VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgoj** Vodic za vanjski uzgoj / outdoor **
LEGACY

** Vodic za vanjski uzgoj / outdoor **

3800 odgovora464,922 pregleda
TarzanZMAJ

feb 2015.

#1
Pozdrav, odlucili ste se saditi vani/outdoor? Odlicno! Evo bitnih stvari koje bi trebali znati kako biste sa sto manje problema odradili svoj prvi grow. Prvo sto trebamo napraviti je nabaviti sjemenke i pronaci mjesto/sajt na koji cemo saditi. Sjemenke Sjeme mozemo uzeti iz neke ulicne vutre koja nam se svidjela radom, takvo sjeme/vutra se naziva domacica ako to sjeme posadimo mozemo ocekivati i muske i zenske biljke, i nemozemo biti sigurni da ce biljka iz tog sjemena imati isti rad kao i vutra koju smo pusili, ali je i besplatan nacin kako doci do sjemena. Drugi i puno bolji nacin je naruciti feminizirano sjeme-iz takvog sjemena rastu samo zenske biljke. Na stranicama proizvodaca/banki sjemena mozemo do u detalje vidjeti priblizan rad, velicinu biljke i vrijeme cvjetanja odredene sorte i po tome izabrati sortu ili vise njih koja nam se najvise svidi. Sajt i priprema sajta Ovo je vjerojatno najbitniji korak u ovom vodicu - pronaci mjesto/sajt na koje cemo saditi. To mora biti mjesto koje je na direktnoj suncevoj svjetlosti tokom cijelog ili vecine dana, nije dobro da bude u hladu jer kanabis ne voli hlad. Prije svega moramo gledati da je mjesto sigurno i da nema mogucnosti da ljudi naidu na nase biljke. Par dana prije sadenja odlazimo na sajt pripremiti ga za nase biljke, cistimo ga od raslinja, i ako je potrebno kopamo rupe. Zelimo li saditi u zemlju sa sajta ona treba biti prozracna, ni u kom slucaju nabijena, kako bi se korijen mogao neometano razvijati - zdrav korijen=zdrave biljke. Ako smo procijenili da zemlja nije dobra za sadnju koristiti cemo zemlju za cvijece. Trebamo iskopati rupe (ponijeti aaov ili sl. alat). Rupe neka budu velike toliko da stane 20l zemlje u njih. Rupe napunite zemljom. Isprobano dobra zemlja za uzgoj kanabisa: Terra magma, Potgrond H, Compo sana Universal, Plantella Balkonia. Zemlju cete pronaci u vrtnim ili trgovackim centrima. Ako ne mozete pronaci neku od gore nabrojanih, uzmite neku drugu zemlju za cvijece ili univerzalnu zemlju. Ph neka bude 6.5 ili blizu. Izbjegavajte humuse, zemlju za palme, citruse, kaktuse, orhideje itd. Ako imamo bas nepristupacno tlo, a odlican sajt mozemo posaditi u kante. U tom slucaju kante donesemo na sajt, napunimo ih zemljom i jednostavno presadimo nase biljke iz malih posuda u kante. Ako sadite u kantama morati cete cesce zalijevati jer se i kanta ugrije pa su potrebe za vodom vece. Hidrogel Na fotografiji vidimo prikaz pripremanja smjese zemlja + hidrogel. Ako smo na prostoru gdje znaju vladati ljetne suae, ili jednostavno kako bi smanjili odlazak na sajt zbog zalijevanja, dobro je u zemlju zamijesati hidrogel. ------------------------------------------------------------------------------- -Kada smo nabavili sjeme i pronasli sajt na koji cemo saditi ostaje nam jos sacekati lijepo vrijeme, najbolje je poceti izmedu 4.-6. mjeseca ovisno o vremenu. Ne pocinjite prerano i sacekajte lijepo vrijeme, nestrpljivost nam je neprijatelj. -Docekali smo lijepo vrijeme i odlucili poceti, vrijeme je da proklijemo sjemenke i nas outdoor moze poceti! Klijanje Lijevo- cim klica proviri mozemo s njom u zemlju, klica brzo raste i sto je duza veca je vjerojatnost da pukne prilikom stavljanja u zemlju. Sjeme stavimo u vlaznu maramicu/toalet papir, namocimo vodom i prekrijemo drugom polovicom maramice/toalet papira, nemojte staviti sjemenke preblizu jednu drugoj. Tako pripremljeno sjeme stavimo na toplo mjesto (ne vruce ili jako toplo) otvaramo svakih cca 10h i gledamo jel sjeme pustilo klicu, pazimo da se maramica/toalet papir ne osusi. Sjeme ce pustiti klicu za 2-7 dana. Drugi nacin klijanja je da stavimo sjemenke u casu s vodom i cekamo da puste klicu. Meni se najbolji nacin za klijanje sjemena pokazao s maramicom. Dovoljno je svega par mm klice. Kada je sjeme proklijalo vrijeme je da ga posadimo u zemlju. Sadenje Sada su nam potrebne posude, ne prevelike (od casice za jogurt do 3l) u kojima cemo odnjegovati nase biljke iducih 10-20 dana. Posude napunimo zemljom do vrha, prstom napravimo rupicu/udubljenje 0,5cm i stavimo klicu (bijelo prema dolje-to je buduci korijen) lagano zatrpamo zemljom, stavimo na toplo i osuncano mjesto. Zemlju odrzavamo vlaznom, ne smije se osusiti, ne zalijevamo nego koristimo prskalicu dok biljka ne izade na povrsinu zemlje. Kada biljka izade i razvije svoj prvi par listova mozemo poceti s klasicnim nacinom zalijevanja. Nastavimo zalijevati biljku po potrebi sve dok ne izade 3-5 par listova. Dobili smo mlade biljke koje su spremne za presadivanje na sajt. Biljke odnesemo do sajta i u vec pripremljenoj zemlji iskopamo rupu velicine posude u kojoj je biljka, stavimo biljku zajedno sa zemljom iz posude i zalijemo.  Radi lakseg presadivanja pametno je da zemlja u posudama bude suha.
TarzanZMAJ

feb 2015.

