LEGACY
Zemljiste / zemlja [outdoor]
2424 odgovora224,918 pregleda
20. sep 2006.#1
Tema je otvorena kako bi se doslo do sto boljih i raznovrsnijih informacija o kvalitetu i nacinu pripreme zemlje za spoljasnje gajenje
Verovatno postoji mnogo nacina za pripremu zemlje,ovo je jedan proveren nacin pripreme.
PRIPREMA
Kada ste odabrali mesto na kojem cete saditi vase biljke potrebno je da u jesen raskrcite pomenuto mesto ocistite od korova i da ga izriljate,dubine bar 30cm.
PH
Kada ste ovo uradili trebate izmeriti PH zemljista.Idealan PH zemljista je od 6-6,5 recimo da je to PH 6,3.Nemojte potcenjivati vaznost PH jer moze doci do raznih bolesti i nedostataka minerala.
Postoje tecnosti sa kojima mozete dici ili spustiti PH zemljista http://www.growshopalien.com/onlines...arget=d26.html uz kupljen proizvod dobijate i uputstvo za upotrebu
SKALA PH VREDNOSTI
5817
DJUBRENJE
Samo djubrenje zemlje se vrsi u jesen i prolece,ako zelite EXTRA zemlju.Inace mozete djubriti samo u prolece,bar 7 dana pre presadjivanja biljki.
N-P-K odnos djubriva neka bude 20-20-20 ili 30-10-20
Ako niste u mogucnosti da kupujete prehranu mozete zemljiste nadjubriti sa 75% stajskog i 25%zivinskog djubriva(izmeta)
Samo djubrenje i nedostatak minerala je povezan sa PH zemljistem.
Obavezno pogledajte uputstvo za doziranje djubriva i nemojte dodsvsti vise u nadi da cete nesto bolje napraviti.Vaznije od "preteranog" davanja djubriva jeste redovno djubrenje.
Vecina djubriva upravo zbog svoje jacine se preporucuju jednom u 10-15 dana.
Svaki off topic ce biti brisan !!
Nepristojni i nekulturni clanovi koje mrzi da citaju ce biti banovani ukoliko se ne pridrzavaju TEME .
Da bi izbegli neprijatnosti OBAVEZNO procitajte : PRAVILA PONAŠANJA NA VUTRA.ORG FORUMU - OBAVEZNO PROÈITATI!!!
Doziranje djubriva zavisi od same velicine biljke odnosno od njene "zrelosti" da podnese florijalno dodavanje hrane...
Naravno sve je ovo povezano sa koncentracijom preparata koji se koristi tako da je veoma bitno drzati se uputstva za upotrebu...
Vecina djibriva kako je iznad napisano, se preporucuje jednom u 2 hedelje...ali ne bi se trebalo pocinjati sa florijalnim hranjenjem bar 3-4 nedelje posle presadjivanja....
Koren ce se kao i kod vecine biljaka u sirinu prostirati onoliko koliko joj bude siroko telo iznad zemlje....a u dubinu zavisi od toga koliko ce imati vode ...
Optimalni razmak izmedju biljaka u spoljasnjem gajenju ne bi trebao biti manji od 50 cm
22. okt 2006.#2
:D
Hvala na informacijama,
koliko èesto bi bilo poželjno prskati folijarno(preko lišæa)sa preparatima makro i mikro hranivima zajedno,od kada najranije može da se biljka prska,a da je otporna ili spremna za takvo tretiranje?
Do koje se dubine u crvenici može oèekivati prostiranje korijenovog sistema pod uvjetima prosjeènog zalivanja i dodatka humusa od 10 kg pri gornjem sloju zemljišta,kao što je bilo veæ obrazlagano?To pitam da shvatim volumen korijena koji æe biti ukupan,i izvan onog površinskog dijela sa umetnutim humusom?
Pozdrav svim ozbiljnim uzgajivaèima..
22. okt 2006.#3
Ma za lepu biljku vani-birajte prije svega zemlju koja nije sabijena.Logika je uvek ista, koao što god inddor gojenja mesamo perlit,vemulit za bolju zraènost ovde je dobro prekopati zemlju,kod vas uz obalu ima dosta šuplje zemlje sto je dobro za razvoj korena ali hrane nema zato moramo zemlju pripremiti.
Za outdoor zemljište i njegovu regulaciju PH koriste se
CaCO3(vreèa za 5hektara me došla 4eura) i druge strane sota... svakako se možete snaèi sami sa onim što vam je bliže...naprimer ako vam je nasad velik -piljevina smrèevine.To sigurno znaju u vasim lokalnim agro-zajednicama
Što se tièe pripreme,gnojenja(stajskim,..) zemlje napravite to i pustite barem dva meseca da odleži.
Tretiranje,hranjenje folirno:
može se poèeti odmah nankon sto prodje nekoliko dana posle presadjivanja,tad možemo biljku tretirati vitamiskim preparatima... koji èe nasu biljkju napravit odpornijim na strese okoliša,stetoèine dosta njih je takvog sastava,da tvore ugodan okoliš za razvoj korenskog sistema i mikroflore sa oèitim prednostima za biljke....
UVEK KORISTITE POLA MAX STO PIŠE NA EMBALAŽAMA.
A važi,da ako tertiramo nekim vodotopnim gnojivom zalivanjem-onda je folirano 50% blaža raztopina
sad idem duvnut dalje :D
sretno
22. okt 2006.#4
Ero izvini ja ne znam ni jedan preparat koji se preporucuje odmah posle presadjivanja a sadrzi minerale.Ne znam na koje si vitamine mislio.
Sto se tice stajskog djubriva nema potrebe da odlezi jer je ono vec odlezalo 1-2 godine, ali ako se biljka hrani granulama onda treba 2 meseca,nekada vise-manje u zavisnosti sta se koristilo.
Inace sve sto se nudi u vecini slucajeva je helatno i oksidno,tako da biljci ne treba smanjivati doze 50% ako je ona stabilna,sa sigurnoscu tvrdim da listovi mogu pozuteti i ostetiti se od jacine preparata ako je biljka mlada i isto tako se moze unistiti korenski sistem ako se hrani odmah posle presadjivanja,jer je koren jos nedovoljno razvijen.
