VUTRA
ForumUzgajanjeUzgoj FAQOdgovori na najčešće postavljena pitanja početnika i novih korisnika
LEGACY

Odgovori na najčešće postavljena pitanja početnika i novih korisnika

99 odgovora8,459 pregleda

sep 2023.

#1
Familijo! Voleo bih da olakaam po etnicima/novim korisnicima foruma snala~enje, svi smo svedoci da se pojedina pitanja konstantno 'vrte' i neretko izazovu i podsmeh i gnev - tako da u u ovom postu objediniti odgovore na sve uobi ajene nedoumice, uz korisne linkove ka temama koje bi im mogle dodatno pomoi Moj skromni doprinos ovom divnom mestu, a sve u cilju najbitnijeg: ljubav, znanje i poatovanje! :D Nove kolege! Dobro nam doali! Ne otvarajte nepotrebno teme, na forumu mahom sve ve piae :) Ukoliko imate problem sa biljkom, mo~ete potra~iti pomo mentora ovde: https://www.vutra.org/forums/mentorski-kutak.60/ ili postaviti pitanje ovde: https://www.vutra.org/threads/ako-imate-problem-ovdje-mo%C5%BEete-pitati-iskusnije-%C4%8Dlanove-za-pomo%C4%87.11083/page-1123#post-779413 U nastavku slede odgovori na uobi ajena pitanja novih growera, sa korisnim linkovima Sretno u avanturi, i sa nadom da vidimo neki vaa dnevnik uskoro :) Obavezno pro itajte pravilnik ! Ljubi brat ! ::banjahanje:: SEME - Gde mogu kupiti kvalitetno seme? Na vrhu stranice ea videti banere sponzora foruma, a i ina e postoji dovoljno informacija na internetu o dostupnim bankama koje aalju seme u tvoju zemlju. Uvek se potrudi da pro itaa i utiske o bankama semena, pre same kupovine https://www.vutra.org/threads/kupovina-semenki-bez-opisa-pakovanja-i-relevantnih-podataka.1870/ https://www.vutra.org/threads/naru%C4%8Divanje-sjemenki-zabranjeno-reklamiranje.1759/ - Mogu li koristiti seme iz uli nog paketa, i ata da o ekujem ato se ti e kvaliteta? Ukratko - mo~e, ali je rizik veliki. ak iako je bila vrhunskog kvaliteta (a to je neophodan preduslov), postoji mogunost da u sebi vu e gen hermafroditizma, i da e potomci biti hermiji puni semenki. Bez znanja o genetici i kako je ta no opraaena - putem mu~jaka, od strane drugog hermija, ili zbog stresa - rizik je prosto veliki. Vreme je jedina stvar u ovom hobiju koju ti niko ne mo~e nadoknaditi. Besmisleno je troaiti mesece da bi se na kraju mrvile samo semenke a ono malo biljne materije udaralo k'o C vitamin. Uvek je bolje doi do kvalitetne genetike. - Kako da uvam seme, i koliko dugo je vijabilno? Idealno u fri~ideru (ne zamrziva u), u posudi koja ne propuata vlagu. Mo~e se koristiti i nekoliko godina kasnije, ali sa svakom godinom opada procenat klijavosti. https://www.vutra.org/threads/skladi%C5%A1tenje-%C4%8Cuvanje-sjemenki-kanabis.21894/ - Koliko je sigurno poru iti online, i ata ako carina otkrije poailjku semenki? Sigurnost niko ne mo~e garantovati. Uglavnom se deaava da stopiraju/vrate poailjku, velika je retkost (prili no sam siguran da im se ne isplati dokazivati na sudu nameru gajenja, i da iz tih semenki ni u ~enke) da zbog toga zakucaju na vrata. Bilo kako bilo, oprez je majka i savet je da se ne poru uje na adresu gde je grow https://www.vutra.org/threads/kupovina-internetom-i-sigurnost.208/ BILJKA - Kako i kada najranije mogu da prepoznam muaku/~ensku biljku? Kad biljka dostigne polnu zrelost, ulazi u tzv "preflower" - u zavisnosti od kultivara, kod fotoperiodnih je uobi ajeno oko 45 dana od klijanja, (automatici ve po inju sa cvetanjem oko 30tog dana) i tad se sa sigurnoau mo~e utvrditi pol https://www.vutra.org/threads/prepoznavanje-muske-zenske-biljke-i-hermafrodita.11015/ - Koliko joa do kraja cvetanja, na pakovanju piae osam nedelja? Vremenski okvir koji piae na pakovanju se odnosi na idealne uslove, a i tada se deaava da treba dodati koju nedelju. Nisu maaine u pitanju, cvetae koliko im treba. Strpljenje je jedna od mo~da najte~ih veatina za savladati kad je indoor grow u pitanju. Parametri growa diktiraju tempo, visoke i niske temperature, loa re~im zalivanja, premalo/previae nutrijenata, ventilacije/strujanja vazduha - remete cvetanje, usporavaju metabolizam. Najsigurnije je uspostaviti dobre uslove u boksu, pratiti stanje trihoma putem mikroskopa i ve~bati strpljenje https://www.vutra.org/threads/berba-harvest-procjena.12403/page-186#post-778878 