#2
Zalijevanje Biljke je potrebno zaliti jednom u 7-10 dana ako padne kisa priroda je napravila posao umjesto vas, dok je u susnim razdobljima potrebno cesce zalijevati. Zastita Ako zelimo maksimum iz svojih biljki bitno je zastiti ih od nametnika i od divljaci, jedan od najvecih neprijatelja za nasu biljku je puz  kako se zastititi od puzeva. Postoje i ostali nametnici kao sto su skakavci/gusjenice i sl. Za borbu protiv nametnika koristimo insekticide, a mozemo koristiti i organske (prirodne) insekticide. Moj savjet je prvo probati prirodno pa ako ne ide tek onda otrovi- ipak cemo mi konzumirati proizvod pa treba paziti. Divljac- za divljac je najbolje ostaviti malo kose, psece dlake ili se pomokriti, ili neki neprirodan miris (npr. nafta) koji ce ih drzati podalje. Trening Tijekom vegetacije biljke mozemo trenirati kako bi na kraju dobili vecu kolicinu, ili zeljeni oblik biljke. Gnojenje Nakon otp. 30-og dana zivota biljke mozete poceti gnojiti, gnojiti mozemo mineralnim i organskim (prirodnim) gnojivima. Najcesce upotrebljavano mineralno gnojivo na nasem forumu je Plantella list-vegetacija, i Plantella cvet-cvjetanje. Tokom vegetacije bitno je izabrati pravilno gnojivo-s vecim postotkom duaika (N). Za vrijeme cvjetanja biljkama je potrebno vise kalija (K) i fosfora (P) pa prema tome biramo gnojivo. Gnojivo dodajemo svako drugo-trece zalijevanje. Gnojiti mozemo i folijarno- prskanjem preko lista. Taj nacin se koristi tokom vegetacije, folijarno gnojimo ujutro ili predvecer, nikada za vrijeme najjaceg sunca jer moze doci do ostecenja listova (kapljica vode+sunce=efekt povecala). Vegetacija Nase biljke sada intenzivno rastu i formiraju svoj oblik, potrebno ih je redovno zalijevati, a i gnojiti ako zelimo bolje rezultate. Cvjetanje Cvjetanje zapocinje izmedu kraja 7-og i druge polovice 8-og mjeseca, i obicno traje 7-9 tjedana, ovisno o sorti koju smo izabrali. Nije pametno birati sorte koje cvjetaju duze od 65-70 dana, sredinom 10-og mjeseca temperature naglo padnu, temperature nize od 17C ne odgovaraju biljci i takve dugocvjetajuce sorte tesko dodu do kraja. To se ne odnosi na mediteransku klimu. Muske biljke Muske biljke procvjetaju nesto prije zenskih i VRLO je bitno na vrijeme ih prepoznati i ukloniti. Ako muzjaci oprase zenske cvjetove imati cemo vutru punu sjemenki, a to ne zelimo! Hermafrodit Moguca je pojava hermafrodita, odnosno biljke s obiljezjima oba spola. Pojava hermafrodita moze biti uzrokovana stresom ili genetski. S takvim biljkama postupamo isto kao i s muzjacima, cupamo ih.
TarzanZMAJ

feb 2015.

#3
Zenska biljka Zenska biljka izbacuje pistile/ dlacice i tu pocinje cvjetanje, biljka luci kristale, cvjetovi se polako formiraju i debljaju. Na fotografijama iznad mozemo vidjeti zenski cvijet u razvoju, od pojave prvih pistila do zavrsetka cvjetanja. Utjecajem vremenskih prilika ili genetike biljke moguca je pojava egzoticnih boja. To nije zabrinjavajuce. Automatik sjeme Dobro je posaditi i kojeg automatika kako bi imali raniju berbu, ako sadimo samo automatik sjeme na jednom sajtu mozemo imati i 2 berbe tokom outdoor sezone buduci da vecina automatika zavrsi za 2-2 i po mjeseca od klijanja do branja. Treba imati na umu da su automatici puno manji rastom od normalnih-fotoperiodnih sorti. Plijesan Postoji jos jedan problem s kojim cemo se mozda suociti, a to je plijesan. Zbog svoje strukture hedovi su podlozni upijanju vode, pa uslijed vlage dolazi do postupnog truljenja i stvaranja plijesni. Mozemo preventivno djelovati i poslije svake vece kise otici protresti hedove kako bi uklonili vodu koja se nakupila. Plijesan se siri vrlo brzo i u cvjetanju je potrebna malo cesca kontrola biljki kako bi na vrijeme sprijecili nezgodu. Ako je cvjetanje blizu kraja pri pojavi plijesni mozemo ubrati biljku, ako se pak plijesan pojavi u ranijem stadiju cvjetanja dobro je maknuti zarazene dijelove (pri tom paziti da ne dodirnemo zdrave) i naspricati fungicidom. Berba/Harvest Biljka polako zavrsava cvjetanje i svoj zivotni ciklus, lisce lagano zuti a cvjetovi su vec dovoljno razvijeni i zreli, vrijeme je za berbu/harvest. Ako niste sigurni da je biljka spremna, ovdje mozete dobiti odgovor na to pitanje. Ovako izgleda zrela biljka, najsigurniji smo ako provjerimo boju trihoma mikroskopom. Sada nam jos jedino preostaje otrimati nase biljke- ukloniti visak lisca, i ostaviti same hedove. Dobro otrimana biljka izgleda ovako. Susenje Kada smo otrimali biljke stavljamo ih susiti. Nakon nekog vremena proces susenja je gotov i vrijeme je za probu. Prosli ste dug ali uspjesan put i sada je vrijeme za uzivanje. :cool: Cestitam! :respect: ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Vodite racuna o vlastitoj sigurnosti, procitajte "pravilnik foruma" a grow si dodatno mozete olaksati pogledom u "zavrsene vanjske dnevnike uzgoja".
WizdomLEGENDA

