VUTRA
ForumUzgajanjeUzgoj FAQPrijedlog upucenih
LEGACY

Prijedlog upucenih

60 odgovora3,792 pregleda

dec 2010.

#1
Pozdravljam ekipu, da Vas ne hvalim puno... odmah cu da da vas preupitam: 1. Naime, imam novu OSRAM Vialox NAV(SON)-T 600w 4Y sa potrebnom elektronikom. Da li sa njom mogu ici od pocetka do kraja ?? i sta znaci ono NAV(SON)-T ... :signs054: 2. U sobi imam jedan ormaric, ubio se za Growbox-a, ali mislim da ce zbog jačine ova sijalica biti overkill jer je sijalica 90.000 Lumena, tacnije 150 Lumena po 1 watu. Box je Širina: 99cm, Dužina 35cm, Visina: 99cm. Zasigurno cu trebati CoolTube, nasao sam za neki 60€ dobar cooltube. Interesuje me da li cu uz pomoc CT-a moci na ovako malom prostoru dizati "paradajz", nikako mi se ne pravi box koji bi se isticao u sobi ukoliko neko i uleti. Hvala i svaka vam dala :)

dec 2010.

#2
Trebaa provati.Najbitnije je dobra ventilacija,dobar vent kao ovaj mo~da.
VanzemaljacAMBASADOR

dec 2010.

#3
Tessko da je 400w pa jos i nekako.Mislim moze se sve ohladit teoretski,ali koliki(ogromni) ventilatori trebaju.Nebi ti ostalo prostora za grow unutra..Da postavis van a zrak sprovedes unutra bilo bi upadljivo a bucno u svakom slucaju. Kad bolje razmislim moglo bi al bi dobijo mlaznjak u sobi a stvarno nemas potrebe trositi toliko struje na tu povrsinu.
neoISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#4
mislim da uz dobar vent i cooltube ide bez problema pod uslovom da je vent dosta jak,i LST.e sad za buku tesko.......

dec 2010.

#5
Zato sam i pitao vas strucnjake kako bi nasao sto bolju soluciju. Samo niste mi odgovorili na pitanje sta je NAV(SON)-T ... i da li ova sijalica moze ici sama bez MH posto koliko sam razumio ima veci crveni spektar od plavog. Kad malo razmislim jedina normalna solucija za ovaj boxic bi bile Lowraider seeds ... male su, mogu staviti neki 4-5 komada uzduz boxa i prziti ih sa ovom tehnikalijom, ali treba ih nabaviti a da se ne ofiram. Jos nesto, kad bi uzeo OVAJ Cooltube koji ima na sebi neki omanji reflektor, da li bi imao potrebe stavljati jos neki vise CT-a? Sta kazete na OVU turbinu ? ima velik protok od 767m³/h jer bi on gurao zrak kroz CT i Karbon filter koji je prijeko potreban
Z&NZMAJ

dec 2010.

#6
Ovako... Nedavno sam instalirao (ne sebi na ~alost) jedan komplet od 600W,CT,carbon filter i vent od 365m3/h u box dimm 120x120x200. Ovo udo od venta vu e ko mutavo,ali je CT ipak udaljen dobrih 40cm (samo,nema oscilirajui vent,pa je zato tako). Ovu beatiju od venta koju ti mislia utrpat ja nebi stavljao.Zaato??? Pa brate,tebi e unutra bit pustinja!!! To udo e ti izvui svu vlagu.Rjeaio bi ti temperaturu,ali ka~em ti,tu bi bilo suho ko barut unutra. Ovo NAV(SON)-T je oznaka proizvoaa.To je standardni HPS sa spektrom pogodnim za cvjetanje.Mo~e ona vege gurat,ali previae je to snage (to je moje mialjenje),meutim,ako rjeaia neki box pribli~nih dimm 100x100 i oko 160 visine,sa onakvim kompletom koji sam ti gore naveo mo~ea furat bez brige.Ako ti je prvi indoor,a vjerujem da jest,tako probaj napravit,pa pukni masu domaja unutra na 12/12 od starta i u vrlo kratkom roku imat ea dosta "paradajza" :) pozz

dec 2010.

#7
Drug, nisam ja ni planirao uzeti taj vent, vec po ovom gore sam skontao da mi treba jak, a taj ima protok od 767m³/h... ako ti kazes da je dovoljan taj 365m³/h onda jos bolje... kao sto sam se i bojao, ovaj moj boxy ce biti mali i moracu traziti neku drugu soluciju, sad sam malo mjerio taj dio gdje sam planirao i idealne dimenzije su 90x60x160, sve preko je oFFir pravi. Najbolje bi bilo da kupim OVAJ + vent + CT

dec 2010.

