VUTRA
ForumUzgajanjeUzgoj FAQRaspored hranjenja, pH, nutrijenti, voda (Flora feeding schedule for soil)
LEGACY

Raspored hranjenja, pH, nutrijenti, voda (Flora feeding schedule for soil)

270 odgovora73,935 pregleda

sep 2011.

#1
Evo, preveden tekst koji je nedavno postao PowerSeed! Napomena: Nisam preveo prvi odlomak u kojem se govori o tome kako napraviti dobar miks (perlit, vermikulit, zemlja - od svakog po 1/3). Neki dijelovi su mi bili totalno nerazumni i nikako ih nisam mogao prevesti, ali eto! --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Pomocu ovih smjernica cete uzgojiti biljku kakvu zelite (sanjate) :watchplant: Krecemo s kolicinom gnojiva: Mlade sadnice: (Dan 1-14) U ovom stadiju rasta vasim biljkama ne treba hrana. Imaju dovoljno energije za otprilike 2 tjedna. Vidio sam dosta grow-ova unistenih zbog preranog hranjenja (gnojenja u ovom ranom stadiju rasta) Vegetacija: (Dan 15-45) Pocetak vegetacije: 1 zlicica (5ml) od svakog - mikro nutrijenti, nutrijenti za rast i nutrijenti za cvatnju. Podesiti pH na 6,2. U sredini vegetacije: 6.25ml mikro nutrijenata, 6,25ml nutrijenata za rast i 5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Pred kraj vegetacije: 7,5ml mikro nutrijenata, 7,5ml nutrijenata za rast, 5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Cvatnja: (Dan 46-106, vise ili manje ovisno o sorti) Rano cvijetanje: 7,5ml mikro nutrijenata, 5ml nutrijenata za rast, 7,5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Sredina cvijetanja: 8,75ml mikro nutrijenata, 3,75ml nutrijenata za rast, 8,75ml nutrijenata za cvat. pH = 6,3. Kasno cvijetanje: 10ml mikro nutrijenata, 2,5ml nutrijenata za rast, 10ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,3. Pred kraj cvijetanja: 12,5ml mikro nutrijenata, 2,5ml nutrijenata za rast, 15ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,4. Uvijek zapamtite da zalijevate vase biljke vodom kojoj ste regulirali pH i tako zadnjih 2 tjedna zalijevajte bez nutrijenata kako bi isprali nakupine soli i kako bi smanjili kemiju koju je biljka primila tijekom rasta, a koji su jos uvijek u njoj. Biljke koje su koristene u ovom primjeru su uzgajane sa 400W HPS. Ako cete koristiti ove informacije i imate dobru genetiku, garantiram vam da cete imati veliku kolicinu visoko kvalitetne vutre za cca 3 i pol mjeseca. O ZARULJAMA: Sto je temperaturna boje zarulje? Boja izvora svjetlosti podrazumijeva slozen odnos razlicitih faktora koji su vazni za odredjivanje pravog izvora svijetlosti za vas vrt. Prednost MH zarulja je ta da one pruzaju kvalitetnu, ostru bijelu svjetlost razlicite temperaturne boje koje zadovoljavaju potrebe mnogih korisnika. Correlated Color Temperature(CCT) - korelacijske temperaturne boje Prvi cimbenik u odabiru boje lampe je utvrditi da li vam je potreban topao ili hladan izvor svjetla. CCT, izrazen u stupnjevima Kelvin odnosi se na stvarnu toplinsku temperaturu. Ako ste ikad vidjeli komad metala koji je zagrijan, znate da kako se on jos vise zagrijava, isti mijenja boju. CCT rejting HID i fluorescentnih zarulja pokazuje topao ili hladan izvor svjetla. Npr. svjetiljka sa CCT-om od 2700 Kelvina se smatra toplim izvorom svjetla, a CCT od 4200 Kelvina se smatra neutralnim, dok se 6000 Kelvina na vise smatra hladnim izvorom svjetla. Spektralna distribucija energije Kad pogledate u zarulju, vidite jednu boju, a zapravo ste vidjeli tisucu nijansi boja. Kombinacije razlicitih valnih duljina daju boju koju mi vidimo. Relativni intenzitet razlicitih valnih duljina koristi se za utvrdjivanje izvora svjetlosti - Color Rendering Index (CRI) - indeks uzvrata boja. Color Rendering Index (CRI) CRI je pokazatelj sposobnosti lampe da pokaze pojedine boje u odnosu na standard. Ova vrijednost se odredjuje iz usporedbe spektralne distribucije zarulje u odnosu na "crno tijelo" iste temperaturne boje. Izvor svjetlosti, kao sto su MH zarulje, ocjenjeni su s CCT-om, medjutim, CCT ne daje nikakve informacije o kvaliteti boje. Zato je CRI takodjer potreban. Opcenito, veci CRI rejting zarulje, zarulja pokazuje vise razlicitih boja. 5000-7000 Kelvina: Jaka plava svjetlost Promice gusti rast. Idealno za brzi rast u vegetaciji. Uvelike poboljsava rast biljaka kada se koristi sa visokotlacnim natrijavim lampama ili 3K toplim metal-halogenim lampama. 