feb 2015.

#4
mislin da novi clanovi nece imati potrebu otvarati nove teme i pitati ista pitanja umjesto zabave s trazilicom, svaka cast tarzane dobar guide :D
domajalikISTRAŽIVAČ

feb 2015.

#5
Brutala je ovaj vodi,kaj mislite o ovom sajtu zemlja neobraena najmanje 10godina,crnica, ini mi se dobra,sve puno ~ivice pa jel ata smeta na urod ako bi biljka u prvom periodu zna i od 5-6 mjeseca dobivala 7-8 sati sunca,a kasnije kad bi prerasla ~ivicu po 10 sati,tj kolko ga ve ima tokom dana,i jel smeta kaj ak je ta zemlja ina e mokra,npr sad sam probo kopat rupe voda se samo cjedi u rupu,po ljetu se osuai al mislim kad bude cvjetanje ak e kiaa padat ko i proale godine to bi moglo radit probleme+joa vea mogunost na plijesanj?
TarzanZMAJ

mar 2015.

#6
mogucnost komentiranja u ovom vodicu ili ne?? zanima me vase misljenje pa cemo vidjeti ostaje li vodic otvoren ili ce ici pod kljuc, poz

mar 2015.

#7
Nevidim razlog zasto bi bio otvoren.Vodic je odlican i svaki komentar je suvisan. Ja bi to pod kljuc ;)
TarzanZMAJ

mar 2015.

#8
hvala opa,, ja sam isto da se zakljuca ali prije tog sam htio vidjeti sta ostali misle, po lajkovima tvog komentara vidim da dijele isto misljenje :)
TarzanZMAJ

mar 2015.

#9
otvoreno za komentare :)

mar 2015.

#10
Tarzane a ako ne proklijamo seme i posadimo direkt na sajt koliko su manje sanse da ce isterati nego kad ga proklijas pa posadis ???
BLONDinaNINAAMBASADOR

mar 2015.

#11
To ti nemoze niko reci koliko posto,sem ako neko nije vidovit..ali svakako da je bolje da prvo proklija seme pa onda da presadis..a to odmah u zemlju semenkicu ,moze i to ako imas visak semenki za bacanje..

mar 2015.

#12
Svako sjeme pa tako i sjeme marihuane klija kad se stvore uvjeti za klijanje.Znači vlaga i temperatura klijanja.Optimalna temperatura za klijanje je između 19°c - 24°c. Zato klijamo naše sjemenke u maramicama i sl ,unutar kuće,na toplom. Kad biljka baci klicu i mi je posadimo u zemlju,u roku od 24 h,neke će i više trebati ... mala biljkica će ugledati svjetlo dana. Daljnji napredak također ovisi o količini svjetla i temperaturi.Ako je oblačno i hladno .... stagnirat će. Zato sa vanjskim sađenjem ne treba žuriti :D osim ako biljkama ne pružimo 'umjetni' start pod lampama pa kad dođe pravo vrijeme .... presadimo van.

mar 2015.

#13
Nina a zasto to ako imam semenki za bacanje pa pre kada su ljudi sadili ganju ne verujem da su klijali pa sadili nego direkt u zemlju pa sta bude bice i uspevalo je ;)

mar 2015.

#14
pa uspece drug, al ti moze tek isklijati krajem narednog meseca ili tokom maja, + tako male su prava poslastica za puzeve i razne nametnike, velik broj strada u prirodi. zato je sigurnije presaditi vecu i otporniju biljku na prirpremljeno mesto. dok tebi samostalno isklija napolju ja cu unutra vec videti pol, topirati i revegetirati biljku pre iznosenja. nadam se da sad kontas pricu
TarzanZMAJ

mar 2015.

