VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojpriprema zemlje za outdoor
LEGACY

priprema zemlje za outdoor

43 odgovora5,649 pregleda
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

29. mar 2008.

#1
Zanima me, dali je ko pripremijo zemlju za outdoor...Dali je djubrijo stajnjakom jesenas,pravi li ko kompost,... Ako koga to zanima?
unknower
unknowerAMBASADOR

29. mar 2008.

#2
Pravim ja Ero.Mislim da to i znas sa drugog foruma a mozda i ne ... nema veze. Interesuje te sta je ko radio ili cisto dali to radimo ?
KaraJack
KaraJackPOZNAVALAC

29. mar 2008.

#3
Era, kompost mijeaan sa zemljom za uzgoj, pazi da je PH 6,5 tj. do 6,5 i bit e sve super! Kompost, uzmi onaj domai ili ve gotov kompost.
GZ
gloss_zelenkyAMBASADOR

29. mar 2008.

#4
LOOOOOOOOL :icon_lol::icon_lol::icon_lol: KaraJack, odlini savjeti :))))))) :maryjane:
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

29. mar 2008.

#5
Pitanje je postavljeno zato jer onda sred jula,augusta ljudi pitaju dali mogu stajnjak direktno na biljku... Ja osobno nemam problema sa pripremom zemljiata- tome bi trebali namenuti dosta vise pa~nje! Dosta vas ~ivi u blizini sela,selu i imaju uslove samio si pripremiti substrat za indoor ili dobro zemljiate za outdoor uzgoj.. zadnju godinu sam osobno posvetijo dosta vremena(predavanja,te aji,u enje...) biodinami nom uzgoju bilja, po metodi (Rudolfa Stainera) Sti i emo do tog...Za po etak,da po nemo od osnova...Siguran sam ,da ima na sajtu ljudi koji prave svoj kompost,pripremaju zemljiate... neznalica@ nisam itao na tom forumu topic-ali u rado(samo mi ostavi tamo link) poato je to dosta bitna tema- dobrovoljaci koji e podelit svoja iskustva.... DOBRODO`LI
unknower
unknowerAMBASADOR

29. mar 2008.

#6
To je tacno , pripremanje komposta je vezano za okruzenje sela jer na betonu slabo sta uspeva.Pogotovo ako se radi o spoljasnjem gajenju. Nema razloga da linkujem ista jer ovo moze da ispadne bolje i detaljnije, racunajuci na razliku u jeziku i moguceg hendikepa (Srpsko Engleski). Verovatno nisam citao to sto i ti i nisam toliko duboko ulazio u tematiku ali definitivno ovakav mix i nacin funkcionise, samo sto mi je vise muka da sve to prenosim u tri lepe da bi gajio. Ko gaji pecurke zna da bez slame tesko da ce moci ista da uradi.A ko je ista citao o povezanosti pecurki i biljaka uopste pretpostavlja zasto je ovo vazno. Prema tome kravlja balega i slama koja im se daje valjda da spavaju na njoj su ekstra za pocetak cele price.Mada sve ovo treba da odstoji par meseci, recimo 4-5. Pred kraj Septembra berem koprivu i to po mogucstvu lisce ali nekada me mrzi pa stabljika i grancice koprive ne uspeju da "istrule" tako da dobijem malo losiji kompost u smislu nekakvih grancica koje su veoma mekane i ne predstavljaju problem za spoljasnje gajenje ali jesu kada treba da se kompost koristi za izvodjenje malih biljaka u predpresadjivanju.A to je Mart-April. Sledece sta koristim jeste pirinac,koji samo stavim u vodu da malo omeksa i nabubri i takvog ga stavljam u "kompost". Znaci ove tri stvari koristim kao mix.Razmeru stvarno nemam jer to radim otprilike,navika. Pocetak pravljenja komposta u mojoj reziji je kako rece kraj Septembra posle zavrsene outdoor sezone.Sto znaci da odma pocinjem sa novom sezonom. Imam resetkasti box od nekakve stare metalne ograde koji redom punim djubrivo ,koprive, pirinac-djubrivo,koprive,pirinac ..... Sve to ostavim do Marta kada ga koristim. Nikakav preveliki rad ali ako pogledas sta je u koprivi,pirincu i kakvo je kravlje djubrivo kao biljna hrana bice jasno zasto ovaj mix. Naravno u sve ovo dodajem pre upotrebe 30% humusa i nesto perlita . To je to sto ja radim i pokazalo se kao Extra vec ... samo sto je muka preneti na mesto gajenja kroz dzunglu trnja,kopriva i granja.
KaraJack
KaraJackPOZNAVALAC

