Familijo!
Voleo bih da olakaam po
etnicima/novim korisnicima foruma snala~enje, svi smo svedoci da se pojedina pitanja konstantno 'vrte' i neretko izazovu i podsmeh i gnev - tako da u u ovom postu objediniti odgovore na sve uobi
ajene nedoumice, uz korisne linkove ka temama koje bi im mogle dodatno pomoi
Moj skromni doprinos ovom divnom mestu, a sve u cilju najbitnijeg: ljubav, znanje i poatovanje! :D
Nove kolege!
Dobro nam doali!
Ne otvarajte nepotrebno teme, na forumu mahom sve ve piae :)
Ukoliko imate problem sa biljkom, mo~ete potra~iti pomo mentora ovde:
https://www.vutra.org/forums/mentorski-kutak.60/
ili postaviti pitanje ovde:
https://www.vutra.org/threads/ako-imate-problem-ovdje-mo%C5%BEete-pitati-iskusnije-%C4%8Dlanove-za-pomo%C4%87.11083/page-1123#post-779413
U nastavku slede odgovori na uobi
ajena pitanja novih growera, sa korisnim linkovima
Sretno u avanturi, i sa nadom da vidimo neki vaa dnevnik uskoro :)
Obavezno pro
itajte pravilnik !
Ljubi brat !
::banjahanje::
SEME
- Gde mogu kupiti kvalitetno seme?
Na vrhu stranice ea videti banere sponzora foruma, a i ina
e postoji dovoljno informacija na internetu o dostupnim bankama koje aalju seme u tvoju zemlju. Uvek se potrudi da pro
itaa i utiske o bankama semena, pre same kupovine
https://www.vutra.org/threads/kupovina-semenki-bez-opisa-pakovanja-i-relevantnih-podataka.1870/
https://www.vutra.org/threads/naru%C4%8Divanje-sjemenki-zabranjeno-reklamiranje.1759/
- Mogu li koristiti seme iz uli
nog paketa, i ata da o
ekujem ato se ti
e kvaliteta?
Ukratko - mo~e, ali je rizik veliki. ak iako je bila vrhunskog kvaliteta (a to je neophodan preduslov), postoji mogunost da u sebi vu
e gen hermafroditizma, i da e potomci biti hermiji puni semenki. Bez znanja o genetici i kako je ta
no opraaena - putem mu~jaka, od strane drugog hermija, ili zbog stresa - rizik je prosto veliki. Vreme je jedina stvar u ovom hobiju koju ti niko ne mo~e nadoknaditi. Besmisleno je troaiti mesece da bi se na kraju mrvile samo semenke a ono malo biljne materije udaralo k'o C vitamin. Uvek je bolje doi do kvalitetne genetike.
- Kako da
uvam seme, i koliko dugo je vijabilno?
Idealno u fri~ideru (ne zamrziva
u), u posudi koja ne propuata vlagu. Mo~e se koristiti i nekoliko godina kasnije, ali sa svakom godinom opada procenat klijavosti.
https://www.vutra.org/threads/skladi%C5%A1tenje-%C4%8Cuvanje-sjemenki-kanabis.21894/
- Koliko je sigurno poru
iti online, i ata ako carina otkrije poailjku semenki?
Sigurnost niko ne mo~e garantovati. Uglavnom se deaava da stopiraju/vrate poailjku, velika je retkost (prili
no sam siguran da im se ne isplati dokazivati na sudu nameru gajenja, i da iz tih semenki ni
u ~enke) da zbog toga zakucaju na vrata. Bilo kako bilo, oprez je majka i savet je da se ne poru
uje na adresu gde je grow
https://www.vutra.org/threads/kupovina-internetom-i-sigurnost.208/
BILJKA
- Kako i kada najranije mogu da prepoznam muaku/~ensku biljku?
