VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgoj15 eura Grow Tent
LEGACY

15 eura Grow Tent

26 odgovora1,619 pregleda
NomadicNixiePOZNAVALAC

jan 2024.

#1
Dakle vec duze vremena pratim forum....pa sa sam htio podjeliti jeftinu verziju aatora za uzgoj.za samo 15 eura mozete kupiti IKEA VUKU aator veliine 74x51x149 cm. Objavljujem ovaj post jer je ovo odlicni i jeftini sator za uzgoj.495772 Znam da ima dosta tema na forumu vezane za satore i boxove ali ovo je najeftinija moguca varijanta koju sam mogao pronai. Ovo je odli an aator za growere koji tek pocinju naravno unutrasnjost aatora se mo~e obljepit mylar folijom,sad kad smo pronasli jefinu alternativu za growbox viaak novca koje ste htjeli ulo~iti mo~ete iskoristiti u bolje osvjetljenje i ostalu opremu za grow.Zanima me vaae mialjenje o ovoj jeftinoj alternativi za grow tent.

jan 2024.

#2
@Smak420 de nabaci sliku onog tvog boxa, znaa kog. :D Treba tu svaata preurediti, ne znam koliko jeftino na kraju izae.

jan 2024.

#3
Skuplja dara nego mera na kraju ispadne. Hajmo redom, ovo što se vidi sa slika: - nema ventilacionih otvora ni gore ni dole, znači sec sec - sužava se u visinu, vrlo nezgodno za poslovično vrele HID sisteme, a materijal ne deluje kao da je otporan na plamen - kad smo već kod materijala, tanak k'o papir i milion posto pušta svetlo na sve strane - a pogotovo kad upališ lampu u njemu - ova konstrukcija gotovo sigurno nije predviđena za teške stvari poput turbine, filtera i samog panela, to da se okači, muka živa - visina pomalo kritična Kad sve sabereš, metar kvadratni crno-bele folije za šatore 5€~10€, mylar neznatno skuplji, a to bi i ovako i onako moralo da se budži u neki orman da se ne vidi. Onda bolje samo orman preurediti :)
delboyLEGENDA

jan 2024.

#4
Imao sam takav aator u upotrebi na iznamjljenoj sobi u Irskoj, kao ormar je stvarno prakti an. Ali kao grow aator vjerujem da ti je to dobitna kombinacija za zapalit apartman, kuu... kao i ovi romobili elektri ni, usudio bi se usporedit - mo~ea ti to koristit, samo dokada... gledam ju er majstor se vozi sa svojim e-scooterom kroz bljuzgu i snijeg. Drugu zimu vrlo vjerovatno nee vidit, jer vlaga, sol sa cesta i elektronika nikad nisu bili dobri frendovi. Dok opet mo~da izveze joa 5 godina pa onda tek pokrene program samouniatenja. Kao i taj aator. Bez uvrede, ako se netko ~eli kockati za par eura uatede...
DjedMrazENTUZIJASTA

jan 2024.

#5
jos jeftinija varijanta ti je da uzmes kartonsku kutiju od nekog veceg uredaja ., npr skrinje za led...;)..okrenes ju okomito i dodes na isto kao i ovo sa fotke.,te ujedno se takoder moze obljepiti folijom iznutra.. mozda jos i bolja opcija cak od ovog ''ormara''

jan 2024.

#6
Mislim da od "uradi sam" akcija najbolje otići na lokalno stovarište građevinskog materijala koje prodaje pločasti materijal (i idealno seku na licu mesta na mere) Uvek imaju akcije i nešto što im se vuče (ili komadi posle rezanja) - iverica, OSB, šper-ploča..par kvadrata sigurno nije više od 15€~20€, zaista ne bi trebalo. Još ako se naleti na onu klasik ivericu za kuhinjske elemente, mat belu - bombona (ako ne, prefarba se boks kad se sklopi) Ekseri i L profili u gvožđari, kant traka za ćoškove da spreči curenje svetla - to sve zajedno nije više od 40€ ako i toliko (nisam računao da budem iskren, ali mislim da je tu negde) Jeftinije od toga, teško da može :)

jan 2024.

