LEGACY
Mediteranski outdoor
194 odgovora21,406 pregleda
10. maj 2012.#1
Pozdrav i poatovanje,
ovo mi je prvi post i prva tema,
itam forum ve neko vrijeme, a sad je vrijeme da neato i pitam. Ve neko vrijeme se informiravam i prikupljam opremu za svoj prvi grow, koji ~elim odradit ato kvalitetnije mogue, a ovom temom ~elja mi je na jednom mjestu prikupiti sve informacije relevantne za outdoor uzgoj u mediteranskoj klimi, na Jadranu, u Dalmaciji, Primorju itd. Mislim da forum zaslu~uje jednu takvu temu jer vidio sam da se ve viae dalmatinaca javljalo po raznim temama sa raznim korisnim savjetima korisnim za to podru
je. Ipak se radi o podru
ju koje se znatno razlikuje od ostatka balkana, ato po koli
ini padalina, broju sun
anih sati, biljkama koje tu rastu itd.
O klimi: Mediterranean climate - Wikipedia, the free encyclopedia
Eto prije svega, zanima me od ljudi koji imaju ili iskustva ili pravu informaciju, da preporu
e neke vrste koje posebno dobro uspijevaju u ovom podru
ju. Znam da sve mo~e uspijeti na puno sunca ali sigurno postoje neki strainovi koji potje
u iz naae klime koji se preporu
uju za uzgoj, da ne ka~em autohtoni. Npr. na femaleseeds su mi rekli da su vrste koje oni imaju (Easy Sativa, Purple Maroc, Maroc i Purple Power) napravljene za sjeverne klime, ali da bi dobro uspjele i u mediteranskoj klimi (naravno:), al da su vrste Outdoor Grapefruit i Outdoor C99 prikladnije za vrue klime.
Eto toliko ja znam, ako i vi znate neku sortu samo navedite.
+Poato je naaa klima ljeti vrlo vrua i ima vrlo malo padalina (ili ih nema) primjetio sam da postoje razne tehnike zadr~avanje vode i da rijetko tko u biti prporu
uje sadnju dirkeno u zemlju, iz viae razloga, jer je zemlja vrlo siromaana hranjivim tvarima (ako se radi o otoku, kamenjaru) i jer vrlo vrzo upije tekuinu i biljka se ne stigne napojiti. Ako vam se da, navedite koju tehniku koristite ili ste
uli da netko drugi koristi.
10. maj 2012.#2
Pozz .. prvo pohvala na topicku bilo je i vrime da se negdi kompilira viae informacija za meditransku klimu :) ..pa evo da podilin i ja par informacija i ideja ata san pokupija okolo..
Zemlja: bilo bi idealno kad bi se iskopala rupa na sajtu i u nju ubacila terramagma cca 5-10 litara za pocetak idealno ! u protivnom bi trebalo radit neki soil mix i komplicirat do jaja da bi se doslo do neke optimalne zemlje .. a naravno mo~e se i sa onim ata se nae na sajtu ali upitne je kvalitete i posli mo~e bit problema !..
Isto tako u zemlju se mo~e dodat perlit radi zadr~avanja vlage !.. A na dno zemlje cca 30-40 cm se mogu stavit hydroton kuglice koje ce cuvat vlagu i vodu tako da biljka mo~e lakse podnit ljetnu ~egu i du~e izdr~at bez vode !.. mogu se stavit i na povrainu da cuvaju vlagu i sprijecavaju pr~enje/ isuaivanje zemlje direktnim suncem !..Sadnja u pitarima je ogranicena osim ako nije neki veliki pitar iako je to ateta jer ata viae zemlje to veca biljka i veci urod !..
Po~eljno je da bude lst ili topirana tako da nebude visoka i toliko vidljiva !.. Zalivanje se lako mo~e napravit na kapanje sa plasticnim bocama od 10L ...
Isto tako moraa bit spreman na borbe sa atetocinama ... zamke i klopke za pu~eve (ili kupia neke plave mrvice koje jedu pu~evi i crkavaju u nekom krugu cca 1m oko biljki) i uvjek spreman domaci buha
(evo taman je procvita) za ostalu gamad !!... Evo ja ga baa napravia jer me muaice napadaju i sumljam na crvene paukove ali ih joa nevidim !..
Eh da isto tako biljka bi tribala bit dobro uklopljena tj zakamuflirana jer udbaai cak i sa helihopterom znaju liti biti u potrazi !
Edit .. Sadnja je preporucena sada u 5 mjesecu kad zavrai branje aparoga ! a i zmije se pocnu budit !
