VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojBorba protiv bui!
LEGACY

Borba protiv bui!

601 odgovora56,789 pregleda
ChiliHead

4. sep 2014.

#1
Otvorio sam ovu temu u vanjskom uzgajanju jer je bu (pljesan) aktuelna tema u ovogodianjem outdoor-u i sve nas podjednako brine. Ima dosta informacija o ovoj poaasti na forumu ali ovu temu sam zamislio tako da svako napiae i dod neato ato zna o bui i njenom suzbijanju a ato mo~e da koristi drugima i pritom bude lako pristupa na jer verovatno svako ko ima biljke u outdoor-u redovno poseuje podforum vanjsko uzgajanje. Pa evo ja prvi da po nem: 1. SODA BIKARBONA---Da biste napravili folijarni sprej stavite jednu ajnu kaai icu sode bikarbone na litar vode i dodajte pola ajne kaai ice te nog deterd~enta za sudove,promukajte i prskajte biljke jednom u dve nedelje. Ovaj sistem u ja koristiti jer sam nailazio na dosta pozitivnih komentara po stranim forumima gde su neki groweri ak i totalno uniatili bu na ovaj na in. 2. MLEKO--- Mleko se godinama u nazad u poljoprivredi koristilo kao prirodni fungicid a u sebi sadrzi i neke soli i aminokiseline koje su lako apsorbovane od strane biljke ime se ja a njen imuni sistem. Koristi se kao folirajni sprej u odnosu 1:9 (100ml mleka na 900ml vode) a ima slu ajeva gde su ljudi koristili i 2:8 pa i 3:7 ali to nije baa preporu ljivo. Tretira se preventivno,tokom sun anog dana i tako na svakih 10 dana. 3. HIDROGEN PEROKSID(H2O2)--Takoe se koristi kao folijarni sprej. Na stranim forumima piae "add one cup od 3% h2o2 per gallon of water", a poato je 1 UScup=236ml a 1 USgal=3,7l to bi onda po naaim merenjima bilo 78ml 3% H2O2 na litar vode.
Fukmondo
FukmondoAMBASADOR

4. sep 2014.

#2
jel to isprobano ili copy paste sa nekih drugih foruma,ako je budj onda je budj,a li sve pohvale za trud hehe
ChiliHead

4. sep 2014.

#3
Copy-paste ali vidim da su tamo isprobavali. Ja od ponedeljka kreem sa ovom prvom varijantom :)
Stipe
StipeZMAJ

4. sep 2014.

#4
4. KALIJEV KARBONAT -- Koristi se kao organski fungicid. Sprecava pojavu plijesni, septorie i ostalih gljivicnih oboljenja. Tri zlice kalijevog karbonata, tri zlice jestivog ulja i pola zlice deterdjenta na 4 litre vode. Nije stetan ni biljci ni covjeku. Moze se kupiti u poljoapotekama. 5. SUMPOR -- Sumpor sprecava hranjenje giljivica, isto tako sumpor smanjuje ph te je kao takav dobar protiv plijesni i ostalih gljivicnih oboljenja. U vecini poljo apoteka se moze kupiti cisti sumporni prah koji se moze aplicirati kao takav folijarno a moze se i umutiti sa vodom te prskati po biljkama. 6. OCAT -- Jedna zlica alkoholnog jestivog octa na jednu litru vode. ....vecina prirodnih pripravaka (soda bikarbona, kalijev karbonat, ocat, limun...) djeluje na nacin da poremeti ph, bilo ph+ ili ph- te na taj nacin ubija gljivice. Cuo sam jos i neke fore sa alkoholom, posto niti jedna gljivica ne podnosi alkohol...al nemogu nac vise u kojim omjerima se to radi....al nije ni bitno sada.
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

4. sep 2014.

#5
Bilo bi lepo a i korisno da se javi neki iskusni grover koji je probao dosta stvari od ovih koje su navedene,i da kaze koja je po njemu najbolja..ili ti koja mu je najvise pomogla protiv te odvratne i pogane plesnji...i koji je recept koristio u pravljenu iste..ipak praksa je jedno a u knjigama sto pise je nesto drugo..:-)
JackDaniels
JackDanielsAMBASADOR

4. sep 2014.

#6
Ionsko srebro je odli an uniatava plijesni i bakterija. Probat sa medicinskim omjerom koji nije za hermit biljke??? Sekach u svom postu o proizvodnji isrebra govori o ja ini ...ppm... ini mi se i dovodi do zaklju ka da je medicinaki preslab za proizvodnju feminiziranog sjemena,pa mo~da medicinski isto ima svoju upotrebu npr da kolje plijesan!!
Papa Romeo

4. sep 2014.

#7
Sve te gore pripravke su pisali ljudi koji su iskustvo sticali kroz praksu. Meni je onaj sa mlijekom totalno nepoznat, a ni logican mi nije jer mlijeko se na toploti i vazduhu jako brzo uplesnjavi. No ja nisam isprobavao a nema razloga sumnjati u nekoga ko je probao i uvjerio se da djeluje.
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

4. sep 2014.

#8
Ja cu u ovih par dana cim ugrije malo, probati sa kombinacijom preslice, octa, sode bikarbone, cesnjaka, jos cu dodati i malo secera (jer sam citao da je secer jako dobar protiv pojave plijesni). Naravno, dodat cu samo neke manje kolicine navedenih sastojaka za pocetak dok ne vidim kako djeluje. Sigurno da cu javiti kako je recept na kraju izgledao. :D Javim kako je proslo, tj. da li se nesto na biljkama promjenilo...? Ako bude sve u redu onda to furam svako 10-ak dana... Budj, nadam se da necu ni vidjeti, sto u konacnici opet znaci da je ovaj pripravak bio jako koristan.. :)
Stipe
StipeZMAJ

4. sep 2014.

#9
nemoj mjesat kiselinu i sodu bikarbonu....jedno i drugo se ponistava. izbaci ocat ;)
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

4. sep 2014.

