Ima joa neato vezano za vreme kada se deaava inicijalna trauma.
ovek je (vrlo) osetljivo bie , pogotovo dok je mali, pa tako mo~e i neato banalno da ima efekat traume iz detinjstva.
Jer kad se ka~e trauma - obi
no se misli na (nedajbo~e) silovanje, seksualno zlostavljanje u porodici , teake telesne povrede i sli
no.
Ali ako te neko dok si dete neprestano kinji - dere se na tebe , ucenjuje te da budea dobar pa e ovo i ono ... ka~njava za sitnice - pa ti posle ne dozvoljava da pla
ea ... ustvari te nau
i kako ne treba da se ponaaaa sa svojim emocijama.
Dete koje se udari mo~e da se zaceni od pla
a ... Na taj na
in ono pre~ivljava svoj oseaj bola , trenutno i potpuno , ja
ina pla
a prati ja
inu bola i kad bol prestane , i dete se smiri . Ali majka e sve uraditi da dete prestane da pla
e ... zavaravae ga hranom, obeanjem da idu neato da kupe ,, dodatnim batinama ... mogunosti su neograni
ene.
A to je ono neato iz moje prve re
enice. ONA TAKO NEGIRA TVOJU STVARNOST - TEBE BOLI - A ONA TE SPREAVA ILI TI NE DOZVOLJAVA DA ISPOLJI` EMOCIJE I joa te ubeuje da to nije niata , da ne boli , da e da proe ...
Koliko puta su se odrasli oko vas pravili da ne primeuju vaa bes, vaa pla
, vaae nezadovoljstvo , vaae ~elje , vaau tugu ...
Znalo se koje emocije su po~eljne i koje se smeju ispoljavati, koje se veata
ki izazivaju prema potrebi publike od familije ili u akoli . I naravno koje emocije nikako nije dozvoljeno ispoljavati, jer sledi kazna , ismejavanje ,
eli
enje ...
To negiranje de
ije stvarnosti - de
ijeg vienja sveta , stanja njegovog bia - je drugi va~an momenat - za stvaranje zavisnosti bilo koje vrste u odraslom dobu. Mi kasnije nau
eno ponavljamo taj mehanizam - i sami negiramo svoju realnost , svoje oseaje, svoje ~elje i te~nje .
Mi negiramo - potiskujemo ono ato sigurno znamo - da je cigareta kobna navika , da te , evidento mo~e oterati u grob , ali kao ato su se mama i tata pravili da tvoje suze ne postoje , da tvoji ispadi besa ne postoje, bilo ata ... tako se i ti sad pravia da neato o
igledno - ne vidia i da ne postoji.
Jer prema tebi su se dok si bio mali odnosili kao prema lutki koja nema svoju volju ni oseaje.
Sad ea da jedea .
Ako nisi gladan - ima da jedea jer majka misli da sad treba da se jede - Negira se tvoj oseaj gladi ili dal ti se neato svia ili ne, volia ili ne volia ..
Kad majka reai - tebi ima da se spava i da idea u krevet .. ina
e zna se ata sledi ... Nema tu sad ... tvoja potreba za druatvom , za zagrljajem , priznanjem .. Gasi svetlo i spavaj . Oni imaju va~nija posla .. da gledaju tv na primer.
Kad neko komaijsko dete napravi neku ujdurmu i optu~i tebe a ti nisi kriv , tvoja majka e te kazniti da ne bi kvarila komaijske odnose ... Tako se uruaava tvoj oseaj za pravdu i iskrenost.
I sve tako malim koracima i sitnicama se utaba put da ti kao veliki budea TOTALNO SLUEN , jer jedno je druatveno prihvatljivo a ti moraa da se savijaa radi neke dobrobiti ili prisile ... Svi tvoji pokuaaji protesta su uguaeni .. po svaku cenu - I ZA TVOJE DOBRO . I ti na kraju poverujea u to i postanea onakav kakvog te pri~eljkuju ljudi oko tebe , bez kojih bi tvoj opsanak bio ugro~en. A strah od odvajanja u de
ijoj glavi jednak je strahu od smrti kod odraslih , jer za njih odvajanje od roditelja bukvalno to i zna
i .. i zato se bespomona deca lako i nekriti
ki povinuju.
