LEGACY
Kloniranje vodić
43 odgovora7,165 pregleda
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
jun 2015.
jun 2015.#1
Okorijenjivanje reznice iliti kloniranje
U ovom vodiću nastojat ću uz što manje filozofije objasniti kako klonirati kanabis i njemu slične biljke.
Ako imaš biljku čiju genetiku želiš sačuvati, imaš majku čije reznice želiš staviti na cvijetanje, taman si lollipopao svoju ljubimicu i neznaš što sa grančicama ili si jednostavno škrt kupovati sjemenke - ovo je tutorial za tebe.
Kažu da biljka za bezbrižan razvoj korijena treba par osnovnih stvari:
-toplinu (20°C - 30°C)Može fensi grijač a funkcionirat će i starinska sijalica, dvd player, dvb-t receiver, router ili neki adapter. Zapamti, svi električni uređaji griju.
Primjeri improviziranih grijača
-svijetlost (20/4 ili 24/0)Što plaviju, mada će funkcionirati i 6500k štedna (CFL), 20w, ma i manje će biti dovoljno.
-veliku vlaguZa ovo opet možeš koristiti nešto fensi ali funkcionirat će i razrezana boca, plastična čaša, kutija od kolača, kanta zatvorena celofanom ili najlonom...
-medij (zemlja, treset, usitnjeni perlit, kamena vuna, voda obogaćena zrakom...)Nešto što zadržava vlagu ali propušta zrak
Opcionalno: -gel ili prah za kloniranje (u dućanu pitaj za poludrvenaste biljke). Može se koristiti i med.-špricaljka
Dakle, uzmeš biljku u vegetaciji (može i u cvijetanju al su manje šanse za uspjeh), skineš grančicu (nije bitna veličina
)
Škarama laganim pokretima istružeš koru sa dna reznice pa ju umočiš u gel ili prah na par sekunda.
Nakon toga reznica može u odabrani medij. Reznicama možeš odrezati vrhove većih listova, ali nije obavezno.
Tako pripremljena reznica može u vaš kloner koji se sastoji od gore navedenih elemenata: grijač (osim ako nije ljeto), prozirna kutija i svijetlost.
Sve što preostaje jest špricati vodom dva do tri puta dnevno i čekati da korijen izbije na površinu. To može potrajati od 4 dana do mjesec dana.Ako lišće počne žutiti, ne odustajte, to znači da je počela crpiti hranu iz lišća te će ubrzo pokazati noge :)
Kad korijen napokon izbije na površinu, vrijeme je za presađivanje.
Ako ste dogurali dovdje, čestitam, vaša reznica je upravo postala samostalna biljka :)
Tagovi: reznice reznica reznici klon kloniranje kloniranja klonirati clon klonex clonex okorijenjivanje kako gel vodić vodič vodic
opa cupa
ZMAJ140.425 REP
opa cupaZMAJ
jun 2015.
jun 2015.#2
Nadam se da neces zamjeriti sto imam par sitnica za dodati ;)
Pozeljno je napraviti rez na stabljici tek poslije umakanja u hormon i dobro je pustiti da se korijen vise razvije nego je na fotki koju si postavio.
Vazno je napomenuti da se voda korigira na 5,8 ph i da je odlicno ako u tu vodu dodamo nekakav rott stimulator.
Par sitnica koje si vjerovatno zaboravio ali evo tu smo da dodamo ponesto :)
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
jun 2015.
jun 2015.#3
Ne smetaaaaaa, dapa
e
Nisam zaboravio, to je viae advanced, na po
etku sam napomenuo bez filozofiranja, svaata se tu joa mo~e dodati ali i ovo e funcionirati sasvim dobro, i bolje :)
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
jul 2015.
jul 2015.#4
ttt
POZNAVALAC1.100 REP56%
→ Ambasador
tttPOZNAVALAC
jul 2015.
jul 2015.#5
Da pitam zna
i evo sad sam skinuo 2 klona i htio bih ih okorjeniti bez i
ega,imam neku zemlju tera bril,zemlja mi se dobro pokazala al je dosta jaka,jel bi pomoglo da ju profluaam kak bi se reklo? Jel bi to pomoglo?
