VUTRA
ForumUzgajanjeUzgoj FAQBonsai Motherplant-formiranje, održavanje i pomlađivanje
LEGACY

Bonsai Motherplant-formiranje, održavanje i pomlađivanje

10 odgovora6,129 pregleda

avg 2012.

#1
Preuzeto i prevedeno sa International Cannagraphic Magazine Originalni thread pogledajte na slijedećem linku: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=31919 BONSAI MOTHERPLANT 1177.IPB Dio I FORMIRANJE,ODRZAVANJE I „POMLADJIVANJE“ Ova bonsai majka, ako je dobro hranjena, moze dati 10 do 30 reznica/klonova svakih 14 dana-ukoliko se koriste HID lampe.Ili, 10-30 reznica svakih 20tak dana –ukoliko se koriste fluo.lampe.Znaci da se na,relativno malom prostoru ,moze proizvesti vise tisuca reznica godisnje. Ovdje ne govorimo o intenzivnom/profi uzgoju. Samo zelimo pokazati kako flexibilan i ucinkovit ovaj nacin uzgoja moze biti . Ovaj nachin uzgoja omogucit ce vam dobru selekciju reznica kao i raznovrsnost-obzirom da se na malom prostoru moze drzati vishe bonsai majki. Pocnimo sa odabirom biljke koja je pogodna za bonsai majku. Jednostavno je . Kod svakog uzimanja reznica i pravljenja klonova nekoliko ih kvalitetom odskache od ostatka. Takve ,natprosjecno bujne i snazne biljke, idealan su izbor za buducu bonsai majku. Slabasne, manje bujne i mlitave reznice ne dolaze u obzir za bonsai majku!!! Imajte na umu da ce vam ta bonsai majka davati klonove od 4 do 18 puta godisnje ,narednih 3 do 15 godina. Zato ,birajte najbolju od najboljih reznica/klonova, za buducu majku. Kada ste odabrali reznicu/klona ,gledajte da ima potpuno razvijen korijen prije nego li ju presadite. Takvu-potpuno ukorijenjenu biljku , presadite u 6,5cmx6,5cm posudu cetvrtastog oblika .Cetvrtaste posud su se pokazale puno boljima i jednostavnijima za rad . To je od velike vaznosti nesto kasnije – kod brige i odrzavanja korjena-trimanje korjena (root pruning). Foto1 1178.IPB Foto2 1179.IPB Foto3 1180.IPB Tako presadjenu biljku ostavite da par dana –da se udomachi u svojoj novoj posudi i da pochne siriti korijen..Kada procjenite da je to to-da se biljka udomachila i pochela rast i razvijat se u novoj posudi-vrijeme je za trimanje vrha biljke-topiranje. Odrezite vrh tako da vam ostanu 3-4 postrane grane . Te 3-4 grane u nastajanju , biti ce glavni kostur ( skelet-okvir) vase buduce bon. majke . Bilo bi Idealno formirati ih (u rastu )na nachin da te 3-4 grane chine oblik otvorene zdjele.(sto i nije tesko-lagani lst na te 3-4 grane.jos jednostavnije-samo ih opteretiti nekakvim laganim utezima op.) . Dvije najvishe (najblize odrezanom vrhu) grane rasti che najbrzhe-kada dosegnu duzhinu od 12-13cm i njima se reze vrh (neposredno iznad posljednjeg koljenca-nodija). To ce omoguchiti paru dolnjih grana da , u par dana, sustignu duzhinu gornjih grana.Kada se to dogodi ,tj. kada su sve grane podjednake duzine , pristupamo topiranju –rezanju vrhova dolnjih dviju grana. Time se potiche formiranje i rast novih postranih grana..tih 6-8 novih postranih grana, buduche su reznice/klonovi.Kada dosegnu duzhinu od 10-15 cm ,spremne su da postanu vasa prva generacija reznica/klonova . (cap-carap+prah/gel i ukorijenavanje). Rezhete ih odmah iznad njihova prvog koljenca-nodija. Dakle.Nakon uzimanja reznica, majka je samo malo veca od zadnjeg puta kada su uzimane reznice ali, glavne grane (osnova „kroshnja“) postaju deblje i jache. Sada je vrijeme da se biljka presadi u jedan broj vechu posudu . U slijedechoj generaciji-nadolazechih(glavnih) reznica biti ce 12-16 ..a dolaze i one sa nizhih nodija, pa tako mozhe biti i do 30 reznica. Grancice koje su zaista malene ,ili ciji smjer rasta nam ne odgovara rezu se na jedan nodij ili cak potpuno-pri samom dnu. Tako biljku odrzhavamo zdravom, fit i prozrachnom. Foto4 1181.IPB Fotografija iznad : Posuda 1. (one) : reznica/klon sa pocetka price. Posuda 2. (two) : mlada bonsai majka sa koje su vec odrezana dva seta reznica/klonova spremna za presadjivanje u vecu posudu.