#10
Onda umjesto octa moze kap-dvije nekog sapuna ili deterdzenta ( nemam ovaj poljoprivredni)?? :)
fulldedarak

4. sep 2014.

#11
imam dostupne vece kolicine 70% etilnog alkohola... jel bi tko znao omjer sa vodom?
ChiliHead

5. sep 2014.

#12
Ja li no ne bih ovo koristio jer ne znam zdravstvene posledice,ali mo~da nekome zatreba,vidim da ima veliki uticaj na sivu bu tj. gray mold (Botrytis cinerea) a to je ona koja nas mu i. www.agromarket.rs/srb/proizvod/76/Fungicidi/SWITCH-625-WG
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

5. sep 2014.

#13
ENVIRepel Garlic Concentrate je 100% prirodan, biljni ekstrakt iz eanjaka. Sadr~i zna ajne koli ine ~eljeza, organski selen i druge va~ne mikro-hranjive tvari. Konvencionalni hemijski pesticidi prekrivaju povrainu lista i ubijaju ateto ine u kontaktu ili nakon sto je insekt vec napao biljku. ENVIRepel radi druga ije: Apsorbuje se od strane biljke i mijenja hemiju listova, a to uzrokuje pomak u emitovanju spektra zracenja ili mnogo jednostavnije receno: Miris Biljke. Insekti, koji su genetski kodirani da pronau svoju hranu mirisom, vise ne mogu 'pronai' biljke. Poznati anti-bakterijski i antibiotik efekt eanjaka spre ava mnoge zarazne bolesti, kao ato su pepelnica i sive plijesni! Kamena prasina; Kamena praaina je uglavnom proizvedena od vulkanskog kamena i sadr~i mnogo minerala, elemenata u tragovima (U geohemiji ovaj element se vodi kao hemijski element cija koncentracija je manja od 1000 ppm ili 0.1 % kamenog sastava) i silicij. Visok udio silicija poma~e protiv gljivica i drugih ateto ina. Sa svojih 100+ minerala i elemenata i dalje ce ja ati biljku, poboljaati joj zdravlje, prinos i aromu. Koliko znam ekstrakt se dobija kuhanjem a mozda da se javi neko ko je imao slicno iskustvo sa cesnjakom. Link nisam postavio jer nisam siguran da li krsim pravila foruma i meni na dusu ako je vec ranije negdje bilo postavljeno :D
Cappy
CappyAMBASADOR

5. sep 2014.

#14
ChiliHead jesil koristio sodu bikarbonu i jel moguce da mi sad krene budj tek 2 tj. cvjetanja ? Najavljuju jos min 5 dana kise , moram ih spasit , djeluje li soda kad se prsce posle kise ?
đokson
đoksonPOZNAVALAC

5. sep 2014.

#15
bayer teldor 500 rijeaava sve probleme,isprobano,ali na po etku cvjetanja, I karenca mu je 15 dana .
ChiliHead

6. sep 2014.

#16
Uglavnom bu krene u drugom delu cvetanja kad su malo zbijeniji hedovi ali mo~e i sad,svaki put kad obiea dobro zagledaj biljku. Nisam joa probao pa ne mogu da ti ka~em dal radi ali mislim da je kolega owerdoze uspeano koristi,od ponedeljka u po eti da prskam,na uputstvu piae jednom u dve nedelje ali ja u jednom nedeljno i to samo po sun anom danu.
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

6. sep 2014.

#17
I ja licno koristim fungicid ,prvi put sam biljcice tretirala sasa njim 25.08 a sledece tretiranje je za odprilike mesec dana tamo krajem 9meseca i to je to..inace i fungicidi se koriste samo dva puta tokom growa..eventualno i triput ali se ne preporucuje..njega upije biljka i nemoze tek tako da ga isperu kise i dvaput je tretiranje sa fungicidom sasvim dovoljno..:-)
golub mira
golub miraLEGENDA

6. sep 2014.

#18
zna i sad kad stane kiaa u ponedjeljak, jedanput fungicidom i to bi bilo to, jel? kifovi su ve podeblji @Ena, koji omjer na litru vode
Stipe
StipeZMAJ

6. sep 2014.

#19
PRESLICA - 1kg svjeze ili 0.5kg suhe preslice ostaviti 12h u vodi na namakanju. Nakon 12h odliti cca polovinu povode te ostatak smjese kuhati 30min. Ocjediti to sve, zelenjavu baciti. Mijesamo tu tekucinu sa vodom u umjeru 1:5. Posto je silicijeva kiselina aktivni sastojak preslice, nisam siguran koliko je pametno mijesat sa sodom bikarbonom. Radije jedan tjedan preslicu a drugi samo sodom+sapun.
Abstrakt
AbstraktAMBASADOR

6. sep 2014.

#20
Danas sam po oblacnom danu folijarno tretirao biljke sodom bikarbonom + tecnost za sudove po Cilijevom opisu. Videcu kako napreduje pa javljam za koji dan. Biljke su mi u drugoj nedelji cvetanja, ovo je bilo preventivno iako nemam jos uvek problema sa budji ali dosta obilnih padavina proteklih dana je bilo.
golub mira
golub miraLEGENDA

6. sep 2014.

#21
budem i ja sa sodom, prekasno mi je za fungicid
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

6. sep 2014.

#22
Druze nekoristim ja taj teldor,nego jedan drugi fungicid..a neznam sto mislis da je prekasno..ali mozes i sa tom sodom,ili ti preslicom dosta clanova foruma prska i sa tim..:-)
ChiliHead

6. sep 2014.

#23
Ena i ja sam razmialjao da uzmem neki od tih fungicida ali su uglavnom svi namenjeni vou,aeernoj repi,vinovoj lozi itd. i kao ato ka~ea biljka upija taj fungicid i airi ga kroz biljku a u ovom slu aju ga upije list vinove loze,jabuke,repe itd a ne plod...a kod marihuane ga upije i airi kroz sve kalikse i listove,posebno mislim na trim liae koje nikad ne mo~e do kraja da se istrima pa draka i deli lista ostanu u hedu...zato nisam baa najsigurniji da bi bilo bezbedno posle za puaenje pa sam odustao od kupovine :( Mo~da bi water curing tu pomogao,ne znam,nisam pametan...
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

6. sep 2014.

#24
Sve sto se uzima u propisanoj dozi nemoze da skodi..:-) ono prirodno je prirodno,ali kad je ovako ekstremno vreme kisuriina nema puno tu izbora..ima tu ona stara spasavaj sta mozes..:-) a ovo je kako kazu najkisovitija godina u zadnjih sto godina,a i ti fungicidi su i napravljeni zbog tih problema koje mi imamo pa tako...:-) pitala bih koji jos ima naziv za tu preslicu,ja pitala u Bg u prodavnici zdrave hrane gde prodaju sve i svasta za to ,a oni me gledaju bledo i kazu da nikad culi za to ??? :-)
Stipe
StipeZMAJ

6. sep 2014.

#25
mala preslica, rastavi, mali rastavi, borak, konjski rep, konjorep, atukavac, barska metlica, krea, kositrenica, kositerka, kositrena trava, cinkrot, poto na voa ejnka :D jel dost?
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

6. sep 2014.

#26
Ha,haa..:-) hvala Stipe ,zar ima toliko puno naziva..:-) sad sve te nazive sto si mi nabrojao ,prepisem na jedan papiric pa cu otici do te radnje pa joj izcitati sve te nazive te preslice pa da vidim cik da li sad moze da nije cula i da ne zna za preslicu...:-) :-)
Stipe
StipeZMAJ

6. sep 2014.

#27
Probaj prvo potrazit ako ima kod tebe....evo ja danas nabrao preko kile. Raste ti uz rijeke, potoke...znaci na jako vlaznim mjestima....na sljunacnom/pjescanom tlu. I bude u grmovima toga....Nemres fulat ni da oces...izgledaju ko vrhovi borovih grana.
Velicanstveni

6. sep 2014.

#28
Napravio sam 8 litara aja od svjeze preslice jos ranije dok je bilo vise za brati. Koliko dugo to moze stajati u plasticnim bocama? Nekih mjesec dana to cuvam, a planiram danas-sutra time prskati.
Fukmondo
FukmondoAMBASADOR

6. sep 2014.

#29
budj je budj po mene nema pomoci edino skidati,a prskati koje kakvim sredstvima u cvjetanu je greh,thas is maj opinion,ako neko moze dokazati suprotno nek predoci sirokoj javnosti ;)
đokson
đoksonPOZNAVALAC

6. sep 2014.

#30
nije prekasno za fungicid, neznam, jel puaia duhan? U duhanu ima jedno deset puta viae fungicida ,a i u vo u i povru tako da to malo nebi napravilo atetu u organizmu,
golub mira
golub miraLEGENDA

6. sep 2014.

#31
da sam na po etku cvjetanja, sad su ve to pravi evapi od vrhova
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

6. sep 2014.

#32
Ovaj post sam postavio na drugi podforum (kao odgovor na pitanje) ali kako je usko vezan sa problemom plijesni kopirat cu ga i ovdje. Nadam se da moderacija nece imati primjedbi!? Naravno da je pozeljno da iskusniji groweri kazu svoje misljenje za ovaj metod!
golub mira
golub miraLEGENDA

7. sep 2014.

#33
Ovo je definitivno to no, joa je sad u modi kupovina domaeg duvana na kile. Pa to se prska sa svim i sva im a poslje branja ide suaenje i direkt na sjekaru.
dacamaca
dacamacaENTUZIJASTA

7. sep 2014.

#34
Pa ? I sta je na kraju djelotvorno, dali je itko ista uradio konkretno i pobijedio budj, ovako ili onako?... kod mene nema za sada nista kriticno, ali imam osjecaj da ce ovo vrijeme bez sumnje napraviti probleme do kraja grow-a , tako da ozbiljno sam razmisljala poprskati maaaalu kolicinu SWITCH-a po biljkama, srce me boli, ali sto se mora nije ni tesko, bolje nego da se sve ubudjavi i onda ce me boliti jos vise... Sta vi mislite ?
golub mira
golub miraLEGENDA

7. sep 2014.

#35
danas su rekli da i sljedei tjedan vlaga 90%
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

7. sep 2014.

#36
Prvi mi je grow i nisam nikad imao priliku da se borim sa ovom opakom napasti ali evo pripremio sam sredstvo za prskanje protiv plijesni; 1 manja kasika sode bikarbone, 1 manja kasika secera 1 velika kasika suncokretovog ulja 1 najmanja kasicica detrdzenta za pranje sudova (citral) 15 komada malih cesnjaka (izrezani na sitno i izgnjeceni) Zamixano u 3 L vode pa cu vidjeti kako djeluje? (preslicu nisam uspio nabrati iz objektivnih razloga, tako da na pocetku moram bez nje) Meni je najveci problem sto kisa vec punih 7 dana skoro da i ne prestaje. Jutros je bilo malo bolje vrijeme (cak i toplije, bez sunca na zalost) i otisao na sajt da poprskam bilje, medjutim nisam bio ni 20 minuta a vec je kisa opet pocela tako da nisam prskao nista jer vjerovatno nema ucinka to raditi kad kisa pada. Nasao malo plijesni na jednom malom budicu i jednom listicu (detaljno sam pregledao sve), uklonio sam to pa sad moram cekati da se vrijeme bar malo popravi da krenem u ofanzivu, nadam se vec sutra.. :) Edit; Samo da dodam da je voda za ovaj mix prokuhana, da ne bi bilo zabune.
ChiliHead

7. sep 2014.

#37
Prskaj,jedno/dva prskanja valjda nee da akode mada bih ja pre organski. Mada sam izgubio volju totalno kad znam da sutra moram da skidam biljku u cca 25. danu cvetanja :(
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

7. sep 2014.

#39
Ok Cill, hvala velika. Negdje sam procitao da je secer dobar protiv plijesni, ali ako ti tako kazes onda cu napraviti novi mix (bez secera) da nesto ne pokvarim.
đokson
đoksonPOZNAVALAC

7. sep 2014.

#40
ja sam koristio teldor 500 po tre i puta i imao sam ugodne rezultate bez bui,ali i dva apricanja koja sam radio u cvijetanju a zadnje je 20 dana prije skidanja.
NB

7. sep 2014.

#41
aeer poti e gljivice i pljesanj ( bu)
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

7. sep 2014.

#42
Dzoksone koliko sam te shvatila ti si i u ranijem growanju koristii taj teldor 500 i ,znaci provereno radi posao..? A i tri puta si ga koristio u toku jednog grova,a jel se osetilo nesto kad si dimio ?? Pitam te jer pretezno kazu za fungicide kao ono nesme vise od dva puta prskati u toku godine..
đokson
đoksonPOZNAVALAC

7. sep 2014.

#43
ma provjereno radi svoj posao i ja sam zadovoljan,malo je skup ali ga imaa za dosta puta.Kada puaim nisam baa niata osijetio razliku u okusu ili mirisu .Ne dva puta sam ga koristio u cvjetanju,kad su mi hedovi bili kao prst debeli tada sam prvi puta,i pred kraj tj 25 dana prije nego u je odrezat. Karenca je 15 dana ali je pustim joa par dana du~e i onda je recnem i na suaenje tako da proe i viae nego ato treba. Mislim to je sredsvo za voe povre i lozu ,ako mu je tu primjena onda nemo~e biti atetnije od duhanovih fungicida,
ChiliHead

8. sep 2014.

#44
DOBRE VESTI!!! Seča drva odložena za oktobar!!! :D :D :D Danas uzimam Switch® 62,5 WG i krećem u akciju.
NoSeeds
NoSeedsPOZNAVALAC

8. sep 2014.

#45
ja sam napravio miks sa sodom bikarbonom i tecnim sapunom,jel ima neke razlike u odnosu na deterdzent?
trubabuba
trubabubaLEGENDA

8. sep 2014.

#46
poz. mozda ulijecem malo obzirom da je ova tema koliko vidim namjenjena za vanjski grow pa mi nemojte zamjerit, ali dali je itko od vas pokusao prevenciju (i borbu) protic pljesni sa onim famoznim UV-C lampama (germicidal lamps)? znam da je to vise za indoor, ali ako neko ima outdoor blizu uticnice moze isto koristiti. e sad, one lampe gotove od nizozemaca su skupe ko vrag, ali moze se relativno jeftino slozit home-made jer UV-C lampe su dostupne za kupit u otvorenoj prodaji kao i UV-A i UV-B dok samo malo proucavao UV-B lampe za koje mnogi tvrde da "povecavaju" THC kad se koriste tokom grow-a naletio sam na nekoliko mjesta da groweri tvrde da isto tako unistavaju/sprecavaju i pljesan (to se naravno odnosi na indoor). taj dio mi malo nije jasan sad, jer koliko sam ja naucio/procitao UV-C je za unistavanje/sterilizaciju. UV-B je za solarij i za terarije te za neke vrste ljecenja. i sta mislite o onim sredstvima za prevenciju od npr. canna-e i biobizz-a koji kao naprave nekakvu "umjetnu" kozu preko biljke/listova pa to kao stiti. pise kao da je to organski bla bla, al meni to ful cudno zvuci? u svakom slucjau mene outdoor trenutno ne interesira, al bi u indooru napravio apsolutno sve sto mogu kao prevenciju jer kad se to pojavi ... :-(. pozdrav
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

8. sep 2014.

#47
Ha,haa..ma kakvi blizu uticnice kakve uv lampe ,nema u blizini ni ljudi a kamoli struje..ima samo gamadi i insekata koje tezimo da unistimo ili ti da drzimo daleko od naseg growa...najsigurniji outdoor ti je sto dalje od civilizacije a pogotovu ljudi...a ta budj,ma izboricemo se i sa njom kao i sa ostalom gamadi sto smo..:-) ako nemoze prirodno pa zato postoje fungicidi pa eto resenja..:-)
irieman

8. sep 2014.

#48
Kupia motalicu od jedno 5km kabla , pa se popnea na najbli~u banderu , ukradea ~icu , razvu ea do sajta i zviznea svetlo iznad biljoza ... ma super ... :ludaci_lol:
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

8. sep 2014.

#49
Druze neznam na koga si mislio ,na mene ili predhodnog clana..aki si primetio da se naravno nisam slozila na taj njegov predlog...vec preporucila sto udaljenije mesto za sajt,gotovo na neko pusto ostrvo..:-)
golub mira
golub miraLEGENDA

8. sep 2014.

#50
Swich 62,5 wg je the best off ato se ti e fungicida, mada i teldor 500 zavraava posao. Jedina mana za nas gruvere je ato nema neko malo pakiranje. Switch ima najmanje pakiranje od 100gr, ato je dosta za soma kvadrata i koata 150kn, zadnje tretiranje bi trebalo obavit 20 dana prije skidanja. Dobra stvar je ato ima EXP do 2017g, tak da sam ga ipak uzeo. Danas slijedi tretiranje pa emo da vidimo. Teldor 500 je 100kn
Monty_Python
Monty_PythonAMBASADOR

8. sep 2014.

#51
Prskam vec mjesec dana cajem od preslice svaki 7 dana i danas naletim na budj. Sto znaci kad su uslovi ekstremni... hemija majka... odem i kupim Teldor u poljoprivrednoj apoteci 100ml 14e. Od sutra krecem u akciju. :violent018: .... pa cemo vidjeti rezultate.
Cappy
CappyAMBASADOR

8. sep 2014.

#52
Jel utice sta ta hemija na plodove krajnje ? Da li u potpunosti sprecava plijesan ?
BLONDinaNINA
BLONDinaNINAAMBASADOR

8. sep 2014.

#53
da resimo tu agoniju vise ,da u potpunosti ,ali dobar fungicid.. :samoja a za posledice nisam jos videla..a da i imam nemora da znaci da je od toga..mogu biti i od nekog selje koji donese voce i povrce ,prskano sa tim istim.. :dada
golub mira
golub miraLEGENDA

8. sep 2014.

#54
ata se mora, mora svi bi mi voljeli da nemoramo prskat danas je openito manje viae sve prskano od voa i povra ata kupujete u trgovini tako da... ova godina je extremna po vlagi, pa sami odlu ite dal prskat ili ne
No Joke

8. sep 2014.

#55
Mislim da je razlika pojesti neat prskano kemijom ili to inhalirati u obliku dima ili pare. Plua su mnogo osjetljivija od ~eluca tako da treba pokuaati sa svim moguim PRIRODNIM sredstvima i od njih 20-tak koliko mo~ea nai sigurno e ti neat pomoi. Kod plijesni je stvar da kojom god prirodnom otopinom apricaa moraa to raditi intezivno i esto, gotovo svakodnevno, a za to treba biti uporan, imati volje i onoga najbitnijeg...vremena. Kako god mislim da ukoliko budem imao problema da u to rijeaiti na taj na in, nikako nekim kemijanjem.
golub mira
golub miraLEGENDA

8. sep 2014.

#56
Sve to manje viae ovisi i o sjtu na kojem sadia, ako si na nekom brdu gdje ima viae vjetra, estim tretiranjem prirodnim sredstvimsa mo~e se zavrait posao, ako si u nekoj udolini gdje je esta magla i vea vlaga isto sumnjam. Opet ako nisi u mogunosti odlazit na sajt i provjeravat svakodnevno po danu i obilazak ti se svodi samo po noi, teako je zamijetit bu, ato je npr. u mom sluaju problem, ostaje mi jedino opcija da preventivno djelujem sa nekim provjerenim fungicidom. Ja sam danas dobrano folijarno poprskao sa Switchom a do kraja imam cca joa mjesec dana, padat a kiaa i dalje kako najavljuju ve od etvrtka i nastavak tjedna sa vlagom 80-90%, ja viae nemam u planu biljku tretirat sa ni im do kraja, ovo danas sa fungicidom je bilo zadnje, pa kako joj dragi bog da. Sretno svima u najvla~nnijoj godini koju ja pamtim.
Velicanstveni

9. sep 2014.

#57
al ete se potrovat. proale godine mi je bilo bui ali nisam nijednom pomislio da ranije apricam s fungicidima, koliko sam imao i spasio, bilo je i viae nego dovoljno. ako stvarno imate jednu i pol biljku nije teako uzeti sode bikarbone i sapuna, jednom tjedno napraviti to i opet e biti za dim. nadam se da nikad necete dati kolegama takvu vutru da puae. pozz
đokson
đoksonPOZNAVALAC

9. sep 2014.

#58
Soda bikarbona i sapun ,pa oboje je ista lu~ina ,dovoljno je samo jedno od toga.
Stipe
StipeZMAJ

9. sep 2014.

#59
sapun ne sluzi za remecenje ph-a u ovom slucaju nego zpog boljeg primanja i zadrzavanja na liscu. Kad koristis duhan-chilli-cesnjak mix za nametnike, isto se preporuca stavit kap sapuna
đokson
đoksonPOZNAVALAC

9. sep 2014.

#60
ali ga remeti jel je to koncentrat lu~ine.
Stipe
StipeZMAJ

9. sep 2014.

#61
kakav mrtvi koncetrat luzine? sapuni(tvrdi) nastaju kao produkt spajanja masti i luzina. i ph im je 8-10. Tekuci sapuni ili deterdjenti za sudje se ne rade na nacin saponifikacije nego sadrze anionske povrsinsko aktivne tvari(u vecini slucajeva). No to je nebitno sad...necemo o kemiji :D .... ta kapljica tekuceg deterdjenta na 1-2-3-4-5 L vode nece poremetit previse ph...a i da poremeti barem ce gljivice bolje krepat....spricamo folijarno i nije opasno za biljku ako je ph malo visi. Koncentrirana luzina nemora nuzno imat visok ph...postoje i slabe luzine i jake kao natrijeva ili kalijeva luzina.
SK

9. sep 2014.

#62
a jel nekto probao koristiti poljoprivredne okvasiva e umjesto deterd~enta? ako da kako je proalo? ako ne zaato ne bi to koristili?
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

9. sep 2014.

#63
E ekipa htela bih se konstatovati sa vama..bila danas na sajtu i sve ok,i tretirala sam sa fungicidom..medjutim juce bila neka kisurina itd pa jutros oko 8h tretirala sa swichom,medjutim sad oko pola cetiri opet kisurina..pa neznam dali ima ucinka sto sam jutros tretirala ili je ovo kisurina sprala sve pa moram opet prskat ii je dovoljno i ovo ?? pet sati je razlika od mog tretiranja do ove kisurine ,hebem joj sve vise je dojadila...:-) uf al sam ljuta....:-)
đokson
đoksonPOZNAVALAC

9. sep 2014.

#65
ma neda mi se pravit pametan i natezat sa sapunima i ph i lu~inama ,vrlo lako je to sve izguglat i bit pametan. Zaato bi se natezo s tim kad ima sredsvo za take svari i vrlo je efektivno i na kraju produktivo ,za razliku od vaaih sapuna i bikarbona ,a na kraju izgubite pola truda ato ste radili,i joa puaite sapune i sode bikarbone jel nemaju karencu ato je najbitnija svar.
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

9. sep 2014.

#66
Uf,uf..Cili ovde kod mene tek najavljuju da ce pet dana za redom padati kisa..prosto nemozes ni prskati nisacim..a danas najavljivali suncan dan zato dam jutros i prskala ,kad ono opet kisa..ma nemaju pojma ni ti iz vremenske prognoze..a kad mislis da je najbolje da tretiram ponovo,recimo za koliko dana bi ti tretirao opet da si kojim slucajem na mom mestu ??a sta mislis dal je nesto i upilo za ovih pet sati ??
Blade
BladeZMAJ

9. sep 2014.

#67
Hebea mi sve ostao sam u udu...svi ovdje kao s ciljem da imaju vlastitu vutru bez kemije ovog onog...a evo ovdje se sprica svim i svacim...izdvojio bih swich kao prilicno jak i opasan preparat...a koliko sam shvatio 99% Vas ni nema joa uvijek nikakav problem...al VI u strahu od MOGUCEG problema vec prskate...i to jakim sredstvima ...pa ja ne mogu da se ne zapitam....zaato vam je takav problem ako i dobijete malo pljesni...ako i treba da pokupite 2 tjedna ranije..ili...ako i bacite recimo 30% uroda....zar to nije mala cijena do dobijete vutru kakvu ~elite...ko fol bez kemije....? Ili vam svima grami bitiji i od zdravlja...puait vutru spricanu svim tim vasim ghovnima...ili ata ve radite s njom...???????
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

9. sep 2014.

#68
U par navrata sam navela da je prirodno najbolje i da bih svakako i ja tako grovala..ali ,ali okolnosti nisu bas takve,ili barem u mom slucaju..nisam puno posadila biljcica pa da kazem neka ode pola boli me uvo,sto cu sledeci i uraditi pa moze cista priroda..meni sajt bas i nije blizu i ne mogu bas uvek ici,a kod mene toliko kisurina ove godine da i nemogu ni prskat swichom a da ona nepada..a to znaci da je budj zagarantovana..a to znaci necu prskati ni sa cim i ove godine nema nista od branja..te preslice i sapunice cisto sumljam da mi za ovu godinu mogu pomoci od ove kisurine..a onda kad propadne moj grow onda odem kod dilera i njemu platim za dimit a koji je ne samo prskao swichom nego misomorom,raznim tabletama i kupim je i dimim i to je ok..a to smo svi radili godinama zato smo i poceli growati da izbegnem to..kod nas u srb voce,povrce nemozes kupiti na kalinicu da ga neki nakupac nije dobro naspricao..a mozes misliti sta tek prodaju dileri...
No Joke

9. sep 2014.

#69
Baa to :thumb: . Aleluja :clap:
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

9. sep 2014.

#70
Ja sam jucer i danas nasao malo plijesni (par budica i par listica) Skinuo sve to, ocistio okolo tih mjesta sa nekim slabijim alc. 50%. Takodjer sam prskao folijarno i jucer i danas (jucer mi je neka slaba kisa poslije podne vjerovatno malo i saprala) sa nekim pripravkom protiv plijesni a recept prema kojem sam pripremio smjesu sam postavio vec ranije u ovoj temi. Danas sam imao bas idealne uslove (SUNCE grijalo cijeli dan) :D Vidjet cu kako ce biljke reagovati i da li ce se plijesan nastaviti siriti, ali vjerovatno da cu prskanje morati ponoviti jos koji put... Ne znam koliko je ovaj pripravak stetan jer nemam iskustva sa ovim, ali rekao bih (bar po mirisu i prema danasnjem stanju listova i cvjetova na biljkama) da uopste nije jak i samim tim vjerovatno nije ni toliko stetan za zdravlje...?
dacamaca
dacamacaENTUZIJASTA

9. sep 2014.

#71
Ja sam danas prskala sa Signum fungicidom, dobila sam info o njemu od covjeka koji radi preko 30god sa nasim biljkama i rekao mi je '' Marijuana + siva plijesan = Signum i nemas sikirancije '' pakovanje od 20g i kosta 5e, stavila sam 10g u prskalicu od 5l i odradila posao. Htjela sam uzeti Switch ali ispalo je ovako pa cemo vidjeti. Odmah da se razumijemo da sam protivnik kemije i da sam cijeli grow odradila sa koprivom, odoljenom, preslicom , stajskim gnojivom, ljubavlju itd...odradila bih i do kraja bez sumnje sa prirodom ali ovo je extremno vrijeme koje trazi extremne mjere, vise volim zastiti svoju djecicu nego kupovati od dilera koji su 5x vise prskali 5x otrovnijim stvarima.
CIKABAJA75

9. sep 2014.

#72
Samo optuzbe i opravdanja na ovoj stranici. ccccc.....
Tropico
TropicoLEGENDA

9. sep 2014.

#73
ika, rispekt bacim pogled na temu i zbilja ima za pro itati. koja je razlika izmeu ove teme i ove; https://vutra.org/topic/4703-sredstvo-protiv-trule%C5%BEi-vrhova/ Dvije iste teme :) Plijesan, bu, botrytis itd itd. Pa kad sma vidija temu i teaku patnju iaa sam odmah na gugl da vam pomognem jer i gugl pomaze meni; http://www.ekoplanitis.hr/webshop/jacanje-zastita-bilja/ "To su sredstva na bazi algi, sapuni, ekstrakti odreenih biljaka ili prirodnog mineralnog porijekla. Primjenjuju se kako bi se biljke oja ale i tako razvile otpornost na napade biljnih bolesti i atetnika." valjda e nekome pomoi :icon_wink: (htjedoh stati na 1900 postova ali omakli mi se prsti...1901 :/ the end :D ) Svima ~elim sreu :wave: :abducted:
Fukmondo
FukmondoAMBASADOR

10. sep 2014.

#74
ode nam ti,wtf wtf ? ;) a de ces inace va biafru,oh nooooo :vb_wave:
golub mira
golub miraLEGENDA

10. sep 2014.

#75
danas sam riskiro i otiaao provjerit biljku po danu, da vidim kako je odreagirala na swich, bu je je krenula ~estoko ato po mraku nema aanse da vidia i brijem da nisam poprsko za 10 dana ode sve, pukle mi 3 grane od kiaurine i te~ine hedova lagana katastrofica
Blade
BladeZMAJ

10. sep 2014.

#76
Napukle grane zaljepia nazad izolirkom i idu dalje..no problem
golub mira
golub miraLEGENDA

10. sep 2014.

#77
ostale su visit samo na ko~ici, sad sam se vratio, poljepio, al se ne nadam nekom uspjehu vidjet emo, debele su baa bile jedva sam ih podigao i uspio povezat po najveoj kiaurini. Ostale podbo io atapovima, polegle su do zemlje, odvratno sve izgleda. a bui ima i na gornjim vrhovima i u sredini i dolje, po ela je harat, mislim da nisam ni malo pogrijeaio ato sam je prekju er okupao sa switchom.
Game_Over
Game_OverPOZNAVALAC

10. sep 2014.

#78
Ja predvecer bio na sajtu i obisao biljke da vidim kako su reagovale na prskanje i vidim da su to podnijele sasvim super (zdravo izgledaju, da kucnem da ih ne ureknem) :D. Nema plijesni a nadam se da je nece ni biti.. Opet cu nakon ovih kisa prskati sa istim receptom pa cemo da vidimo sta ce da bude.. Izgeda da malo sode i cesnjak rade posao.. :thumb: Off topic; Ukinuo sa lica zemlje jednog hermija koji mi zadaje muke vec danima, nadam se da sam uspio sve to na vrijeme odraditi prije nego mi zenke pocnu raditi "trecu smjenu" (proizvodnju sjemenki)..:D
Skit
SkitISTRAŽIVAČ

10. sep 2014.

#79
Kazu da je Signum zamena za Switch i da je odlican fungicid. I jeftin je bas, u Beogradu je 8g oko 1€. Ako ne bude kise sutra cu da prskam, potrebno je 6 sati da se osusi posle prskanja, valjda nece pasti kisa bas za tih 6 sati... Meni su rekli u poljoprivrednoj apoteci da se stavlja 8g u 10l vode, a vidim da si ti stavljala 10g u 5l vode. Da ne bude mnogo jak rastvor?
golub mira
golub miraLEGENDA

10. sep 2014.

#80
10 gr na 5l je ono baa u fullu dozica, moa ti i manje 3,4gr na 5 litrenku trebalo bi ii 5gr na 5 litara, govorim za swi i opet sam zaboravio editirat post khm
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

10. sep 2014.

#81
Ta jedna kesica ide na 10lit vode..na 5lit vode je prejako..sest sati je malo da se osusi,treba jedan dan..a kise non stop padaju tako je kisurina i mene shebala..ustvari vise ovi mamlazi iz vremenske prognoze koji nemaju pojma...inace drugacije bi se organizovala..:-)
dacamaca
dacamacaENTUZIJASTA

10. sep 2014.

#82
Mislim da Signum ima kracu karencu i siri spektar djelovanja kao fungicid, doza varira od vrste proizvoda koji se tretira...kao sto sam rekla ,dobila sam info od jednog vrhunskog growera koji je u ovom businessu oko 30god, on mi je rekao 10g na 5l za maricu i no sikiriki, bila sam danas u inspekciji i sve je super odlicno :D kisa pada kao luda a kod mene opusteno, vise se ne sikiram oko sive plijesni .
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

10. sep 2014.

#83
Moguce da je to mera za taj fungicid,nisam se raspitivala za njega pa ne znam..ali za swich nije tako ,pretezno ide na 10l..ako je bas neka frka zesca onda na 7 do 8 lit..:-) pa neverujem da moze nesto smetati biljozama i da se i tu spusti na 5lit..:-)
Fukmondo
FukmondoAMBASADOR

11. sep 2014.

#84
leka nema protiv buibui,mozete samo sanjati,skidaj
fulldedarak

11. sep 2014.

#85
istina..ne moze se plijesnivi cvijet nekim sredstvom povratit u prvobitno stanje...moze jedino sprijecit ili zaustavit sirenje...
PowerSeed

11. sep 2014.

#86
kad budj krene biljka se skida, nema se sta tu vise spricati jer ce ostati samo gomila hemije na cvetovima, preventiva je jedno, ali kad krene, ende, tesko se tu moze sta spasavati, krenuce na drugom mestu... bolje odseci deo pa gurati dok ima smisla, ja nikada ne bih spricao u drugoj polovini cvetanja. posle to treba u pluca il ulje, al ko zeli nek radi kako hoce
Skit
SkitISTRAŽIVAČ

12. sep 2014.

#87
Danas sam obisao biljke i isprskao ih Signum-om. Od 5 biljaka samo se na jednoj pojavila budj i to 20-30% cvetova je zahvaceno. Pokidao sam ih i dobro isprskao. Videcu da li ce nastaviti da budja pa cu znati za sledeci put da li sprecava dalje budjanje ili sluzi kao preventiva. Nije mi jasno kako je samo jedna pocela da budja, a ostale ne? Ista sorta (Northern light), u isto vreme zasadjene, rastu na 50-ak metara jedna od druge, imaju isto svetla (cak ta koja je budjala ima vise svetla od jedne kojoj sunce delimicno zaklanja senka drveta)... Nema pravila izgleda.
dacamaca
dacamacaENTUZIJASTA

14. sep 2014.

#88
Da kazem samo kako Signum 100% djeluje, doza od 10g na 5l je u mom slucaju ucinila da budj nestane, ( bilo je skroz malo zahvacenih dijelova koje nisam uspjela odmah uociti kad sam uklanjala vece zarazene djelove ) i nakon prskanja su ti djelovi cvijeta jednostavno sami otpali a ostatak cvijeta nastavio dalje rasti u zdravlju i veselju :D danas sam bila u mom vrtu i biljke su potpuno zdrave unatoc divljim kisama. Posto mi je kasni grow ostavit cu ih jos 4 tjedna ako vrijeme dozvoli, za to vrijeme ce i otrov u potpunosti ispariti iz njih, stoga ja bih ovaj proizvod preporucila ako imate probleme sa sivom budji, ali naravno samo ako bas morate i nikad u kasnom cvatu, jer ce kao sto '' PowerSeed'' kaze na cvijetovima ostati samo gomila kemije.
rastafarijan
rastafarijanAMBASADOR

15. sep 2014.

#89
svime i svacim se sprica, mene je pljesan ove godine doslovno ubila, biljoze se skinute minimalno 2 tjedna ranije, izgubio oko 40% urodan,ali ipak se nisam odlucio spricat sa kemiom,kako tko odluci ali ja osobno se nikad ne bi odlucio za to...bit ce bolje na godinu,zelim vam svima uspjesnu borbu protiv te jebene bolestine
fulldedarak

15. sep 2014.

#90
podrzavam svakako...dovoljno je ovo kupovno gnojivo sta im dajemo,a kamoli jos spricat svim i svacim..
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

15. sep 2014.

#91
Jeste slazem se..pa onda da idemo kod dilera da njima dajemo hrpu para za dimit koju su predhodno jako dobro naspricali ko zna cime i ko zna kojim dozama..to je ipak bolje nego mi da tretiramo sami..uf koliko prirodnjaka, sory sto vam kvarimo prosek...:-)
sharp
sharpLEGENDA

16. sep 2014.

#92
ja ne vidim svrhu spricanja ako dva put dnevno kisa odere?, Jones Davy ak sprica ok(ako), ali na kontinetu,moras visit na sajtu 24 sata. jednostavno vlazna godina,gusjenice prakticki nisu uzele godisnji ove godine jerbo nije bilo postene suse, rade svoje non stop. mozda ih ne primjecujete, ali vjerujte mi, tu su ,nazalost.
Skit
SkitISTRAŽIVAČ

16. sep 2014.

#93
Nema veze sto kisa pada 2x dnevno. Bitno je da ne pada taj dan kada se biljka prska i posle je zasticena 15 dana. Sto bih brao ranije i sto bi mi sav trud propao zbog budji? Obilazio sam biljke posle prskanja i nema nigde budji. A sa gusenicama nemam problema, veci su mi problem skakavci. Puzeva sam se nekako otarasio pomocu soli i iglica bora koja sam posuo okolo ali ovih skakavaca nikako da se oslobodim. Sva sreca pa ne prave veliku stetu jer malo jedu i, koliko sam mogao da primetim, grizu samo listove.
razman
razmanLEGENDA

16. sep 2014.

#94
ja nemoram vise da brijem oko budji, sad je stalno u vodi heebena poplava
Sherman
ShermanPOZNAVALAC

17. sep 2014.

#95
Imam problema s budji, nabavio sam switch, zanima me s koliko litara bi ja trebao prskat ako imam 5 biljaka oko 2. PS zapostavio sam dnevnik iz oredjenih razloga, sve cu na kraju postat.
golub mira
golub miraLEGENDA

17. sep 2014.

#96
pa napravia si 5 litara, ata ostane bacia krenea folijarno prskat granu po granu za tih 5kom, 2 litre imaa dost
Sherman
ShermanPOZNAVALAC

17. sep 2014.

#97
To me zanimalo hvala na brzom odgovoru.
No Joke

17. sep 2014.

#98
Evo nea ato sam primjetio proteklih godina, pa i ove. U outu je dosta bitno da biljka ima zraka, primjetio sam da veina koja ima probleme sa plijesni ove godine ima biljke zakamuflirane u korovu ili nekoj aikari. Bitno je pokr iti aikaru oko biljki, po upati korov oko korijena, malo prorijediti liae i razmaknuti grane biljaka, po mogunosti da se ne doti u. Ono kak bi se reklo da biljka lakae diae a i da ima neki dotok zraka. Nije da pametujem, al uz malo truda i takve mjere predostro~nosti vjerujem da se mo~e sprije iti pojava plijesni.
Sherman
ShermanPOZNAVALAC

17. sep 2014.

#99
A konkretno kod mene, najviae buave najvisi vrhovi, tu i tamo koji ispod, nema tu pomoci.
StrainKurajbLA

18. sep 2014.

#100
Ekipa opusteno,nemoj te biti bukvalisti nije to djubrivo pa je dobro da bude malo jace,dobro je malo jace ali ne preturujte jer 800g na 1000l vode ide na hektar(na ha bi imali bar 10-15 tona hedovine);))))) od 6 do 8 g ide od 3 do 6 l vode na povrsinu 100m2...sad razmislite koliko bi biljoza i hedova tu bilo,koliko ima vinove loze,paradajza,breskve i cega sve ne a ne da na dve biljke sve isprskate!?! IIIIIII jos ovo 3h je dovoljno ali vec od 2h do5h max je dovoljno da listovi apsorbuju preparat pre kise!!!!! s tim da to ne prskate po najvecem suncu jer tada vise ispari,nego uvece ili ujutro(s tim sto sad ni nema sunca vise: uopste:() a ne oprskate pa posle 12h padne kisa a vi ponovite pa padne posle 24h kisa a vi opet.nikako! Znaci 2,3h je dovoljno.da bi vam prskanje bilo uspesno bitno je kada se prska tj u kojoj fazi trulezi,korova...bilo cega.jer ni vi ne prskate djubrivom za cvetanje kad biljka nice iz semenke,ne prskte je za vege kad je u cvetu....tako da je signum vise za preventivu i sami a switch vise za suzbijanje klijanja klonidije i rast micelije i kada se trulez pojavi.et nadam se da sam pomogao,i samo napred do legalizacije;p
MI
mingAMBASADOR

19. sep 2014.

#101
Malo sam bio brzoplet sa sodom, tj. napravio sam smjesu 20g sode-bikarbone u 1.5 l vode i polio bo biljci odozgo i sad dam primjetio da se vrhovi listovia suae: Sad znam previae sam stavio sode, a i trebao sam samo hedove poapricati. Na temi harvest sam pro itao i savjet da pomjeaam ocat sa vodom pa da malo neutraliaem jer sam joj valjda sad podigao ph vrijednost. Mo~e li neko detaljnije rei koji ta no omjer ocat/voda i kako da to izvedem, da ne bih opet neato pogrijeaio. Prebacio sam se na ovu temu jer kontam da ovaj problem pripada ovoj temi da onu oko harvesta ne zagaujem. Pozz ljudi.

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.