29. mar 2008.

#7
@gloss shta je smijeano, ne ~ivi svako na ravnome ili na selu ili na brodu :p ! Cak je neznalica napomenuo selsku methodu, pa u ti rei da je moj kompost made in bounty shit. A pogotovo ako ti je zrak slan pa vidi :) :)
elephant0r
elephant0rAMBASADOR

29. mar 2008.

#8
Ja sam poceo nedavno skupljat kompost ali za vrt doma.. salatu, pomidore, kapulicu i tako.. Neznam puno o tome al moje pravilo neko je da sve sto je biljnog podrijetla bacam na hrpu (ostatke od voca, krumpira, lisce itd.) Rezultate neznam jer sam tek poceo.. ako netko moze u par recenica definirati smjernice za kompostiranje bio bi zahvalan.. inace cu morat kopat po netu :]
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

29. mar 2008.

#9
Nemojte se samo prepucavati... opuateno ja jesam naduvan ko voz/vlak,napisat u ja sutra jer sad ne mogu! :D od domaje/oktobarske pozdrav
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

30. mar 2008.

#10
Ja ču ono što ja najbolje znam. o tom kako napravit svoj kompost.. o stajnjaku ovakom ili nakom-najbolje neko ko stvarno radi sa tim ima doma životinje...... Najprikladnije za nas laike i dosta ga i vrtnari koriste.. je vruči kompost. Najmanje nekako ako sami pravite oko 1m3,mora usebovati organske odpadke u optimalnoj razmeri C i N pored mora biti obezbedjena optimalna vlaga i temperatura za stvaranje bakterija potrebnih za razgradnju-tremofilne bakterije.... Treba težiti da u masi, barem neko vreme temperatura bude iznad 50˙C Kad sakupimo sastojke za nas kompost(napisaču sta ide ) uvek gledajte,da je sve usitnjeno-lopatom razdrobite... Ja radim tako sto ostavim,da je donja palst koposta, direktno u kontaktu sa zemljom.To mi je najbolja drenaža :) mikroorganizmi imaju omugučen prelaz...Nekih 30cm stavim razrezanih i usitnjenih drva,grana ,obrezano žbunje-grančice,... Na to dodam kuhinjski odpadci,oljupki voča,povrča,nakošena trava.. nekih 10cm !!!Onda je 10cm slama ,šota,piljevina,može i časopisni papir...važno je da poseduje puno više ogljika u razmeru sa dušikom!!! zbog ravnovesi C:N VRLO VAŽNO JE NEGNJEČITI KOMPOST VEČ POSIPATI!!!!!!! kako bi kompost mogao disati,da ne dodje do anaerobnog procesa....... Nas ve to nabacimo tanju plast presejane zemlje,odsluženog substrata.... pripremim si prije neki preparat za bio kompost+ koprivnicu (voda sa koprivama-ustajano) koju pošečerim. Važno je,da je ta tekučiuna topla, kad zalijete kompost!!! Kompost mora biti vlažan ne previse napijen!! POSTUPAK PONAVLJAM SVE DO DOK NE DOBIJEM DOBAR m3 Na kraju opet sve zalijem-da bude vlažno(to je nužno u vručim,suhim danima. Na kraju pokrijem običnim razrezanim vrečama iz žaklovine-džak :) i slama,težeke grane-veje-toliko, da drži temperaturu a propušta pretok zraka!!! Na brzinu razgradnje najviše utiče temperatura,zato se trudimo održati optimalnu višu tmperaturu to postižemo premešavanjem komposta!!! Kad temeratura počinje padati/onda mešamo... neki mešaju svakih 5 dana-njima se temp.Ja to činim najčešče na 10/15 dana-kadtkad češče i gledam,da mi se kompost ne izsuši skroz!!! Njavažnij je ustvaritoptimalne uslove za razvoj bakterija,prije svega pravilno razmerje C : N. Načičemo inače vrlo malo materiala organskog porekla sa neugodnim razmerom C : N to su piljevina,lišče,papir,slama za optimalan razvoj bakterija potrebno je razmerje N:C= 30:1 sestavine komposta i njihov razmer C:N Konsjki gnoj 60:1 Kravj gnoj 20:1 olupki voča 35:1 olupki povrča,kuhinski odpadci 20:1 ako imate šote-ože 60:1 papir100:1 slama 100:1 dalamtinci,brdjani možete borove iglice 100:1 piljevina 500:1 zos kave 20:1 za dans dosta :)
KaraJack
KaraJackPOZNAVALAC

31. mar 2008.

#11
Da era ali zaboravljaa ako je pokraj mora onda ima zrak soli u sebi i to previae soli, neznam dali ti je to prvi put pokraj mora ili viae udaljeno. U meaavinu kompost koju sam radia toplo ti preopu ujem kokosove aale, po mogunosti vlakna od njih upotrebiti. kako naj lakae doi do kora od kokusa, pitaj jedan restoran ili hotel da imas svinje bla bla pa bi htio njihov otpad hehe zvu i malo ekstremno ali veruj mi ima dosta toga ata e ti trebat od njihovog smea... Uz to ako imaa negde koze ili sli no njihove govna - bobice uzmi isto na meaavinu i to lepo u mashinu za meaanje neka se lepo izmijesi. Sve ata dolazi od ~ivotinja je super pogotovo govna od aiamiaa, oni su super za podru ja kao otoci, pla~e i pokraj mora...
balcan_smoke

31. mar 2008.

#12
ajde kara iskuliraj sa tom expertologojom expertu ako si ve toliki poznavalac materije zaato ne otvoris sam savoj vodi kroz ata hoea stvarno mi nisi jasan da stalno neato pridodajea eri dok njegova slova nisam naaao imao sam jeednu knjigu ne baa preciznu koja samo grubo objaanjava sta i kako sve sam morao sam da mozgam i da se opu am danas pun avo informacija e hoea ako ve hoea da neato ka~ea biraj na in jer svi znamo ko je SLO-Era i koje nam je znanje nesebi no dao tebe znamo po paranojama za sigurnost.a onda nam ka~ea da imaa sibirsku vu icu od 4,5 mjeseci,ako te bilo koji pandur pro ita...nema 100 takvih vukova u hr i svi znamo kako nam neato toplo preporu ia poslije slo-erinog texta od pola strana ?!! nije teako biti fin :dunce:
KaraJack
KaraJackPOZNAVALAC

31. mar 2008.

#13
Niata loae mu ne govorim, koji doprinos njegovoj listi. Malo nakoso gledaa, jebg volim komunicirat :D
balcan_smoke

31. mar 2008.

#14
ni ja tebi niata loae ne govorim,nije pogled,ve mi glava stoji malo nakoso :D
greenmengace
greenmengaceENTUZIJASTA

1. apr 2008.

#15
ma zemlje od bio-humus ... kaliforniske crve ...je extra prirodno i dobro....
unknower
unknowerAMBASADOR

1. apr 2008.

#16
Posto ostali postovi nemaju smisla za ovu temu nadam se da ce se brisati a ove slike ce onda biti blize konstruktivnom razgovoru i imati smisla ...
KaraJack
KaraJackPOZNAVALAC

1. apr 2008.