https://www.vutra.org/threads/kratak-vodic-kad-obrati-biljku-by-the.7436/ - Koji strain najviae prinosa daje? Niko ne mo~e odgovoriti na ovo pitanje sa sigurnoau, previae faktora uti e na kona ni ishod. Postoje strejnovi koji tradicionalno masivan prinos daju, ali to najpre zavisi od growera i uslova u boksu, a onda i od genetike i fenotipa - Koji strain ima najviae THC? Kao i prethodno pitanje, teako je dati kona ni odgovor, tim pre ato tu "titulu" svako malo drugi kultivar osvoji. Bitno je naglasiti da nije samo THC bitan, ve kombinacija svih psihoaktivnih komponenti (tzv "entourage effect"), kao i procenat CBD. Postoje primeri sativa dominant kultivara koji su klasifikovani na 18% THC a udaraju znatno ja e od hibrida sa 25%. U krajnjem slu aju, sve je do oveka i individualnog do~ivljaja. Nismo svi isti. Takoe, potrebno je otklju ati pun genetski potencijal biljke i imati odli ne uslove growa da bi se deklarisane brojke dostigle. - Koja je razlika izmeu indica dominant i sativa dominant kultivara? Uobi ajeno mialjenje je da indike imaju "body high" I vuku u obamrlost i pospanost, dok su sative "head high" I bolje su za kreativnost, socijalne interakcije i sli no. Nauka ne priznaje ovu podelu, i za nju je razlika isklju ivo morfoloake prirode: sative uglavnom imaju vei internodalni razmak, rastu znatno viae, uz vei lateralni proboj, imaju manje lisne mase, listovi su tanji i svetlije boje za razliku od zdepastih, d~bunastih indika airokih listova tamno zelene boje. Uobi ajeno vreme cvetanja za sativa dominant kultivare je 10-15 nedelja, dok je za indike 8-10. - Koliko biljaka mi je dovoljno da posadim? Kona ni prinos ne zavisi toliko od broja biljaka koliko od pokrivenosti i ja ine svetla, veli ine potova, uslova growa i same genetike. Dakle jedna biljka u velikom potu i vegetacijom od dva meseca, pod istom lampom u istom prostoru mo~e potencijalno dati istu koli inu kao i deset biljaka u manjim potovima i vegetacijom od mesec dana. Ideja je da se prostor, tzv "foot print" svetla ispuni od zida do zida kad biljke po nu sa cvetanjem. Sve se svodi na mese ne potrebe growera - uzeti u obzir da je neki standardni prosek 0.5gr~0.75gr / W (HID lampe) odnosno 1gr~1.5gr / W (LED paneli), i da ceo indoor ciklus growanja uklju ujui i suaenje (ali bez kjura) traje tri meseca minimum (kod automatika mo~e biti krae naravno). Dakle LED panel od 300W bi bio dovoljan za 300gr-450gr suve materije na svaka tri meseca u proseku, opet, u zavisnosti od efikasnosti svetla, uslova growa, i veatine samog growera da isprati potrebe biljke i potencijalne probleme, ova brojka mo~e biti i znatno vea, posebno sa modernim LED panelima koji imaju znatno veu efikasnost https://www.vutra.org/forums/projektiranje-prostora-za-uzgoj.56/ - Koju veli inu potova da koristim? Stara maksima ka~e: "Bigger root, bigger fruit". Uobi ajena formula je galon (oko 4 litre) posude za svaku stopu (oko 30cm) rasta biljke. U indoor-u je standard da se ne ide ispod 15 litara, a naj eae se koriste potovi 20 - 25 litara. Ovo naravno zavisi i od vremena vegetacije, kao i od medijuma - iskusni coco groweri gaje udoviata u malim potovima bez problema. U svakom slu aju, manji potovi mogu izazvati root bound, zahtevaju gotovo svakodnevno zalivanje i uvek je bolje imati vei prostor za koren, jer samim tim vea je i verovatnoa masivnog prinosa na kraju. - Koju zemlju/supstrat da koristim? Izbor je apsolutno tvoj. Jedini prakti an savet je ne uzimati nepoznate, jeftine supstrate, neke koje su ve koriaeni godinama, ili su stajali negde na otvorenom po kiai i Suncu, kopati po baati, aumi i sli no. Pogledaj po forumu ata kolege koriste, kakvi su utisci, i sigurno ea doneti dobru odluku shodno svojim potrebama i mogunostima. https://www.vutra.org/threads/zemlja.9972/page-92#post-778247 https://www.vutra.org/threads/zemlja-koju-ne-smijemo-koristiti.15754/ - Koliko esto i sa kojom koli inom vode da zalivam? Zalivanje je gotovo sigurno najvei problem kod po etnika. Zapravo pre esto zalivanje, tzv "overwater" - gde nije u pitanju koli ina vode kojom se zaliva, ve frekventnost - ukoliko