4200 Kelvina: Cool bijela fluorescentna Moze se koristiti kao dodatak plavoj svjetlosti (3000 Kelvina). 4000 Kelvina: Neutral Metal Halide Najbolji, pojedinacni, izvor svjetla za rast biljaka. Proizvodi kraci, gusci rast nego lampa od 3700 Kelvina. Korisiti se za opcenitu rasvjetu biljaka. 3700 Kelvina: Softer Metal Halide (oblozene MH) Ova oblozena lampa se opcenito koristi za rast biljaka, te pod njom biljke brze rastu nego pod 4000 Kelvina lampom. 3200 Kelvina: Topla MH-a Ima najvisu razinu fotosintetski aktivne radijacijske (PAR) vrijednosti od svih HID zarulja te se moze koristiti za kompletan grow. PAR po wattu je izravna mjera svjetlosne energije za fotosintezu. 2700 Kelvina: Visokotlacne natrijeve zarulje (HPS) Koristi se za razmnozavanje, cvatnju i kao dopunska svjetlost u plastenicima. O HRANJENJU: Poremecaj hranjenja Krenite od #1 u tekstu nize i kad mislite da ste nasli svoj problem na biljkama, procitajte taj dio kako bi vise saznali o istome. Pazljivo dijagnosticirajte problem prije nego radite velike promjene. 1) Ako se problem pojavi SAMO na dnu ili sredini biljke, idite na #2. Ako se problem javlja na vrhu biljke idite na #10. Ako problem zahvaca cijelu biljku jednako, prijedjite na #6. 2) Listovi su jedinstvene zute ili svijetlo zelene boje. Lisce otpada ili umire, rast je spor, rubovi lisca nisu uvijeni prema gore. -> nedostatak Dusika(N) -> ako nije prijedjite na #3 3) Rubovi lisca su uvijeni prema gore, a vrhovi lisca mogu biti umotani. Listovi zute (mogu postati smedji), ali vene lista su i dalje zelene -> nedostatak Magnezija(Mg) -> ako nisu idite na #4 4) Listovi postaju smedji ili zute. Zute, smedje (mrtve) mrlje, osobito oko rubova lista (koji moze biti naboran). Biljka je mozda previsoka. -> nedostatak Kalija(K) -> ako ne, nastavite citati 5) Listovi su tamnozeleni ili crveni/ljubicasti. Petiljka lista lista moze biti ljubicasta ili crvena.Lisce moze pozutjeti ili uviti se prema dole. Te se lisce lako skida s biljke (otpada). Rast je usporen, a listovi maleni. -> nedostatak Fosora (P) -> ako ne, nastavite citati. 6) Vrhovi lista su smedji, zuti ili "mrtvi". Biljka opcenito izgleda zdravo i zeleno. Petiljka je mekana. -> previse gnojenja (posebno previse dusika), prezalijevana, osteceni korijen ili nedovoljna prozracnost tla. -> dodajte vise pijeska ili perlita -> nekad je ovo rezultat i nedovoljno N, P, K. -> ako ne, nastavite citati 7) Listovi su savijeni poput ovnova roga, te su tamnozelene, sive, smedje ili zlatne boje. -> previse gnojenja (previse dusika) -> ako ne, nastavite citati 8) Biljka je uvenula iako je tlo vlazno. -> previse gnojenja, gnjecavo tlo (mocvara), osteceno korijenje, nedostatak bakra (vrlo vjerojatno) -> ako ne, nastavite citati 9) Biljka nece poceti cvijetati iako je na 12/12 rezimu vise od 2 tjedna -> razdoblje kad je 12 sati mraka nije potpuni mrak -> previse dusika (N) -> previse obrezivanja ili kloniranja -> ako ne, nastavite citati 10) Listovi su zuti ili bijeli, ali vene su uglavnom zelene -> nedostatak zeljeza (Fe) -> ako ne, nastavite citati 11) Listovi su svjetlo zelene ili zute boje koja se pojavljuje na bazi lista (pocetak lista) dok je rub lista zelen. "Mrtve" tocke medju venama lista. Listovi nisu uvijeni. -> nedostatak Mangana (Mn) -> ako ne, nastavite citati 12) Listovi su uvijeni, a otprilike izgleda kao u problemu #11 -> nedostatak Cinka (Zn) -> ako ne, citaj dalje 13) Listovi su uvijeni, a nakon toga postanu smedji ili umiru -> svijetlo je preblizu biljke -> rijetko je problem u nedostatku Kalcija (Ca) ili Bora (B) -> ako ne, JEDNOSTAVNO IMATE LOSU GENETIKU!!!