10. maj 2012.#3
:signs046:
Samo naprijed, ideja nije loaa. Ako tema za~ivi, mo~da se joa netko od outdooraca odlui napraviti neato slino za ostala pondeblja :thumb:
10. maj 2012.#4
na mapi odredi zonu http://maps.google.com/?q=http://en.seedfinder.eu/stuff/climate/seedfinder-climate-zones.kmz
pa unesi naziv klimatske zone ili geogrfsku airinu i du~inu SeedFinder climate specification :: Outdoor Areas :: Overview
10. maj 2012.#5
Ja sam na jugu (na jednom otoku) i nisam dosad nikakve tehnike radio. Zalijem po potrebi i nisam dosad imao nekakvih problema... Sve prirodno.
10. maj 2012.#6
Copy/paste odgovora iz teme: "Zemljiate/outdoor" od kolege "Odin_of_Asgard"
"Evo kako se to radi u Dalmaciji i na otocima..
kao prvo, izbjegavajte aume i aumarke jer imate malo sunca, a auma je prohodna i svatko mo~e aetati po aumi...najbolje je saditi na stranama obraslima makijom okrenutima na jug...makija raste gusto i dosta je neprohodna a usto raste dosta nisko (2-2,5m)...poato makija raste na kamenitom prostoru, uvijek ete pronai neki dio bez raslinja (proplanak) na kojem raste samo trava, jer nema dovoljno zemlje za makiju...ato se dublje zabijete u makiju i ato vam bude te~e doi do takvog mjesta, tim bolje,manja je mogu
nost da e vam netko drugi otkriti sajt...
kao prvo, odredite si povrainu na kojoj ~elite saditi, po
upate travu sa te povaine (ako je ima, jer mo~e biti i stjena,ako je ravna)...kao ato rekoh, makija raste u kamenjaru, dakle svuda oko vas mora biti kamena...skupite ato vee kamenje i sa njim ogradite prostor za saenje airine u visini 30 cm( nemora to biti neki suhozid, va~no je uzdignuti rubove na tu visinu)...kupite onaj najlon na metre (neznam to
no kako se zove, sive boje, airina 4 m i du~ine po ~elji), dakle prostor za saenje morate prilagoditi tom najlonu,tj. nesmije biti airi od 3,5 m...polo~ite najlon po povraini za uzgajanje, tako da rubovi idu do ili preko visine zida koji ste napravili od kamena..u biti dobijete jedan veeeeeliki pitar (saxiju)...probuaite nekoliko rupa za odvod viaka vode, ali ne previae, treba dopustiti zemlji da se natopi, prije nego viaak ode...manje ete morat zalivati, samim time manje puta ii na sajt, manje komrpomitirati isti...
sljedei korak je zemlja za saenje....ona je svuda oko vas...pod makijom se stvara savraen humus za vaae biljke...zna
i, uzmete vreu, zabijete se u grmlje, skinete povrainski sloj (friako otpalo liae) i ispod njega se poka~e, crn kao ugljen, fini humus sa kojim e vaae biljke biti zadovoljne do kraja svoga ~ivotnog vjeka, iako ja volim zagnojit 45 dana prije berbe.....dakle, punite vreu, istesete, punite, istesete, dok ne napunite prostor do vrha, dobri zalijete, nadopunite opet, jer kad zalijete,zemlja se slegne...i sajt je spreman za biljke..."
Vrlo dobri savjeti, pogotovo ovaj za humus ispod makije - to u definitvno isprobat.
Glede ovog prvog savjeta za izradu velike gredice okru~ene kamenjem, moja jedina primjedba je ato mi se
ini je ta metoda namjenjena za uzgoj veeg broja stabljiki u jednoj velikoj "posudi", korjenje bi se moglo ispreplest ako su preblizu, a ako su pak na veem razmaku onda imamo dosta neiskoriatene zemlje meu njima. I
injenica da je zemlja u kojoj rastu iznad postojee zemlje okru~ena kamenjem koje se ljeti mo~e u~arit i time pospjeait brzinu hlapljenja vode iz zemlje. Bolje bi bilo da je sve ukopano, ali ako uvjeti na terenu ne dopuataju, dobra je i ova metoda sigurno.
10. maj 2012.#7
@fritjof: To sa "suhozidom" sam proale godine radio, i mogu ti rei da zbilja pali ;)
10. maj 2012.#8
satori bi bio odli
an za mediteransku klimu.
otporan je na temperature, ne treba mu skoro niata gnojiva, samo malo pred kraj cvjetanja i daje velike prinose uz puno sunca... stvar je samo ato ga treba
esto zalijevati jer voli narasti podosta velik...