Kad biljka dostigne polnu zrelost, ulazi u tzv "preflower" - u zavisnosti od kultivara, kod fotoperiodnih je uobi
ajeno oko 45 dana od klijanja, (automatici ve po
inju sa cvetanjem oko 30tog dana) i tad se sa sigurnoau mo~e utvrditi pol
https://www.vutra.org/threads/prepoznavanje-muske-zenske-biljke-i-hermafrodita.11015/
- Koliko joa do kraja cvetanja, na pakovanju piae osam nedelja?
Vremenski okvir koji piae na pakovanju se odnosi na idealne uslove, a i tada se deaava da treba dodati koju nedelju. Nisu maaine u pitanju, cvetae koliko im treba.
Strpljenje je jedna od mo~da najte~ih veatina za savladati kad je indoor grow u pitanju.
Parametri growa diktiraju tempo, visoke i niske temperature, loa re~im zalivanja, premalo/previae nutrijenata, ventilacije/strujanja vazduha - remete cvetanje, usporavaju metabolizam.
Najsigurnije je uspostaviti dobre uslove u boksu, pratiti stanje trihoma putem mikroskopa i ve~bati strpljenje
https://www.vutra.org/threads/berba-harvest-procjena.12403/page-186#post-778878
https://www.vutra.org/threads/kratak-vodic-kad-obrati-biljku-by-the.7436/
- Koji strain najviae prinosa daje?
Niko ne mo~e odgovoriti na ovo pitanje sa sigurnoau, previae faktora uti
e na kona
ni ishod. Postoje strejnovi koji tradicionalno masivan prinos daju, ali to najpre zavisi od growera i uslova u boksu, a onda i od genetike i fenotipa
- Koji strain ima najviae THC?
Kao i prethodno pitanje, teako je dati kona
ni odgovor, tim pre ato tu "titulu" svako malo drugi kultivar osvoji.
Bitno je naglasiti da nije samo THC bitan, ve kombinacija svih psihoaktivnih komponenti (tzv "entourage effect"), kao i procenat CBD. Postoje primeri sativa dominant kultivara koji su klasifikovani na 18% THC a udaraju znatno ja
e od hibrida sa 25%. U krajnjem slu
aju, sve je do
oveka i individualnog do~ivljaja. Nismo svi isti.
Takoe, potrebno je otklju
ati pun genetski potencijal biljke i imati odli
ne uslove growa da bi se deklarisane brojke dostigle.
- Koja je razlika izmeu indica dominant i sativa dominant kultivara?
Uobi
ajeno mialjenje je da indike imaju "body high" I vuku u obamrlost i pospanost, dok su sative "head high" I bolje su za kreativnost, socijalne interakcije i sli
no.
Nauka ne priznaje ovu podelu, i za nju je razlika isklju
ivo morfoloake prirode: sative uglavnom imaju vei internodalni razmak, rastu znatno viae, uz vei lateralni proboj, imaju manje lisne mase, listovi su tanji i svetlije boje za razliku od zdepastih, d~bunastih indika airokih listova tamno zelene boje. Uobi
ajeno vreme cvetanja za sativa dominant kultivare je 10-15 nedelja, dok je za indike 8-10.
- Koliko biljaka mi je dovoljno da posadim?
Kona
ni prinos ne zavisi toliko od broja biljaka koliko od pokrivenosti i ja
ine svetla, veli
ine potova, uslova growa i same genetike. Dakle jedna biljka u velikom potu i vegetacijom od dva meseca, pod istom lampom u istom prostoru mo~e potencijalno dati istu koli
inu kao i deset biljaka u manjim potovima i vegetacijom od mesec dana. Ideja je da se prostor, tzv "foot print" svetla ispuni od zida do zida kad biljke po
nu sa cvetanjem.
Sve se svodi na mese
ne potrebe growera - uzeti u obzir da je neki standardni prosek 0.5gr~0.75gr / W (HID lampe) odnosno 1gr~1.5gr / W (LED paneli), i da ceo indoor ciklus growanja uklju
ujui i suaenje (ali bez kjura) traje tri meseca minimum (kod automatika mo~e biti krae naravno).
