LEGACY
Izgradnja bazena za navodnjavanje na sajtu
64 odgovora7,665 pregleda
30 REP60%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#1
Poatovanje druatvo, ve par godina sam upoznat sa forumom i s vremena na vrijeme ga posjetim no do sada se nikada nisam okuaao u uzgajanju iz ovog ili onog razloga. Da skratim ovaj dio, napokon su mi se poklopili neki uvjeti i odlu
no kreem s tim. Imam nekih pitanja na koja nisam uspio pronai konkretan odgovor pretra~ivanjem pa bih cijenio mialjenja iskusnijih
lanova, neke smjernice upute i sl.
Odmah na po
etku da navedem neke osnovne informacije: radi se o uzgoju 5-6 biljki. Vrsta sjemena su feminizirani automatici, imam na izbor viae sorti. Planiram obaviti klijanje i prvih 20-ak dana doma, a onda presaivanje kada vremenski uvjeti dozvole poslije sredine 4. mjeseca.
S obzirom na to da sam izrazito paranoi
an da netko to nebi naaao i u~ivao u mom trudu jedini sajt koji je zadovoljio moje kriterije nalazi se na izrazito nepristupa
nom terenu (konop i planinarske vjeatine obavezne za pristup). Otprilike sat vremena je potrebno u kombinaciji auto i probijanje kroz vegetaciju da bi se doalo do njega, gdje veina otpada na pjeaa
enje. Sajt bi posjeivao u prosjeku jednom tjedno, a ukoliko bi bilo kiae i rijee, barem do cvijetanja.
Problem koji mi se namee je o
it, a to je navodnjavanje. Nema nikakvog izvora vode u okolici 1km. Mogue je, ali bi do poda otegao neku stvar nosei vodu do tamo. Radi se o prevelikim koli
inama vode koja je potrebna i ima previae nepovoljnih okolnosti zbog kojih je samo noaenje do tamo prakti
ki nemogue. Ono ato mi je palo na pamet kao jedino rjeaenje je kopanje bazena (to
nije njih dva) u kojima u skupljati kianicu u ovim mjesecima dok kiae ima.
Prema slici dolje, bazen dimenzija 1 x 1 x 0,75 imao bi kapacitet od 750 . Napravio bi ih u zaklonu, tako da nikad nisu na direktnom suncu i po mogunosti u udolini tako da se ato viae vode kada pada kiaa slijeva u njih. Bazene bih napravio jednostavno iskopavai rupu navedenih dimezija te bi u nju stavio graevinski najlon (3 x 3 m) i pri
vrstio to kamenjem i prekrio (kalmuflirao).
Ono ato me zanima je imali netko iskustva sa ovakvim ili sli
nim na
inom navodnjavanja, samo skupljena kianica? Dali e mi recimo rezerva od 750 biti dovoljna za recimo mjesec dana suae, ukoliko se radi o 5 biljki na pola puta?
itao sam da je problem u pH kod ovakve vode, ato bude poprili
no velik, postoji li na
in da se pH tako skupljene kianice korigira na po~eljnu vrijednost?
Takoer bi me zanimala iskustva sa automaticima u out-u u dalmaciji? Koje sorte su vam se iskustveno pokazale dobrima i otpornima na nepovoljne uvjete karakteristi
ne za ovo podneblje, imajui u vidu klimu, nametnike i sl.
Ne znam jesam li pretjerao s ovim pisanjem na dugo i airoko, ali htio sam pru~iti dovoljno informacija tako da mogu dobiti i kvalitetne odgovore.
Lijep pozdrac, CE
Vutra Samotnjak
ZMAJ17.570 REP
Vutra SamotnjakZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#2
Ako ti je dosta skriveno mjesto,ato da ne.Ponesea si samo pribor za korigiranje vode.
Ali,sakrij se dobro.
Jednom sam radi probe pokupio usput iz baretine neke,tra~ei sajt ...malo vode od kiae koja je pala tu no. Ph joj je bio oko 8.