biljka tra~i svaki trei ili etvrti dan, a grower zaliva svaki, ili svaki drugi. Neophodno je pustiti da se supstrat osuai pre sledeeg zalivanja, i da biljka uspostavi ritam tzv "wet/dry cycle", u suprotnom dolazi do pojave aneorobnih bakterija, trule~i korena i sijaset drugih problema. Kanabis lakae podnosi suane periode nego kad se davi u vodi. Standardna formula je 1/4 litra~e pota (u slu aju pota od 20 litara, 4~5 litara vode je idealna mera npr), ovo naravno varira u odnosu na supstrat koji se koristi, koliko je porozan ili nabijen, starost i veli inu biljke itd - ali je otprilike dobar pokazatelj. Supstrat se zaliva polako, pogotovu ako se znatno osuaio u meuvremenu, u suprotnom e se voda samo sjuriti kroz d~epove i pot nee biti potpuno natopljen. Koren se airi tamo gde ima vlage, a ideja je da se proairi ato viae - viae e hrane uzimati, biljka e biti vea, br~e e rasti i bie vei prinos na kraju. Bitno je napomenuti da supstrat mora biti porozan, kiseonik mora nai put do korena. Neke od tehnika za dostizanje ovoga su npr koriaenje perlita i fabric potova. Takoe se ne savetuje preterano nabijanje zemlje/supstrata prilikom saenja. https://www.vutra.org/threads/zalijevanje.12546/ - Koliko esto i koje doze ubriva da dajem? Generalno pravilo je da se po ne od manjih doza pa da se vremenom poveava. Naj eaa greaka kod po etnika je ato slepo slede uputstva sa boce, i po nu sa ubrivom im biljke izbiju iz zemlje. Gotovo sigurno (osim ako ne koristia coco) da u tvom supstratu ima dovoljno hrane za prvih par nedelja, pa i viae, pogotovu ako koristia neki od uobi ajenih za naa hobi. Uvek je lakae i bolje dodati ako zafali, nego ispirati supstrat kad se nagomilaju soli, strada PH, pojave se znaci toksi nosti, lockout-a i tome sli no. https://www.vutra.org/threads/gnojivo-koje-kad-i-koliko.5200/ -Kada da prebacim na 12/12 ? Kad se prostor popuni 50%~70% je standard. Kanabis u prve tri, etiri nedelje posle prebacivanja na re~im za cvetanje proe kroz period rapidnog rasta, tzv "stre faza", gde pojedini kultivari odu u visinu i preko 100% - ovo je ujedno i poslednja prilika za trening biljke koji e omoguiti da se ujedna i visina kroanje svuda, kako bi svi vrhovi dobijali podjednako svetla, i da se popuni prostor 100% Bolesne i slabe biljke prvo izle iti pa tek onda prebaciti na cvetanje. - Kako da dobijem maksimalan prinos? `to bolji parametri growa - temperatura, vlaga, ventilacija, svetlo, re~im zalivanja. Dobra genetika, trening biljaka, pravovremeno reagovanje na potencijalne probleme. Strpljenje. PROSTOR - Koliki prostor mi treba? Osnova se planira prema potrebi i mogunostima, ali visina je ono ato je krucijalno - ispod 150cm ne bi trebalo ii, a oko 200cm je optimum. U formulu ura unati visinu potova, razmak izmeu kroanje i lampe kao i lampe i plafona - ono ato preostaje je za biljku da nesmetano raste https://www.vutra.org/forums/projektiranje-prostora-za-uzgoj.56/ - Kakva ventilacija mi je potrebna? Idealno je da se vazduh u boksu komplet izmeni svaki minut. Prilikom odabira outake ventilatora uzeti u obzir da filter i alu-cevi smanjuju protok vazduha u odnosu na deklarisan. Intake mo~e ostati pasivan, biljke ionako preferiraju negativni pritisak (dakle bolje je da su stranice aatora blago povijene na unutra, umesto da aator izgleda kao naduvani balon), ali je neophodno imati i ventilator koji mrda kroanju i meaa vazduh unutar boksa poboljaavajui razmenu gasova, transpiraciju i fotosintezu, ujedno hladei i omoguavajui efekat vetra koji ja a stabljiku, ne dozvoljava napasnicima da se razmaau i da se plesan zapati po listovima zbog ustajalog vazduha. Takoe je preporu ljivo imati i ventilator koji mrda vazduh ispod same kroanje. https://www.vutra.org/threads/ventilacija.6495/ - Koliko se osea miris u cvetanju? Zavisi od kultivara, neki se " uju do Meseca" im otvoria aator, neki gotovo uopate ne, dok se baa ne pribli~ia. Miris je svakako te~ak, ide u talasima, uvla i se u zidove i odeu i ostaje dugo. Predostro~nosti radi potrebno je koristiti kvalitetan karbon filter i dobru ventilaciju. - Moraju li raditi ventilatori 24/7? Naravno. Ni u prirodi strujanje vazduha