VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojOutdoor bez zalivanja
LEGACY

Outdoor bez zalivanja

211 odgovora26,495 pregleda
blinkyENTUZIJASTA

okt 2013.

#1
Nekoliko puta sam cuo na forumu od iskusnijih clanova (Slo-Era, Sekach...) da ima slucajeva da biljku nisu ni jednom zalili a ona da se nije osusila. Koliko vas je imalo taj slucaj, nebitno da li je biljka imala 1 ili 500 gr. samo da je prezivela? I jos jedno pitanje... Kako upotrebljavate hidrogel? Na dnu rupe, nakvasen vodom ili prah, koliko, itd.... Ja kad radim out kopam rupe krampom 0.5x0.5x0.3 m i ako je ne zalijem krajem jula i tokom avgusta barem 3 puta, nadjem zutu biljku... Plus sam radio jedan eksperiment ove godine i mislim da bi nekom bilo od znacaja. Posadio sam napolje klonove WW i blue mistic od RQS, malo je rezim svetla bio zeznut tako da su malo stagnirale, ali nema veze. Od 7 2 su posadjene u zemlju sa sajta koja nije nista narocito (hrastova suma sa jednim delom gde su mlada drveca), samo sam je malo 'razrahlio' dodavanjem stiropora. Ostale pet su u miksu pola kupovna pola sumska sa hidrogelom na dnu. Presadjene su oko 20-og jula, kada je bilo nenormalno vrelo i to plus rezim svetla ih je dodatno usporio. Ali od svih 7 najvece su one dve bez hidrogela i bez kupovne zemlje... Samo stiropor da rastrese zemlju i nista drugo. Ostale su zutile tokom celog ciklusa i hranio sam ih i zalivao ali nista od toga nije ispravilo zutilo... Tako da sledece godine za out nosim samo: stiropor, agrarni krec, malo glistenjaka, hidrogel i stajsko djubrivo, bez hektolitara zemlje koje inace nosim. Plan: razrahliti zemlju da koren moze da probije, na dno djubrivo i hidrogel, i naravno sto vece rupe... Bez kupovne zemlje samo malo glistenjaka i humusne kiseline da da zivot zemljistu, i to je to braco... To i vama savetujem... Kakva tera magma i plantela... Nemam nista protiv ali su ljudi sadili i pre teramagme i plantele... samo humus i zemljiste gde raste hrast, brusnica, borovnica i kopriva... sve to nadjite na sajtu a 300 litra zemlje koje sam nosio je sad proslost. Pozdrav i stay high! P.S. zna li neko gde mogu da nadjem dolomitni krec u tuznoj Srbiji? Ili bilo kakav krec koji mogu da koristim kao PH buffer?
sharpLEGENDA

okt 2013.

#2
pa u neku ruku je logicno da su ove dvije najvece narasle. nisu imale hidrogel kao fizicku prepreku i korijen se probio dublje u zemlju u potrazi za vodom. veci korijen natjera biljku na bujniju vegetaciju. ali nije pravilo,neki su koristili hidrogel i dobivali jablane od biljki.

okt 2013.

#3
Prvo i osnovno pravilo je ogromna rupa i kvalitetno pripremit zemlju. Vermikulit je tvoj prijatelj. i ogromna rupa...ja sam u svoje stavio o velike vre e sa odrezanim dnom, izbuaene sa strane, mal iranje po vrhu cijeli grow...slama, trava, liae...

okt 2013.

#4
ako si na mjestu gdje nema vlage preko ljeta,d~aba svega...ne gine ti kanister sve ostalo zaboravi ako ~elia urod normalan...

okt 2013.

#5
ja X puta ;) s tim sto moram priznati da zalijem jednom, tada kada je i presadim u out
TarzanZMAJ

okt 2013.

#6
ja isto nisam ni jednom zalio, nit imam ikakav hidrogel,,ali moj sajt je pun vegetacije i visoka je vlaznost pa moze bez vode, ali da sam posadio na nekoj livadici bez vegetacije i na direktnom suncu cijeli dan, bila bi druga prica i lea bi mi se iskrivila vec kolko bi vode nosio :D sve je do mjesta na kojem se odlucite posadit,, @smak420 kakvo prvo i osnovno pravilo ogromna rupa?? ako je zemlja na sajtu kvalitetna i prozracna iskopas rupu velicine kalia kad presadujes i to je to,,ako je zemlja losa onda se slazem s tobom, ali ima i dobre zemlje,jako dobre zemlje ;) i biljoza ti je super

okt 2013.

#7
Kvalitetan mix, odnosno velika koli ina njega du~e dr~i vodu. Zbog toga sam napisao da je kao prvo i osnovno. Znaci mix mora imat svojstvo apsorbiranja i zadr~avanja vode :dada Tko ima mogu nost kupiti vermikulit i kokosovu zemlju, pomjeaat sa kvalitetnim supstratom...pove ao je mogu nost apsorbcije vode, a istovremeno drena~a je ok..korijen prodire DUBOKO! E da..seedlenge i dio vege je po~eljno odradit indoor...bar 2-3 tjedna dok se ne ukorjeni biljka..kasnije lako ide.. Ven..sla~em se sa tobom, bez vode nema ~ivota, ali ovako bar dobijem par dana viae izmeu zaljevanja,

okt 2013.

#8
meni ta brija bez vode dode kao kada siroce ostane samo ili ga roditelji ostave pred kapelicom u kutiji od banana...

okt 2013.

#9
E da...UREA Duai no gnojivo, ima svojstvo "hlaenja i hidriranja" zemlje....posuti po vrhu okolo biljke Naravno ako biljka je vec razvijena, ali nije ~estoko gnojivo i nebi trebalo zaebat stvar ak znaa ata radia Uglavnom super stvar za suhu zemlju koja ima problem sa dr~anjem vlage
blinkyENTUZIJASTA

okt 2013.