Inace se daje nesto blazi rastvor za florijalno doziranje ali ne vidim razlog da se propisana doza smanjuje za 50% ako je biljka razvijena i zdrava.
Znaci da bi biljku trebalo sacekati da ona sama razvije svoj mehanizam hranjenja pa joj onda dodavati ono o cemu pricamo.
A za florijalno da ne zaboravim, tretira se iskljucivo u rano jutro ili pred sam zalazak sunca,ovo drugo bi preporucio.
E da,jos nesto.Sto se tice Kalcijuma u tom obliku mislim da treba sa njim pazljivo jer koliko se secam on je veoma malo ili uopste nije rastopiv u vodi...kazem koliko se secam ali provericu.
Sto znaci da bi nepravilno tretiranje dovelo do vise stete nego koristi.
23. okt 2006.#5
:D
Hay! Ako koristim feminizirano sijeme,da li ipak bilke mogu postati muške zbog stresa koje mogu eventualno doživiti zbog zemljišta,okoline....više N
poveæava izglede za feminizaciju,niže temperature takoðer ali više K izvodi muške....?
Koliko se može realno oèekivati u prosjeku prinosa u suhom stanju po biljci ako joj se da optimalni razmak sadnje od 50 cm i bude dobro zalivana tijekom vegetacije?
Èuo sam ali ne znam koliko je istina,da je dobro pustiti biljku 2 tijedna prije berbe bez zalivanja i prihrane?
24. okt 2006.#6
piše nekoliko dana nakon presaqdjivanja!!!!!
inaèer
Aminokiseline:glicin,prolin,glutaminska kiselina...
Huminska kiselina
vitamini B1,B12...
upravo je napravljen za presadjivanje!!!! iste koristite vi vani, kao mi nutra!!!
24. okt 2006.#7
Ero..to nije hrana to su aditivi sa bolje usvajanje hrane u biljku, za njeno razvijanje korenskog sistema,za stres.....
25. okt 2006.#8
:wink:
Æao svima! Do kada najkasnije u mom klimatu(priobalje) mogu da stoje u zemlji zrele i razvijene biljke za berbu,a da imaju što više prinosa po biljci?
Da li je dobro miješati piljevinu(komadiæi rezotina iz drvne pilane ili pilanja drva za ogrev) sa crvenicom plus humus za uzgoj canabisa?
To bi trebalo dati biljkama dosta vlage i prozraènosti...?!To se može vidjeti iz raznih praktiènih primjera iz knjige Petera Tompkinsa i Christophera Birda : "Tajni život tla" .
Ako ima neko iskustva sa uzgojem iz feminiziranog sijemena nek mi se javi...kako takve biljke
podnose stresove...
Kad je najbolje presaditi presadnice u zemlju s obzirom na velièinu sadnica i datum u godini?
29. okt 2006.#9
:?:
Drago mi je što mogu preko ovih vutra stranica da dobivam odgovore...koja hraniva ili aditivi ili uvjeti zemljišta najviše pridonose generativnom razvoju biljaka canabisa,a da bude što manje nepotrebnog vegetativnog dijela...to jest što daje bujan rast i razvoj ženskih cvijetova i thc smole,a da ne dobivam previše listova i stabljike,da li je to relativno veæi omjer kalija s obzirom na minimalni udio nitrata,što je sa fosforom...želim smanjiti bujnost i broj i velièinu listova uvijetima zemljišta i prehranom na raèun veæih i masnijih kifova(vrhova-cvata) ?
Da li ona zadnja 2-3 tijedna prije berbe,treba prestati biljke vodom zalijevati osim što smo rekli i prehranom(gnojidbom)?
24. dec 2006.#10
da li je uopste potrebno hraniti biljke necim?
Da li je dovoljno da lepo pripremite zemlju,pomesati vec postojacu sa humusom,zasaditi,i obilaziti cesto i po potrebi zalivati?
24. dec 2006.#11
PA zasto bi ih neko hranio ako nije potrebno?!?!Moze i tako kako ti kazes ali na kraju imas slabiji rezultat.
25. feb 2007.#12
.......ja koristim NPK 6:4:6 za outdor.......................i nemam nikakvih problema:bis:
22. apr 2007.#13
Kada prvi put pognojiti biljku i koliko
esto gnojiti biljku s npk gnojivom?
22. apr 2007.#14
Ako site (npr: kao meni davno prije, nije imao finu (da kazem pogodnu zemlju), ja sam koristio velike kante, koje bih sakrio na site.... a "site" je bio (jebi ga, gdje u SA da ga sakrijem, da nije ofiran????) na jednom "izvoru" Vodovod-a, samo naravno sa druge strane. On je bio strm sa jedne i sa druge strane, ispod dole je bio potok koji je prolazio... na drugoj strani bilo je ~bunja, ali bitno je to sto se niko tuda nije kretao... btw: govorilo se da je bilo NUS-a (mina itd...) ali posto sam ja prelazio sa ove strane to me nije brinulo jer znao sam da tu nikad nije bila nikakva "prva linija" i o minama nisam razmisljao...
Site je extra bio fakat, bolju u SA ne vjerujem da bih nasao, a pravo blizu a tako daleko :icon_lol: ali problem je bio u zemlji... tako je bila da kazem glinava, ma fuuj, samo korov onaj je tu mogao biti....Stavljali smo vuvu koja je nikla prije, u malo vece kante... malo su bile vece u visinu nego u sirinu, ne znam odakle smo to uzeli, sa nekog gradiliata
ini mi se.... Ja i ovaj haver nesto smo kupili dobre zemlje na veliko, a nesto smo sa njegove vikendice uzeli.... (bas kvalitetna zemlja)...
Kante smo naravno dole probuaili veeeelike rupe, maaalo manje od njegove sake (mrsaviji je bio, i sitniji :icon_lol:) i imali smo 9 tih kanti i jos 10 manjih....
