VUTRA
ForumUzgajanjeUnutrašnji uzgojDama u potrebi :)
LEGACY

Dama u potrebi :)

82 odgovora4,818 pregleda
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#1
Veliki pozdrav svima... Danima čitam razne (indoor grow) teme po bespućima ovog foruma i moram priznati da vidim priličan pomak na samoj sebi. No kako stvari u životu nisu uvijek jednostavne, tako niti ja ne mogu ovladati znanjem samo čitajući. Da je to tako lako, u autoškoli bi prvi dan podijelili udžbenike i zakazali samo vozački ispit za mjesec dana :) Neću (opet) učiniti početničku grešku sa bedastim pitanjima na koje je odgovor uistinu lako naći ovdje na forumu, no opet vas molim za malo strpljenja, svi ste jednom bili na mom stupnju razvoja... Osim toga, kao ženi mi je već u samom startu teže pohvatati (i shvatiti) neka znanja i vještine sa kojima se muški (koji su ovdje debela većina) praktički rađaju :) Povrh svega nemam muške frendove koje bi mogla zamoliti za neku konkretnu pomoć (elektrika, stolarija, spajanje svega sa svim, wati, lumeni, ph, ..., ..., ...) , jer jednostavno nisu u tom filmu. Toliko u prvom uvodu, niže slijedi uvod broj dva :costumed-smiley-027 *** Nedavno naručene sjemenke (Alien, Sweet Seeds Female Autoflower S.A.D) su na putu i očekujem ih svaki dan. odlučila sam se za njih jer sam negdje na forumu pročitala da su zahvalne za "beginners level", a i odgovara mi manja visina same biljke. Apartman za moje buduće cimerice jedan je stari manji ormar (50x50x150) , kojeg sam neki dan temeljito oprala (iznutra i izvana) te pofarbala u bijelo. Ovaj sam vikend u Bauhausu kupila 3x8lit Terra Magme (opet po preporuci većine forumaša) i pripadajuće tegle. Za svjetlo sam se malo zeznula jer sam ga išla kupovati prije nego sam se bacila na čitanje foruma, pa su mi u Žaruljici prodali Osram Spot Natura (dvije žarulje, svaka 100W). Naravno da sam nešto kasnije nakon brojnih pročitanih postova shvatila da je to puno premalo i općenito prilično neodgovarajuće za moje tri buduće biljčice. Iz tog razloga sam jučer još malo telefonirala i našla u Zagrebu HPS 250W (žarulja TEŽ, ostalo Žaruljoteka), što će me izaći oko 400 kn (cca 54€). Imam pripremljena dva stolna ventilatora, a planiram staviti još 2 pc-venta (našla sam na Youtube tutorijal "How to...", pa ću ih pokušati spojiti sama). E sad, prvo što bih sada pitala ima veze upravo sa svjetlom (a ostalo ću pitati kasnije u ovoj temi, kako problemi i nedoumice budu nailazili)... - iako mi se čini (prema onom što sam pročitala) da je ova HPS 250W dovoljna za moj ormar-box i tri biljčice, što vi mislite? naravno da je uvijek bolje uzeti neku jaču HPS-icu, no zanima me konkretno baš za ovu od 250W - mogu li tu HPS 250W koristiti za kompletan grow? Naime, naišla sam na razna mišljenja, neki kažu da može, neki pak da ne... znam da je najlakše kupiti dvije "specijalizirane" HPS-ice, jednu za veg, drugu za cvjetanje, no recesija stanuje i u mom domu, pa... *** Za početak ovoliko, pitat ću ja još ovih dana kako budu napredovale pripreme. Kad biljčice stignu i pomole glavicu prebacujem se s novom temom u Dnevnik uzgoja :) I na kraju, još jednom bih zamolila iskusn(ij)e članove za malo strpljenja, imajte na umu da sam na početku i da dobro znam koliko ne znam... *** Pozdrav iz Zagreba :heartbeat:
SulundarAMBASADOR

avg 2012.

