VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojMraz - kako pomoći curici da izbjegne ili prebrodi smrzavanje
LEGACY

Mraz - kako pomoći curici da izbjegne ili prebrodi smrzavanje

84 odgovora6,832 pregleda
brkshaISTRAŽIVAČ

okt 2013.

#1
Ljudi bok! Imam dvije prekrasne stabljike u "zavranoj fazi"! Za sutra (petak, 04.10.2013.) i u subotu prema prognozi postoji mogunost mraza. Zavisno od meteo-stranice do stranice prognoza je za jutro oko nule, tj. od -1 do +1. Buduu da su stvarno prekrasne, rodne, te prije svega zdrave (tek na par listova neznatna oate enja, ali niti oni nisu po~utjeli, niti izgubili formu), da li da uope iata pr kam oko njih ili da ih pustim da se same bore. Ovo mi je prvi "out" i nemam apsolutno nikakvo iskustvo. Sasvim slu ajno su zavraile vani, jer nisam imao mjesta ispod lampe, pa sam dvije "najloaije" zakopao van. Vjerojatno je va~no napomenuti da se radi o "indoorki" - Church, presaene 19.05.2013. dok su bile stare cca 15-ak dana. Do sada sam je isklju ivo ekoloaki tretirao i bilo kakvu kemiju bih koristio samo i jedinu u slu aju da nema druge, pa ak mo~da niti tada! Agrotekstil, novine ili bilo koji drugi "preparat" koji se ne uklapa u okolia ne smijem upotrijebiti, jer su na relativno lako uo ljivom mjestu! Zahvalan sam na svakom dobronamjernom savjetu ili prenesenom iskustvu, pa ak i samoj podraci. Svako Vam dobro, kako Vama, tako i Vaaim "curkama"! Lp
MeskalitoLEGENDA

okt 2013.

#2
Neka slika bi rekla vise od hiljadu rechi ;) . Malo mraza im nece stetiti ...
LoNbaENTUZIJASTA

okt 2013.

#3
Mraz im i dobro dodje u maloj meri.Poznato je da se biljka od preterane toplote brani ispustanjem smole tako da po nekoj logici bi isto trebalo da radi i sa mrazem.Ako je tako to je samo +.Polako videces i sam i nema potrebe paniciti,polako pa sta bude ionako ce se sve pretvoriti u pepeo jednog dana! :)))
brkshaISTRAŽIVAČ

okt 2013.

#4
Kako sam nov na forumu, ne znam kako da Vam se pojedina no zahvalim, pa Vam aaljem jedan veliki Thnx, a vi si ga ve podijelite po nekoj formuli (par-ne par; fli-fla-flu...). `alu na stranu, puno Vam hvala! Viae sam izludio tra~ei neku stranicu koja e mi utjeaiti i "obeati" da kod mene nee biti mraza! Lp

okt 2013.

#5
mozes ih malchirati...tj. nagrabljati suhe trave ili sijena oko njih..cisto da zastitis najnizi dio stabljike i povrsinski sloj korijenja.ovisi i na kakvoj su poziciji..dali se jutarnji mraz dugo zadrzava ili sunce rano dodje na tu poziciju... inache church -kao i veeelika vecina sorti- moze i unutra i van..tako da..to sto je "indoor sorta" te ne treba zabrinjavati. frka je samo ako se taj mraz dugo zadrzava i ako se rastegne na vise od 4-5 dana uzastopce..tj.ako uz mraz idu i temperature ispod 0°C i sto meskalito kaze..daj sliku pa ce ti ekipa procijeniti koliko imas do kraja..
sharpLEGENDA

okt 2013.

#6
nemoj se brinut za "mraz" na 0 ili -1. pravi mraz na -5 ili nize nece docekati,bit ce gotove do tada. brini se zbog gusjenica kojih zacude ove godine jos nema. ako ih nema ni kod tebe ondahttp://youtu.be/Kx6xzkwfKF8
GagibaAMBASADOR

okt 2013.