ne stane potpuno. Zarad pune kontrole parametara i manje potroanje struje - kupiti turbinu sa senzorom za vlagu i temperaturu koja sama poja ava/smanjuje protok po potrebi tj zadatim parametrima. - Moram li koristiti filter? Preporuka je da se koristi, miris se nadaleko airi i vrlo je prepoznatljiv. ak i sa filterom se deaava da "pobegne" ponekad. - Koliko esto treba da se menja filter? Idealno na svake dve godine, mada umnogome zavisi i od uslova u kojima je radio (najpre vlaga i koli ina praaine i svega ostalog ato je proalo kroz njega) ali i od kvaliteta samog filtera, tj uglja u njemu. Najjeftinije reaenje je da se kupi aktivni ugalj u velikom pakovanju, i da se menja po potrebi - Mora li outake izbacivati vazduh napolje, van prostora u kome se gaji? Idealno je da bude takva postavka, ali ukoliko je cirkulacija vazduha u samom prostoru gde je grow dobra, i konstantan je dotok sve~eg vazduha - nije neophodno. - Koju lampu/panel da kupim? Izbor je tvoj, jedino imati u vidu nekoliko stavki: - Praanjava babina sijalica iz podruma, LED reflektor iz lokalne gvo~are, LED traka kupljena kod Kineza, jeftini COB ipovi sa Alija i sli ne varijante ne rade posao, i samo jedu vreme nepotrebno. Svi mi gledamo da proemo jeftinije, ali za neke stvari ovek prosto mora malo da "odreai kesu" - svetlo je jedna od tih stavki, pa mo~da i najbitnija jer direktno uti e na krajnji prinos. - HID sistemi (MH, HPS) iako znatno pristupa niji sa cenom u odnosu na LED na du~e staze kroz potroanju struje i zamenu sijalica svakih par godina koataju isto, a neretko i skuplje. Takoe znatno viae greju prostor (ato mo~e biti korisno tokom zimskog perioda npr) ali i imaju manju efikasnost u odnosu na LED, samim tim je i o ekivani prinos manji. - Treba izbegavati neproverene LED panele nepoznatih (mahom kineskih) kompanija sa online platformi koji se nude po izuzetno povoljnim cenama a garantuju neke sumanute brojke. Previae se greju, troae mnogo struje, imaju neproveren spektar, nepoznate diode, i ~ivotni vek im je prili no kratak. U moru tih i takvih panela s vremena na vreme bljesne i poneki biser, to je istina, ali mnogo e manje glava i nov anik boleti ukoliko se grower odlu i za neki od proverenih i testiranih brendova. https://www.vutra.org/threads/svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet.9121/ https://www.vutra.org/threads/led-light-emitiong-diode-cob-e27-zeus-hans-osram-quantum-samsung.1074/ https://www.vutra.org/threads/oprema-razmena-informacija.416/ - Na kojoj udaljenosti da dr~im lampu? Slediti instrukcije proizvoa a i iskustva kolegi growera. Postoje i aplikacije koje pribli~no ta no mere PPFD, DLI i sve ostalo ato je neophodno za nesmetan razvoj biljke i masivnih cvetova - Koliko e mi biti vei ra un za struju i mogu li tako da me otkriju? Ukoliko gajia za sopstvene potrebe, sve i uz koriaenje HID sistema - potroanja struje ne bi trebala biti tolika da izaziva preteranu sumnju. https://www.vutra.org/threads/potrosnja-struje.1915/ - Kako da spustim/poveam temperaturu/vlagu? Na~alost, svaki prostor je druga iji i ne postoji jedno pravilo koje bi reailo ove probleme. Najbolje je pogledati iskustva kolega growera koji su se naali u sli nim situacijama i odabrati reaenje shodno svojim potrebama i mogunostima BERBA - Kada je najbolje ubrati? Kad biljka zavrai sa cvetanjem :) Ovde se opet vraamo na pri u o strpljenju - mikroskop u ruke i gledati trihome, kad odnos mle nih i amber bude po tvome ukusu, re~i. https://www.vutra.org/threads/amaterski-vodi%C4%8D-kada-ubrati-biljku-kanabisa.13461/ https://www.vutra.org/threads/berba-harvest-procjena.12403/ - Koliko dugo se suai/kjura biljka, i u kojim uslovima? `to sporije, nedelju dana je neki minimum, dve nedelje optimum - bitno je da se suae u mra nom prostoru, ni slu ajno direktno na Suncu, idealno da je temperatura oko 18C i vlaga 50% ~ 60% uz blagu cirkulaciju vazduha, ali nikako da ventilator bije direktno u biljke. Posle prebacivanja u tegle neophodno je otvarati povremeno da se ustajao vazduh zameni sve~im. https://www.vutra.org/threads/su%C5%A1enje-i-curing-metoda.1424/ Sretno u avanturi! :vutra:
MravakLEGENDA

