LEGACY
Uzgoj u plasteniku, i par pitanja vezana uz to...
80 odgovora17,722 pregleda
19. sep 2010.#1
e pa ovako.. moj ovogodisnji grow nije bas protekao najbolje! gledajuci vase biljcice, moje imaju puno manje hedova i nisu tako guste! priprema zemlje je bila vrlo dobra, stiropor vermikulit i kupovnja zemlja ph 6! ali mislim da je problem bio u svjetlu! jer je vode imala i previse,radi kiaa! pognojio sam zemlju pije mj dana onim stapicima za cvatuce biljke al ni to nije pomoglo previse! sljedece godine imam u planu napravit plastenik i u njemu napravit par bilj
ica. ima netko tko bi me mogao malo uputit i dat mi par savjeta! prvi problem je u tom sto ce plastenik biti usred aikare i dal ga je moguce otkrit iz zraka! znam da ce tako imati dovoljno svjetla ali ce mi navodnjavanje bit problem
ek, al rjesit cu to! i dal je moguce u 2-3 mj kad ljudi obrade polje, kad je zemlja onako rahla uzet tu zemlju i prebacit na svoj site? koliko je to kvalitetna zemlja?! hvala pozdrav
19. sep 2010.#2
pozz
prije svega platenik ti bas nece po mom misljenju previse pomoci.
mislim da je tvoj problem malo od svega toga (manjka svjetla, manjka hranjiva, prevelike kolicine vode)
manjak svjetla-- ako imas malo svjetla preporucio bi ti da napravis vecu rupu usred te aikare jer time ces dobiti vise svijetla tj manju izduzenost biljke tj opcenito guscu biljku. (zapamti koliko god ti gnojio biljku ona bez svjetla dovoljno svjetla nemoze nista :D -- svjetlo ti je osnova.
manjak hranjiva-- neznam koliko si upoznat sa hranjivima ali stapici za cvatuce biljke su za primjenu samo u kali
ima i preporucam da ih vise nekoristis uzalud.
ovako na prvi pogled bez slike :D imam dojam da im je falilo hranjiva u pocetnoj fazi dusika jer je dusik (N) osnova anorganska tvar koja tvori aminokiseline peptide--proteine--bjelancevine. pa tako i stanice tvoje biljke. dovoljno dusika biljku cini jacom kvalitetnijom i bujniom sto tebi ocito treba jer s vise zelene mase biljka moze iskoristiti vise suncevve energije kroz fotosintezu blablabla. to je prvo. preporucio bi ti da u pocetnoj fazi pri obradi zemlje znaci kopanju podrucja za grov pognojis tlo sa bilokojom formulacijom gnojiva koje imaju naglasen kalij (K2O - ionski oblik koi biljka prima iz zemlje), fosforom (P2O5) i manjom kolicinom dusika (amoniski oblik NH4+ i nitratni oblik NO3-) npr. 5-20-30 ili formulacija 7-20-30 (N-P-K). (to hranjivo mozes nabviti u bilokojoj poljoprivrednoj apoteci - mislim da postoji pakovanje i od 3kg i nije preskupo) znaci na 1m kvadratni baci jednu musku saku 30 - 50 grama i zatim prekopati tj unjeti u tlo na oko 10-20 cm. --""zapamti ako je aikare puno ona ti odnosi isto tako hranjivo"" ovakvom gnoidbom ces zadovoljiti P i K koji se
vrsto ve~u za adsorpciski kompleks tla ali im treba jako dugo vremena da se probiju na odredjenu dubinu tla tj dublje (1cm u 10-20 dana ovisno o vrsti i sastavu tla na siteu) znaci P i K smo rjesili otprilike za cjelu veg. odnodno cvatnju tako da recimo nemoras brinuti o njima do perioda cvatnje onda ces baciti neke fotke ;) pa cemo viditi jer im treba jos ili ce biti ok. nakon toga u pricu ulazi dusik recimo to tako vegetaciski element vidim da koristis kupovnu zemlju koja vejrojatno ima odredjene kolicine organske tvari time i dusika za neki pocetni dio vegetacije. i uz ovaj N dodan kompleksnim gnojivom NPK 5 ili 7 - 20-30znaci dodao si nekih 5-7% gnojiva u amonijackom obliku ili NH4+ ugl. da neduljim biti ce ti dosta za nekih 25-30 dana napominjem ovisno os svjetlosnim stadijima tj kolicini svjetlosti koju osiguras. zatim nakon 30 dana treba pognojiti sa KAN-om (kalijev amonijev nitrat) isto sa prekopavanjem znaci unosis ga na nekih 5-7 cm u zemlju kolicina oko 10-20 grama po m2 bolje prvo manje recimo 10 pa nakon 3tj opet 10-15grama. time si recimo zavrsio sa gnoidbom a NH4+ amonijacki N i nitratni NO3- ce se sami sebi nadopunjavati ;) za gnoidbu bi to bilo to. ""uz neke slike u cavtnji da vidimo treba li ti jos P i K....
