VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojSamostalno navodnjavanje u outdooru, guerrila style
LEGACY

Samostalno navodnjavanje u outdooru, guerrila style

38 odgovora5,513 pregleda
SimasZgAMBASADOR

mar 2012.

#1
Evo kao ato naslov ka~e: "sistem automatskog zaljevanja, odnosno navodnjavanja biljke...guerrila style" Moja specifi na situacija me natjerala da tra~im po internetu na ine kako maksimalno reducirati odlaske na sajt i noaenje vode jer smo tada izlo~eni najve em riziku. Uglavnom, vjeaanje bidona i crijeva okolo po drveu mi je neprihvatljivo iz o itih razloga. Naaao sam par zanimljivih linkova i unato mojem solidnom poznavanju engleskog jezika, nisam shvatio baa najbolje sistem kako funkcionira... Biti cu slobodan oka iti linkove.. Earth holes: A experiment in Guerrilla irrigation - International Cannagraphic Magazine Forums http://www.seattleoil.com/Flyers/Earthbox.pdf Tra~im nekakvo rjeaenje, s obizrom da cu sa outdoorom krenuti tek u 6 mjesecu, u zabiti bez vode...teaki kra, zemlja crvenica, kamenjar, svojstvo zemlje za zadr~avanje vlage-nikakvo, nepostojanje nikakvih izvora i rije ica u blizini...jedini izvor vode mi je kilometar-dva udaljen dom, gdje sam izlo~en konstantnim pogledima ratobornih i neprijateljski raspolo~enih susjeda...uglavnom, opcija noaenja bidona sa vodom, ma i u sitne jutarnje sate ne dolazi u obzir... Ovo mi se ini zanimljivim...koliko sam shvatio...dvije posude jedna u drugoj, odvojene su propusnom pregradom
GedžaPOZNAVALAC

mar 2012.

#2
Nije ovo lose ali sve nesto mislim da je bolje ovu kanticu sa rupama napuniti zemljom. Meni se voda usmrdi kada stavim semenke na klijanje u maramicu. Zasto ne stavis hydrogel? Edit- Mislio sam na obe
SimasZgAMBASADOR

mar 2012.

#3
Hidrogel cu staviti...ali on nije zamjena za vodu...svejedno treba zaljevati... jednostavno mi je problem jer nemam uvjeta za nato iti 50L vode i neprimjeen otici na sajt, ne ~elim ovisiti o padalinama, koje su rijetke....
GedžaPOZNAVALAC

mar 2012.

#4
Pa nije zamena ali moze dosta vode da upije. Ja probleme sa vodom necu imati, nasao sam mesta na desetak metara od potoka, reke, kanala... Ovaj sistem sada posmatram i sto ga vise gledam manje razumem kako radi jel ovo nesto kao Hydroponic sistem, ili sta vec?

mar 2012.

#5
Dobra je metoda,samo je komplicirana,a i dosta materijala ode na to...A i ako netko moze do sajta dovuci tolke "kutije" neopazeno i napunit ih,moze bome i vodu par puta,jer je ovo dosta glomaznije od boca nekako.Ona druga metaoda sa 1. linka mi je nekako izvedljivija i prakticnija(tub & bucket),al opet mi se hidrogel cini boljom opcijom,sto financijski sto prakticno :)
GedžaPOZNAVALAC

mar 2012.

#6
Ako ti je bas problem da dolazis, onda posipaj piljevinu oko biljke ili nesto sto ce da zadrzava vodu u zemlji i manje vode ce isparavati. Potrazi postupak malciranja po internetu.
PappiISTRAŽIVAČ

mar 2012.

