VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojSistem kap po kap
LEGACY

Sistem kap po kap

86 odgovora14,954 pregleda
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#1
Ispricavam se ako topic postavljam po drugi put, pokusala sam pronaci ovu temu na forumu, no malo mi nevjerovatno da se bas nitko nije pozabavio s ovim. Zanima me da li netko ima iskustva sa instaliranjem sistema kap po kap, kako je funkcioniralo i da li je bilo nekih problema i eventualno da li ima nesto na sto bih trebala obratiti pozornost jer ovogodisnji grow planiram ovako navodnjavati :sun2:
Avantura

4. apr 2009.

#2
Pa to se radi u dosta slu ajeva,budea miran koji dan,a za sistem...pa valjda imaa neato kad pitaa,capni nekom dedi infuziju,pazi samo da mu ne pozli!
GR
Grasak99ENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#3
Mislis bas na drip foliju, ne neko homemade cudo? Super je to stvar, samo sto bi bilo pozeljno stavljanje filtera jer se te rupice mogu jako lako zagusiti!
KK
Kurblaj KanAMBASADOR

4. apr 2009.

#4
pa ina e se to izvodi tak da se apaga stavi u bocu s vodom i niz apagu curi lagano voda stalno Kontam si da je to dosta dobra shema za outdoor kada se ne mo~e vukljat pre esto voda pa da odr~ava neku vla~nost izmeu zaljevanja
Ivory
IvoryENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#5
kupia 3-4 pojilice za hr ke ,nataknea na tegle i kapa stalno dok vjetar malo ja i puhne
Highty
HightyENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#6
Sistem kap na kap sam vidjela da se naj eae koristi za jagodnjak, paprike, paradajz i sl., dakle neko manje bilje. Nisam sigurna da li je pogodno za sve kulture mislim da npr. za voke tj. vonjak baa i nije, mislim da za cvijet jest. Da ne budem dosadna, eto jednog prostog sistema: Daklem....jedan ogroman tank vode, mislim fakat huge! Onaj bijeli, veliki, evo, ovakav: Napuni se vodom preko (iznad) vodene pumpe i bitno je da voda uvijek bude viae od pumpe: i da kraj tanka se stavi filter ili neki preusmjeriva na koji se nataknu cijevi sa rupicama kroz koje dalje to vodi sve, npr. ovakvog izgleda: To obi no stoji pod folijom gore navedenih usjeva. Smatram da bi kap po kap sistem bilo OKAY koristit u komercijalne svrhe jer smatram da nikako nije isplatljivo, pumpa stalno pumpa a voda vam stalno mora curit iz pipe. `to zna i outdoor sa joa veim troakom za struju & joa vea cijena vode. Dobro, ne mora biti u komercijalne svrhe ali to je baa za velik broj biljaka, tipa u jednoj godini si slo~ia tak da imaa za puait 4 next 2 years, hehe! Cool! Svaka ast ak neko mo~e to! Ali mo~da bolje pomalo pa je svije~e uvijek, mislim tam-an! Ajde, sretno s kapljicama, e, da, i gnojivo onda isto, kada doe vrijeme za to u tank aibnea pa se i prihranjuju na taj na in, ma, to je super stvar!!!!!! Samo ako ne doe krt i ne pregrizne cijevi ove s rupicama pa ti gornji dio usijeva ostane bez vode a ovaj je prenapojen.....kap po kap je super za indoor, po meni, stvaia tajmere za sve, nema ateto ina i rokaa...doea za 3 mjeseca samo vidjet jer je gotovo maybe, hehe! Stay cool ppl!
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#7
Koristi se kap po kap i za vocnjake i za cvijece, svagdje gdje ti treba zalijevanje. Evo bas gledam kroz prozor, komsija mi ima vinograd, i stavio je to, pa nece valjda rucno zalijevati tih nekoliko hiljada biljaka :icon_lol: Mislila sam investirati u neku pumpicu, nije to da toliko trosi, snasla bih se :icon_lol: No raja sa vutre mi je bas fine idejice dala pa cu sada da fino improviziram i sama nesto smislim uz minimalan trosak. Hvala ljudi :costumed-smiley-027
Avantura

4. apr 2009.

#8
Ovo bi bilo dovoljno u svakom sluaaju:eyebrows:!
Melange Reflections

4. apr 2009.

#9
Ne bih preporucivao da se na male biljke koristi kap-po-kap jer nece razviti dobar korenov-sistem. Zasto?zato sto koren tada nema potrebu da se siri i trazi vodu. Pa kada biljka poraste vrlo je moguce da ce malo jaci vetar i par kisnih dana da je obori.
Ivory
IvoryENTUZIJASTA

4. apr 2009.