#8
predlog ti je moj baci se na 250 w manje svetla ,manje roda ali i manje problema za taj mali box
tinitusENTUZIJASTA

dec 2010.

#9
uatedio bi na struji u tri mjeseca razliku 250W/600W a za te pare mo~ea kupit lampu i balast 250W. po meni 2x250 za taj prostor bi bilo idealno, naravno uz adekvatno ventiliranje itd. Ta tvoja lampa od 600 bi uz takav vent i CT mogla na tolikom prostoru iuz neke low strainove ali troaak struje vs. koli ina, na tom prostoru...
neoISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#10
stani hoces da kupis growbox iz hidroponike i da sve to bude stelt,pa sta ako udje neko i vidi snir po sredini,sta da kazes nova vrsta garderobera,jel? zlo&naopako ti je dao dobar savet,ako si vec kupio hps 600w,ako nisi poslusaj heroes london pa uzmi hps od 250w ona bi bila idealna za 99cm sa 99cm sa 35cm ormar.e sad ubija u pojam sto je razlika u ceni izmedju 250w i 400w mala a lumeni ogromna razlika.ne razumem te oces sator u sobi da bude stelt,po meni bolje ormar malo vece visine da kupis za te pare koje oni prodaju growbox i mirna bosna.srecno i javi na kraju sta si odlucio
Morgan HeritageISTRAŽIVAČ

dec 2010.

#11
Rukohvat jesi li iz BG? Posto vidim da si stavio Hidroproniku? Ako jesi i ako si voljan da kupimo opremu po pola i sadimo javi se! BLESS

dec 2010.

#12
Najveca furka je sto sam dobio tu sijalicu. vidio sam u trgovini HPS od 150w, sta kazete da uzmem te dvije na ovaj postojeci ormaric 90x30x80 ?? Morgan Heritage ,im from BiH :)
4herbsPOZNAVALAC

dec 2010.

#13
Poslušaj savjete,prodaj taj 600 watta i kupi si 250 watta i cool tube i onda češ imat jako dobre uvjete inače ovako ti je sigurno burn na biljkama,neče preživjet nikako ako mene pitaš nit češ moć temperaturu kontrolirat 400 wattni hps za sat vremena rada postiže toliku temperaturu da se jednom sječam kad sam gurao rukuu ispod sijalice da nešto podesim u boksu samo sam dotakao lampu i skinulo mi je kožu do mesa 3mm duboko,imat ču taj ožiljak do kraja života sigurno a sad ti misli koliko če tek grijat 600 watta!stvarno bi bilo pretjerano,moj savjet je da prodaš lampu i kupiš kvalitetnije i slabije nešto ako treba,agro verziju hps lampe po mogućnosti,sylvania gro-lux ti je moja preporuka!600 kn ti je cijeli kit komplet inače znači reflektor,grlo,ballast i žarulja

dec 2010.

#14
Momcovi, odlucio sam na veci box sa ovom sijalicom 1m airina, du~ina 60cm, visina 1,80m jer u visinu mogu ici do 2 metra, hladjeno sa CT-om, ventom itd ja bi rado prodao ovo od 600wati, ali kome? ovo sve sam dobio free tako da bi volio iskoristiti to max. i gdje nabaviti u bih nesto ovakvo, ovaj balast je kombinaovani radi na HPS i MH 600w pa cu nekad nabaviti vjerovatno i MH da upotpunim rad. Koliko sam skontao ova sijalica daje 90.000 Lumena... :D
NoTrippinAMBASADOR

dec 2010.

#15
Ako ti nije problem potroanja u taj box bi 600W sa CT i odli nom ventilacijom bila zvjer.Ako ve imaa ateta je prodavat iako bi tebi za taj prostor bolje ialo 400W(mo~e i 250) , isto jer se nemo~e 600W iskoristit do kraja na malo mjesta.Mo~e se svaata napravit al opet sve ovisi o tebi i koliko si spreman izdvojit para za struju. A ako ~elia prodat mo~ea probat na forumu.

dec 2010.

#16
Potrosnja manje vise, ugradio sam centralno na pelet, tako da mi bojleri idu preko toga, ne palim ih vise nikako. mene jedino interesuje da li ce ova sijalica biti prejaka za biljke!?!?! po nekoj logici ova sijalica bi bolje radila jer je stvarno jaka
tinitusENTUZIJASTA

dec 2010.

#17
Nema ti druge nego je namontirat, (vent, CT i lampu) pa vidi koliko grije, dobio si puno savjeta i teorija a samo ti mozes vidjet i znat moze li ta lampa na taj prostor, ako uspijes da radi i da je temp ispod 30 i da ne isusuje zrak previse tj. da mozes odrzavat vlagu - super. Hajde namontiraj sve pa javi, i sretno
Z&NZMAJ

dec 2010.

