VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojKritički pogled na flushing (ispiranje)
LEGACY

Kritički pogled na flushing (ispiranje)

64 odgovora14,131 pregleda
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#1
Post je prevod https://www.vutra.org/topic/10017-a-critical-look-at-preharvest-flushing/ c/p s http://www.skunkskool.com/showthread.php/6606-A-critical-look-at-preharvest-flushing KRITI KI POGLED NA ISPIRANJE (FLUSHING) Flushing pred berbu je kontroverzna tema, a on bi trebao poboljaati kona ni okus kanabisa i to tako da se biljci na kraju dodaje samo voda ili tako da se biljka obilno ispire zadnjih 7-14 dana cvatnje. Iako mnogi uzgajiva i tvrde da to ima pozitivan u inak, drugi vele da nema utjecaja ili ak sugeriraju da flushanje smanjuje prinos i kvalitetu. Flushanjem se ispiru nutrijenti iz zone korijena, dolazi do njihovog nedostataka i biljka je primorana iskoristiti nutrijente koje je prije asimilirala i koji su pohranjeni unutar nje. Donedavno se mislilo da se svi nutrijenti apsorbiraju iz zone korijena kao ioni minerala, no novija istra~ivanja pokazuju da je korijen sposoban apsorbirati kompleksne organske molekule (npr. aminokiseline) direktno, tj. zaobilazei proces mineralizacije. Glavni procesi kojima biljka prima nutrijente: 1) aktivni transport  biljka koristi energiju (ATP) za primanje odreenih tvari, to je donekle selektivan proces. Poato se nemo~e micati biljka se tako prilagoava svojoj okolini. 2) pasivni transport  biljka prima tvari difuzijom iz podru ja viae koncentracije u podru je ni~e 3) aktivni transport endocitozom  unoaenje velikih molekula aktivnim sudjelovanjem membrane Biljke gnojene umjetnim gnojivima jednako kao i one gnojene organski tvari iz tla primaju viae-manje na jednak na in, zato se nemo~e rei da jedne treba ispirati, a druge ne. Na kona ni okus i aromu kanabisa utje u mnogi faktori: balans i koncentracije nutrijenata kroz cijeli ~ivotni ciklus biljke, proces suaenja, cureing, razni okolinski faktori... Kratak pregled va~nosti makronutrijenata: N  duaik je bitan za izgradnju aminokiselina, proteina i klorofila P  fosfor je potreban za pravilno funkcioniranje fotosinteze, te za rast K  kalij se koristi u formiranju aeera i akroba, takoer aktivira enzime Mg  magnezij aktivira enzime i va~an je dio klorofila Ca  kalcij se koristi u podjeli i rastu stanica, te je potreban za formiranje stani ne stijenke S  sumpor je sastavni dio aminokiselina i proteina Biljke zahtjevaju i elemente u tragovima: bor, klor, bakar, ~eljezo, mangan, natrij, cink, molibden, nikal, kobalt, i silicij Cu, Fe i Mn koriste se u fotosintezi, a Mo, Ni, Co su odgovorni za pokretljivost N u biljci. B je va~an za reprodukciju, a Cl poti e formiranje i razvoj korijena. Na utjee na gibanja vode u biljci, Zn je potreban u enzimima i auksinima, i Si poma~e u izgradnji ja ih stjenki koje su otpornije na toplinu i suau. Iz ovoga mo~ete dobiti ideju o tome koliko i kako su razli iti elementi meusobno povezani u metaboliti kim procesima u biljci, te da esto ovise jedan o drugome. Mobilnost nutrijenata u biljci U biljci postoje 2 glavna provodna tkiva: ksilem  koji provodi vodu i mineralne tvari od korijena floem  koji provodi asimilate nastale fotosintezom Voda i mineralne tvari se apsorbiraju kroz korijen, onda se transportiraju prema gore do pojedinih grana i listova ksilemom te tamo sudjeluju u fotosintezi i ostalim metaboliti kim procesima. Iako se ksilemom mogu premjeatati organske tvari floem je puno bolje prilagoen za njihov transport. Organske tvari koje nastaju u liau transportiraju se floemom gore i dolje po biljci do podru ja u kojem su