prevelika kolicina vode-- prvo i osnovno pripazi da ti na siteu nema nekih mikrodepresija, jer nedostatak zraka u tlu ubija biljku. mikro i makro pore u tlu. mikropore popunjava voda a makropore zrak. ako voda lezi na tlu voda popunjava sve pore i tako dolazi do gusenja biljke koje ako potraje moze ugusiti biljku a ako netraje dugo onda je nece ugusiti ali ce ofneti sva nitratna hranjiva NO3-(inace se nalazi u otopini tla znaci vodi u mikroporama) u aikaru :D pa nataj nacin uskratiti biljci normalan brzodotupni oblik dusika koji moze biti presudan za kvalitetu same biljke kako napocetku tako i na kraju. ako je problem taj da je site inace polpavljiv probaj napraviti kucice odnosno uzdignuti zemlju (motikom) nekih 4-7 cm iznad ostale susjedne povrsine. zbog ocjedivanja vode i dostupnosti zraka.
preporuka vidi se da zelis uzgojiti ljepe biljke tko nezeli!? :icon_lol: ali imam osjecaj da je plastenik neka vrsta drastinog pomaka za pocetnike jer u njemu se uvjeti moraju svakodnevno pratiti temp vlaga... tako da ti nebi preporucio uvlacenje u vece probleme ako ti je i zaljevanje problem onda ti vjerujmi netreba niti plastenik.
rahla zemlja sa oranice-- nece ti puno pomoci osim ako nije jako kvalitetna tj da sarzava puno humusa sto sumnjam u danasjoj konvencionalnoj poljoprivredi ti je sve u "umjetnim gnojivima" i pesticidim. tako da kazem sumnjam da ces od toga neta dobiti pozitivno... (duga prica zanemari nedamise :D) zemlju prokopaj onu koja je tamo usitni ne previse dodaj kupovnu zemlju. i to je to zahebi onu s oranice.
vermikulit-- vidim da si ga naveo vrlo pozitivna stvar za recimo to tako pomoc pri gnojidbi jer to ti je jedan mineral koji cini adsorbciski kompleks tla na koji se veze NH4+ (nesto kao hamburger koji kad stisnes lagano ispusta kecap :D)
sve u svemu imam osjecaj da si ~eljan nesto postno uzgojiti ali si krivo skrenuo u pocetku, tako da preporucam da iduci puta nagodinu probas ovako kako sam ti napisao i onda ces shvatiti da ti plastenik netreba :D a ako se odlucis na plastenik grov ce ti biti gotov prije nego sto pocne sigurno ;)
keep it real! :sun2:
27. mar 2012.#3
posto nemam jos uvijek mogucnosti za indor a krenulo je vrijeme za out, a ja zarko zelim uzgojit ako nista bar jednu svoju...
Konkretno na forumu ne nalazim nijednu informaciju o plastenicima, odnosdno ima jedna ali covjek nije posliko svoj plastenik i nije nista konkretno napisao.
Ili mozda je vec bila neka tema al ja ju nemogu nac :S Ugl. svoj plastenik zamisljam metar visok, du~ine 2-3 metra i recimo airine 1 metar.