#7
taj torsa ne valja ni za tu robu sto stoji u njemu. Toliko je jak materijal da ga moljac izbusi ko svicarski sir. Imas polovnih satora za 50ak eura ako vec nemas za novi. Samo u ovome ne pocinji ni za zivu glavu, eto toliko. Kolege gore su rekle i vise nego je potrebno da bi zdrav razum shvatio.
CliffBurtonPOZNAVALAC

jan 2024.

#8
Evo iz prve ruke ti mogu napisati posto sam se bakcao sa tim na svom grow-u. @DylanBob Napisacu sve koliko toliko detaljno, a tebi ostavljam matematiku i analizu :) Mjere i kolicina je individualna sto se tice opreme, pisem svoje mjere dole ispod. Ono sto je bitno reci je, da ukoliko se potrudis da po mjerama izlijepis i saniras svaku mogucnost light leak-a, napravis promjere za intake i outtake - u mom slucaju 12.5mm - ovo stvarno RADI. Doduse pred kraj koji tjedan dosao mi je novi tent, za ove svrhe jel, te sam ovaj spakovao na sigurno. Nisam imao problema sa light leakom uopste, radio sam vise testiranja sa upaljenim svjetlom unutar tenta kada bih sve fino zatvorio. Krivo mi je sto sam sa starog diska izbrisao slike koje sam napravio pri radu na ovom tentu, ali historija foruma mi je pomogla da dodjem do par njih, ne vidi se sve, ali cisto da sklopis misao. Oprema: Platneni Canvas ormar 60x60x160 - 10 eura - Kod tebe IKEA, kod mene JYSK :D Bijela mat folija - 67.50 cm x 1m - 5 komada - 2.5 eura x 5 - 12.5 eura Hamer papir crni format 70x100 cm - 8 komada - 6 eura Prostirka za plazu sa reflektirajucom pozadinom - 5 eura Alu crijevo flex - 2 komada - po 2 metra za intake i outtake (zglobna doduse pa mozes si stimati duzinu koliko zelis) - 7.40 eura x 2 - 14.80 eura 5 rolni 45mm x 50 mm selotejpa - 3.75 eura OPCIONALNO - 2x sekundarno ljepilo - 3 eura OPCIONALNO - rolna alufolije - 1.5 eura Vent 1 za mijesanje - USB - 12 eura Vent 2 za mijesanje - 30 eura Vents Quietline 100 outtake - 25 eura Thermo/Higro - 7 eura Nakon sto sam spojio "skelet" platnenog ormara - znaci samo cijevi - napravio sam BAZU za mat bijelu foliju i hamer papir tako sto sam citav skelet oblijepio selotejpom. Stezes ka unutra jer ne zelis da ti platno koje si dobio u paketu ima neke izbocine, znaci radimo na tom principu da platno glat prekrije "tent". Bitno je napomenuti da se ODMAH fiksira centralna - nazovimo je vjesalica u sredini tenta jerbo ce tu doci svjetlo - jednom kad joj ubacis zglobove u skelet i oblijepis, povratka nema - naucio sam to na tezi nacin, jer sam prva tri puta poderao "krov". Dalje... Unutrasnju stranu sam detaljno izlijepio mat bijelom folijom, uvijek ostavljajuci koji cenat viska, radi krivina i zglobova, posebno da prekrije prave uglove unutar tenta. Detaljno odradio strane, krov i pod, tj. dno. Dalje... Vanjsku stranu detaljno presao hamer papirom - ovdje puno bolje fercera sekundarno ljepilo, ali ja sam isao selotejpom. Opet idemo znaci stranice, krov i pod. Najtezi meni licno dio sada - VRATA: Izreze se fino citav ulaz koji je inicijalno oblijepljen selotejpom. Pratis rezom skalpela citav ulaz, dotegnes, dolijepis sa strana ukoliko si previse odrezao. Prostirka - Pricvrstio sam je ljepilom za "krov" tenta vani i spustio niz tent. Posto je prostirka konkretno 60x180, bez problema je isla niz tent, medjutim imao sam problem jer je bila knap sa strana, imao sam light leak. To sam rijesio tako sto sam ostavio par cenata hamera KA UNUTRA, te je prostirka upala odlicno u hamer, tako da sam nekako doslovno napravio aine za vrata, nazovimo ih tako. Dodatno - napravio sam dodatna vratasca 30cm od poda ka gore kombinacijom alufolije i selotejpa. Naredni korak - "presvlacenje" platnom koje je doslo unutar paketa sa ormarom. Uzimanje tacnih fi mjera za intake i outtake i ocrtavanje markerom tacne mjere za rezanje - koristio skalpel. Ubacivanje alu crijeva za intake - kod mene bio dole lijevo. Saniranje rezova kombinacijom selotejpa i hamera. Ubacivanje alu crijeva za outtake - kod mene bio prekoputa vrata gore desno. Saniranje rezova kombinacijom selotejpa i hamera. Ako se sve mjere potrefe kako treba, nakon presvlacenja platnom, rajsfelslus bez problema zatvara tent i unutra se desava magija. U biti i sustini to je to, ko voli neka izvoli, meni je radio savrseno, odgovorno tvrdim. Light leak nula bodova. Usukavanje - podtlak nakon paljenja outtake-a ferceralo odlicno stvarno. Sa vlagom problema uopste nisam imao. Platno mi se nikad nije poderalo nigdje niti sam imao problema sa napasnicima bilo kojih vrsta - tipa izjedanja itd. Svjetlo nisam uracunao u cijene gore, jer je do tebe sta ces staviti unutra - ja sam licno koristio LED. Cijenim input od @Wendigo da sa HID sistemima ovdje ne treba eksperimentisati. To je potpuno tocno, desio bi se kursluz izgaranja ili ubijanja toplotom sve sto je unutra. Slike u privitku. EDIT: Na slikama je Stresskiller CBD by RQS. Dodatni edit: Minus ovdje predstavlja sto kad ga jednom slozis, nema nazad - tj. nema rasklapanja, ukoliko zelis da sklonis negdje, nosis citavu konstrukciju, nema rastavljanja kao kod tradicionalnih tentova za ove svrhe. Mislim da sam pokrio sve, ukoliko se sjetim jos necega nabacicu dodatni edit ukoliko sesija ne expire-a skoro. 495822495823495824