sep 2011.

#2
NUTRIJENTI: Dusik (N) Biljke trebaju puno dusika tijekom vegetacije, ali s tim je lako pretjerati. Previse ste dodali dusika? Isperite biljku (tzv. FLUSH) s obicnom vodom. Topiv dusik (posebice nitrat) je oblik koji je najbrze dostupan korijenu, dok netopljivi dusik (kao sto je urea??) prvo mora biti usitnjen od mikroba u zemlji prije nego ga korijen moze apsorbirati. Izbjegavajte pretjerano koristenje amonijak-dusika koji se moze pomijesati sa drugim hranjivim tvarima. Zbog previse dusika moze kasniti cvjetanje. Biljke bi trebale imati lagan nedostatak N u kasnom cvjetanju za najbolji okus krajnjeg proizvoda. Magnezij (Mg) Nedostatak magnezija je prilicno cesta pojava kod marihuane jer ona koristi puno Mg, a mnoga gnojiva nemaju dovoljnu kolicinu istog. Nedostatak Mg se nadoknadjuje dodavanje Epsom soli (1/4 zlicice pomijesati u vrucoj vodi dok se ne otopi). Kada pravite miks zemlje dodajte dvije zlicice vapna na 4 litre zemlje. Mg moze biti blokiran od strane Ca, Cl ili amonijak-dusika i tako nedostupan korijenu. Nemojte pretjerivati sa magnezijem jer moze doci do toga da Mg blokira sve ostale nutrijente. Kalij (K) Previse natrija istiskuje kalij, uzrokujuci nedostatak K. Izvor visoke slanosti su: soda bikarbona (natrijev bikarbonat = "pH-UP"), previse gnojiva i koristenje filtera za omeksavanje vode (sto ne bi trebali koristiti). Ako je problem natrij, isperite tlo. Kalij moze postati nedostupan biljci od previse Ca ili amonijak-dusika, a moguce je i od hladnog vremena. Fosfor (P) Nedostatak P je normalna pojava tijekom cvatnje, ali prevelik nedostatak ne bi smjeli tolerirati. Crvena petiljka i stabljika su normalna genetska pojava mnogih sorti + uz to takodjer moze biti simptom nedostatka N, K i Mg, tako da crvena stabljika ne mora znaciti nedostatak P. Previse P moze dovesti do nedostatka zeljeza. Zeljezo (Fe) Zeljezo je nedostupno za biljke kad je pH vode ili tla previsok. Ako imate nedotatak zeljeza, pazite da ne dodajete previse fosfora jer cete blokirati zeljezo biljci. Koristite zeljezo koje je maksimalno dostupno korijenu biljke (kelirano???). Procitajte sastav gnojiva, a kelirano zeljezo cete naci pod pojmom "zeljezo EDTA". Previse zeljeza bez dodavanja fosfora moze urokovati nedostatak fosfora. Mangan (Mn) Ostaje blokiran za biljku ako je pH previsok i ako postoji previse zeljeza. Koristite kaliran mangan. Cink (Zn) Takodjer ostaje blokiran za biljku zbog visoke pH vrijednosti. Nedostaci Zn, Fe i Mn cesto se javljaju zajedno zbog visokog pH. Nemojte pretjerati s mikro elementima i preniskim pH. Primijenite cink folijarno ako biljka izgleda jako lose. Koristite kalirani cink. O VODI: Provjerite vodu Kamenac na slavinama znaci da je voda "tvrda", najcesce zbog puno minerala. Voda iz slavine s TDS-om (Total Dissolved Solids - ukupno otopljenih krutina) visim od 200ppm (parts per million) je "tvrda". Pitajte kompaniju koja vam dostavlja vodu da vam da listu tvari koje ona sadrzi (najcesce ce u toj listi biti pH, TDS i razina minerala, kao i stupanj zagadjenosti, kancerogene tvari itd.) Ovo je cesto pitanje takvim kompanijama bas zbog vremena u kojem zivimo pa zbog toga ne bi trebali pitati zasto vam je potreban spisak tih tvari. Redovito filtriranje vode nece smanjiti TDS, ali de-ionizatori hoce. Digitalni TDS metar (ili EC = mjerac elektricne vodljivosti) je nevjerojatno koristan alat za pracenje razine hranjivih tvari u otopinama, te ce se isplatiti i prije nego si mislite. Opcenito o hranjenju (savjeti) Loncanice (svo cvijece koje raste u tegli) su vrlo prilagodljive, ali opce pravilo je da se koristi vise nitrogena i manje fosfora tijekom vegetacije, a potpuno suprotno za vrijeme cvatnje. Za vegetaciju probajte N:P:K omjer - 10:7:8 (sto je isto kao i 20:14:16), a za cvatnju 4:8:8. Provjerite pH nakon dodavanja nutrijenata. Ako koristite spremnik s vodom, neka sastav (voda+nutrijenti) kruzi (ne smije stajati) te mijenjajte sastav spremnika svakih 2 tjedna. Opce smjernice za TDS razinu: sadnice = 50-150ppm; klonovi bez korijena = 100-350ppm; mlada biljka = 400-800ppm; starija biljka = 900-1800ppm; zadnji tjedan cvatnje = obicna voda Ovi podaci su samo smjernice u koje ulaze i ostali cimbenici. Odredjeni nutrijenti su nevidljivi za TDS metar, posebno organski, tako da koristite TDS mjerac samo kao procjenu stvarne razine hranjivih tvari. Kad ste u nedumici o novom gnojivu, slijedite samo upute s istog. pH pH vode nakon dodavanja hranjivih tvari treba biti od oko 5,9 do 6,5. Opcenito govoreci, mikro nutrijenti (Fe, Mn, Zn, Cu) bivaju "zakljucani" za biljku ako je pH previsok - preko 7,0 (luznato), dok glavni nutrijenti (N, P, K, Mg) bivaju manje dostupni u kiselom tlu ili vodi (ispod 5,0). Voda iz slavine cesto je preluznata. Tla s mnogo treseta ili drugih organskih tvari imaju tendeciju da su prekisela, a dodavanjem dolomitnog vapna ce pomoci to popraviti. pH metri tla se razlikuju po preciznosti i vise cete platiti manje precizan metar. Ulozite u digitalni pH metar i necete pozaliti!

sep 2011.

#3
bravo covece, svaka cast, verujem da ce ovo mnogima kad-tad zatrebati i pomoci, u krajnjem slucaju vrlo je "kratko" a informativno, sve pohvale za volju, vreme i trud, sto se mene tice definitivno si zasluzio nagradu, tako da, javi mi se ako zelis na pm...

sep 2011.

#4
Thx! :-) Bilo mi je zadovoljstvo pridonjeti vutra.org forumu! :-)

sep 2011.

#5
bogme bro, radis za opste dobro, pa to nema ni u komunizmu :) :respect: eh, da je vise ljudi koji nisu lenji kao ja

sep 2011.

#6
Da ne bude samo tekst, evo slika nedostataka i pretjerivanja! :sick: Nedostatak dusika: Previse dusika: Nedostatak kalija: Nedostatak fosfora: Nedostatak cinka: Nedostatak sumpora: Nedostatak molidbena: Opekotine od svijetla: Nedostatak zeljeza: Nedostatak magnezija: Nedostatak kalcija: Nedostatak bora: Nedostatak bakra: Previse gnojenja: Premalo vode: Previse vode: "Pokvareno" korijenje: Previsok ili prenizak pH blokira nutrijente: NAMETNICI: Symphilids: Spider Mite: Spider Mite eggs Thrip Larvae:

sep 2011.

#7
sad si zaokruzio pricu, odlicno, a ovaj link treba dati svakome ko krene sa: u cemu je problem...listovi su...biljka mi je...i sl. pa koga mrzi da cita moze bar da gleda :)

sep 2011.

#8
To mi je bio i cilj. Sve vise je otvorenih tema kao smedje fleke na listovima, molim pomoc biljka se susi, pomoc ova pomoc ona, a svega ima na forumu. Pa da sve to bude ukrako u jednoj temi s obiljem slika pa da svaki usporedi svoje s ovim i vidi di je zajebo. Kad joo neke bolestine nadjem cu postati, a mogu i drugi. Ipak slika govori sve.

sep 2011.

