VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojMućkanje hidroponskih gnojiva u vlastitoj režiji
LEGACY

Mućkanje hidroponskih gnojiva u vlastitoj režiji

38 odgovora4,843 pregleda
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#1
Ja ve neko vrijeme miksam vlastite mjeaavine za kokos. Ima li nas joa na forumu? Zanima me kako nabavljate soli, koje formulacije koristite itd.
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#2
Hmm, izgleda da sam jedini... Dobro, jel nekog zanima proces izrade hidroponskog gnojiva u diy re~iji?
pecurkoPOZNAVALAC

maj 2012.

#3
Ja, ovaj deda, ja... pisi samo...:facesjump:
BladeZMAJ

maj 2012.

#4
Temu si otvorio,pa valja neato i napisati onda.
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#5
Ok,Ok... Mislio sam da e ovo biti topic tipa 'gdje nabavljate materijal i koliko vas deru za njega?' tipa, ali vidim da ide tutorial. Dakle po nimo sa listom opreme - potrebne su 2 precizne vage, jedna miligramska i jedna na 2 decimale (mo~e i samo miligramska vaga), mjerna posuda, aprice i kapaljke (ako se koriste otopine, kiseline itd..). Slijedee potrebno je hidroponski kalkulator:HydroBuddy v1.40 : The First Free Open Source Hydroponic Nutrient Calculator Program Available Online:o) | Science in Hydroponics ili ako ste baa mazohisti mo~ete ra unati i pjeaice - u tom slu aju, ~elim vam sreu. Dakle u hydrobuddy unesete ~eljene parametre (ppm po odreenom elementu), zatim odaberete sa liste substanci (substance selection) soli ili gnojiva koja mislite koristiti, zatim odaberete da li radite koncentrat (A i B otopina) iili direktno dodavanje u tank (direct addition). Nakon ato stisnete 'carry out calculation' u tabeli results se pojave potrebne koli ine za vaau smjesu. Nakon toga preostaje samo da smjeaate A i B koncentrat ili otopinu. U hydrobuddyju postoji lista kemikalija koje se koriste u hidroponici, a mo~ete i dodati vlastita gnojiva kojima ~elite ispolirati formulu. Kada koristite ve gotovo gnojivo, npr Peters hydro sol, Yara kristalon i sl, ne radite koncentrat, uvijek e doi do stvaranja taloga, idite na direct addition. Navest u sad naj eae koriatene soli za hidropon: KNO3 - kalij nitrat ili obi na salitra - nekad se do njega moglo doi u ljekarnama, sad samo u nekim poljoapotekama, sastojak crnog baruta pa svi seru..., NH4NO3 - amonij nitrat -ne kupujte ovo ako ne ~elite da vas sklepaju za terorizam :) K2SO4 - kalij sulfat - dobar izvor kalija, jeftin je i nije kontrolirana supstanca, djelomi na zamjena za KNO3 KH2PO4 -kalij fosfat -dihidrat ili monokalijev fosfat (mkp) - glavni izvor fosfora MgSO4*7H20 - magnezij sulfat iliti epsom sol, ili gorka sol - prodaje se u apotekama na sitno ili u vrtnim centrima za cca 45 kn/5kg Ca(NO3)2 -kalcij nitrat, u nedostatku ovoga slu~i Petrokemijina Fertina Ca, koja je u biti koncentrirana otopina Ca(No3)2 Ovo uglavnom pokriva sve makronutrijente, nije loae imati i magnezijev nitrat, ali nije nu~no. Mikronutrijente je najbolje kupiti neku od v pripremljenih smjesa (tipa za akvarije, lon anice, itd) jer nije baa lako doi do njih (mangan sulfat i natrij molibdat je u~asno teako nabaviti).
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#6
Malo sam se danas zabavljao matematikom. Litra A i lita B koncentrata me ispadnu prema cijeni svih sastojaka oko 29 kn.
Nixa86LEGENDA

maj 2012.

#7
odlicno i kakav miris dobijes od svega toga?:) vrlo sam radoznao ,svaka cast na trudu !
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#8
Gnojivo ne miriai po ni emu, a biljke miriae po vutri, nije mi baa jasno pitanje.

maj 2012.

#9
Valjda je mislio na miris vrhova jer vrhovi znaju pokupiti i miris i okus od gnojiva i to umjetnih.
pecurkoPOZNAVALAC

maj 2012.

#10
Od ovih soli imam: KNO3, KH2PO4, KCl, MgSO4, NH4NO3 kao makro el, i imam CSM+B kao mikro el. Ovo koristim u svom drugom hobiju...a interesuje me, obzirom da sa ovim solima mogu precizno da doziram odreene elemente, kao i da spre im reakcije i stvaranje nerastvornih soli, koje esto nastaju izmedju Fe-a i PO4-jona, da li iko u normalnom indoor growu koristi soli, a ne gotove preparate? Takodje imam pitanje vezano za Fe. Obzirom da biljke mogu da koriste samo Fe 2+, da li dodajete neke druge helate gvo~a, ili ove cvearske gde je Fe trovalentno, ato biljci oduzima vreme i snagu da ga iskoristi?
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#11
Ja koristim soli na gore opisani na in. `to se ~eljeza ja koristim Fe savastrene koji je kelat ~eljeza, ne znam da li je dta edta ili ata ve...
pecurkoPOZNAVALAC

maj 2012.

#12
Hvala na odgovoru, ja planiram da za Fe koristim dvovalentni glukonat...jer se ovaj helat raspada tek na visokim pH vrednostima- preko 9, sto nije slu aj kod edta koji je stabilan jedva do 5.
VladTheInhalerISTRAŽIVAČ

maj 2012.

#13
Omjer ~eljezo : mangan bi trebao biti oko 2:1. Bar mi je tako preporu eno, i joa K:Ca:Mg = 3:2:1 otprilike
war.lordISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#14
Ima tko da je radio DWC sa kristalonom od yare, kojeg se mo~e nabavit bilo gdje u HR?
StipeZMAJ

maj 2015.

#15
DWC je opcenito rjedak princip uzgajanja tu na forumu a jos da je bas yara gnojivo koristeno.....mislim da nije nitko :)
war.lordISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#16
A ateta, nije loaa metoda uzgoja. Ja u isprobati pa ako ata pre~ivi javim :D

maj 2015.

#17
probaj pa javi, iskustvo viae svima
StipeZMAJ

maj 2015.

#18
Ne kazem ja da nitko ne rad dwc nego da nitko ne radi dwc+yara https://www.vutra.org/threads/z8-regular-dwc-hydro-288w-cfl-prvi-grow.13466/ https://www.vutra.org/threads/special-queen-dwc-250w-hps.13562/ https://www.vutra.org/threads/grow-1-led-dwc-random-sjeme.13636/ baci oko
war.lordISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#19
Ovo su jako zgodni dnevnici i svaka ast de kima. A kaj se tie YARA gnojiva navodno nisu loaa, ak su jedna od boljih. A gledajte, probat u pa ono, kud puklo da puklo. BTW, nisam baa stru njak, a TDS metar mi dolazi za dva tjedna tak da sad dodajem kak je proivoac napisao da se stavlja (tj, pola od toga kaj je on napisao), a pH vode odr~avam sa fantasti nom metodom limunskoe kiseline, a recept sam naaao na ovom forumu...hehe...
zlotvorAMBASADOR

jun 2015.

#20
@war.lord Digao thread star tri godine? Pitam se je li OP joa uvijek ovdje, jer i mene zanima mijeaanje nutrijenata od sirovina. Jedini problem je ato se veina takvih sirovina pakira u indistrijskim koli inama, tipa 200kg, a neke ni ne mo~ea kupiti bez dozvole.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se