VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojInto The ScrOG by Barbarossa
LEGACY

Into The ScrOG by Barbarossa

146 odgovora15,998 pregleda

feb 2018.

#1
Svo zadovoljstvo growanja, iskustvo, entuzijazam i znanje o ovom hobiju- dugujem Vutra org. forumu. Iako nisam siguran da li je moj doprinos konkretan i dovoljan, uvek sam imao potrebu ovde da podelim svoje misli, iskustvo i zadovoljstvo iz svakog uspeano odradjenog growa. Ovoga puta, pod utiskom pozitivnih mialjenja o mom prethodnom growu (ScrOG, 600w, 1x1m), ~elim da napravim jedan li ni osvrt na taj na in uzgajanja i da, umesto isto tehni kih, banalnih, shematskih i egzaktnih pitanja, uka~em na suatinsku fleksibilnost i kreativnost ove pri e, gde se pre stavljanja simbola "ScrOG-a" -mre~e, u prvu misao, mora krenuti od jednostavnog orua i tvorca kona nog izgleda biljke- Logike. To zna i da ovaj tekst nije moj pokuaaj "step by step" vodi a kroz ScrOG, ve ukazivanje na osnovne i opate principe za koje smatram da su najbitnije karike u svakoj metodi da bi se doalo do ~eljenih rezultata. Naj eae postavljano pitanje je: Kada staviti mre~u? To je " preskakanje sredine terena" fudbalskim re nikom govorei. Ima va~nijih i pre ih pitanja. U zavisnosti od prostora i vremenske ograni enosti za grow odlu ujemo se i za vrstu treninga. Ukoliko se radi o veem prostoru (100x100cm na primer), onda je logi no viae imati topiranja i Fim-a, samim tim i viae potrebnog vremena, kasnije postavljanje mre~e, ali i viae ozbiljnih grana koje e tu mre~u popuniti. Kod manjih prostora nema potrebe za tolikim "seckanjem" jer dobar Lst od po etka mo~e da napravi odli nu bazu biljke i br~e postavljanje mre~e nego kod Hst-a. Dakle, mislim sa se sa tom logikom ne mo~e pogreaiti. Niko ne mo~e u milimetar i sekund znati kada je ta no vreme za odredjene postupke tokom rasta biljke, jer naravi biljaka su razi ite kao i kod ljudi. Kada o govorimo o dugoj vegetaciji i topiranju i fim-u kao o osnovnim treninzima, mislim da je veoma bitno pustiti biljku par nedelja da na miru napravi prvih aest spratova, oja a i dobro pusti koren, a onda da se topira ni~e iznad treeg ili 4. sprata. Ako planiramo krau vegetaciju, onda tu prestajemo sa seckanjem, ekamo da nove grane krenu i ve tada mo~e da se postavi mre~a da bi se te dve glavne grane usmeravale dalje ispod mre~e, taman dok one sporedne stignu na red za savijanje. Igra je takva da sve zavisi koliko vam je igraliate. Kod prethodnog ScrOG-a, prvo topiranje podrazumevalo je topiranje 80% grana. Zatim u sledeem krugu (najmanje desetak dana kasnije) neato sli no. Kod takvog igranja potrebno je viae vremena da se dobije kona na slika, ali kada se na kraju postavi mre~a, baza biljke je toliko postala razgranata da mo~e da popuni i do 70% mre~e. Ono ato je kod ove metode najbitnije je da su grane koje izlaze iz mre~e najveim delom "glavne" grane, dok se kod "br~e" metode sa Lst-om, mre~a popuni sporednim granama. Ono ato ~elim da vidim na kraju growa je gomila tvrdih vrhova nalik na klasove kukuruza koji se jedva dr~e uspravno na mre~i, sabijeni jedan uz drugog... Za tako neato potrebno je vreme, obezbevanje osnovnih uslova u boxu i dobra procena potencija biljke. Uzalud se tokom vegetacije treninzima napravi mnogo grana ako precenjivanjem prostora u cvetanju njihov potencijal ne bude ostvaren usled premalo prostora. Zato je bolje, ako nismo potpuno sigurni, da ranije prebacimo jer e viae prostora prijati i biljci. Scrog je princip ciljanog usmeravanja energije u cvee. To se posti~e na dva na ina: 1. Pru~anjem iste koli ine svetlosti svim granama. 2. Kvalitetno odradjen lollipopping, ato podrazumeva detaljno o iaen prostor ispod mre~e. Ja ga radim postupno u viae navrata, ali glavno iaenje odradim desetak dana od prebacivanja na 12/12h. Dakle, sve ato dolazi korisno iz zemllje na taj na in odlazi direktno u cvee iznad mre~e. Takodje, sva svetlost isporu ena je tamo gde treba i nema uzaludne jurnjave popcornova za komad te energije. Kada je mre~a u pitanju, volim nisko postavljenu mre~u ato varira od okolnosti, ali nekih 30-ak cm od ruba posude mi deluje sasvim adekvatno, estetski i funkcionalno. Jer sasvim je dovoljno prostora, vazduh cirkuliae, vei broj manjih grana stigne iznad mre~e, pa je i manji broj upanih gran ica, a samim tim i koli ina ukupnog stresa za biljku. Sa druge stane, lepae izgleda, ako se ja pitam. Ostale stvari: veli ina posude, tip svetla, prostor itd., odredjuju se prema opatim ustanovljenim standardima vezanim za uzgoj trave. To su moja uopatena zapa~anja u okviru kojih je mogua beskrajna improvizacija da biste na kraju dobili viae, lepae i kvalitetnije. Naravno da ima mnogo detalja o kojima bi se moglo razgovarati, ali o svemu tome mo~e usputno. Sada je vreme za duvanje. :) Za kraj ove pri e ostavljam svoje fotografije iz procesa zvanog ScrOG. (mazar extra, 600w, 100x100) od po etka do kraja. :razvaljen:::respect::vutra:
Kanabis_kidAMBASADOR