Dakle LED panel od 300W bi bio dovoljan za 300gr-450gr suve materije na svaka tri meseca u proseku, opet, u zavisnosti od efikasnosti svetla, uslova growa, i veatine samog growera da isprati potrebe biljke i potencijalne probleme, ova brojka mo~e biti i znatno vea, posebno sa modernim LED panelima koji imaju znatno veu efikasnost
https://www.vutra.org/forums/projektiranje-prostora-za-uzgoj.56/
- Koju veli
inu potova da koristim?
Stara maksima ka~e: "Bigger root, bigger fruit". Uobi
ajena formula je galon (oko 4 litre) posude za svaku stopu (oko 30cm) rasta biljke. U indoor-u je standard da se ne ide ispod 15 litara, a naj
eae se koriste potovi 20 - 25 litara. Ovo naravno zavisi i od vremena vegetacije, kao i od medijuma - iskusni coco groweri gaje
udoviata u malim potovima bez problema. U svakom slu
aju, manji potovi mogu izazvati root bound, zahtevaju gotovo svakodnevno zalivanje i uvek je bolje imati vei prostor za koren, jer samim tim vea je i verovatnoa masivnog prinosa na kraju.
- Koju zemlju/supstrat da koristim?
Izbor je apsolutno tvoj. Jedini prakti
an savet je ne uzimati nepoznate, jeftine supstrate, neke koje su ve koriaeni godinama, ili su stajali negde na otvorenom po kiai i Suncu, kopati po baati, aumi i sli
no.
Pogledaj po forumu ata kolege koriste, kakvi su utisci, i sigurno ea doneti dobru odluku shodno svojim potrebama i mogunostima.
https://www.vutra.org/threads/zemlja.9972/page-92#post-778247
https://www.vutra.org/threads/zemlja-koju-ne-smijemo-koristiti.15754/
- Koliko
esto i sa kojom koli
inom vode da zalivam?
Zalivanje je gotovo sigurno najvei problem kod po
etnika. Zapravo pre
esto zalivanje, tzv "overwater" - gde nije u pitanju koli
ina vode kojom se zaliva, ve frekventnost - ukoliko biljka tra~i svaki trei ili
etvrti dan, a grower zaliva svaki, ili svaki drugi. Neophodno je pustiti da se supstrat osuai pre sledeeg zalivanja, i da biljka uspostavi ritam tzv "wet/dry cycle", u suprotnom dolazi do pojave aneorobnih bakterija, trule~i korena i sijaset drugih problema. Kanabis lakae podnosi suane periode nego kad se davi u vodi.
Standardna formula je 1/4 litra~e pota (u slu
aju pota od 20 litara, 4~5 litara vode je idealna mera npr), ovo naravno varira u odnosu na supstrat koji se koristi, koliko je porozan ili nabijen, starost i veli
inu biljke itd - ali je otprilike dobar pokazatelj.
Supstrat se zaliva polako, pogotovu ako se znatno osuaio u meuvremenu, u suprotnom e se voda samo sjuriti kroz d~epove i pot nee biti potpuno natopljen. Koren se airi tamo gde ima vlage, a ideja je da se proairi ato viae - viae e hrane uzimati, biljka e biti vea, br~e e rasti i bie vei prinos na kraju.
Bitno je napomenuti da supstrat mora biti porozan, kiseonik mora nai put do korena. Neke od tehnika za dostizanje ovoga su npr koriaenje perlita i fabric potova. Takoe se ne savetuje preterano nabijanje zemlje/supstrata prilikom saenja.
https://www.vutra.org/threads/zalijevanje.12546/
- Koliko
esto i koje doze ubriva da dajem?
Generalno pravilo je da se po
ne od manjih doza pa da se vremenom poveava. Naj
eaa greaka kod po
etnika je ato slepo slede uputstva sa boce, i po
nu sa ubrivom
im biljke izbiju iz zemlje.
Gotovo sigurno (osim ako ne koristia coco) da u tvom supstratu ima dovoljno hrane za prvih par nedelja, pa i viae, pogotovu ako koristia neki od uobi
ajenih za naa hobi.
