VUTRA
ForumUzgajanjeUzgoj FAQCompost Tea / kompost čaj
LEGACY

Compost Tea / kompost čaj

106 odgovora6,576 pregleda
BizzzoZMAJ

feb 2022.

#1
Pozdrav Vutro! Sljedei tjedan e mi Soma Sacred Soil biti gotov i ohladiti se, tako da cu ga morati jos jednom zaliti tekuinom, pa ostaviti joa 7 dana prije saenja u njega. Vla~enje zemlje se mo~e odraditi s obicnom (dekloriranom) vodom, meutim, Soma preporu uje, pa u ja isprobati, osim sto u u growu koristiti ovaj Compost Tea za zalijevanje jednom tjednom barem, cu ga koristiti i za aktivaciju Soma Soil-a. Da ne duljim dalje o Sacred Soil-u evo ovdje ukratko o samom aju te kako ga najbolje pripremiti za biljke. I u kojem omjeru. Soma kompost aj Prirodna mjeaavina za izradu vlastitog kompostnog aja. Mo~e se koristiti kod svakog zalijevanja u cvjetanju za napredne rezultate te punije biljke. 1 kg mjeaavine ( za 20 litara aja) kojeg se daje razrijeenog vaaim biljkama u omjeru 1:2. Kompostni aj za jake, zdrave i zadovoljne biljke. Zamutite vlastiti aj i koristite ga za vegetiranje te cvjetanje biljaka. aj se mo~e koristiti i kao hrana biljci zamjeaana u gornji sloj zemlje. Sastojci suha mjeaavina Preraevina crva (EWC) Visoki P Bat Guano Kako dozirati aj? Koristite 50 g mjeaavine za 1 litru aja. Na 20 litara vode osim aja dodajte " 30g Soma's Sacred Soil: Black Strap melase (dolazi kao poklon u paketu s ajem) " Stavite zra ni kamen od pumpe za zrak I pustite da mjeaavina grglja minimalno 12 optimalno 24 sata. Za najbolji u inak aj koristite neposredno nakon kuhanja. " Gotov napitak se mo~e razrijediti vodom u omjeru 1 prema 2. (Pola vode, pola aja) Kako koristiti " Za najbolje rezultate koristite Somas Compost Tea SVAKI tjedan. " Savjetuje se da voda s kojom mijeaate aj ne sadr~i klor. " aj je najbolje koristiti odmah nakon ato se kuha. Po potrebi se mo~e uvati najviae 6 sati. Nakon tog razdoblja mikrobakterije e biti manje afektivne. Evo male sheme kako su oni zamislili samu pumpu. Poprilicno je skupa, medjutim shema je tu pa svatko moze posebno napraviti. Ja osobno imam pumpu za zrak od 200 L / h i nju cu koristiti za bublanje aja. Ovdje u temi cu ubaciti kratke videe pripreme i bublanja kada dobijem odgovor od @Vutragenjo mo~emo li videe uploadati na slu~beni vutra youtube kanal ili ne. U svakom slu aju, za sva pitanja takoer, ako ne budem znao sam odgovoriti, proslijedim direkt Somi, pa vratim ovdje odgovor. Trenutno dostave Soil-a obustavljene za Srbiju Registracija proizvoda u tijeku! Bosna dostava moguca https://sacredsoil.nl/product/compost-tea-kit/ Gotovu kantu mo~ete i kupit iako nemate volje/vremena bak ati se sa svim. Link je ovdje https://sacredsoil.nl/product/compost-tea-kit/ https://sacredsoil.nl/product/compost-tea-kit/ https://sacredsoil.nl/product/compost-tea-kit/
FatOneZMAJ

mar 2022.

#2
Evo samo da dodam da se caj moze kuhati i sa slabijom ili jacom pumpom 45L/Min je minimum za kantu od 20L, ali sto jeslabija pumpa vrijeme "kuhanja" je dulje.. Bizzo :thumb: na ulozenom trudu ;)
BizzzoZMAJ

mar 2022.

#3
Nema sta. Meni osobno ce ovo biti preporod i za plua a i za filozofiju. ini mi se ne samo Grow filozofiju nego i neke druge koje povla i za sobom. Uglavnom, da skratim, evo kratko u koracima slike pa nakon toga video. Uglavnom, jedna kaaika za juhu je 15g. Ide cca 50g Soma Sacred aja po litri vode. Ja sam ovdje stavio 6 kaaika, 90g. Uz caj dolazi gratis melasa. Nju sam stavio malom kasikicom u malo tople vode i dobro promijeaao prije nego sam nasuo u bokal. Caj mo~ete direktno u bokal/kantu, medjutim onda kasnije se to sve mora cijediti. Ja sam iskoristio jednu vreicu sto imate na odjelu voe povre za kupiti. U nju aj, pa onda nju s ajem u kantu. Ubacite grgljalicu od pumpe i to je to. Na grgljanje jedno 24 sata barem. Ovo sada pravim aj da mogu zaliti jos jednom Sacred Soil prije nego krenem novi Grow :) napomena 1: voda koja se koristi za aj ovdje je od odvlazivaca. Ako nemate neki RO filter ili odvlazivac, istu ovu pumpu iskoristite za grgljanje samo vode kako bi se rijeaila klora koji ubija pozitivne bakterije. napomena 2: ovako koncetriran aj neu razrijediti s vodom nego koncentriranog zaliti u Sacred Soil. Soma je u narudjbu s ajem ubacio i osim melase hrpu naljepnica, rizli i tacnu ovu. Metalna. Fantazija. Doslovno skoro mo~e na zid :) 5cif0c
BizzzoZMAJ

mar 2022.