Te kante smo napunili fino (nesto se ne sjecam da smo stavljali neke zezancije za drenazu) i u kante smo presadjivali regularno manje biljke koje su vec nikle pod neonkama...Znam dobro da nismo nicim gnojili, a imali smo srece da je potok, bio odmah dole niz manje brdaace.... vuvu smo "maskirali" pravo dobro medju ostalo zbunje, glavno nam je bilo kante da se ne vide...neke smo ukopavali po pola metra u zemlju... a sunca je bilo od pola 7 ujutro cim izadje i sve dok zadje... imali smo 6 mudonja od mislim 17 tacno koje su bile dobre... taad smo ih skinuli skoro krajem sept. (joa uvijek je ljeto tj. sunca bilo, ali morali smo ih skinuti!!!) da sam tad imao aparat !!! Ne vjervovatno, a nismo se nesto brinuli oko njih, samo isli zaljevali, i tu smmo ono najvise voljeli zapaliti i uzivati na suncu i u tisini....dva puta smo oko njih skidali korov koji se pojavio.....i zaljevali vodom iz potoka, cak nekad smo znali u 11:00 - 12.00 zaliti kad pocinje ono najjace sunce, ali to rijetko je bilo fakat....(inace ili ujutro ranije, ili navece ono kad zadje sunce...)
I to nam je bio najbolji urod.... od doobrih 10 biljaka (jedna je ko manja bila...ona je bila medju dvojicom mudonja, pa zato mozda :icon_lol:
22. apr 2007.#15
To mnogo zavisi kad sadis vani, od zemlje naravno.... treba vidjeti kakva je zemlja prvo... Inace najcesce nakon 2-3 sedmice u outdoor-u, aa ako je stalno sunce, tj. bez kise, onda moraces sam dosta puta donositi vece kolicine vode i zalijevati ih... .ali opet kazem, sve ovo kontra moze biti ako je zemlja dobra....
25. apr 2007.#16
pozdrav svima, novi sam na forumu,ina
e sam iz sjeverni Istre.Prije par dana ja i moj prijatelj smo se odlu
ili za vanjski uzgoj,pa imam par pitanja.Da li bi bilo dobro kad bih raskopao zemlju 30-40 cm,stavio sloj crvenice pomijeaane sa piljevinom,a gornji sloj humusa,to sve smo mislili u jednom plasteniku, koliko
esto bi se trebalo poubrivati?ako tko zna,molim da odgovori,hvala...:wave:
6. avg 2007.#17
Posto sam ja nov u svemu ovome(da se razumemo odma nikad nisam koristio niti cu )imam jedno pitanje.Posto sam bio kod dede u kampu sa ortakom i obilazili reku on mi je rekao(ortak ne deda!!!!) da je ovda nasao idealno mesto za gajenje.Preko reke je,suma je,niko ni lud ne prolazi tuda i ima puno sunca,takodje nije pesak nego zemlja.E sad mene zanima kolko je to dobro sto je na 5 metara od reke?Jel onda moze da se manje zaliva zbog nemam pojma podvodnih voda . . .mozda sam sad i lupio ali ko ce da zna ove stvari ako vi necete????????
Pozdrav
6. avg 2007.#18
Zemljiate iz tvoga opisa
ini se gotovo idealno za uzgoj ... nego,
emu se zamaraa oko tih stvari ako nikad nisi probao (vutru pretpostavljam) i nemaa namjeru probati ? Da ne ciljaa na komercijalni uzgoj ? Na takve ovde ne gledaju dobro ... :lock:
U svakom slu
aju, za ovu godinu si zakasnio sa outdoorom.
6. avg 2007.#19
ako sam ja uzgoji na jebenom kamenjaru zaljevo je neredovito a nije me jedanput bilo 2tj. da se brinem o njoj.
dobio sam full tamnu pomalo ljubi
astu dlakavu biljku.
nikad bolju travu nisam puaio :D
u svakom slu
aj od previae brige trava i ispadne sranje(to je moje skromno mialjenje :D)
to je korov kolko je znam izrast e iz hrake ako imaa sjemenje :181:
5. nov 2007.#20
Znaci djubriti zemlju u prolece i 10-ak dana pre sejanja! pustiti biljku da oformi svoj krenov sistem,da se razvije malo,za to vreme je samo zalivati? A posle je vitaminima kljukati,aditivima? da li i djubriti u toku rasta biljku? Izvinjavam se ako nekog smaram sa pitanjem?
6. nov 2007.#21
dobro si sve reko,samo trebea pri
ekat dok ne stvori dovoljno jak korijen i rekao si tokom rasta(valjda mislia vegetacije) treba gnojiti sa gnojivom koje sadr~i viae duaika,tj. azota,a duaik se ozna
ava sa N,u smislu N-P-K,treba tokom vegetacije viae N,ako me razumijea,a tokom cvijetanja,gnojivo sa ve veimo mjerom P-K........nadam se da sam sve to
no i razumljivo napiso.............:pat:
3. mar 2008.#22
E zanima me a nemogu nigdje nai pa se nemojte ljutiti zbog ponavljana pitanja
Kako i pomou
ega se da izmjeriti ph vrijednost zemljiata i gdje to kupiti i koliko koata, znam da sam negdje vidio ali ne mogu nai
3. mar 2008.#23
Tu ea mo~da nai....
http://forums.vutra.org/unutrasnje-uzgajanje/40-priprema-zemlje.html?highlight=zemlji%9Ata
Al po meni ako mislia imat dugotrajnije i sigurnije rijeaenje....naravno ako imaa viaka love......:icon_arrow:
http://www.probus.hr/shop/product_info.php?cPath=22_63_902_927&products_id=2063
http://www.probus.hr/shop/index.php?cPath=22_62_563_473
Skupo je ko sam vrag....al ima za naru
it i onih po 50-70 eura vidio sam na alienovoj stranici.....
29. apr 2008.#24
e jedno pitanje koliko vidim ovde svi koriste veshtachka djubriva no kod mene ovako stoje stvari:
svoje drage biljke ostavljam na milost i nemilost prirodi (jbg udaljen sam 300km od njih) zalivam ih jednom 2x mesechno i obichno budu male i opake (iskustvo iz proshlih godina) i sada mi je dunulo da ih nadjubram malo, vec su stigle do 2 gog para listica visoke su po 10 cm male slatke blente. e do sada sam radio npk preko lista kada sam kuci (onaj za listanje) ali meni je trip da ima dam stajsko djubre (zivotinjskog porekla) ovde na selu imam ovchije, kravlje i zivinsko. danas sam uzeo i napravio rastvor zivinskog u vodi 1 : 10 (logika mi je ajde male su treba im vishe azota)....