#10
Ma gluposti...nece sigurno voda kapat 100 dana.To je kao simulacije kianih kapi koja ak godi biljci viae nego dok se od jenom zalije jer korijen uzima onoliko koliko je potrebno...nece biljka bit slabija ako radi na tom sistemu 2 puta tjedno...nekad zna biti po tjedan dana kiae pa biljkama nije niata...otporne su one...Weed-korov,beatija koja raste :D
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

5. apr 2009.

#11
Ama dok su male, one su meni u saksijama na prozoru, ne sadim ja nikad odmah direktno vani :costumed-smiley-027
KR

14. apr 2009.

#12
super uopce se ne bi primjetio ovoliki tank negdje na sajtu... :) kap po kap jedino u svome vrtu... A inace molit se kisovitom ljetu da sto manje moras obilazit biljke da smanjis mogucnost da te neko skuzi... Sigurnost na prvom mjestu a onda sve ostalo...
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

14. apr 2009.

#13
Pa bas zato sto sada imam ne bas povoljan sajt, treba mi sistem kap po kap jer kad je sunce jako da ne morak svaki dan dolaziti :) jos ovdje kad ucaci, przi sve zivo. Napravit cu ja to sa malim tankom i sve ce biti fino zakamuflirano :costumed-smiley-027 Eh, kad se sjetim da sam predproslog ljeta posadila biljke u sumi i ostala tamo cijelo ljeto, sve dok ih nisam osusila, samo sam u grad dolazila mozda svake trece sedmice samo po hranu i onda opet nazad. Nikad mi u zivotu bolje nije bilo nego tada :icon_lol:
orbit
orbitLEGENDA

15. apr 2009.

#14
ma ima puno kombinacija za slozit kap-po-kap ali ova s infuzijom je najcesce vidjena .. .pa predpostavljam i najlaksa. . . nabavi 2 kanistra po 10 l, postavi ih nekako iznad biljaka, po mogucnosti neka kamuflaza i samo spusti cjevcice dolje. . i thats it ;) nije tesko za nabavit opremu a jako je dobro . .
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

15. apr 2009.

#15
Orbit, tako ce i biti :icon_lol: samo vjervatno sa vecim kanisterima, no moram sve to prethodno isprobati i podesiti kapanje. Hvala ljudi :costumed-smiley-027
orbit
orbitLEGENDA

15. apr 2009.

#16
ja znam da je moja baka prvo u teglu pa je mjerila koliko treba da iscuri, onda je sa izolirkom to zalijepila da se ne pomice i tek onda na bilje :)
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

15. apr 2009.

#17
Baka ti je legenda, jesi pokupio jos koji koristan savjet od nje :icon_lol:
orbit
orbitLEGENDA

16. apr 2009.

#18
svasta me naucila baka :) zivjela je na moru. . i na moru je skuzila lika kako sadi negdje u trstikama .. osla ona tamo i pocupala mu sve .. kaze, pocupala sam mu, malo sam uzela za caj . . dobar je za reumu caj od te vrazje biljke. . a sta ce on djeci to prodavat. . .i et. . :)
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

26. apr 2009.

#19
Ljudi kako sam se danas obradovala, joj na sta sam danas naletjela u prodavnici :hehe: Po mom misljenu mnogo bolje od sistema kap po kap. Buduci da ne znam opisati ono sto sam vidjela, opisat cu vam kako cu to napraviti jer mi se ne bacaju pare :icon_lol: Kako li se samo nisam toga ranije sama dosjetila da napravim :ludaci_lol: Uzet cu veliku kuglu kojom se kiti bor, veliku, najvecu koju nadem, a sjecam se da sam imala ih nekoliko ogromnih, stane u njih sigurno litra vode mozda cak i vise. Kugla je staklena, skinut cu onaj metalni dio na vrhu kroz koji se provlaci konac na kojem kugla visi. E onda cu pronaci cijev, metalnu ili plasticnu koju cu namontirati na kuglu, sve cu to lijepo oblijepiti necim da ne propusta, naci cu vec nesto. Cijev cu pri dnu zasiljiti. Evo kako ovo radi: "Sprava" se napuni vodom do vrha i onda se zabije u zemlju kraj biljke. Navodno, voda istice vrlo sporo dajuci tako biljci potrebnu vlaznost i moze trajati tjedan-dva do slijedeceg punjenja. Morat cu ovo probati i testirati, ako radi meni je zora svanula :icon_biggrin:
NoTrippin
NoTrippinAMBASADOR

26. apr 2009.