#4
shjk4t
FatOneZMAJ

apr 2022.

#5
Od kako smo usli u ovu pricu sa Somom i organik uzgojem. Pokusavam smislit nacin kako najefikasnije kuhat caj u malim kolicinama. Za velike kolicine ima sistem kao sto je Soma Tea Brewer. Sistem nije teko ni sam napraviti, pola cjene je pumpa koja je u ovom setu 35L/min moze se naci na amazonu, aliu itd. Ali nama ne treba 20L caja, odnosno 40L dok se razrjedi za zaljevanje jednom tjedno. Nama treba otprilike 12L tekucine za zaljevanje sto je 6L caja za kuhanje. (2 tegle po cca 20L substrata ili jedna 40L+) Kolega @Bizzzo je objasnio kako ide priprema Soma Sacred Tea, koji po meni ima vise nego pristupacnu cjenu s obzirom da je provjeren i ne morate sami otkrivat omjere, jer na trzistu ima raznih worm-castinga, isto tako i guano s razlicitim omjerima NPK i raznih dodataka, sto nije lose ako neko odluci radit kompletno svoje cajeve. Ima mogucnosti na trzistu koliko vas volja, jedan od kvalitetnih proizvođača je GuanoKalong ima masu sto praskastih, sto tekucih organskih gnojiva na bazi bat guana, morskih algi, itd (info iz Somine knjige, iskustva na ovom terenu nemam mnogo.) Ja cu se vise bazirat na tehnicke stvari, i kako sam osmislio svoj sistem. Dakle do 6L max, s time da je moja pumpa slabija jer sam pogrijesio u matematici :D Zracna pumpa odnosno sama aeracija je jedna na najbitnijih stavki, uz temperaturu vode odnosno okoline. Minimum koji morate imati je 1.4L/min, dok je preporuka 2.25L/min po litri vode. Dakle za 6L čaja (12L tekucine za zalijevanje) trebate pumpu od minimalno 8.4L/min, a optimalno bi bilo 13.5L/min. (Iako cu ja radit istu kolicinu za pocetak sa 7.5L/min pumpom sto ce utjecati na vrijeme kuhanja u konacnici vrlo mnogo.) Treba vam kanister od vode ili jos bolje onu bocu za aparat s vodom (ima ih u maloprodaji nisu nešto pre skupe.) Par metara crijeva za zrak. Ovisno o broju izlaza na pumpi sistem da se svede na jedan air stone. Ima raznih velicina i ovi cilindricni mogu podnesti dosta velik air flow, ovisno o duzini. Iako na ovom koji ja trenutno koristim je max airflow 5l/min, a ja ga koristim sa 7.5l/min bez nekih problema ili opterecenja na pumpi. Bubla ko lud :D Najlaske mi bilo na sliku predociti sistem. pa eto "umjetnicko djelo" iz painta :D Sistem sam smislio tako da se ne koriste vrecice kao sto ih Bizzo koristi iz razloga sto cirkulacija samih cestica caja odnosno brzina strujanja istih, utjece na trajanje kuhanja caja koje moze trajati od 12 do nekih 40+ sati ovisno o pumpi i temperaturi. Dok su u vrecicama njihovo kretanje je vrlo malo i dulje im treba da se razgrade, iako je temperatura od cca 24°c drugi faktor koji utjece na rad bakterija i brzinu kuhanja caja. Razbijao sam glavu kako ubrzati taj proces, smisljam vec par dana razne sisteme aeracije vode i ubrzanja kretanja cestica, reklo bi se da se na greskama uci tako da je meni otislo pola kile caja dok nisam otkrio efikasan sistem, koji mi je doslovno bio ispred nosa. Okreni kanister na cep, u cep air stone s punom snagom pumpe (jedino je ovdje potreban, jer ljevkasti oblik koji dobijemo sve odradi ostalo.) i prepusti ostatak fizici. Jer cestice caja su teze od vode i stalno padaju dolje, a ludi air stone ih gura nazad gore. I time postizemo ubrzanu razgradnju. Prvo pricvrstite kanister da se ne preokrene, jer recimo moj vibrira toliko da trese stolic na kojem stoji. Smjestite kamen na sredinu odnosno u cep, nebi bilo lose da stavite neki sterilan predmet da kamen ne propadne unutra skroz jer onda manje bubla (ja sam ubacio komad crijeva.) Ulijete vode po potrebi te upalite pumpu (ukoliko nemate neki filter za vodu koji uklanja klor, ostavite preko noci da izbubla vodu i izbaci vecinu klora.) Nakon vode dodajte sastojke caja, melasu prema kolicini caja koji koristite. Ja trenutno kuham 2L, stavio sam 6ml melase i 100g caja, te cu sutra dodati jos 6ml melase. (po litri ide 50g i cajna zlicica melase), temperatura u sobi je oko 25°c tako da ce i voda ubrzo bit priblizne temperature. Evo video kako to izgleda u proto tipu u kanisteru od 3L koji sam nasao skoro pa pored ceste :D emVWp Aeratizirana voda je dobra i kod reguralnog zaljevanja jer je bogata kisikom, tako da se ne ustrucavajte bublat vodu za zaljevanje ako imate pumpu. Samo nemojte zaboraviti na PH vode jer aeracija vode ph podize do 8.4 nekada i vise. Koristite obavezno neki organski ph obarac da ne ubijete dobre bakterije koje su vam glavni radnici na farmi. (plagron lemon kick, limun, ili organska limunska kiselina) Također koristenje organskog ph obaraca dozvoljava vam da oborite ph na 6 i zbog svoje brze absorpcije ph ubrzo raste i biljka između zaljevanja ima pristup svim mikro i makro nutrijentima. I zadnja stavka pumpu uvjek drzite iznad povrsine vode jer ukoliko je crijevo kratko doci ce do povratnog tlaka i unistiti pumpu.

apr 2022.

#6
Ima za kupit sigunosni ventil,kad netko nije doma,nestane struje,a ako pumpa nije na visini(kako je kolega opisao),stave se ovakvi ventili i onda ste bez brige! Kad je pumpa na podu,voda mo~e u i u samu pumpu.... Poslao buraza po te,retard mi donjeo ove. On je mislio,kako su metalni bolji i imaju pipu:lol: A ovi su samo za zatvaranje jednog izlaza,ato meni ne treba, uope.a ta dva ventila,koataju ko 6m crijeva i 4 air stona,zajedno! Ja u aj radit u tla noj boci od 8l (stane skoro 10l) i tako baca vodu van boce. Mo~e se koristiti i neka kanta,ali onda se treba pobrinut,da air stone ostane u vodi! Jedan air stone ide u vre icu sa materijalom,a ostali u vodu. Tako mjeaa i materijal i vodu! Za obogaivanje vode kisikom,ima sad ovaj emmiter,imaju ga neki pet centri i da sam znao ata je,uzeo bi ga..... a-QouKOGApU @FatOne ,jel ima negdje video,gdje se spominje zaato se di~e ph? Jer , kad stavim malo gnojiva,nebitno koje,ph opada,a zaljevam sa time i nemam problema,a bubla mi cijelu no ,nekad i du~e!
PalmaLEGENDA

apr 2022.

#7
Marac bavim se akvaristikom godinama i ti emmiteri su glupost. Druga stvar zracne pumpe ne obogauju vodu kisikom tako sto se mjehurici tope u vodi vec mreskanjem povrsine vode. Pogledaj po akvaristickim grupama i vidjet ces da vecina akvaristia uopce ne koristi zracne pumpe jer imaju namjesten povrat iz filtera da im mreska povrsinu vode. Pravio sam jucer caj po prvi put i primjetio sam da sva zemlja fino legne na dno, tako da se bez problema moze i bez vrecica za caj.
FatOneZMAJ

apr 2022.

#8
Nisam nasao nista osim da ga kao postavlja na otprilike 8.4ph, ako je visi navodno ce ga spustiti na tu vrijednost, ako je nizi podici ce ga. Sam pojam aeracije znaci zasicivanje kisikom, zracna pumpa pod tlakom nabija zrak u vodu i time se spaja s vodom tj obogacuje se voda kisikom u toj mjeri da izbacuje van mnogo ostalih tvari. Sto se tice akvarija, vecina ljudi ima dovoljno biljaka u vodi gledajuci prema omjeru riba, pa im aeracija nije potrebna. To sto akvaritisti zele je njihova stvar, mi zapravo zelimo to mrskanje i to u sto vecoj kolicini jer doprinosi razgradnji. Evo nakon 12h kuhanja skuhan je bolje nego prijasnji nakon 24h+,postaje sve gusci, a "caj" sve sitniji, na kraju kuhanja taloga bi trebalo biti 50% manje. 5KGap Marac, Ph vjerovatno promjeni zbog toga sto makne sve te plinove i ostalo iz vode pa poprime PH zraka (i guess). Probaj s vrecicom ali nisam bas bio zadovoljan kako air stone radi u njoj, a i stvarno nije problem uzet u ljekarni sterilnu gazu za cca 2-3€ miran za par godina filtriranja :D Ovako bocu naopacke dovoljno velik air stone da podnosi snagu cijele pumpe i sve leti po vodi, a ostalo fizika radi, i kemija :D (Isto tako pazite da bude sve sterilno s vase strane, jer sam u jednoj turi necime kompripirao caj i stvorila se neka vrsta pljesni ili neceg sto je izgledalo i doslovno smrdilo na neispravno.) @Palma Da prostis nije govno nego se pas posro.. Airstone nabija mjehurice ondosno zrak, koij ulazi pre brzo da bi se topio u vodi ali zato uzrokuje ajmo rec nuspojavu odnosno uzburka povrsinu gdje se zapravo voda obogacuje zrakom. Znaci da nema airstona i pumpe treba nam nesto drugo da bi se isti proces odvio. Govoris moje rijeci samo u drugom obliku. Aeracaija vode je prozracivanje vode po definiciji, na koji nacin? nebitno. Pumpa i air stone uzrokuju to, isto tako bi i na druge nacine mogli postici isto ali to nije tema, isto kao ni akvartistika. A u svakom slucaju bublanje vode dode kao vrsta filtracije i svakako doprinosi kvaliteti vode. A cilj posta je bio kako lakse i brze skuhati caj, a ovaj gore je najjednostavniji i efikasniji na male kolicine caja. Nije isto kuhati caj 40+ sati ili svega 20-tak. Skrenuo sam paznju na to sto uzrokuje koje procese i ubrzava sami proces. a ti ides ispravljati nesto sto je zapravo tocno, ali po tvom strucnom gledistu (akvartistika) nije sroceno u pravilnom obliku. Nama nije ovdje bitno kako dolazi do toga bitno je da se to desava. Tebi u akvarijima gdje neke ribe ne vode nemirnu i uzburkanu vodu to nije opcija, ali nama ovdje jest i zaprovo potreba.
PalmaLEGENDA