sep 2023.

#2
:respect: odlicno sazeto, ja bih ubacio link u Pravilnik... Kao obavezno stivo prije pocetka koristenja foruma :clap:: :rasta:
Milic355AMBASADOR

sep 2023.

#3
svaka ast ,kad netko novi doe jednim link om ima sve pa Nek ita
sone1ZMAJ

sep 2023.

#4
Bar 50 bambija za kolegu Wendiga :) Ovo ljudi treba u bookmark da stave pre nego postave pitanje :)

sep 2023.

#5
Odlicno :thumb:Stavit cemo temu sticky:razvaljen::,pa neka ostane zauvjek na povrsini:)

sep 2023.

#6
Wendigo svaka cast brate! Ipak treba uzeti u obzir 17.300+ hiljada tema i preko 700.000 poruka za sve novajlije. Na ovaj nacin niko nece moci da kaze "nisam znao" ili "ne znam gdje da gledam". Nakon citanja ovoga sto si napisao, svi ljudi dobrih namjera spremni su za ostatak foruma, moje skromno misljenje :) Tip top bratac!
BizzzoZMAJ

sep 2023.

#7
Neka je zalijepljen sticky, zaslu~eno :)

sep 2023.

#8
Poz ekipa,kada bih poceo racunati prvi dan cvjetanja ovog automatika,tj da li je uopste poceo cvjetat,pokazao prve dlacice 22-23. dan,danas tacno mjesec dana od nicanja...jel se prvi dan racuna od pocetka preflowera ili od zavrsetka ? Inace Tropicana auto ..pise da raste 70-110cm ,ubodena u pot od 6l jer mi nije cilj da bude bas maximalno velika..
Herman HullISTRAŽIVAČ

sep 2023.

#9
koliko po vama jos treba ovoj curici do branja? Hvala
UrsusENTUZIJASTA

okt 2023.

#10
Svaka ast, sve na jednom mjestu. Po etni e doaao je kraj tvom lutanju. ;)
Misko21AMBASADOR

nov 2023.

#11
moze savet , jel dovoljana lampa quantum boards 120w ,za vege i kloniranje dimenzije boxa su 120x60x180?

nov 2023.

#12
@Misko21 Mo~e za seedling prvih par nedelja, i za klonove dok ne krenu, ali generalno - slabo je to. Uobi ajena praksa je 30W ~ 50W po kvadratnoj stopi (cca 30cm^2), tebi tu ne bi smelo ispod 200W+, 240W idealno
Misko21AMBASADOR

nov 2023.

#13
Tako sam neato i mislio ,a ata mislia da uzmem manji box pa kad dodje vreme za switch da ih presadim u vee potove zatim ostavim u vege joa 5-7 dana da se oporave i zatim na cvetanje u drugi box ? Jel nije prevelik stres ,tj da ne poherme ? Koja bi veli ina boxa bila optimalna za 120w leda? Mo~da 60x60x120/160 ili 90x50x160?
BizzzoZMAJ

nov 2023.

#14
Ova. I to na taman knap :rasta:

nov 2023.

#15
Samo mala ispravka, da se ne zbune novi članovi. Kvadratna stopa je cca 30x30cm, ne 30cm². 30cm² je površina 5x6cm. :respect:
kvizkoISTRAŽIVAČ

nov 2023.

#16
@Wendigo Odli no pro tao sve :vutra:
zosefinAMBASADOR

nov 2023.

#17
Jedno pitanje za iskusne clanove . Za box 60x60x120 imam led panel sun blast cob 100w da li je to dovoljno?

nov 2023.

#18
Za vege i nekako, posle već... nema efikasnost taj panel + greje kao peć To si, pretpostavljam, uzeo u 'ponici, pošto su jedino oni to imali da ja znam. Stajalo tamo skoro deset godina i košta tipa 70€ :) postoji razlog zašto je tako jeftino, jeftinije nego HID sistem 250W da uzmeš za taj prostor :) @zosefin
sukuracENTUZIJASTA

apr 2024.

#19
Pozdrav ljudi, jedno pitanje mozda je glupo al aj, da li je moguce drzati indoor box na balkonu koji je natkriven i nema doticaj s kiaom jer u sobi nema mjesta , hvala
RAOZA.ZMAJ

apr 2024.

#20
@sukurac Pa ljeti su ekstremne vruine. Tako da lampa koja grije + ventilator koji gura topao vazduha iz boxa van i ubacuje isto topao vazduh ne znam radije bez boxa. Ako smijea box stavit na balkon zaato ne bi smio i biljku. :D
sukuracENTUZIJASTA

apr 2024.