No Joke
ZMAJ71.675 REP
No JokeZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#3
Ph ti u outu nije bitan ako su ti biljke drito u zemlju posaene. Nema sorte koja je otporna na nametnike, koliko god netko tvrdio da ima. Pogotovo sorte koju dalmatinski zrikavci i skakavci nee po~eliti gricnuti. `to se ti
e bazena, mislim da e privla
iti pa~nju pa makar iz zraka. Zamisli proleti GSS, ato je uobi
ajeno tokon sezone, snimi bazen
ie i dojavi lokalnoj vlasti da istra~e. Druga stvar je ato najlon, plastika, pvc i ostali umjetni materijali puataju toksine u vodu ako se voda du~e dr~i u takvim materijalima tokom ljetnih vruina, ato opet nije baa rijeaenje. Mo~e uspijeti kad bih napravio neki bazen od prirodnih materijala, tipa; pjesak, kamen, aljunak. U takvim materijalima voda se prirodno filtrira i mnogo bolje dr~i konstantu u Ph,
ak je i pitka ;)
Vi u dalmaciji bar imate kamena, pitaj didu kako su oni za ovce i koze pravili bazene za skupljat kianicu, znaju stari ljudi ;)
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#4
to si treba prije iskopat,trebat ce temu da se napuni..kad bi napravi sa strane kakav nagib,da se voda prikuplja unutra,bilo bi bolje nego da je otkriveno i ceka kisu,svakakva bestija moze krepat unutra..a i svakakve se bestijice pocmu kotit unutra kad svjetlost tuce na vodu...to bi trebalo bit u mraku a da voda pristize s nekog nagiba sa strane,taj nagib nebi smi bit uocljiv iz zraka,a sto se kopanja tice dobro ces se slomit,nek ti je meka zemlja sa sto manje grize,sritno;)
30 REP60%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#5
@VenloNL - Mjesto je odli
no sakriveno, jedino iz zraka je mogue da me netko vidi dok sam tamo, osim naravno da i sam taj netko doe tamo u ato
isto sumnjam da bi normalna osoba pokuaavala bez dobranog razloga kao ato je moj, osobito kad vruine, zmije i ostalo krene ljeti. O kojem priboru za korigiranje vode je rije
? Mo~ea li me upititi malo detaljnije?
@No Joke - Planiram da biljke budu direktno u zemlji, tj. bit e iskopane rupe, te u u njih nasuti mjeaavinu kupljene zemlje (humusa) i zemlje iz okoline za koju vjerujem da e biti dobre kvalitete jer u kopanjem bazena doi do dobrih (
istih) slojeva. `to se ti
e bazena, radi se o dimenzijama 1 x 1 iz zraka, a bit e kamuflirani kamenjem i granjem tako da e ako i budu vidljivi iz zraka izgledati kao obi
na lokvica ili sl. Upravo zbog navedenih toksina i openito da smanjim gubitke vode isparavnjem bazene bi izradio na zasjenjenim mjestima da ih ato manje ili nikako direktno sunce obasjava. Heh, dobro bi bilo to sa prirodnim materijalima, ali nije opcija na~alost, nisu mi didovi odavdje...
@Cvjetno drustvo - Pa mislim da je sad
ak i optimalno za kopanje i pripremanje s obzirom da ima joa
itav 3. mj. i viae od pola 4. da se napune. I planirao sam napraviti na pozicijama gdje bi se voda sljevala
ak i prirodno prema njima bez potrebe za kanalima i sl., iskoristit u teren. Znam da e to doi idealno za komarce i razne stvorove, ali nije baa da imam izbora, ako je ova lokacija upitanju. A ato se kopanja, niata mi ne govori, od pomisli sam dobio ~uljeve :D
Rancero
ZMAJ20.167 REP
RanceroZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#6
Mislim da ti je bolje da vrijeme koje ces iskoristit na kopanje rupe u Dalmatinskom krau iskoristia za prebacivanje vode u neki tank ili ba
vu.Bidon na lea i pi
i.Satrat ce te krampa i malj pa ti odva~i ato
ea.:D
H2O888
LEGENDA13.298 REP83%
→ Zmaj
H2O888LEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#7
ako mislis samo 5,6 automatica,a prije ih mislis drzat doma 20dana,znaci oni pocinju vec cvjetat,po svakom ti je dosta 5l vode na tj,ako ce vani bit 80 dana to je oko 300l vode,ako kisa bude posluzila i manje..a hoce,samo ti u toj ranijoj sadnji moze grad sve stuc,za ph ne brini,ako zelis to sredit imas razna gnjojiva koji ga reguliraju:)
Papa Romeo
ZMAJ21.559 REP
Papa RomeoZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#8
Rupu nemas potrebe kopati u pravilnom geometrijskom obliku, naprotiv, sto prirodnije izgleda tim bolje. Kupis zelenu foliju za oblaganje vrtnih fontana i ribnjaka, koja se idealno uklapa u prirodu, i njom oblozis rupu, bolja je opcija od gradjevinskog najlona.