#15
da ga ne zbuni ovo, power prije out-a drzi u boxu pod lampama dok malo ne ojacaju, i ako ne radi s feminiziranim sjemenom prebaci ih na cvjetanje dok ne pokazu spol, pa ih ponovo vrati u vegu.. selektira samo zenke i nakon nekog vremena idu na sajt outdoor ;) sigurnije ti je da ih sam proklijes pa nakon 10-20 dana dok malo ne ojacaju nosis na sajt nego da sjeme direkt na sajtu sijes.. to nemoras raditi pod lampama, ja radim na suncu.. ali moras pricekati lijepo vrijeme za to, poz
BLONDinaNINAAMBASADOR

mar 2015.

#16
Pa vidi sve to stoji za pre sta su radili,ali to neznaci da je to i najbolji nacin..neosporno da ce nesto od toga i uspeti,ali koliko to ces videti na kraju i sam, i naravno zakljuciti ko je u pravu..jer evidentno je da tim nacinom treba da utrosis vise semenkica..kao sto sam i predhodno rekla ako imas koju vise semenkicu radi tako uspece nesto od toga sigurno...naravno da je pod lampama da startujes mnogo bolje sto ti vec rekao Venlo ali mozes i tako kako si vec zamislio...
DzparanojaLEGENDA

mar 2015.

#17
Ja kad je vec otvoreno za komentare zelim samo da uputim sve komplimente i cestitke autoru....elokventno,simplifikovano,odlicno prezentirano,uz fantastican odabir fotografija. Kad god vidim onaj No joke-ov vrh ( izgled dobro otrimane biljke ;) ) podje mi voda na usta. Nadam se da ce ovo biti standard svih najavljenih tutorijala. Sta vise reci osim :clap:::clap:::respect::respect:

mar 2015.

#18
Moram sad otici u off pa makar me Power banovao sa foruma za sva vremena... Dzparanoja,nemoj nam ove strucne nazive... Ima nas koji nijesmo fakultetski obrazovani..... (Ovo gledaj kao na zezu. Nista ozbiljno nisam mislio) :) :spliff:
DzparanojaLEGENDA

mar 2015.

#19
A Brate moj,nije ovo nista strucno....ovo su (po)moderni izrazi...volim ih zato sto su precicni,mada najvise cijenim domace fraze i izraze. Imam predlog,upucujem ga Tarzanu i Poweru,prvom zato sto je autor,drugom jer je najstariji po cinu ;) Predlazem da se svi komentari obrisu a tema zakljuca...vec je pocelo da se ide po starom tragu sa pitanjima...mogu li klijat,ocu li sadit,.,.,ada mozes al ne moras,probaj pa javi,to ti niko ne zna bla bla blaaaa...... stara tema od Green mena je sasvim dovoljno prosirena pitanjima. Ima dovoljno adekvatnih tema za svakojaka pitanja,a ovu ostavimo ovakvu kakva jeste,SAMA SEBI DOVLJNA!!! Predlazem da to bude reper za sve nove tutorijale cija je tema vec obradjena,odmah kljuc,a mi nasu zahvalnost i nase simpatije mozemo iskazati sa jednim LIKE :) Kad Opa Cupa zavrsi temu treninga,jednu otkljucati za pitanja i nove photke ( odluciti izmedju Sidove i OC ) Ovo je samo prijedlog,ali mislim da je ok prijedlog.... da se ne razvlace dobre info na sto strana

mar 2015.

#20
tema je bila zakljucana, al koliko vidim autor se odlucio, ja se tu ne mesam, njegova tema
TarzanZMAJ

mar 2015.

#21
tema i je bila zakljucana ali je zbog previse sticky tema u vanjskom uzgoju pala na dno i strasno je pala posjecenost, pri vrhu su teme koje su zadnje komentirane.. i iz tog razloga sam mislio da je dobro da se privremeno omoguci komentiranje dok se ne smisli neki nacin kako je staviti na vrh gdje joj je i mjesto.. edit: jer novi clan kad dode njemu se neda citati vidi 2-3 teme koje su pri vrhu i ako ne nade odgovor pocne pisati pitanja koja su vec odgovorena bezbroj puta, u zadnjih par dana ima dosta takvih pa zato i je sad privremeno otkljucana, tu imaju odgovor na vecinu pitanja pa nek ih malo bode u oci, mozda i procitaju ako im ne bude lijeno :D
DzparanojaLEGENDA

mar 2015.

#22
To treba da rjesavaju administratori (Vutragenjo). Cim se novi clan registruje u inbox treba da dobije linkove sa najrelevantnijim temama (pravilnik,postanje slika,indor grow vodic,OVAJ vodic,trening,prihrana,itd,sve sto je znacajno za buduceg growera) , i da mu se ne ostavi ni malo prostora za lutanje po forumu.....ili neko nesnalazenje. Ovaj tutorijal treba da je prazan,oslobodjen od vec pitanih pitanja,i potencijalne frustracije za mnoge (opet isto pitanje....daj bre citaj malo,ovo ono ;) ) Mislim da sam negdje i procitao da ce se slicno i raditi,mozda je bas Vutragenjo tako nesto i najavio,nisam siguran.

mar 2015.