#7
ovo sto si stavio linkove je sistem kao tacna ispod saksije..u tacni se zadrzava voda,i kroz rupe na dnu saksije zemlja upija vodu..samo sto je u ovom slucaju tacna veca :) iskopate rupu 3m x 6m,dubine 10-15cm i rasirite najlon,da strci 20-ak cm van rupe sa svih strana,poredjate saksije sa rupicama na dnu po "bazenu",mozete distancirati saksije ciglama ili ...,kisa ce se zadrzavati,a mozete i da sipate vodu u "bazen" i sve biljke ce biti "nahranjene".. :) http://s13.postimage.org/6lq9vuyxz/image.jpg http://s15.postimage.org/4pxiku5x7/image.jpg

mar 2012.

#8
da, to sa piljevinom isto moze biti zanimljiva opcija, vidjam na pijacama sadnice vocki koje se drze samo u vlaznoj piljevini, nedeljama...
BladeZMAJ

mar 2012.

#9
Ovo za piljevinu zanam zadr~ava vlagu+sprijeava dra da raste oko bilja,gdje god je piljevina ne propuata niata da raste kroz nju

mar 2012.

#10
ne znam kako bi ispalo da se piljevina izmesa malo sa zemljom, da li bi to smetalo korenu iz nekog razloga, vlagu bi sigurno drzalo. nisam probao :( samo dumam
KorenkoISTRAŽIVAČ

mar 2012.

#11
Ja sam uspesno koristio metodu automatskog navodnjavanja kanapom (wick watering). Ovo sam koristio u indoor growovima ali ne vidim razlog zasto ne bi radilo u outoor varijanti. Ja sam jedan od proslih grow-ova ceo izgurao a da ni jednom nisam zalio biljke. Ako izgooglate wick watering videcete otprilike o cemu se radi ali ja sam malo modifikovao tu metodu tako da ova moja mislim da je jos prihvatljivija za outdoor. Ovako sam ja pravio taj sistem za navodnjavanje: Prvo, dok se puni saksija zemljom, u spirali se zatrpa kanap. Bolji je sinteticki da se ne bi razgradio i bolje je da je napravljem od sitnijih vlakana. Treba kanap oprati pre upotrebe da ne bi ostale neke kiseline ili boje u kanapu od prerade. Iznad zemlje se ostavi dovoljno kanapa da moze da stigne do flase (kanistera, balona) sa vodom i da moze da se spusti do dna flase (da bi mogao da upije vodu i sa dna). Na zatvaracu flase se napravi rupa precnika kanapa. Tu treba voditi racuna da rupa ne bude preuska (jer nece dobro vuci vodu) i da ne bude presiroka (jer ce tu iparavati voda). I to bi bilo to. Naravno flasu napuniti vodom i ovaj sistem je gotov. Mozda ovo nekom izglega naivno ali verujte da radi. Ja nisam verovao dok nisam probao. Voda u kanapu savladjuje visinu bez problema, iako su i flasa i saksija na istom nivou (znaci flasa nije uzdignuta zbog slobodnog pada). Kanap ce izvuci i zadnju kap iz flase. Kljuc je u kapilarnom protoku, i kako se zemlja u saksiji susi ona kroz kanap vuce vodu. Sa ovim sistemom zemlja mi je bila uvek idealno vlazna, ni natopljena ni suva, i po listovima nikad nisam primetio nikakve simptome nedostatka vode, iako kazem, nikad nisam zalio kroz ceo grow. E sad, ja sam probao da u tu vodu rastvaram djubrivo. Medjutim to djubrivo ne moze da stigne do korena jer kanap deluje kao filter, i onda za malo da upropastim sledeci grow tako sto sam vec korisceni kanap zatrpao u novu saksiju sa mladom sadnicom. Dok ja nisam skontao sta je, biljcica za malo da uvene. Pokazivala je simptome preteranog djubrenja iako je nisam djubrio uopste. Kad sam sakontao sta je, izvadio sam kanap i biljka se brzo oporavila. U outdoor-u, ja mislim da flasa (balon, kanister) moze da se zakopa pored biljke i da se ostavi samo grlic da viri (koji opet moze da se plitko zatrpa da se ne bi video). Ja bih kanap provuko kroz stranu flase (negde pri vrhu bih izbusio). Ukoliko hocete da sto redje obilazite biljke predlazem da zakopate dva ili vise rezervoara. I JOS JEDNA STVAR: U vodu treba rastvoriti 3-4 supenih kasika hidrogena od 6% na 4 litra vode da bi se sprecio razvoj algi. Ovo nisam probao ali sam negde procitao. Ja sam koristio vodu sa cesme koja ima hlora pa tih problema nije bilo. Kontam da bi u prirodi tah hlor brzo ispario pa bi bilo potrebe. Ali opet alge nece da se stvaraju ukoliko nema svetlosti tako da mozda i nema potrebe za tim hlorom. I to je to. Kazem, provereno u indooru a mislim da ce raditi u outdooru sasvim ok. Nemam fotke da potkrepim tvrdnju, ne slikam growove od kad sam lezao 6 meseci zbog ganje koju sam, kao i uvek, uzgajao samo za svoje potrebe. LEGALIZUJMO!!!