#10
Sharp---> Ne, nije. Rupe su duboke, a presadjene su oko 20-og jula, tako da hidrogel su iskoristile, jer posle presadjivanja sam zalio tek posle 2 nedelje, tako da su sigurno one iskoristile hidrogel i nisu imale nikakve prepreke... Razgovarao sam sa ljudima na stranim forumima odavno, i cak su i oni to primetili... Biljke u 'native' zemlji bolje rastu, jer je zemlja sa sajta ista kao u okolini, i samim tim moze vodu i vlaznost lakse 'dovuci' preko 'vick' sistema. Inkorporacija kupovne zemlje sa zemljom sa sajta zbunjuje mikroorganizme, kojima treba vremena navici se na novo staniste. Posto radim organiku, mikroorganizmi su bitni za moje out operacije i nastojim ih hraniti i omoguciti im mikro-klimu pogodnu za njihov razvoj. To je jedino logicno objasnjenje... Zemlja na sajtu je pripremljena istog dana kada su i presadjene tako da mikroorganizmi nisu imali vremena prodreti u zemlji poceti lagano razlaganje... Smak---> Da, da upravu si. Kopam i ja VEEEElike rupe, ako ne duboke bar siroke koliko treba... Poznato mi je to, ali to nije slucaj ovde.. Imale su one zemlje i vise nego sto im je potrebno... Bogeyman---> Znam, na tebe sam i mislio... I ti si nekoliko puta ponovio da ne zalivas... Znam da si u mojoj zemlji, na velikoj ravnici :D ... Kako je vreme druze jula i avgusta kod vas? Jel ima bar malo kise?? Kod nas je takva klima da se padavine povecevaju s nadmorskom visinom, tako da bi kod tebe bila prava susa, ako se vodimo tom logikom.... A ti imas drugacija (povoljnija, bolja) iskustva, i drago mi je zbog toga... Smak---> Moramo napraviti eksperiment (to cu uraditi sledece godine i predstaviti ovde, kako bi svi videli rezultate i imali koristi) sa koriscenjem koko supstrata. Mada nemoj biti siguran da je on dobar toliko za out. On se najvise koristi za soilless sisteme, jer ima veoma veliku moc apsorbovanja vode. ALI, kad udare suse, koko ce u nameri da apsorbuje vodu, isusiti biljku, stvrdnuti medijum kao kamen, i lagano je ubiti... Opet kazem, napravicu eksperiment sledece godine... Jedan eksperiment koji cu SIGURNO odraditi sledece godine: Posaditi automatike 10-og aprila, presaditi ih prvog maja u out. Jun je najkisovitiji mesec u godini u Srbiji, a i maj je poznat po kisama... U tom vremenskom razdoblju builjke ce dobijati i sunce i vodu sa neba. Mozda ce potraziti pred kraj juna pocetak jula vodu, i sledeca poseta sajtu je harvest... Mislim da je to jedan od malo nacina za sadnju sa najmanjom nasom intervencijom... Jos jedan od nacina je saditi rane sorte, na istom prioncipu, samo sto ce one mozda traziti vodu 3-4 puta, dok zavrsavaju od sredine do kraja avgusta... Pored ova dva eksperimenta odradicu jos jedan a to je sadnja automatika, polu-auto i foto periodne genetike na visim nadmorskim visinama. Meni je poznato u vojsci dok sam bio, da na planinama se smenjuju 6 godisnja doba za sat vremena... Sto je vrlo bitno za 'no-maintenance' sadnju... Sva tri eksperimenta cu dokumentovati na forumu. Jos jedna bitna stvar kod sadjenja i pripremanja za out. Klijajte i sadite biljke u pocetnim fazama u visokim kontejnerima. U toku rane vegetacije koren ide na dole i razvija jaci korenov sistem u potrazi za vodom. U toku pocetne faze minimalno zalivati biljke kako bi koren isao prema dole, ili ih zalivati odozdo sistemom 'vick'. Rupe u outu trebaju po pravilu biti uske a duboke, jer je tako koren zasticen od spoljnih uticaja (sunce, vrelina i voda) a vodu lakse nalazi na dubini, i plus je biljka stabilnija. Kod presadjivanja biljku zatrpati do prvog para pravih listova, kako bi u samom startu koren bio na velikoj dubini... Tako se sade i velika drveca, u velikim kontejnerima i na dubinama, da bi mogla da prezive pocetnu fazu bez ljudske ruke... Drago mi je da se froum razvio iz pocetne faze u ovu... Ja sam u igri preko 10 godina, clan sam na forumu od najranije faze, i mogu videti da se ovaj forum, po znanju clanova i sadrzine operacija, moze meriti sa najboljim stranim forumima i toga se trebamo ponositi a ne stideti! Pokazimo strangerima kakva vutra se sadi i vari u nasoj staroj bivsoj jugi! Pozdrav drugari!
sharpLEGENDA

okt 2013.

#11
ahaaaa, a ja konj mislio da se hidrogel koristi da bi vodu(pri zaljevanju) zadrzao sto duze blizu korijena ili to radi vermikulit. nisam znao da biljka apsorbira hidrogel. inace ne koristim ga pa nisam obracao paznju. ali friski sam grower,tek treca sezona grovanja.My bad. ovo sa inkorporacijom zemlje se potpuno slazem stobom.dok se korijen privikne na novi grow ambijent , biljku napadne stotinu stetocina.nerijetko ju pojedu legendarni puzevi. za usporedbu, da recimo bebu od 2 mjeseca,kojoj je majka presusila(nestalo mljeka),pocinjes hraniti kozjim ili magarecim mljekom(ako ti novak djokovic prepusti koju litru hehehehe), rezultat je ....pi.darija. vick sistem navodnjavanja ::: jel to kap po kap ili.... ja sam isto experimentirao nesto sa organikom,cak i u polu indor-outdor growu.koristio samo chickenshit. kopao rupe razlicitih velicina i ukopavao biljke do prvih internoda.kad bi biljka narasla na oko pol metra,cviknuo bi iste pa bi napunio zemljom tik do drugih internoda. nesto sam dokumentirao https://www.vutra.org/topic/8705-outdoor-presadjivanje-my-way/ ali mislim da je malo sbrda-sdola napravljeno pa....nista veselimo proljecu

okt 2013.

#12
Pod koko podrazumjevam zamjeaan u zemlju u odreenom omjeru.
jahachmagleENTUZIJASTA

nov 2013.

#13
Sledece godine planiram svoj prvi outdor i nasao sam jedno mjesto u kraju gdje sam rodjen i gdje sam zivio do rata (60 km od mjesta gdje zivim) to je jedna mjesna zajednica u kojoj nema puno povratnika . Sajt bi bio u sumi oko 5 km od bilo kakve ljudske tvorevine (kuce,putevi,dalekovodi,predajnici....) Posto ne bih dolazio na sajt cesto i nema izvora vode u blizini napravio sam svrdlo precnika 20cm s kojim bih izbusio rupu nekih 60 cm te dodao u zemlju vermikulit i perlit. Zanima me vasa preporuka za dubunu busenja rupe , posto mogu izbusiti do 1m ako nema prepreka. I planirao sam da zakopam jednu bacvu od 50l u zemlju koja bi skupljala kisnicu. Kontam svakih 15 dana zaliti 3 bilkje sa 8l vode . Dali bi uspjele prezivjeti takve uslove sa toliko vode?

nov 2013.

#14
uspele bi preziveti sigurno
BladeZMAJ

nov 2013.

#15
Nadovezao bi se na sami po etak teme oko pre~ivljavanja biljka,to je dosta relativno nismo svi u istom kraju ne growamo svi iste sorte ne radimo svi istu pripremu nemamo svi isto zemljiate i samu texturu.Teako je rei,ja sam uspio i ti ea jer to nemora ni blizu biti tako. U lici npr biljke mogu pre~ivjeti bez zaljevanja dok recimo u mom kraju nemogu,ja kad nebih zaljevao 7 i 8 mjesec pozdravi se sa svim dok recimo Power uspijeva bez zaljevanja ajmo re uop e,tako da mi je sama ta rasprava pomalo vrtnja u krug.

nov 2013.

#16
to stoji jack, ja sam ove godine moju durbanku zalio samo jednom a bilo je godina kada u outdooru nisam zalio ni jednom sem odmah nakon presadjivanja, fakat da zalivanje zavisi od gomile faktora, tako da je bitno gde se sadi, to sto pricas
SLO-EraLEGENDA

nov 2013.

#17
Ima godina,naprimer lani je bila extra suaa i tesko je bilo odraditi bez zalivanja na kraskom tlu.Nijebilo pomocini sa agrogelom,vermukulitom....Naravno da kad ides pobijati kolce i cistitsbiljke poneses i vodu.

nov 2013.

#18
kod mene se pokazalo da 5 i 6mj imaju dosta vlage,ali zato 7 i 8.mj se mora zalijevati ako se racuna sa ozbiljnom biljkom na kraju.
SLO-EraLEGENDA

nov 2013.

#19
Na slovenckom Krasu je uvek isuau i kisu najesen izdr~o Dreamtime- Mr.Nice
golub miraLEGENDA

nov 2013.

#20
ja sam bio isto u strahu za svoju biljku jer sam morao na put kad su bile najvee ~ege, od 1.7 -15.8. Van sam ju presadio negdje oko 3.5 i do 1.7 sam ju derao samo sa Slavolom i zaljevanje i folijarno, biljka se je za ta dva mjeseca od Slavola dobrano razvila, korijen otiaao dosta duboko. Kad sam morao na put napravio sam malu pripremu za narednih 45dana bez kapi vode. Oko biljke sam pa~ljivo otkopao povrainski sloj zemlje nekih dobar pedalj i zemlju pomijeaao sa vermikulitom, zalio sam je sa 30l vode, oko biljke debeli karton dobrano namo en, pa na karton opet zemlja, pa na zemlju joa jedan debeli karton namo en vodom, pa preko tog kartona opet zemlja i na sve to nabacano hrpu mokre slame. Kad sam se vratio sa puta, na biljci sam primjetio mo~da 10-tak osuaenih najveih listova a biljka je vriatala od zdravlja mada je teren jako suh ina e. Na kraju mi je biljka dala oko 620gr suhih hedova, vjerujem da bi bilo i bolje da nisam morao na put a mo~da i ne bi.
buda65ISTRAŽIVAČ

nov 2013.

#21
koju si vrstu bilj ice sadio?
golub miraLEGENDA

nov 2013.

#22
Domaja dojaja
rasta92ISTRAŽIVAČ

mar 2014.

#23
Sta nitko nikad nije razmisljao o Timerima za vodu (onaj sta se koristi za zaljevanje trave oko kuce)?? Doneses kantu 20 l spojis je na timer i netreba ti obilazit sajt mozda mjesec dana... :sun2:

mar 2014.

#24
na cega rade ti timeri, na baterije
rasta92ISTRAŽIVAČ

mar 2014.

#25
Da, jedino sta je problem - pritisak... treba imat minimalan pritisak od sta ja znam 0,5 bar (pritisak raste visinom, pa ako je sajt na nekom brdu ili slicno podigne se kanta i stvar rijesena) al moze se pronac i takve sta mogu radit i bez pritiska.

mar 2014.

#26
pa stavi neke linkove da drugi vide o cemu pricas, il bar neke fotke, mene to ne zanima al mozda nekom pomogne
rasta92ISTRAŽIVAČ

mar 2014.

#27
Nov sam na forumu pa i neznam bas kako to funkcionira. Trazio sam po ovom forumu al ove teme nema. I da, ovo je samo moja teorija nije jos u praksi, pokusat cu ove godine pa sta bude bude. Primjer Timera sa e-baya: http://www.ebay.com/itm/BRAND-NEW-HOME-WATER-TIMER-GARDEN-IRRIGATION-CONTROLLER-5548-1-/121206766485?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c387c7b95 Samo sta kod ovog nije naveden min pritisak... Moze se to nabaviti i u nekom vrtnom centru 100%

mar 2014.

#28
Bas nisam za tu shemu bez zaljevanja ali evo ja sam prosle godine spletom okolnosti imao neke autose vani..zali sam ih kada sam ih presadio..malo poplasio puzeve i gusjenice i vratio se za nekih 2,5mj..bez kapi vode,kanistera,paranoje...haha ali sam skinuo sa biljke 20-ak gr. mirisljave,ljepljive..ljubicaste vrhove i jos uvijek pamtim taj miris i onih 3,5min. straha dok sam ih cupao zajedno sa korijenom haha edit sigurno cu i ove god.ponoviti to bez kapi vode.
BladeZMAJ

mar 2014.

#29
Koliko daa toliko cea i dobit...to vam garantiram....ko ne hrani ne zaljeva ne posjecuje....20-30 grama....ko zaljeva,hrani i brine za biljke mo~e s autosa skinuti 80-120g...pa sad kako kome,njegovo je. Samo znam da za 20g ne isplati se kupovat sjeme...

mar 2014.

#30
Ima onaj osjecaj kada trazis sajt...ako je to onaj pravi odma se to vidi kada zbrojis 2 i 2 pa onda ispadne da bas i nije najbolje sto si mogao izabrati i onda sta je tu je..cure su u zemlji. meni se to dogodilo...da sam se predomislio haha ali je bilo kasno. U tim situacijama je bolje ona bez vode nego ja bez slobode pa onda daj sta das i tih 20g je previse u jednu ruku a opet premalo za onih 3,5 min. straha. Ali da ..koliko para toliko muzike sto kaze Jacky the driver....
AnomalyISTRAŽIVAČ

mar 2014.

#31
Hydrogel :) Ima na njuskalu, prodaje firma iz Osijeka mislim, 1kg je 100kn a to je i vise nego dovoljno;)

mar 2014.

#32
nema velike filozofije samo veruj u prirodu i zalivaj tokom susa :)

mar 2014.

#33
Bratec tema se zove "Outdoor bez zalivanja" a ti mu velia da zaliva. U drugoj temi ovjeku se izdu~ile biljke od nedostatka svijetlosti a ti mu velia da ovisi od sjemena i da e dobiti ogromnu biljku zbog toga. Neznam emu komentirat neat ak nemaa blage veze.
Bruce BannerENTUZIJASTA

apr 2014.

#34
Ovo ja mislim da je superiska http://www.hidroponika.com/index.php?route=product/product&path=20_62&product_id=323
unicumPOZNAVALAC

apr 2014.

#35
imao sam prije par godina, obi nu domaju. Frend na selu(koji nema veze s vezom) mi se ponudio kao :ajde buraz nia te ne koata...reko aj probaj... i sad, ne pitam ja a on ne govori................ sti~e 10mj, skoro 11 , galama, vika ispred kue! izlazim van, dolazim do njegovog auta, a ono miris 10 metara naokolo, reko nemoj me J**** da je ono ata mislim??!! otvara gepek, vadi crnu vreu od smea a miris ubija i dalje------ skoro mi nije bilo dobro :) na kraju krajeva cca 2m visine , brdo grana , brdo listova (krivo mi ato neam slike) 400gr suhog,bez kapi vode , gnoja, brige..... na ~alost donji vrhovi su strunuli, ali se bacili nisu!!!! bila je bez i jedne sjemenke, top vei od 2l pive, a debeo kao 2 takve boce :) idue godine pokuaali ponovo, bez uspjeha, ali sa sjeanjem na livadarku,,,,,,,,,,, eh.... eh....

apr 2014.

#36
ja mislim da vi mnogo komplikujete ... ostavite nekoliko semenki i priroda ce sve sama uraditi..i potrudite se da spot bude u nekoj dolini jer logicno zna se gde se skuplja voda :) i posadite malo ranije kao i ja sada sto sam posadio evo april...ima puno kise a nema smrzavanja ! :) srecno
TarzanZMAJ

apr 2014.

#37
ja mislim da ti gluposti pricas i to previse,,i stalno se ponavljas, JA JA JA I TVOJ SAJT pa ajde vidjeti cemo na jesen kakve ces nam rezultate pokazati pa onda tek uzimaj sebe za primjer drugima...... ovo za 4mj. i sadenje necu puno pisati imas oci pa vidis i sam kakvo je vrijeme bilo, u 5mj. sadite nemojte zuriti..
Ena&ModelsyAMBASADOR

apr 2014.

#38
Pa i ja mislim da je bolje da se sadi u 5mj.jer opet zavisi ko gde zivi,evo kod nas npr na nekim mestima je padao i sneg pre neki dan a evo i poplavljenja neka podrucja isto tako..pa sad ko voli da rizikuje ok,ili ako je na moru onda je to druga prica...:-)

apr 2014.

#39
poprilicno je lako kada imate spot blizu vikend kuce :D i samim tim i vodu ^_^

apr 2014.

#40
letis sa foruma ako tako nastavis, tema nije outdoor pored vikendice sa vodom, doprinesi temi nekim pametnim postom a ne spamom
sharpLEGENDA

apr 2014.

#41
PowerSeed u vezi vikendice sa vodom daj molim te otvori novu temu di bi se clanovi ovog foruma mogli divit tome i eventualno glasat u stilu jel nam drago i sl. za nagradu, pobjednik bi posvojio BIABurazera(vikendica sa vodom ukljucena). Jel moze??? evo ja prvi: jakoooo sam happy(na granici svrsavanja) sto kolega grower ima tu vikendicu s vodom (eh kad bi ju ja imao ehhh...) . jel smijem sam se bi lupit LIKE za ovaj post??? znaci mogu?? ok.hvala.

apr 2014.

#42
E jedno pitanje. Naaao sam sajt za Herere, sajt je 5 metara od nekog jezera u aikari, nemam vikendicu tamo jbg :) . S obzirom da sam cijeli sedmi mjesec na godianjem i neat sitno u osmom mjesecu neu biti prisutan oko 40 dana, e sad ata sam ja mislio napraviti. Mislio sam u rupe kad iskopam staviti duplu apagu u spiralu i utopiti drugi kraj apaga u jezero. Stvar je da e biljke biti na maloj uzvisini, pa je jezero nisko u odnosu na biljke. Pitanje glasi: -Jel kod tog sistema ovisi uspjeanost o du~ini apage, jer je u mom slu aju 5 metara? -Dali to uope funkcionira ako apagu ubacim u jezero umjesto u bocu vode? -Jel smeta ato e apagom vui vodu sa ni~eg na viae umjesto obrnuto?
sharpLEGENDA

apr 2014.

#43
to sto nemas vikendicu ti je veliki minus. ako ces uzet uzad za vezivanje trajekta mozda pomogne :signs040: . samo iskopaj rupe dok ne dodjes do miksa pijeska i mulja, znaci 40-60cm. u dubinu i miran si. cak ni hidrogel ti nece trebati pod predpostavkom da ce imat dovoljno sunca. ako posadis u 5 mjesecu(predpostavljam) ,u 7 mjesecu biljke ce vec bit visoke 1-1,4 m visoke s korijenom od 0,5m. eventualno zalijes ih dan dva prije odlaska na godisnji i to je to. kad se vratis, imat ces jablane od 3 m. visine.
StipeZMAJ

apr 2014.

#44
pa isprobaj taj sistem par dana prije g.o. i vidi dal funkcionira, naravno dalje od sajta. ja mislim da ce sunce/vrucina posushit tu vodu iz shpage prije neg kaj stigne tam di treba stic :)
viletteENTUZIJASTA

maj 2014.

#45
Dragi Vutrovci evo mene opet. Evo za 5 dana odlazim odradit sezonu u Njemacku. Naravno i ove godine pripremili smo outdoor, pusti pa sta bude. Prosle godine uspjelo mi je 6 od 8 biljka. Ove godine odlucio sam popravit sve nedostatke. Uglavnom sajt puno bolje ocistioi najveca greska od prosle godine kad sam 8 rupa iskopo sam u 45 min ( to je nista , to ne valja ), ove godine sam se izjebo 2 tjedna i iskopo prave rupe. Uglavnom sajt mi je isti kao i prosle godine ( znaci 7-8 metara udaljen od potoka ) , iskopano 11 pravih rupa koje su ispunjene klassman zemljom i posadjeno 11 biljka koje su prije toga bile u malim posudama od jogurta. Znaci posadjeno je od paradise seedsa 7 kom Wappa, 1kom belladona, 1 kom datch dragon i od Samsara seeds-a : 1 kom crazy miss hyde i 1 kom white devil. Sve feminizirano. Ja sam jos 5 dana kuci i onda odlazim. Planiram vecer prije odlaska otici na sajt, sve biljke zalit i pokrit zemlju sa puno, puno namocene slame( to prosle godine uopce nisam napravio a uspjelo mi je 6 od 8 biljka a jos su rupe bile pusiona). tako da ove godine dosta ocekujem jer je ocito da je sajt odlican za outdoor bez zaljevanja jer se nalazi na 7-8metara od potoka a jebeno je zbuksan. Sada mi biljke imaju 23 dana, a 6 dana su vec na sajtu. Znaci ja putujem 6.5 ujutro, a 5.5 navecer ujedno sta ih mislim zalit i pokrit sa namocenom slamom, mislim ih i topirat. Ajde iskusni grooveri svaki savjet je dobrodosao, nemojte se sramit jos samo 5 dana sam kuci tako da nemamo previse vremena. Veliki pozdrav :)

maj 2014.

#46
razmisli za slamu, da li ce biti preupadljivo. ostalo tesko sta za komentraisati kad nema ni jedne fotke

maj 2014.

#47
Mo~da da si ubacio malo hidrogela u rupa a ovo ostalo,nemoa puno utjecat.Slama,trava i sl. je ok,mada je malo upe atljivo...no ako netko vidi slamu i da je nema,vidjet e biljke ako nabasa u blizinu. Ispod slame se vole sakriti miaevi,izbuaiti sebi rupe ...no nadajmo se da ih nee biti. Tebi preostaje jedino da se nadaa,kad se vratia sa sezone...da ih naea i poberea. Sretno i sa biljkama a i da ubijea koju kintu :D
sharpLEGENDA

maj 2014.

#48
Namocena ili bilo kakva slama :ohno: .Da 6 ili 7 mjesec kad suse krenu, rekao bih ti samo daj. Ali posto i 5 mjesec najavljuju smece od vremena sa puno kise, mokra slama kad se pocne raspadat ,site ce ti se pretvorit u leglo(uzgojiliste) raznih stetocina koje ce grickat a mozda i komplet pojest biljke.pa ce bit sumnja: puz,gusjenice,zec,fazan,tetrijeb,srna,koza,ovca,divlja svinja ili netko naletio i scupao. Prosle sezone(ako se dobro sjecam) sam ti prognozirao da ce ti uspijet min. 3 biljke a uspjelo je 6 komada jel? Ove sezone, ako ide slama,prezivjet ce ti max. 3 biljke. U vrh glave Bez slame, min. 8, pogotovo sto si se potrudio u vezi kvalitete pripreme site-a. Kako god odlucio, SRETNO.
golub miraLEGENDA

maj 2014.

#49
Debeli karton od velikih kutija ti je zakon za takve stvari i slobodno ga poduplaj, izre~ea okrugle komade i daa ih u neki lavor dobro namo it, zare~ea do sredine i omotaa ga oko biljke da legne skroz do zemlje, i preko njega navu ea zemlju.
viletteENTUZIJASTA

maj 2014.

#50
ok Sharp , ja itekako postujem tvoj odgovor. Znaci da si na mom mjestu nikako slama, sta ni lisce ili kakva trava? to me zanima, daj mi svoje misljenje, da sa nicim ne prekrivam , da pustim kao prosle godine s obzirom da sam ove iskopo prave rupe i skonto da je zemlja na dubini od pola metra ful ful vlazna ( potok udaljen 7-8m ). ajde molim te napisi mi svoje misljenje u vezi ovog
sharpLEGENDA

maj 2014.

#51
apsolutno nista. frisko lisce i trava su jos gore suhe od namocene slame kad pocnu "raditi". sve sto si iscupao barem 10 metara dalje evo svjeze osisane trave i izmet istih na toj travi

maj 2014.

#52
Idealan trap za pu~eve namo en karton, liae ili sli no tako da nevalja niat poput toga u blizini biljoza. Na jednom forumu ka~u: "Ukoliko se ~elite uspjeano rijeaiti pu~eva u vaaem vrtu, blago namo ite komad kartona i odlo~ite ga u neki kut vrta. Pu~evi e se tokom noi nastaniti ispod tog kartona i tijekom jutra ih mo~ete pokupiti i odstraniti".
viletteENTUZIJASTA

maj 2014.

#53
Ok, hvala puno dragi sharp. Ipak necu nicim pokrivat zemlju kad razmislim bolje jer prosle godine su stvarno bile pusiona rupe ( u 45 min iskopano 8 rupa i to bez krampa ) a ove godine sam 11 rupa kopao 2 sedmice svaki dan po 3 sata i doista mislim da su kvalitetne ( i siroke i duboke). Hvala na savjetima
sharpLEGENDA

maj 2014.

#54
ma ja bi i topiranje preskocio ,biljka pocne "suzit" a to isto privlaci stetocine, a nece te biti da ih pretiras neopitroidom ili nem-uljem. jedina opasnost za biljke ce ti biti ljuski faktor i divljac.
FalketLEGENDA

avg 2014.

#55
I onda je tema stala????? sta ,zasto, o sadnji bez vode pred sezonu (5)misec ????????? Kako????, a bas je bilo lipo citat kako se judi snalaze , novi san citan forum i cudin se kako je sve malo zbrkano. Iden u busak (na site),ovo je dosadno. !!!

avg 2014.

#56
ako nemas konkretno pitanje na koje bi neko ljubazan i voljan da pomogne dao konkretan odgovor, cemu spam. kad budes imao 70ak postova bice ti manje zbrkano, a ako ti je dosadno to mozemo resiti i banom, za sada samo opomena za spam
viletteENTUZIJASTA

avg 2014.

#57
Evo mene sinoc kasno navecer doso kuci na 4 slobodna dana, i naravno danas odmah rano ujutro otiso na sajt. Uglavnom od 11 komada zasadjenih, imam ih 9 komada sve preko 2.5 metara. uglavnom prezadovoljan sam. Imo sam osjecaj da ove godine to mora biti to, jer sam vrhunski ocistio sajt i napravio puno vece rupe nego lani. Do sada sam cistio sajt jer je dosta toga zaraslo ipak tocnih 4mjeseca me nije bilo. Ujedno danas sam biljke zalio vodom i privezo ih za kolce. Moje pitanje za vas je, imam plantelu cvjet, biljke su preko 2.5 metara, a nikad nisu gnojene ni zaljevane ( samo kisa) , sa kojom kolicinom gnojiva da ih zalim? Napominjem za 4 dana se vracam u njemacku i dolazim opet oko 18.10 kad mi zavrsava sezona. Napisite mi onako na balkanski npr. na dvije litre vode stavis 2 puna epa plantele cvjet, to sam mislio, nemojte mi one mililitre spominjat. Ajde volio bi da mi se vise vas javi sa savjetima. unaprijed hvala P.S. veliki pozdrav metalmaniacu po cijim sam savjetima radio ovogodisnji grow bez zaljevanja

avg 2014.

#58
Pa na cepu plantele cvet imas dozer(crtice sa brojevima) koliko mililitara staje a na poledjini kod mene pise 10ml na 2l vode a ti rokni duplu ili mozes cak i troduplu dozu,znaci 30ml na 2l vode...to ti je malo vise od polovine onog crvenog cepa ako ti je tako lakse :-)
viletteENTUZIJASTA

avg 2014.

#59
hvala chill na savjetu a jel moguce da ja imam neko manje pakiranje plantelle cvjet i da je meni pun ep 1.38ml? ili nisam dobro vidio al cini mi se da jesam
Ena&ModelsyAMBASADOR

avg 2014.

#60
Cepovi od plantele su isti i na 0.5l i na 1l...pun cep ti je 50ml..e sad ako koristis klasicno 15ml na 2lit vode onda ti taj pun cep plantele na negde 6,5lit vode ide..pa ti sad racunaj koliko vode hoces po biljci zaliti...e sad ja licno mislim da za prvo zalivanje ti je mnogo 30ml na 2lit vode,bolje je 15ml pa postepeno povecavati na svako sledece zalivanje..e ti sad vidi koji ti savet vise odgovara pa radi tako...:-)
viletteENTUZIJASTA

avg 2014.

#61
Sve 5 ali bolje citat, ja ti radim u njemackoj i doso sam na 4 slobodna dana kuci. tako da ne mogu nikakve doze pojacavat
Ena&ModelsyAMBASADOR

avg 2014.

#62
Procitala sam ja...ali sam ti htela reci da se sve to postepeno povecava a ne od jednom..jer na primer neki groweri idu i sa tri puta vecom dozom nego sto pise na pakovanju plantele ali naravno i povecavaju postepeno..to sam ti rekla da nebi pregnojio biljku ,a nisi tu da uradis neki flush itd..:-) a sad ti sam kalkulise sa kojim dozama ces tretirati i gnojiti biljkice..:-)
golub miraLEGENDA

avg 2014.

#63
Kako velia biljke su ti 2,5m, 3 puna epa na 10litara i ne brini. napisao sam da je preko kartona opet navu en sloj zemlje a i biljka je ve bila dosta velika tako da pu~evi ni u tom sluaju nemogu niata biljci ko ni ~aba ljeanjaku
viletteENTUZIJASTA

avg 2014.

#64
Evo mojeg outdoora bez zaljevanja, prije 3 dana pognojene sa troduplom dozom plantele cvjet , prvi i jedini put. sad samo moram cekat ljepo vrijeme u 10 mjesecu. Jel vrijedi ovo sta po vama s obzirom da je ovo moj 2 outdoor pusti pa sta bude? volio bi cut vasa misljenja ..... jbg mu im se ali ne znam postavit slike. nece pa nece :)

avg 2014.

#65
a gde su fotke, kako da odgovorimo jel vredi kad ne vidimo kako izgleda, a to da li ce dim da vredi zavisi i od toga sta si sadio
Game_OverPOZNAVALAC

sep 2014.

#66
@vilette Ovdje je sve u detalje pojasnjeno u vezi postavljanja fotki na forum! https://vutra.org/topic/2248-upute-za-postanje-slika/
viletteENTUZIJASTA

nov 2014.

#67
Evo mene dragi ljudi da podjelim sa vama konacno moje rezultate. Da budem iskren ove godine sam prezadovoljan, nemam vagu al skinuo sam puno, puno toga, pogotovo ako se zna da je to outdoor pusti pa sta bude. uglavnom najvise imam Wappe od paradise seedsa, odlicna, vocni okus, vrhunska, mirisljiva, kad je pusite bas uzivate, a je skinuo puno, puno, puno. Ajoj, ajoj stvarno vrhunska, zatim po jednu stabljiku belledona i datch dragon takodjer od paradise seedsa, takodjer jako kvalitetno, mirisljavo, vocni okus. Jedino sta smatram da sam pogrijesio sta sam sadio samo vocne okuse a trebo sam malo sarat pa cemo to ispravit sljedece sezone. te sam imo jednu white devil od samsara seedsa. Uglavnom rezime svega dragi ljudi je da ja na mom primjeru sam dokaz da se isplati outdoor bez zaljevanja. Svi vi koji vas puca paranoja, isplati se probat . moj recept je , drzat feminizran strain prvih 20 dana u casi od jogurta, zatim nac kvalitetan sajt , onako u gustisu ko treba razumjet ce sta mislim rec lol, iskopat rupu , ispunit kupljenom zemljom, presadit biljku iz casice, te zalit i vise uopce tu ne dolazit bar do pocetka cvjetanja kad je treba zavezat za kolac i tako to ponovit na nekoliko razlicitih mjesta i bit ce rezultata. Ja sam primjer da se oko toga uopce ne treba brinut i doc do kvalitetnih rezultata. slobodno pitajte dragi prijatelji sta vas zanima, tu sam vam na raspolaganju. P.S. ja sam ovaj grow radio po savjetima metalmaniaca i punno mi je pomogo sa kvalitetnim savjetima i zahvalan sam mu na tome

nov 2014.

#68
nemas nikakve fotke da podelis sa ekipom
viletteENTUZIJASTA

nov 2014.

#69
nazalost slika nemam jer sam na skrivecki susio u garazi da me starci ne skuze, ali garaza je jednostavno bila puna. jako sam zadovoljan i kolicinom i kvalitetom. o wappi od paradise seedsa mogu reci sve najbolje

nov 2014.

#70
ne kontam bas kako matorci nisu skuzili punu garazu vutre, verovatno je ne koriste pa imas svoj "kutak za trenutak"... al ako vec nisi popusio punu garazu, mogao bi fotku nekog vrha u Sta trenutno pusite ;) pravis ekipi zazubice bez i jedne fotke, nije fer :)
Ena&ModelsyAMBASADOR

nov 2014.

#71
A i trimanje pune garaze traje danima,odprilike 6-7dana od jutra do sutra...:-)..pogotovo ako sam trimas..bitno da je proslo sve ok,barem tako kako ti kazes..:-)

nov 2014.

#72
bez slike ko da nisi niata ni radio ;)

nov 2014.

#73
E hebiga sad :d

feb 2015.

#74
Cuj puna garaza a matorci nisu skontali.... ja susio 6 komada, pa se usrao da selo ne skonta od smrada

feb 2015.

#75
Ne razumem kako mozete da ne idete na sajt nikako i da ga prepustite na milos i nemilost prirodi ? Zasto onda i radite outdoor ? Ako je frka da neko slucajno nadje u sumi ono sto ne treba da nadje onda fino nabavite box i mirni ste :D Nemam ja nekog iskustva pa da pametujem nesto... ali barem meni je veci merak ici po sumi u gluvo doba noci a u mislima svega i svacega nego zapaliti :D Mozda lazem... i sada kad pocnem sa indoor ponovo cu raditi i out i ne planiram da prestajem sa outom :joint:

feb 2015.

#76
pa bas zato, u indooru to ne bi mogli ;)

feb 2015.

#77
Jako puno faktora je u igri kod outdoora. Proala i dijelom pretproala godina kod mene je bilo previae kiae.Jako loae je bilo. 2 godine prije ovih kianih godina je bila jako velika suaa :D Bez zalijevanja,ako nisi blizu vode ... 0 bodova. Ova bi trebala biti dobra,imam neki osjeaj:D
bakalulaLEGENDA

feb 2015.

#78
Na~alost baa sam gledal neki dan i vele ovi iz DHMZ-a da bi u kontinentalnoj Hrvatskoj ljeto trebalo bit sli no proalom.

mar 2015.

#79
daj bo~e :)
StipeZMAJ

mar 2015.

#80
ne ponovilo se vise. pa vise kise je palo nego u periodu monsuna na filipinima.
Crta_BelogAMBASADOR

mar 2015.

#81
Slazem se, nedaj Boze ljeta kao proslog. Tri dana sunca 5 dana oblacnog i kise. Ali po meni, proslo je ljeto bilo jedno u 50 god. tako da imam predosjecaj da nas ceka dugo toplo ljeto.
mikolo13ENTUZIJASTA

mar 2015.

#82
vojna modifikacija vremena. prvo suse, pa poplave odma sljedecu godinu. vec ima primjer toga http://www.hrvatski-dom.hr/haarp-monsanto-gmo-i-cilj-agende-21-za-unistenje-covjecanstva/ :D

maj 2015.

#83
moze mali savjet oko outa... naime, pronasao sam lokaciju koja pogoduje outdoor growu bez obila~enja i zaljevanja, dosta grmovito no i mlado granje je na airoko, pa stoga izmedju stane nekoliko biljoza, no brine me jedna stvar, miris. Tere je dosta nepristupa an za prii, no nije jako daleko od aumskog puta. Pitanje glasi, na koliko metara krug se u cvatu osjeti 5 biljoza???? Ukoliko je to mega miris, mjesto otpada, ato ipak nebi volio.
TarzanZMAJ

maj 2015.

#84
nije mega miris..lol :)
StipeZMAJ

maj 2015.

#85
Ovisi koji strain. Meni je WW smrdio i na 30+ metara ako vjetar tako zapuse. Ono sto je bitno je da stvarno moras znat sto mirises da bi znao da je to vutra tako da.....
BizzzoZMAJ

maj 2015.

#86
U tom i je problem. Leainari su vea bagra nego milicajci :D Kako god kani se te aikare koja nije daleko od puta ;)
FalketLEGENDA

maj 2015.

#87
Ajmo se malo Vratit na temu, bilo bi dobro obnovit znanje da napiaemo svi koju rijec kako se nosimo sa suaom ,sti~e nam vrijeme suae i moglo bi koristit. Nemislin da je mogue dobar outdor bez zalivanja, Treba smislit kako zadr~at vodu i rjedje zaljevat s dobrim u inkom . Mislin da perlit ima bitnu ulogu,treba bit dobro prekopano, bilo bi po~eljno da sunce ne tu e u zemlju ,tamo u 7,8 misec stavit aljunak super dr~i vlagu , Ili kamene plo e pa se vlaga koja isparava vraa uzemlju, najlon sa strane da drugo bilje nepije vodu Naravno ovo su moji sistemi ,ima masu joa kombinacija .Nadan da ete se oglasit
BizzzoZMAJ

maj 2015.

#88
Raspravljalo se o tome podosta puta do sada. Ono sto cu ja napisati je da vecina outdoorova nema komfor da privlaci pa~nju s bilo cim dodatnih na sajtu osim samih biljaka. Upravo iz tog razloga ( a i jer se radi o ilegalnoj biljci jos uvijek ) te price nikad nisu dobile nastavak u detalj. A izmedju ostalog su i poznati nacini na koje je moguce zadrzati vlagu, prikazani / primjenjivani na raznim drugim biljnim vrstama ;) Iskoristivo sve za kanabis takodjer. Raznim metodama koje ti spominjes a i metodama koje se spominju u ovoj temi moguce je eventualno produziti interval izmedju zalijevanja. Kako ti kazes "dobar" outdoor ne moze bez zalijevanja. Iako opet na kraju moze. Faktora koji utjecu je milijarda sigurno. Pocevsi od tipa zemlje koji se nalazi tu gdje ti je biljka posadjena.

maj 2015.

#89
Mo~e i bez zalijevanja ako dobije prave uvijete, isprobano, radi. Duboka pjeskovita zemlja koj dobro dr~i vlagu u dubini (polje) izorana na 60cm dubine biljka dva metra visine, metar ipo airine gusta da gua a ne mo~e bit. Nije dobila ni kapi vode a ni kiaa nije pala niti jedan put. Problem je da smo ograni eni na sadnju na pozicijama koje su daleko od o iju pa radi toga ~rtvujemo druge stvari.
vu filaENTUZIJASTA

maj 2015.

#90
Jedini nacin kako mozes povecat vjerovatnost da ce ti stablja prezivit bez zaljevanja je dobra priprema rupe,smjese zemlje i odabir lokacije. Ostalo su objektivne okolnosti. Rupa: Siroka i duboka (po mogucnosti iskopana do dubine ne kojoj korjen nece doc) Smjesa zemlje: Konceptirana tako da zadrzava vlagu + ispod pijesak il sta vec drzi vlagu (ovdje se moze puno napravit) Odabir lokacije: Svaki sajt neke elemente ima neke nema,strateski odlucit gdje je najpovoljnije, podnozje neke strane npr da se voda sljeva dole prema stablji kad pada kisa ili joj reducirat sunce sa 12 na 7-8 sati da je sunce manje przi toliko,negdje malo u hladovinu itd.. Ja nevidim nista vise sta bi se moglo poduzet osim navedenog. Mozda i grijesim. Jel bi se moglo sta napravit sa spuzvom? Ako je rupa sirine kante jupola,malo sire mozda,po rubovima na dubini oko 20cm il na pola ukupne dubine rupe ,stavit spuzvu,gdje je korijen nece dohvatit da zadrzava vodi i vlazi zemlju. Imal to smisla?

maj 2015.

#91
da je bas tako ne bi bilo zivih biljaka na planeti ;) kada semenka u prirodi padne, ne pada u iskopanu rupu, ne bira zemlju a bogme ni lokaciju :) slazem se da je bolje tako kako sugerises, ali nije "jedini" nacin
vu filaENTUZIJASTA

maj 2015.

#92
Znam sta hoces rec i to stoji,Nisam govorio u opcim okvirima,govorio sam u kontekstu da ces odnjet stablju od 20cm negdje posadit i doc u vrijeme harvesta s nadon da te ceka ziva,izdasna stabljika. Znaci kad dodes na lokaciju da je zasadis sta tad napravis napravio si, od tog trenutka je u Bozijim rukama.Sta mozes napravit tad? Velka rupa,dobra smjesa zemlje i malo takticnosti kod odabira sajta. Kad sam piso post nisam vidio sta bi se jos moglo napravit da joj se poveca vjerovatnost za prezivit.Naglasio sam da mozda i grijesim,ako ja nevidim dodatne nacine neznaci da niko drugi nevidi iste. Jes greska bila napisat jedini nacin,prikladnije bi bilo da sam napiso stvari koje bi trebalo uzet u obzir kod sadnje bez zaljevanja il nesto slicno..

maj 2015.

#93
ja ne znam gde vidis problem i sto se pravdas drug :) pa napisao sam a nacin mozda nije jedini, al neko neko drugi napise neki drugi ;) opusteno
JovankaISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#94
pozdrav, ako moze par savjeta. narucio sam +speed auto od sweet seeds za outdoor posto mi se indoor s. pa da se ima sta za preko ljeta... biljoze bi isle na sajt 23.05 i ne bi ih mogao obici do 11.06. ovo mi je prvi outdoor pa bi mogao neki savjet. jel moze sjemenka odma poslije germinacije na sajt u zemlju i jel bolje da je zemlja sa sajta pa da ju sam prorahlim i dodam stiropora ili da bude kupovna ili mjesavana kupovine i sa sajta? kisa je ocekivana oko nedjelje a za ostatak tjedna ne znam pa me zanima da li ce prezivjeti tih 20tak dana bez zaljevanja? na sajtu ima dosta zelenila, u blizini je suma nekoliko metara od nje, ima direktno sunce, nema nikakvo zelenilo iznad povrsine da joj stvara hlad. jedino ne znam koliko sati ima direktnog sunca al mislim da mogu reci da nije manje 12 sati. mislio sam je ogradit sa nekakvom metalnom ogradom da puzevi i to ju ne napadne vidio sam da to neki rade. ako ima jos nesto slobodno recite. najveci mi je problem sto ju neci moci obici tih 20 dana pa me voda brine ako ne bude kise al valjda ce pasti jednom u tih 20 dana zaboravio pitati kolike dimenzije rupe preporucate, jel bolje da ide u dubinu ili sirinu?
L0oDZMAJ

maj 2015.

#95
Hidrogel (100g) u rupi(pomesan sa zemljom na dnu rupe),Perlit pomesaj sa zemljom,kupovna zemlja,mozes i 50/50 pomesati (kupovna i sa sajta) mada bolje ako si u mogucnosti samo kupovna. Ogradit to kao sto si video na forumu,biljke... napravi neki bio pesticid ili hemiju naprskaj kad posadis i mislim da ce biti ok... rupa-bolje da je dublja,nek ti orentir bude 25l-35l Zemlje...mada nema nikakve garancije,samo predlog od mene... (ja moje nisam jos zalivao,proslo je od kad su na sajt vec 20 dana) peace

maj 2015.

#96
Ma joj, pa ata je to 20 dana i joa tako rano, moje ostaju bez zaljevanja 45 dana u apici ljeta i bez hidrogela pa im nikad niata nije bilo osim pokojeg ~utog lista. Ajd ove godine e biti suaa pa sam uzeo zeolit jer je mnogo bolji od perlita. Ako je ve tolika prpa za 20 dana uzmea hidrogel u kombinaciji sa zeolitom i miran si. Iskreno ja nebi niata dodavao jer 20 dana i joa u tom razdoblju je ma iji kaaalj.
JovankaISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#97
e to me zanimalo puno hvala. jel bi mogao jos reci ono za rupe, ne znam da li da kopam u dubinu ili sirinu? jel dovoljno 10,15 litara ipak je automatik?

maj 2015.

#98
15 litara dosta, nek je dublja nego aira i to je to ;)
#99
Ni ja nisam zalivao sigurno jedno 15-20 dana a bilo je Sunca na pretek pa se malo brinem da l nisu majkale, optimista sam i polazem nadu u ovo malo kise sto je palo danas :)
JovankaISTRAŽIVAČ

maj 2015.

#100
znam da post ne spada tu al nisam mogao naci temu gdje da napisem pa vi obrisete kasnije ali ako moze netko prvo odgovoriti. moram posadit sad do subote al predvidaju kisu za subotu,nedjelju i ponedjeljak pa me zanima hoce mi biljka niknut ako bude kisala padala tri dana ili nece

maj 2015.

#101
Hoe, ali tek kad joj sunce poslije toga grane. Da bi proklijala treba neku optimalnu temp. a toga baa nee biti ovih dana. Kada sijea tako proces traje du~e i gubia dane i dane, a i veliki je rizik hoe li uspjeti i kako. Zaato prvo ne proklijea i odradia u malim saksama pa ne presadia na sajt?

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se