potrebne. Te organske tvari su: aeeri, organski duaini spojevi (aminokiseline, amidi, derivati uree, hormoni, proteini...) Nisu svi nutrijenti unutar biljke mobilni. N, P i K smatramo mobilnim elementima  oni se mogu kretati ksilemom i floemom gore i dolje po biljci. Nedostatak istih primjeujemo najprije na starijem liau. Ca, Fe, Zn, Mo, B, Cu, Mn smatramo imobilnima, kreu se samo prema gore ksilemom. Njihov nedostatak najprije primjeujemo na novom liau. Organele za pohranu tvari Soli i organski metabolite biljka mo~e pohraniti u organelama od kojih je vakuola najbitnija, ona mo~e predstavljati i 90% volumena stanice. U vakuoli se nalaze aeeri, polisaharidi, organske kiseline i proteini. TRANSLOKACIJA Objasnili smo osnove, a sada pogledajmo sam proces translokacije, tj. premjeatanja hranjivih tvari unutar biljke. Trebalo bi biti jasno da se samo pokretljivi elementi mogu transportirati kroz biljku i to floemom. Nepokretni elementi nemogu se premjeatati i biljka ih viae nemo~e koristiti u daljnjim metaboliti kim procesima ni za rast. Flush, tj. ispiranje izaziva pomanjkanje nutrijenata u zoni korijena, pa translokacija elemenata poma~e da sama biljka pre~ivi. Translokacija je transport asimilata iz njihovog izvora (starije liae, gdje su nastali i gdje su pohranjeni) do tamo gdje su potrebni (novi vrhovi, novo liae...). Translokacija se mo~e primjetiti drugog dana od po etka flushanja kada donje liae po inje ~utiti i umirati. Novo liae, tj. ono u razvoju (liae iz vrhova, kalikse) biljka ne koristi kao izvor asimilata, oni su sinkovi, tj. tamo se asimilati translociraju. Promjene i deformacije koje se primjeuju na novim djelovima biljke rezultat su nedostatka ostalih imobilnih elemenata. Na~alost neki metaboliti ki procesi u biljci se nemogu viae odvijati poato elementi potrebni za njih nisu viae dostupni, tj.imobilni su. U te procese spadaju i procesi s duaikom i fosforom koji utje u na aromu i okus. Biljke duaik koriste za izgradnju proteina. Enzimi brzoreduciraju nitratni N (NO3-) u amino oblik koji je sastavni dio aminokiselina. Aminokiseline su sastavni djelovi proteina i enzima koji kontroliraju sam rast i razvoj biljke. Sumpor  S i kalcij  Ca aktiviraju i izgrauju proteine, te tako smanjuju nitrate u biljci. Viaak nitrata u biljci veinom je rezultat nebalansiranog gnojenja, a ne samog viaka duaika. `to se dogaa kad ispiremo: Ispiranje ozbiljno stresira biljku koja se mora boriti s nedostatkom hranjiva u va~nom djelu svog ciklusa (~ivota). Velike razlike u koncentraciji otopljenih tvari u zoni korijena stresiraju korijen, te mogu nastati i fizi ka oateenja istog. Mnogi imobilni elementi viae nee biti dostupni za daljnje metaboliti ke procese. Gubimo starije listove (smanjivanje fotosinteze), a oateenja (deformacije zbog nedostataka) su vjerojatna i na novim izdancima. Uzgajiva bi trebao educirano reagirati na potrebe biljke. Nebalansirani nutrijenti, previae i premalo istih trebalo bi izbjegavati bez obzira jeli izvor tih nutrijenata organski ili kemijski. Doze gnojiva trebalo bi sustavno smanjivati kako se i potreba prema njima smanjuje kasnije u cvjetanju. Bilo kakav stres trebalo bi reducirati koliko god je mogue, te ako je tako kroz cijeli ciklus biljka nebi trebala sadr~avati poviaene koncentracije nutrijenata. Autoru nezvu i vjerojatno da se vee greake u uzgoju mogu ispraviti ispiranjem. Suaenje i (kvalitetan) curing dokazano imaju velik utjecaj na aromu jer se tim procesima razgrauje klorofil, te se akrobovi pretvaraju u aeere. Mnoga svojsta koja se pripisuju neflushanom kanabisu rezultat su nebalansirane i neodgovarajue gnojidbe, te neadekvatnog suaenja i curinga.