Kljuchno pitanje da li da ih zalijem sutra sa tim (bicu blizu njih josh 7 dana i zalivati ih...) a da one preteknu...
izvin te ako smaram ali shljiva i skunk znaju da pomute mozak....
29. apr 2008.#25
the best 'zemjiste' 25% humus 75% crvenje zemjiste.......to je zakon..pozz
10. maj 2008.#26
Evo ovako....prvi put mi je da sadim vutru....pa zanima me dal je baa nu~no djubriti zemlju?....i trebam li joa aa raditi sa zemljom osim pomjeaati ju s humusom i dodati malo piljevine....i jel mo~e crvenica?
10. maj 2008.#27
sve ti al baa sve piae na ovom forumu!!.. a takava pitanja koato su tvoja ima postavljenih na stotine.. ovo prou
i za po
etak http://www.vutra.org/vanjsko-uzgajanje.php
29. dec 2008.#28
nisam siguran da ovo pripada tu, al ajd pitacu, prvi put cu da zasadim u aprilu 2009, zasadicu durban poison outdoor, zanima me, posto hocu da gajim u saksijama kolike treba da budu dimenzije saksije, i da li se u saksiju stavlja samo 1 seme ili mogu i 2?
29. dec 2008.#29
racunaj da ti saksije trebaju biti od 10/15 litara ali sjeme nestavljas odmah u te velike saksije nego ih stavis da proklijaju, a kada proklijaju onda ih zasadis u saksije od otprilike 1litre i kada porastu onda ih presadis u te velike saksije
neznam di se tebi zuri, naucices imas vremena, zato ljepo citaj i trazi po forumu jer je sve to vec napisano od a pa do z, i nadam se da to nije problem pronaci
29. dec 2008.#30
znaci kad proklija 1 seme u saksiju od 10-15 l?!!? ili ako nije, kolko semena u 1 veliku saksiju
29. dec 2008.#31
ako mislia sadit durban poison, i to u 4.mj, savjetujem ti da si ipak naea saksije puno vee od 10-15 l...
29. dec 2008.#33
zasadi lega kad ti oea
al ra
unaj na to da e ta biljka imat najmanje 4 mj vegetacije
a ako je oriii durban sativa cvijetanje e ti trajat 3 mj da se poateno dovrai
pa ti sad vidi... to drvo e izgledat ko da je u
aai od jogurta
ja npr imam metar 90 i kad popijem
aau jogurta za sat vremena ou joa 1
ako mi je jogurt u fri~ideru nije problem
al ako je udaljen 3 sata vo~nje...krepau
al to sam samo ja
durban je joa vei
29. dec 2008.#34
Di ces vise od jedne biljke u jednoj saksiji, nevalja radi korjena.
Ovo sta kaze pery.lee da 4 mjeseca traje vegetacija i 3 mjeseca cvetanje, moj ti je savjet zasaditi kod kuce pocetkom 3 mjeseca i kada dojde ljepse vreme izneses ih van.
I jos ti jednom kazem da zasadis u malene saksije kada proklija jer neke mozda i neuspiju, a kada se biljka malo razvije nakon mjecec i pol ili dva mjeseca onda ih zasadis u velike saksije u kojima ce ostati do kraja.
I ovo sta kaze peri.lee za saksije slazem se jer za bilo koju biljku je normalno da je veca saksija puno bolja i biljka je zadovoljnija kad korjenje ima puno vise mjesta.
:smoke18:
30. dec 2008.#35
pa aka outdor mislis sta ih u zemlju nestavis? ono bolje u zemlju neg u kakoj saksiji... drzis ju do visine 20 cm negd blizu i fino pazis i mazis i fino presadis na sajd drito u zemlju i najbolje tak... preporodi se biljka...nema te saksije ko sto je zemlja da korjen ide di oe i to je to.
samo moje misljenje nemora znacit da je tocno (a je) :)
pis
30. dec 2008.#36
Pa nemam uslova, zivim u centru grada... pa morao bi da idem 5 km do sajta
30. dec 2008.#37
Samo polagano imas vremena do treceg, cetvrtog mjeseca da sve ljepo iskombiniras, pribavis i najbitnije naucis kako to sve ide iako nije neki problem.
Steta sta nemas uslove, meni je super na selu kad deda posadi kuruze onda ja ljepo rasporedim sljepotice po cjelom polju i nemam brige sa saksijama.
:thewave:
8. jan 2009.#38
i ukoliko je netko sadio thai tanic molim nek izadje savjetima. navodno ide i do 5-6 m visine i daje 2.5-4 kg po biljci
8. jan 2009.#39
I jos uz njega dobis malog crnog roba koji ti ga odrzava.
Mislim, tako sam ja cuo...
Cak kazu ak narucis 50 komada dobis xtra crnca for free, ali taj ti fura i preko granice.
Jbg, ko ce sam nosit 100-200 kg trave, mukotrpan je to poso.
28. jan 2009.#40
nasao sam odli
an site na jednom od hrvatskih otoka iz sjev.kvarnera ( nije vazno koji, mozda ima neki undercover cajo meu nama :2flip:) i site je stvarno odlican , sunca ima doslovno od izlaska do zalaska, ljudi nema u krugu od par kilometara, ali dobro to nije vazno nego mene brine zemlja. tj. to je tesko nazvat zemlja posto ima vise kamena nego zemlje, a ovo sto ima je neka smea zemlja, potpuno isprana tako da hranjivih tvari ima u tragovima. prosli outdoor sam napravio rupe oko 30x40x30(DU}x`IRxVIS) i sve je dobro islo dok su jos uvijek bile u kupovnoj zemlji, kako je korijen izaaao u van tako su pocele zutjet. pa me zanima, ima li netko tko sadi u slicnim uvjetima (sto se zemlje tice) da mi detaljno opise kako bi trebala jedna rupa izgledat. ja sam mislio oko 50x50x100. i zanima me da li da stavim malo vise stiropora nego inace preporuceno posto vode nema blizu a doc do tamo je jaaaaaako zajebano. hvala
28. jan 2009.#41
striko
pa najlepse je sto vise zemlje sad kolko mozes . i dublje i sire...
jos ako je dobar sajy ko sto ti kazes mozes i vise godina saditi ja sam stalno sadio na isto mesto...
pa vremenom doteravas i pzis ga ko svoju bastu... :)
ja sadim ovde gde sam sada (u gradu) u zutu zemlju + sto pomesam 10l kupovne bes ikakvih dodataka i za dve nedelje ako nepognojim pocinju da zute listovi tako da moras i pognojiti kad su tako extremno losi uslovi.. (mogo_nemogo moras paziti jer to nije crna i zdrava zemlja eto)!
kod mene je isti slucaj ja nisam mogao da verujem kakva se promena desila kad zemlju nisam pripremio i presadio u zutu, a moje biljke su bile 50cm sa balkona.. znaci za tri dana zute i ja lepo pognojio i one vratile boju, isto tako brzo tako da sam morao bas da pazim sa prihranjvanjem cak da kombinujem mnago gnojiva da bih joj dao to sto joj je potrebno...
a sledece godine sam vec znao sta i kako i sad planiram saditi na isto mesto bas tamo gde su rasle biljke tako da vec malo crne zemlje imam i malo dodam i pici....
28. jan 2009.#42
strikane i ostali, iskopaj ti rupu i onda u tu rupu ukopaj pot (yebote kako se ka~e pot na hrvatski) posudu, ali nije posuda nego, ma yebea, ne ide mi, ukopaj yebeni pot, najbolji ti je onaj od jupola, odnosno od piture za zidove, fasade. i to ne mali nego minimalno onaj od 20ak litara.i lipo ga ful ukopaj da se ne vidi i napuni kupovnom zemljom ili zemljom ukradenom ispod maslina ili ispod loze ali zemlje koja se obrauje, a ne neku zapuatenu. ali ulo~i u jednu vriu kvalitetne kupovne, neea za~alit. ne zaboravi probit bu~e, ovaj, rupe. i to ti je to. puuunooo bolje od sadnje direkt u zemlju.
i
uva vlagu i bla bla bla...
jedna biljka u 20ak litara dobre zemlje, iznenadit ea se koliko joj je to dovoljno.
29. jan 2009.#43
iskopas rupu u rupu stavis neku vecu ,vrecu tipa one za smece ili nesto sto nije tolko krhko ... natrpas kvalitetan mix u vrece i imas saksije u outdoor grow-u ...
neprimjetno , a korjen nemoze dalje u sugavu zemlju ...u vrecu bi stalo sigurno 10-15l zemlje
prvovjerena shema ...
29. jan 2009.#44
Mislia sam za ovu sezonu na lanjskom mjestu iskopat sad ubrzo velike rupe(oko metar dubine ako bude ialo)
i stavit drvene daske na dno da dr~e vlagu jer je mjesto skroz suho liti(sunce max) i premalo bude i kad nosim
50L vode tjedno.Samo neznam koju vrstu drva da stavim i o
e li to funkcionirat kako ja mislim.Gledao sam
neke kristale koji dr~e vlagu al ih nemam di za nabavit pa mi je ovo palo na pamet.Jel ima netko mo~da bolju ideju? :)
OT @ deda: pitar dida, pitar ...
29. jan 2009.#45
Meni se ne cini lose ovo sa vrecom u zemlji, sto veli Bothanicharrr. Mada ja cu ove sezone u svoj 1. grow, naso sam u nekoj vukohebini mjesto u sumi, gdje je zemlja kvalitet. od humusa, cisti humus i bolje... a ima sunca pun *****, samo jos resim vodu i boli me kuqac.
u toj zemlji i kamen bi proklio...
29. jan 2009.#46
Slazem se sa vama u svemu! Treba voditi racuna o kvalitetu zemlje,ali nije ni velika greska ako se zemlja nepodjubri po PS-u. Imam dugogodisnje iskustvo sa gajenjem outdoor i uvek sam se (kao moja braca jamajkanci) oslanjao na majku prirodu.... Kao sto neko rece gore:korov je to.....vise vodim racuna da je mesto celi dan osuncano i blizu neke reke ili potoka.....Sada vec imam izgradjenu selekciju semena koje sam mixao godinam...moglo bi se reci da taj mix(domaje i skunka)ne moze da neuspe pravo....Na mestima u prirodi gde ima koprive ili ranog prolecnog cveca,zemlja je svakako dobra....treba pocupati koprivu iz korena i samo malo okopati do 30cm u dubinu.....Takodje nikada nisam presadjivao biljke vec direktno u zemlju spustao seme(proklijalo ili ne),jer je jako bitno ako se gaji u divljini da biljka svoj prvi dan prozivi u takvom okruzenju....zagarantovan uspeh...presadjivanje malih biljaka je velike shok za biljke i prakticno u prirodi se ne bi izborile sa ostalim kulturama!
29. jan 2009.#47
No Trippin, ti kristali su ti super stvar, zovu se hidrogel ili akvagel. Imaa ih i u cvje
arnama za kupit na sitno, nabubre za nevjerovat. Pmjeaani s zemljom navodno prepolavljaju koli
inu zaljevanja- to mi je rekla ~ena u cvje
arni jer sam se interesiral malo, ona isto ka~e da ih koriste 1g na litru zemlje i ne po povraini da se nikad ne isuai. Koriste ih za ru~e:sun2:
http://www.aqua150.com/index.php
29. jan 2009.#48
Di si naaa hydrogel, negdi po Splitu ili si na netu gleda ?
To bi mi ovo lito silo ka budali pleska ... :vb_kez:
29. jan 2009.#49
odat u vam jednu tajnu :icon_lol: hydrogel se koristi u pelenama, samo pa~ljivo rasparaa onaj donji dio pelene, i onaj prah i komadii ato ispadaju je zapravo hydrogel. ja sam to dugo vremena tra~io po hr, nisam uspio nai, i onda sam na netu naaa tu caku s pelenama. na litru zemlje ide 1 do 3 grama. ja stavim 2, onako zlatna sredina.
pozz
29. jan 2009.#50
ma znam re pitar :) ali kako se re
e pot?ka pot od piture? kanta, mamu joj, kanta...
i kesa je dobra shema ali iskustvo je pokazalo da je lakae na kraju growa izvadit KANTU, istrest zemlju i uvalit freaku, a kad di~ea kesu, ona pukne i sva ti se zemlja istrese u bu~u pa opet treba kopat.
ali to su sitnice, nebitne sitnice...
bitno je da rastu i da si dovoljno zaljubljen u njih da redovito dolazia zalivat.meni ide i viae od 80 litara tjedno i nikad dosta...
ato ju~nije, to nu~nije...
e i petre pane, zgubidane, pelene koataju, poserem ih...
30. jan 2009.#51
Aloha bil sam danas opet u onoj cvjearni i rekla mi ~ena da viae ne dr~e hidrogel ali da je vidla u intersparu i ostalim trgova
kim centrima ako ne na poljoprivrednim odjelima onda tamo di su oni ukrasi za kuu. Uglavnom da se na :)
31. jan 2009.#52
Ja sam gleda u par poljoapoteka u splitu i neki su znali o
emu pri
am al kao da ne
dr~e to.Pogledat u kad uvatim vrimena joa par mista pa ako naem u javit da bar
ovi lenji dalmatinci ne moraju nosit vodu
esto :thumb:
A pelene nema aanse da kupujem...nekidan mi cura mislila da je trudna a
mene uvatila panika,usra san se...tako da ne~elim vidit pelene ni blizu:icon_mrgreen:
Nego, jel netko zna bili i ovo sa daskama zakopanim dr~alo vlagu,da imam ata radit
ako sam te~a
ki raspolo~en.Ne,zezam se al me zanima jel to ljudi rade il je to samo
moja fix ideja-idem pitat priku gugla.
2. feb 2009.#53
Ti bi da ti se napravi podzemni bazencic ispod dasaka? Vrtim si to u glavi i
inimi se nemogue. Ako nam je hidrogel nedostupan zanima me koje su nam alternative, kokos mo~da ili neato drugo?
4. mar 2009.#54
A jesmo sljepi pored zdravih o
iju!!!
Agrosil od composane.Nije poliakrilamidni gel ko hidrogel ali je silikatni gel. Isto dobro dr~i vodu a dolazi i umjeaan u Compo zemlji.
http://www.international.compo.com/en/consumer/gartenduenger/compo.html
13. mar 2009.#55
sad ga mozete narucit i na sajtu u internet butiku
http://www.aqua150.com/hr/butik.php
14. mar 2009.#56
Opet sam na nuli.Sa ovoga butika ne mogu naru
it sad jer me zeza paypal neato,agrosil nisam uspia nai po ovim veim centrima i tako da zasad opet niata.
14. mar 2009.#57
nemoras imat PayPal. U kosari ljevo klikni na Continue pokraj Don't have a PayPal account? i placas direkt karticom radi bez problema.
16. mar 2009.#58
Ove godine bi hteo da posadim biljke na podrucju gde ima puno vlage,pa bih zamolio one koji imaju podatak o tome koliko % bi trebala da sadrzi zemlja za optimalan rast i cvetanje??????????????
Please?
16. mar 2009.#59
ubio si me u pojam sa onim o
ima boje duge koje su ispirale mozak omladini
i sad o
ekujea pomo ? :vb_whip: dzukelo treba sam te ubit 93 :icon_arrow:
zavisi kakva je zemlja
jel glina ili rastresita
ima li kamen
ie
ima li ~ivih
mnogo je va~no da joj izmjeria ph
19. mar 2009.#60
Pozdrav! Evo napokon se i ja bacan u sadnju ove godine :) Imam 10 sjemena Shamana i 10 sjemena Purple 1. Inace sam iz primorija i zemlja je kod nas jako losa, zivi kamenjar, pa jel bi mi mogao neko reci ukratko kakvu zemlju da kupim, kakav humus, koji omjeri...? Ne razumijem se bas u to. Zemlja za ruze je ok?? Moze zajedno malo piljevine, vermikulta i tog hidrogela ako nadem, ako ne onda kupujem pelene :)
23. mar 2009.#61
e,hvala puno za temu!!!
samo me interesuje jel moguce da spremim zemlju(iskopam dovoljnu dubinu,podjubrim i sve to lepo spremim) i odma stavim semenke u nju???
23. mar 2009.#62
mo~ea... al bolje ti je da zemlja odstoji koji tjedan..
23. mar 2009.#64
jbg brate...nema se vremena za to...u svakom slucaju HVALA!!!:))
26. mar 2009.#65
Ej alex hvala.Naru
io,stiglo i sad sam miran za ovu sezonu.:sun2:
Tako da ako nekome triba hydrogela eto mu link
http://www.aqua150.com/hr/butik.php
Igra paypal ili direktno kartica.
26. mar 2009.#66
jel zna netko gdje ima za kupiti glistenjak (glistal, glistnjak, lumbrihumus...) u splitu ili zagrebu?
30. mar 2009.#68
ma ja ;;gruhni je u prirodu dok naraste 30 cm trci oko nje a poslije postu da se sama brine za sebe jer i moze sama
30. mar 2009.#69
ma ja ;;gruhni je u prirodu dok naraste 30 cm trci oko nje a poslije pusti da se sama brine za sebe jer i moze sama
12. apr 2009.#70
ma frend i ja prvo kopali blizu plejsa neku zemlju sa hrpu kamenja prociscavali ju sa mrezicama i to za kante buraz nam pukle u glavu ,sve dok nismo pukli vise i slucajno nasli malo dalje jeb..zemljicu ko kupovnu hrpe nasli novi pleys stavljali u kante i sipali izmedu dva velika balvana sirine 3puta 2 cirka dubine 50 jako fine zemjice stavili tranu 5 kom i pocela brija ocu samo rec da se moze nac jakoo dobre zemje i vani al bude i u kantama ......lol
WEED TO THE END OF THE WORLD
2. jul 2009.#71
Mene interesuje ovako,pocetnik sam nisam nikad to radio,ja planiram da sadim 2 biljcice,zanima me gde mogu da nabavim seme pre svega,onda kad nadjem mesto gde zelim posaditi koliko treba djubriva da se stavi,imam pristup stajskom i zivinskom djubrivu ali me interesuje kolicina koja treba u kg odprilike,interesuje me pre sadjenja da li treba ono normalno da pustim da se pojavi klica pa tek onda posaditi i na kraju koliko treba puta da se zaliva u nedelji i koliko traje rast biljke ako posadim u aprilu do kad ce da raste i bude spremna da se duva...
2. jul 2009.#72
uf bome si postavio pitanja na koja bi ti rijetko
ko htio odg i rekli bi ti da prelistas malo forum ali posto
sam dobre volje skratiti cu ti muke :icon_lol:
1) Sjemenke mos naruciti iz nekog internet shopa evo ti 2 po meni najbolja Alien i Nirvana sam ukucaj ime i seeds u google i pogledaj sam,posaljes im novce u koverti i kad dobiju oni ti posalju 10 sjemenki zenskih ili brze i jednostavnije narucis preko kartice i stignu ti za 1 tjedan bez ikakvog problema i dodatnog truda
2) Dubriva skroz malo stavis kada uredujes mjesto za sadnju i onda nista ne gnojis 1 mj
3) Prvo stavis sjemenke u vlazne maramice i na tanjur i sve skupa to stavis u vrecicu i izbacis sto vise zraka da se klica napravi pa za jedno par dana kada klica izraste piknes ih u zemlju..
4) Ovisi o vremenu o zemlji i o biljci koliko ce trebat zaljivati stavis prst u zemlju lagano i provjeri ako je zemlja suha zali voda joj nemoze bas previse nastetiti u ova vruce dane sam pazi da voda ima priblizno dobar ph
5) Isto tako i rast i vrijeme kada ce biti gotovo,ovisi o tvom trudu koliko ces dati biljci tako ce i ona brzo rast a i o vrsti biljke koju ces posaditi..sve s vremenom koliko truda toliko i uroda kud ti se zuri a jos nisi ni poceo? :icon_lol:
Eto nadam se da sam ti uspio pomoci :vb_whip:
2. jul 2009.#73
Pomogao si mi dosta,danas sam se potrudio pa sam dosta toga skapirao,verovatno necu kupiti seme nego cu uzeti negde neki shit i uzeti odatle semena,mislio sam nekoliko posaditi da probam,e sad me interesuje jos nesto koliko se odprilike moze grama dobiti po jednoj biljci mislim znam da sve zavisi od vrste ali odprilike koji je prosek i da li znaci ako ja moju biljcicu odgajim lepo do kraja i sve bude kako treba da ce vutra koja se dobije da bude skunk?
2. jul 2009.#74
hehehehehe nisam smjesnije pitanje davno cuo :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
2. jul 2009.#75
pa jbt brate ja nisam sveznalica,zato pitam,kao ti si sve znao o vutri,morao si nekoga da pitas da ti odgovori...sta fali da pitam...
2. jul 2009.#76
pa dobro ako si i pitao, ali kakve ti veze ima zadnje pitanje sa temom gdje si pitao
2. jul 2009.#77
Pa dobro nema veze kad mi covek vec poceo da odgovara sto da ga ne pitam i to...
4. avg 2009.#78
odgovara li vutri plavno zemljiste uz rijeku ,oce li joj biti previse vlazno
4. avg 2009.#79
dobro je ako je uz rijeku al nije opet dobro ak je previse korjen u vodi onda ce trunit...to sam vidi kakav je plejs i odredi po svom misljenju dal je prevlazno ili nije
30. okt 2009.#82
E ljudi imam jedan problem ne znam kako da ga reaim a ti
e se zemljiata.Na mestu gde sadim neko je prosuo kom od aljiva ,to vam je ostatak od skuvane aljive od koje se pe
e rakija.E sad ja mislim da je to jako zakiselilo zemlju,mislim nisam siguran,ako sam u pravu ata mi je
initi?Hvala.
30. okt 2009.#83
Ma isprat e se to do idueg proljea sigurno , al ja bi se viae zabrinua
ata mi je mjesto za sadnju bilo nekome usput da prosipa aljive po njemu.
31. okt 2009.#84
Nemam tu vrstu brige...da ne objaanjavam ipak hvala.
Al ja mislim ipak malo druga
ije,ono e ispariti do prolea ali ono ato je otialo u zemlju nee,i ono e zemlju ,,kontaminirati,,.Ne znam ,meni se tako
ini,pitam da bih doaao do odgovora.
31. okt 2009.#85
Ako si zabrinut za pH kupi ph metar. I ja sam istoga mialjenja ko NoTrippin, do nasljednje sezone, to e se izpralo ...
10. jan 2010.#86
Znaci 75% stajskog i 25% zivinskog djubriva(izmeta) Moze neka kolicina (tj koliko se stavlja po metru kvadratnom) i posto sam zakasnio da u jesen nadjubrim ,koliko treba da odstoi ovo djubrivo u zemlji pre sadjenja proklijale semenke?
I jos jedno pitanje ,moze li se biljka zastiti dok je mala staklenom flasom bez dna koja se zarije u zemlju tako da biljka bude u sredini ,to rade stari sa ruzama itd...
11. jan 2010.#87
Onako od oka: jednu-dvije lopate na rupu od 50x50cm. Trebao bi ostaviti bar mjesec dana da provrije u zemlji. Ina
e nije baa preporu
ljivo stajsko gnjojivo jer mu neznaa sastav i mo~e ti ozbiljno spaliti biljku pa bi ti predlo~io da u rupu rae stavia X litara kupovne zemlje (ovisi o veli
ini rupe i tipu zemlje) i mo~da malo tog stajskog gnjojiva.
Mo~ea biljke zaatititi staklenkama ali to ti baa i nema smisla: ako ih posadia u 5om mjesecu jer mraza viae nema, a i nesmije se baa zariti do kraja staklenka jer bi uguaio biljku tako da staklenka ne atiti ni od pu~eva.
11. jan 2010.#88
]Onako od oka: jednu-dvije lopate na rupu od 50x50cm. Trebao bi ostaviti bar mjesec dana da provrije u zemlji. Ina
e nije baa preporu
ljivo stajsko gnjojivo jer mu neznaa sastav i mo~e ti ozbiljno spaliti biljku pa bi ti predlo~io da u rupu rae stavia X litara kupovne zemlje (ovisi o veli
ini rupe i tipu zemlje) i mo~da malo tog stajskog gnjojiva.
Mo~ea biljke zaatititi staklenkama ali to ti baa i nema smisla: ako ih posadia u 5om mjesecu jer mraza viae nema, a i nesmije se baa zariti do kraja staklenka jer bi uguaio biljku tako da staklenka ne atiti ni od pu~eva.
16. jan 2010.#89
Sorry nisam od po
etka pratio post, al' jel ti to mislia sad napolje zasaditi? Jedino ako si negdje je temp 20, ato se ti
e ubriva, ako si u stanju, najbolje ti je koristia ~ivotinjsko i to ne previae (ljudi - gledajte da ato manje ne-organskog - tj. vjeatakog ubriva koristite. bez obzira radi li se o indoor ili outdoor-u.... !!!)
`to se ti
e flaae, mislim da to ne bi ferceralo... jer ne bi se biljka mogla airiti u stranu !!!! ato je najvaanije (nikome ne treba atrljkasta 2m biljka sa par cvjetova na sebi...)
Opet ka~em, ne znam, gdje si, ali joa uvijek je dan krai, ato e odmah izazvati kod biljke cvjetanje, stoga to sa flaaom ne znam...
P.S. Samo da joa jednom napomenem, da nisam od po
etka pro
itao temu, ali ovo je odgovoro samo na ovaj zadnji post, mo~da lik ~ivi negdje gdje je dobra temp. s obzira da je ovo dio za outdoor :)
16. jan 2010.#90
moje skromno mialjenje odustani od bacanja sjemenke u rupu i stajskog gnjojiva, stavi je u teglicu sa velikim rupama onu najjeftiniju, kad planira za outdoor iskopaj rupu i polo~i teglicu u nju i stavi zemlje uokolo , uokolo kasnije mo~ea nerazrjeeno tekue gnjojivo prolit..... zemlja e puferirat, a za biljku se netrebaa brinut....nee se spr~it
16. jan 2010.#91
:signs054:
u kom si to filmu video??
pojasni malo nista te ne razumem
16. jan 2010.#93
de reci nam joa samo ... iz iskustva... koju koli
inu nerazrijeenog gnojiva treba prolit...litru,2,3,10...sve nas zanima
16. jan 2010.#94
you moron :/ , trollash sve , uzmea i prospea , i ne izigravaj litru dvije sarkazmom, samo plaaite ljude spr~it e te biljku, pospe se okolo biljke ako ho
ea od plantele par
epova na pola litre vode , to bi pobilo biljke u teglicama.... shu shu :crash:
16. jan 2010.#95
nemoj da me nazivaa moronom jer ja tebe nisam vrijeao.... mada svaki tvoj novi post vriati od tereta gluposti obu
ene u "Pevalek-Kozlina"
po
evai od seljenja biljke iz "svijetle" u "mra
nu" sobu do pokuaavanja da se sa superangelom nadmudrujea glede emersonovog crvenog pada i apsorpcijskih pikova klorofila
in vitro i in vivo
inteligentan si momak i vidim da si ~eai atreber na nekom, o
ito vrlo kvalitetnom studiju biologije
pa svaku priliku koju imaa koristia da to poka~ea i poato-poto prometnea se u znanstvenog novaka u experimentalnoj sekciji vutra.org...samo ato atrebanje biologije bez razumijevanja i iskustvo u uzgoju vutre nemaju puno zajedni
ko
a sad u da te citiram
"mo~ea nerazrjeeno tekue gnjojivo prolit..... zemlja e puferirat, a za biljku se netrebaa brinut....nee se spr~it"
pa par postova kasnije
"pospe se okolo biljke ako ho
ea od plantele par
epova na pola litre vode , to bi pobilo biljke u teglicama.... shu shu"
??????????????????????????????''
to tvoje shu shu i bla bla u pola i na kraju svake re
enice dovoljno govori tko si...jedan veliki bla bla
a iskustva s vutrom imaa kolko papa sa harlemskim kurvama
a o mom trolanju govori moj broj postova jer tu sam ipak malo du~e od tebe... a ti odi pa vidi i molim te da , onako, sa tvog znanstvenog aspekta, argumentirano pobijea bilo ato da sam ikad postao
tvoje pametne ideje ljudi pobijaju od dana kad si se logirao...a to je par mjeseci
peace
18. feb 2010.#96
A gdje cu da nadem te proizvode glicin,propilin ,huminska kiselina,vitamine??
18. feb 2010.#98
ti se sastavci nalaze u gotovo svim gnjojivima ili ???
18. feb 2010.#99
Pa nevjerujem baa u svim,mo~da u kvalitetnijim tipa hesi koji ima puno komponenti i sastojaka na bacanje,za svaku fazu grova,izgleda malo komplicirano ali kad skontaa ide ok.
Treba
itati ata piae na gnjojivima.
Uglavnom,i jeftinije i lakae nabavljive komponente su ok,ima puno grovova koji su uspjeani zahvaljuju
i planteli npr.
Najbitnije da startaa s dobrom zemljom,a hrana doe na red polako,nekim biljkama nije ni previae potrebna hrana.
25. feb 2010.#100
Iman ideju i cini mi se da sam to prije sto godina vidio na vutri ali nemogu nac nikako , a to je sljedece : Kako bi sacuvao biljki vlagu mogu li na dubinu nekih pola metra mozda vise stavit neku posudu siroku (tacNU) da kupi vodu ?
Odgovaranje na teme dolazi uskoro.
sep 2006.
1 / 101
sep 2006.
5964d