#18
E ovo s ve im boxom je ve bolje :) A gledaj,mo~ea ti to koristit,samo obavezno cool tube (ili bilo kakav reflektor koji mo~ea hladit).Evo,sad si kontam,mogao bi ti hladit ~arulju neovisno o ventilaciji boxa.Dakle,pomou jednog ventilatora bi hladio samo reflektor,odnosno zrak za hlaenje bi trebao dolazit izvan boxa,a topli zrak bi naravno izvla io pomou venta van,dok bi onda za sam box trebao ugradit joa jedan ventilator.Tako bi mogao imat dobre uvjete u boxu,odnosno,nebi ti vlaga bila pre niska,jer bi mogao daleko slabiju ventilaciju napravit nego da samo sa jednim ventom hladia ~arulju i ventiliraa box. Nadam se da kontaa ata hou rei,meni to ima logike,al jbga :) Pozz
VanzemaljacAMBASADOR

dec 2010.

#19
na ovo samo:thumb:upravo to,tako se razmislja logika je majka svih mudrosti:kiss:
4herbsPOZNAVALAC

dec 2010.

#20
Ma ja se nebi usudio 600 watta unutar boksa osim ako nema 2 metra visine i 140cm airine nikako rae si napravi neku sobicu ili si namontiraj od drvene konstrukcije mali grow room pa onda napravi poatenu stvar,bit e ti teako zadr~at temp u boksu sa 600 watta i obi nim ventovima,pa to pr~i u~asno jako,pogotovo ako stavia mh joa heehehe neznam razmisli si dobro i odlu i najsigurnije po meni...nemoj da te ponese ~elja pa da na kraju ~alia ato nisi odluio pametnije,sprije i uzroke problema pa ne e ni bit problema :) sretno i pozz

dec 2010.

#21
:) pa box mogu ici do 2 metra, airine 1 metar dubine skoro pa 70 cm... tako da mogu biljku dizati visoko do maximuma prije cvjetanja. od pomoci ste stvarno, ali npr. kad bi sad htio prodavati i sve uzimati od nule, trebalo bi mi dosta vremena da zbavim to zato se i nabrijavam da uradim. ako ce biti problem taj dodatni hladnjak koji ce puhati zrak unutra, mogu i dva kako bi osigurao sto bolji dotok svjezeg zraka koji u sebi sadrzi dovoljan dio vlage uglavnom, cekam CT da dodje, pa cu se baciti ko ga ybe nek gori ~epa :D
Rijamu DuvaAMBASADOR

feb 2011.

#22
Javljam se na svom prvobitnom accessu registrovanom davne 2005te godine kad se sijalo vani !!! Meutim sad itajui ovu temu opet, shvatio sam da mi niko nije objasnio ovu sijalicu OSRAM Vialox NAV(SON)-T 600w 4Y Koji ona spektar ima ? mogu li ikako sa njom od pocetka do kraja? iako imam balast kombinovani koji radi i sa MH sijalicom ali o-tom-potom!
Rijamu DuvaAMBASADOR

feb 2011.

#23
Da malo ozivim temu jer sam cekao ostatak opreme. Ovo sto Zlo kaze ima svakako smisla i to cu uzeti u obzir. Znaci trebam dovesti direktan dotok svjezeg zraka kroz crijevo na CT i sa CT-a isto tako crijevom iz boxa, tako da vruc zrak sa CT-a u sustini se ne mixa sa zrakom u boxu. A mogao bi za protok zraka u kucistu uzeti svakako slabije PC vente koje bi prikacio na univerzalni adapter sa potenciometrom. Da sumiramo. Imam trenutno: Osram HPS 600w Son(NAV)-T 4Y 90.000 Lumens GIB Growth Spectre MH 600w Balast - kombinovani HPS/MH 600w Reflektor aluminijski Vent - http://www.hanf-hanf.at/Growshop/Ventilation/Ventilators/Ufo-Ventilator-310-m%B3-h--228.html CT - http://shop.bushplanet.tv/cool-tube-125-bsg-40-or-48-cm-length-p-264.html Combiconnect Schlauch 127mm 2 Meter Black White Foil 85 mu - NOT LIGHTITE 5 Meter Cool Tube 125 BSG - 40 or 48 cm length Advanced Hydroponics Dutch Formula GROW x1 Advanced Hydroponic Dutch Formula BLOOM x1 Advanced Hydroponic Dutch Formula MICRO x1 Fali mi PH i EC mjerac koje sam zapikao i bez koji necu ni htjeti poceti rad. Na kraju u vezi boxa, ono sto sam htio manje dimenzije bi bilo strasno steta ovih 90.000 lumena, zato sam odlucio ici na nesto vece 100x80x200 (prostor u spajzu dimenzija 105x85x210). Jedan prijedlog bi volio, da li da skupljam lovu da kupim vec uradjen HomeBox dimenzija 80x80x160 ili da pravim kod stolara box po dimenzijama koje sam vec naveo.

feb 2011.