#17
Ali sve ovisi o zemlji i lokaciji zemlje, ja se borim sa crvenom zemljom i kamenom.. od ovih slika nemam nikakve korsiti, sry ali istina od slika niko ne u i, mogu ti ja poslat slike moje lokacije i iskopane dubine pa zemlja pa gnojivo home made.. is ata bi od slika nau io ..??
unknower
unknowerAMBASADOR

1. apr 2008.

#18
Koje bre zemlje ? Ko je pominjao zemlju i podneblje gde se kompost pravi ? Umes li da koristis internet i google ?!?! Idi potrazi sta je kompost !!!Pa kad budes naucio nesto dodji da pricamo o kompostu i njegovoj primeni. Sta si se primio na "slan vazduh" , pa jel mislih da ja ovde nemam probleme sa vazduhom ? Pored tolike price o "slanom vazduhu" stekao sam utisak da ima 1Kg soli ma 1m3 vazduha .... Pocni da citas pa ce ti slike imati neko znacenje !!!
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

1. apr 2008.

#19
kompost je okrenut u smeri sever jug,kako bi zadr~ali ~elejnu vla~nost, postavim ga negde gde je svetlo ali ne direktno sunce-polusjena... zaboravih re i,da bude oblik viae piramide-zbog boljeg zra enja,pokriti samo dobro ne im ato zra i. kao ato su naai stari pravili djubrivo kopriva,gavez-sve to mo~e i i za poljevanje komposta. kako e naa kompost biti bogat humusom je odvisno od optimalnog razmera C:N + klimatskih uslova= mikroorganizmi+vreme=kompost bogat humusom za kompost koji je po hranilima siromaaniji odabrat u kompost sa bazom iz piljevine,drvene kore-razgradnja je vrlo duga a kona ni kompost siromaaan humusom. U takvoj okolini se mikroorganizmi te~e razviju...ako ~elimo pospeaiti razgradnju dodamo viae stajnjaka..Ina e to traje +2godine za piljevinu. ako ima neko krave,konja ili je agronom... you are welcome napiai nesto o njihovom izmetu GlossV ko je na biotehnakoj fak. od aktivnih?
Zabljak 1992
Zabljak 1992POZNAVALAC

1. apr 2008.

#20
Pozdrav!Slo Era stvarno si genije za ove prakticne stvari.Interesuje me,imam dosta mjesavine pilotine ili piljevine i kokosjeg izmeta kako da ga najbolje iskoristim za vanjsko uzgajanje jer ubrzo selim biljke napolje,to je vjerovatno jako djubrivo.
SLO-Era
SLO-EraLEGENDA

2. apr 2008.

#21
ne znam sta je pilotina? ja nisam expert za kompost,gnojiva...daleko od toga Ako bi kompost radijo sa ve inom piljevine onda kokoaji izmet dolazi u obzir,ali kompost treba stajati Ti verovatno mislia neko reaenje za sto pre...? Ina e,da se lakse orjentiaete,ali to je otprilike: u Kg/m3 okvirno vsebovanje prirodnih hranila u ~ivotinjskom djubrivu: N P2O5 K2O govede djubrivo: 3,0 2,9 5,0 govedja gnojinica 2,0 -7,0 0,3 3,3 govedja gnojevka 4,4-9,0 1,6 4,0 praai ja gnojevka 5,0 2,7 2,7 konjsko djubrivo 4,3 3,0 6,0 kokoaiji isuaeno djubrivo 18,0 24,0 14,0
greenmengace
greenmengaceENTUZIJASTA

2. apr 2008.

#22
pa ja sam pripremio zemjiste od kaliforniske crve...ali uvek na pocetan nije bitno...koga biljka postane 10 cm mezet i dodati 10 zrna n-p-k 20 30 20 ili koe imas....to ti je brat kako dopinga biljke prvi mesec je uvek tesko ali posle sve je kao voda....pozz svima
RO

25. okt 2022.

#23
Prijatelju zanima me me tko tko ima kompostirane zemlje za prodati treba mi za baatu

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.