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
jul 2015.
jul 2015.#6
mo~ea flushati al ne moraa, ako se pokazala dobra prije bit e dobra i za ovo
chakos
POZNAVALAC620 REP2%
→ Ambasador
chakosPOZNAVALAC
okt 2015.
okt 2015.#7
pozdrav..prvi put se srecem sa temom,lijepo objaanjeno i jednostavno nema sta..ja imam par detaljnijih pitanja nadam se da ce biti na mjestu i da nece bit problem:
dal se za klona uzimaju samo grancice koje se ve granaju na 2 ili vise listova,kontam ona sa jednim listom i nije grancica nego list :) al aj opet da cujem
i recimo da klon pusti korijen i presadjen je..kojom brzinom nastavlja rasti,dal kako i obicno iz semenke s tim da je u prednosti oko sedmicu,ili ima neka usporavanja u rastu..
eto hvala svima koji pomognu :) peace
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
okt 2015.
okt 2015.#8
Ovo di je crveno je mjesto gdje re~ea. Te gran
ice su budui klon.
Kako e rasti ovisi o uvjetima u kojima se uzgaja, ali jednom kad se okorijeni, to je samostalna biljka ko i svaka druga normalna biljka.
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTrava
LEGENDA10.650 REP56%
→ Zmaj
ZdravaTravaLEGENDA
dec 2015.
dec 2015.#11
matatata43
POZNAVALAC1.474 REP97%
→ Ambasador
matatata43POZNAVALAC
jun 2019.
jun 2019.#12
Pozdrav.. prije jedno 8 dana skinuo sam jednu reznicu sa biljke, umo
io u Clonex pa u zemlju mali pot, te onda stavio u prozor u polu hladovinu i pokrijo sa kesom, i tako nakon tjedan dana vrag mi nije dao mira te sam lagano izvukao reznicu, i ugledao dva tri korjen
ia tek u porastu oko 1cm, Nazad lagano vratio.... E sad mene zanima posto je po
ela puatat sad korjenje dali i dalje da je dr~im pod kesom? I dali mo~e direkt na sunce?
LupusHerbivor
AMBASADOR3.650 REP61%
→ Legenda
LupusHerbivorAMBASADOR
avg 2019.
avg 2019.#13
Koje sredstvo je trenutno najbolje za ukorijenjivanje klonova?
Ledledeni
AMBASADOR2.807 REP37%
→ Legenda
LedledeniAMBASADOR
feb 2021.
feb 2021.#14
Koliko im dnevno treba svetla tj. koji rezim??? Koja jacina svetla tj. koliko im je luxseva potrebno???
serviser
ZMAJ19.047 REP
serviserZMAJ
feb 2021.
feb 2021.#15
Vrlo malo jer nisu ful u mogucnosti da vrse fotosintezu bez korijena. Pokrijes klona kesom da zadrzi vlagu i da mu je toplo.
Ledledeni
AMBASADOR2.807 REP37%
→ Legenda
LedledeniAMBASADOR
feb 2021.
feb 2021.#16
Ma sve to jasno, nego mene zanima jel trebaju biti sve vreme u mraku ili im treba slabo svetlo(2000,3000luxa) i koliko dnevno? 16/8, 20/4, 24/0? Procitao sam sve, a nigde nisam naleteo na taj podatak.
Сјај
ZMAJ19.728 REP
СјајZMAJ
feb 2021.
feb 2021.#17
Onda nisi pro
itao ovu temu. Izvo'te :kafa: .
Edit:
Sad kad bolje razmislim, nisi ti ni ovu temu pro
itao.
Edit2: @vutraled
Probaj obe varijante pa vidi koja daje bolje rezultate. Ako je postu br.4 uspelo ukorenjivanje u hladovini letnjeg dana, uspee i tebi bez obzira na re~im svetla. Ne komplikuj grow ve ga u
ini ato jednostavnijim.
Ledledeni
AMBASADOR2.807 REP37%
→ Legenda
LedledeniAMBASADOR
feb 2021.
feb 2021.#18
Procitao sam ih naravno, ali ne kapiram jedan kaze jedno, drugi kaze drugo.
PowerSeed
ZMAJ189.950 REP
PowerSeedZMAJ
feb 2021.
feb 2021.#19
evo, ja cu da kazem trece, ukorenim ih na prozorskoj dasci, nikad merio lukse niti sate koliko svetla imaju. ako su ispostovani minimalni uslovi pustice zile za desetak dana do dve sedmice. koristim hormon za uziljavanje ali uspevao sam dobiti koren i u obicnoj vodi. pelcer ko pelcer, nema neke velike nauke oko oziljavanja :)
Marijovana
ENTUZIJASTA209 REP2%
→ Poznavalac
MarijovanaENTUZIJASTA
avg 2021.
avg 2021.#20
Dobra fora ko ima vremena i manjak prostora :D https://www.growweedeasy.com/how-to-keep-a-bonsai-mother-for-unlimited-clones
jun 2015.
1 / 23
jun 2015.
avg 2023.