#7
Joa bolje ako je mraz malo do'vati!! ;) Ima da ~ega posle, neea smeti dim da potegnea!!!:D
BladeZMAJ

okt 2013.

#8
Ne vidim kako bi moglo bit "dobro" za biljku da ju okine mraz,stvarno ne.
GagibaAMBASADOR

okt 2013.

#9
Nee niata da joj fali ako je umeren mraz. Ako zakuca od -5 pa na ni~e mo~e biti poteakoa ali joa je rano za te temperature, jedino ako baa nije negde biljoza na planini. Ukoliko je (a verovatno jeste) okru~ena drugim biljkama 0 ili -1 je tolerantno. Ukoliko je u kukuruzu (omiljena destinacija) onda je skroz bezbedna! :)
BladeZMAJ

okt 2013.

#10
Mo~da i pre~ivi blagi mraz al poslje njega nevjerujem da mo~e napredovati u bilo kojem pogledu,pa nevidim ni smisao da se ostavi biljka dalje vani. Ne citirati nepotrebno.
nice&cleanAMBASADOR

okt 2013.

#11
skuvaj vino pa zalij zemlju okolo,mozes i rakiju :ludaci_lol:

okt 2013.

#12
imas sredsto ekofreez nzm dal se tako pise a proizvode jos ekobuster i to se tako sigurno ne pise al mrzi me da trazim pozz od zlog
nenashPOZNAVALAC

okt 2013.

#13
Dva "autoriteta" u outdooru (sharp i Blade) se ne sla~u oko ovoga.Aj joa neko od iskusnijih da se izjasni. Vjerujem da je dosta ljudi sad zainteresovano za tu temu. Ostavljati ili ne?
#14
tebra, ako te fakat trta za mraz, kupi vrtnu-termo-traku ( zimsku ) i omotaj ih !
razmanLEGENDA

okt 2013.

#15
po meni kako je neko naveo zastiti je oko korijena ako jos nije gotova i ako silom prilika ih moras jos ostavit 10tak dana. par mrazova im nece toliko skodit ali stvarno nema smisla dugo vise tada ostavljat.
BladeZMAJ

okt 2013.

#16
Aj reci cu ovako,ako je mraz,temp je u minusu,ako je temp u minusu vlaga u biljci u listovima se smrzla,nema tu neke posebne zaatite,nit nije stvar u korjenju,ponavljam ako mraz nije jak ko ato je gore re eno ako nije baa -5 biljka ce pre~ivjeti ali nema tu viae pumpanja headova nema viae ~ivota,mo~e se samo izgubiti,sljedi padanje svih listova i umiranje biljke. A ako se zaredaju 2 mraza ili 3 komotno ka~ea dovienja i ziher si da je biljka gotova.
razmanLEGENDA

okt 2013.

#17
tako je.kazu toplo ce bit narednih dana pa neka i zavrse;) pratit prognozu harvest time
BladeZMAJ

okt 2013.

#18
Oko 10,10,2013 je sigurno vrijeme za brati brati 3 dana prije stvarno nije loae i nee se niata izgubit
sharpLEGENDA

okt 2013.