#2
kako covek da ne odgovori ... Ivana nam se potrudila da napise post,potrudila se da nabavi seme i ostale sheme...kako odoleti? Moram priznati, jako simpaticno :) rasveta je dobra,trba d ase pobrines za reflektor,rasporedis ventove,razbusis otvore za cirkulaciju vazduha,nabavis merac temperature i vlaznosti istog.. Saznas za rezime svetlosti,termine zalivanja i djubrenja...ima tu jos dosta da se cita. Krenes od Zavrsenih dnevnika,preko aktuelnih,problema tokom uzgoja,opreme za gajenje...znaci redno. Naravno da je lakse pitati,ali nije fer prema ostalima koji su ostali uskraceni odgovorima (koji se inace nalaze po celom forumu) Moras i sama biti strpljivija,ne pozuruj. Valjalo bi vise da citas upravo iz razloga da bi znala korisnije pitanje da postavis od "da li je dovoljno svetl ood 250w za tri biljcice u 50x50x150 Ali... ali, lepo si krenula,bice nesto...pozz
BladeZMAJ

avg 2012.

#3
250w....ja misim da mo~e izdurat...zaato ne....3 biljcice ce fino rasti u tom okru~enju....mo~ea kompletan grow odraditi s tom ~aruljom,netrebaju ti dvije...smo peglaj. Sto se vegetacije tice...mo~ea ju raditi i nemoraa...to je tvoja volja...ako idea bez vegetacije onda svijetlo 12/12 od starta....ako radia vegetaciju onda 18/6...i to guraa dok ne odlucia da ~elia da biljke cvijetaju. Potpisujem Sulundara: "kako da covjek ne odgovori"

avg 2012.

#4
:signs046:dobro doala... Blade, pod 2 specijalizirane hps-ice je vjerovatno mislila da vege odradi sa metalhalogenom a nastavak sa hps...ato bi bilo odli no. Ina e priprema je dobro smialjena,pa bi i sve dalje trebalo da ide kao podmazano.Ovo ostalo je odgovoreno,za sada:) Sretno Ivana_zg...
BladeZMAJ

avg 2012.

#5
Znam sto je mislila Ven al ovo joj je prvi grow u kuci joj stanuje recesija itd....sto da se pati s dvije zarulje...i da ju dodatno zbunjujemo..ne ka~em da nebi bilo dobro...ali po meni nepotrebno... Iskreno radio sam grow i s dvje ~arulje (plavi spektar u vege,crveni u cvijetanju)....nakon toga sam radio grow samo sa crvenim od pocetka do kraja...nema razlike

avg 2012.

#6
ma sve 5 ( shto bi mladi rekli ).pache..mislim da ti je 250 dovoljna i za 3 "normalne" biljke ( nenormalne bi bile automatici ).dodushe..malo si knap sa prostorom.ali 2 bi trebala moch ugurat..a 2 "normalne" ce ti dat bolji prinos od 3 auto...pod bolji mislim na kvalitet i kvantitet.jedino shto ce malo duzhe potrajati (cca 30-tak dana)..a ulaganja u opremu su jednaka-zato mislim da bi se vishe isplatilo. (hahhahah "damsel in distress" tehnika pali ha? )
BizzzoZMAJ

avg 2012.

#7
Pozdrav damo u potrebi :) Prije svega moras racunati da imas 50 x 50 ako izuzmemo visinu boksa. Jednako tako imas HPS 250 W koji ti radi overkill u boksu, odnosno ima gro vise lumena nego sto je potrebno, tako da mozes ocekivati perverzije. Sve sto si napisala mi se svidja, jedino mi se ne svidja sto ne spominjes Cool Tube. Naime, ako ti temperatura i ne bude preko 30 stupnjeva, u sto sumnjam, imati ces problema sa vlagom zagarantirano. HPS doslovno jede vlagu, a to mozes izbjeci samo sa cool tubeom. Imas kontrolu jednostavno :) I da, nemoj stavljati 3 komada, biti ce ti previse, odnosno zagusiti ce jedna drugu. Ono sto bih ti ja preporucio je da upises u Google SCROG ili LST, odnosno da treniras na toj povrsini koju imas biljke. Biti ces zadovoljna vjeruj mi :) I da, nemoj kretati prije 15.9. dok malo temperature ne padnu. Ako imas kakvih pitanja slobodno pitaj, meni nije problem odgovoriti nekome tko je dosao do ove faze :)
loopAMBASADOR

avg 2012.