#9
evo i mog skromnog doprinosa za ovu sekciju, prilazem prevod originalnog recepta, modifikujte po volji ko hoce. Iskreno, nije mi jasna funkcija maslaca (buttermilk), ali tako stoji u originalu, a kazu da je efikasno. mozda ga mozete izbaciti, mozda umesto spiritusa cist alkohol... nisam jos probao pa ne mogu komentarisati, ali nije komplikovano pa bude li neko imao sra**a sa insektima i raznim nametnicima, evo buckurisa za spricati: na 1 litar vode: 340 gr. jakog crnog luka (oljuatenog) 220 gr. sve~eg belog luka duvan iz 8 cigareta 1/2 kaai ice deterd~enta za pranje posua 440 gr. apiritusa 8 kaaika otopljenog maslaca 4 kaai ice sitno nastruganog sapuna (ili jos bolje, te nog antibakterijskog) Crni luk, beli luk i duvan se stave u vodu i miksaju u blenderu dok se ne pretvore u kaau. Kaaa se kuva dok ne provri. Zatim se ostavi da se prohladi. Onda se tome dodaju sapun, deterd~ent, apiritus i maslac, i sve se dobro izmeaa (dok se sapun i maslac skroz ne otope). Posle te nost procediti kroz gazu ili sitnu cediljku. Ovom te noau treba prskati biljke, posebno sa donje strane listova gde je naj eae veina ateto ina. Mo~e se primanjevati svaka 2~3 dana. Dr~ati van domaaaja dece ili kunih ljubimaca. p.s. ako neko proba neka ostavi komentar,da znamo jel' cemu ili je obican drek od price
camelonus9AMBASADOR

nov 2011.

#10
Extra.Sve je tu.Ovo je kao prirucnik za prvu pomoc.Bravo! Dajte jos linkova na ovakve teme :sick:

nov 2011.

#11
Kod mene u potpisu imas link na ovu temu i na temu ventilatori....
Minka-pinkaAMBASADOR

dec 2011.

#12
Ovo je zbilja super, ali nisi napisao koja koli ina vode ide sa tim omjerom gnojiva Thrip Larvae - ata je to to no

dec 2011.

#13
da, pitanje stoji al nije do born-a, on je samo preveo a originalni autor verovatno zaboravio :) e sad, plafon koji on savetuje je 15ml, a koliko znam plantela cvet po deklaraciji ide 15ml na 2L, pa mozda to da bude orijentir...

dec 2011.

#14
Voda nije pisala tako da neznam, ali vjerojatno je ovo prikazano samo kao omjeri koliko cega naspram neceg drugog... Tako da bih ja pretpostavio da svako gnojivo prema uputama proizvodjaca. A vidis na sklici,a evo i googla: Resokrilci - Wikipedija

jan 2012.

#15
Ajde da malo nadopunim ovaj thread s novim stvarima.... PREVENCIJA: Kod starta provjerite svoje sjemenke kanabisa da ne bi na njima bile neke stetocine. Ostavite sjemenke, prije nego ih stavite na klijanje, na svijetu minimalno pola sata sto se naziva "light bleach" - nisam nasao tocan prijevod, ali mislim da se to odnosi na "izbjeljivanje sjemenki svijetlom". Na taj nacin mozete sprijeciti i ubiti sve gljivice koje se nalaze na povrsini sjemenke. Whiteflies (bijele musice) i spider mite su ekstremno zarazni. Spider mites-i se na biljku mogu prenjeti rukama, odjecom ili zivotinjskom dlakom. Mnogi uzrocnici zaraze "kucnih biljaka" mogu doletjeti kroz prozor u vas vrt, a da to ne vidimo. Spider mites-i se zavlace u pukotine u zidu i temelja kuce na jesen, gdje traze toplinu. Kucne biljke na sebi mogu godinama imati spider mites-e, a da to ni ne znate, a jednostavan pokus je da kraj biljke stavite sjemenku kanabisa. Spider mites-i obozavaju mladu biljku kanabisa do te mjere da biljka pokazuje simptome u roku od tjedan dana, ako je i jedan spider mite u blizini. Nadam se da se nikad necete morati boriti s stetocinama. Zato je prevencija najbolja "politika"! Koristite provjerenu zemlju koja je pasterizirana ili sterilizirana kako bi izbjegli dovodjenje jaja stetocina i licinke u svoj vrt. Drzite vrt izoliran od drugih biljaka. Koristite zasebne alate za svoj vrt i za druge biljke. I evo jedna zanimljiva slika gdje se prikazuje iskoristivost pojednih nutrijenata u odnosu na vrijednost ph:
tinitusENTUZIJASTA

jan 2012.

#16
evo ja koristim GHE (General Hydroponic Europe) gnojiva - Flora serija, dakle 3 dijelni - grow, bloom i micro s tim da micro ima u dvije verzije, za tvrdu i meku vodu, tvrda voda bi bila iz pipe a meka R.O. tj. reverse osmosis filter. Ja koristim onaj za tvrdu vodu, i biljke gnojim po ovom rasporedu samo sta ne gnojim dok je jos seedling nego pocnem kad imaju nekih 15ak dana, iako je ova prva doza po 2.5 ml na 10l stvarno lagana i jednom sam uduvan greskom pognojio stvarno malu biljku koja je iznikla 10ak dana kasnije od ostalih, i nije joj smetalo. ali uglavnom ne gnojim dok ima hrane u zemlji. Inace mislim da je ovo odlicno gnojivo i ima mi logike da biljka ima razlicite potrebe za hranom kako raste, za razliku od npr HESI-ja gdje ide ono 50 ml na 10 l od pocetka do kraja.
milutinAMBASADOR

apr 2012.

#17
Poato je ovo jedan od najboljih threadova na forumu, bilo bi lijepo da nadodamo koju rijec i o H2O2 (Hidrogen Peroksid). Ako vec na forumu postoji tekst o ovom suplementu, ja se ispricavam sto nisam uspio naci. Gore je slika, kupljeno danas u ljekarni. Dakle kada se pocinje koristiti, koliko se dozira, i koliko je kompatibilan s organskim i inim gnojivima?

apr 2012.

#18
Neznam za kompatibilnost s gnojivima (mada ne bi trebalo imati nikakve nuspojave), ali znam da na 1L ciste vode ide do 5ml H2O2 (i obicno se koristi s cistom vodom). Koristi se kad vec nekoliko puta (citaj 5-6) pognojis biljku, a H2O2 pridonosi tome da isperes nakupine soli i sranja iz zemlje koja su se nakupila tijekom gnojenja. Daje korijenu kisik i cisti zemlju! Neki kazu da ne primjecuju rezultate koristenja istog, ali moje misljenje je da pomaze (iako biljci bez H2O2 nece biti nista). Ja ga osobno koristim nakon 5 gnojenja. I, da, hvala za pohvalu za najbolji thread! :-D Morao bih ga napuniti s novim stvarima kad nadjem vremena.
Z&NZMAJ

apr 2012.

#19
"Stari majstori" ka~u da si pretero :icon_lol: Ne zaljevati svaki dan. Milion puta napisano, pa evo joa jednom. Zalij poateno, da dole na saksiji procuri i onda mir dok se ne osuai zemlja. Ovisno o veliini saksije, zaljeva se svaka 3-5 dana.

apr 2012.

#20
Hvala majstore :vb_wave:! Sad mi joa samo molim te reci da li da u svako zalijevanje (recimo svaki 3. dan) dodam i gnojivo.
GreenRyderLEGENDA

apr 2012.

#21
.....ako koristis Hesi onda svako zaljevanje koristis gnojivo, samo zaljevaj svakih 3-4-5 dana kad se zemlja posusi a ne svaki dan i koristi propisanu dozu i nista vise od toga.......a ako si do sad zaljevao svaki dan sa gnojivom nebi bilo lose sad kojih 7-10 dana zaljevat cistom vodom jer mi to zvuci kao da si pretjerao.......

apr 2012.

#22
Mozes ako je blago... Inace je moje neko nepisano pravilo voda-gnojivo-voda-gnojivo..... Nece biljka biti bolja ili dati toliko vise ako forsiras s gnojivom. Samo mozes sjebati! EDIT: pretece me GreenRyder :-) EDIT2: Nisam nikad koristio Hesi pa neznam sa sigurnoscu, slusaj sto Green kaze jer znam da ga koristi. Iako se sa Hesi moze svako zalijevanje gnojiti ja opet ne bih

apr 2012.

#23
gracias mi hermanos :thankyou:. ato mi bude drago kad dobijem ovako dobre savjete, a usput oni se poklapaju sa onim ato bih i ja 'nako odoka procijenio.
GreenRyderLEGENDA

apr 2012.

#24
@Kali- i ja sam mislio da netreba svako zaljevanje pa BB ostao krzljav,kod Wembleya svako zaljevanje pa u pola cvjetanja pokazao da mu je previse a Skunk#1 (2 growa) nakon 20 dana propisanu dozu svako zaljevanje i kak bi ljudi rekli "da je bolje nebi valjalo...... .....treba experimentirat svakako jer svaka biljka drugacije prima hranu, nekima ce bit previse a neke nikak nahranit....... ..... kazem moze zaljevat po tablici a i nemora......odabir je na njemu......
DEDEPOZNAVALAC

apr 2012.

#25
Pozz Svaki box-s je prica za sebe. Svako gnoivo takodje. Tablica je tamo samo da bi otprilike znao sta da radis. Nehrani se svaka biljka isto. Procitaj i svati dobro gnoivo koje koristis. Treba da pise na njemu koliko po polivanju ili po nedelji. Biljke polivas i hranis po potrebi. Sa vremenom i iskustvom ces nauciti da gledas biljke i prepoznajes njihove potrebe. Sretno dalje.

apr 2012.

#26
joa jednom hvala ljudi. dobro sam ja nau io jezik biljaka, i slatko se napri ao s njima puno, puno puta. ali bilo je to outdoor, da ne ka~em u baa i:sun2:. Ili da budem joa vei nostalgi ar pa da ka~em...bilo je to joa u ona lijepa vremena, dok je bog po zemlji hodao:flamed:. ali, ato je tu je. valja se upoznati s indoorom. veseli me to ato sam sve sigurniji u to da i one pod suncem i one pod sijalicom istu duau imaju i isti jezik govore. samo se malo akcent promijenio. pozz:hippy:

apr 2012.

#27
Bas zato sam i tebe preporucio, njemu! :-)) Ja sam 0 s Hesi gnojivima :-)

apr 2012.

#28
evo mene opet. evo i pitanja. Ako mi od zalijevanja ostane mjeaavine gnojiva (Hesi bloom complex) i vode, smijem li to upotrijebiti za slijedee zalijevanje za 3 dana. ---------- Post added at 13:01 ---------- Previous post was at 12:52 ---------- evo mene opet. evo i pitanja. Ako mi od zalijevanja ostane mjeaavine gnojiva (Hesi bloom complex) i vode, smijem li to upotrijebiti za slijedee zalijevanje za 3 dana.

apr 2012.

#29
izbegavaj odstajalo gnojivo, i sama voda kada odstoji 3 dana ima povecan ph
makisplitAMBASADOR

apr 2012.

#30
MALI UPDATE: TABLICA NEDOSTATAKA PO PROGRESIVNOSTI ---------- Post added at 13:38 ---------- Previous post was at 13:31 ----------
papir2302ISTRAŽIVAČ

jun 2012.

#31
Dali mogu koristiti destiliranu vodu koja doe iz klime za zaljevanje biljaka? Imam je stvarno na litre i ateta mi ju je baciti ako je ko normalna destilirana voda iz duana..

jun 2012.

#32
Papir, ni slucajno. Ta voda je puna bakterija i raznog kenjca. Edit: Da ne ispadne da pricam napamet: https://www.google.hr/search?sugexp=chrome,mod=6&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=legionarska+bolest+od+klime
papir2302ISTRAŽIVAČ

jun 2012.

#33
U jbt, dobro da sam onda pitao, hvala :)
Detox2OldLEGENDA

jan 2013.

#34
poato nemam limuna,a treba mi za smanjivanje pha vode,koji je bolji,alkoholini ocat(9%) ili jabu ni voni ocat(5%)?
Dark SideISTRAŽIVAČ

jan 2013.

#35
svejedno, koji viae volia ....
BoRaiChoAMBASADOR

jan 2013.

#36
A cime povecavate PH ?
GreenRyderLEGENDA

jan 2013.

#37
.....soda bikarbona al mozes i sa PH+.......
Z&NZMAJ

jan 2013.

#38
...ili dosipaa vode...
iprezimeAMBASADOR

maj 2013.

#39
moram nesto napisati samo da mi sacuva u postavkama koje pratim
protuhaENTUZIJASTA

maj 2013.

#40
http://www.2shared.com/document/aeKYpAmJ/abiotiki_imbenici.html eo dokument o nedostatku tvari,detaljno,sa slikama,na hrvatskom ali i ostali balkanci e razumjet... ina e,ovo je roendanski poklon od moje cure,in~injerke poljoprivrede koja nikad nije probala ovo "voe" :D

maj 2013.

