LEGACY
Mjesto za Sadnju
346 odgovora44,649 pregleda
14. mar 2005.#1
Mogli biste malo pisati o problematici pronalaženja mjesta za sadnju, kako pronaæi savršeno mjesto, koliko mora biti osvjetljeno i slièno...!? To je vjerovatno najteži dio... ::super
14. mar 2005.#2
Upravo sam vidjela da veæ postoji nešto na ovu temu, ali u svakom sluèaju nije loše raspraviti o tome malo opširnije!!! ~)
1. feb 2006.#3
Mesto za sadnju je najteze pronaci pa je ovo i najteze pitanje.Moras sakriti biljku od raznih glodara kao sto su komsije,panduri,slucajni prolaznici.
1. feb 2006.#4
eh...da.. dobro mesto...tesko al sa malo truda...Najbolje bi bilo da nadjes neku sumu-sumicu i u toj sumi neki proplanek-chistinu gde biljka nesmetano moze da prima sunchevu svetlost!!! Sa ovakvim mestom resen je problem radoznalih pogleda-tu naravno ne mislim da biljku sadis u nekom parku gde su chesti prolaznici!!!Vazno je jos i zemljiste koje na ovakvim mestima sadrzi dosta humusa ali dodatno djubrenj ne skodi ako se ne pretera.Takodje je bitna-VODA znachi ako ne mislis da nosis vodu za zalivanje od kuce onda da postoji neki izvor u blizini.Ostaje problem stetochina ali se i on moze resiti tako sto ces biljku chesto obilaziti i na vreme reagovati!Najtezi period kod vanjskog gajenja je dok je biljka mala jer je tad najosetljivija sto znachi da je u tom periodu treba chesce obilaziti chak vise puta dnevno,naravno pazeci da to neko ne primeti!!!! Pa ukratko toliko.
1. feb 2006.#6
Dobro je da ti biljke budu sakrivene, ali pazi da ne bude previše senke. Neki minimum za direktno Sunce ti je 5 sati na dan. Ako hoæeš da ih sakriješ možeš i da ih vezuješ, tako da se stabljika pruža pri tlu. Možeš i da ih režeš da napraviš žbunove, ali pazi da ne orežeš previše, da ostane nešto da biljka raste. Ja sam pre sklon vezivanju. Možeš i da ih zasadiš u neke posude (ili vrlo jake vreæe) i da ih okaèiš u krošnje drveta - ljudi ne oèekuju da æe tako nešto biti gore. Obrati pažnju i na zemljište. Najveæi broj sorti ne voli mnogo peska u zemlji. Istovremeno, izbegavaj i to striktno ilovasto zemljište jer æe ti se zadržavati previše vode. Najbolja su duboka, crna i rastresita zemljišta. Nije loša ni crvenica (kao u vinogorjima), ali je pogodnija za indike, manje za sative.
2. feb 2006.#7
Chuo sam od nekih zemljoradnika da, u vocnjacima gde su sadnice mlade i izlozene opasnosti da ih zechevi,srne ili druge divlje zivotinje upropaste ,na nekoliko mesta postave ljudsku kosu chiji miris odbija prilaz stetochinama.Mozda ovo moze da posluzi i za nase ciljeve ukoliko je tachno!Svi cemo da se sisamo...hehe
18. jun 2006.#8
Pa bre ljudi, nije tako lako da se nadje mesto ...
evo ja ove godine, imam biljku od nekih 20-30ak centimetara, u chashi, zelena , sada se razvija najvishe, znahci bukvalno biljka raste svakog dana, i mi trazhili mesto, i biljku drugaru nadje deda i baci nam je :cry: :cry: :cry: !
18. jun 2006.#9
Mesto treba da nadjes prvo.A onda sve ostalo.Da ste nasli mesto na vreme ne bi vam deda doskocio. :)
30. avg 2006.#10
da ne otvaram novi topic jer pitanje ima veze sa mjestom za sadnju...
kako se ispituje pH vrijednost zemlje lakmus papirom? uzmem komad zemlje i stavim na papir?
30. avg 2006.#11
dosta dobro mjesto je polje kukuruza.samo moraš da ju posadiš ranije i malo prièekaš da kukuruz poraste.kad naraste oko pola metra onda ga ljudi više ni ne kopaju ni ne špricaju.samo išèupaš par komada i to je to.ja sam ove godine probao i mogu reæi da sam se oduševio :D :D
30. avg 2006.#12
Polje kukuruza je odlicno mesto.Zemlja je vec pripremljena,ociscena,vrlo cesto i nadjubrena tako da moze super da posluzi.Testirano sljaka.Samo Moras ocerupati koji kurkuruz okolo da bi obezbedio dovoljno svetlosti.I gledaj da je uberes pre nego se bere kukuruz.Zabijes je u brazdu i milina.Jedino sto moze da se desi da je gazda njive neki fanatik(kao sto je moj pokojni deda bio) pa da udje u Avgustu i cupa korov i iznosi napolje ne bi li njiva bila perfektno cista.
@malibobi: Pogledaj u ununtrasnjem uzgajanju ima dosta pisano o Ph vrednosti zemlje i o proveri iste.
5. sep 2006.#13
e Deda Deda bash si krme... :lol: jesi li pitao dedu kako on zna sta je to....
jbg jeste van topica ali jbg moram da kazem ,stoji mi na vrh jezika i dodje mi da ispljunem to a ruzno mi da pljujem po monitoru...
Naime,Tito je seljacima zabranio da gaje inustrijsku konoplju 1963 godine..inace sve podne prostirke i prostirke za krevete su bili od kudelje (konoplje)
e zato Dekazna sta ste sadili hehhehehe ne sme se to druze moj Tito je to zabranio hehhehhhehheh :lol:
8. sep 2006.#14
Ma da brate, bakute i dekute znaju sve o tome...
Recimo, moja bakuta je skroz opushten lik i ona mi chak najvishe i odrzhava biljku...e sad,ona ne zna za shta meni sluzhi to :D Prvo je mislila da ja to koristim za pravljenje odece a onda da ja to prodajem nekom drugom da bi on pravio odecu...a sada me svaki dan pita: "A je li sine, mene zhivo zanima zashta ti to koristish,Boga ti?Ajde de mi reci iskreno,jel imash ti sine para nekih od toga?" A ja kao: "Ma baba,ja to neshto experimentishem,zezam se malo s tim!Ne brini se mila bakice,ne koristim ja to kao drogu,Bozhe sachuvaj!" XEXEXEXEXEXE :rofl:
Uglavnom,poshto mi je baba poreklom iz Bosne,oni su tamo u to vreme gajili chitava polja Indijske konoplje i od toga pravili odecu za sebe...super stvar,zar ne? :D
Objasnila je moja bakica meni chitav postupak dobijanja tkanine tako da ako mi nekad zafali odece,nema da brinem....
:rofl:
10. sep 2006.#15
Pošto danas nedjelja,koja je namjenjena kuliranju i opuštanju,a još je i lijepo sunèana,odluèih se ja na traženje mjestašca za svoju bebicu nagodinu! :lol:
I prva stvar..skroz me zjebe..izvjesni èovjek,nazovimo ga derpe,uzeo u koncesiju komad zemlje koji je fino bio u korovu i sad æe tamo nešto kao raditi,ali nitko ne zna što i kada... :x
Budala to fino i ogradio..a ja ostao zbunjen kao tele!
Ipak,ima iza tog komadiæ šikare odmah do šume i tamo jedan jarak koji se fino prostire u dužinu,pa se nebi trebao toliko brinuti zbog viška vode(barem to :) ).