feb 2013.

#2
ja i dalje vjerujem da se flushanjem mo~e napraviti viae koristi nego atete, pitajte lana "Oprah" ata on misli... :D
olidoboliLEGENDA

feb 2013.

#3
E sad bi bilo dobro kad bi netko na isti na in dao odgovor i potkrijepio ga dobrim argumentima. Ajde HEJZARO...mrcino stara, zaato je dobro flush-ati biljku...???

feb 2013.

#4
nakon sto sam na par mjesta naletila na slicne teme..odlucila sam ovu englesku verziju ( bila je definitivno najkompletnija ) copypejstati na vutru..i to bash i razloga da se pokrene rasprava na ovu temu + mozhda se netko odluchi i napraviti usporedni test..iako ,velika vechina ljudi ovdje, radi na mali uzorcima od par biljaka...bilo bi ipak znakovito ukoliko se primjeti ikakva razlika izmedju flushane biljke i one koja nije flushana-ali umjereno hranjena a ne (pre)tovljena.. morate priznati da nagla promjena kolichine nutrijenata u korijenevom sustavu ,i oko njega..kao i dostupnost istih...po svoj logici...mozhe izazvati stres.. stres nikada ne donosi nishta dobro...a ponajmanje u vrijeme kasnog cvata.. e sad...ako se to negativno reflektira iskljuchivo na prinos...ok..jer, velika vechina vutroljubaca che staviti kvalitetu ispred kvantitete....ali..ako je problem neshto dublje i drugachije prirode.....mozhda bi ipak trebalo malo porazmisliti o tome.. u svakom sluchaju..hvala mavericku na prevodu txt-a. (@maverick - kada bi nashla rep+ .opalila bi ti ga s'gushtom...)
olidoboliLEGENDA

feb 2013.