#41
hvala za prilog i sretan rodjus, sve i da je prosao ;)
SKTAMBASADOR

jun 2013.

#42
drugari daje ako neko zna koliko ide Plantele list na 1L vode nek mi napise ovde ili posalje na PM. kucam sa fona i baguje mi pretraga, kad saznam sta me zanima moderi mogu da obrisu temu

jun 2013.

#43
Jedan ep na litru :thumb:
crunkisiLEGENDA

jun 2013.

#44
pise ti na kutiji, mislim da je 35ml na 2l, dakle oko 17-18ml na 1l

jun 2013.

#45
jel zna netko da li gnojivo hesi bloom ima automatsku korekciju ph? i ako da, znaci li to da mogu bez straha koristit vodu iz pipe bez provjere ph?
CreativeLEGENDA

jun 2013.

#46
hesi ima korekciju Ph na nize ali nece spusiti do ph6.5 ako to pitas.

jun 2013.

#47
da, to me zanimalo, hvala. znaci nije preporucljivo koristiti vodu iz pipe sa hesi gnojivom bez dodatne korekcije ph... a posto sad nisam nikako u mogucnosti kupit ph metar i jos onda neku ph minus tekucinu postoji li neka alternativa? cuo sam da se moze sa octom spustiti pa me zanima jel bi to moglo proc? i koliko bi okvirno trebalo octa da se 1 litre vode iz pipe dovede na nekakav optimum od 6,5 (ph vode mi je u prosjeku 7,5 (zagreb) ). sorry sto vas zezam ali mi je ovo jako bitno posto cu posijat samo jedan, dva automatika na balkonu pa ga nebi htio unistit sa losom vodom

jun 2013.

#48
Vec sad ti je dosta kasno za saenje u outdooru kao prvo, kao drugo pH mo~ea spustiti s limunskom kiselinom, iscijedia limun i korigiraa. Jedino ato stvarno ne mo~ea korigirati bez pH metra, to je blesavo. Ako ti je puno dati 50-100 kn za pH metar onda ebiga. :/

jun 2013.

#49
evo ja cu ti malo pojasniti jedino bloom od hesi-ja spusta ph ostala gnojiva od hesi paketa ne:) evo recept za Zgb vodu jedan prstohvat limunske kiseline na litru vode i ph je 6,5 ako vodu koristis u prvih 10 sati ako ti stoji do sutra sto je moja preporuka onda malo jace od prstohvata na litru vode i izmedu 6,5 6,7 je ph kada koristis bloom onda na 10l vode ide 5 prstohvata limunske + bloom..ali ipak kupi ph metar to je dobra investicija:) Velika je razlika izmedu 5,9 i 6,5 ili 6,7 ph edit: sada tek vidim da imas automatike...rokaj drito iz pipe i nemas brige;)

jul 2013.

#50
hvala opa cupa :) a cek, sta ima razlika izmedu automatika i "normalnih" kad je u pitanju ph vode? znaci nece im smetat ova iz pipe, super :)

jul 2013.

#51
Ima razlike jer automatici brzo zavrsavaju pa im malo veci ph ne smeta (kako kojoj sorti) u kratkom vremenu. I bez ph metra se odvazi i svako zalijevanje ubaci par kapi limuna da budes ziher, pogorsati ne mozes.

jul 2013.

#52
ovako imam mali problem... imam dvije boce od pola litre bloom complexa i razlicite su boje gnojiva...jedno je svjetlo zeleno onako primamljivog izgleda a drugo je tamno zeleno onako zagasito...pa me zanima koje je vase misljenje? dali je jedno pokvareno i ako je... koje? :P

nov 2013.

#53
biljke u 30 danu cvjetanja....mislim da im je falilo hrane...jel moguce da donji listovi zute....a sve ostalo je jaaaako svjetlo zelene boje....jeli moguce da je biljka gladna??....pomoc....hvala unaprijed....
TarzanZMAJ

nov 2013.

#54
jesi ih hranio? ako nisi naravno da je moguce, a i normalno je da donji listovi pocnu zutit pred kraj,,odgovorio sam ti iako me plaai tvoj avatar :icon_confused:
GreenRyderLEGENDA

nov 2013.

#55
@alenfirstgrow-premalo informacija, koja zemlja, kolke posude, kakvom vodom zaljevas, dal kontroliras ph? pomozi nam da ti mozemo pomoc, ni slika nije za bacit........ @Tarzan-kazes da je normalno da donji listovi zute pred kraj a biljka u 30 danu cvjetanja, pa di je tom jos do kraj?

nov 2013.

#56
pa tu je negde kraj, jos 35~40 dana, mozda koji vise ;) :signs040:
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#57
ovako,zanima me koja je razlika izmeu gnojenja i hranjenja biljke? trebali se biljku i gnojit onim ato je kali na po etku napisao i hraniti onim NPK mjeaavinama ili se mo~e samo jedno??
BladeZMAJ

dec 2013.

#58
Pa s gnjojivom gnjojia bijku kao ato i samo ime ka~e...a hrania je npr rjednim dobrim evapima s lukom...mada nisu one izbirljive mo~ea im roknuti i samo uapajz ...sve je to puno onih NPK mjeaavinama
Z&NZMAJ

dec 2013.

#59
Ne znam kako tvoje, al moje obo~avaju sarmu ;)

dec 2013.