(na slici se vidi nedostatak dusika i zato,bolje je presaditi u vecu posudu vec nakon uzimanja prvog seta reznica) Posuda 3. (three) : biljka je sada u vecoj posudi . sa desnih grana reznice su vec odrezane, a na ljevoj strani ostavljene su dvije reznice-kako bi pokazali kako biljka izgleda prije uzimanja reznica i kako/gdje se uzimaju tj. rezu reznice. Posuda 4. ( four) : 5 godina stara biljka/majka.Do tada su sa ove biljke reznice uzimane 32 puta.Ta biljka je u 1 litarskoj posudi od svog 3. mjeseca starosti. Obratite pazhnju kako je sredina biljka („kroshnje“) otvorena tj. prazna.To omoguchava puno bolju osvjetljenost/osunchanost citave biljke tj.grana sa kojih uzimamo reznice/klonove. Taj se prostor popuni mladim granchicama koje mi uzimamo kao reznivce i na taj nachin biljku odrzhavamo prozrachnom i dobro osvjetljenom.Sto rezultira boljim i ujednachenim rastom, te kvalitetnim klonovima. U fazi formiranja bonsai majke koristimo samo vodu-bez dodatka hraniva. Sa gnojidbom se pochinje tek kada je biljka presadjena u 1 litarsku posudu-tj. nakon 1-2.uzimanja reznica. BRIGA I ODRZAVANJE ODRASLE BONSAI MAJKE Ove biljke trebaju male kolichine hraniva-taman toliko da ih se odrzi zdravima.Hrani ih se dva puta mjesecno sa pola preporuchene doze gnojiva. na primjer : 6-2-4- fish mix se pokazao vrlo dobrim za ovu vrstu biljke i prihrane.Ukoliko zhelite brzhi i jachi rast buducih reznica , dovoljno je da pojachate gnojidbu na preporuchenu dozu .i takvim gnojivom nahranite biljku 1-2 puta. Ovisno o brzini rasta , svaka 2 do 4 tjedna mozhete i morate skidati (rezati ) reznice sa majke.Cak i ako vam trenutno nisu potrebni novi klonovi , reznice se moraju skinuti sa majke kako bi se odrzhao ovakav „bonsai“ uzgojni oblik , te osigurala prozrachnost kroshnje i mjesta za novi set granchica/reznica. Na taj nacin mozhete godinama odrzhavti formu bonsai majke. Zbog ovakvog intenzivnog rezanja biljke mozhe dochi do pomankanja makro nutrijenata. To rijeshavate odgovarajuchom folijanom gnojidbom svakih cca 30-40 dana , tj. prema potrebi. Pratite stanje i izgled majke i reagirajte kada je potrebno . Jedna od vazhnijih stvari koju uzgajjivach treba prakticirati je redovito i pazljivo promatranje/prachenje biljke- kako bi poznavali svoje biljke -znali kada je biljka sretna i zadovoljna te joj nishta ne fali, ili-prvih znakova nedostataka hraniva ili pojava bolesti i shtetnika –potrebna shto ranija intervencija.Problem koje se zna pojaviti kod ovih biljaka je nedostatak magnezija ( neovisno o visokoj kvaliteti komposta i supstrata )..to se rijeshava relativno lako i jednostavno -primjenom Epsom soli , tj. zalijevanjem i folijarnom primjenom. ( 1 ounce epsom soli/1 gallon vode tj. cca 30g/4 lit.) Korijen ovakvih biljaka treba podrezivati (root pruning) jednom do dva puta godishnje - to ovisi o kolichini/intenzitetu gnojiva koje dobija i kvaliteti vode . Obzirom da je ovdje rijech o vishegodishnjem uzgoju, biljku ce biti potrebno flushati.Unatoch tome , nije moguche izbaciti sav visak soli iz korjenova sustava (Ako je voda prezasichena mineralima , preporucha se mali „Reverse-Osmosis „filter za vodu ) ODRZAVANJE KORIJENA (root pruning….) Odrzavanje korijena demonstrirat cemo na primjeru 7 godina stare bonsai majke, kojoj korijen nije triman gotovo godinu dana.Rijec je o biljci na fotografijama ispod (foto 5-prije tretmana i foto 6-nakon tretmana) , koja posljednih 10 tjedna nije dobijala apsolutno nishta osim vode-tretirane reverse osmosis filtracijom.To smo ucinili kako bi pokazali koliko je konoplja otporna biljka i koliko ju se mozhe zapostaviti ,bez posljedica na njezinu produktivnost i kvalitetu-mladica/reznica/klonova.(takvu dijetu mozete provoditi u periodu kada ne trebate/ne zelite nove mladice/klonove jer, za dobijanje kvalitetnih mladica ( buduchih klonova ) biljke ipak treba biti gnojena)…iako, to se ne preporuca+ vremenom ce sigurno nashtetiti B.majci i/ili ju potpuno unistiti. Foto5 1172.IPB Foto6 1173.IPB Root pruning – prvo sto cinimo je redukcija lisne i zelene mase na nadzemnom dijelu biljke.To cinimo tako da skinemo/odrezheno sve mlade izboje sa osnovnih grana-tako da osnovne grane ostanu gotovo potpuno gole.Vrlo je vazno na svakoj grani ostaviti po jedan do dva mlada izboja na samom vrhu te grane.Upravo to ce granu i biljku odrzati na zivotu..Kada bi skinuli sve mladice i sve vrhove sa biljke, u 99% slucajeva, pocinje nezaustavljivo odumiranje i smrt biljke. Nebitno je ukoliko su ostavljene male mladice zhute zbog nedostatka dushika jer, ubrzo ce pocet rast i zelenit – paralelno sa formiranjem novog mladog korijenja. Drugi korak je samo podrezivanje korijena. To chinimo tako shto sa svake strane ravnomjerno skinemo sloj od cca 2 cm zemlje tj.korijenove mase/busena( vidi foto 7 i 8 ).Sa dna skidamo sloj od 2,5cm.Tim postupkom reduciramo masu korijena sa : 9,5 x 9,5 x 9,5cm na : 7,5 x 7,5 x 7cm . Mozhe se skinuti josh i povrshinski sloj zemlje/komposta ( bez diranja korijena ) a, zatim svu odstranjenu zemlju zamijeniti sa svjezhim supstratom (zemljom/humusom/soil mix….) Tako mozhemo zamjeniti ½ zemlje/supstrata. Foto7 1174.IPB Foto8 1175.IPB Foto9 1176.IPB