#19
nenash , malo si me preplasio sa izjavom da sam nekakav autoritet za out, osobno jos se ne osjecam autoritetom, mislim da mi manjka nesto teoretskog znanja. uglavnom iz iskustva( https://www.vutra.or...-2011/?p=157250)znam da mraz koji se otopi sa prvim zrakama sunca (7h-7,30h) ne moze nasteti biljkama. mislim da je sunce jos dovoljno blizu da ih natjera da i dalje cvjetaju,mozda ne tako obilno ko u 9 mjesecu ali ipak cvatu. moram jos napomenut da su 9 i 10 mjesec u 2011 bili dosta topliji nego ove godine. prvi mraz je bio negdje oko 13-10mj(jel bio petak?? ne sjecam se hehehehehe) https://www.vutra.org/topic/7615-mali-eksperiment/?p=159224 ove male su dozivjele i -7 pa nisu riknule/. uoostalom kod mene je najavljeno -3 do -5 tri noci zaredom(od veceras) ali svejedono ostavljam svoju Endiviju do 15-10 jer vidim da ima lufta za jos 30% debljanja headova. Edit: nije mi namjera da se hvalim da znam vise od jacka u vezi outa ,njemu kapa do poda. ja sam 2011 imao srecu da mi je biljka fakticki bila pokusni kunic(lab, stakor) pa sam se mogao za...ti i usput nauciti dosta toga. a recimo u 7 mjesecu iste god. bio sam tutlek koji njie znao raspoznati musku od zenske biljke. peace

okt 2013.

#20
Koliko im steti ova kisa po nekoliko dana,moj hoce sutra brati al ja mislim da jos 10 dana bi bilo bolje.On se boji da radi temperature oko 10 nema vajde ni od polusuncanih dana..pa hoce pobrat.Ja mislim da bez obzira nakisu..ipak nekoliko dana sunca vise znaci..molim savijet.

okt 2013.

#21
Meni osobno mraz ovakav "blagi" kao sad nikad nije "ubio" biljke a znao sam ih brati i zadnji tjedan u 10-tom mjesecu. Evo sad je -1, bijeli se travnjak u dvoriatu, aajba na autu lagano zaledila, al mene ne brine jer to joa super kako me ponekad vrijeme iznenadi. Da su nam dani obla ni sa veom vlagom zraka, a jutra ovako hladna i mrazovita onda bih se ve brinuo, al par jutara ovako a dani sun ani nemo~e ostaviti nikakve posljedice na biljozama. I taj blagi jutarnji minusi traje nekih 3-4 sata pa se biljoze ni nestignu smrznuti u tolikoj mjeri da bi odumrle ili stale u napredku.
BladeZMAJ

okt 2013.

#22
Odgovorno tvrdim da biljka koja voli toplo vrijeme 23-25-28-30 celzijusa ne e napredovati na ovim temp.ato se ostalih tvrdnji tie sla~em se,vidio sam i ja biljku i to pod 15 cm snjega,no to nije bitno,bitno je da biljka ne pumpa headove na ovakvim temp.nego stagnira jer nije u optimalnim uvijetima,spava a od takvog stanja mi nemamo niata.,2012 i 2011 je u ovo vrijeme bilo i 10c toplije eto danas je u mojem kraju bilo u 5:30h -1 a lani u 5:30 bilo na danaanji dan 8c ato je do 11h preraslo u ugodnih 20c,vodim takve evidencije zadnjih 10 godina cvijetanje po inje svake godine sve kasnije,prije 10 godina berbu sam obavljao oko 20,9 lani sam berbu obavio 7,10...topla preporuka svima tih 30% koje ekate ako se ovako nastavi neete do ekati i pripremite se za berbu. Ovo ato piaem piaem za sjeverozapadnu Hrvatsku i okolicu,naravno da na jugu vrijede druga ija pravila,priroda nema ni kalendar ni sat...no s vremenom svi mo~emo nau iti ato nam priroda poru uje,a u mom kraju poru uje BERITE ! Toliko od mene.
TropicoLEGENDA

okt 2013.

#23
Ovisno i do geneteike u jednu ruku...u drugu ruku sta se moga kraja ti e kutra su postala hladna ali ni to niej problem vec ova vremenska prognoza za sljedeih 5 dama....Najavljuju kiau. Meni se ve sad tu i tamo pljesan moze pronaci, nista alarmantno ali nalazim ju. Kako ce biti nakon 5 dana totalne kise, vlage, i oblaka? ne zelim ni znati iskren da budem. Stoga moje misljenej je da ukoliko je nekom pocelo buaviti da biljku skida jer pri ovim teperaturama sumnjam da ce se i kita dignuti :)

okt 2013.