30. avg 2014.#12
Critical jack i jack herer ja sadio na otoku doprinos po stablu 400 do 500 grama i jel mi misli ko odgovoritkako dozirat kokoaji Gnjoj
30. avg 2014.#13
Da postavis pitanje gdje mu je mijesto, mozda bi netko i odgovorio.
Ima na forumu vec hrpa o pticjem gnojivu, upisi gore desno u trzailicu "kokoaji" , "pti
ji", "gnojiva", "organska gnojiva" i slicno. Ili pitaj u takvim podforumima.
1
2
3
4
5
ili ovdje procitaj komentare od "mi
urina"
https://vutra.org/topic/11835-rumble-in-the-jungle-pineapple-chunk-acapulco-gold-sour-diesel-white-widow/page-19
a kokosji gnoj doziraj isto kako i jezevi vode ljubav.....oprezno ! vrlo oprezno
10. mar 2015.#14
di u dalmaciji ima terra magma pritrazija san sve ove centre oko splita i vecinu ovih poljo trgovina pa nigdi uzea san neku livu ph 6,5 valjda ce to bit dobro
10. mar 2015.#16
bauhaus i pevec u zgbu imaju sigurno. neznam tamo.
ak nema toga nadji neku drugu. compo sana, florabella, potgrondH. ili naruci od nasih sponzora. stigne brzo
11. mar 2015.#18
A koja naturahum...ima ih vise !? Ako je univerzal..ok
nije Bog zna sta ali moze proci
12. mar 2015.#20
moze jedno pitanje
da li mogu posadit malo ranije npr kraj 3 mjeseca radi se o dalmaciji odma tik do mora sunce se svakim danom sve vise pocelo pojavljivat a radi se o ak 48 automatima a ima i neke domaje koju planiram ubost u zapusteni kanal za odvod kise s brda tu je konstantna vlaga tako da nebi trebalo previse zalivat a i nije mi bitno kakva ce bit ta domaja ni koliko ce dat za automate san nabavia vec skoro sve zemlju plantelu list cvijet ph testere perlit pitare sajt di ce bit zasticeni od bure a sunce cjeli dan :sun2: vidit cu jos kako ce se vrime ponasat mislia sam samo jednog automatica posadit za svaki slucaj ako mu bude jos hladno pa ako bude sve uredu jos 3-4 odma staviti ,koji od ovih vrsta bolje podnose zimu
znaci royal bluematic ,ak48,idiesel
hvala na razumjevanju :vutra:
12. mar 2015.#21
zemlja je florahum blumerde ispod pise terra universal valjda je univerzalna :)
12. mar 2015.#22
im prosje
na temperatura vani bude izmeu 15 i 20 stupnjeva mo~ea ih saditi. ako mislia tako rano, najbolje da ih prvo posadia u posude od 1L i proklijaa kod kue na toplome jer vani mo~da bude prehladno za to.
12. mar 2015.#23
pa to sam i mislia domaja je proklijala vec u boxu a ove jos cekam da dodu proklijale su u vati bas sam ih danas prebacio u case od jogurta sad cekam da se rasire listovi malo pa ce ic na sajt
samo neznam kako ce se vrijeme ponasat jer u zadnja 2 tjedna su se promjenila 4 godisnja doba ahah
12. mar 2015.#24
pazi na grad koji ce sigurno past par puta do kraja 5mj,mozes ih pokrit sa staklenkama i zastitit od dodatnih bestijica.
12. mar 2015.#25
suhozid je zakon ,gledaju
i modrne tehnologije ispada da su naai stari koristili airpruning stotinama i tisuama godina :) u dalmaciji se mo~e sadit skoro sve osim ovih dugocvijetaju
ih sativa samo treba bje~at od ljudi i borova gdje je bor niata ne uspjeva
12. mar 2015.#27
bor pogotovo "alepski"ispuata smolu i otrove koji nedaju drugima biljkama da rastu ..meni nikad niata nije uspjelo kraj borova ,mo~da bi moglo sa
istom zemljom i puno obila~enja i metenja iglica :)
po meni najbolje je izgradit suhozid na dnu stavit drva da upijaju vlagu iznad malo slame za wick i na vrhu zemlja a po velikom suncu nije loae pri vrhu stavit malo plo
a od kamena ili stiropora za termi
ku izolaciju ,ovu sezonu u provat sa gelom
12. mar 2015.#28
pa izmjerite PH zemlje ispod bora pa bude vam bilo jasnije zaato ne raste niat.