avg 2012.

#2
To se radi tako shto se :na dno posude stavi cca 2 cm blago zbijene svjezhe zemlje/supstrata..u to se umetne biljka sa sredjenim korijenom..popuni se prazan prostor sa svake strane* (treba gledat da se biljka umetne u sredinu tako da sa svake strane ostane otprilike jednako prostora izmedju korijena i posude ) +na vrhu se takodjer doda svjezhe zemlje/supstrata..Sve to se njezhno sabije..Po tome ispda da se B.majka presadjuje svaki puta po cca 0,5cm dublje tj. godishnje po 1 cm dublje A kako se koristi samo najkvalitetniji supstrat,vec nakon 2 dana korijen se pochinje shiriti i biljka uzima hraniva iz svjezhe zemlje/supstrata/soil mix.. Foto10 1182.IPB Na fotografiji 10. se vidi da je mjesto na kojem se osnovne grane rachvaju pod zemljom.Upravo to se postizhe dodavanjem po 0,5-1cm zemlje na povrshinu posude.Time dobijamo situaciju da biljka pocinje stvarati korijen na dijelu grane koja je pod zemljom..pa,nakon nekog vremena, kada je taj korijen vec dobro razvijen , biljku mozhemo podijeliti na dva dijela i tako dobiti dvije ,genetski identichne, B.majke.Ali, najvazhnija prednost ove metode je ta shto se na taj nachin korijen konstantno obnavlja.Upravo ta metoda nam omoguchava (o)drzhavanje jedne Bonsai majke godinama pa i 10-15 godina. *kada se dodaje zemlja/supstrat uokolo trimanog korijenja -IZUZETNO JE VAZNO -da nigdje ne ostaje prazan prostor ili zrachni dzhep..polako dodajte novu zemlju.pomozite si olovkom ili kakvim shtapichem i kvalitetno i njezhno sabijte zemlju. (evo 666&999&da te podsjetim : molim te da ti dodash fotografije na mjesta na kojima pishe broj slike-prvu foto iz originalnog txt-a, na kojoj je dolarska novchanica ,nisam uzela u obzir.tako da rachunash pochet od 2.slike&.+ako se kome da brzinski lektorirat&hvala)

nov 2012.

#3
Super tekst,interesuje me sto se tice majke da li postoji neka znacajnija razlika u ove dve varijante: 1. FEM seme i od najboljih klonova biram majku 2. REEGULAR seme klonovi prve generacije na cvetanje pa ako su zemske od druge ili vec neke generacije klonova biram majku
Big LLEGENDA

mar 2014.

#4
slike moze re-upload?
4W4StPOZNAVALAC

feb 2017.

#5
odlucih se da osvezim ovu temu iz vise razloga... veoma je zanimljiva, dugo nista nije pisano o tome, slike se ne vide, ostala su neka pitanja bez odgovora... ima li nekoga sa iskustvom i voljom da obogati zapocetu temu?
waynejohnAMBASADOR

feb 2017.

#6
Sve slike su ti joa uvijek na originalnoj temi https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=31919

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se