I ato je najgore - kad odrastea - poato nisi imao prilike da nau
ia neato drugo sem onoga ato se deaavalo oko tebe dok si bio mali - i ti postanea isti takav , a da to neea priznati ni za ~ivu glavu ... I naravno nastavia da ti sam - negiraa svoju realnost ... i svoje oseaje ... I vremenom preovladaju loai oseaji, svakodnevne brige i strah od budunosti , snovi se rasprae , pitaa kad pre proe ovo silno vreme ... na sve strane nepravda , nepoatenje , varalice, la~ovi , nametnute obaveze ... ( samo ti nisi .. a da li nisi ili se pravia da nisi .. pa makar i malo ..... a i da jesi - TI TO NEGIRA` KOD SEBE jer si ........ pogodi ata - tako nau
io da ne vidia ono ato ti se ne svia .... Ta daaaa )
Kad padnea u depresiju - doktori te lee od depresije ( produ~ene tuge ) a ne razreaavaju uzrok tuge i sve se vrti u nekim za
aranim krugovima.
To neuko i pogreano ponaaanje u vezi sa naaim emocijama - nas koata svega .. zdravlja na prvom mestu , pa odnosa sa ljudima, uspeha ili neuspeha u ~ivotu .. i
esto ljudi kad osete navalu nelagodnosti , neprijatnih emocija ne znaju ata da rade u tom trenutku ... imaju nagon da pobegnu , jer sa izvorom ili uzrokom nelagode naj
eae nema svrhe boriti se ... i onda be~e od svojih oseaja u neato ato e im na kratko promeniti frekvenciju - tj izazvati lep oseaj - koji e potisnuti onaj neprijatni zbog ... ( bilo
ega )
I onda sledi ko ato sam ve ispisala ... negiranje, kajanje , samoka~njavanje , zaricanje neu nikad viae ... do sledee prilike ..pa opet negiranje stvarnosti i oseaja , potiskivanje oseaja .. i tako u krug ...
Ali
ak i kad vam se
ini da ne mo~e biti gore - uvek mo~e biti . S druge strane uvek se
ovek mo~e ia
upati i iz najveeg kala , deaavaju se
udotvorna isceljenja , remisije poslednjih faza bolesti ... a to se deaava jedino kad
ovek kona
no shvati : NE MO}E VI`E OVAKO . I kad zaroni u svoj unutraanji svet - toliko da ovaj spoljni nestane. Kad zatvori o
i i reai da detaljno preispita ata to unutra klju
a ..ili kljuca na sitno ...
Isceljena se deaavaju kada seanja na proalost o
istimo od emocija koje se ina
e podi~u dok razmialjamo o svojim velikim povredama, razo
arenjima, promaaajima itd ... Da zaboravimo to - nije mogue , jer ne postoji ta opcija sem kod senilnih ... koji i postaju senilni upravo zbog toga ...da se kona
no spasu.
Ali mo~emo se osloboditi zarobljenih emocija vezanih za proale dogaaje .
Ilustracija za to je neki atos koji sam negde videla na fejsbuku verovatno ... pisalo je : Ona kad te preboli , mo~e da ti igra na svadbi.
Zna
i kad mo~ea kona
no da se setia ata je bilo ali viae ne oseaa bes, povreenost , o
aj ... A to je mogue ako se svesno prizovu ta seanja i dozvoli emocijama da se podignu , dostignu svoj vrhunac i utihnu. Da dstignu vrhunac
ak iako nam se
ini da e nas uguaiti , jer nee .. Neminovno e po
eti da slabe . Dovoljno je samo posmatrati taj proces i niata viae . Nekoliko puta tako , i primetiete da su pratee emocije slabije dok potpuno ne izostanu , kao da se to iz seanja nekom drugom desilo. Ovo va~i za neke havarije kad smo odrasli ... Za traume iz detinjstva neki doktori preporu
uju razne tehnike ... ali u suatini je dovoljno razumeti ovaj mehanizam i ne osuivati roditelje jer su oni radili najbolje ato su mogli , verovali da to rade za tvoje dobro , i sami su bili tako odgajani pa nisu znali za neato drugo ..
Naaa nakupljena seanja , o
iaena od negativnih emocija postaju MUDROST ,
jer postanemo pametniji kad nau
imo kako da se ponaaamo sebi na korist umesto na atetu.
ps. U vezi emocja postoje razne predrasude . Na pr - kad se ka~e da je neko emocionalno zreo - obi
no se misli da on svoje emocije ume da dr~i pod kontrolom ... ato ne mo~e biti dalje od istine ... taj je odi
an kandidat da postane zavisnik od aeera, nikotina , heroina ... razlike ne postoje sem u supstanci ..
a emotivno nezreo je onaj koji dozvoljava sebi izlive emocija ili emotivne ispade ...
Hebemu ~ivot ... ato li ja moram da ispavljam krive Drine ......