#23
`to se ti e teme,tema mora biti otvorena za sve komentare.I dobro je da je otvorena.Tema je edukativnog karaktera i samo neka se piae u njoj.Svaki novi lan mo~e i dobro je da pita ata god ga interesira u vezi sadnje vani,ovdje.Tako e i tema biti aktivna.Uskoro po ima :sun2:vrijeme,uskoro po ima borba sa krpeljima i komarcima,uskoro po ima ouuuutdooooooooooor :D Naravno,prvo ode na 1 stranicu,na 1 post i pro ita sve iz po etka. Dosta odgovora e sam pronai,no uvijek postoji onaj 1 % koji nee znati a mi emo mu pokuaati dati odgovor. Naravno,spam i lude komentare emo brisati :D Po meni,moramo se maknuti sa prve stranice jer ima puno slika pa ako netko ima slabiju vezu net-a ... traje dok otvori. :spliff:Uglavnom,samo piaite,komentirajte,pitajte ... tema je zato i postavljena. :respect: Tarzane.
BLONDinaNINAAMBASADOR

mar 2015.

#24
I ja mislim da bih tema trebala biti otvorena,pa nek pocetnici pitaju..a onom kome je volja nek odgovori a ako nije raspolozen nek prosto ignorise..jer onda hebiga treba sve teme zatvoriti jer na bukvalno svako pitanje koje postoji vezano za uzgoj nase biljke nebitno jer to indoor ili outdoor ima desetine istih odgovora..i nepostoji pitanje a da ovde nema da je vec neko predhodno odgovorio na to pitanje..
bodulISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#25
ovo sa klijanjem, da je stavim u casicu sa zemljom odma kad vidim da je klica izasla.na ovoj slici u tutorialu lijevi primjer? btw odlican vodic za uzgoj:)
TarzanZMAJ

apr 2015.

#26
tako je odma u zemlju cim izade, kao sto je prikazano na slici lijevo u dijelu klijanje
HS Darth WeederENTUZIJASTA

apr 2015.

#27
Svaka ast za trud , dobro izgleda !

apr 2015.

#28
spomenuo si da ako teren nedozvoljava kopanje rupe u koju trebam presadit biljku...pa me zanima veli ina posude ili kante u kojoj e rasti.. nije baa zgodno za nosit pa da se ne mu im nepotrebno...

apr 2015.

#29
Nosia prazan pitar valjda, neea ga napunjenog nosit, punia ga na sajtu :fuck:. 20 tak litara pitar ili kanta i deri ;)
TarzanZMAJ

apr 2015.

#30
ako sadis u kante dosta ce biti 20-25l a moze i vise, dobar i najjeftiniji izbor su kante od jupola (kre a) koje vjerojatno svi imamo kod kue :)

apr 2015.

#31
aha...a frend mi govori da posude trebaju biti ato vee...i da nee rasti dovoljno ako je premala posuda.. savjetova mi min. 50 lit..odabrali smo critical jack i white widow....
TarzanZMAJ

apr 2015.

#32
odlicne i velike biljke mogu ispasti u tim kantama, naravno ako su vece jos bolje :) samo treba pojacano vodit brigu i obavezno gnojit ako sadimo u kante..
TarzanZMAJ

apr 2015.

#33
odlicne i velike biljke mogu ispasti u tim kantama, naravno ako su vece jos bolje :) samo treba pojacano vodit brigu i obavezno gnojit ako sadimo u kante..

apr 2015.

#34
U kantama je super,ali... Nije problem kad su ovakve veli ine ili manje Problem nastaje kad malo porastu,a ono sred ljeta a ti moraa tegliti vodu svaki drugi dan minimalno :D Ali da ide u kantama od jupola,ide :)
Nepoznat-TipISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#35
Poz posadio sam vani u saksiji 3-4 biljke od koje su tri izasle vani i krenule malo medjutim vrijeme je ruzno kisa pada a pre neki dan je i snijeg pao za sad dobro izgledaju mislio sam ih za 3-4 dana nosit na sajt i presadit posto tu ih nemogu vise drzati pa sta mislite dali ce moc uspijet poslje snijega sto je pao na njih sta bi bilo dobro uradit kad ih presadim na sajt dok je ovo ruzmo vrijeme http://i.imgur.com/b4OmfWYh.jpg http://i.imgur.com/K0KcJvbh.jpg http://i.imgur.com/In5ZaP8h.jpg

apr 2015.

#36
ako nisu riknule dan, dva poslije snijega sumnjam da e im sad iata biti.

apr 2015.

#37
nece stradati od snega ako pri zemlji nije bilo mraza

apr 2015.

#38
stavio si ovolike bebe van na snijeg? horor pro itaj prvu stranu ove teme, treba bit u provjerenoj zemlji ne ovako, i ne mo~e ovolika baa van ako pada snijeg, mo~da jedino pokrit nekom veom bocom sa rupicama da se zaatiti od temperatura.
Nepoznat-TipISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#39
Sta mislis jel bolje da ih prebacim u kante od jupola i stavim ih na sajt il da ih odma u zemlju stavim i da ih flasom prekrivam dok je ruzno vrijeme

apr 2015.

#40
Odgovori na sva tvoja pitanja :D

apr 2015.

#41
je stari...svaka ast ali ovo mi je prvi forum i prva sadnja a teren je kamenjar i aikara....a sun oba cijeli dan....
StipeZMAJ

apr 2015.

#42
Kante nisu najbolji izbor kod tebe. Osim ako mozes svaki dan zaljevat. Kupi zemlju i iskopaj rupe ;)

apr 2015.