12. mar 2015.#29
pH zemlje ispod crnogori
nog drvea je oko 4, u tome ne raste niata osim crnogorice i borovnica...
12. mar 2015.#30
ta shema sa suhozidom mi je ekstra to cu sigurno probat a imam i perlit za vlagu
12. mar 2015.#31
nema borova u blizini sve su grmovi i nisko raslinje :D a sta se tice zemlje mislia sam napunit terra magmu ili neku preporucenu zemlju u crne vrece za sadnju i probit ih s dosta rupica na dno bi stavio kamenje i mozda piljevinu i u zemlju bi dodao perlit i to bi trebalo funkcionirat imam ph metre i gnjojivo neko eko a i plantella list i cvijet tako da se nadam dobrom growu :)samo nemogu nac nigdje terra magmu a ni ove ostale koje se ovde spominju pa cu morat narucit il se nadat uspjehu s nekim:poop:iz poljocentra
13. mar 2015.#32
Veli mi frend da ima Terramagma u Bauhausu u Splitu 100% (ako ti je blizu). On je uzimao proali tjedan i veli na desetke paleta krcatih TM-om.
13. mar 2015.#33
stvarno? pa blizu mi je bauhaus al bia san ima 2 tj i nisan je nasa ako ima odma sutra napadan
13. mar 2015.#34
napravit u ovih dana jedan suhozidni grow bad sa podzemnim navodnjavajanjem sli
nim ovome :
dCgciRQAXEw
ja sam cijevi-tankove malo izmjenio da stane viae vode i da korjen mo~e u
i preko sloja zraka tako se dodatno aerizira i nebi trebao istrunut (ko onaj kratky u trci) ,ako to uspijem spojit sa nadoljevanjem vode iz ovog izuma :moglo bi se odradit prakti
ki bez noaenja vode :)
nXy32Dr4Z4A
13. mar 2015.#35
za ovo treba imat dobar dobar box di niko nikad nece imat mogucnosti doci
13. mar 2015.#36
@funky weed
Imaa agro prodavaonicu koja dr~i Klassman (vrhunska zemlja) tamo pored F1 odmah na kri~anju.
I jeftinija je zemlja od TM i Composane koje
esto budu loaije kvalitete zbog predugog le~anja na otvorenom.
13. mar 2015.#37
a nasa san u bauhausu danas terru magmu i u one jematve u solinu sva gnjojiva od plantelle :)
13. mar 2015.#39
po
eli su visokoumni radovi na noaenju drvlja i kamenja :) posjetio sam neka stara mjesta, neke puteve zatvorio neke otvorio i prikupio lijepo kockasto kamenje za suhozid fala bogu ga ima :),
nabavio sam viaejezi
ne znakove opasnosti za poskoke da tjeraju aeta
e :) joa da je nabavit lova
ku kameru koja slika na pokret i aalje sliku uljeza po danu i po no:)i ima ih u hrvatistanu al su skupe ko sam vrag, joa treba iskopat rupu za postavit navodnjavanje sagradit suhozid i posadit .provat u jednu jack herrer(ako nebude predugo cvjetala) i jednu ak 48 svaka u svojima zidinama
na par zabitih mjesta u brdima i planinama mislim napravit male "genetske bazene" gdje bi viae vrsta raslo na malo mjesta uz pomo novih znanja i tehnologija a najuspjeanije bi se mno~ile nadam se i prilagodile da rastu bez ljudskog uplitanja , to je nastavak posla koji sam po
eo prije 7-8 godina
ak sam i ovdje pisao o tome(sa starim accountom) al nisam uspjeano dovraio jer nisam imao niata poput gela da pomogne prve generacije dok se ne priviknu na suau a taman je tu godinu bila ona velika suaa kad je cijeli osmi bio preko 40 bez kapi kiae ko da bog nije htio da se nakote ako ne uspije ni ovu sezonu
ekat emo novi el ninho kad bude kiailo cijelo lijeto,uz to na ljeto i jesen mislim organizirat ekspediciju potrage za landraceima malo sam prou
io gdje se sve prije sadila konoplja koja se kod nas sadila baa za konope i za hvatat muhe a postoji i pri
a o "malim konopljama za medicinu i opijanje" koja ide preko 600 godina u povijest bilo bi dobro na
i te gene i sa
uvat ih a ako ne naem niata posadit u ili odnjet koju ~enku na "uska grla" u prirodi gdje vjetar mo~e donjet pelud , ako bude dobrovoljaca za tra~it ili joa bolje ako neko zna gdje ih ima neka se javi
14. mar 2015.#40
auuu brate
ega si se ti navario, ode ti u strain hunterse, di ea nai gene od 600 godina stare medicinke na naaim podru
ijima, pa nismo mi maroko.
na koji na
in bi ih naaao, haha, ajd razmisli.