#60
samo se vi zabavljajte, a botanicar mladi u nedoumici, dal da gnoji, dal da hrani, dal da prihranjuje il da djubri
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#61
hahaha ma samo me zanimalo da li ih trebam i gnojiti i hraniti,ali dobro shvatio(na te~i na in) :banana: zna i mogu ovako gnojit i hranit biljke(mislim na outdoor grow 2014. sezone naravno): Gnojenje: Mlade sadnice: (Dan 1-14) U ovom stadiju rasta vasim biljkama ne treba hrana. Imaju dovoljno energije za otprilike 2 tjedna. Vidio sam dosta grow-ova unistenih zbog preranog hranjenja (gnojenja u ovom ranom stadiju rasta) Vegetacija: (Dan 15-45) Pocetak vegetacije: 1 zlicica (5ml) od svakog - mikro nutrijenti, nutrijenti za rast i nutrijenti za cvatnju. Podesiti pH na 6,2. U sredini vegetacije: 6.25ml mikro nutrijenata, 6,25ml nutrijenata za rast i 5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Pred kraj vegetacije: 7,5ml mikro nutrijenata, 7,5ml nutrijenata za rast, 5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Cvatnja: (Dan 46-106, vise ili manje ovisno o sorti) Rano cvijetanje: 7,5ml mikro nutrijenata, 5ml nutrijenata za rast, 7,5ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,2. Sredina cvijetanja: 8,75ml mikro nutrijenata, 3,75ml nutrijenata za rast, 8,75ml nutrijenata za cvat. pH = 6,3. Kasno cvijetanje: 10ml mikro nutrijenata, 2,5ml nutrijenata za rast, 10ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,3. Pred kraj cvijetanja: 12,5ml mikro nutrijenata, 2,5ml nutrijenata za rast, 15ml nutrijenata za cvatnju. pH = 6,4. Hranjenje: Za vegetaciju probajte N:P:K omjer - 10:7:8 (sto je isto kao i 20:14:16), a za cvatnju 4:8:8.

dec 2013.

#62
pa ne moras bas da preterujes, pisano je za indoor
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#63
pa zato i pitam,jer nisam naaao baa nijednu temu u kojoj piae to no ime hraniti i gnojiti Edit:mislio sam izbaciti gnojenje jer vidim da veina outdoor growera koristi sam hranu...

dec 2013.

#64
https://vutra.org/topic/5200-koja-gnjoiva-koristite/
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#65
hvala puno!! :D
sharpLEGENDA

dec 2013.

#66
nadjes venu u stabljici i ubacis intravensku kanilu. 5 grama tartufa(istra blizu) u prahu rastopit u 1l.vode i prihranit,djubrit,gnojit,hranit itd. intravenozno principom kap na kap. e sad, cevapi . ak se ne zapapre dobro, nema nikakvog efekta. sarma ak nije sa kiselim ogulinskim(varazdinsko vuce na gorko) zeljem ispadne k...c od ovce. meni se najboljim pokazao cejlonski caj bez limuna kod nas popularno poznat pod imenom Ruski Caj. edit : NPK je skracenica od Nikad Preko Ku.ca uzgajat biljke :signs046: .
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#67
znam ja ata je NPK...krivo sam postavio pitanje -.-
Z&NZMAJ

dec 2013.

#68
Neka se bedirati :) Sad si u druatvu stonera, tako da ti sprdanje za svaku greakicu ne gine ;)
cro_botaničarISTRAŽIVAČ

dec 2013.

#69
ma obi no je jedan frend u druatvu taj koga sprdamo pa nisam navikao hahaha :D
maverickAMBASADOR

jan 2014.

#70
Dijagram antagonacijskih i sinergijskih djelovanja elemenata. Antagonist nekom elementu ko i apsorpciju tog elementa ako ga ima previae.

jan 2014.

#71
vidi ti kalcijuma

nov 2014.

#72
zanima me sa kolko litara vode je preporuceno zaljevat biljke u teglama od 12l? :)
Z&NZMAJ

nov 2014.

#73
Onoliko koliko je potrebno da se natopi zemlja i procuri dole na saksiji. Ako baa moram specificirati, litru i pol do dvije...
SmellsZMAJ

dec 2014.

#74
`ta joa kupit uz plantellu list i cvet?

dec 2014.

#75
Sjemenke i zemlju haha
SmellsZMAJ

dec 2014.

#76
`ta joa kupit uz plantellu list i cvet? :D:D:D Dobra! Al imam to,ve u pogonu...nego,gledam na netu da postoje neka gnojiva totalno bio...kao nula kemije itd...sad neznam dal da filozofiram i kupujem opet nes ili...

dec 2014.

#77
...ako vec dolazis u dilemu.neznam nekako je Bio.logican izbor ima smisla uzgajati na tu shemu ;)
elmagicoENTUZIJASTA

dec 2014.

#78
Jel u redu da zalivam biljku jednom nedeljno al da je zalivam sa plantelom list koja je razmucena u vodi sa redukovanim ph? (jos je u vegetaciji) posto mi se zemlja osusi za tek za nedelju dana a pise na pakovanju da treba da se djubri jednom nedeljno
StipeZMAJ

dec 2014.

#79
U tom slucaju geldas kako biljka prihvaca gnojenje. Mozes svaki drugi tjedan, mozes svako zalejvanje pa pola doze plantelle...neke mogu progutat i svako zaljevanje full dozu. To ces morat sam vidjet. Za pocetak probaj pola doze svako zaljevanje.
MOSKRI_FenomenENTUZIJASTA

apr 2015.

#80
pozdrav jedno pitanjce :) znaci 10 automatika NL od P.S-a su 1.4 sve proklijale i stavljene direkt u sajt zemlja je crvenica a ja sam iskopao rupe duboke 30-ak cm i stavio kupovnu humus.izabrao sam to vrijeme iz tog razloga sto ih nemoram obilaziti jer u prosjeku svakih 3/4 dana padne kisa a ostatak sunca na pretek. to je ajm orec guerilla grow..posjetit cu ih 1.5..te zanima me posto sam stavljen pred gotov cin i neznam sta c eme docekati jer ih nisam jos vidio a kad dolazim za prvi maj bi ih htjeo pognojiti i pitanje glasi ddali da ih gnojim s plantela list ili cvijet? pretpostavljam da im je trebalo 2/3 dana d aizniknu te imaju do 1.5 znaci nekih 24/25 dana vegetacije mozda su vec pocele cvijetat a mozda i ne. jel moze se sta desiti ako su u fazi vege a ja ih pognojim s plantela cvijet ili obrnuto ?
BizzzoZMAJ

apr 2015.

#81
List vjerovatno. Vidjeti ces sam kada dodjes tamo. Ponesi i jednu u drugu, neces baciti ;)
MOSKRI_FenomenENTUZIJASTA

apr 2015.

#82
hvala,tog se nisam sjetio haha :P kupljena je plantella list i cvijet..sad me jos samo zanima se ta mjesavina di se stavi 15ml u 2l vode prska po cijeloj biljci tj liscu ili u zemlju ispod?
BizzzoZMAJ

apr 2015.