#43
Pozz svima.Spremam se za svoj prvi outdoor,sjeme od neke domaje koja i nije bila baa neato ali samo to imam za prvi put.Sajt je spreman,rupe iskopane,teren o iaen i evo dileme tj. pitanje znalcima.Sajt je na takvom mjestu da moram pazit na visinu samih stabljika,ne bi smjele izrast viae od cca 1 m jer sve preko toga podi~e rizik od primjeivanja istih.E sad da li da kasnije sadim pa da smanjim vrijeme vegetacije jer koliko sam shvatio itajui forum,biljka viae ne ide u visinu kad ue u fazu cvijetanja ili da ih dr~im nisko topiranjem i dali se to mo~e posti istim.Nadam se da nije glupo pitanje jer svi te~e ve im i ja im biljozama a ja bi manje jer sigurnost je na prvom mjestu!

apr 2015.

#44
raste ona izvesno vreme i u cvetanju, ne moze biljka stati sa rastom pa samo nabaciti na tu visinu budove, mora porasti bar koliki su isti, konkternije raste jos 30 do 200%, zavisi od sorte, dodatno automatici se obicno utrostruce :) imas temu o treningu kanabisa pa odaberi neki i drzi na visini kojoj zelis, obicno je to visestruki toping pa lst i zatezanje do kraja
DzparanojaLEGENDA

apr 2015.

#45
Za outdoor kojem idem u susret na raspolaganju mi je zemlja Florabela,tj samo ona ima u prodaji u selendri u kojoj sadim. Negdje sam procitao da ona nije bas najbolji izbor,ali za mene je svakako jedini,a i sigurno je bolja od obicne zemlje. Ako je losa,ima li neka fora da joj povecam kvalitet...svakako da cu na dno rupe baciti pregorelog djubriva,mix kravljeg i kokosijeg,pored ovog ima li jos sta bih mogao uraditi???? 2 Na raspolaganju mi je mnogo starih crepova\tigli, i blokova od kuce... planirao sam da iste usitnim,izdrobim,i umijesam u zemlju da bih omogucio bolji dotok kiseonika korijenu,a i cigla je bogata sa svim i svacim. Raditi ovo ili ne ??? Vermikulit i ostale zaebancije mi nijesu dostupne,dakle krecem se medj onim sta mogu u selendri nabaviti.... pa Vas molim i da mi odgovorite u okviru ovoga sto sam naveo.... a da moze bolje,moze naravno ;) Uvijek moze bolje

apr 2015.

#46
ja radim sa florabellom i nemam zamerki

apr 2015.

#47
Sitne cigle,mo~e i nemora ... malo na upaj trave,nekog liaa da kiaa ne ubija zemlju dok je biljka mala i dok ne razgrana korjen,stavia na zemlju odozgora... Ne trpaj samo puno ubriva sajskog,radije manju koli inu po pomijeaaa sa zemljom od pola pa nadole u rupi.Mora valjat.
zelenko420ENTUZIJASTA

apr 2015.

#48
Jel radim ato krivo zna i na biljke sam stavio odrezanu bocu,zbuaio sam 15 rupica na njoj i nakon pola sata se orosila iznutra??

apr 2015.

#49
napravi vece rupe

apr 2015.

#50
Prvi put sadim pa me zanima jel je jos prerano za sadit automatike, il je sad vrijeme za sadit
zelenko420ENTUZIJASTA

apr 2015.

#51
Ja bi pri eko joa tjedan dva
PopeyeAMBASADOR

apr 2015.

#52
Ja kreem za 1. maj, tad u stavit sjemenke na klijanje.. 3x Jack Herer Fem Automatic od RQS-a (Royal Jack)

apr 2015.

#53
jel smetaju borike mislim pokraj njih zasaditi ?
ZelenaGroznicaPOZNAVALAC

apr 2015.

#54
Smetaju. Mozes da sadis u kante i da sipas neku drugu zemlju ako neces da trazis novi sajt. I pazis da ti ne upadaju iglice u kantu.
#55
ej tarzane ja nikad nism saio vutru isad treba da sadim pa da t pitam sta se radi sa listovima marihuane poslije berbe
bakalulaLEGENDA

apr 2015.

#56
Fan listove (one velike na kojima nema kristala) bacaa u smee ili nahrania ze eve :D, a one male listove okolo hedova koji su puni kristala, e od njih mo~ea hash i joa par stvari napravit :)
HaslerAMBASADOR

apr 2015.

#57
Ja sam juce presadio u case :D 12 komada :) :gled::gled:
SHIT SHITISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#58
Odlicno objasnjeno svaka cast ... :D:D:D :clap:::clap:::clap:::clap:::clap:::clap:::clap:::clap::
cocoxxxAMBASADOR

apr 2015.

#59
Vezano za lisce, neki kazu da su im odvratnog okusa, ja osobno nisam pusac cigara i ne mogu smislit duhan, pa lisce od marice stavljam u miks za pusenje sa pravom stvari, jedino sto mene interesira iako ovo nije tema za to ali kad je vec pitao prije o liscu, imam i ja jedno, zna li itko sta je stetnije, listovi od konoplje ili duhan, inace kad nemam listova od konoplje koristim listice od mente, posto imam 100% prirodnu mentu koja mi raste u vrtu.

apr 2015.