#24
Napravi box,kupnja boxa je bacanje para.`ta e ti stolar...kupi ivericu,nabavi cirkular,buailicu (ili aku. buailicu sa svrdlom i kri~nim nastavkom za vijke),vijke,malo maate i udri.Ne petljaj nikoga u izradu toga i to je to.Ili knauf. Na kraju krajeva,ako je apajza dimenzija koje si napisao netreba ti box,apajza je odli an box.Sredia usis i ispuh zraka i za cca 120 dana beri:)
Rijamu DuvaAMBASADOR

feb 2011.

#25
imam razlog zasto mi treba box, kad mi neko dodje u goste, npr moji... i kad otvore slucajno ili namjerno, uvijek im mogu reci da je neki ormar u ostavi, a onaj "kupovni" izgleda strasno dobro i mozes reci slobodno da je ormar iz FIS-a. sto se tice stolara to nije problem, tipa znam odlicno ;) a i njemu uvijek mogu podvaliti da mi treba takav ormaric tih mjera za "garazu", tako da izbjegnem sve moguce diskusije o projektu x e sad ono bitno, razlog zasto ja nigdje ne spominjem ugljeni filter je taj da iz spajza, direktno ventilaciona PLASTI NA cijev se vuce solo do krova zgrade, tako da mogu svu toplinu a i miris da tjeram gore daleko ... gotivno, znam :D
Rijamu DuvaAMBASADOR

mar 2011.

#26
da dopunim malo Umjesto tog puhala koji ima oko 40 dB .... sto je za mene nesto previse buke zbog komsija itd... uzeo sam nesto skuplju variantu Super silent TD, 350m/3, buka 19-20 dB, cijena 220 € (skupo znam, ali nije skupo kao krivicna prijava). U sustini sve sam prikupio, ostao mi jos box da sredim od improvizovanog materijala velicina 110x80x200! Nadam se da cu se nekad u buducnosti osvrnuti na ovu stranicu i reci, e zbog ovih ljudi kao sto su moji VUTRAši, ja sam uspio dignuti ono nesto najljepse poslije djeteta. Živili ševili i sve oduševili.
FalconENTUZIJASTA

mar 2011.

#27
Samo deri Rux:)..jeste da je malo skup vent ali znas zasto tolko dode,a tebi to i treba..tako da na kraju i nije skup,nego isplativ...samo polako naprijed i bice vrhova,sretno:)
Rijamu DuvaAMBASADOR

apr 2011.

#28
pozdrav ljudovi! ovo je malo mutavo pitanje... posto box je u spajzi, koja direktno ima ventilaciju (zivim na prizemlju zgrade, iz spajza ventilacija - plasticna cijev fi 100 koja direktno vodi gore uz dimnjak, znaci cijev koristim samo ja jer ih gore ima 6 za svaki stan - gledao kad sam postavljao digitalnu). posto direktno iz boxa izvlacim vruc zrak, koji prenosim crijevom do ulaza u ventilaciju... gdje vru zrak ide gore na krov zgrade ... temperature su naravno vece jer odvodi toplotu direktno sa CT-a PITANJE: Koliku vruinu mogu izdrzati one plasti ne cijevi za ventilaciju ? :)
SekachAMBASADOR

apr 2011.

#29
Kolika je debljina stijenke te cijevi? Posto ima svakakvih...ali nemas se potrebe brinuti zbog temp zraka kojeg izvlacis...da on moze ista naskoditi, onda bi se po ljetu sve to otopilo... :P Siguran sam da moze bar 70-80°C izdrzati... =)
Rijamu DuvaAMBASADOR

apr 2011.

#30
debljina stijenke je nekih 3 mm. pa me malo strah bilo da nebi se sta zapalilo ipak ljeti je druga pri a. ali ako ona moze 70-80C onda tu nebi bilo problema, ne vjerujem da ce se temp penjati vise od toga...jer kako vru zrak bude iaao prema gore on e se hladiti postepeno
SekachAMBASADOR

apr 2011.

#31
Ma nemas nikakvih problema...moze to sigurno i preko 100...testiraj sa vrelom vodom ako ti je bas stalo, ali nema potrebe, oko toga si siguran... Ako su el. instalacije sigurne, rizik za pozar je minimalan... =)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se