#21
Da al nema toliko sunca 4-5 sati a u dalmaciji sam nisu ni ode temperature niske zimi pa racunan da je stavit u neki ormar i na balkon s led i svime
siemprepositivoPOZNAVALAC

apr 2024.

#22
Objavio sam ve fotografije u svome dnevniku i od @RAOZA. Sam cuo da ovi valjda "nagri~eni" listovi ne predstavljaju nikakav problem, ali itavu no mislim samo o tome. Fotografija ispod, o ito je da je neki kukac napravio rupu i to sam primjetio prije 3 dana, zanemario sam i na ovoj foto biljci nepoznatog sjemena nema viae nikakvog traga ateti, baa suprotno u posljednja 2/3 dana se biljka razvila viae nego sam o ekivao dok autosi i nisu baa. Oba autoflowera su psychedelic (24% THC, 10-11 tjedana do branja), jedan autoflower je o ito imao takvu genetiku da je u prva dva lista pokazao "jedan i pol", pogledajui ju er, vidio sam da je i drugi list sli an prvom, dok idui node izbija sasvim normalno.Ne znam kakav bi kukac mogao imati tako sna~an ugriz, pa da "valjda" pojede itav list. Samo se nadam da biljka vec ne pre~ivljava stres i ne pree u hermia. Treca biljcica me baa zbunjuje, i to mislim na veli inu listova i dio ata fali. Kako je mogue da je jedan list du~i od drugoga bez obzira ato je mo~da napadnut? Nije mi baa ~elja da mi propadnu prvi autofloweri radi nekih deformacija ili nekih kukaca. U
GroffAMBASADOR

apr 2024.

#23
Kakva je zemlja? I potovi mi se ine mali.
siemprepositivoPOZNAVALAC

apr 2024.

#24
Zemlja je potgrond H 70l i izvinjavam se, ali zar nije logi an razvoj biljke u manjem potu? Evo primjer biljke koja se najbolje razvija i u najmanjem je potu vjv 2-3l, ovo je slika od proale noi. i danas
RAOZA.ZMAJ

apr 2024.

#25
@sukurac mislim ako temp vani ne pada ispod 18-20°C i ako u boxu možeš držati koliko toliko iznad 20-21°C probaj pa nam javi. Ipak mislim da noću je hladnije nego u dani. Ne živim dole pa ne znam.
GroffAMBASADOR

apr 2024.

#26
@siemprepositivo, ako su automati u pitanju, sigurnije je u startu sijati u pot od barem 10 l.
RAOZA.ZMAJ

apr 2024.

#27
Mislim da bi urednik trebao prebaciti ova iznad pitanja i odgovore u temu kako je naveo autor. Ipak je ovo za nove lanove da se lakae orjentiau. Za pitanja ve ima adekvatna tema. Evo im od mene joa jedna fina tema :) https://www.vutra.org/threads/zbirka-malih-saveta-za-po%C4%8Detnike.16895/

apr 2024.

#28
Biljke su zdrave,neke rastu br~e,neke sporije. Neke imaju ve i korjen,neke list i ti na to ne mo~ea utjecat.... Nije kukac,nego se to deaava,dali ostane dio opne izmeu kotiledona(prva dva lista) ili kad se skida,prstima se oateti sredina,ato se kasnije manifestira na listu. Od 10 biljaka ,8 ih ima sj...listove Koji kukac ide okolo i proba,pa ide dalje? Pojeo bi cijeli list,a to rade skakavci i pu~evi. A list nije metal,da treba imat jak ugriz. Zagrizi,vidjet ea... Kako nebi bilo mogue,pa to je biljka ne geometrija!! Za par dana e ti se donji fun listovi spigat od vlage,jer su najbli~i zemlji i odmah da ti ka~em da je i to normalno. Imaa biljke koje su tek krenule i ti atopaa,ova ide br~e ova ne,ata ea kasnije brojat krakove lista,jer i oni budu razli iti....tako priroda funkcionira i sve tablice,planovi i sl.teako je ostvarit,a kamoli tek prvih dana vegetacije! Evo,da mjeria listove,ato vjerojatno i radia:) isto da vidia da je to normalno i ako ea tako reagirat kod svake fleke,ogrebotine i sl.ne ea imat mira cijeli grow. To su biljke i nigdje ne piae dimenzija listova i dali su ve i,manji i sl. Joj ti kad vidia flat steam ima da zavraia na apaurinima:)
BakinoPOZNAVALAC

apr 2024.

#29
Pozdrav,jedno pocetnicki pitanje sto se tice gnojenja.Ako je doza plantelle 17ml/2l da li se to odnosi na jednu biljku ili se to podjeli na ostale?hvalaa
ĆyroZMAJ

apr 2024.