Uvek je lakae i bolje dodati ako zafali, nego ispirati supstrat kad se nagomilaju soli, strada PH, pojave se znaci toksi
nosti, lockout-a i tome sli
no.
https://www.vutra.org/threads/gnojivo-koje-kad-i-koliko.5200/
-Kada da prebacim na 12/12 ?
Kad se prostor popuni 50%~70% je standard. Kanabis u prve tri,
etiri nedelje posle prebacivanja na re~im za cvetanje proe kroz period rapidnog rasta, tzv "stre
faza", gde pojedini kultivari odu u visinu i preko 100% - ovo je ujedno i poslednja prilika za trening biljke koji e omoguiti da se ujedna
i visina kroanje svuda, kako bi svi vrhovi dobijali podjednako svetla, i da se popuni prostor 100%
Bolesne i slabe biljke prvo izle
iti pa tek onda prebaciti na cvetanje.
- Kako da dobijem maksimalan prinos?
`to bolji parametri growa - temperatura, vlaga, ventilacija, svetlo, re~im zalivanja.
Dobra genetika, trening biljaka, pravovremeno reagovanje na potencijalne probleme.
Strpljenje.
PROSTOR
- Koliki prostor mi treba?
Osnova se planira prema potrebi i mogunostima, ali visina je ono ato je krucijalno - ispod 150cm ne bi trebalo ii, a oko 200cm je optimum. U formulu ura
unati visinu potova, razmak izmeu kroanje i lampe kao i lampe i plafona - ono ato preostaje je za biljku da nesmetano raste
https://www.vutra.org/forums/projektiranje-prostora-za-uzgoj.56/
- Kakva ventilacija mi je potrebna?
Idealno je da se vazduh u boksu komplet izmeni svaki minut. Prilikom odabira outake ventilatora uzeti u obzir da filter i alu-cevi smanjuju protok vazduha u odnosu na deklarisan. Intake mo~e ostati pasivan, biljke ionako preferiraju negativni pritisak (dakle bolje je da su stranice aatora blago povijene na unutra, umesto da aator izgleda kao naduvani balon), ali je neophodno imati i ventilator koji mrda kroanju i meaa vazduh unutar boksa poboljaavajui razmenu gasova, transpiraciju i fotosintezu, ujedno hladei i omoguavajui efekat vetra koji ja
a stabljiku, ne dozvoljava napasnicima da se razmaau i da se plesan zapati po listovima zbog ustajalog vazduha.
Takoe je preporu
ljivo imati i ventilator koji mrda vazduh ispod same kroanje.
https://www.vutra.org/threads/ventilacija.6495/
- Koliko se osea miris u cvetanju?
Zavisi od kultivara, neki se "
uju do Meseca"
im otvoria aator, neki gotovo uopate ne, dok se baa ne pribli~ia. Miris je svakako te~ak, ide u talasima, uvla
i se u zidove i odeu i ostaje dugo. Predostro~nosti radi potrebno je koristiti kvalitetan karbon filter i dobru ventilaciju.
- Moraju li raditi ventilatori 24/7?
Naravno. Ni u prirodi strujanje vazduha ne stane potpuno. Zarad pune kontrole parametara i manje potroanje struje - kupiti turbinu sa senzorom za vlagu i temperaturu koja sama poja
ava/smanjuje protok po potrebi tj zadatim parametrima.
- Moram li koristiti filter?
Preporuka je da se koristi, miris se nadaleko airi i vrlo je prepoznatljiv. ak i sa filterom se deaava da "pobegne" ponekad.
- Koliko
esto treba da se menja filter?
Idealno na svake dve godine, mada umnogome zavisi i od uslova u kojima je radio (najpre vlaga i koli
ina praaine i svega ostalog ato je proalo kroz njega) ali i od kvaliteta samog filtera, tj uglja u njemu. Najjeftinije reaenje je da se kupi aktivni ugalj u velikom pakovanju, i da se menja po potrebi
- Mora li outake izbacivati vazduh napolje, van prostora u kome se gaji?