#20
Uzmea bocu, napunia je vodom i brzim potezom je naopako zabijea u zemlju.To ti je otprilike taj sistem.A ta kugla za bor e ti se vjerojatno raspast im idea ulit vodu u nju.Ali samo ti i dalje mu kaj glavom,dobro je to:thumb:
4herbs
4herbsPOZNAVALAC

26. apr 2009.

#21
Ja sam htio pitat jel mogue gdje kupit te kablove za infuziju?
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

26. apr 2009.

#22
Notrippin, nece se raspasti jer je od stakla, i ne onog skroz najtanjeg, malo je jaca. Razmisljala sam i ja o flasi, ali ne bih ja flasu zabijala u zemlju jer ima prevelik otvor, rade bih namontirala tanju cijev koja ce da ide direkt medu korijenje, a ove kugle sto ih imam taman pasu za cijev sto sam je nasla u garazi, ma savrseno :icon_lol: 4herbs, trebalo bi biti u apoteci, znam da prodaju infuziju ( otopinu onu u vrecicama ) a ako toga ima onda mora biti i kablova. Ako ne nades onda ako imas nekoga da radi u bolnici ili ako imas prijatelja iz medicinske skole koji tamo idu na praksu, neka ti nabave. Ako nades hajde bas javi ovdje, jer i mene zanima ima li gdje za kupiti :costumed-smiley-027
4herbs
4herbsPOZNAVALAC

26. apr 2009.

#23
Mo~e evo sutra idem u apoteku,al nezanimaju mene kablovi nego samo oni regulatori za koli inu kapljica po minuti,kablove kupia u pet shopu,imaa ak i onih prozirno zelenih koji se nevide meuu granjem,ako nemaa para odea u pevec pa maznea kod opreme za akvarije hihihi!ajd javim ti za te regulatore sutra!bit e sad par dana kiae baa me strah za bebice,imam vani lemon skunka i the church nisu ni dva tjedna,ako padne kiaa i pokida ih ima da popizdim!molim se jahu da bude lijepo vrijeme!
4herbs
4herbsPOZNAVALAC

29. apr 2009.

#24
Bio ja u apoteci i nemaju te pizdarije za infuziju samo fizioloake otopine,rekla je ~ena da se mo~da mo~e nabavitr u ekim velikim apotekama ali da nevjeruje!eto toliko od mene
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

29. apr 2009.

#25
Ama u bolnicu otici i nabaviti sebi :icon_lol:
4herbs
4herbsPOZNAVALAC

29. apr 2009.

#26
treba na nekog ko ide na medicinu ili ima praksu u bolnici,oni mogu rijeait garant masu toga!znam ja par ljudi pa u probat sebi rijeait,meni u biti treba samo 6 regulatora onih,koji odreuju koliko kapljica pada u minuti ili kako to ve ide!
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

29. apr 2009.

#27
Meni ako zatreba, ja iz kante za smece vadim, boli me briga :icon_mrgreen: Ali ove godine cu da probam ono sa zabijanjem u zemlju, ako bude valjalo, onda necu morati klosariti :vb_kez:
4herbs
4herbsPOZNAVALAC

30. apr 2009.

#28
ja sam probo proale godine i nije baa dobro ialo!doduae ja sam fla~u od 2 litre okrenio i nabio u zemlju reko vla~it e oko korjena a ona se samo lijepo zatvorila s tom zemljom i niata!koji u~as hehehe,ma nie to niata bitno danas sam bio na sajtu,pado je led i u~asna kiaa sve biljke su ~ive i zdrave jednoj je malo list puko ali niata klju no!joasamo da nedou pu~evi i sve e bit super!
Svirač_Trube
Svirač_TrubeENTUZIJASTA

26. feb 2010.

#29
Najednostavnija shema je ta da iglicon na dno boce bocnes rupicu i stavis ispod biljke i eto ga:)
Eva Rain
Eva RainENTUZIJASTA

26. feb 2010.

#30
E, budem i to probala :icon_lol: Da ne petljam s ovim crijevima :ohno::costumed-smiley-027
Svirač_Trube
Svirač_TrubeENTUZIJASTA

5. mar 2010.

#32
po onoj ~egi ljeti kada sve gori nema sanse da im da puno vode :=) bar ne u mom zavicaju
IV
ivan333POZNAVALAC

30. okt 2017.

#33
Mozete mi dati neki sistem za samozaljevanje koji je ucinkovit i provjeren?HVALA
Stipe
StipeZMAJ

30. okt 2017.

#34
spremnik sa vodom i crijevo. za stealth sisteme ja ne znam jer ti obicno treba puno vode, a puno vode zahtjeva velike spremnike koji se vide. Stavit 2 balona od 5L pa na drip je ok ako ces ih cesto punit, sto opet i nije neko samozaljevanje
IV
ivan333POZNAVALAC

30. okt 2017.