apr 2022.

#9
Do prije koju godinu sam imao 2 kubika akvarija, sada sam na nekih 700-800l i bavim se akvaristikom 10-tak godina, tako da stvarno ne mislim ulaziti u rasprave s tobom jer nemaa pojma o emu pricas, a i offtopic je. Moj komentar se odnosio na post od Marca o obogaivanju vode kisikom i da ne baca novce na gluposti.
BizzzoZMAJ

apr 2022.

#10
U svakom slucaju imate obojica pravo. Samo trebalo bi jedno 12 postova da dodjete gdje treba. Nema potrebe da se dize tenzija. Obojica dajete ogroman doprinos i hvala Vam za to. :) Mreska se povraina moma ku kad se moja dva kamena dole potope. Kako kisik dolazi i kako klor ili sta vec odlazi mozda je i manje vazno u detalj jel. Ono sto je bitno da napravimo shemu da dodjemo do toga da idemo u auto modu :D Znaci ono, da imas spremno stalno prakticki caja kad ti treba i da se ni ne trzas oko toga. :D

apr 2022.

#11
Meni se skroz svia ova organska renesansa! :banana_rasta: :vutra:

apr 2022.

#12
Gledao sam nekoliko videa(pravi razlog nisam našao) i kod probijanja površine vode,voda iz zraka može povuči plinove(tipa Co²) i jedino mi to ima smisla(to sam jedino našao). Ph ne spominju,samo plinove i kako nije dobro za ribe ili vodu.... Nemojte se svađat oko toga,nije vrijedno. Obojica želite pomoći i hvala vam na tome :thumb:
PalmaLEGENDA

apr 2022.

#13
Kod probijanja povraine voda otpusta co2 u zrak. Co2 spuata ph vode. Dok saturacija kisika podi~e ph jer je alkaican. Npr.u ljudskom organizmu ako je osoba iz nekog razloga pod aokom diae plitko i brzo, ph krvi moze narasti sto je opasno za organizam zato se daju sedativi da bi se disanje smirilo.
BizzzoZMAJ

apr 2022.

#14
E tako. Znaci, ako gledamo pravilnik, nitko od nas nee kuhati 20l aja odjednom. Druga stvar, aj nakon kuhanja treba ili ocjediti ili nekako prije kuhanja napraviti da ne moraa. Srezat u korjenu. Tako sam i ja naru io vreice za aj. Manje vreice dimenzija 7x9 cm, primaju cca 25g. Znaci 2 vreice na 1l aja. Rasporedim 1kg na 40 vreica. I kasnije samo kad treba kuhat doslovno kao aj :D
SomaseedsAMBASADOR

apr 2022.

#15
PLANTS really like the tea. You will see directly a difference in the plant vibrations.
BizzzoZMAJ

apr 2022.

#16
I tako, vrijeme je za novu turu caja. Ovaj put ubacujem presanu morsku travu :) Kazu da zubi trnu od nje. Pa da vidimo :D Caj sam zadnji put podijelio u vrecice po 25g. 2 vrecice na litru vode. U ovom slucaju stavljam 75 % jacine caj + Melasu + Morsku Travu. I na grgljanje barem 48 sati.
FatOneZMAJ

maj 2022.

#17
Idemo nova tura ovaj put kako sam zamislio, samo je ostalo jacu pumpu kupit u buducnosti. I 100 kila caja :D Balon od vode 19L (dno odrezat brusilicom ili nekom ubodnom pilom najbolje, jer je okrutno tvrda plastika.) Balon ima za kupit u svakom trgovackom centru cca 5€, pun naravno :D Ja sam smjestio balon okrenut naopako u kantu, u sredinu balona air stone, i ulio vode (koristim filter vode Aquaphor Moders model 2 za prociscivanje, filterom uklonim 99% klora i ostalih sranja. Radi na principu aktivnog uglja i spuzve neke.) zbog filtera ne bublam vodu prije dodavanja caja nego samo sipam caj odmah nakon uljevanja vode. 4L + 200g Soma caja (melasu cu dodat nakon nekih 2h kuvanja dok se malo sve to sjedini samo po sebi.) A5XMr Caj cu kuhat nekih 30h, mozda vise ovisi kako ce ici. Koristim ga za zaljevanje soma mixa koji je zamjesan tamo 25.2. nece jos u pogon ali Soma kaze sto dulje stoji to bolje ;) Pola caja za mix, drugu polovicu cu iskoristit u outdooru za pripremu zemlje u rupama.
SomaseedsAMBASADOR

maj 2022.

#18
Good job
BizzzoZMAJ

maj 2022.

#19
Odlicno. Kako je proslo sada vec neko vrijeme, javili su mi se ljudi u medjuvremenu s pitanjem STA AKO NEMAM VREMENA DA BUBLAM VODU? ili recimo STA AKO IMAM MALI STAN I NEMAM MJESTA. Tekucina koja se daje u vodu i rijesava se svega sto biljkama ne treba i skodi. Klora, kloramina i ostalih necistoca ili dodataka u vodi. Takodjer dodaje malu kolicinu vitamina B. Preporuka. Ja sam narucio 2.5 litre preparata. Kazu za 25 000 l vode. :) Uglavnom, ako nemate vremena, ne zelite kupiti pumpu ili sta god da je razlog. Evo instant rijesenje :) :) @Somaseeds I believe that you have a bucket like this one in your room? / Vjerujem da imas i ti ovakav kanister? :) Link
BizzzoZMAJ

maj 2022.

#20
Pozdrav svima. Naime, imamo nove provjerene informacije vezane za slanje ovog proizvoda za Bosnu. @kiseonik @Brrrrrr su kontaktirali carinsku sluzbu. Odgovor je slijedeci. "Predmeti do 300 KM vrijednosti kupljeni s internet trgovine ne podlijezu carini ni pdv-u, predmeti do 600 KM koje prevozite sami preko granice ne podlijezu carini ni PDV-u." Soma Caj koji se salje za Bosnu na sebi nece imati naljepnicu. Zajedno s cajem ce se printati Tehnicka lista koja navodi sastojke samog caja u deklaraciji + racun. U slucaju da se desi da carina trazi toksikolosku analizu proizvoda, kupac bude obavijesten i u mogucnosti je odbiti testiranje. To je dogovor sa Somom. U tom slucaju, Soma ce poslati narudjbu opet ili vratiti novce.
BizzzoZMAJ

jun 2022.

#21
Manufaktura :D
ĆyroZMAJ

okt 2022.

#22
Samo zelim upisati ovdje da @FatOne sistem kuhala radi kako treba. Jedino sto sam maknuo okrugli air stone i stavio valjkasti, i malo ga ukrivio na stranu. Jako malo cestica prodje i zaglavi se oko air stona. Kuha dobro. a imam jos bolju ideu, ako air stone bude suradjivao kako sam zamislio, napravit cu jos bolje kuhalo gdje nece nista cestica ostajat u dnu, vec ce sve konstantno cirkulirat u kuhalu.
BizzzoZMAJ

okt 2022.

#23
Bitno da ti uspijevaa kesice izbjei :D kod mene i dalje kuha na standard na in. Jedino sto dam uzeo onaj kamen 10 cm promjera i taman stane na dno posude. aja mi dodje da popijem nekad i ja malo :D
BizzzoZMAJ

nov 2022.

#24
Vidim da i dalje ima zabune i zbunjenosti pa evo kratko. Danas nisam imao vode iz odvla~iva a pa koristim trik. Proizvod za uklanjanje klora i kloramina iz vode. 1ml na 5 l. Nakon toga tipa kaaikica melase Ili meda. Promijeaajte to sve skupa, ubacite kamen od pumpe i aj. Ja caj pakujem u vreice da ne moram kasnije cijediti. Ovdje prikazano je idealan na in pripreme aja. Ovako e se grgljati cca 48 sati. Ukoliko nemate volje ili vremena, tu koli inu caja koju bi grgljali, dodajte biljci gore na gornji sloj zemlje, malo zarujte sve skupa i opet ovom deklariranom vodom. Rezultati su samo ccca 7 do 10 posto slabiji u gramazi. Kvaliteta ostaje ista. ggokda
RAOZA.ZMAJ

nov 2022.

#25
Evo da se i ja javim u ovoj temi. Joa pre 15+ dana aj je stigao u Bosnu. @Somaseeds je poslao, zatim je za 9 dana stiglo u moje ruke :) Naru io sam samo aj, dobio sam soil gratis. Hvala punooo!!
Johnny666AMBASADOR

nov 2024.

#26
Jel se moze taj caj muckat u kupovnoj vodi? Znaci bez ikakovog ciribiranja, muckanja i pumpe? Gledam vec duze vrijeme da isprobam sve sto Soma nudi , pa me zanima jel ima neki shortcut za taj caj.
BizzzoZMAJ

nov 2024.

#27
Da. Nego sta. Gledaj samo da odstoji malo voda, ili kupia onaj naatimava vode u zoo shopu za akvarij. Uklanja klor jel. Mozes i aj samo kaaikom dodati na vrh zemlje. :rasta: Dodaa kg aja Takodjer kad pripremaa soil mix :D
Johnny666AMBASADOR

nov 2024.

#28
Hvala, narucit cu sve pa iduci grow probam

nov 2024.

#29
@Johnny666 Aqua san ti se zovu preparati koje trebaa..... Ima ih viae vrsti,kod nas se to zove kondicioniranje vode, obija klor i teake metale. To ve inom kapaa u 10L vode,jer moj ide 5ml u 250L vode! https://www.pet-centar.hr/products/prodac-aquasana-sredstvo-za-kondicioniranje-akvarijske-vode?variant=46057687941396 Evo da ne tra~ia,jer ih ima....
BizzzoZMAJ

nov 2024.

#30
Ne smeta ako se stavi vise. Ja ga stavljam odokativno u ep kao od boce :D pa Ljuljnem uvijek vise malo.
sergio11AMBASADOR

nov 2024.

#31
To ubacujes u svaku pripremu caja i zaljevanje? Kad nemas vode u ovlazivacu jel, ili grijesim? da znam kupit :razvaljen::
BizzzoZMAJ

nov 2024.

#32
Svaki put kad nemam vode od odvlazivaca. Evo npr ve eras mi se poklopilo da moram u 3 boxa zaliti istu vecer pa sam korisitio na 10l 3 epa ovoga.
ĆyroZMAJ

nov 2024.

#33
Ja imam doslovno neku pipetu u koju povucem dva centa uz cijev i dam. Vise ne skodi al ne sad ono overkill totalni. Ako grgljas vodu, vidim da ne zelis, ali ako grgljas vodu mozes stavit da se grglja neka 24 sata prije zaljevanja pa nemoras niti kondicionirat vodu s ovim preparatima. Osim toga 15ak-20 min grgljanja pred zaljevanje obogati vodu kisikom a to nije lose za korijen i biljku opcenito.
Johnny666AMBASADOR

nov 2024.

#34
A vidit cemo sta ce ispast na kraju. Trenutno sam u pola growa, biti ce gotov pocetkom prvog mjeseca. Koji tjedan prije cu naruciti sve od some pa probat uspjesno odradit i tu verziju growanja.
BizzzoZMAJ

nov 2024.

#35
Sto ti du~e stoji Sacred soil Set zamjesan je bolje za biljku. Ostavi si barem 3 tjedna, moja prepruka je i 4-5. :D
shnPOZNAVALAC

feb 2025.

#36
I ovdje imam pitanjce, oprobao bih se i sa cajem, gledao sam recept na build a soil (izmedju ostalog) i to mi se nekako cinilo najlakse(voda glisnjak i melasa). Tu kazete da je somin caj samo EWC i high P bat guano, pa ima li smisla onda u ovaj buildasoil recept dodat samo guanokalong powder i odoka koliko? Zlicu? Budzet je prekoracen i ne mogu sad nis vise narucivat da ne kompliciram i narucim samo soma caj lol
BizzzoZMAJ

feb 2025.

#37
Ima smisla. Ne smeta i testirano je u par dnevnika. Kad radia aj mo~ea dodati doslovno sta god ~elia. Od tih dehidriranih gnojiva.
shnPOZNAVALAC

feb 2025.

#38
hvala, pokusat cu tako, ne komplicirat puno, za prvi put samo ova tri sastojka. U dnevnicima se pomalo gubim, procitao sam ih puno ali pomijesa mi se koliko toga ima i koliko kombinacija. trebao bih se i ja potrudit vodit dnevnik, mozda bi mi i rezultati bili bolji

feb 2025.

#39
Na kanalu Build a soil,Jeremy Silva i pokuaava objasniti zaato on stavlja sve ato stavlja i dok je organsko uvijek poma~e. S time,da se i mo~e bez ve ine tih stvari,ali iz iskustva,jedine oscilacije koje Cannabis voli su kod hrane/gnojiva. Pogledaj koje su informacije bitne,da ti se da bolji savjet i otvori dnevnik,napiai sa ime raspola~ea,koje su ti namjere i dobit ea smjernice ato radit,ato ne , zaato i kako...to ti obe ajem,ako ti se nitko ne javi,tagiraj me,mada budea vidio da ep dobit i previae informacija za po etak,ali bolje tako,nego obrnuto. Mo~da si i zapo eo,slabo pamtim nicove,ali to je najjednostavnije za tebe,a UVIJEK prati savjet samo jedne osobe,druge pro itaj ,pokuaaj shvatiti koje su razlike,jer svatko ima svoj pristup uzgoju. itaj dnevnike koji su od po etka pisani kako treba,prvi post sve dostupne informacije,jer ako pro itaa jedan dobro napisan dnevnik,pa jedan koji traje od 1999.' i joa je u vegetaciji,njih zaobiea(nekima treba koji eon dulje,ali iz razloga,jer ne ~ele sami niata itat,ne pamte i svaki grow ih se vodi od zaljevanja do zaljevanja). Vjeruj mi vodit dnevnik je najjednostavniji na in u enja i spremanje informacija,ako te to zanima,ne e ti trebat dugo da pohvataa te sitnice,jer stvarno tu nema ni ega ato jedna ,normalna osoba nebi mogla shvatiti. Uvijek ka~em,ako sam ja mogao,mo~e svatko i joa tako mislim. Da se spamam dulje,neka te ne plaai uzgoj, stvarno mo~e biti toliko jednostavno,samo mi sami u 90% slu ajeva zakompliciramo situaciju. Sretno :thumb:
shnPOZNAVALAC

feb 2025.

#40
Procitao sam cuda na usi mi ide, ali s praksom nisam bas najbolji. Prosle god sam otv jedan od tih dnevnika iz 99. Potrudim se ovaj put odradit ga do kraja. Hvala na podrsci :D
BizzzoZMAJ

22. jul 2025.

#41
Posluaao ovjek pa uveo pakiranja od 5kg. Cijenovno Takodjer prilagoenije + i dalje 50% popusta za lanove foruma :D
ĆyroZMAJ

22. jul 2025.

#42
Malo po malo, ali sigurno, Somina prica se konstantno unaprjedjuje. I to bas volim vidit. Kada je sve krenulo bilo je neizvjesno i nista vise manje nismo znali, mi koji smo krenuli s tim njegovim organskim uzgojima. No polako kroz nekoliko godina, to je danas sasvim druga prica. Kombinacije svakakve su moguce, kome se neda i nema prostora sam radit svoj caj, kupi ga evo sad jos jeftinije i prakticnije. Nemoras ni grgljat, samo ga naspes kasikom i zalijes vodom i melasom.. to sam ja radio pola cvjetanja s Malawi. Ne vezano za temu, evo nova sorta, frisko svjeze sjeme, u 15-18 sati popale svih 7 na povrsini vode, doslovno prekjuce kasno popodne ih potrpao u seedstarter mix i jutros sve izisle. Dvije cimaju zemlju, izici ce danas. Sve je moje osobno misljenje izvuceno iz skoro 4 godine uzgoja u somasoilu uz cackanje s guanokalongom. Sto duze growam ovako, sve mi se vise svidja.
Johnny666AMBASADOR

23. jul 2025.

#43
@Bizzzo Da li je to vec u ponudi ili si ti dobio na test? Jer ja ne vidim u ponudi niti caj niti zemlju.
BizzzoZMAJ

23. jul 2025.

#44
Nije jos u web shopu, staviti ce im dodje u distributivni centar. Uskoro ka~u :)
ĆyroZMAJ

5. avg 2025.

#45
Hajde da okacim i ovdje, tema je ionako “Kompostni čaj” :) Sta se grgljanja/kuhanja caja tice, zakljucili smo da je 24 sata neka optimalna duzina grgljanja, no dosta puta sam ga na vrat na nos grgljao po 4-6-10 sati, a nekad i po 48 sati pa i jace i sve je to ok. Kod duzeg grgljanja valja pomirisati caj i jako je jednostavno, zemljasti, zemljasti/slatkasti ugodan vonj je ok, a kada vise nije ok ili je kontaminirano necim, odmah se po mirisu skuzi. U caj kad grglja se moze dodati bas bilo sta od praskastih, u vodi topivih gnjojiva. Ja trpam guano i ponekad pepel palme od Guanokalonga plus od Biobizza cal mag iz razloga jer su odmah dostupni biljci otopljeni u vodi i uz somaset koji to nije vec se treba razgradit bakterijama su top kombinacija na kratke i duze staze i biljka nikad nece bit gladna i uvjek ce zagarantirano bit u top formi. Ovo je moje “kuhalo” za caj. Kuhalo zato jer zvuci puno bolje nego npr “grgljalo” :D Detaljnije cu opisat kako sam ga napravio jesenas/zimus, jer mi se ne svidja izvedba spoja za zrak dolje na ovome, iako je 1/1 funkcionalno, prepravit cu ga pa cu sve upisat. Ovo mi je drugo kuhalo. U biti baza je pojilica za kokoske. Uz mrvicu prerade ispadne 1/1 kuhalo. Ova pojilica je kupljena u Jematva Zorni u Splitu, tako da slicne vece poljoprivredne trgovine/apoteke bi morale imat nesto ovako. 50ak€. Dolje cu opisati postupak pravljenja svog kompostnog caja. Kako je fatOne iza rekao, mogucnosti i kombinacije pravljenja svog vlastitog kompostnog caja su neiscrpne. Baza ce uvjek biti glistnjak (worm castings) a ostale sastojke mozete mjesati po svojim potrebama i po vasem vlastitom nacinu i pristupu uzgoju. Ja dodajem samo guano. Ni ne vidim nesto ekstra sto bi se moglo jos dodati. Kupim worm castings od plagrona u vreci od 25l, to bude nekih, ovisi koliko je vlazna vreca od 12-15kg castingsa. Takodjer od plagrona uzmem i guano. Ja uzmem po 9-10 kilograma kantu. Volim njihov guano jer sam cudan pa mi bas odgovara kako je minimalno preradjen, bude perja od ptica unutra, smrdi po amonijaku plus neki teski smrad nenormalno. Prava stvar. :thumb: Danas sam bas zamjesao dvije vrece i napravio si skoro 30kg caja. Na jednu vrecu castingsa sam inace dodavao nekih 600g plagronovog guana, medjutim ovaj put sam odlucio malo pojacat caj da isprobam, pa sam na 15kg dodao kilogram guana. Na ovaj nacin caj koji sam po sebi ima ulogu da obogati tko korisnim bakterijama, sam biva obogacen s nesto mikro i makro nutrijenata biljci potrebnih za razvoj i cvat a da su joj instant dostupni, topivi u vodi. Nije da sam vadio gliste i trpao ih na vrh, valjda kako mi castingsi stoje na vlaznom i toplom mjestu, a kupio sam ih ima 4-5 mjeseci, gliste su se nakotile poprilicno. Uvjek bi nasao pokoju u plagronovom mega wormu ali ovaj put ih bas ono na desetke i desetke. U svakom slucaju sudbina im je svim ista. Idu u kompost. Jer nakon dodavanja svog tog guana i zatvaranja u kantu vise se niti jedna ne mrda vec nakon nekoliko sati. Jel postoji u strucnoj terminologiji pojam “worm meal” e pa sad postoji :D Znam da je danas uz ove popuste i opcije vecih pakiranja caja nepotrebno zamarat se i prljat s mjesanjem svoga, ali evo, naletit ce nekad neki indijanac kao ja pa nek mu stoji zapisano moje iskustvo. :vutra:
satarushLEGENDA