mar 2012.

#12
bravo druze, rep+ od mene za ovu prezentaciju, steta sto te nema vise na forumu, al' razlog si spomenuo, jbg.
KorenkoISTRAŽIVAČ

mar 2012.

#13
Hvala chovek. I ja veoma cenim tvoj trud i entuzijazam. Prilicno dugo se bavim kanabisom i uzgojem, trudicu se da me ima vise kad treba nekome savet ili pomoc. RASpect!
SimasZgAMBASADOR

mar 2012.

#14
Hvala puno za ovo....baa idem testirati na cvijeu...hehe :kiss:
GedžaPOZNAVALAC

mar 2012.

#15
Stvarno fantasticno nesto. Mislim da cu i ja ovo primeniti.
SimasZgAMBASADOR

mar 2012.

#16
Hvala puno za ovo....baa idem testirati na cvijeu...hehe :kiss: Wick Watering setup 2/2 pots and holders - YouTube

mar 2012.

#17
Pozdrav! }ivim na jednom otoku negdje na Jadranu:sun2: i jedino ega ima u izobilju je kamen i sunce, pa sam primoran koristiti neku vrstu navodnjavanja. OP je naveo u drugom linku EARTHBOX sustav koji mi se ini kao idealno rijeaenje mojih problema: Tlo sa ekstremno puno kamena ili jako kiselo zbog crnogorica te kroni ni nedostatak vode (pogotovo sa trenutnom suaom). Ono ata sam ja naumio je napraviti Earthbox sustav od starih kanti od 25 litara. 5l volumena ode na spremnik za vodu, a preostalih 20 na zemlju. Mislim da je to dosta vode za barem 7 dana, a i dovoljno zemlje za cijeli grow. Znam da je muka isusova prebaciti sve to do sajta, ali ovako ili onako bih morao teglit par kanti i zemlju, a da ne govorim poslije zajebanciju sa zalijevanjem u mojim uvjetima. Kako se vama iskusnijima ini ovo?
Green.GrassISTRAŽIVAČ

apr 2012.

#18
Pozdrav , imam par pitanja u vezi ovog sistema pa ako mozes odgovori a i ostali koji znate, hvala unaprijed :) Je li bitna debljina konopa ? Rupa na zatvaracu mora biti otprilike iste debljine kao i konop ? Na youtube linku iznad i googlajuci okolo sam vidio da se obicno na boci izbusi desetak rupa , ali kako je ovo tvoj modificirani sistem ne treba se busiti rupe nego samo napuniti bocu i povezati sa zemljom u spirali ?
wisteriaENTUZIJASTA

maj 2013.

#19
eee ovako izgleda...odlicno funkcionise... moj ti je savet da stavis vise od jedan kanap... ovako ti je naijlakse..kakvi bre cepovi..
Bruce BannerENTUZIJASTA

apr 2014.

#20
Ju al je ovo dobra fora! Pa tako moze da se metne i balon od 5l :D

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se