Idealno je da bude takva postavka, ali ukoliko je cirkulacija vazduha u samom prostoru gde je grow dobra, i konstantan je dotok sve~eg vazduha - nije neophodno.
- Koju lampu/panel da kupim?
Izbor je tvoj, jedino imati u vidu nekoliko stavki:
- Praanjava babina sijalica iz podruma, LED reflektor iz lokalne gvo~are, LED traka kupljena kod Kineza, jeftini COB
ipovi sa Alija i sli
ne varijante ne rade posao, i samo jedu vreme nepotrebno.
Svi mi gledamo da proemo jeftinije, ali za neke stvari
ovek prosto mora malo da "odreai kesu" - svetlo je jedna od tih stavki, pa mo~da i najbitnija jer direktno uti
e na krajnji prinos.
- HID sistemi (MH, HPS) iako znatno pristupa
niji sa cenom u odnosu na LED na du~e staze kroz potroanju struje i zamenu sijalica svakih par godina koataju isto, a neretko i skuplje. Takoe znatno viae greju prostor (ato mo~e biti korisno tokom zimskog perioda npr) ali i imaju manju efikasnost u odnosu na LED, samim tim je i o
ekivani prinos manji.
- Treba izbegavati neproverene LED panele nepoznatih (mahom kineskih) kompanija sa online platformi koji se nude po izuzetno povoljnim cenama a garantuju neke sumanute brojke. Previae se greju, troae mnogo struje, imaju neproveren spektar, nepoznate diode, i ~ivotni vek im je prili
no kratak. U moru tih i takvih panela s vremena na vreme bljesne i poneki biser, to je istina, ali mnogo e manje glava i nov
anik boleti ukoliko se grower odlu
i za neki od proverenih i testiranih brendova.
https://www.vutra.org/threads/svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet.9121/
https://www.vutra.org/threads/led-light-emitiong-diode-cob-e27-zeus-hans-osram-quantum-samsung.1074/
https://www.vutra.org/threads/oprema-razmena-informacija.416/
- Na kojoj udaljenosti da dr~im lampu?
Slediti instrukcije proizvoa
a i iskustva kolegi growera. Postoje i aplikacije koje pribli~no ta
no mere PPFD, DLI i sve ostalo ato je neophodno za nesmetan razvoj biljke i masivnih cvetova
- Koliko e mi biti vei ra
un za struju i mogu li tako da me otkriju?
Ukoliko gajia za sopstvene potrebe, sve i uz koriaenje HID sistema - potroanja struje ne bi trebala biti tolika da izaziva preteranu sumnju.
https://www.vutra.org/threads/potrosnja-struje.1915/
- Kako da spustim/poveam temperaturu/vlagu?
Na~alost, svaki prostor je druga
iji i ne postoji jedno pravilo koje bi reailo ove probleme. Najbolje je pogledati iskustva kolega growera koji su se naali u sli
nim situacijama i odabrati reaenje shodno svojim potrebama i mogunostima
BERBA
- Kada je najbolje ubrati?
Kad biljka zavrai sa cvetanjem :)
Ovde se opet vraamo na pri
u o strpljenju - mikroskop u ruke i gledati trihome, kad odnos mle
nih i amber bude po tvome ukusu, re~i.
https://www.vutra.org/threads/amaterski-vodi%C4%8D-kada-ubrati-biljku-kanabisa.13461/
https://www.vutra.org/threads/berba-harvest-procjena.12403/
- Koliko dugo se suai/kjura biljka, i u kojim uslovima?
`to sporije, nedelju dana je neki minimum, dve nedelje optimum - bitno je da se suae u mra
nom prostoru, ni slu
ajno direktno na Suncu, idealno da je temperatura oko 18C i vlaga 50% ~ 60% uz blagu cirkulaciju vazduha, ali nikako da ventilator bije direktno u biljke.
Posle prebacivanja u tegle neophodno je otvarati povremeno da se ustajao vazduh zameni sve~im.
https://www.vutra.org/threads/su%C5%A1enje-i-curing-metoda.1424/
Sretno u avanturi!
:vutra: