaturu vode, dok kalibriraju ph metre!

nov 2019.

#62
Nema tu greske stanacc jer ako pgledas chart od cika stipe vidices da je razlika izmedju 25c i 50 c u 7pH i 6.63pH a to nam je malo veliki raspon... a sad pogledaj ovaj chart jer ces odprilike i imati takve fluktacije temp vode.... vidis izmedju 20c i 30c kolika je mala razlika u pH.... zanemarivo....

nov 2019.

#63
Za neke pH metre koji imaju ATC (Automatic temperature compensation) ne treba paziti na temperaturu vode jer takvi metri automatski rade te razlike u temperaturi i pokazuju pravi pH.

jan 2020.

#64
Ja licno koristim vodu sa cesme,ali gledam da natocim iz bojlera,tek posto neko potrosi svu toplu vodu. Tad natocim mlaku vodu koja odstoji najmanje 60min i bude skoro pa ko sobna temp. Imam trip da je voda iz bojlera bolja,tj ona je vec malo odstojala i cini mi se da ima manje hlora,a ako znam da bojler skuplja kamenac oko grejaca,znaci i da je malo meksa od hladne direkt?? Mozda se zanosim ,ali dok ne nadjem bolji sistem ja cu da nastavim sa ovim sistemom. Zanima me jedna stvar; koliko je pametno zalivati biljke kupovnom vodom (bez co2) ? Vidim da ih ima sa dobrim PH , a sama po sebi ima minerale ,dal su mi ti minerali potrebni (biljci) ili da ne komplikujem? Sta je sa gaziranom mineralnom vodom, naleteo sam negde da je preporucuju zbog kolicine co2 koju sadrzi,ali po logici mi je mnogo nelogicno ? Pozdrav

jan 2020.

#65
Ne komplikuj buraz, voda s cesme i sve 5.

jan 2020.

#66
Ja isto natočim toplu vodu iz bojlera (oko 25°C), pustim da odstoji sat dva i onda taman bude oko 20°C. Tad umješam nutrijente pa opet pričekam pola sata, podesim pH i zalijem. I ja brijem isto kao ti da je voda kao mekša iz bojlera i da klor brže isparava, a i skužio sam da biljke vole kad ih zaliješ vodom od oko 20°C. A šta se tiče kupovne vode... ja sam pred 5 god probao sa istom. Tad još nisam imao pH metar ni ništa i sjebao sve. Istraživao kako i zašto... kupio onu tekućinu za mjerenje pH, izmjerio kad ono tekućina zelenija nego voda iz pipe. Znači pH bio preko 8. Još sam zalijevao tad Pantellom koja još i podigne dosta pH tako da ošlo sve u k... To je bila ona voda iz Lidla. Za druge neznam niti više ne želim probati. A gazirana??? E to mi nikada nije palo na pamet jer mi je to nekako preagresivno za zalijevanje, ali zanima me baš jel neko i to probao. Ostajem pri ovom kako sada radim jer vidim da vodom iz pipe ili iz bojlera ima najmanje problema. ;) I od tad... od te jebe s tom vodom sam kupio dobar pH metar i sve vezano za to i od tad nema puno problema.

jan 2020.

#67
Ovde sam naucio od jednog kolege da bijkama odgovara mlaka voda i da one tad "osecaju" da je jesen. Tako nesto mi je rekao i od tad zalivam sa bas mlakom,skoro pa ko temp tela . Kad natocim i ubacim prte u vodu,ako ne osecam veliku razliku u temp,to je to. Posle sat ona bude taman,tad ide 0,8 ml limuntusa na 2L ,ili djubrivo. Naucio sam na bolniji nacin zasto ne stelovati ph kad se dodaje gnojivo ::poke::

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se