#24
:read:
đoksonPOZNAVALAC

okt 2013.

#25
dali se biljka mo~e puniti na temperaturi 0 do 15 tj preko dana 15 a preko noi od 0 do 5 stupnjeva?radi se o skunk1#sensi sesds.jel ka~u da je to otpornija sorta pa sad pitam dali neko zna ili je imao iskustva s tom sortom u outdoor.hvala
turboskankISTRAŽIVAČ

okt 2013.

#26
Imam jedno pitanje Planiram ove godine da oberem biljke,i da ostavim stabla u zemlji E sad kolike su sanse da to prezimi i procveta sledece godine?
prokaENTUZIJASTA

okt 2013.

#27
Ne moze.Kanabis je jednogodisnja biljka i u jesen u outdooru biljka umire.
đoksonPOZNAVALAC

okt 2013.

#28
najavljuju 20 stupnjeva preko dana a preko noi oko 13,dali joa ostavljat biljku premada e vrijme biti dobro.POELA JE CVIJETAT 15 .08 znam da bi slika dobro doala ali nisam iao 10 dana pa je neam .E sad ata mislite o skidanju ili je joa ostavit a nebi volio ni da mi posmee trihomi radi se o sorti skunk 1# sensi
sharpLEGENDA

okt 2013.

#29
ako si ju ostavio na - i 0 ne vidim razlog zasto ju ne bi ostavio, ako ce biti sunca naravno.
đoksonPOZNAVALAC

okt 2013.

#30
pa zato ato sharp skunk 1# sensi je cvijetanje 45-do50 dana pa se bojim da e mi trihomi bit smei.
sharpLEGENDA

okt 2013.

#31
oprosti, ja se ravnam po sebi. biljke su mi na vrtu pa ih dnevno pogledam i proucim po N-puta.jbga zaboravim da u outu,nazalost 90% grovera nema tu mogucnost. stari iscupaj mali vrhic i osusi i probaj.ako ima rad koji zelis,high pretpostavljam, skidaj. ako ne ,pod uslovom da su ti vremenske prilike pogodne,ostavi jos 7-10 dana.

okt 2013.

#32
"The 45-50 day flowering time for Skunk #1 is when it is grown indoors, under grow-lamps." pa cak i tada:"Flowering Time Indoor: 54 - 61 days (~58 days)" zaboravite tu pricu za outdoor, manite se brojanja dana, pratite biljku pa cete znati kada da se skine
đoksonPOZNAVALAC

okt 2013.

#33
thanks people i will be see.nekada i nevalja previae prouavat.

okt 2013.

#34
E pa niste ih valjda pocepali ?! :D Nego ima fora za lagani mraz . 1.) svaku noc prije najavljenog mraza ZALIJTE BILJKE ... Kao tih par sati kolko treba , voda isparava iz zemlje i podigne temperaturu za koji stupanj , a 2.) Napunite neki q-pack (ili kolu ako ste gay haha ) ugl. neku bocu toplom vodom i polegnite do bilja ... isto tako isparava toplinu jer se kao voda hladi sporije od zemlje i zraka ... Evo mraz je otiso ... Moram se NE slozit sa Jackom jer evo iz iskustva nakon onih par dana laganog mraza do sad hedovi su barem za 30 - 40 % veci ( jest da je to malo strange s obzirom na datum al jbga zakasnila sorta ) , al da su napredovale jesu i mirisom i kristalima i velicinom ... Kolko sam procitao biljka tek pocinje odumirati i kako ti kazes stagnirati nakon jaceg mraza ... To sto buni ljudi u teorijama da je mraz dobar za biljku je kad dode jaci mraz na par sati i rasturi biljku do mjere da jedva prezivi , e ONDA kao napravi omot kristala po sebi ko ZASTITU od sljedeceg mraza ... Naravno ako se to sve desi morate bit svjesni da taj " sljedeci " mraz ako dode skida sve kristale dolje :D ...Moze biljke "prezivljavat" nakon toga al bas to stagnira i nista ne radi... Zato kad nadete ljubicastu " domacicu " obicno ne pere jer je doso taj " drugi mraz " .Znam lika koji je namjerno pustio bilje kad je pocelo ljubicastit ( kao " nije domacica to mora biti skunk" :) ) na kraju kad je to bilo " gotovo " tj. skroz ljubicasto to vise nije valjalo nista , tako da ako to netko radi namjerno treba pazit :)
MeskalitoLEGENDA

okt 2013.

#35
Ma uzivajte dok ga nema ,viva :sun2: pa dokle traje ;)

okt 2013.

#36
Ako moze, i ja bih se ubacio kao novi krompir na forumu...Ima nesto sto ste svi zaboravili, a jako je bitno. Plijesan. Mraz sam po sebi nece skoditi, ali ako se dogodi da odredeni broj dana za redom bude lose vrijeme, bez sunca, plijesan vam ne gine. Istina, svaki strain ima razlicitu otpornost na plijesan tako da je nemoguce tocno reci koliko je to dana i koliko vlage mora biti. Sva ta vlaga koja ne odlazi nikud napravit ce zesce sra**e. Zato s mrazom oprezno:-) Za slijedece nisam siguran 100% - vjerujem da ima koristi od mraza ali treba paziti. Drasticni pad temperature izaziva stres i tjera biljku da se malo pozuri s poslom. To je nesto slicno onom sa 2 dana mraka prije berbe. Ako se pretjera, dobije se plijesan, a ako se ne ostavi dovoljno dugo, nema ni porasta kolicine trihoma.Na covjeku je da odluci je li spreman na rizik.

okt 2013.

#37
frend, ova tema je vezana za mraz, a plesan je tu ili nije tu bez obzira na mraz, ja sam nasao plesan na biljci krajem septembra meseca, a od mraza nije bilo ni m i da, imao sam situacije da je prvi sneg padao po biljkama a ni jedan vrh nije imao budji

okt 2013.

#38
Ja sam u biti govorio o plijesni kao posljedici mraza u kombinaciji s losim vremenom, samo sto ja to onda povezem s cim treba i s cim ne treba. Kad krenem brojat tesko se zaustaviti pa tu bude svega:-). Brksha je pitao za ideje oko zastite, a ja sam samo rekao da pazi da ga plijesan ne sje*e dok se on bavi zastitom.
hotnspicyAMBASADOR

okt 2013.

#39
mraz nema veze s plijesni kolko je meni poznato

okt 2013.

#40
Direktne veze nema al ima indirektne jer pljesan dolazi zbog vlage i toplog vremena, a vlaga ostaje poslje mraza. Al ako tako gledamo onda je i rosa i magla krivac za pljesan. Po meni je kiaa zadnja zbog ega se treba brinuti jer dok pada kiaa pljesni nemogu napredovati, neg tek kad stane i ugrije.
hotnspicyAMBASADOR

okt 2013.

#41
Kisa ti napuni hedove onako jako jako i onda kad prestane onda pocinje proces..mraz je mraz, mislim da nema niakkve veze s plijesni jer ne natope se hedovi tolko jako kao kad kisa pada pa onda malo sunca pa opet kisa i ode cijeli out :D
sharpLEGENDA

okt 2013.

#42
ljudi moji, ovogodisnji out je vec prakticki gotov ....mlatimo praznu slamu. tema je zrela za graveyard ako se mod-ovi slazu.

okt 2013.

#43
kod mene je pomoglo natkrivanje s prozirnim najlonom kao zaatita od kiae i mraza i openito je smanjilo vlagu po njima....cca zadnjih dva tjedna ~ivota. kiaa je padala skoro svaki dan sa kratkim periodima sunca naravno ovo pali ako si u mogunosti to izvest

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se