Dal postoje tako mali plastenici ? Znam da je pitanje mozda malo mutavo al ono nemam neki veliki vrt i na njemu sam raste trava. Bojim se da mi neko to ne vidi sa ceste onak otvoreno pa si zamisljam tak nes.
Jos k tome reko sam doma da cu posadit povrca nekog na vrtu. Kamufla~a sa malo paradajza najvjerovatnije. Tak da ako je po misljenju iskusnijih ovaj moj plan izvediv bacit cu se na posao.
27. mar 2012.#4
Izvediv je naravno no koliko je riskantan moraa sam procijeniti ima ona stara "ne sheri u svom dvoriatu" +s paradajzom neea zakamuflirati vuju
Bbitak a jesi ga zapetljo bro...
27. mar 2012.#5
svjestan sam rizika i spreman sam se suocit ako nau i skuze sta je to. Al opet bolje mi je to neg da mi nae neko drugi pa da sjedim u postaji i objasnjavam...
Dal je netko nesto slicno radio ? Na koji nacin i dal postoje neka posebna "pravila" ? Zaboravio sam napomenut da mi nemogu tek tako s ceste vidit u vrt posto imam cemprese cirka 2 metra.
Ispricavam se zbog otvaranja nove teme i nekuzim sta sam sad ovo dobio, valjda crveni karton lol
ugl. naci cu sve nformacije posto vidim da nitko nije u praksi izveo ili mozda je a nije predstavio.
28. mar 2012.#6
Ne razumijem ata e ti plastenik, u kakvoj klimi ~ivia, kakve su ti temp none i dnevne, oborine krouz grow period, ect?
28. mar 2012.#7
Pa ne treba meni plastenik zbog klime ili sli
no...viae zbog straha da radoznale o
i ne vide :\ Samo sta mislim da cu na kraju odustat od toga svega...Ocigledno se moram strpit jos jako dugo do svog prvog growa jel jednostavno nemam za nijednu opciju mogucnost. Hebote svaki dan kad se probudim razmisljam di kako sta. Ne mogu to izbit iz glave.
28. mar 2012.#8
Najte~i dio posla u outdooru je nai pogodno zemljiate, ja se dr~im ovog:
# Udaljenost od ljudi (zna
i nikakvih puteva, planinarskih staza, maslinika, polja, lova
kih
eka, jebodroma, prirodnih ljepota i raznih vidikovaca).
# Izbjegavaj ~ivotinjske staze (da ti nebi beatije pojele biljoze)
# Izbjegavaj aumu i razne
istine jer se u takvim okru~enjima biljka jako isti
e
# Ju~na strana po mogunosti ju~ni obronak nekog brda (pogotovo ako si uz more pa imaa onda i refleksiju)
# Mora biti fizi
ki teako doi do sajta
# Razmialaj kuda bi mogli ii lovci, bera
i gljiva i aparoga
meni treba 20 minuta MTB-om preko raznih kozjih staza od kue (~ivim u ruralnoj sredini), 15 minuta bushwhackinga i 5 minuta krvarenja kroz makiju.
BTW nai dobar hobi za izliku odlaska u prirodu (ribolov, planinarenje, fotografija, biciklizam, aei psa, ect)
Nemoj odustati, imaa joa dovoljno vremena samo trebaa ii van svaki dan i bit uporan. Google Earth i Arkod su ti najbolji prijatelji.
28. mar 2012.#9
U pravu si izgleda da moram nac neki hobi za izliku :D
To ce bit jedino rjesenje za mene...iako vec sam imao ideju s biciklom na sto niko nece posumljat. Moram polako s necim krenut nestrpljiv sam a to nije dobro sto se tice growanja..svejedno hvala ti na savjetu!
26. apr 2012.#10
Pozdrav ...
Zanimam me dal je netko drzo biljke u leji tako to zovu kod nas nesto kao plastenik samo dosta manje ...
Stavio sam 10 sjemenki +-1 u casu i nakon dva dana ih posadio sve u jednu veliku posudu prije presaivanja
5 ih proniklo i jucer i danas su sve niknule izasle izvan zemlje jednima je dva dana drugima prvi drzim ih kod stare u toj leji koja je od ranoga jutra od nekih 8 h do samoga zalaska na suncu
jedino me brine vlaga da je nema previse jer kad otakrinem najlon bas se osjeti vlaga ....
trazio sam po forumu o plastenicima i nisam naso nista konkretno to jest da je neko drzo biljke unutra i kak je proalo to ?