#35
A mislio sam nesto recimo na spremnik od 100 litara staviti cijev i gumu provest oko stabljika.Gumu koja je kraj stabljike izbusiti male rupice i tako recimo samo dodem i otvorim pipu..to bi recimo mogao rec kao kap na kap
Stipe
StipeZMAJ

30. okt 2017.

#36
to bi bilo odlicno ako mozes dobro zakamuflirati spremnik ;)
IV
ivan333POZNAVALAC

30. okt 2017.

#37
A nisan shvatio u cemu je poanta u vezi padi?ka nesmije biti ravno tlo ili tako nesto
Minja3
Minja3LEGENDA

31. okt 2017.

#38
-2fV7kFKyfA Ovo sa iglom , a mo~e i sa crevom za infuzij. Ta crevca mogu da se nabave tako ato zamolia med. sestru ili ista icu koja radi na hitnoj i sli no.. i sakupi ti kolko oea . odnesea kafu i gotovo . Za sajt balon od pet litara mo~e da se koristi .. ali to iscuri brzo . Mo~e da se odnese i plasti no bure od 15, 20 litara , umontira se crevo .. i onda to mo~e da potraje neko du~e vreme. Belo bure se vidi iz avijona - pa se mora zakamuflirati travom, liaem granjem .. Bure nositi ako ima vode negde blizu ..ina e nositi 20 litara vode do sajta svaki put ..ne vidim poentu .. bolje nositi manje vode eae - ako ti je to ve moranje ... nego... u vodu naravno sipaa te no ubrivo i sve 5-
IV
ivan333POZNAVALAC

31. okt 2017.

#39
Upravo sam pogledao taj video cini se dobro..planiram posaditi par feminiziranih u oblaziti jednom na tjedan a spremnik za jednu bi bio od 15 litara
MI
mingAMBASADOR

31. okt 2017.

#40
Opet ti ostaje da nosaa vodu do tih spremnika. Jedino da ih puni kiaa, a poslije kiae i onako nije potrebno zalijevati tako da bi ti taj sistem bio suviaan jedino ako nema neki timeout tipa da krene kapati 5 dana nakon kiae. Razmialjao sam i ja o tome, ali sam ostao na vukljanju vode. Razmialjao sam i da mi je sprovesti crijeva od biljaka koje su u teakom gustiau pa do van tog gustiaa kako bih mogao zaliti bez ulaska samo ne znam kako bi mogao doi tako blizu a da ih ne vidim.
IV
ivan333POZNAVALAC

31. okt 2017.

#41
A neznam ni sam..cini mi se dobro sklepat nekako spremnik na gumu i gumu provest kraj svih stabljike te iglicom probusiti male rupe samo dodem otvorim spremnik i samo se zaljeva..naravno skupiti dosta vode prije svega...
prosto oko
prosto okoAMBASADOR

31. okt 2017.

#42
Ako ti se da napravi eksperiment. Nisam slikao da poka~em, ali princip funkcionira. Treba: Kanistar Cisti sinteti ki konop Buzir(ona naran asta cijev za provodit struju) Probije se ep tako da bu~ir kroz njega mo~e proi. I jos jednu manju rupu za zrak. Kroz buzir se provu e konop tako da sa jedne strane buzira viri 15, 20 cm. Taj kraj ide u kanister. Buzir stavit do dna tako da je konop u najnizoj tocki kanistera. Sa druge strane buzira treba ostaviti vise konopa. Ovisi sta navodnjavas. Taj kraj ide u zemlju. Valja ga dublje postavit, da ne vlazi povrainu i da ne isparava. Konop razvuces u zemlji. Zaokruzis koji put. Stvar radi na principu kapilarnosti. Ako padne kiaa i zemlja bude mokra, ne izvla i vodu iz kanistera Jebiga, skicirao bi i postavio, ali trenuta no mi je jedino mobitel veza. Mo~e se staviti i dva konopa, ili vise. Valja se igrati. Ovo sam na vutri vidio i malo modificirao. Post od @Korenko https://www.vutra.org/threads/samostalno-navodnjavanje-u-outdooru-guerrila-style.8280/
IV
ivan333POZNAVALAC

1. nov 2017.

#43
Bas sam citao taj sistem hvala ti...al nije mi jasno to sa buzirom gledao sam videoa na yuotubu vecina radi bez njega
prosto oko
prosto okoAMBASADOR

1. nov 2017.

#44
Lakae je manipulirati sa svime. On sluzi da sprijeci isparavanje iz konopa ako kanister ne mo~ea staviti neposredno uz biljku. Meni je olakaalo dosta

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.