#5
FLUSH&.DON'T RUSH ( by olidoboli ) Flush naaem dragom finalnom proizvodu mo~e doprinjeti na na in da umjesto oatrog dima i kemijskog okusa na kraju dobijemo fini i glatki dim, te prirodan okus, a osim toga i u nekim slu ajevima ak i viae prinosa ( grama ). Time smatram da je flush jedan od najva~nijih ili bolje re eno finalni in naaeg growa u koji smo ulo~ili puno vremena, truda, krvi i znoja. Zaato Flush, objasni nam oli? Kada uzgajamo biljku ili viae njih pomou mineralnih hranjivih tvari, NPK razine unutar tzv. postrojenja mogu postati neuravnote~ene i viaak elemenata koje onda ne apsorbira, ve se pohranjene u tkivu biljke. To posebno vrijedi u slu aju uzgoja nama drage biljke kanabisa gdje dodajemo razne aditive, a sve u svrhu kako bi potaknuli neki odreeni proces ili reakciju. Na primjer, nakon ato je u prva dva tjedna od cvijetanja uobi ajeno je dodavati aditiv PK ija je svrha pokretanje budova i poveanje obujma, te~ine i njihove gustoe. Zatim su tu i razni stimulatori i poja ivai cvijetanja koje takoer dodajemo kako bi dobili ato kvalitetnije budove, a da ne pri am kako je svaki novi stimulator koji izae na tr~iate puno sna~nji i koncentriraniji od proalog, no ne mo~no im suditi jer i proizvoa i gnojiva moraju nekako zaraditi, a svi volimo nove stvar ice. Daleko od toga da visok postotak mineralnih elemenata sadr~anih u tim proizvodima nesumnjivo poveava prinos, ali jako se oni ne isperu ostati e pohranjeni u tvornici i utjecati e na okus na na in kao ato sam gore rekao u smislu da nee biti onaj fini prirodni okus, ve e finalni produkt naae biljke imati kemijski okus. Razmislite o iznosu od cvjetnice stimulatori, katalizatora, ignitors i poja ala koji su dostupni na tr~iatu, svaki navjeaujui biti sna~niji i koncentrirani od proale. Visok postotak mineralnih elemenata sadr~ane u tim proizvodima, nesumnjivo natjerati poveani prinos (neki nevjerojatno tako!), Ali ako se oni ne ispiru, oni e biti pohranjeni u takozvanoj tvornici i utjecati na okus. Flush takoer utjee i na konzumiranje finalnog proizvoda, a najlakae ga je prepoznati pogledamo li pepel. Ako je ispravno flushan pepel bi na kraju trebao biti svijetlo sive boje i praakaste strukture, a ako nije biti e crne boje i prste strukture, dok nam u posebno loaim uvijetima kada su budovi puni kemikalija mo~no o ekivati i tzv. iskru ( fireworks ) koji nam ukazuje na ne istou zapaljene zelene biljne materije. Pa kada da radimo Flush, reci nam oli? Svaka biljka koja je uzgajana uz dodatke aditiva potrebno je flushati ( isprati ) bez obzira u kojoj nam je fazi biljka ( jedan flush u vegetaciji, 2-3 flusha u cvijetanju + zadnjih sedan dana samoooo flush ). Moj prijedlog je feed, flush, flush. Hidro U istoj hyidroponici - biljke imaju stalan pristup mineralnim hranjivim tvarima. Nakon ato smo postigli ravnote~u elemenata u spremniku biljke e konstantno uzimati sve elemente putem korjena, te e viaak tih elemenata i ostati pohranjen u zoni korjena sve do berbe. Tlo ili Coco Biljke uzgojene u tlu ili Cocou takoer e pohraniti viaak elementata. Dakle, za razliku od hidro gdje previae hranjivih tvari ima neposredan u inak na biljke, uzgajanje u tlu ne pokazuju u inke tijekom hranjenja, te ih je isto potrebno flushati. Iznimka je na organskom na inu uzgoja. Uz dodatak aditiva biljke se hrane izravno, koristei elemente koji se mogu odmah razgraditi od mikroelemnata. Kao rezultat toga, ne postoji viaak minerala pohranjenih u tvornici i mo~ete ju hraniti do zadnjeg dana growa. Najjednostavniji na in ispiranja je samo zalijevati biljku vodom u zadnjih tjedan dana ili dva prije berbe. Nedostatak elemenata koji je pohranjen u tvornici prisiljava biljku da iskoristi suviane elemente pohranjene unutar tkiva. Na tr~iatu postoje razni proizvodi, te svaki ima svoju tehniku uklanjanja ili jednostavno tjera biljku na koriatenje viaka hranjivih tvari unutar biljke. Iz svega gore navedenog ja sam ipak za &.Flush, don't rush. Ljubi Vas olidoboli. P.S. Haze nije imao ruke u ovome J.
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#6
Evo krenula rasprava :) Ve je gore spomenuto da je balans nutrijenata najva~niji, ako su oni izbalansirani nema potrebe za flushom, nema simptoma nedostataka ili predoziranja na biljci, sve je u ravnote~i kako bi i trebalo biti. Ove tvrdnje s ignitorima, katalizatorima, stimulatorima, aditivima, poja alima i njihovom utjecaju na tvornice i postrojenja, kajgod neu komentirati jer si sam dobro zaklju io da svi oni moraju nekako zaraditi i nikome zapravo netreba to. Takodjer ako trpate biljke s svime time ne sumnjam da je potrebno i viae flusheva. Umjesto njih trebalo bi koristiti prirodne mikroorganizme i bakterije fiksatore duaika (npr. slavol, an tarantula...) koji smanjuju potrebu za dodatnim gnojenjima. Ka~ea, kad biljku uzgajamo pomou minerala viaak minerala se ne apsorbira nego se pohranjuje. Biljka uvijek raste pomou minerala, a kako bi se to neato pohranilo ako prethodno nije bilo apsorbirano? Ima joa nekoliko greaaka, ali nebitno. Boja pepela je dobar pokazatelj dali ima viaka nutrijenata, ali svijetla boja nemora zna iti da je obavezno flushano, balansirano gnojenje biljke i bez flushanja daju takav pepeo. Takoer ako se koriste svi oni pripravci vjerojatnije je da dolazi do viaka ne ega. Elementi se ne razgrauju, a posebno se ne razgrauju do drugih mikroelemenata (u eksploziji supernove mo~da:)) Do viaka nutrijenata mo~e doi bez obzira dali uzgajamo organski ili pomou mineralnih gnojiva. Olidoboli vjerojatno misli na gnojidbu s N gdje mo~emo koristiti organski N (duaik u obliku amonijevog iona NH4+, on se kasnije pomou bakterija nitrifikacijom pretvara u NO3-) i mineralni N (nitratni NO3- ion). Ovaj NO3- se direktno apsorbira i zbog toga mo~e izazvati toksi no djelovanje na biljku. Biljka je definitivno otpornija na vee koncentracije NH4+, on se ni ne ispire za razliku od NO3-, ali svejedno MO}E doi do viaka. Pratiti biljke i omoguavati im ono ato im trenutno treba, no rush :)

feb 2013.

#7
YOUR PLANTS ARE ABSORBING THINGS YOU DON'T WANT TO CONSUME Malo ste se zbrkali . Brkate klasi no obilno zaljevanje i flush . FLUSH (ispiranje) za vrijeme ~ivotnog ciklusa biljke nije potreban ukoliko neato niste "zajebali" , ali povremeno obilno zaljevanje je imitacija jake kiae i toplo preporu am taj na in "flusha" . Tako neete isprati sve nutrijente iz zemlje ve osvje~iti korjen od nakupina soli . FLUSH (ispiranje) nakon ~ivotnog ciklusa biljke je potreban kako nebi imali proljev . Koga briga za njen metabolizam , procese i katalizatore kada u ju zaklati za koji dan .Takav flush radi se sa 3-5 x koli ine vode nego ato je medija .(20L kalj / 60-100L vode . Sve u svemu bit e zanimljiva rasprava . Samo se meni neda serendati . pUsa ! EDIT : Pozdravljam sve vaae stru ne termine , olijev rad u wordu , ali stvarno nema potrebe za serendanjem kada sve to mo~e biti lai ki re eno. Stru ni termini i serendanje e nam zbuniti novake , a cilj je da mi koji "znamo" nau imo one koji ne znaju na najlakai i lako razumljiv na in . Vjerovatno su ljudi iz Advanced N. odradili sve testove i analize prije nego su lansirali proizvod koji blokira apsorpciju nutrijenata. Zaato plasirati proizvod za FLUSH , ako je flush fail ? EDIT 2 : Ako ste 100% organik grower , nemojte nikada niata flushati , nema potrebe za regulacijom PH , manje viae 100% organski uzgoj radi sve solo i potrebno je minimalno uplitanje ljuske ruke . Sve ato je bitno u 100% orgasnkom uzgoju je dobra priprema tla i mali vjetri u lea tokom 4-5-6 tj. cvjetanja . A u 7. i 8. tj. samo voda .
olidoboliLEGENDA

feb 2013.

#8
FINAL FASE OD AN RULESSSSSSSSSSSSSS...... :-)

feb 2013.

#9
Vec sam htjeo o ovome pisati ali bi vjerovatno navukao gnjev foruma tvrdnjom da flush i nije neka fora osim u situaciji kada nesto zahebes.Znaci opcija(nuzno zlo)...flush na kraju bi trebao biti obavezan iz poznatrih razloga:) org.uzgoj-nepotrebno skroz
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#10
Ma dok im prodaju svoj cijeli asortiman aanse da jedan prosje an uzgajiva ne pretjera s njime su zanemarive i evo potrebe za flush pripravkom :) BTW preferiram stru ni rje nik (neznam ato je to tu toliko stru no i nerazumljivo) jer u suprotnom dolazimo do prije nabrojanih rije i tvornica, postrojenje, skladiate, a ovako se to no zna na ato se i kako misli, a ato je najbitnije sve ima smisla...

feb 2013.

#11
mislim kako se u prevedenom txt-u kritika odnosi na vishekratno intenzivno flushanje ( i samo flushanje ) u po posljednjih 10-14 dana zhivota biljke.. slozhila bi se sa hazeom kada je upitanju obilno zalijevanje-kao imitacija jache kishe..a kako bi se dalo korijenu malo da odahne - laichki recheno. + shto kazhe haze za "serenade" u vidu terminologije...ee tu vishe ne znam shto i kako..slazhem se da txt treba biti svakome razumljiv..ali..sa druge strane..vishe puta sam chula kako forum ( pa i txt-ovi i tme koje ga sachinjavaju ) treba biti malo ozbiljniji...kako nebi odvratili visokoobrazovane, starije, ozbiljnije.. od korishtenja istog.. ( obzirom da sam agro struke...struchi termini su mi prvo shto mi pada napamet dok pishem na temu struke..i.zato..se uvijek trudim prevesti to na laichki nachin..no..ponekad zbog toga imam osjechaj da sam previshe pojednostavila ili chak banalizirala..i tako umanjila vjerodostojnost napisanog ..ili.. uvrijedila forumashe prejudicirajuchi njihovo nepoznavanje struchne terminologije..) nije lako odrediti pravu mjeru..ali..oni koje zanima uzgoj..mislim da ce se vremenom upoznati sa terminima koje inache ne susrechu svakodnevno..

feb 2013.

#12
zanimljiva je rasprava krenula... iz nekoliko dnevnika mogli smo vidjeti kako su biljke odli no reagirale na flush, biljke su odma izbacile nove vrhove i joa se dodatno udebljale (iako je to mo~da bila "malo ja a kiaa" kako vi ka~ete, zna i zalijevanje sa koli inom vode koja je jednaka ili duplo vea volumenu posude.)
usrnameAMBASADOR

feb 2013.

#13
Nemam nekog iskustva (tek 5 biljaka) ni znanja (truba botani ka), ali jedan jedini put kad sam radio flush sam primjetio da su mi se cvjetovi nekako smanjili, a ne poveali. Kad zalijevam - zalijevam ato rjee ali temeljito i polagano da se ato bolje natopi cijela tegla (sa ato manje run-off-a) jer ne gnojim, pa mi je svaki atom hrane bitan. :)

feb 2013.

#14
Caka je da korjen voli vodu , ali voli i zrak . Idealno bi bilo da nakon svakog obilnog zaljelvanja pustimo zemlju da "udahne" . Te~ak dio je pogoditi finu liniju vla~nosti i nivo nutrijenata za svaki tjedan Njenog ~ivota . To se posti~e iskustvom ili mjernim ureajima :) Mjerni instrumenti su super jer imamo potpunu kontrlu nad nutrijentima koje dajemo biljci . Na taj na in lako mo~emo pratiti njene "navike" i "apetit" . Jeftini ureaj 3u1 mjeri vla~nost zemlje , tako da nema viae potrebe za provjeru vla~nosti "prstom" ili te~inom posude . EC i TDS mjerai mogu ovu raspravu u initi vrlo dugom i zanimljivom . edit: Ako imate EC ili TDS metar bilo bi super na viae primjera mjeriti EC i TDS prije i nakon oblinog zaljevanja te nakon finalnog flusha . Ja u testirati utjecaj Finalne faze na EC iTDS . Baa me zanima koliko je zapravo taj proizvod u inkovit i dali uope spusti nivo pristupa ne hrane ispod 500-600ppm . (moja pipna voda EC 0.5 , TDS 457ppm , Ph 7,5 / TRENUTNO: 6Tj. cvjetanja PPM 1300 , Ph 6,7------ izlaz je uvjek za 200-300PPM viae nego ppm vode kojom zaljevam Zanima me dali ce nakon aplikacije Finalne faze ppm i ec "iscjedcka" pasti na nivo iste pipne vode )

feb 2013.

#15
haze seeker, nekako sumnjam da ea dobiti taj rezultat jer, koliko sam ja shvatio, taj proizvod samo blokira uzimanje hrane iz zemlje...
GreenRyderLEGENDA

feb 2013.

#16
......negdje sam citao da on veze sve nutrijente na sebe..........al budemo vidjeli sto kaze haze........:-)

feb 2013.

#17
Imaa pravo , to bi bio debilan test . Ali ja sam stoner pa mi se opraata . Nadam se da ce joa netko biti debil pa da ne testiram sam :) ko zna ato e biti , ahhaahha !
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#18
Hehe, al dobra je stvar ec metar, jednom kad se baa mora flushati mo~ea paziti da ne pretjeraa, ko ato ka~e Haze oko 500 ppm je ok.
SLO-EraLEGENDA

feb 2013.

#19
da,kazem i ja nesto za dnevnik:) vazno je,da vam substrat dise! da se konstantno suai ne znam za druge, meni se ispiranje na ukusu poznaje dosta. 10-12 dana pre kraja,pustim da dobro protece,posusim i jos jednom ponovim ispiranje,onda samo voda. uskus je sigurno bolji.
BladeZMAJ

feb 2013.

#20
Ja nikad nisam flushao....sad mi tegla oko 70 kg pa i nije baa jednostavno....masa clanova se kune da je flush hebena stvar....ja neznam....znam samo da sam po stranim forumima procitao druge metode dobivanja boljeg okusa primjerice : "izvadi se biljka iz tegle zajedno sa zemljom..u nekoj banjici punoj vode otapa se ta zemlja da ostne neoateceno korijenje i kad se to otopi biljku se stavi u kantu punu onih kuglica za hydro i odr~ava se vla~nost...par dana prije berbe....za flush se govori da se ne preporucuje ako nisi shebo zemlju....sretno ekipa ;-)

feb 2013.

#21
zna i sla~emo se da "opi potop" ide samo kod ~eaeg pregnojavanja ili nekog drugog problema sa zemljom, a umjereni flush iliti "malo ja a kiaa" je korisna barem jednom ili dvaput tijekom growa...
TropicoLEGENDA

feb 2013.

#22
Slavol, plantela vrt, melassa....to cu koristiti i to ce biti do zadnjeg dana biljke..ofc u propisnim dozama...pa cemo bas vidjeti....flush 0 bodova, imitacija kiae - mejbe bejbe...triba pratiti i pitati cure sta one kazu

feb 2013.

#23
Mali offtopic Organics are part Art part Science ! http://www.youtube.com/watch?v=g1F_V8C5obc ORGANIC DIO OD 6.MIN !!! Gosp. Vader zna ato je organski uzgoj . Ne radi se o gnojivima na kojima piae "organic" ve o 100% organskom uzgoju . Tako da ako nekoga zanima organski uzgoj pomou veganskog komposta , mikrokultura , glista .... neka prelista njegove klipove . http://www.youtube.com/watch?v=ME3sE3oWd5I Pogledati i ako vas ne zanima orgasnki uzgoj . Jako zanimljivo online ativo . Ima mnogo klipova , tako da nije dosadno :) Pozz.
SLO-EraLEGENDA

feb 2013.

#24
kad zalivam-hranim gnojivom onda gledam,da ne prote e kroz teglu.Kad zalivam vodom onda toliko,da malo sapere. jednom do dva puta polo~im saksiju u vodu,da se dobro napije koren.
maverickAMBASADOR

feb 2013.

#25
Sad malo oftopi arimo u organski uzgoj, al nema veze i to je super. Nebi se slo~io da priroda sama dozira NPK bez greake, to je tako na prirodnim staniatima s prirodnom vegetacijom koja je tamo evoluirala ili kamo se proairila jer joj eto paau baa takvi uvjeti. I sam velia da radimo svoje uvjete i svoju koli inu odreenih nutrijenata i to tako da kombiniramo razli ite vrste gnojeva koje svaka sadr~e razli ite koli ine nutrijenata i ostalih tvari. Kombiniranjem mo~emo i u razli itim stadijima biljke dodavati nutrijente po potrebi, npr. gnoj peradi u cvjetanju zbog koli ine P2O5. Evo pribli~ne brojke: Pribli~na koncentracija mikrohraniva u stajskom gnoju mg/kg: Razlika izmeu kupljenih organskih gnojiva i onih koja pripremamo sami je ta ato su za prva znamo relativno to ne koli ine nutrijenata, pa je samim time i mogue napraviti tablicu gnojenja. Kad radimo sami znamo koncentracije otprilike, ali finese dolaze s iskustvom i za svakog su druga ije. S organskim gnojivima je te~e pretjerati ali nije nemogue, tjekom upoznavanja s njima i specifi nim situacijama lako se prera unati i to s gnojem peradi npr., a tada je flush potreban. Za primjer sli no kad presaujemo mlade voke, nikad neposredno na korijen nestavljamo gnoj jer je on ipak prejak i spali ga.
#26
Koji treba biti ph vode za flushing?
FukmondoAMBASADOR

dec 2014.

#27
recimo 6,8 a moze odma iz cesme nece smetat da se ne mucis
mercijanaPOZNAVALAC

jun 2016.

#28
mene prijatelji dragi i kolege zanima ako joj listovi zute i dobivaju brown fleke to je znak da fali calcija i dali je dobro kod tog problema flushat i kako to funkcionira s obzirom da sam cito da biljke koje su u cocosu i one u zemlji drugacije upijaju calcij i da u cocosu treba bit valjda oko 6.2 ph ds bi dobro upijale calcij a u zemlji da bi trebalo bit valjda oko 6,7 neznam i da ja imam mjesavinu negdje cca 50 50 i sa perlitom dali bi mi pomoglo flushat ustvari sam vec jednom flusho i kao da je na par dana bilo malo bolje i onda nekako opet novi listovi isto zute molim vas neki savijet ako ko ima hvala lijep pozdrav
W8 For ItPOZNAVALAC

okt 2016.

