LEGACY
Mućkanje hidroponskih gnojiva u vlastitoj režiji
38 odgovora4,843 pregleda
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#1
Ja ve neko vrijeme miksam vlastite mjeaavine za kokos. Ima li nas joa na forumu? Zanima me kako nabavljate soli, koje formulacije koristite itd.
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#2
Hmm, izgleda da sam jedini... Dobro, jel nekog zanima proces izrade hidroponskog gnojiva u diy re~iji?
pecurko
POZNAVALAC948 REP39%
→ Ambasador
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#5
Ok,Ok... Mislio sam da e ovo biti topic tipa 'gdje nabavljate materijal i koliko vas deru za njega?' tipa, ali vidim da ide tutorial.
Dakle po
nimo sa listom opreme - potrebne su 2 precizne vage, jedna miligramska i jedna na 2 decimale (mo~e i samo miligramska vaga), mjerna posuda, aprice i kapaljke (ako se koriste otopine, kiseline itd..).
Slijedee potrebno je hidroponski kalkulator:HydroBuddy v1.40 : The First Free Open Source Hydroponic Nutrient Calculator Program Available Online:o) | Science in Hydroponics ili ako ste baa mazohisti mo~ete ra
unati i pjeaice - u tom slu
aju, ~elim vam sreu.
Dakle u hydrobuddy unesete ~eljene parametre (ppm po odreenom elementu), zatim odaberete sa liste substanci (substance selection) soli ili gnojiva koja mislite koristiti, zatim odaberete da li radite koncentrat (A i B otopina) iili direktno dodavanje u tank (direct addition). Nakon ato stisnete 'carry out calculation' u tabeli results se pojave potrebne koli
ine za vaau smjesu. Nakon toga preostaje samo da smjeaate A i B koncentrat ili otopinu.
U hydrobuddyju postoji lista kemikalija koje se koriste u hidroponici, a mo~ete i dodati vlastita gnojiva kojima ~elite ispolirati formulu.
Kada koristite ve gotovo gnojivo, npr Peters hydro sol, Yara kristalon i sl, ne radite koncentrat, uvijek e doi do stvaranja taloga, idite na direct addition.
Navest u sad naj
eae koriatene soli za hidropon:
KNO3 - kalij nitrat ili obi
na salitra - nekad se do njega moglo doi u ljekarnama, sad samo u nekim poljoapotekama, sastojak crnog baruta pa svi seru...,
NH4NO3 - amonij nitrat -ne kupujte ovo ako ne ~elite da vas sklepaju za terorizam :)
K2SO4 - kalij sulfat - dobar izvor kalija, jeftin je i nije kontrolirana supstanca, djelomi
na zamjena za KNO3
KH2PO4 -kalij fosfat -dihidrat ili monokalijev fosfat (mkp) - glavni izvor fosfora
MgSO4*7H20 - magnezij sulfat iliti epsom sol, ili gorka sol - prodaje se u apotekama na sitno ili u vrtnim centrima za cca 45 kn/5kg
Ca(NO3)2 -kalcij nitrat, u nedostatku ovoga slu~i Petrokemijina Fertina Ca, koja je u biti koncentrirana otopina Ca(No3)2
Ovo uglavnom pokriva sve makronutrijente, nije loae imati i magnezijev nitrat, ali nije nu~no.
Mikronutrijente je najbolje kupiti neku od v pripremljenih smjesa (tipa za akvarije, lon
anice, itd) jer nije baa lako doi do njih (mangan sulfat i natrij molibdat je u~asno teako nabaviti).
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#6
Malo sam se danas zabavljao matematikom. Litra A i lita B koncentrata me ispadnu prema cijeni svih sastojaka oko 29 kn.
Nixa86
LEGENDA9.119 REP41%
→ Zmaj
Nixa86LEGENDA
maj 2012.
maj 2012.#7
odlicno i kakav miris dobijes od svega toga?:) vrlo sam radoznao ,svaka cast na trudu !
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#8
Gnojivo ne miriai po ni
emu, a biljke miriae po vutri, nije mi baa jasno pitanje.