jan 2024.

#9
aator 80e, nema baa kvalitetne zatvara e (zip) mrvu se vidi svjetlo kroz njih, a i to je uglavnom boljka jeftinijih aatora. Kad bi mogao birati, uvijek bi radije od pravog ormara ili ormaria radio prostor za uzgoj nego u aatorima.

jan 2024.

#10
Mislio sam na onaj gde je malo vea mrva. :D

jan 2024.

#11
a ovaj :D ove rupice ato se vide, to se zanjihao par puta reflektor sa hps i na eo ga. Ostalo je rastopila toplina :D

feb 2024.

#12
[bez sadržaja]
DjedMrazENTUZIJASTA

feb 2024.

#13
Wendigo ti je u najboljoj namjeri pojasnio vise razloga zasto to nije adekvatan tent za grow to sta je tebi ispalo kako je ispalo ne znaci da je u krivu. Svi potpisujemo Wendigo tekst, to nije tent ili box za grow. U ovoj formi teksta kako si objavio ispada da ga zelis potkopati sa tekstom i fotkama growa navodeci njegove citate. Tu smo da se podupirem a ne potkopavamo. Mogao si malo i opisati tok samog ti growa. Jos da si imao turbinu pa bi vidio kako bi ti se usukao u sebe i raspao

feb 2024.

#14
Mislim da je ovaj kolega samo fullao temu :) ne deluje meni ovo kao Ikea box, osim ako dodatno nije oblo~en mylar-om..ato opet ide u prilog konstataciji: metar kvadratni crno-bele folije deset evra gore dole (ili mat bela farba), box sklepaa od kuhinjskih elemenata i to je to :) vrsto, stabilno, a teako da mo~e jeftinije (li no bih zaista izbegavao kartone i sli no :)

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.