#29
Veoma zanimljivo stivu..ugl..iz mog iskustva koje nije veliko tj do sad evo 5. gow furam i iz iskustva sam uvidio ds pred kraj cvatnje treba dobro isprat zemlju od nutrienata koji se nakupljaju u zemlji..zasto to radim..sjecam se svog prvog growa,pun iscekivanja da sazriu,gledo microskopom svaki dan trihome,mazio ju,pjevo joj ali nisam flasho..nakon susenja i curinga sam dobio masne pune hedove koje sam skoro ko cokolino jeo kolko su slasno izgledali..ali mali problem je bio kad sam to isto palio,kako da kazem osim da je okus i dim bio tezak i ne tako dobrog okusa ali je radilo i lupalo..nakon nekoliko dana kumu je zavrsila ista sorta auto super hush ali on nije nista gnojio,je da mu je urod bio 5 puta manji nego meni ali taj okus i aroma me ocarala i nebi mu vjerovo da je ista sorta da mu ja nisam dao sjeme..sta je pjesnik htio reci...da od tad zadnjih 10ak dana cvata nase mile i drage ju flusham i dalje samo voda i dobim ono sto zelim... :vutra::respect:

okt 2016.

#30
Svoj zadnji grow sam flushao samo jednu biljku, ostalo su me iznenadile brzinom kojom su zavraile, tako da sam ostale 4 samo "isprao", a zadnje dvije niata. Predzanje zalijevanje s gnojivom, zadnje samo s vodom i to je to... Flushana biljka super, ove isprane tak tak, a ove zadnje dvije odvratne (veina vrhova) onako neki jak, oatar i rezak okus, skoro da pee dok puaia, prva tri dima nepualjiva kasnije se naviknea, ali u~as... Ali nije mi ~ao, bar sam iz vlastitog iskustva nau io da je bolje flushati. Nakon 2 mjeseca kjuranja malo je bolje, ali i dalje nezadovoljavajue. Radilo se o organskoj zemlji i gnojivima...

okt 2016.

#31
ovaj zadnji grow sam svako zaljevanje prvo 10 litara nizeg ph vode i onda puna doza gnojiva 2 litra ideja je da ako je ostalo od prosle pune doze u zemlji jos hrane isprat ce se sa 10L. uglavnom prije mjesec dana mi je pukla grana susila se do prije 3 dana smotao sam jedan top istaka i mogu vam reci da joj je ukus super bio a veoma je malo ujedala za grlo naravno vutra je bila slaba jer je i sad rano za skidanja a ne tada ali vjerujem u flush, pravi flush pred kraj growa radi svoj posao kao sto se i prica

apr 2019.

#32
Iaao sam na organic grow oreko plagron proizvoda i flushao sam ju 2x. Kako bude bude. Mislim da kod koristenja algi i organskih materija ne bi trebala imati kemijski okus vec prirodan.
truareZMAJ

apr 2019.

#33
Kako je vec spomenuto u organskom uzgoju flush ne bi trebao biti potreban osim u slucaju da se nesto zeznulo u samom procesu uzgoja, od pripreme zemlje, problemi oko optimalnih uvjeta kao sto su temp, vlaga, kolicina svjetla itd, pa do pregnojavanja. Kad kazem pregnojavanja kod organskog uzgoja zapravo mislim na stvaranje disbalansa u zemlji u vidu promjene pH pri kojem biljka vise sama ne uzima ono sto joj je potrebno, i samim time se stresira pa cak i toksicira ako pH padne u dosta kiseli nivo ispod 5.5 .Znaci kao i kod pripreme zemlje tako i kod naknadnog dodavanja organskog gnojiva bitno je imat nutrijente izbalansirane uz zalijevanje sa provjerenom i izbalansiranom vodom, da nije prezasicena a opet uz dovoljan omjer kalcija i magnezija, cisto da se sacuva optimalan pH i time potrebne bakterije koje obavljaju velik dio posla kod rasclambe organskog gnojiva. Kad koristimo kemiju kod koje su vecina bitnih nutrijenata vezano kemijskim spojem sa nitratima, koji rasclambom ostavljaju u zemlji soli koje su ako ih je previse npr. i glavni uzrok przenja vrhova lisca, tada bi njih trebalo ispirati pred kraj.. a po potrebi i tokom growa.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se