feb 2018.

#2
Zanimljiva metoda, vrhunski odraeno :respect:
lu&kZMAJ

feb 2018.

#3
:clap:::clap::respect za temu

feb 2018.

#4
da mi je jednu... ma samo jednu ovakvu da uzgojim, i mogu na miru umrijeti :respect:

feb 2018.

#5
Lepa metoda, svaka cast, top :respect:
h0ndaZMAJ

feb 2018.

#6
Svaka cast Barba na postu, ako ne prije nadam se sljedecu sezonu probat nesto takvo samo ispod leda, dotad samo praxa i skupljanje iskustva!:thumb:
1310ZMAJ

feb 2018.

#7
savraeno Barbarosa! baa pokuaavam tako neato, izTopirao i FIMao sve ato se dade na ve oj biljci, manjoj samo glavni vrh, nadam se ujedna iti im veli ine ( plan je dvije haza e, klon ide udomitelju, samotopirka duau dala za ovakav trening) @honda to i je tehnika taman za LED panel tvog tipa ili mog vegana, sve u istoj ravnini.
h0ndaZMAJ

feb 2018.

#8
@1310 svida mi se ta tehnika oduvjek, samo uvjek imam problem s odlukom oko scroga kad ga treba zapoceti, znam da imam jednu biljku kojoj ce trebati nesto duze dana i treba vise posla oko nje pa mi onaj u glavi kaze sta ako nesto zeznem pa ostanem i bez nje pa onda nadobudno piknem 2,3 koje se guzvaju pa reko ajd ako sad i jedna zasteka bude nesto od druge! Neki dan isto premisljao da stavim green crack u taj sistem presadio ga u najvecu posudu fimao, fino razvija grane reko taman cu ih topirat jos dok se malo izvuku ali planirao poc5mj ugasiti svjetlo i malo odmoriti tako da nisam sa vremenom na ti inace bi se rado upustio. Nista skupljam iskustvo i strpljenje pa cu sljedecu sezonu testirati nesto takvoga dotad pratim Barbinu skolu scroganja:):djede:.

feb 2018.

#9
Ljudi, hvala svima ato ste, pre svega, imali strpljenja da itate ovoliki tekst...:razvaljen:::respect:mora da ga malo doradiim....:razvaljen:: primeujem da se ta pri a o jednoj veoj biljci u scrogu polako airi na forumu. To mi se svidja jer sam oduvek bio oduaevljen kad vidim takve stvari @h0nda ekamo a~daju pod ledom :thumb: @1310 bie to brutalno! Propratiu sa u~ivanjem! :puuuh:::banana123::respect:
retkoLEGENDA

feb 2018.

#10
Sve lijepo objaanjeno :thumb: Svaka ast na trudu za ovako detaljan opis iz prve ruke :clap:::respect: Mene je itanje tvog prvog dnevnika s mazarom potaknulo na scrog i slu~i mi kao baza prvog growa :)

feb 2018.

