LEGACY
Pojmovi - Fenotip i Genotip
20 odgovora8,881 pregleda
metalmaniac
ZMAJ28.110 REP
metalmaniacZMAJ
jul 2011.
jul 2011.#1
poato sam ja joa po
etnik i nisam skroz upoznat sa stru
nom terminologijom, mo~e li mi netko pojasniti ato su fenotipovi?
Sekach
AMBASADOR2.134 REP18%
→ Legenda
SekachAMBASADOR
jul 2011.
jul 2011.#2
Fenotipi su ti generacije dviju krizanih biljaka...nekako najblaze receno...
Mislim da ce ti ove dvije slike puno vise objasniti nego ja rjecima... XD
Dakle, sto je dalja generacija, to su odstupanja veca i vece su razlike medu biljkama iste generacije...
Mox
ENTUZIJASTA230 REP8%
→ Poznavalac
MoxENTUZIJASTA
jul 2011.
jul 2011.#3
najjednostavnije:
opraaena vutra s nestabilnom genetikom, e ti dati sjeme koje zbog nestabilne genetike mo~e dati biljku u kojoj prevladava viae indica ili sativa(od 5 biljki niti jedna ne mora biti identi
na i pri tim kri~anjima selekcijom ganjaa osobine koje te zadovoljavaju, odnosno ganjaa odreeni FENOTIP-a on mo~e biti specifi
an rast, brzina cvjetanja, miris, aroma, otpornost na xyz....)
Nadam se da sam donekle pomogao.
>>Genotip- pokazuje o kojojem se organizmu radi, recimo banalan primjer-ma
ka, genotip ka~e da mjau
e, ima 4 noge...bla bla
>>fenotip- on ka~e dali je ta ma
ka dugodlaka, kratkodlaka,siva, aarena...
metalmaniac
ZMAJ28.110 REP
He-Man
LEGENDA9.657 REP47%
→ Zmaj
He-ManLEGENDA
jul 2011.
jul 2011.#5
I joa malo da zaklju
imo :thumb:
Fenotip se mo~e definirati kao skup obilje~ja po kojima se prepoznaje jedan organizam i po
emu je razli
it od drugih organizama.
To zna
i da se po fenotipu prepoznaju sli
nosti i razlike pojedinih organizama iste vrste ili razli
itih vrsta.
Treba naglasiti, kako je raspon fenotipskih oznaka veoma airok i da se pojedine fenotipske oznake o
ituju na razli
itim razinama,
od onih koji se o
ituju na razini molekule, pa do onih koji se o
ituju na morfoloakoj, vidljivoj razini.
Genotip "sadr~i" sposobnost koja omoguava roditeljima da produciraju nasljedstvo s odreenim fenotipom.
To svojstvo i sposobnost genotipa prenosi se od generacije na generaciju i pritom rijetko dolazi do promjene u genotipu.
Svaki genotip sastoji se od manjih jedinica koje nazivamo genima, koji imaju posve odreena fizikalna i kemijska svojstva.
Svaki se gen mo~e to
no reproducirati i tako je zajam
ena nepromjenjivost genotipa.
bozga
LEGENDA8.043 REP30%
→ Zmaj
bozgaLEGENDA
jul 2011.
jul 2011.#6
Kanabis ima tri genotipa - Sativa, Indica i Ruderalis
A fenotipa ima bezbroj.
No uglavnom, da pojasnim malo o fenotipovima.
Recimo da su roditelji P1 generacije
iste sorte, zna
i imamo mamu 100% Sativu i tatu 100% Indicu.
F1 generacija e biti monohibrid koji je 50% Sativa 50% Indica de facto, ali to ne zna
i da e sve biljke biti to
no 50/50 idealni hibrid nego e se razlikovati u nekim karakteristikama .
Mo~emo dobiti nekoliko razli
itih fenotipova, od kojih e neki biti viae sativasti, a neki viae indicasti, a neki e biti dobro pogoeni kao dobar omjer Sativa/Indica.
Cilj uzgajiva
a koji ~ele raditi nove sorte je u tome da se tra~e one karakteristike koje ~elimo sa
uvati. U prvoj generaciji mogu biti obi
no tri ili
etiri fenotipa, ali u daljnjim generacijama ih mo~e biti puno puno viae kad kri~amo biljke iz F1 generacije u F2 generaciju jer se onda i mogu pojaviti tragovi i karakteristike djedova i baka i prijaanjih generacija....
Evo slika koja najbolje objaanjava kako to ide..... peace
ChasedByDevil
ENTUZIJASTA353 REP38%
→ Poznavalac
ChasedByDevilENTUZIJASTA
sep 2011.
sep 2011.#7
Primjer u praksi: od mojih 4 gomova, jedan je imao drugi fenotip, zna
i, green o maticov genotype je INDica, ali ovaj izuztni je imao drugi fenotip, izrastao je u sativastom obliku , Najbolji primjer od Moxa ovo sa ma
kama :)
Tramontanac
AMBASADOR2.285 REP22%
→ Legenda
TramontanacAMBASADOR
okt 2022.
okt 2022.#8
Isprike na izvla
ennu stare teme. Ali je prikladna za pravit se pametan
Tuma
enje pojma fenotip je u sto posto slu
ajeva krivo.
Fenotip je genotip + utjecaji iz okoliaa koji rezultiraju speciifi
nim izra~ajima genotipa.