#60
duhan je atetniji zbog katrana koji zatvara spore plua, ali to nema veze sa ovom temom ;)
Nepoznat-TipISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#61
Poz premjestio sam biljke iz saksija nakon 20 dana na sajt nisam kupovo onu kupovnu zemlju stavio sam onu sa sajta sjeme je od vutre koju sam pusio rupe sam iskopo i zemlju usitnio te on citavu iz saksjice prebacio u rupu i nagrno zemlju do prvh listova sad me zanima kolko je trebam zalivati dok je mala i da li smijem stvit nekog djubriva kao sto je kokosije il zecije sta je najbolje radit sad dok je mala cime mogu sve zalijevati
BizzzoZMAJ

apr 2015.

#62
Ajde sada fino dok joa mo~ea otvori otvori ovu stranicu. hacheck.tel.fer.hr Pa kopiraj svoj tekst. A onda nakon toga dodaj barem 9 velikih slova, 3 zareza i 5 to aka. Pa emo onda dalje tipkati? Mo~e?
Nepoznat-TipISTRAŽIVAČ

apr 2015.

#63
Ma nisam stavljo zurim a i na telfonu sam pa zato onda ne stavim kad kucam

apr 2015.

#64
dok je mala najbolje je nista ne dirati ;) ako je to bilo pitanje, pogubio sam se naduvan u onim redovima
zelenko420ENTUZIJASTA

apr 2015.

#65
Meni se za vege fazu dobro pokazala kopriva i ze je gnojivo,al netrebaa joa gnojit kao ato power ka~e,sad samo zalijevaj s istom vodom i tarzane ja bi samo joa dodo u ovaj priru nik da se sadi kad temperature nepadaju ispod dvoznamenkastih brojeva,4-6mj je za po etnike koji prvi put sade malo preairok pojam.. I da je hidrogel dobro zamjeaati u donji dio rupe,to sam baa zapazio da je gore po zemlji posipan a po ljetu bi to moglo samo joa ja e osuaiti zemlju.
funky weedLEGENDA

apr 2015.

#66
Pozdrav ljudi moze li mi iko rec dal da topiram ovu biljku i jel zrela za toping u outu je stara mjesec dana

apr 2015.

#67
ekaj joa jedan red listova pa onda mo~e :) drugi tjedan al jbt, izgleda mi ko flat stem, mo~e kakva bolja slika sa strane?

apr 2015.

#68
Istegnula mu se ~eae za svjetlosti, za tu visinu treba imati viae liaa.
funky weedLEGENDA

apr 2015.

#69
Moze sutra cu stavit sliku a izduzila se malo zbog loseg vremena jer je kod mene dosta kisno bilo a nepoznata mi je sjemenka pa ako itko zna poblize koji bi strejn ovo mogao bit nek javi hvala evo slika lista bas izgleda brutala
#70
eee bakula kolko radja jedna sabljika grama nikad nisam sadio pa te zato pitam
#71
eeej bakula kolko grama radja jedna stabljika marihuane
bakalulaLEGENDA

apr 2015.

#72
Sve ovisi o tome koja je sorta, vrijeme i kako se brinea o njoj. Nemoj da ti to sad golica misli, daleko si joa od uroda. Da dobijea 100-200g bit ea sretan. Naravno mo~e to i troduplo viae, a mo~e i manje.
#73
hvala puno eee ljudi kolko taje susenje marihuane
ZelenaGroznicaPOZNAVALAC

apr 2015.

#74
Imas temu o tome. edit: ako ne mozes da nadjes ukucaj u search 'susenje' i ima tema 'susenje i curing metoda'

apr 2015.

#75
SVI listovi idu za putar-maslac, izuzetno jednostavno za napraviti, lupaju odli no i s obi nom domajom, a slu~e i kao lijek!!! isprobano...
bakalulaLEGENDA

apr 2015.

#76
A emu e ti oni fan listovi koji nemaju na sebi kristala, koja je poanta te listove koristit kad nema koristi od njih?

apr 2015.

#77
ja imam koristi, sve listove stavljam u maslac, od nekih 150 g. listova dobijem kilu maslaca koji lupa bolje od vrhova te biljke, sa 10 g. maslaca zdrman sam 6 sati, i ja sam bacao liae prije dok mi ovjek nije rekao, i ja sam bio skepti an i nisam u to vjerovao dok sam nisam to napravio, ekipa je bila oduaevljena (i zdrava jer djeluje i kao lijek i ima hrpu nutrijenata, klorofil i svaata) ima sigurno tu negdje napisano o tome, nisam niata tra~io jer nisam imao potrebe sve sam znao i radilo je...
portoriko123ENTUZIJASTA

apr 2015.

#78
Ja se izvinjavam ako je tema vec pokrenuta na forumu. Trazio sam ali nisam naisao na konkretan odgovor. Zanima me kakva su ova HESI djubriva i iskustva sa njima? I da li su bolja ova plantellina?
HaslerAMBASADOR

apr 2015.

#79
Polako bebice izlaze :)

apr 2015.

#80
https://www.vutra.org/threads/upotreba-hesi-proizvoda.10186/ koristi pretragu foruma
BLONDinaNINAAMBASADOR

apr 2015.

#81
Nema potrebe hesi da koristis u outdooru..a za indoor ima i boljih..Naravno da se ljubitelji hesi djubriva nece sloziti,ali to je moje misljenje i moja iskustva u growanju kako u outdooru tako i u indooru...
bakalulaLEGENDA

apr 2015.

#82
Istina, AN recimo u prosjeku daje bolje rezultate, al je zato 2-3 puta skuplji :p
BLONDinaNINAAMBASADOR

apr 2015.