#83
Kakva mjesavina? Planetal list je za vrijeme vegetacije i moze se davat i "folijarno". Plantela cvijet je za cvjetanje i daje se u miksu s vodom u "zemlju ispod". Preporuka je i zelenu "dole ispod" davati ;)
MOSKRI_FenomenENTUZIJASTA

apr 2015.

#84
pa mjesavina plantele i vode.. kuzim sve to ..samo sam pitao se poljeva po biljci ili direkt u tlo.. znaci u tlo hvalaa :)

maj 2015.

#85
Evo itam dosta na forumu, neki koriste limunsku kiselinu (kristalie), a neki ocat za smanjenje pH vode.. zanima me ima li neki recept koliko octa na koliko vode..? Meni je voda oko 7.5-8 i pokuaala sam smanjivati limunskom kiselinom, ali ne mogu dobiti niata lu~natije od 5 ma koliko malo te limunske kiseline stavila! Npr. po ela sam sa prstohvat kiseline na litru vode, bilo je previae kiselo pa sam dodavala vodu, nije pomoglo..na kraju je ispalo da niti na vrh no~a limunske kiseline + 3 litre vode nije dalo dobar pH! Mjerim s onim kapima za akvarij....
BizzzoZMAJ

maj 2015.

#86
Upiaea "limunska kiselina" gore u pretra~ivanje i prvi rezultat je.

maj 2015.

#87
Puno,puno hvala Bizzzo :oops: Eto o i mi ve ispadoae, ali to nisam vidjela nakon sat vremena searchanja. Ovo e mi uvelike olakaat stvari :ljubav:

maj 2015.

#88
zanima me dal mogu biljkama od mjsc dana davat kozije gnojivo i neku mjeru ako je moguce :D svaki odg dobro doso :D

jul 2015.

#89
Jel mi ovo zbog nedostatka duaika? Pocelo mi zutit Od dna biljke prema vrhu, vec su mi se ovi prvi listovi osusili
TarzanZMAJ

jul 2015.

#90
nema fotke al ako su takvi simptomi kao sto si opisao vjerojatno je nedostatak dusika

jul 2015.

#91
Dobro, nemogu fotke stavit nece mi prihvatit nes, hvala na pomoci * * * ne treba citat kada odgovaras odmah nakon posta pwrsd

jul 2015.

#92
Previse vode: Thrip Larvae: svaka cast prijatelju ovo mi pomaze dosta s obzirom da imam biljcice 12 dana stare,a imam problem kao na slikama sa previse zalivanja..evo i slike te dve malene,a u pitanju su karamelo f1 fast od delicious seeds-a tako izgledaju danas..juce pre zalivanja su izgledale ovako,a koristio sam i djubriva tj hesi komplet za uzgoj u azemlji..smuceno i zaliveno po meri.. nadam se da je to zbog toga..ako neko ima neki savet molio bih za pomoc s obzirom da sam dosta neiskusan u ovome,ali imam jaku volju.. hahaa ako to nesto znaci?..inace mi je prvi grow i mislim da su im uslovi super..sajt vam je inace extra i super uradjen.. ako sam sa ovim uradio nesto sto nisam trebao izvinjavam se unapred.. i unapred se zahvaljujem ljudima sa iskustvom i dobrom voljom..

jul 2015.

#93
svaka cast prijatelju ovo mi pomaze dosta s obzirom da imam biljcice 12 dana stare,a imam problem kao na slikama sa previse zalivanja..evo i slike te dve malene,a u pitanju su karamelo f1 fast od delicious seeds-a tako izgledaju danas..juce pre zalivanja su izgledale ovako,a koristio sam i djubriva tj hesi komplet za uzgoj u azemlji..smuceno i zaliveno po meri.. nadam se da je to zbog toga..ako neko ima neki savet molio bih za pomoc s obzirom da sam dosta neiskusan u ovome,ali imam jaku volju.. hahaa ako to nesto znaci?..inace mi je prvi grow i mislim da su im uslovi super..sajt vam je inace extra i super uradjen.. ako sam sa ovim uradio nesto sto nisam trebao izvinjavam se unapred.. i unapred se zahvaljujem ljudima sa iskustvom i dobrom voljom.. usvakom slucaju su zivnule..idu kao lude..hahaaa

jul 2015.

#94
mozemo li znati kome se zahvaljujes posto si citirao vlastiti post

jul 2015.

#95
Vidim da sam tu zabrljavio nesto..trebalo je da se odnosi prvenstveno na kalijev post sa 1 stranice sa slikama ostecenih biljki..ali i svima ovde koji su pisali o nacinu i metodama uzgoja..generalno je sve ovde jako korisno...

jul 2015.

#96
Koje prirodno gnojivo je dobro za pumpanje hedova,TJ cvjetanje..?
TarzanZMAJ

jul 2015.

#97
guano, pticji izmet (golublji, kokosji) i izmet od sismisa, za pticje ces morati sam pronaci dozu za gnojenje a ako kupis bat guano trebalo bi pisati na ambalazi, poz
mingAMBASADOR

avg 2015.

#98
Imam pitanje za iskusnije lanove. Biljka mi na sajtu (outdoor) raste iz da ka~em obi ne zemlje (nije kupovna i nije neato ubrena) i kad sam pripremao sajt, prekopao sam je dosta u airinu ali nisam iaao u dubinu, mo~da nekih 20-30 cm (kasnije sam pro itao da sam trebao bar 50 cm). Sad me zanima da li da kupim pravu zemlju pa da prekrijem odozgo uz biljku? Da ka~em da je fino rasla i narasla dok je bila u vege fazi. Sa kupovnom zemljom bih htio da obezbjedim hranu za cvjetanje. Koristim i plantelu cvijet svakih sedam dana, skoro po eo.
TarzanZMAJ

avg 2015.

#99
hehhe.. :rolleyes: bit ce plantela dovoljna
L0oDZMAJ

avg 2015.

#100
Biljka se hrani iz korena ili folijarno... samo cepaj plantelu i opusti se :)
mingAMBASADOR

avg 2015.

#101
Ok. Skoro sam i bacio oko nje jedno desetak klikeria onih ato ih prave koze, onih nuliaa crnih :), pratim je nije se bunila, valjda nisam pretjerao.

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se