#8
slicna problematika i mene mori... naime stigao mi grow tent,sa kompletnom opremom/aparaturom,ali su iz nekog razloga ubacili MH/HPS 250w....(koga zanima detaljnije prica-https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/10899-pomo-oko-lampe.html) a grow tent je 100x100x180.... full je oblozen mylar-om i sve,ali i dalje mislim da ce mi trebati jos lumena....jel ima neko ideju? da skupljam pare za MH/HPS 400w,ili da planiram da ubacim 2 CFL il' nesto slicno....pitam jer nemam iskustva sa 'mylar'-om, pa bih se obezbedio koliko-toliko unapred...ako stvarno reflektuje preko 90%,da li uopste treba dodavati ista?
BladeZMAJ

avg 2012.

#9
100x100x180 bi trebalo 400w

avg 2012.

#10
hps 250 moze da pokrije 0.75x0.75 i max. 6 biljaka (po nekim autorima, dok po drugima ide u 0.6x0.6 i 4 biljke:) tako da, super je to samo u tvojih 50x50 moras odraditi zaista odlicnu vetilaciju, i naravno, ne moras se u startu trositi na jos jednu lampu, slobodno furaj ceo grow sa hps-om... ajd sretno dalje
loopAMBASADOR

avg 2012.

#11
DO K****....a ako dodam cfl'ke.....jel' me to spasava ista? posto ne verujem da ce toplota biti faktor,ali lumeni verovatno oce... hvala na odg. blade..
CreativeLEGENDA

avg 2012.

#12
loop batali cfl u takvom boxu...prepolovi box na pola i sa mh 250 kreni raditi vegu a u meduvremenu iskopaj hps od 400w i kad krenes na cvjetanje stavljaj nju i gledaj caroliju ;) Ivana :signs046: velika pohvala za trud i uredan pocetak...decki su ti sve rekli sto trebas znati oko lampe...CT je jedna jaaako korisna stvar :) :vb_wave:
TarkiPOZNAVALAC

avg 2012.

#13
Ja sam ti sused skoro, pa vi i ak zapnea :costumed-smiley-027 250w ti je taman za taj prostor, imat ea samo malo problema ljeti s temperaturom ako se oslonia na 2 pc venta. Ostalo sve 5, ateta kaj su automatici u igri, al dobro, pomalo. Sreno :)
Otto GrunfLEGENDA

avg 2012.

#14
Spomenula Je Da Ima Sweet Seeds Female Autoflower Sortu, Dakle, Sama Ce Se Biljka Prebaciti Na Cvjetanje. Samo Pici 18/6 Od Pocetka do Kraja I Pokusaj Se Snaci Za CT, Srecno.
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#15
Hvala svima na trudu oko odgovora, nakon kojih i sama odmah dobijem viae volje za u enjem i poja anim zalaganjem na satu :read: U meuvremenu sam, voena vaaim savjetima, nazvala lokalnog staklara i raspitala se za staklo (rezano po mjeri boxa) koje bih postavila na manje nosa e ispod HPS-ice, a iznad bilj ica. To DIY rjeaenje sam vidjela ovdje na forumu i dobilo je mnoge dobre kritike i mialjenja oko izvedbe i funkcionalnosti. Mislim da bi onda u taj meuprostor (iznad stakla, a gdje je ~arulja) trebala staviti dva mala venta, svaki sa po jedne strane, da odvode tu toplinu van.. Nadam se da ta improvizacija mo~e biti sasvim dobra zamjena za CT!?! Hm, itam sad ovo gore i nisam sigurna jesam li dobro objasnila ato ~elim napraviti, no nadam se da ste shvatili poantu. PS Nije sad baa da imam zmiju u nov aniku, ali odlu ila sam vrsto da u sve ato mogu napraviti sama - montirati ili improvizirati - to i u initi, a gotov proizvod kupiti kad nema "izlaza". To je svojevrstan ispit i za mene samu, pa mi ovdje sada paae ona stara parola: "Mi gradimo prugu, pruga gradi nas", samo u prilagoenom obliku za ovaj trenutak: "Ja gradim indoor, indoor gradi mene"!! Hvala vam joa jednom i pozdrav do skorog itanja...
BladeZMAJ

avg 2012.

#16
Uf rep+ za trud odma
PappiISTRAŽIVAČ

avg 2012.

#17
ti ako tako nastavis,ima da zaplaces kad zapalis prvi bud :dada aj sa srecom,samo tako nastavi. :vb_wave:
Sensi*JanaAMBASADOR

avg 2012.

#18
:signs046:

avg 2012.

#19
i ja imam slichan problem.ct-ove malo njih shalje poshtom + i oni koji shalju kazhu da je velikamoguchnost da dodje razbijen. uglavnom..vidjela sam potpuno stakleni okvit za fotografije 15x15cm i da stvar bude josh bolja-staklo je lagano zaobljeno..30kn i mislim da bi upalilo.ja su to uzei-ako ne nadjem drugo rijeshenje..jer..razgovarala sam sa jednim staklarom iz tvornice stakla (labaratorijskog stakla) koji mi je rekao kako mu se chini da imaju cijevi promjera 140,ali debljina stjenke je 0,5cm...pa josh trebam vidjeti shto je bolje. ( jer mislim da je taj okvir za fotke iz dva sloja stakla.pa ne znam shto je tanja varijanta+koliku temp podnosi obichno staklo-tebam to josh malo istrazhiti ) koliko je dugachka HPSica od 250W??? jer...postoje tkz.laboratorijeske chashe ( vatrostalno staklo ) koje su promjera 140 i visine 180mm ..

avg 2012.

#20
25 cm, bar moja philipsova 250-ica
TropicoLEGENDA

avg 2012.

#21
Evo ti primjer kako sam ja izvea DIY CT: Dakle: Nabavia si u Konzuma, Plodinama ili slicno staklenu vazu promjera 12 cm. Odre~ea joj dno. http://www.youtube.com/watch?v=1ZI-ATj4-kU http://www.youtube.com/watch?v=Y9etHD9F90E U nekoj limariji lokalnoj nek ti naprave reflektor... Kad je to sve gotovo stavis DiY CT na reflektor pritegnea ga zipo plasti nim vezicama, zavidas grlo dodaa lampu i u krajnjem slu aju to izgleda ovako: Sve skupa max nekih 100 kn-a! Nadam se da je od neke pomoci! Pozz

avg 2012.

#22
Vjestice najbolja varijanta je sto tanje staklo,imas kod staklara i od 2mm.Ako je staklo deblje, sporije se zagrijava...neznatno ali dovoljno da staklo pukne.tanko staklo vrlo brzo izjednaci temp.i manje su sanse od pucanja."2mm je 2mm lakse i lumeni usetaju gdje treba.Meni je ova fora sa staklom,znaci kada fizicki odvojis Hps od biljki,jebena i vrlo dobro zamjenjuje CT samo se malo treba zabaviti sa ventilatorima i moze to biti mrak.

avg 2012.

#23
jedina je mana toga sistema ata nije pomi na lampa zna i da nemo~ea baa spustiti lampu kad su one male i dizati po potrebi
naturaPOZNAVALAC

avg 2012.

#24
onda napravis tako da spustas saksiju

avg 2012.

#25
Da to je nedostatak.....ali moze obrnuto,kad nece Muhamed brdu ,oce brdo Muhamedu.Od samog pocetka biljke skroz gore uz staklo (2cm)od lampi i kako rastu tako ih spusta dole:)Evo ode post paralelno kad i Naturin
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#26
*** Mo~da da di~em/spuatam bilj ice?? Mislim, stavim neato ispod tegli (imam neke debele knjige s receptima koje ne koristim :icon_biggrin: ), pa ih dodajem ve prema potrebi do ~eljene visine?
BladeZMAJ

avg 2012.

#27
Upravo to
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#28
Ups, sori opa cupa i natura, nisam na vrijeme vidjela da ste tako neato ve predlo~ili... Malo sam se zagledala u TV :ohno:
BladeZMAJ

avg 2012.

#29
Ma razumijemo mi "dame u potrebi"...hahha u~ivaj

avg 2012.

#30
A ha nepazis na nastavi...gleda se "krv nije voda"na RTL-u? :thumb:
naturaPOZNAVALAC

avg 2012.

#31
lol blejd

avg 2012.

#32
ma 2-3 tjedna sam obilazila svakakve trgovine-u potrazi za adekvatnim ventilatorom i/ili nekakvom shemom za kontroliranje (kakvo takvo ) temperature(hps600 je u pitanju)..zivkala firme od zagreba do italije (talijani su na ferijama i dugo bi cekala a u zgb im je taman nestalo tih ventilatora i ne znaju kada ce uopche doci nova tura) uglavnom.danas sam potpisala kapitulaciju ...tj. nauchila gotovu stvar (ct+vent)...sada je samo pitanje hoce li mi to stichi u komadu (mislim na ct). + zaista se nadam da che ove sulude temperature sjahat za koji dan...iako...hmm...prognoze i nisu sjajne.
Mr.VinjauPOZNAVALAC

avg 2012.

#33
Ivana da ocekujemo u skorije vreme neki dnevnik uzgoja? :watchplant:

avg 2012.

#34
ma bolje neka zurka na periferiji zg pa da se ispricamo ko ljudi ;)
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#35
*** Mislim da u otvoriti temu u Dnevniku uzgoja, a voljela bih rei i kada, ali joa uvijek ekam te sjemenke iz Aliena :icon_sad: *** btw, jutros sam rijeaila joa jednu stvar, mislim da e dobro slu~iti namjeni. Bila sam, naime, u Bricostore centru na istoku Zagreba i u jednom odjelu odmah prepoznala svoj budui reflektor- neki "ukrasni alumiji" grubi i glatki. Uzela sam jedan srednji (jedna strana matirana), dimenzija 25x50cm, pa bi ga nekako savila na dva mjesta, napravila rupe za nosa e i lampu, ..., .... Naala sam ovdje na forumu neki nacrt diy reflektora i jedan koji je napravljen od vrlo sli nog materijala, pa mislim napraviti baa tako. Vidjet emo rezultat :icon_biggrin: Moram se jedino snai kako saviti lim po du~ini, pa da ga mogu saviti (kao bo ne strane). Mo~da s nekom daskom kao potporanj?!?
PappiISTRAŽIVAČ

avg 2012.

#36
pa da..taj lim je od aluminijuma (mekan je),nece ti biti problem da savijes,a da napravis ravnu liniju upotrebi dasku :) imas kliker za snalazenje :D sto se vise potrudis,to je preciznije,a sto vise ukljucis mozak,to je jednostavnije :) ti slobodno pitaj za bilo koji handmade projekat i dobices odgovore.. :) srecno sa sklapanjem
Ivana_zgPOZNAVALAC

avg 2012.

#37
*** 'bro ve er svima... Neato me kopka danas cijelo poslijepodne- je li netko probao staviti obi no ogledalo umjesto reflektora?? Imam, naime, viaka jedno vee neuokvireno ogledalo, potrebno ga je kod staklara samo malo potkratiti da bude savraeno za "strop" mog grow-ormara. Mislim, nekako mi se na prvu ini da niata ne reflektira svjetlo bolje od samog ogledala?! PS nisam se sama ovog dosjetila, ve sam vidjela na nekom akvaristi kom forumu, u temi "diy-reflektori" (priznajem, akicala sam iskustva i ideje kolega poduzetnika iz drugih grana privrede :icon_idea: )
Z&NZMAJ

avg 2012.

#38
Neda mi se tra~it sada, jer viae nisam siguran koja je tema, ali naa lan Sekach je lijepo objasnio ve nekome zaato ogledalo nije dobro. Ugl., nije dobro :)
TarkiPOZNAVALAC

avg 2012.

#39
Ogledalo popije svjetlo, dakle ne reflektira dobro. Rae ofarbaj u bijelo, ili aluminij klasika.
CreativeLEGENDA

avg 2012.

#40
imas ct vec od 300 ak kn i mislim da se vise neispalti kemijati s time...mozda da kupis jedan... pogotovo ti u zagrebu imas izbora :)

avg 2012.

#41
ata e bacati 300 kn kad ga mo~e sama sklopiti za 50 kn... ivana svia mi se tvoja odlu nost i snala~ljivost, ve vidim da emo od tebe gledati dobre i kvalitetne dnevnike... :respect:
Z&NZMAJ

avg 2012.

#42
Ah sad, bacati ili ne bacati :) Ja sam inae atedljiva osoba, ali CT sam kupio iz viae razloga. Nikome ne nameem niata, ali nema te vaze koja mo~e bit toliko dobar CT kao jedan kvalitetan od pyrex stakla, tankog i otpornog na poviaenu temperaturu. Inae, u DiY sekciji ima toliko pametnih postova, samo treba proavrljati malo. Stvarno nemam namjeru servirati niata na pladnju nikome, bila to dama ili gospodin. Izvolite itati dame i gospodo, a ova tema se zaklju ava.

🔒 Ova tema je zaključana