Napušena Vjeverica
AMBASADOR2.763 REP36%
→ Legenda
Napušena VjevericaAMBASADOR
maj 2012.
maj 2012.#9
Valjda je mislio na miris vrhova jer vrhovi znaju pokupiti i miris i okus od gnojiva i to umjetnih.
pecurko
POZNAVALAC948 REP39%
→ Ambasador
pecurkoPOZNAVALAC
maj 2012.
maj 2012.#10
Od ovih soli imam: KNO3, KH2PO4, KCl, MgSO4, NH4NO3 kao makro el, i imam CSM+B kao mikro el. Ovo koristim u svom drugom hobiju...a interesuje me, obzirom da sa ovim solima mogu precizno da doziram odreene elemente, kao i da spre
im reakcije i stvaranje nerastvornih soli, koje
esto nastaju izmedju Fe-a i PO4-jona, da li iko u normalnom indoor growu koristi soli, a ne gotove preparate?
Takodje imam pitanje vezano za Fe. Obzirom da biljke mogu da koriste samo Fe 2+, da li dodajete neke druge helate gvo~a, ili ove cvearske gde je Fe trovalentno, ato biljci oduzima vreme i snagu da ga iskoristi?
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#11
Ja koristim soli na gore opisani na
in.
`to se ~eljeza ja koristim Fe savastrene koji je kelat ~eljeza, ne znam da li je dta edta ili ata ve...
pecurko
POZNAVALAC948 REP39%
→ Ambasador
pecurkoPOZNAVALAC
maj 2012.
maj 2012.#12
Hvala na odgovoru, ja planiram da za Fe koristim dvovalentni glukonat...jer se ovaj helat raspada tek na visokim pH vrednostima- preko 9, sto nije slu
aj kod edta koji je stabilan jedva do 5.
VladTheInhaler
ISTRAŽIVAČ176 REP84%
→ Entuzijasta
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ
maj 2012.
maj 2012.#13
Omjer ~eljezo : mangan bi trebao biti oko 2:1. Bar mi je tako preporu
eno, i joa K:Ca:Mg = 3:2:1 otprilike
war.lord
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
war.lordISTRAŽIVAČ
maj 2015.
maj 2015.#14
Ima tko da je radio DWC sa kristalonom od yare, kojeg se mo~e nabavit bilo gdje u HR?
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#15
DWC je opcenito rjedak princip uzgajanja tu na forumu a jos da je bas yara gnojivo koristeno.....mislim da nije nitko :)
war.lord
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
war.lordISTRAŽIVAČ
maj 2015.
maj 2015.#16
A ateta, nije loaa metoda uzgoja. Ja u isprobati pa ako ata pre~ivi javim :D
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
maj 2015.
maj 2015.#18
Ne kazem ja da nitko ne rad dwc nego da nitko ne radi dwc+yara
https://www.vutra.org/threads/z8-regular-dwc-hydro-288w-cfl-prvi-grow.13466/
https://www.vutra.org/threads/special-queen-dwc-250w-hps.13562/
https://www.vutra.org/threads/grow-1-led-dwc-random-sjeme.13636/
baci oko
war.lord
ISTRAŽIVAČ112 REP41%
→ Entuzijasta
war.lordISTRAŽIVAČ
maj 2015.
maj 2015.#19
Ovo su jako zgodni dnevnici i svaka
ast de
kima. A kaj se tie YARA gnojiva navodno nisu loaa,
ak su jedna od boljih. A gledajte, probat u pa ono, kud puklo da puklo. BTW, nisam baa stru
njak, a TDS metar mi dolazi za dva tjedna tak da sad dodajem kak je proivoac napisao da se stavlja (tj, pola od toga kaj je on napisao), a pH vode odr~avam sa fantasti
nom metodom limunskoe kiseline, a recept sam naaao na ovom forumu...hehe...
zlotvor
AMBASADOR4.075 REP74%
→ Legenda
zlotvorAMBASADOR
jun 2015.
jun 2015.#20
@war.lord
Digao thread star tri godine?
Pitam se je li OP joa uvijek ovdje, jer i mene zanima mijeaanje nutrijenata od sirovina. Jedini problem je ato se veina takvih sirovina pakira u indistrijskim koli
inama, tipa 200kg, a neke ni ne mo~ea kupiti bez dozvole.
maj 2012.
1 / 20
maj 2012.
jun 2015.