#11
Zelio bih se pridruzit cestitkama na odlicnoj temi, i sjajnom prvom postu:clap:::respect: Osvrnuo bih se, samo kratko, na benefite ScrOG-a u malim prostorima: - rasvjeta u micro growu je slabijeg intenziteta i nema bas neku moc penetracije. koriscenjem mreze lakse se vrhovi dovedu u istu ravan, pa bude vise kvalitetnih vrhova. - u malom prostoru radeci LST, u jednom trenutku bude suvise vezica koje drze grane, sto zna otezati zalivanje, a stalno odvezivanje i zavezivanje zna biti naporno. jedna mala mrezica rjesava taj problem efikasno. - najbolje od svega, kao sto rece Barba, nema potrebe sjeckati biljku, nema usporavanja procesa. dovoljan je manji LST dok biljka izbaci nekoliko grana i postavi se mrezica. Anyway, preporucujem ovu tehniku u micro growu, jer zaista olaksava cijelu avanturu. P.S. : stavio bi i fotku, ali svi ste svjedoci da su mi fotke u dnevniku katastrofa. ako autor nadje za shodno da iskoristi nesto od toga, nemam nista protiv. autorska prava ne posjedujem, a ona zaista ni ne postoje:):respect: edit: @Barbarossa Evo iskopah par solidnih iz dnevnika.. Preporucio bih jos da se u malom growu mrezica fiksira na saksiju. Lakse je raditi oko biljke kad se sve to skupa izvadi iz boxa..

feb 2018.

#12
Jeste Herb, tehnika kod koje svuda ima benefita! :) u svakom slu aju koristimo maximalnu koli inu svetla samo za cvee, a u isto vreme dobijamo od biljke pun potencijal u odnosu na prostor. Slikice iz tvog micro growa su uvek dobrodoale. :banana123::cool::thumb:

feb 2018.

#13
Svaka ast na tekstu i podjeli iskustava:respect: Barba mene zanima ato ti preferiraa, savijanje ili lomljenje za ovaj tip treninga? Sama logika mi govori da jedino na ovaj na in,mre~om, se mo~e max iskoristit CLF rasvjeta

feb 2018.

#14
Tema, evo Herb je baa iznad sad o tome govorio. Kod slabijih lampi, uvek je bolje raditi trening jer je mo penetracije slabija. Naro ito kod cfl-a. Takodje kod malih prostora je bolje raditi samo lst i pod mre~u. I cropam i savijam po potrebi. Mada u ovom poslednjem growu, svega par nemirnih gran ica sam "lomio". Ina e, kad dodje mre~a nema potrebe za tim.:rasta: @Herb Gardener to je to! :respect:

feb 2018.

#15
E pa na to sam i mislio 'kad doe mre~a', na youtubu ima dosta likova koji postavljaju malo druk ije mre~u,odnosno na dosta strechanu biljku stave mrezu s tim da neke grane i po metar izlaze iz mre~e,tek kad je zategne krene s corpanjem grana koje su iznad mre~e i tako plete.. ima mogucnost savit je,ali svaku granu iznad mreze lomi. Zato sam pitao,nezz koliko i sta tim dobiva jer corp je HST,sigurno usporava biljku i prireuje joj stres,onako to moze savit uz minimum stresa ili LST..ne znam koliko sam uspio napisat sta zelim reci:vutra:
Minja3LEGENDA

feb 2018.

#16

feb 2018.

#17
Ima situacija kad je cropanje jedina opcija. Kao ato rekoh milion je puteva da se dodje do cilja. Svaata ljudi rade. A to nije niata novo i mnogi ljudi koriste tako mre~u. Nisam primetio da cropanje izaziva neki poseban stres, biljka gotovo sledeeg dana normalno krene. Poenta je da mo~e i tako i ovako i granica je tamo gde prestaje maata. :)
waynejohnAMBASADOR

feb 2018.

#18
Dok se ne skupi iskustvo za jednu mrcinu pod mre~om dobro doe vje~bat na par manjih...meni takoer isto puno lakae za zalijevat nego dok sam imao ~ice po tegli a i lakae baratat topovima...ovako ja to pri vrstim

feb 2018.