Sajt je okrenut fino prema jugu i stvarno sunca ima cijeli dan..neznam koliko je to opet dobro,ali nemože valjda štetiti!
Problematika ostaje što je stvarno zapušteno i ima korova na izvoz..pogotovo kupine one divlje sto su joj grane deblje od panja...trebao bi to veæ sada lagano iskrèiti(jedan manji prostor 60x60cm),iskopati rupu i fino staviti ðubriva unutra da odstoji preko zime,a u proljece fino zaštijati i pripremiti za sadnju... 8) 8) 8)
Mjesto je dobro jer mogu bez problema vidjet muriju ako mi se negdje skrivaju...nekako mi se èini da su prelijeni stajati i sjediti pa ako doðu autom nema beda :o .Lagano prièekam,izdaleka snimim situaciju i zajefrknem ih ko veliki :D :D :D
Treba veæ sad planirati ljudi moji...imati par opcija u vidiku..meni je sjebano imam samo tu pošto je dosta toga urbano pa ljudi mogu primjetiti 'èudne stvari'!hehe
I naravno ujutro rano,rano obilaziti! :wink:
10. sep 2006.#16
pozdravljam sto si sada krenuo u potragu za sajtom jer je ovo pravo vreme za to...
ako hoces da me poslusas nemoj traziti sajt,u smislu da dodjes na gotovo..
nadji siblje bar 1,5m u vis i nemoj krciti put do sajta...ako zelis profi sajt zavezi u kesu kamen i baci na sred sajta ili na neku poziciju koja ti se svidja,zatim nesto ostro u ruke i dopuzi kroz shiblje do tog kamena u kesi i pocni oko njega da seces korov i ostale gluposti...
sajt nemoj nikada da ti je okrenut sever-jug jer usled visine shiblja od 1,5-2m u vis doci ce do gubitka sunca u toku dana...znaci sajt prema istoku-zapadu i nikada u pravilnom geometrijskom obliku nemoj da krchis siblje ali neka vuce na duz prema istoku-zapadu...
u oktobru izriljaj( sto dublje ),ako mozes izmeri PH i koliko zemljiste ima i koje minerale...u skladu sa tim zemljiste u oktobru i nadjubri i naravno pocni PH da svodis na 6,3-6,7 ....nikada ispod 6 ni iznad 7...mada i to zavisi sta gajis jer svako seme trazi posebno ali optimalno ti je 6,5
kako ti biljka bude rasla ti okolne grane siblja krati na 1,2-1,5m u visinu...tako da biljka nece imati potrebe da raste previse u vis za suncem..
10. sep 2006.#17
Drago mi je što odobravaš namjeru..možda i bude nešto od mene!
To sam i ja razmišljao..trebat ce dobro sakriti,odnosno ne napraviti put do tamo! :)
Kupit æu neke alatke koje su mi stvarno nužne(da ništa ne nosam od kuæe jer bi se mogli malo zapitati susjedi kuda ja idem svako malo sa motikom! :wink: ) i ostaviti ih tamo u nekoj vreæi velikoj(za smeæe ona crna) da ne bi pohrðalo to sve skupa..
Nisam siguran još kako sa vodom?Trebalo bi uzeti flaše od cole pa natoèiti i ostaviti tamo..praktiènije bi bilo jelda? :?
Da izgleda kao da se vozam uokolo,a ne da uzgajam!
Biti æe jeben zadatak jer stvarno je šipražje zaraslo da nemožes ruku provuæ...volim izazove 8) 8) 8)
Pripremit æu sve,a nagodinu vidjeti što taj èoban smjera pa æemo onda polako! :D
10. sep 2006.#18
pa ne razmisljas lose...dobra ti je taktika :wink: ali....
nemoj da nosis alat na sajt danju vec nocu...otavi ga tamo a sutra dodji i obavi to sto si naumio
i nemoj ga ostavljati tamo pogotovo ne u nekakvoj kesi jer bi nekoga moglo zainteresovati sta je u njoj a uz to plasticna kesa daje odsjaj sunca pa mozda nekome mogla da zapadne ta svetlost za oko...
kao sto ti rekoh nemoj alat ostavljati na sajtu sem alo ne mislis malo da ga ukopas na samom sajtu i da ga prekrijes nekakvim granjem...
voda? i dobro je i nije dobro sto u blizini nemas jezero,reku ili nekakvo izvoriste vode...
Dobro je...jer ce malo ko pomisliti da je neko lud da vuce vodu stotinama metara ili kilometar-dva da bi zalivao biljke..i policija retko trazi van podrucja koje nema u blizini vodu...tako da bi nasli moj sajt moraju da vode pse mnooooooooggggoooooo daleko a zamisli koliko je prostranstvo koje nije pored vode :wink:
Nije dobro...zato sto ces morati da donosis vodu,ali olaksavajuce je ako imas kola ili mozda ima neki drugar u koga imas poverenja...ja sam to resio tako sto kupim bure od 50L i ukopam ga u zemlju onda ga napunim vodom,zatvorim i granje na njega..kad mi treba voda tu je :idea: ...bice ti potrebno da ga za sezonu napunis samo 2-3 puta ali uvek kada sa kolima krenes na sajt ponesi bar 5L vode....
ova kolicina vode ce ti uz prirodne padavine biti dovoljna za 10-15 biljki...
Pokusaj da u pronalazenju sajta kao i u samom gajenju sto vise izbacis ono AKO ili MOZDA...budi SIGURAN u ono sto radis i odradi ga najbolje sto mozes
10. sep 2006.#19
15 komada..ufff..to je prejako još za mene... :wink:
2-3 uvrh glave!
A i domeka æu stavit 2 na balkon pa laganini...
Strogo sam odluèio (naravno i zbog cijene) uzeti od paradise seeds-Magic Bud (5 zemskih špica)...èini mi se praktiènijim za poèetnika,a i odgovara sto je indica pa je malo niži za balkon...
Danas popušio zadnju..mislim da æe sada biti pauza do proljeæa što se toga tièe! :D
Vidjet æu kasnije ako se ljudi budu slagali,imam toliko toga za uèit pa naletim tu i tamo na kakvu zanimljivu informaciju (mikrobiologija,ishrana bilja,pedologija itd.)..da otvorim neku temu pa raspišem! :wink:
Dobro si mi rekao da ne pišem ako nisam u praksi isprobao jer ipak je to bit ovoga foruma,ali toliko toga ima što mislim da bi pomoglo ljudima pa ono....ako ništa drugo moglo bi se primjeniti u nekoj modificiranoj verziji! :watch_plant:
Ovo je moj 50 post...stvarno previše meljem gluposti! :tjaos:
10. sep 2006.#20
nisam ti rekao da sadis 15 biljki,nego sam ti dao poredjenje koliko ti vode treba ako za 10-15 biljki treba 50x2 litara
nacices ti mesto za sebe na ovom forumu...samo opusteno :wink:
11. sep 2006.#21
Našao sam nakon duge muke...ipak je malo uvuèenije u šumicu nego što sam to planirao,ali je fino èistina i ima optimalno sunca..ne previše(možda æe èak i falit) jer su mi se bagremi nadvili,a dosta su visoki pa ne mogu posjeæi grane koje smetaju(ni poštucati..),a da netko ne primjeti :x
Barem su malo rjeði ako niš drugo..
Sa strane sa koje dopire sunce nemože nitko ništa vidjeti,nema fuckin šanse...mora iskrèit pola šume da bi uhvatio barem djelomièan pogled na sajt! :wink:
Sa nasuprotne strane sa koje ja dolazim postoji jedan puteljak..dobro je utaban,ali vidi se da ljudi nisu veæ dosta tuda prolazili (ipak se radi o šumi)...
Pozicija je ajmo reæi nekih 20ak m zraène udaljenosti od te staze...
Dobro je što je zaraslo sve da te bog oslobodi pa ne bi trebalo biti toliko uoèljivo ni sa te strane... :wink: :wink:
Svaki put kada æu iæi do tamo iz pravca stazice moram izabrati drugi pristup...imam ih na izbor nekih 4-5 i trebam pripaziti kamo stajem!!!Ne gaziti nikakvo zelenilo i paziti na suhe grane da ih što manje polomim..da ne ostavim vidljivijeg traga!
8)
Veæ sam iskrèio travu i maknuo gornji sloj mahovinaste tvari u kojoj je korjenski sistem trave i okolnih drva,iskopao rupicu i uzeo uzorak za pH!Rezultati æe biti za par dana!Tlo nije karbonatno odnosno preko 8 jer sam isprobao veæ sa HCl razrjeðenom..samo se par kapi stavi i ako se poène pjeniti onda je problem..
Mjere su 70x70,a u dubinu æu 50..ne vidim neke potrebe za dubljim jer na kraju krajeva treba to i iskopati.. :cool_smoking:
Onda æu poèeti sa gnojidbom u par navrata...najviše æu staviti humusa kupovnog da poravna pH!
:lol: :lol: :lol:
Neznalice ako imaš još koji savjet dodati,slobodno to napravi! :D
11. sep 2006.#22
pa imao bi prvo oko prilaza sjtu...nemoj da mu prilazis sa puta,probaj da napravis mali prilaz sa strane te sumice jer je mnogo teze primetiti trag u sumi nego u travi...jos nesto pokusaj da ne ides do sajta istom stazom jer ma koliko pazio ostaju tragovi
prilaz probaj da napravis kako sam ti gore naveo
to sto ti mislis da su ljudi zaboravili taj putic mozda i nije tacno ..pripazi malo,u stvari idi tim puticem dokle god mozes da vidis zbog cega on postoji i cemu koristi...ako vidis caure od lovackih pusaka ostavi taj sajt i trazi drugi.....lovci su 5 x gori fanatici od nas
sa koje strane(strane sveta) su ti ti bagrmovi ili sta si vec naveo da ti zaklanja sunce?
11. sep 2006.#23
Nema tamo lovaca...zivim tu kako sam se rodio...ljudi se koriste da bi presjekli put do ceste,samo izgleda da su im zabranili jer je tu bila vojarna(koju netko èuva!),ali nije u funkciji veæ dugi niz godina,a nikad ophodnje oko nje nije bilo,1000% siguran..to je sad sve više manje urbanizirano!
I to æe u doglednih 10godina sve poravnat... :cry:
Bagremovi su nekih 6-7m od mjesta,ali nemaju niske grane tipa krošnje veæ su formirani samo u vrhu,a kažem da ih idem rezati ne dolazi u obzir...
vidjet æu kao se obraèunati sa njima..mislio sadit onako u šišljari kako si rekao,ali je preriskantno jer su blizu klinci i igraju se..nije da bi me vidjeli,ali nezgodno je raditi skroz potiho! :? :?
A ovaj koji sam odabrao je i mnogo èišæi što se tièe raslinja..nema ni kopriva ni korova pa je lakše kopati! :)
12. sep 2006.#24
Nadjite mjesto koje je suncano i do kojega se moze stici neprimjetno.Napravite ogradu (medju) od kamena i na medi posadite kupinu ili nesto bodljikavo sto ce cuvati vrt od napasnika (dvonoznih )i kakvo bilje koje ce sakriti vas vrt..U medji napravite prolaz kojega ce te zatvarati tako da neko ni slucajno nemoze uci.Vrt sredite i iznutra tako sto cete ga napunit kvalitetne zemlje a u zemlju umontirajte par vecih plasticnih boca ili biduna koji namjestite tako da ga lako mozete zamjeniti u slucaju suse i napravite male slivove od najlona i kamena koi ce puniti boce u slucaju kise.Jednom dobro pripljemljen site moze sluziti godinama dok ga ne otkriju.Na prilaznima putevima obavezno postavite slamcice ili krenu od najlona da vidite jeli ko dolazio na vas site.kad biljke malo narastu pokrijte zemlju oko njih bijelim kamenim plocama koje ce cuvati vlagu i reflektirati svijetlost.Dobro je uz site imati i kakvu biljku sto rastjeruje kukce a najbolje je koristit ljepljive ploce na koje ce se ljepiti kukci ali pazite s njima jer su zute i jako uocljive.Takav site je vidljiv samo iz zraka.takodje postavite bijele ploce sa strane koje ce reflektirati sunce.Ja sam imao takav site od par kvadratnih metara i imao sam dovoljno za svoje potrebe.Al napravio sam najvecu gresku jer sam pokazao site sad vec bivsoj curi a ona sestri sestra momku....i ode moja vutra.Sve mi pocupali dvonozni nametnici a i site je postao neupotrebljiv:(
12. sep 2006.#25
pa sada nisam siguran da te razumem na kojem ces mestu saditi,pominjes jos jedno...
u svakom slucaju drzi se istok-zapad,visine siblja 1,5m i svega ostalog o cemu smo razgovarali...
ako sve to budes uradio o cemu je bilo govora moci ces da sadis tu do 3 godine a onda ce ono siblje da poraste mnogo visoko tako da ce ti saj biti neupotrebljiv...
primeni sve ono iz proslih postova i nemoj da se brines...jos nesto ako su ti deca u blizini nemoj pored nekakve vocke da sadis u kupinama ili cemu vec...narod u muci kakva je na balkanu dovija se na razne nacine da dodje do novca tako da nije iskljuceno branje navedenog...
Iskljuci sto vise mogucnosti da bude sajt otkriven,nije lako napraviti dobar i profi sajt ali nije ni neizvodjivo...
28. sep 2006.#26
Vratio se upravo iz šume..kopao i iskopao rupu..izriljao kak se kaže! 8)
Umoran sam ko pas i skoro se jedva vratio kad je mrak krenuo padati... :? Ono jebeno šiblje i piè.. mat..!Samo se nadam da æe mi se koliko tolko nagodinu nešto i vratiti!!! :o :o :o
Neznalice..uradio sam sljedeæe---Dimenzije su 70x70 i u prvu ruku sam uspio iskopati do 30-35cm dubine(mislim do nekih 50 ako æu imati snage); povadio sam nešto korijenja,nisam baš bio temeljit....
Idem sljedeæi tjedan ponovo sa nekih 20L humusa za cvijeæe i ðubrivom da poravnam pH malkice prije zime,a u proljeæe isto ide gnojidba... :D
Samo mi reci koliko bi mogao biljèica staviti na takvu površinu..?? 3-4? Nije mi uopæe problem to sve skupa malo proširiti,ima mjesta (a i Volje!)! 8)
Ljudi dragi..tek dok krenete kopati rupu u šumskoj zemlji i naletite na korijenje debelo poput palca vidjet æete da li imate toliko Ljubavi prema Biljci ili æete odustati u startu... 8) 8) 8)
Makar sam se namuèio mogu reæi da stvarno osjeæam nekakvu toplinu oko srca...sam pogled na mjesto gdje æe ako Bog da nagodinu rasti biljèice mami smješak na lice...zaista,kažem Vam! :wink:
Nego..ja razvezao...neznalice..prepuštam ti rijeè i sorry ako te gnjavim..kad imaš vremena odgovori... :wink: :wink: :wink:
28. sep 2006.#27
hahahaha a lepo je kada covek radi ono sto voli :wink: ...ja volim prirodu u prolece i jesen...tada umem dnevno da prepesacim i po 5-6km
e pazi sta bi ti ja predlozio...
ja ne bi stavljao humus sada, vec bi uzeo isto ono djubrivo koje ljudi koriste recimo za psenicu ...psenica se sadi sada a to djubrivo joj pomaze da prezivi zimu...e tako i ti uradi (ako imas mogucnosti)
sledece ne moras sada da riljas (ili kako to vi zovete) do 50cm...(bilo bi bolje ako to sada uradis ali) kazem mozda i ne moras sada jer te na prolece opet ceka riljanje
e sada koliko bi mogao da stavis na 0,7 x 0,7m..hmmm ako mene pitas celu 1 biljku :D
kada pravis "sajt" racunaj na 1 x 1m po biljci...jer ako je sativa (a ja ih volim) onda imas problem sa prostorom ako je manje od 1x1 po biljci jer zaklanjaju sunce jedna drugoj...ali ako je indica i napravis zbunice od njih mozda bi mogao nekako da naguras 3 na 1,5 x 1,5m
super sto si isekao korenje...ono je stetocina u gajenju jer pojede sve sto ti namenis biljci
i ne gnjavis me,ako mogu da pomognem tu sam
3. okt 2006.#28
Danas je bio zadnji posjet sajtu prije proljeæa.. 8)
Samo što sam se danas jebaèki nakopao...ono od prošlog tjedna je ništa naspram ovoga! :lol:
Spojio sam 4 one vreæe od smeæa da mogu na njih nabacat zemlju...iskopao rupu do nekih 40cm..dalje stvarno nisam mogao.. :cry: isjekao korijenje isto koliko sam uspio,dobar dio... :D
Tko god je prije kopao ili gledao kako se kopa,može zakljuèiti da zemlja (pogotovo ona koja se nikada nije obraðivala),kada se iskopa..usitni..poprimi mnogo veæi volumen..tako da je problem svu zemlju vratiti natrag u rupu..hehe.. :D
Zato sam onu zemlju pri dnu koja je daleko siromašnija hranjivima fino iskopao i bacio u jarak... :wink:
Nisam mogao tražiti to gnojivo za pšenicu pa sam ubacio 20ak L humusa i 10ak L ðubriva stajskog(koje je malo odradilo..)!!! :D :D :D
Pred kraj sam bacio,ali malo polyfeeda jer æe sutra kiša pa da otopi..
Ipak æu staviti 2 indike, a ako im neæe bit dosta mjesta nek se lagano jeb.. :twisted:
Naravno da æe trebati i na proljeæe ponovno štijati,ali æe zasigurno biti lakše.....samo se nadam...neki su likovi danas mjerili da æe izgleda potezat ogradu blizu sajta... :x :x :x
Èuo sam ih kad su prièali..èak bi i odgovaralo jer nitko praktièki nebi mogao tuda prolaziti,a ja bi prek ograde ujutro skakao...hahahahaaaaaa :wink:
Moram èekati njihov sljedeæi potez..valjda æe mi izaæi na ruku..molim se!!! :wink:
Rupu sam zatabao,prekrio travom,bacio dvije divlje kupine prek toga,zameo svaki trag da je netko tu boravio (tipa,gazio travu ili vadio korijenje)! 8)
A sad æemo vidjeti...
Yyyyyyhaaaaaaa :djavo_tuki: :banana_jahach: :not_nice:
:talas:
11. okt 2006.#29
Pa ne znam koliko je pametno i kakva je situacija sa tom ogradom..koliko je blizu sajt..ne znam ja licno ne bi tu sadio
Ako imas biciklu idi malo vozikaj se...vidi iz radoznalosti gde puteljci i putici zavrsavaju,gde je zaraslo...
12. okt 2006.#30
Bogami i ja cu se sad pripremiti nasao sam super mjesto gdje ljudska noga nije krocila 50 godina.Najbliza kuca je 5-6 kilometara o suncu da ne pricam jedini problem je voda.Tamo je zivi kamen "bjeli" i malo polje 5 x 2 metra taman za moje potrebe mjesto je na litici i nema sanse da ko dodje.Planiram par dana provesti tamo okopati,napraviti sliv naime iznad polja napravit cu malu cisternicu i naplov za skupljanje vode ima vec prirodno samo treba jedan dio "betonirati" a to nije problem...ima ljepilo za keramicke plocice koje je lako prenjeti i na licu mjesta zamijesati..ako uspijem naci par onih keramickih za vodu bit ce jos bolje u svakom slucaju posadit cu Afgan kojemu voda nije problem ,relativno mali i brzo gotov ..nema ljepse stvati nego lijepa biljka outdoor ove indoor su krzljavice prema ovima samo ko ce cekati proljece :(
12. okt 2006.#31
Evo ti moje misljenje ako ti nesto znaci....
Veruj mi da ja nikada nisam siguran kada nadjem dobar sajt da li neko zna za njega.Ovo se namece kao jedno realno i normalno pitanje : "zar sam ja prvi koji je krocio na ovaj komad planete?" i uvek je odgovor koji dam sam sebi da 99% nisam.
Pa sad voda na 5-6 km malo je mnogo...a ako planiras da betoniras izvodis kanale stavljas plocice,onda po meni bolje zaboravi trud oko biljki.
Pominjes beli kamen,prvo sto bi ja uradi proverio bi da li je to kamenje krecnjak,ako jeste imaces VELIKE pobleme sa PH zemljistem.
Jos nesto ako sve sto si planirao da radis budes radio u prolece zaboravi na "sajt" jer ces mnogobrojnim dolascima i odlascima napraviti putic do sajta i unistiti sve oko njega tako da ce "sajt" biti na izvolte.
12. okt 2006.#32
Evo vam par savjeta :)
Zivotni vijek nase biljke u outdooru je oko 5-6 mjeseci. (4. - 9.). Najriskantnije doba je sazrijevanje cvjetova tj tih 1.5 - 2 mjeseca jer cvijet i miris mogu zainteresirati prolaznike. Dok biljka raste, ona je vrlo neprimjetna i tesko se prepoznaje vec i sa vise od 10 metara.
Jedna od vecih gresaka je aranzirano sadjenje, tj. sadjenje sa nekim pravilnim izgledom. Npr. 5 x 5m u kojem su biljke jednako udaljenje. I da ne zna sto je, vecinu ljudi ce zanimati sto je to posadjeno i prvo ce im pasti na pamet Cannabis. Jer svojim pravilnim oblikom "odskace" od okoline koja je uglavnom zapustena.
Probajte saditi u nepravilnim oblicima. Rastrkajte biljke. Po mogucnosti blizu drveca ili nekog grmlja slicne visine. Ja volim saditi Indice (uglavnom "indoor" vrste u "outdooru") jer su grmaste i niske pa se lagano "uklope" u okolis.
Otprilike 4. mjeseca dok biljka raste (vegetira) najvecu joj opasnost predstavljaju zivotinje. Dokle god place ne privlaci paznju (lijepo okopan, obrezano okolnje granje, uredno i pravilno formiran zasad...) ljudi ga nece primjetiti. Koliko ste vi puta hodali sumom ili se vozili u autu i gledali u "zelenilo"? Tesko je prepoznati drvo a kamoli grm (osim ako nije ogromna Sativa u polju maka) :) Ako vec odete "bogu iza nogu", zasto se ogranicite na neki pravilni oblik? Pokraj svakog drveta posadite jednu. Razbacajte ih. Bar zemlje ima :)
Po meni je najbolji place izmedju nekih malih sela (40ak obitelji) koje nemaju previse mlade populacije. Starci ionako nece previse obracati paznju. Opasni su ribolovci/lovci/mladi. Sto dalje od bilokakve obradjene zemlje. Ako je trava (ona zelena :) ) niska/pokosena/jednolika (ista sorta) - to je pasnjak. Ako je zemlja preorana - to je njiva. Ako je put utaban - to je lovacki put. Trazite zapustene terene kojima se moze doci jedino pjesice. I onda nemojte bas "na kraju puta" napraviti place. Svejedno skrenite malo u sumu i vidite. Najbolje je ici tamo gdje ni sami nebi otisli ;)
Ako lijepo aranzirate svoj vrt, onda se moze dogoditi da netko primjeti more zelenila i ode vidjeti. Shvati o cemu se radi, pozove policiju ili sam pokosi. Nemojte zaboraviti da ste uglavnom na tudjoj zemlji i ako vlasnik slucajno naleti i vidi nesto uredno, sigurno ce otici vidjeti sto je to.
Ako imate 10ak biljki i netko ih nade i pozove policiju, policija nece raditi nikakve zasjede jer im se ne isplati. Oni koji rade plantaze od 200-400 biljki.. oni su im zanimljivi. Ionako se nadam da medju nama nema komercijalnih growera.
Nemojte se opterecivati toliko vodom. Ako je susa, onda je dovoljno 1-2 puta mjesecno zaliti biljku sa 5-10L vode. Ne znam koliko vas poznaje sumu, ali ujutro je uglavnom rosa i vlaga, cak i ljeti. To daje dovoljno tekucine biljkama. Ako je na vasem placeu sve zeleno, nece biti problema sa vodom. U pocetku rasta ima dosta kisa jer je proljece. Sredinom 6. i do kraja 7. je jedino manjak vode (bar u hrv) i tu bi eventualno trebalo malo zaliti. 8, 9 i 10 mjesec obiluju padalinama. Zemlja je mozda suha i vani je mozda vruce, ali vec na 2 metra dubine je dovoljno vlazna. Ako i nije, ona ce spustiti korjene dok ne dode do vlage. Bitnije je gnojenje od stalnog zalijevanja.
Toliko za sad, idem spaliti i spavati ;)
Zapamtite:
Nemojte previse lijepo obradjivati zemlju osim ako nije vasa i sigurni ste 100% da nitko nece proci tuda. Lijepo i obradivano privlaci paznju ;) Probajte pratiti okolis gdje je place. Sto bolje "uklopite" biljke, to ce biti neprepoznatljivije. Naravno, sto vise ih sklonite od direktnog pogleda sa vise od 5m jer kad ce cvjetati, onda bi mogle biti trn u oku (posto na ovim prostorima u divljini nema takve biljke, biti ce "neobicno"). I svakako izbjegavajte prevelike neprirodne cistine. To lovci krce zbog zivotinja ;) I obicno prate takve cistine iz onih malih kucica :)
Kasnije cu napisati i malo o sigurnosti dok radite berbu.
13. okt 2006.#33
U dosta stvari se slazemo oko izgleda "sajta" ali ...
Sa ovim se definitivno ne slazem i preporucio bi da se trazi sajt kako sam vec opisao i dodao bi da su mesta pored Autoputa veoma dobri zato sto malo mesta ima za stajanje i velika je brzina...ja licno imam jedan pored jednog autoputa...na samo 30 metra od njega
Ni sa ovim se ne mogu sloziti,prvo zato sto su policajci a pogotovo njihovi pretpostavljeni obicni ljudi.Oni nisu operisani od osecanja zavisti i zelje da ih neko pohvali za svoj rad.
Ako primetite otiske cizmi koje su vecinom prepoznatljive zbog otisaka koji su dubokih sara i sigurno nece biti samo jedan otisak cizme.U svakom slucaju ako primetite ovakve otiske ZABORAVITE SAJT ili ZABORAVITE PAR GODINA ZIVOTA ...sve u svemu vi treba da odlucite
13. okt 2006.#34
Ja sam prošle godine bacijo jedno 56-70 semenki sve razlièite sorte na AC BG-Zg Srem pre same granice uz parking :D :D :D
neki me glup predoseèaj pranoje uhvatijo i bacijo pred granicom sve-zanima sta je izbilo...
Kad smo veè kod AC :wink:
Nego, zalio mi se jedan èlan foruma,kako su mu na sam kraj maznuli biljke-okaèene su njegove na forumu
:cry: èesta pojava-najèešèa na samom kraju
ko
prolaznici,prijatelji,šumar,....?????????? :?:
13. okt 2006.#35
Gdje drug Era prode sretna ce se zemlja zvat...
Ps :Ne bacajte sjeme kraj cesta pa ovi misle da je landrace :) ko ova...
13. okt 2006.#36
svakako, ako vidite "tudje" tragove na sajtu, nikada se vise ne pojavljujte tamo. ipak ne zelite biti necija "cura" u zatvoru ;)
mislim da se policiji ne isplati raditi zasjede za 10ak biljki. ipak oni moraju placati 24/7 (sto ukljucuje puno prekovremenih) ljude koji sjede i cekaju da netko dode. a to moze trajati dosta dugo. svejedno, opreza nikad dosta.
ima jos jedna stvar oko izbora sajta koja je jako jako jako bitna. posto je na ovim prostorima bio nedavno rat, mnoga podrucja su minirana. pazite na to. trebali su radje saditi marihuanu umjesto mina :D
sto se kradje uroda tice.. pa nemojte odavati da sadite. pogotovo ne lokaciju gdje sadite. a eto, svi smo ljudi.. kad netko pohvali joint nase trave, volimo naglasiti kako smo mi to uzgojili :) to u tim krugovima donosi prestiz u drustvu sto naravno svakome pase. ipak smo od krvi i mesa ;) sto je opasno jer su ljudi po prirodi ljubomorni i ako to saznaju oni koji vam nisu prijatelji... mogli bi vas cak i tuziti. sto ljudi, sto cudi.
kad razmislim, imas pravo. ako se dode sa "druge strane" onda je dosta sigurno. to je uglavnom drzavno vlasnistvo (mislim na sume) i privatni posjedi. ali muci me nesto... moj kolega je sumar i oni redovito krce drvece i zelenilo blizu (uz) autoceste zbog opasnosti od pozara i vece preglednosti. i to sto kazes, ljudi se brzo voze i ako netko slucajno primjeti, velika vjerojatnost je da ce si reci "ma sigurno mi se ucinilo" 8)
25. feb 2007.#37
.............mislim da je najbolji sajt za outdor mjesto gdje ima puno dra
e(kupine)...........jer tu je gusta suma i jako malo ljudi..............normalno da treba biti puno udaljeno od ceste i lokalnih puteljaka..........kako zbog ljudi tako i zbog lovaca prvenstveno........
25. feb 2007.#38
weed..........zaljevas samo kad je zemlja totalno suha.............ako je sredina sezone dvaput tjedno..............
26. feb 2007.#39
Danas sam iso raditi par novih sajtova i cudio se da sta tolko ljudi pije jogurte u sumi.Ustanovljeno je da u doticnom sumarku ima toliko pokazatelja na bivse growove(prazne razrezane case od jogurta,posude za cvjece,motika bez drske ,kanisteri...).Pa se sada vise ne brinem zbog vode(naso potok,hehehe...),nego mi je frka da mi njihove biljke ne oprase moje fine curice.Morat cu da cupam,a nema sanse da da nadjem sve spotove,nece oni ni moje,nadam se.
27. feb 2007.#41
..........ako je neko tu poziciju ve zauzeo....nemoj riskirat bje~i odatle.........zajebat ces se vjeruj mi...........
6. mar 2007.#42
hehe mrzim vanjsko sadenje zato se i bacam na unutarnje.........
ovako;
sadio sam vani dosta puta.........
zivim nadomak sumetine a ne sume...........
koliko god sam trazio mjesto ljudi uvijek kroce tamo......kad tad.........samo je pitanje hoce li vidjeti biljku.......
imao sam sistem, doma posadim biljku i pustim je da naraste 20 cm............
u tom trenutku je presadim u prirodu.......
ali i dok sam je sadio doma bila je vani, u krugu od svog vanjskog mjesta sadenja, na sve prilazne puteve stavio bi najlon ca pecanje ( najtanji ) s tim da ga nebi skroz pricvrstio.....
na visinu od cca. 150cm i kada bi neko prosao tim putem nebi mogao osjetiti da je zakacio najlon .............
tako bi znao kada prilazim dali je neko prije mene prosao tim putem......
imao sam psa......i ako je neko prosao, pas bi odmah isao njegovim tragom, tako bi ja znao dali je isao prema biljci ili ju je nezamjetno zaobisao.......
i masu puta sam sadio i uvijek bi u nekom periodu neko primjetio biljku......
dali za 1 mjesec ili 3 nikako da dodem do kraja :icon_mad:
toliko o mom vanjskom sadenju
3. jun 2007.#43
Nadite samo visoke koprive napravite prostora izmedu kopriva, brijem da se ne4ce prokuzit razlika ak su koprive dovoljne velike...:icon_wink:
samo pazite da vas neko ne vidi jel ce mislit da ste prolupali kad beres koprivu:icon_lol:
3. jun 2007.#45
Znam ali i pece pun *****, a brijem da nebi osto tak hladan da vidim nekog sa smjeskom na licu golih ruku pr
ka po koprivi...
Ipak kopriva i pece pa ljudi bas i ne vole ic blizu koprive, drugo puno teze se primjeti vutra kad je medu koprivama nego kod drugih biljka...
5. nov 2007.#46
Prvo da vas sve pozdravim posto sam nov na forumu...
Za svoje prvo uzgajanje izabrao sam polje kukuruza kao jedinu realnu opciju pa me interesuje sledece:
1)Kad se seje i kad je berba kukuruza?
2)Koliko puta bih nedeljno trebao da licno zalivam biljke u susnim mesecima i ostatku godine?
3)Dali je moguce da kada uzmem seme iz paketa koji kupim kasnije se ispostavi da je to seme neka indoor sorta i neuspe da prezivi napolju (mozda vam je ovo smesno ali bolje da pitam sada nego da se posle za*****)?
4)Dali je 100% sigurno da se kada kukuruz malo ojaca nista vise ne radi na njivi?
5)Koliko traje celokupan uzgoj (od kada posejem biljku pa do berbe)?
6)Koliko se otprilike dobije wutre od jedne biljke?
5. nov 2007.#47
bolje da si pitao na forumu agrosaznanja :-)
googlaj malo o kukuruzu po domaim poljoprivrednim sajtovima
tamo imaa sve informacije vezane za setvu i ~etvu
zavisi kakva ti je zemlja i temperatura,mo~da ima neki kanal blizu ako je tu i kukuruz pa ne bude problema sa vodom
teako da ea nai sjeme u paketu neke indoor sorte,indor se gaji da ne bi bilo sjemenki (sem namjenski)
ciklus vegetacije i cvjetanja napolju isklju
ivo zavisi od maj
ice prirode
tj koliko sati dnevno je svjetlost a koliko mrak
ako budea iaao logikom koliko dobijaa koli
inski
neea dobiti niata
zavoli da gajia,ostalo e ti se samo kazati
i pro
itaj forum,sve odgovore imaa,vjeruj mi
gud lak maj frend,ol d best
13. nov 2007.#48
naso si ja super mjest:) sve okolo sikara a unutra ko stvoreno komad zemlje,jos se to mjesto vdi s mog balkona a okolo nema ljudi,tamo mozda prodje jedan covjek u 6mjeseci,ali je problem sto se objim zmija a posto je to dalmacija ima tu puno poskoka i riovki tako da...dal da idem tamo saditi ili da se maknem pa da odem jos blize svojo kuci
18. dec 2007.#49
Ja sam mislio posaditi biljke vani,ali da ih nestavljam u zemlju nego u tegle... moze li to biti uspjesno i sto mislite o tome?:sun2:
18. dec 2007.#50
Mozes i umjesto sunca stavit HPS vani, samo pazi da ti se ne smoci po kisi jer se moze desit da zarulja pukne..
Sretno!
18. dec 2007.#52
Ne mozes u tegle, jer tegle nemaju rupe na dnu kroz koje bi trebao odlaziti visak vode. Mozes u pitare (saksije) naravno...
18. dec 2007.#53
Pa nekuzim sta ti brijes, u tegli ce ti neko odmah skuzit biljke ak sadis vani, a i biljka ce ti vise narasti ako normalno stavis sam u zemlju...
18. dec 2007.#54
Pa mozda lik zeli da ih moze seliti. Ja ne kuzim sto vama znaci 'tegla'... Meni je to staklena posuda sa poklopcem...
18. dec 2007.#55
Ja osobno znan par ljudi sa Bra
a ata svako lito sade u kante od jupola, imaju ru
ku i uvik mogu nabrzinu prebacit biljke. Ako si mislio na to, da mo~ea i mo~e biti uspjeano ...
19. dec 2007.#56
Ali ja sam mislio iskopat u zemlji kalup za pitare(tegle,saksije) i onda pitare sa ~i~om stavit unutra...:thankyou:
19. dec 2007.#57
odli
na zaatita da krtica ne pojede biljku odozdo
19. dec 2007.#58
Pokusaj biljku posadit naopako da korjen ide van a da grane idu u zemlju...:thumb::thumb:
19. dec 2007.#59
Svirac zasto da kopas rupu kad mozes da posadis u kofu i drzis tako biljke.
Ako ih nosis negde u prirodu samo ih dobro sakrijes, cisto da prolaznici ne vide.
19. dec 2007.#60
Mo~ea i tako, obrati pa~nju na mix zemlje, sve imaa na forumu, potra~i malo ...
Ne znan koliko godina imaa, i iz kojega si mista, znaj samo da masu Bro
ana sadi outdoor liti. :icon_mrgreen: Budea li sadija na svojoj, tuoj zemlji ili u aumi, dr~i o
i otvorene, raspitaj se ko ata di i zaato.
20. dec 2007.#61
Svi Vi koji mislite sadit vani posadite u proljece ili gotove biljke(uzgajane vegetativno, pa ih pustite da odcvjetaju vani tjekom 4-5 mjeseca) ili zasadite vec poraslu biljkicu ali na raznaku oko 100 metara jednu od druge , pa kad cete se ic setat i pogledat kako ide imate jednostavno opravdanje-samo shetam pasa... Ne zezajte se sa sadjenjem previshe biljkica na jednom , mjestu, nije dobro..
30. dec 2007.#62
Kako da ne. Eh, moj spori metabolizam, tek sad vidim ovo (mislim da sam vam dosadio sa kaanjewnjima na neke odgovore, al ata ete, ta pusta rakija mi neda da vidim dobro).
No, ovde vidim zapravo 2 razli
ite teme, tj. po
etak sadnje i kraj sazrevanja.
Za po
etak sadnje je odgovor jednostavan: ako znate vaae lokalne klimatske uslove, znate i po
etak sadnje.
Za po
etak sadnje pogledajte SLO Erine postove ovde, mada bih ja dodao da pojedine indika sorte (naro
ito one koje su striktno vezane za Kush, kao najraaireniju indika liniju) mogu da po
nu da rade i na nekih +12+13C. None temp. su jednako va~ne i tu je prvenstveno najbitinije da nou ne ide ispod +3C za ogromnu veinu sorti, ali generalno gledano, najbitnije je da ne idu u nikakav minus. To kad e vam stoi u najveoj meri zavisi od fotoperioda, ta
nije, od njene sposobnosti da isti prevari (Thnx Torcida/S, ta
no si to rekao). One danske indike (bez ruderalisa) zaista sti~u ranije, kao i kanadske sa ruderalis genetikom. Izbor je po tom pitaju jasan. Malo Googlanja o tomu, please.
19. feb 2008.#63
bok ljudi...
ja ~ivim dosta blizu sela pa se orjentiram na seoske aume i obli~nja brda.
uvjek sadim pored nekog izvora vode(potoka,bara,jezera)da si bar opskrbu vode osiguram jel ih obilno zaljevam,nije mi teako oti
na brdo imam cross motor pa se mogu popest na bilo koji vrh brda.
posadim je blizu grma ili drveta da nisu uo
ljive,a jednom sam posadio u koprive i kak su koprive rasle tak je i ona rasla sve do negdje dva metra onda je prerasla koprive totalno se sklopila s koprivama nebi nikad reko da je to vutra.
a na kraju kad sve zbrojia uz malo trudapuaia dobar djigiridjiks,svake godine praksa radi svoje,joa mi nikad niko nije naaao biljke trudim se dobro ih kamuflirat i to je to...........
23. apr 2008.#64
ja sam posadio preko puta kuce,trava(obicna) je visine 30 do 40 cm..dnevno ce imat minimalno 5 do 6 sati direktnog sunca..zanima oce to utjecat na njen rast.
23. apr 2008.#65
Nebi trebalo, suneve zrake prolaze kroz svaku aupljinu kao i kroz listove, ne brini to e ti rasti ko ludo kao korov e ti rasti. ali ovo preko puta kue to je malo frks ili ne ???
26. apr 2008.#66
ok,nadam se da ce nes izrast...trebalo bi..ma neije bed za mjesto to je sam privremeno dok ne naraste malo pa cu je premjestit na drugo mjesto..nije prometno a i nema bas puno ljudi,tesko se dodje do tamo moras se provuc kroz neki sumarak da dodjes do te livade.
27. apr 2008.#67
ma greska nije lako to pronaci samo ispadni malo na prirode i gotovo je ....sajt je pronadzen...:))
4. maj 2008.#69
imam jednu kolibicu u selo.dali bi moglo da srusim krov pa da imam svetlinu za vutru.mislite li to je ok varijanta.
4. maj 2008.#70
MA NEMOJ DA RUSIS KOLIBU ZBOG VUTRE!Izadji malo uprirodu sto kaze brat makedonac i naci ce mjesto.Pozdrav
4. maj 2008.#71
Zena bi rusila kolibu radi vutre..
Aj dolazi amo da te zhenim.. srusit cemo kucu, zasadit vutru i boli nas uvo.. ^^
10. maj 2008.#72
:sun2::icon_lol::sun2:moje mesto je prilicno blizu do ljude.....dali bi mogla da dobro prikrijem leptice...vec su poceli da ugojavaju.plasim se da ce to zavrsiti HAPPY.....molim za odgovor dali da napravim neku skrivnicu ili da ih ostavim...PA STA BUDE NEKA BUDE..:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
10. maj 2008.#73
:wave:EEEEJ....druze..koliba je stara kao moja baka....vec je to uradzeno.samo reci -te dali bi boglo da ih izvadim na svetlinupa krov ce da leti i to jos danas...samo dali je to pametna ideja ........koliba je stara....u nutra ima zemlju .samo bitam dali moze pokrov da srusum.to su 5 daske okovane.:matrix:
10. maj 2008.#75
ciao ljudi....meni je ovo prvi put da uzgajam vutru s moje 2 frendice....budui da nemamo baa tolko para kolko puaimo vutre....pa ako ima neko iz RH ko je uzgajao i kakvo mu je to sve skupa ispalo....
10. maj 2008.#76
....ima tu puno ljudi iz HR i dosta ih uzgajalo..... Ti baa i neznaa puno o vutri niti iata o uzgoju, jel? Citaj po forumu i dobit ces sasvim dovoljno informacija za pocetak.
6. jun 2008.#77
cime se mjeri HP zemlje? probao sam s lakmusom ali boja ostaje ista nista se ne mjenja , ne vjerujem bas da mi je zemlja drito 5-5,5 . i zanima me da li je pametno prije sto biljke iz caae idu u na sajt, taj sajt pognojit s NPK? ako da koliko? sadio bih na krku di je zemlja (osim vrbnisckog polja) veoma losa pa najmeravam oko svake biljke natrpat dosta humusa ali se brinem oce li to biti dosta. ovo mi je prva biljka tako da pomagajte plizzzz!
6. jun 2008.#78
Najjeftinije ces proci ako kupis one PH metre za akvariume, mnogo su tocniji od Lakmusa, a ako zelis da se obezbedis za duze vreme kupi si digitalan PH metar.
Gnoji tek kada biljka malo naraste, minimu da ima tri sprata listova.
Probaj malo pretrazivati po forumu, ova su pitanja odgovorena vise puta, a i monogo tacnije i opsirnije.
Pozdrav :maryjane:
6. jun 2008.#79
prvo biljku presadi, zakorijeni je, pa je tek pocni dohranjivat....
7. jun 2008.#80
evo uspio sam nekako urediti mali "growroom" ispod kreveta , nakon klijanja ,stavio bih biljcice u pitare da narastu nekih 10 cm pa da ih mogu preseliti na sajt. koliko kuzim za to nije potrebno jako svijetlo , nabavio sam neonku od 8W , bijela svijetlost, pa me zanima oce li to biti dovoljno za osvjetliti 10 malih pitara i da li je udaljenost od svjetla i pitara dobra ( cca 15-ak cm).
http://img339.imageshack.us/img339/1048/dsc00031bg6.jpg
http://img527.imageshack.us/img527/7659/dsc00032mp4.jpg
evo pa pogledajte:watchplant:
7. jun 2008.#81
@Pecko, pricekaj do zavrse 4 kata pa onda gnoji sa stimulatorom za korijen, kod 6 kada mozes lagano pocet gnojit za boju lista, vitamina ali ne pretjerivat ;)
Keep groowing 8)
8. jan 2009.#82
u hercegovini radi velike zege treba zalivati dva puta min po 5 litara biljki sedmicno. prva stvar kod trazenja mjesta je voda. bilo da se spajate na gradski vodovod (otkopate cijev, stavite cesmu, na to sve cesmu s timerom i baterijom i ne trebate dolatzit zalivat., , sto cu ja ove godine ucinit, bilo da ste uz rijeku ( pumpa za vodu, timer, solarni komplet = 500eura) ili bilo da radite bazen ( konstrukcija zeljezna, oblozen limom, u to ubacite visegodisnji nailon)(napravite mu sliv od nailona da se napuni tokom zime i kisa) ako ste u brdu sa prirodnim padom imate kap po kap. sve vec probano i proslo. recimo ja sam imao bazen 8000 litara. to je dovoljno za 50 kom.
sve su ovo sistemi koje kad postavite ne treba dolazit i zalivati, samo dok je biljka jos nejaka malo naprasite protiv skakavaca i ostalih nametnika.
znaci posadite, dodjete dvaput naprasite u startu i opet u desetom na branje stabljika
nisam imao vremena objasnjavati sve u detalj. ukoliko nekog zanima neki sistem malo bolje nek pita odgovorit cu na sve. sve ovo je neisplativo radit na ispod 50 kom a to ne mozete sami, tako da se ovo vodi kao organizirani kriminal, tako da dvaput razmislite dali je bolje sam raditi 10ak ili ovako nesto
8. jan 2009.#83
Krenuo objaanjavat po XYZ put zaato smo protiv komercijale ... obrisao post, jer stvarno viae nemam volje.
Pogreano si do~ivio organizaciju i forum, pro
itaj malo za ata smo i za ata nismo.
10. mar 2009.#84
pozzz za sve rasta likove:))
planiram da pochnbem sa sadnjom i nashao sam lepo mesto za to,samo me interesuje hoce li biljci smetat to sto ce reka teci jedno 5-6 metara od nje???
10. mar 2009.#85
zasto bi smetalo? pa to je idealna pozicija, imas vodu blizu tako da mozes zaljevat bez da nosis sa sobom litre i litre vode od doma il negdje.
10. mar 2009.#86
Pozz ljudi nadam se da pitam na dobrom mjestu...zanima me dali mi je pametnije iskopati rupu,pa stavit vreu (crnu) za smee u tu rupu pa zemlju koju pripremim za biljku....ili da bolje stavljam direktno u rupu tu zemlju za biljku...neznam sto je bolje.
Razmisljao sam ,rekoh poato je to vani...jebiga stavit u vreu pa bit siguran da neato nenagrize korijen,kao crvi ili kakva ateto
ina.... a na vrei izbuait rupe da moze cijedit vodu ?
Mjesto je savraeno...ima 10minuta probijanja kroz ~bunje i to bodljikavo.
Struktura zemlje je viae kao glinena,onako da se rezat ko anicle i izuzetno je lagana za obradu.
Teren je viae brdski onako,kako bi rekao strm.
Sve pogoduje za sadnju,od sunca do ne~eljenih pogleda...imam pripreme za kopanje tih rupa,pa na kraju mjeseca tamo od po
etka 4 stavljam u zemlju biljke...jel mi to prerano ili?
10. mar 2009.#87
hvala puno brate moj:))
ne znam...gledam ovo sto pishu pa se plasim da joj ne bude previshe vode i da ne overi!!!:S
12. mar 2009.#88
Ma nije tesko naci mjesto za sadnju.. Mozes u neki vinograd, sumicu, i tako negde na skrivenom. Samo da ima sunca i to je odlicno. Za vodu doneses jednu posudu s vodom i stavis da kaplje kap na kap cijeli dan i noc.. I nece presusit.. :D
12. mar 2009.#89
pored reke! pa to ti je brate pravo rasta.......:) ako je5-6metara od reke,tu je i vlaznost bolja i manje treba da zalivas....sve najbolje to je pravo mesto.....:lock:
12. mar 2009.#90
Pozdrav ljudi!
Puno sam citao o vanjskom uzgoju,informirao se gdje sam stigao;ali nikako nisam siguran u jednu stvar..
Naime jedan ce mi sajt biti na cca 450m nadmorske visine,gdje su noci prilicno hladne.Usred ljeta dok se danju temp. penju i na 35,noci su mrzle na 10-15,pa i manje,ovisi o prilikama.Negdje sam procitao da, ukoliko se konstantno ponavljaju temp. manje od 15 biljka ima male sanse da uspije.
Sorta je durban poison,ne bih htjeo da ga upropastim.
Molim savjet!!!
zonoM-e koliko sam razumio ti si u brdima i uspio ti je poison prosle god.?!
HVALA unaprijed..
12. mar 2009.#91
Durban je sativastiji al mislim da nema problema sa 10-15 stupnjeva,sranja po
inju kad padne ispod 3,4 stupnja tako da po meni to igra
13. mar 2009.#92
`ta mislite dali je pametno odradit outdoor na istom plejsu
ko proale godine (proale godine sve ok proaloa)
13. mar 2009.#93
geronimo, mislim da je Ok. Neki likovi ne menjaju mesto po desetak godina... Mada, najveci problem je bezbednost, ako je neko sumnjao proshle godine, ove ce biti skoro 100% siguran...
Always look behind your back!
poz
14. mar 2009.#94
ljudi dajte da se nadoatukam na spiku o hydrogelu,malo sam se informirao ,stvarno prekorisna stvar za otudoor.
nego di se to moze nabavit (osim pelena) jer nisam siguran da je to baa isti hydrogel ko ato se koristi za zemljiata!?
Ako slu
ajno neuspijem na
i to za uzet u poljoprivrednima trgovinama,svakako u pokuaat pokidat par paketa pelena :)))
Dajte javite,ako netko naleti na to za uzet... :P
16. mar 2009.#95
hvala brate rasta:))
samo,sjebao sam se....danas sam posadio sve menke sto sam imao i sjeba me vreme....poche neka kishe a javljaju i sneg...
nista...moram nabavit josh menki i pokushat ponovo za svaki slucaj:))
16. mar 2009.#96
stavi plastiku ili neku slamu ili neki pokrov preko biljki ...a ako jos nisu nikle onda nebi trebo imat frke
17. mar 2009.#97
Blesss you pajdoman......nemas frke....bacio sam i ja moje seme,taj sneg padne mozda samo na jedan dan....nece biti vise visokih mrazeva,tako da tvoje seme nije baceno...samo ih obidzi kroz par dana ako su izbile da ih malo sastitis...da i obavezno pepeo oko biljaka narocito dok su male....puzevi su najveci rastamani:sun2:
17. mar 2009.#98
ne razumem te brate rasta....jel treba da bacim pepeo oko biljki i da ih krastim il sta vec???
p.s
pao mi je kamen sa srca posle tvog odgovra:)))
17. mar 2009.#99
brate rasta....vratio si mi osmeh na licu!!!:))
samo mi pojasni malo ovo....jel treba da ako iznikne sta da bacim pepeo oko stabla i da pokrastim stablo???
tako sam te ja skontao...:))
21. mar 2009.#100
Palo mi na pamet kako provjeriti dali vam je sajt siguran ...
Sada u 3 mj . odete do svog sajta i na mjestu na kojem planirate sadit okacite na najblize drvo 50 kn I OSIGURATE DA GA NE ODNESE VIJETAR ... ako kada se vratite u 5mj. 50 kn jos uvjek stoji tamo gdje ste ih i okacili ...najvjerovatnije je sajt siguran :D
Odgovaranje na teme dolazi uskoro.
mar 2005.
1 / 101
mar 2005.
6214d