#30
17ml na dvije litre vode. Znaci ako sipas 4 litre, mjesas 34ml. Kako poduplas vodu tako i dozu plantele koja ide u tu vodu. Nije doza pisana za biljke, nego za kolicinu vode.

maj 2024.

#31
Mislim da je 15ml/2l, ali nebitno, ako je koristis u indoor, najbezbjednije je da racunas 10ml/2l kao full dozu. Nema potrebe preko toga, a i Plantella zna da pecne ako je malo jace..
sukuracENTUZIJASTA

maj 2024.

#32
Biljke su fimane ima 2-3tj da li je sve u redu? https://we.tl/t-Q6hddzWBzk
Obuz84AMBASADOR

maj 2024.

#33
Pozdrav ekipa mislim da je mudan ako nije pre rano za identifikaciju

maj 2024.

#34
I meni se ini da je jajan :)
BakinoPOZNAVALAC

maj 2024.

#35
Pozdrav,biljke starosti 37 dan. Cvijetaju polako,smije li se koristiti SMC?

maj 2024.

#36
Oslikaj etiketu,da ti pro itamo kad se daje! Samo da ukusaa Smc u tra~ilicu,izbaci ti jako puno istih ili sli nih pitanja
BakinoPOZNAVALAC

maj 2024.

#37
Pise sve faze rasta,ali ne znam je li se odnosi i na vutru.
GroffAMBASADOR

maj 2024.

#38
@Bakino, piae u uputi izbjegavati prskanje po cvijeu.
misko123AMBASADOR

jun 2024.

#39
Pitanje.Biljke posadjene na sajt 29tog aprila zna i nova zemlja cc30 litara po rupi, gnojivo u peletima kofica od 3 dcl na dno rupe i izmjeaano sa zemljom sa sajta.Eh sad koliko bi mogle izdr~ati bez hrane da ne uti e na urod jer sam trenutno na off ato se ti e odlaska u aumu.
BakinoPOZNAVALAC

jun 2024.

#40
sto pokazuje ovaj list ekipa?

jun 2024.

#41
Bez nekih podataka niko ne moze nista da ti kaze. Probaj ovo ako ne dobijes odgovor,ja ne znam nikakvu istoriju tog 1 lista. Sto se mene licno tice mozes da ga otkines i bacis i pravis se ko da se nista nije desilo:rofl: Ponogla bi sira fotografija gde se vidi cela biljka ,vise od 1 lista. Sve najbolje

jun 2024.

#42
Na prvu sto se vidi da imas kondezaciju na listu a to znaci slaba ventilacija. Za dalje slikaj to kako treba tj malo siru sliku i opisi detaljnije sto te zanima.

jun 2024.

#43
Nitko po jednom listu ne mo~e znati ato je biljci! Jel taj list gore na kroanji,dolje,jedini na biljci itd. A i tema je viae tutorial za one koji ~ele sami nau it i itat. Problemi tokom uzgoja je tema za probleme tokom uzgoja i tamo daj viae informacija, barem u kojem je biljka stadiju barem.... ak i ove slike od Igora ne moraju nu~no biti to ne,jer suficid i deficid se jako sli no manifestira. Ni to nisi napisao,jel gnojia,s kojim gnojivom,koliko esto itd. Ti napiaea ata je biljci i oslikaa jedan list:) Nemoj me krivo shvatiti,ali ato viae informacija,to niji je odgovor. Pomognete sami sebi:thumb: I ja sam u po etku letio po forumu,da me ne shvatia krivo.
BakinoPOZNAVALAC

jun 2024.

#44
Biljka stara 50 dana(auto)cca,zaljevana sa slavolom i amiksol od kad su izvirile,plantella cvet od kad cvijetaju(u cvijetu je oko 15-20 dana)i zaljevanje svaka 3 dana,i svako zaljevanje gnojim. Znam da je tema vise tutorijal,ali eto pitao sam.inace u ovome sad eto otkad sam posadio prvu biljku(1 i pol znaci)a na stranici sam 2mj,i u ta 2 mj nije prosao dan da nisam prelisto po stranici,sve jednu temu sam prosao,ali na neka pitanja jednostavno ne uspijes naci odgovor,barem ja. Pozdrav. @beatija ma nije kondenzacija,spricao switchem pa slikano nakon. Outdoor u pitanju

jun 2024.

#45
Bez slike ne znam mnogo,al znam da ne trebas da gnojia svako zalivanje,obzirom da je autos mozes i svako trece. Daj sliku da je nisi sprzio,da je isperes dok ne bude kasno. U vege fazi si trebao da dajes plantelu list,a kad zalivas svako drugo sa cistom vodom,tad sipas slavol. Amixol i ne znam sta je,ali ako su aminokiseline onda nemoj i Slavol i to jer je to isto,tj slicno.
Obuz84AMBASADOR

jun 2024.