25. nov 2025.

#46
trebao bih pomoc koja pumpa i kojeg kapaciteta bi mi bila dovoljna za izradu manje kolicine caja, npr ako zelim po kuhanju radit od jedne do 3-4 litre caja? mislio mozda ubost nesto na black fridayu na amazonu ovih dana... po fatoneovom proracunu je je broj litara caja * 2.25 po minuti... znaci za 4 litre caja to 9 litara u minuti, znaci 540 litara u sat vremena? koliko vidim na amazonu, ni ova "najveca" pumpa koja je za akvarije od 600 litara sa protokom od 400 l u sat vremena, je knap , doduse zadovoljit ce onaj minimum od 1.4 litre po minuti? jesu li to te brojke ili sam "omasio ceo fudbal"? cinilo mi se puno s obzirom na taj protok, ocekivao sam da ce i pumpe za manje akvarije tipa 50-100 litara bit dovoljno za 3-4 litre caja koje radimo u kantama od 4-5 litara, al ako je tako, ok
sergio11AMBASADOR

25. nov 2025.

#47
@Bizzzo jos uvijek nista od velikog pakiranja aja i soil mixa :oops::oops::rasta::rasta:
BizzzoZMAJ

25. nov 2025.

#48
@satarush Nisi nista omasio. Treba ti minimalno protoka zraka da ne stoji voda i da se ne stvaraju anaerobne bakterije. @sergio11 Sta da kazem. Ne radim osobno ja na tome. Neka kolicina je otisla na distributivni centar ali se prodaje preko drugog weba. www.sacredsoil.nl
satarushLEGENDA

8. dec 2025.

#49
pozdrav ekipa, evo pokusaj sa soma cajem, radim turu od 3 litre (150g tea mix+1.5 zlica suhe melase), kanta je vjerojatno presiroka (25 litara) , al hoce li radit posao za prvu ruku? caj cu procijedit sutra kad dode vrijeme zaljevanja (nisam imao vrecice za caj, a lako procijedim za cjedilom u lijevku). jos nesto me zanima, vidim da se moze caj kombinirat s vodom (1:1 tj koliko caja, toliko vode ili cak 1:2) , no moze li se zalit i samo cajem ili je to prejako? ili npr ako je mix caj voda 1:1 ili 1:2 , da li i dalje vrijedi zaljevanje jednom tjedno s tom kombinacijom ili moze ic svako zaljevanje?
BizzzoZMAJ

8. dec 2025.

#50
Nego sta ce. :) Mozes 1:1, nece biti prejako :) Ali samo onima sto su ogranik. One na hesiju neznam :) Svako drugo zalijevanje je i vise nego dovoljno. Jednom tjedno kontam idealno.
satarushLEGENDA

8. dec 2025.

#51
jasno jasno, ide to samo za organik. hvala na odgovorima, neka kr kanje krene
BizzzoZMAJ

pre 16d

#52
Momci, kuha li se kakav caj? :rasta:
ĆyroZMAJ

pre 15d

#53
Bome moje kuhalo skuplja prasinu :)
BizzzoZMAJ

pre 15d

#54
Kod mene se pocele buniti bilje i cvijece sto im ne kuham vise, pa reko da vidim jesam poludio :rasta:

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se