30 REP60%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#9
@Papa Romeo Sla~em se vezano za oblik, s obzirom na to da kad sam bio na sajtu nisam se ovog dosjetio, nisam niti razmatrao konkretne pozicije, no ukoliko sam teren posjeduje povoljnih udubina koje bi eventualno trebalo malo doraditi naravno da u ih pokuaati iskoristiti, sve s ciljem minimiziranja utjecaja na okolinu tj. da izbjegnem uo
ljivost i ako bi se netko slu
ajnim slu
ajem zadesio u podru
ju odakle bi mogao primjetiti da neato neobi
no tamo ima.
S tom folijom za oblaganje se nisam susreo pa mi nije niti pala na pamet. Zna li se gdje toga ima kupiti (pretpostavljam bauhaus i sl.), na koje dimenzije i okvirno cijena? Za najlon znam da je airine 4m i cca 25kn za kg i ima ga svugdje za kupiti gdje se prodaje graevinski materijal.
Ig0r
LEGENDA13.565 REP86%
→ Zmaj
Ig0rLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#10
Moj savjet ti je da ne radis nista na sajtu sto nije " prirodno " . Mislim da ako napravis tako taj neki bazen ili ako stavis bilo sto , sto neko moze okarektizirati kao da si ti organizirano tamo sadio , da mozes imati puon vece probleme nego ako je biljka samo piknuta u zemlju . Ja osobno bi samo iskopao rupe od cca 20 l i dodao kupovnu zemlju , zadnji sloj bi prekrio sa zemljom koja se nalazi okolo da malo zakumifliram . Jednom u 10 dana bi isao u setnju sa psom i " slucajno " bi prosao onuda . Vjerovatnost da ces pasti ako nikome ne govoris je 1 : 1000 . Prvo da neko i vidi u najgorem slucaju ce ti pocupati biljku . Drugo da neko prijavi policiji policija bi tamo morala dezurati o-24 , a ti dolazis jednom u 10 dana znaci vjerovatnost da ih sretnes tamo je minimalna , a i nikom se nebi dalo zajebavati oko neke biljke koja je samo piknuta u zemlju i koja je mogla tamo izrasti slucajno jer je neko cistio za topa i bacio tamo sjemenku :) A ako vide neki bazen e to bi mogli vec okarektizirati kao " organizirani kriminal " . A ovako i da naletis na nekog pravis se da to prvi puta vidis i da ti nemas pojma o nicem da ti tamo seces psa :) Mozda te koji puta iznenadi i kisa pa ne budes morao tegliti vodu nego samo obides . Zivio i pamet u glavu , nemoj komplicirati ako nije potrebno :)
fulldedarak
LEGENDA7.154 REP22%
→ Zmaj
fulldedarakLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#11
Nadam se da si cuo za hydrogel..natrpas ga u rupe onako poateno,moma
ki i kvalitetno mal
iraa ispod biljke zemlju..mozda bi to bio jednostavniji na
in..ma da ni bazen nije losa ideja,na tebi je izbor..
sbcjeceo
LEGENDA5.962 REP10%
→ Zmaj
sbcjeceoLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#12
nekoliko kolaca zabijenih uz ivice i preko njih stavljena maskirna mreza? :) nece se videti ni sa kopna (iz daljine) ni iz vazduha, a i voda ce sporije isparavati... posto smo svi iz bivse juge bar tih sranja ima svuda... kosta 3-4-5e komad...
Lazarus Led
LEGENDA14.233 REP92%
→ Zmaj
Lazarus LedLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#13
Hajde uredu da iskopaa taj bazen, ali nema potreba da bude toliki. `ta e ti 750 litara vode? Pa paae i kiaa nekad.;) Dovoljno je da imaa oko 100 - 150 litara u rezervi za 5 biljki. A svaki put kad padne kiae zalie i biljke i nadopuniti rezervoar. Usput manje posla oko kopanja.