Evo posto je vani ovih dana dosta toplo da ih prebacim u cigle imam nekih 15 tisuca komada poslagane u kocku maknem parkomada i stavim unutra isto cijeli dan na suncu ili da ih drzim u toj leji ? Mo~da podanu na suncu po noci u plasteniku hmm sta kazete ?
26. apr 2012.#11
Plastenik mi se cini ok za klijanje i za period dok malo ojacaju i toj je to -posle presadjivanje u priroda . Za cigle pazi posto znaju da dosta akumuliraju toplotu pa ce im tamo za vreme vrlo toplih dana biti pakao .
Ako neko ima svoj plastenik sa regulacijom klime , navodnjavanjem i kontrolom ulaza ondak ok :icon_lol:
26. apr 2012.#12
Da sam ovo gdje ja drzim nije plastenik plastenici su oni veliki a ovo je leja visoka nekih 50 cmo u polukrug i dugacka nekih dva metra .... preko noci cu ja njih drzat u njemu a preko dana na sunce negdje ... dok ne ojacaju onda u zemlju rasadit po dvoristu... koliko dugo da ih drzim u posudi prije prebacivanja u zemlju dal se to gleda po starosti biljke tjedan dva ili nekako po izgledu kad vidis da ju mozes prebacit ....
26. apr 2012.#13
Videces i sam kad malo ojacaju onda se presadjuju
Medjutim ako su
sve u jednoj posudi,imaces problema kad to budes presadjivao. Zato se uvek sadi jedna biljka u jednu posudu...
26. apr 2012.#14
Ma nisam se nado da ce SVE niknut ... to sam dobio sjeme od kolege nekih 40 komada u najlonu od cigara od pusenja i pitaj boga koliko stare ... negdje sam procito da kad stavis u casu s vodom na klijanje ako potonu da je dobro sjeme meni kad sam stavio nije potonula ni jedna iduci dan kad sam gledo potonule tri ostatak plivo na povrsini onda sam ih ja potopio drugi dan vec su se vidjele klice na nekima na nekima nisu i uzo svih 10 i posadio i jbt nikle sve i sad imam 10 komada u jednoj posudi .... jebajga sad pricekat pa cmo ih nekako vec presadit ....
26. apr 2012.#15
ja koliko znam marihuana je biljka koja je zelene boje i one se na neki nacin stapa s prirodom a moje je misljenje da ce ti plastenik biti samo mamac za cinkere ... ( ja moram pjesacit 400 metara kroz jednu sumu da bih dosao do sajta koji se nalazi usred aipra~ja . ali pamet u glavu i sretno ;)
---------- Post added at 18:46 ---------- Previous post was at 18:43 ----------
moje se biljke takodjer nalaze u plasteniku ,u saksijama ali samo dok ne narastu do jedno 10-ak cm i mislim da ce tada steci neko stanje koje mu nece nastetiti sicusne zivotinje puzevi , razne bube itd .
27. apr 2012.#16
Ma cuj nebrine me to .... zivim na selu oko mene bakice i edovi neznaju sta je to a kamoli kako izgledaju ... starci mi znaju da sadim , znaju da imam u planu posadit doma biljke (po dvoristu ) stari mi zaljubljenik u biljke tako da mi dvoriste izgleda vise kao botanicki vrt a mjesta imam na pretek dvoriste nekih 5000 kvadrata samo me zanima dal ko drzi u plasteniku i dal ih vlaga moze unistit jer je jako vlazno ispod najlona danas sam dvaputa makivo najlon da dobiju zraka ....
Posto nemam para da si napravim box u kuci mislio sam ih drzat u tom plasteniku toplo im je dosta ispod najlona je oko 30 stupnjeva svjetla ima dnevno oko 12 sat samo me vlaga brine ... mene sto vise idem dalje od kuce to me vise tek strah ovo podrucje je dosta poznato policiji i znaju se skrivat po jebenim siprazjima vec su decki padali tak da nejdem od kuce
27. apr 2012.#17
pa sad u pravu si, siguran sam da neces saditi ovoliku kolicinu, ali svejedno moras srediti ventilaciju nekako i onda to nece biti problem, evo primer (vidis da su bocne strane otvorene + obrati paznju na vent), a mozes pogledati i ostale delove ili nesto na tu temu, rondaj malo po netu
http://www.youtube.com/watch?v=REGAjVxr054&feature=relmfu
27. apr 2012.#18
Kakvo uzivanje sednes na terasu lagana muzikica i pogled od zlata.
Mislim nema boljeg posla.
Cak se i nevidi unutar sta ima
27. apr 2012.#19
Dobro kaze Power,ventilacija je i vise nego bitna u plastenicima. Ali kao sto si i sam rekao,taj tvoj je mali pa ces lako moci da to sredis. Otkopaj najlon sa dve bocne strane i digna ga u zrak,dovoljno je da sa obe strane imaju otvor od neki 10cm kuda ce strujati zrak...
27. apr 2012.#20
zaboravi greenhouse bez ventilacije........ali tebi e trebat ufff ventilatori :) ....tu ti je po
mi na 51 minuti gledat...High Times Presents Nico Escondido's Grow Like A Pro - YouTube
27. apr 2012.#21
hahahahah da mi je jedan od onih velikih .... :D sad kad sam vidio ovo imam zelju da napravim jedan od nekih metar visine i nekih dva duzine ... ... a one sta su vani hahahha koje grmlje ... isuse ogromne su ....
30. apr 2012.#22
Usao sam u plastenik da zaljem biljke i vrucina je bila nepodnosljiva barem za mene ... dali to moze smetati biljkama koje su svega 2-3 cm visine tj. mogu li samo nastaviti zalijevati ;rekao bih da je u plasteniku oko 40 C˙ ? i dali je biljkama potrebno provjetravanje u toj fazi ?
30. apr 2012.#23
Svakome nešto drugo može bit nepodnošljivo... Ako je to preko 32-35°C, onda nije dobro...
30. apr 2012.#24
Mozda dok su tako male i nece biti problem,al cim narastu malo i kad toplota bude jos veca sasvim je sigurno da ce im smetati. Ne znam kakav ti je plastenik,ali neki imaju sa strane mogucnost da se najlon spusta i dize,a ako to nije kod tvog slucaj;onda ces se morati snaci. Moraces bar vrata drzatoi otvorena mada je mnogo bitno da ima dva otvora da bi zrak mogao strujati...
30. apr 2012.#25
nemam mogucnost skidanja tzv. krova ili tako nesto ... ali budem se snasao ;)
30. apr 2012.#26
ubacuj ventilaciju obavezno, ne mozes raditi na 40*C, dolazi jos toplije vreme
30. apr 2012.#27
Neznam zaato ljeti uzgajati u plasteniku pogotovo ako nema provjetravanja.
30. apr 2012.#28
nesto sam brzinski procitao,ali kapiram da ne kapirate da se svaki plastenik danju otvara sa prednje i zadnje strane,a nocu zatvara. nikakav problem nece biti biljkama da rastu unutra,ali zeza cinjenica da svaki dan isti cim oko otvaranja i zatvaranja. Velicine nisu bitne,i maleni "plastenik" poput flase od soka bi morao da se otvara ili nekakva bestija od 200m...razlika je jedino sto u ovom velikom moze da te shine promaja! lol
Pominjete i nekakvu kamuflazu sa paradajzom...moze,idealna je,licno sam se uverio kod drugara. Ganja raste u plastenicima ko blesava.
A drugi glavni prob bi bio to sto radoznali gosti,rodjaci,komsije vole da virnu u plastenik,da te pohvale a usput i ocesu o neki plod.
12. okt 2014.#29
zdravo svima,dali mi neko moze pomoci-reci dali mogu ovo da napravim.Ja razmisljam da napravim sad 1 plastenik u sred sume ne moz me niko provalit jer nema ljudi tu,i da bocnem unutra par semena,sta mislite dali u plasteniku moze da raste sad preko zime i da li uopste ima neke nade za to dali vredi pokusat ... :/
12. okt 2014.#30
cuvaj sjeme i cekaj proljece jer da je moguce svi bi uzgajali i po zimi
12. okt 2014.#31
U sumi opcenito nije dobro sadit. Plastenik sam po sebi uskracuje svijetlo kojeg ionako imas manjka u sumi. I ono najbitnije....kako mislis postic temp od 20+°C ako je vani -10°C? Jos jedna bitna stvar je da i uspijes ugrijat nekako, biljke nece stic izvegetirat svoje nego bi odma u cvjetanje otisle.
Strpi se do 4og mjeseca ;)
12. okt 2014.#32
kad imaa dvoriate od 5000 kvadrata a nemaa para za box,hahahahhahah .da si neato i posadio na 5000 kvadrata mo~da bi i bilo para za box.
13. okt 2014.#33
Jeste da je mnogo lakse growati outdoor u svom dvoristu ,ali i veci rizik i za svoje ukucane i evidentno dosta problema i za njih ako nedaj boze dodj do najgoreg to jeste plavaca..e sad ako zivi sam ,onda je i ok..:-)
25. jan 2015.#34
Iako nemam nijedan grow iza sebe, tj. planiram prvo indoor, vec razmisljam naveliko i o plasteniku.
Ali ne samo za weed, vec i pokoji paradjz i papriku..
Zelja mi uraditi nesto trajnije, znaci konstrukcija za leksan (polikarbonatne ploce), na koje bih mogao da stavim jedan prozor sa motorom od satelitske antene koji bi potrebi, ako ne i sam, automatski na odredjenoj temperaturi se podizao i regulisao temperaturu.
Naravno, kap po kap sistem i crna folija oko biljki se podrazumeva, jer to sam vec radio za paradajz i super je ispalo.
Ima jos jedna svtarcica koju sam kupio pre godinu dana ali u druge namene, radi se o mist ventilatoru za rashladjivanje i vlazenje vanjskih prostora, a video sam da ga neki poljoprivrednici koriste u DIY plastenicima..
Ovaj model je u pitanju, rezervoar je nekih 20l:
http://www.magleni-ventilatori.com/fengda/35st.html
Sta mislite o tome?
25. jan 2015.#36
Cili, hvala na odg.,
pretpostavljam da je za neke kulture kojima prija vlaga tj. ne stradaju od gljivica i plemenjace..
samo mala digresija, ovaj vent moze da radi i bez ovde (oko 300w je i ima solidan protok vazduha, tj. bije i na 5m udaljensoti).
Maogao bih za nasilno provetravanje vrelog vazduha da se koristi?
P.S. Visinu sam mislio i 3.5m na sredini, jer paradjz kad se pruni dostize tu visinu bez problema.
20. sep 2016.#38
Kolko mogu stavit biljki po kvadratnom metru u plasteniku?
Jel joj nesmeta smanjeno intezivitet sunca kroz najlon?
Jel ih se isto moze stavit po kvadratu i vani?
25. sep 2016.#39
Evo drugovi 6meseca su mi u plasteniku 2biljane i mogu reci da sam zadovoljan stim jer sam posadio pri ulazu-izlazu.Biljka je bila mnogo naprednija razvila se u ogromnu azdaju sirina4m visina 2,5 ali u sporedni sa one napolje slabije pumpa hedove kontam jer je extremno velika ali verovatno i od vlage od pre 2dana pocelo je pljesnit tako da mogu dati pozitivnu ocenu i doprinos oko izbora mesta za gajenje.Sad kad je pocelo 7nedelja cvetanje mogucnosti je velika da pocne pljesni-budjati sto kontam da je u granici normale.
Poz nadam se da sam nekome pomogao oko izbor gde da sadi sledece godine.Vozdra:vutra:
25. sep 2016.#40
Ja sam ih mislio ako budem nagosinu radio to stavljat na svakih pola metra.
Onda kaazes da ne radim to? Na kolko svakih da zasadim?
Odgovaranje na teme dolazi uskoro.
sep 2010.
1 / 41
sep 2010.
3561d