#46
Pozdrav ekipa. Sta mislite gdje gresim? Cura je stara 55 dana svakodnevno je zaljevam pomalo i svaki drugi dan prihranjujem sa Salvolom i plantelom (cvijet)?
RapidLEGENDA

jun 2024.

#47
Triba bi zalijevat rijede a vecu kolicinu. Kanabis voli suho/vlazno. Ja svako treci dan zalijem sa 2.70 litre u pitar od 13.5 litara (biljke su u 48 danu starosti). Ovo ti je samo okvirno da se mozes ravnat. Pricekaj jos koga iskusnijeg da se javi. Sretno

jun 2024.

#48
@Obuz84 Ne zalivas malo po malo,nego kad je saxija-pot lagan,kad je zemlja lepo suva,zalijes sa vecom kolicinom vode,ali ne preteruj,zalivas polako dok ne krene da curi u tanjiric ispod. Otprilike 1/3 zapremine zemlje u potu je potrebno vode.Tipa na 10 L zemlje ide cca 3 L H2O. Ostavis tako,ako zalivas sa cistom vodom neka je visak vide u tanjiricu,a kad je prehranjujes,ostavi je pola sata-sat i prospi ono iz tanjirica,ako ima. Ne vole one vodu nesto preterano,a i korenu treba suvo da moze da dise. Kad dajes Plantelu ne dajes Slavol. Slavol ide kad je cista voda. Znaci jednom Slavol ,jednom Plantela

jun 2024.

#49
Ne suzbijaa nametnike, ove bijele flekice su od nekih buba, pogledaj liae s doljnje strane, znaju da budu pravo sitne:)

jun 2024.

#50
@Obuz84 PM-plijesanj-bu na listu (moje mialjenje)-visoka vlaga -vru ine ali joa se to da sredit...ma ne zaljeva se tako-svaki dan https://www.sensigarden.com/powdery-mildew-cannabis/ sretno!!!

jun 2025.

#51
Imao bih par pitanja, pa ako bi neko mogao da odvoji 5-10 minuta vremena, samo da me posavetuje i izrazi misljenje na osnovu nekih mojih zakljucaka po pitanju samog efekta stresova, boje svetla i drugih stvari. 1. Da li je stetno po samu biljku drzanje plavog spektra u periodu od 1-3 nedelje cvetanja, a u cilju prevencije prevelikog strecha? 2. Da lj je dobro LST raditi spiralno, jer zalamanjem samih grana prekidamao krajnjem produktu, plodu, dotok hrane u punom kapacitetu i time smanjujemo prinos? (Licni zakljucak) 3. Da li se moze u periodu tranzicije koristiti organsko djubrivo od bananine kore, odnosno vlakana, fermentirano oko puna 3 meseca u propisanim uslovima fermentacije? Hvala svima koji se bar potrude da podele misljenje samnom i naucim nesto od njih. :)

jun 2025.

#52
1. Nije atetno, ali gubia malo na efikasnosti tako, a i viae im prija blago poviaen crveni spektar (full spektar poput samog Sunca je najbolji ofc, LED paneli su tu negde, fali im UVB npr a ima studija koje potvruju da uti e, makar kod nekih kultivara, na poja anu proizvodnju THC i sli no) Glavni razlozi za poja an stre (hebi ga, neki moraa imati svakako, ali ako je internodalni razmak baa baa velik): - temperaturna razlika vea od 10C izmeu dnevne i none, s tim ato je to uobi ajeno zimi kad je i ina e niska temperatura - viaak crvenog spektra u odnosu na plavi - prevelika gu~va u boksu, biljke se bore za prostor/svetlo - nagla promena u DLI (daily light integral) Ovo poslednje se naj eae zanemari, kad se sve ono drugo skocka :) dakle, biljka je navikla da prima odreenu koli inu fotona tokom vege perioda od 18 sati, a prilikom prebacivanja na 12/12 re~im grower ne poja a svetlo, tako da tehni ki biljka za 1/3 manje fotona dobija, u dnevnom periodu, i to uti e na stre . Bitno je napomenuti da je bolje postepeno poja avati tokom prve nedelje 12/12 re~ima ukoliko je grower neiskusan, a ima nov jak panel i sli no :) manje je prostora da se spale biljke 2. Ideja LST je da zbunia biljku koji je vrh glavni, i da preraspodeli hormone tako da prakti no svaki tretira kao glavni. Dokle god se lateralne grane savijaju u nivo top kole, trebalo bi da bude kako treba. Ponekad je neophodno top kolu eae savijati, i blago ispod lateralnih, poato se br~e prane nazad. Ali to sve vidia tokom growa E sad, sto ljudi,sto udi, sto ~ena, dvesta s*sa :) Svako ima neku svoju taktiku i pristup, jedino bitno je da se grane mnogo ne lome kako ne bi biljka previae vremena provela oporavljajui se, vremenom ea ve nai ata tebi paae 3. Mo~e :)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se