30 REP60%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#14
Drago mi je da vas je ovoliko podjelilo mialjenja, nisam o
ekivao, zahvaljujem ;)
@MedicalProof Problem je ato mene viae brine recimo da me putem do tamo stopa policija, a ja tu sa 20-30l vode aetam psa kao...mada bih trebao nekog majmuna nabavit i vodit u aetnju tamo s obzirom na teren i da pas nebi mogao tamo proi :D Znam da zvu
i bahato i glupo, ali policija mi ne predstavlja problem, strah me je, ali ako me netko slu
ajno ne vidi i ne druka oni tamo sigurno nee dolaziti niti blizu, a kamo li se provla
iti kroz sve da bi mogli ugledati neato sumnjivo. Uostalom i kad bih prilazio tamo vidio bi ih sa dobre udaljenosti, ako bi se naali tamo, a s obzirom na tiainu, dok sam na sajtu
uo bih neko vozilo ako dolazi, pjeake nee sigurno nitko dolaziti na ta podru
ja. Volio bih ato manje komplicirati, ali mislim da mi je ovo nu~no zlo :/
@fulldedarak uo sam za hydrogel, mislio sam i njega u odreenoj mjeri koristiti, ali neki optimalni minimum poato sam naletio po forumu da ljudi govore da sprije
ava razvoj korijena. To me malo zabrinjava i nebi htio da mi sav trud propadne zbog pretjerivanja u ne
emu.
@sbcjeceo to je to o
emu pri
am, nije to bazen
ina neka, metar kvadratni povraine, to se zamaskira u
as ;)
@Lazarus Led E ta koli
ina je najvei razlog ato sam se i javio ovdje da ne kopam kao kreten ako mi za 5 biljaka ne treba toliko vode. Iskustvo je ono koje mi treba dati odgovor kolika bi mi rezerva bila optimalna. Ja sam mislio i dva napraviti tj. 1500l kapaciteta. Mislim radi se o kapacitetu, sumnjam da e se toliko isti i uspjeti napuniti, o
ekujem da e ispunjenost uz isparavanje i zaljevanje mu se dr~ati oko 1/3. Ono ato je klju
no je to da ra
unam da postoji velika vjerojatnost da u sred ljeta bude period i od mjesec dana bez poatene kiae, a kako e biljke biti na direktnom suncu prakti
ki po
itave dane, trebat e im masu vode da bi pre~ivile. Zna
i jedan bazen onda, ako bude ispunjenost 1/3 tj 250l rezerve to bi moglo biti dovoljno?
Openito, s obzirom na to da nitko nije rekao lud si nemoj to raditi nipoato, nema koristi, ja u se okuaati. Vodit u dnevnik, malo slikice i to pa emo vidit, ako bude radilo, dobro meni dobro onima koji se mo~da nakon ato vide odva~e na isto :) Ii u ovih dana joa jednom do sajta, sve razmotriti joa jednom na licu mjesta, pa kad sjeme stigne onda u nabavku alata i opreme, pljunit u aake i ajmo!!
Pantagan
ZMAJ53.910 REP
PantaganZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#15
Meni je na isti sistem funkcioniralo viae godina, ne vidim razloga da ne funkcionira i tebi. Kupi u ljekarni Izosan G za sterilizaciju vode za pie, ubaci povremeno da se voda ne pokvari i pii. Sritno :thumb:
:popcorn::
Blader
ZMAJ27.296 REP
BladerZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#16
Koliko sam imao prilike vidjeti, kroz par sezona, dalmacija je dobra ata se tie insekata. Rijetko di koji list pri dnu bi bio malo gricnut. Koriaten jedino luk malo po zemlji radi pu~eva koliko se sje
am.
`ta se tie kiae, proala godina je bila suana jako, automatici su pili po 5l/ tjedno prosjek i rijetko su pokazali znakove dehidracije. Ova e biti puno bolja sudei po prognozi bar mi je tako prijatelj rekao.
I to ata je ve netko spomenuo, mo~da ti je 20 dana puno za automatike dr~at, pogotovo ako e biti u manjim posudama. Mo~da maksimum 2 tjedna. To sam i ja napravio i
aae od 0,5l su ve bile male nakon 2 tjedna jer mi se u
inilo da su malo stagnirale jer su imale jako dobar start. Mislim da sam izgubio 4-5 dana zbog kasnog presaivanja... mo~e ovaj dio netko sa viae iskustva rei.
Ali jako mi se svia plan ato se tie tih bazena i ja sam dosta razmialjao o tome i gledao po stranim forumima.
30 REP60%
→ Istraživač
feb 2016.
feb 2016.#17
`to viae razmialjam to sam viae siguran da e ovo upaliti :D Konfiguracija terena je idealna. Napravio sam sli
icu novu koja otprilike prikazuje situaciju, dakle nagib i u mjerilu drvee. U neposrednoj blizini gdje je
istina bio bi sam sajt. Kao ato je ve re
eno ne radi se o pravilnom geometrijskom obliku ali radi jednostavnosti prikaza tako sam crtao.
Dakle ideja je koristiti materijal od kopanja za gradnju brane plus okolno kamenje.
S obzirom na nagib terena ovo je i jedino logi
no. Veina vode bi se skupljala tako ato bi se sljevala prema bazenu (potrebno pronai ato idealniju poziciju s obzirom na samu konfiguraciju terena). Ispod borova
ak mogu i kanalie kopati da preusmjerim vodu kada kiaa pada ali mislim da toliko daleko nije potrebno ii.
Za vrijeme jakih ljetnih pljuskova, postoji ogromna vjerojatnost da mi se bazen takorei refresha, ponaaa se kao proto
ni bazen u takvom slu
aju. Mislim da u tom slu
aju ni starost vode nebi bila zabrinjavajua.
Am I overthinking? Mo~e li meni netko rei?
sbcjeceo
LEGENDA5.962 REP10%
→ Zmaj
sbcjeceoLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#18
Iz licnog iskustva, kad god sam nesto planirao dugo, skicirao, guglao danima, izmisljao patente na kraju nije bilo nista od toga, a kad sam dosao na ideju i odmah bupnuo i izveo to em sto se desilo em je bilo brzo dobro i efikasno, nije gajenje kvantna fizika, uzmes iskopas rupu namestis kako si hteo odes kuci spavas dodjes posle pre kise da vidis radi li to sta, ako ne radi zaboravis na to i cepas dalje.. Ovo je samo moje iskustvo naravno :)
No Joke
ZMAJ71.675 REP
No JokeZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#19
Prije par tisua godina drevni narodi su bolje znali upravljati vodom nego mi sad. Mo~da se treba ugledati na njih. Evo jedano zanimljivo ativo vezano uz temu;
"-Sakupljanje vode i obraivanje kamena-
U Petri svake godine padne samo oko 15 centimetara kiae, a potoci gotovo i ne postoje. Otkud stanovnicima Petre dragocjena voda kojom su grad odr~avali na ~ivotu? U masivnim stijenama iskopali su kanale, rezervoare i cisterne. S vremenom se, kad god bi pala kiaa u Petri, sakupljalo i
uvalo skoro svu tu kianicu. Stanovnicima Petre taj je majstorski na
in sakupljanja vode omoguio uzgajanje biljaka, dr~anje deva i gradnju trgova
kog centra
iji su se trgovci bogatili na tamjanu i smirni koji su proali preko njihovih ruku. ak i danas jednim vijugavim kanalom iskopanim u kamenu
itavom du~inom Siqa te
e voda."
To je bilo prije 2100 godina. Ako su oni tad mogli bez alata, onda ti mo~ea sve u danaanje vrijeme ;)
funky weed
LEGENDA8.174 REP32%
→ Zmaj
funky weedLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#20
a nije ti bas pametno to radit u borovini jer bor ispusta smolu koja je kisela i koja bi ti mogla tu vodu napravit kiselom ako se sljeva preko iglica,neka ti iskusniji vise to protumace jer ja nisam pokusavao sadit u borovini .tlo oko bora je kiselo ;)
i33i
AMBASADOR2.595 REP31%
→ Legenda
i33iAMBASADOR
feb 2016.
feb 2016.#21
Ja sam isto mislio kopati bazene, onda sam sku~io da masa ljudi putem do mog "vrta" ima masline i da dobar dio njih skladiati vodu po svojim maslenicima u kojekakvim tankovima i ba
vama, pa tako putem danas malo od jednog, sutra od drugog i pre~ivi se ljeto, jedino su po~ari sranje....
S m a k
ZMAJ41.712 REP
S m a kZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#22
Radije iskopaj velike rupe za biljke SADA, dok nije sumljivo.. znaci sto DUBLJE to bolje. Na dno stavi crnu vre
icu od sme
a i izbuai ju, napuni kvalitetnim supstratom tipa potground K, dodaj hidrogela ako mo~ea nabaviti i gledaj tj planiraj gdje ce ti se biljka nalaziti. Prati horizont sunca sa rukom sada. I pogledaj gdje se nalazi u podne do recimo 3-4 sata, i pokusaj naci neku sjenu u tom periodu dana, da sunce ne tu
e direkt po zemlji
napalm
LEGENDA7.706 REP27%
→ Zmaj
napalmLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#23
Zaato bazen nebi iskopao ispod biljke ? Bazen pokrijea izbuaenim najlonom i gore zemlja. Aquaponik ;)
S m a k
ZMAJ41.712 REP
S m a kZMAJ
feb 2016.
feb 2016.#24
Ni to baa tako kako vi mislite..
Ako vec sadia na nizbrdici kao sto je prikazano na slici-nacrtu, radije probaj nabaviti duga
ak tanki pvc alauf i ukopaj ga u zemlju do sajta. Gore na uzbrdici prikop
aa bidon sa vodom kad dojdea zaljevati i uvjek se mozes pravit mutav jer eto nisi bio blizu biljki :D
lakae nego gradit bazen...
napalm
LEGENDA7.706 REP27%
→ Zmaj
napalmLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#25
sry smak, nije mi se relodao post iza mojeg ;) vidim da si detaljno opisao :djede:
napalm
LEGENDA7.706 REP27%
→ Zmaj
napalmLEGENDA
feb 2016.
feb 2016.#26
To bi bio ovakvi sistem:
inuPFr7doIU
Samo ato bi iznad bila zemlja a ispod voda ;)
10 REP20%
→ Istraživač
mar 2016.
mar 2016.#27
a da je jednostavo opiturat ba
vu u zeleno onu od 50 ili 200 litara dobro sakrit u neki grm dobro!!! i joa prikrit granama.samo e se zmije skupljat :)
amneziaHaze
ZMAJ16.932 REP
amneziaHazeZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#28
ja sam imao 20L kantu zakopanu do pola i kap po kap iz nje odma u biljku oko vrha kante malo gran
ica i zelene folije ako vidis biljku vidit ces i kantu a iz zraka se vidi samo zelena folija puna grana sto se tesko primjeti.biljka je pila 0.5-1L dnevno ili je sistem toliko dozvoljavao uglavnom uvjek je lagano vlazna zemlja bila
S m a k
ZMAJ41.712 REP
S m a kZMAJ
mar 2016.
mar 2016.#29
evo nesto zgodno i jako jeftino
treba malo pogledati snagu pumpe....ali prikladno za remote navodnjavanje u pripizdinama
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xsolar+water+pump.TRS0&_nkw=solar+water+pump&_sacat=0
Akardo
ENTUZIJASTA426 REP56%
→ Poznavalac
AkardoENTUZIJASTA
mar 2018.
mar 2018.#30
Verovatno reseno davnih dana,ali zar ne bi bilo jednostavije ukopati 2-3 bureta u zemlju i zamaskirati?
prosto oko
AMBASADOR2.307 REP23%
→ Legenda
prosto okoAMBASADOR
mar 2018.
mar 2018.#31
Koji sve zanimljivi razgovori bi se mogli razvezatii da sretnem nekog. A bacva mi na ramenu. U pripizdini
prosto oko
AMBASADOR2.307 REP23%
→ Legenda
prosto okoAMBASADOR
mar 2018.
mar 2018.#33
Odlicno :thumb::thumb::thumb:
Edit:
Jbg, sad me vec drob zabolio
feb 2016.
1 / 33
feb 2016.
mar 2018.