#19
Vrhunac kreativnosti u scrogu dolazi u tranzicionoj fazi biljke, nakon prebacivanja na 12/12h i podrazumeva svakodnevnu manipulaciju granama u cilju formiranja "punije" i lepae kroanje. Kada se ak i neka mala gran ica pomeri u drugi kvadrati, odmah se otvara prostor da neka druga "legne" na njeno mesto. Taj jedan potez pokree pomeranje gotovo svih pozicija na mre~i i stvar je koncentracije, smelosti i vizije, koliko e taj proces trajati. Tada, pre svega, treba imati jasnu ideju o onome ato se ~eli iznad mre~e. Meni je, recimo, mono kad vidim du~e vrhove koji se kasnije od te~ine savijaju i dodatno privezuju. Onaj ko ima problem sa malo visine u boxu, pored neato ranijeg prebacivanja, trebalo bi da viae savija i cropa po potrebi. Trenutno kod mene taj zavrani sprint traje i ve imam kroanju kakvu sam ~eleo. Sada je prepuatam samoj sebi da se izrazi i naraste joa koliko samo njoj odgovara. :):razvaljen::
lu&kZMAJ

feb 2018.

#20
lijepo napisano kolega:thumb: opet stabla growas :banana123::watch::watch::eek::respect:
SpliffCROENTUZIJASTA

feb 2018.

#21
Bok ekipa.. Prije svega svaka ast na tekstu.. A sad pitanje.. Planiram ove godine u outu radit Scrog pa me zanima dali ima tko iskustva? Bit ce wembley,tutankhamon,early skunk i durban p. Hvala unaprijed. Pozz
StipeZMAJ

feb 2018.

#22
eto vidi tu https://www.vutra.org/threads/50-nijansi-zelene-outdoor-2015.13670/
SpliffCROENTUZIJASTA

feb 2018.

#23
Hvala..
ZlocestocaPOZNAVALAC

feb 2018.

#24
svaka cast...bez obzira sto znam da si pravi doktor ali ovo je strasno za vidjet :clap:::respect::spliff:

mar 2018.

#25
Lepota ove metode su njena sirova snaga i jednostavnost; prakti no serviranje punog potencijala na jedan veliki tanjir ispred vas; jedini na in da cela biljka dobije isti tretman i da na kraju bude i velikoduana u skladu sa tim :razvaljen:: Scrog, 5. nedelja na 12/12:vutra:

mar 2018.

#26
A najlepai deo pri e je onaj kad viae niata ne dirate, samo gledate kako pred vaaim o ima sva posveena pa~nja i trud postaju cvee, boje i radost... :) :razvaljen:: :vutra:

mar 2018.

#27
Ma odi u .......na more:)sta si to radio hahah tko ce to trimati hahah Ima vise hedova nego lisca :thumb::respect:

mar 2018.

#28
Rizik je velik no dobitak je joa ve i...ma super to izgleda pogotovo kada znaa ata radia :) Brutalero :) Ali imam i jedno pitanje za tebe; onako mi je palo napamet gledam fotke uzivam i mislim si pa jbte...to je samo jedna biljka...nedaj bo~e da se desi neato u smislu boleatina, nametnika itd...ko e ga znat... nebitno...ataa onda ? Jel ti palo to ikad napamet mozda ? Znam da uviek najvise racunas na sebe ali uvijek imas u mozgu negdje i onu stavku, nepredvidljive pizdarije... Ono kada imas 2-3-4 komada, javi se problem ako ode kvragu bacia i adio..dve nebitno ali ovdje je jedna biljka u pitanju tako da se vra am na stavku broj 1. Rizik je velik ali dobitak joa ve i :) Respect :)

mar 2018.

#29
to si i ja uvjek mislim da imam jednu biljku i nekaj krene krivo nemoras ti nista napravit al jbg bakterije,bolesti ,nametnici te ostale nepogode zato je bolje imat vise nekako sigurnije po meni ovak bi imao samo jos brigu vise dok to ne dotera do kraja :D

mar 2018.

#30
a pazi pizdarije kada se od tri u zici, jedna pohermi hahah ScroG je HST trening i za growere

mar 2018.

#31
ma ako bi ikad radio scorg sa vise svaka svoju mrezu mora imat :D

mar 2018.

#32
ScroG je singl grow..sve ostalo su egzibicije:djede:

mar 2018.

#33
Ma jasno, samo sam spomenuo tj pitao za rizik koji prati taj izbor :)

mar 2018.

#34
Eeee @opa cupa lako emo za trimanje ::lulamira:: @Zelenko63 hehe pa sve si rekao. Nema "ata onda". Ako dodje do problema, gotovo da nema manevarskog prostora. To je rizik ali i vea obazrivost. Garant bi sa tri biljke imao problem s jednom-tako to ide. Zato za ovu pri u samo jedna i dobra priprema i koncentaracija oko bitnih stvari tokom growa. 0dli no re e Opa "ScroG je HST trening i za growere" Mnogo puta me mu i to pitanje, ali me i dr~i budnim. :)

mar 2018.

#35
To govori samo jedno,a to je da znaa ata radia i da si prihvatio rizik, jedan veliki :respect: I daj bog da ti svaki scrog bude ovakav cak i bolji i da nikad ne imao pizdarija :) :respect:

mar 2018.

#36
.Znaci prventiva je majka mudrosti u ScroGanju,nema kockanja iako je ScroGanje kockanje haha Idem po zicu za terasu hahah

mar 2018.

#37
Ma jel mi se ini ili su baa krenuli sa mre~ama na forumu?:D Kad ono sledee zime svaki dnevnik scrog hehe:rasta:
laubaZMAJ

mar 2018.

#38
Pa vidia da ova njegova ni ne osijea onaj virus:D,ovo i je zapravo bolesna biljka!smiley9934Bolesna biljka pod komandom kapetana!:respect::respect::respect:::listomahanje::

mar 2018.

#39
Je barba, krenule su mre~e :) Vata se riba na veliko ;)
retkoLEGENDA

mar 2018.

#40
Kao ato sam ve viae puta rekao, meni je barba bio motivacija za scrog priznajem :D:joint2:

apr 2018.

#41
I na kraju rezultat ne izostane. :) Ve sam pomenuo ranije brojne prednosti uzgajanja jedne biljke, ali ono ato se izdvoji kao najbitnije je injenica da i prinos ne zaostaje za punim boxom blijaka i ako uporedimo materijal ubran sa mre~e i onaj sa netreniranih biljaka, dolazimo do injenice da na mre~i skidamo nekih 90% vrhova "punog potencijala", dok sa 2/3 netreniranih biljaka skidamo popcornove i nedovoljno razvijene "srednje" grane. Ovaj scrog na 1x1m i 600w, dao je 2.464 g + nekih 100g popcornova koje nisam joa ni skinuo. Dakle, preko dva i po kg sirove trave od jedne biljke. :rasta::vutra:

apr 2018.

#42
vrh do vrha opet si zabrijao na klonovi napadaju :D

nov 2018.

#43
PAS m....ima vec head nego "prangiju" Svaka cast cestitke

jan 2019.

#44
Aj malo da osve~im temu nekim uperedjivanjem prethodnog Mazara sa ovim trenutnim "one plant" growom. Prva slika je Mazar iz prethodnog growa koji je imao skoro dve nedelje krau vegetaciju od sadaanjeg Mazara. Na njemu je pored guae(standardne scrog) mre~e, dominantni trening bio fim. Takodje su dimenzije mre~e bile 100x100 u boxu 120x120. Ispod je sadaanji Mazar koji je pored du~e vegetacije imao viae topiranja od fim-a i super croppinga i umesto klasi ne scrog mre~e ima za podraku elasti nu mre~u sa veim kvadratima. Obe su u istom potu od 70+L Rezultat du~e vegetacije je biljka nekih 20% vialja i zna ajno aira od prethodne. Ovde je topping radjen na svakih 8-10 dana. Na nekim granama radjen je fim. Ako se uporedi veli ina prema bo nim otvorima na boxu, razlika je o igledna. :razvaljen:: Na slikama su obe nekih 25-28 dana na 12/12

jan 2019.

#45
hvala Barba, jako zanimljivo i poucno! svidja mi se usporedba. :) 2 pitanja, da li se ovaj bolji rezultat, ako zanemarimo kracu vegetaciju, moze dokazat zbog topiranja a ne fim treninga? (pretpostavljam da je bilo vise topiranja nego cropanja) i ako bi imao neke prioritete, znaci duza vegetacija i koji trening uz to bi bio primarni?

jan 2019.

#46
Zaista nisam siguran. U sva tri "one plant" dnevnika bilo je i topiranja i fima. Kod prve dve sam viae radio klasi an Lst u prvo vreme, naro ito na prvoj. Na zadnjoj nisam niata vezivao, samo sam gotovo svakodnevno blago savijao grane kako sam mislio da idu. Dosta se to razlikuje od biljke do biljke, ali ini mi se da topping daje jasniju biljku, ako se radi u pravim intervalima. Jer primetio sam da sa nekih bo nih Fim-anih grana, kasnije kod lollipopa morao da skidam jer ih kroanja "poklopi", tako da ostanu bez neke naro ite perspektive. Kod toppinga takve grane lakae dostignu du~inu, pa se mogu kroz sredinu gurnuti van. Ima tu mnogo kombinacija...i nekad bude bolje jedno, drugi put drugo...a ko e ga znati zaato :razvaljen::

dec 2019.

#47
Obzirom da je tekui grow na dobrom putu da ispadne fin ScrOG, dobro doe da malo osve~im temu... :) Ovoga puta je domaica u pitanju, ali sam ostao dosledan istom principu, s tim ato su okolnosti malo druga ije... Elem, poato ne znam precizno starost biljke, rei u da je 4-5 puta topirana, na svakih 7-10 dana. Topirana je veina grana, osim onih za koje smatram da nemaju jasnu perspektivu... Liae i gran ice u dnu joa ne diram, Lolli ostavljam za kasnije.... Ovakva trenutna forma biljke, prili no deluje obeavajue kada je ScrOG u pitanju. Nisam koristio nikakva vezivanja i ~ice, uz pomo topinga i ponekog cropanja, em dobijamo lep grm sa dosta glavnih grana, a usput je ni~im granama ostavljeno dovoljno vremena da nadju svoje mesto na mre~i... Ovo je po mojoj slobodnoj proceni joa nekih 30-ak dana do prebacivanja. :)

jan 2020.

#48
Domaica je takorei "umre~ena" i bie ovo joa jedna scrog avantura, ini mi se. Nemam klasi nu mre~u, bilo bi mnogo bolje, ali izazov je raditi i ovako. Svaki put u ovoj fazi izgleda druga ije, dok nalegne, dok ne nategne odozdo... Estetski e biti zanimljivi je kad ovih dana uradim lollipopping... Ako imate recimo situaciju da ~elite da gornji deo biljke krene malo br~e u zavranici vegetacije, onda lolli treba raditi ranije, ovako biljka deo energije troai i na donje gran ice, pa biljka "ne leti uvis" toliko :)

jan 2020.

#49
Kada je u pitanju ovakav na in growa, mnogi me pitaju: na koju visinu staviti mre~u? Kada je staviti? Koliko vegetirati? Naravno, pitanja su razumljiva kada nemate jasnu predstavu o autenti nosti svakog growa i specifi nim okolnostima sa kojima se susreemo u svakom narednom growu. Na slici ispod uporedio sam moju sadaanju biljku sa onom iz prethodnog growa. Obe su na 18 dana od prebacivanja na 12/12. Kod prve biljke vegetacija je trajala du~e i mre~a je postavljena vialje. Ono ato sam dobio je viae "sekundarnih" gran ica, guau strukturu iznad mre~e, ali (za sada se ini) krae glavne vrhove. Ono ato mi se dopada kod trenutne biljke je brojnost i du~ina glavnih grana iznad mre~e. Iako izgleda "ree" iz pti je perspektive, zapravo se ini konkretnije. To emo tek videti. Namerno nisam radio dodatna savijanja i zato sam iznad glavne mre~e stavio pomonu mre~u, da kasnije ne bi doalo do "naleganja" i da bi se sa uvala transparentnost ni~ih grana. Mada se ta gornja mre~a lako mo~e pokazati i kao suviana. Na slici ispod se vidi da je malo labava, to naravno tek treba da se zategnem ato je viae mogue, pa u tek za koji dan videti koliko ima smisla. Dakle, stvar je u tome da kod svakog narednog scroga mo~ete o ekivati neato druga ije, da ne mo~ete mnogo unapred da planirate visinu i druge "tehnikalije". Svaka biljka donese neku druga iju pri u i zato je ovo svaki put zanimljivo...kao da je prvi :razvaljen::

jan 2020.

#50
esto je dovoljno samo nekoliko dana da vidite da li neka tehni ka intervencija ima smisla. Pomona mre~a je odli no legla u pri u i za sada se lepo uklapa u koncept koji sam zamislio. Njena e uloga tek kasnije u cvetanju imati pravi zna aj. Dakle, mogao sam da u ranijoj fazi grane dodatno guram pod mre~u ato bi "na oko" izgledalo guae i horizontalno ureenije, ali ja sam pustio vrhove i ostavio taman toliko da vrhovi imaju dovoljno prostora da se izraze, a da izbegnem blokiranje cirkulacije vazduha kroz mre~u. Preduslov da sve to ima smisla i da krajnji efekat bude adekvatan, je da biljka bude zdrava i da ustane ato zdravija.

jan 2020.

#51
Po etkom pete nedelje od prebacivanja na 12/12, biljka ulazi u pravo cvetanje i rizi na faza tranzicije je proala. To ato je na mre~i ostaje samo da se deblja. Ovde je va~na dobra cirkulacija vazduha i ne treba da udi ato se biljka oslobaa liaa ispod mre~e... Pokazalo se kao dobro reaenje joa jedna mre~a iznad, ostaje mnogo viae du~ih vrhova, a oni krai nisu zaklinjeni. Sada se ve nasluuje kako e izgledati u zavranici....
1310ZMAJ

jan 2020.

#52
:cool:

feb 2020.

#53
ScrOG negde pred kraj 6. nedelje od prebacivanja na 12/12. Dakle, nadovezivanje na prethodni post sa po etka 5. nedelje. Za razliku od prethodnih, ovo je scrog sa dve mre~e, to jest dva nivoa. Ovaj sistem izgleda prili no dobro, a pretpostavljam da bi se sjajno pokazao kod biljki koje se viae iste~u u tranziciji. Biljka u boxu je nepoznate genetike, ali ovo bi mogao biti univerzalni pristup, ak i kad se radi sa dominantim sativama. Treba probati :) :razvaljen::

feb 2020.

#54
Sweet Zombie (Expert seeds) in da micro scrog:)) Mrezica je improvizovana od nekakvih drzaca za peskire i sl... Malo kidanja, pilanja, pa spajanja, i posluzice svrsi..:) Bilja je neki dan topirana na 4. nodi, i veceras montirana mrezica..:bocni:::idea:

feb 2020.

#55
Mo~e Micro lepo da ispadne :) nego, jel mo~e jedna fotka sa strane da se vidi polo~aj mre~ice u odnosu na pot, to jest, da imamo ideju o udaljenosti... :razvaljen::

feb 2020.

#56
@Barbarossa mrezica je dosta nisko. Recimo nekih 10cm od pota. Tek toliko da moze fino da se zalije. Kada grancice izadju iznad mreze, krenucu da ih savijam odozgo po mrezi. U sustini, ova mrezica mi olaksava LST, i zalivanje jer nece biti stotinu vezica oko saksije..:)

feb 2020.

#57
Sad polako u finale... :razvaljen::

apr 2020.

#58
Ovo je Krystalica, prva sativa na kojoj radim svoj standardni trening. Iako nisam od starta iaao u tom pravcu, trening se pokazao odli no i sada je biljka ko stvorena za scrog. Na slikama ispod se vidi rezultat treninga, ato cropanja, ato topinga. Mo~da se ne vidi dobro na slikama ono ato ~elim, ali mnogo je novih kvalitetnih grana i razmak izmeu noda je baa kako treba. Smisleno kombinovanje cropanja i topinga u kraim vremenskim intervalima od deset dana, ini mi se da kod ove sative izuzetno radi. Sa sativom generalno treba raditi eae i paziti na tajming jer lako mo~e da "pobegne" i da ostanemo bez gomile vrhova u zavranici. Za desetak dana efekti treninga bie vidljiviji. :razvaljen::

apr 2020.

#59
404740976
StipeZMAJ

apr 2020.

#60
jel se to zrikavci tako cuju il to mikrofon halucinira? :D biljka je :thumb: :thumb: zdravlje 11 od 10

apr 2020.

#61
uje se svaata...i turbina, auati liae, vriate deca u pozadini haha I da... Neposredno nakon snimka sam kropao komplet :) tako tri do 4 puta togom growa, jednom u tranziciji

apr 2020.

#62
Ovo bi trebalo do kraja meseca da bude prava zver na svih 120x120cm. Svakako u morati du~e da ekam da dobijem lepe grabe od skorije toporanih. Zato pretpostavljam da e biljka ii vialje, pa e i mre~a vialje. Ve za desetak dana o ekujem da postavim elasti nu mre~u, da malo uz pomo improvizacije ispadne scrog. Biljka se malo druga ije ponaaa od prethodnih koje su viae bile indike, ali bie zanimljivo videti u kakvoj e formi krenuti u cvetanje. :)

apr 2020.

#63
Mre~a je postavljena pre pet dana, na neke dve nedelje do prebacivanja na 12/12. Kod ovakvog fenotipa, gde nema tako dobrog razvijenog sistema ni~ih sporednih grana, mre~a mora jednostavno da ide vialje. Ja sam je stavio na nekih 46cm od vrha pota, mada bi idealno bilo joa nekih 10cm gore uz vegetaciju od joa 3 nedelje. Naravno, visina boxa to ne dozvoljava. Dakle, mre~a je legla i ono ato se eka je da topirane grane u vrhu popune ato viae kvadratia. Evo kako je to izgledalo pre 5 dana A ovako izgleda sada

apr 2020.

#64
Dva dana od prebacivanja na 12/12 Mogao sam da ekam da joa krene prema uglovima, ali tada se previae toga stisne uz zidove kasnije u cvetu...a vruine tek dolaze. To je i dodatni razlog neato ranijeg prebacivanja. Takoe, ugao gde se nalazi ventilator gledam da ostane ato otvoreniji. Sada u samo po potrebi savijati jer ~elim da izae ato viae iznad mre~e (ne previae nadam se). :)

maj 2020.

#65
Nadovezujem se na prethodni post 10 dana kasnije. Tajming je bio dobar. Biljka je i viae nego odli no izaala iz mre~e. Mre~a je na celih 82cm od poda, a na 46cm od vrha pota. Prili no velika biljka. Poslednja dva topiranja daju sjajne rezultate i sva je prilika da e tu biti masa grupisanih i kvalitetnih vrhova. :razvaljen::
TalicniAMBASADOR

maj 2020.

#66
Nista novo kod tebe kapetane. Da li ima nekog razloga sto toliko visoko mreza od zemlje, sem prakticnih razloga?

maj 2020.

#67
Generalno je lakae popuniti kvadratie kada je mre~a postavljena nisko. Glavne grane br~e dosegnu uglove boxa, tako da sporedne askom izbiju gore. E sad, u odnosu na gomilu faktora, to e u proseku smanjiti dva topiranja. Imao sam sjajne rezultate i tako. Podizanjem mre~e dao sam vreme da topping poka~e rezultate, podigao vialje lollii i efekat je me za sada ohrabruje. U ovom slu aju, sa malo viae strpljenja, na mre~i u imati viae dobrih vrhova kao posledicu topiranja, a manje sporednih grana iz srednjeg dela biljke koje automatski postaju materijal za lollii... Sve su to u principu nijanse, ali je logi no da podizanje mre~e zahteva u svim aspektima veu biljku. :razvaljen::

maj 2020.

#68
I pet dana nakon poslednjeg posta... :razvaljen::
TalicniAMBASADOR

maj 2020.

#69
Uf uf baby baby.. bice ovo pesma. Nekad se iznenadim koliko moze da se promeni biljka za par dana. Bukvalno pred ocima raste :)

maj 2020.

#70
Sada u etvrtoj nedelji dolazimo do neke kona ne forme. Visina mre~e od poda boxa je 80cm Visina biljke od dna stabla do vrha je 87cm Visina vrhova iznad mre~e do 40cm Visina lampe od vrhova 50cm `irina biljke pokriva 1 metar Sa strane je ostavljeno 10 do 20cm prostora radi cirkulacije vazduha.

maj 2020.

#71
Respect Barba...kapa do poda !!!

maj 2020.

#72
I pred kraj 4. nedelje... :razvaljen::

jun 2020.

#73
Krystalica u 8. nedelji na 12/12 Za sada sam zadovoljan ovom pri om, naro ito jer sam ~eleo da probam ovako vialje da postavim. Kod prethodnih biljaka sam vrhove viae spuatao i dr~ao na istoj visini. Sada sada sam probao ovako: sa manje savijanja ispod mre~e, a viae topiranja i du~e grane. Estetski svakako bolje izgleda sa viae manjih grana jer pokriju viae kvadratia, ali svaki od ovih pristupa daje odli ne rezultate :)
bladzaISTRAŽIVAČ

okt 2020.

#74
Barba ,ako nije tajna koliki je bilo suve iz ove lepotice?

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se