#83
Tako je Bakula... AN je zaista dobar barem iz mog iskustva kao i atami...ali je to malo skupa igracka za vecinu u outdooru,jer i plantela zavrsava dobar posao za outdoor tako da nema potrebe ni za taj hesi da koristi...
HaslerAMBASADOR

apr 2015.

#84
3-dan od kad su izasle iz zemlje :D :) Kako vam izgledaju, misljenje neko nesto? :)
TarzanZMAJ

apr 2015.

#85
izduzeno, pod kakvim su svjetlom? a kad povecam vidi se odsjaj od blica u zemlji.. znaci i previse zaliveno, sta je u planu s njima
HaslerAMBASADOR

apr 2015.

#86
pa ove su u planu za out, malo su se izduzile kontam zato stio sam ih drzao unutra posto sam se plasio napolju da ih ostavim bilo je hladno. A sutra ih prebacujem napolje, ako se iskrive privezacu ih. Nisam ih zalivao mnogo uopste. da pustim da se skroz sasusi zemlja?
DzparanojaLEGENDA

apr 2015.

#87
Ne privezujea ve ih ponirea do listova...tu zemlju isuai i izvadi cijeli busen,pa ga integriai u rupu sa kvalitetnom zemljom,i zatim zalij. Otvori dnevnik,bie ti lakae ;)

apr 2015.

#88
poz ko cita ovo....savet jedan potreban.potreban savet za Jack Herer(GHS)da li je kasno staviti na klijanje za 10 dana(outdoor)....Jack nije stigao na vreme iz kog razloga neznam a i da je stigao bilo bi nemoguce krenuti jer se sneg istopio pre par dana.sve ostalo sam procitao i informisao se,ako zaskripi potrazicu mentora ili pitati ovde za savet.hvala
DzparanojaLEGENDA

apr 2015.

#89
Sam si sebi odgovorio na ovo pitanje kada si rekao da se snijeg tek otopio ;) U outu mi se prilagodjavamo klimatskim uslovima,pa.....nije,nije kasno ;)
HerbalSRBAMBASADOR

apr 2015.

#90
Pozdrav ljudi. Zanimalo bih me ako bih sada presadjivao u kante (25l), da li bih smeo da koristim samo humus ili bas moram i crnu zemlju da mesam? Hvala
TarzanZMAJ

apr 2015.

#91
ako ces koristiti kante obavezno izbusi rupe pri dnu, humus je prejak da sadis samo u njega, mozes ga zamijesati s domacom zemljom pa u taj mix saditi, ili kupiti zemlju za cvijece- objasnjeno je u prvom postu koje su kvalitetne..
HerbalSRBAMBASADOR

apr 2015.

#92
Imam problem sa obicnom crnom zemljom, jel stvarno ne bih da idem na njivu i da uzimam, posto svi ljudi prskaju pesticidima pa me to muci. Zemlja za cvece i humus su isto ili ne? Ne bih zeleo da me neko vidi da vucem zemlju sa njive, radije bih kupio.
TarzanZMAJ

apr 2015.

#93
nije isto, a i humus je puno bogatiji hranjivima.. ako si mislio u zemlju za cvijece onda moze samo u nju naravno.. probaj naci nesto od ovoga
HerbalSRBAMBASADOR

apr 2015.

#94
Uslikacu kada presadim pa da podelim to sa iskusnim ljudima, posto mi je ovo prvo sadjenje. Zahvaljujem se puno, i svako dobro.
zolaAMBASADOR

apr 2015.

#95
Ako nekome pomogne ja sam uzeo obican humus i pomesao 50/50 sa zemljom iz dvorista i evo rastu super, a zemlja iz dvorista nije nista posebno obicna beogradska :)

apr 2015.

#96
Mogao si i sliku staviti i to no navesti koliko su stare pa onda bi vidjeli kako to "rastu super". Ovako mo~emo samo nagaati jer iskreno neznam kako ti poimaa to "super" .
zolaAMBASADOR

apr 2015.

#97
malo sam cirke pa sam lupio to super, tek su izasle iz zemlje ali mi deluju zadovoljno , nisu stare ni 2 dana, ali su uspravne na ovo katastrofalno vreme pa sam zato zadovoljan, nisam ocekivao ni da ce izaci iz zemlje :)
L0oDZMAJ

apr 2015.

#98
Dobro si to pomesao,taj humus sa tom beogradskom zemljom,mozda do toga... kvalitet je to neki... bas bi i ja voleo videt te biljkice... mslm ako ti nije frka slikat... srecno dalje :)
DzparanojaLEGENDA

apr 2015.

#99
Xaxaxa :D Prvo sam mu udario lajk na prethodnom postu,a onda sam pro itao ovo....i uklonio ga :D Tarzo,modovi,sory na off,nijesam zaboravio na obeanje ;)
stalkerAMBASADOR

apr 2015.

#100
Nabavio sam par The Church semenki. Jeste da tek treba da ih zabodem, ali zna li neko koliko gr hedova izbaci jedna biljka (outdoor), nestrpljiv sam?! :D
DzparanojaLEGENDA

apr 2015.

#101
Ne zna niko.... ali ako uradia sve kako ovaj vodi nala~e,siguran budi da ea biti i viae nego zadovoljan! `to vea rupa u zemlji,ato bolja zemlja+ adekvatna prihrana+trening+faktor sree= to ea utvrditi sam ;)

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se