Po tome sestre i braa iz neke sorte, hibrida... ne mogu biti razli
iti fenotipovi.
Fenotipovi bi po tome bili klonovi iste biljke, stavljeni u razli
ite uvjete.
Jel grijeaim, ili...?
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
okt 2022.
okt 2022.#9
He-Man je objasnio prilicno precizno par postova iznad.
Fenotip je vidljiva manifestacija genotipa + okoline + genotipa i okoline kao sto si rekao
mogu i obicno jesu. u teoriji je svaka sjemenka razlicitog genotipa i fenotipa
i brat i sestra ce imati kombinacije genotipa od roditelja i predaka
...to i je poanta krizanja, da se dobije zeljeni feno. genotip mame X genotip tate = braca i sestre sa genotipovima mame, tate, mame i tate, plus jos preci i kombinacije predaka i roditelja. posadimo te menke i gledamo koje smo fenotipove dobili. odaberes feno koji nam se svidja ili karakteristike na koje ciljamo i nastavis sa krizanjem.
mislis klonovi iste biljke imaju jednak genotip. i kad ih stavis u razlicite uvjete mogu ili ne moraju pokazat razlicit fenotip.
fenotip biljke(organizma) je preodredjen genotipom.
za primjer purple/red sorte. (red sorte od sweet seeds-a imaju prilicno stabilne ljubicaste fenotipove)
odredjene sorte ce pokazati ljubicastu boju neovisno o uvjetima
dok npr .... primjer iz prakse. Ayahuasca purple od Barney-a
u genotipu je zapisana ljubicasta boja... na to su i ciljali ocito... ali
ako posadis vise sjemenki dobit ces i ljubicasti feno i normalni zeleni feno u istom boxu.
dok opet neke druge sorte cesto pokazu ljubicasti feno samo kod niskih temperatura.
Tramontanac
AMBASADOR2.285 REP22%
→ Legenda
TramontanacAMBASADOR
okt 2022.
okt 2022.#10
Otprilike. Sve osim onog "mogu ili ne moraju". :) Moraju uvijek, jer nije samo rije
o visini, boji...
udno mi je da bi se u znanosti moglo tako neprecizno upotrebljavati definiciju.
Ono ato mislim je ovo
Genotip u sebi sadr~i sve potencijalne izra~aje, a fenotip je manifestacija jedne mogunosti, nastale kroz djelovanje unutarnjih (genotip) i vanjskih (okolia)
injenica.
Ne znam kako je kod bakterija i jednostani
nih organizama, ali kao ato si i sam rekao (...u teoriji je svaka sjemenka razlicitog genotipa i fenotipa)
kod slo~enijih organizama svako ~ivo bie ima jedinstven genotip. Ako strogo uzmemo definiciju fenotipa, ne vidim na
ina da se razli
ite biljke nazivaju razli
itim fenotipovima ako nemaju isti genotip.
Po tome bi moja djeca ustvari bila samo razli
iti fenotipovi?
Stipe
ZMAJ157.066 REP
StipeZMAJ
okt 2022.
okt 2022.#11
ne znam dal se razumijemo :D zasto bi morale uvijek? uzmes 2 klona s jedne mame. znaci, imas prakticki 2 biljke sa identicnim genotipom
jednu biljku stavis da raste na niskim temp a drugu na visokim. jedna ce postat ljubicasta a druga nece. je to isti genotip ali u tom istom genotipu postoje informacije i za ljubicasti i za zeleni feno samo sto ce aktivacija zelenih ili ljubicastih gena biti uvjetovana okolinom.
ehh. nisu svi groweri znanstvenici :D problem je sto smo kod vutre udomacili pogresne termine.
kao primjer. sjeme sa iste mame kad posadimo, dobit cemo "razlicite fenotipove" dok ne stabiliziramo zeljeni "fenotip".... tj biljke razlicitog izgleda od istih roditelja. mi za to velimo da su razliciti fenotipovi jer se na ocigled ful razlikuju .... a zapravo pricamo o razlicitim genotipovima.
... a sad.... ne znam kolko bi imalo smisla vise pazit na sve to.
ili vise mogucnosti. npr niska temp ce aktivirat ljubicasti gen, odn ... mislim da je to manjak klorofila, visoka nadmorska visina ce zbog velike kolicine UV zracenja aktivirat gene za proizvodnju jos vise trihoma, i jos neki stresovi ce aktivirati gene za hermljenjem kako bi sama sebe oprasila.
mislim da nista od toga ne mozemo vise strogo definirati.
sto znace razlicite biljke? razlicita u binominalnom smislu ili u smislu sorte. jer ni to vise nije precizno posto krizamo i sativu i indiku i afghanicu
ili u strogo preciznom smislu gdje niti jedna biljka nije ista. da je ne znam kolko stabilizirana i da ne vidimo ni najmanju razliku, genotip je razlicit.
ja sam isto udomacio terminologiju growera gdje genotipom nazivamo prakticki sortu i "genetiku".
a izrazene osobine te biljke nazivamo fenotipom
pa ono :) nisu djeca fenotipovi ali vidljive osobine jesu. boja ociju, kose, visina....
kod nas bi se reklo, "dijete je isti
a
a" a u growerskom svijetu bi rekli da dijete ima tatin feno :D
jul 2011.
1 / 11
jul 2011.
okt 2022.