14. mar 2015.#41
svaka cast ako ikad budes u dalmaciji svrati na https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpf1/v/t34.0-12/11037282_335260626684689_6164656265891760121_n.jpg?oh=7238ee4fc3039ba8f7cd8be0fdbc141f&oe=550623FF&__gda__=1426498176_ab9e348fc8a2f49bf0f05bdc7d6c175b
16. mar 2015.#42
sumnjam da joa postoji neko mjesto u HR gdje raste "divlja" konoplja, sama od sebe...
17. mar 2015.#44
pozdrav ljudi znate li mozda gdje u dalmaciji kupiti dzepni mikroskop i koliko kosta
17. mar 2015.#45
nije u dalmaciji ali lagano narucis postom ;) http://www.headshop-hr.com/shop/ostalo/mikroskop-60100x-led/
1. apr 2015.#46
http://www.ebay.com/itm/160X-200X-Zoom-LENS-LED-Lighted-Pocket-Microscope-Magnifier-Loupe-2-Colors-/201197120033?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item2ed8486a21
3. apr 2015.#48
Split, poviae vonog trga u smjeru Grgura ,I-grow ,ima i online solidni ne skupi i mo~e se naru
iti u njih sta treba pouzdani ,legalni !!,
10. apr 2015.#49
Namjera mi je posadit 4-5 stabiljki na ovu poziciju ... e sad me zanima sta vi mislite o ovome i hoce li bit problem zbog vrste zemljista i kamenjara koji okruzuje sve!? Zemljiste nije obradjivano jako dugo vremenani namjera mi je iskopat rupe ,okopat sve okolo i popunit s zemljom mijesanom.
11753 11754 11755 11756
10. apr 2015.#50
samo iskopaj dobre rupe, napuni ih sa bar 20 litara provjerene zemlje i nemaa brige.
10. apr 2015.#51
Hmm.. maknuo bi ali mi ne dopusta da uredim post.. ne kuzim zs ..
10. apr 2015.#52
Hvala sta ste uredili! Da. Tako cu i napravit .. za koji dan mi stizu sjemenke s RQS ...ww i 3 northern automatike pa cu i dnevnik otvorit.. hvala na komentaru ohrabrenja da ce ici s ovom lokacijom .. ako znas di su dodji da pobacas malo korisnih savjeta ;)
10. apr 2015.#53
Znam ja di su otprilike, a odaje te naaa divna planina iz pozadine :D Mo~da da maknea tu sliku bi bilo pametno.
10. apr 2015.#54
A nemrem jebem mu daj nek neko to sredi nek obrise sve te fotke,kome da se obratim?
10. apr 2015.#56
Maknio power. Ja prebacio sa tog servisa koji koristis kod nas na vutru. Brines se za obzor a ne brines se gdje uploadas slike? Ajde molim te akicni u ovu temu pa tako odradi kako treba ;)
https://www.vutra.org/threads/va%C5%BEno-postavljanje-fotografija-u-dnevnik-uzgoja.13492/
10. apr 2015.#57
@UnknownG ful su ti sitne ove fotke, jedva se vidi
9. nov 2015.#59
Usporedimo Dalmaciju sa Marokon i Avganistanon,padaline su liti iste joa ata su god njih temperature joa vee pa na kraju uspije.mo~da triba sadit njihove sorte.prije 2 godine na svoje san o
i vidia travu na vrhu brda u kamenjaru u vla
ici bez kapi zalivanja, imala je 20 grama i posaena u 3. misecu,al ja
u travu nisam puaia nego ata je ta bila.
9. nov 2015.#60
Pozdrav s otoka! Ja prije par dana skinuò regularni afghani i mogu reci da je iznenađujuce dobro izgurao, jako malo buđi.. poceo je cvjetat tek pocetkom devetog dok su druge bile vec u punom pogonu. Da sam ostavio ostale da cekaju s njim nebi nista ubrao, sve bi propalo..Sve u svemu mislim da je kod nas u zavrsnoj fazi(deveti deseti mj.) ipak malo vise vlage nego sto je potrebno, bez obzira koj sortu sadis uvijek ce bit buđi..
10. jan 2016.#62
Molim za 2 savjeta..
Imam sli
an sajt kao kolega unknownG... kao njegov kamenjar okupan suncem veinu dana...
Na mom se sajtu prije par desetljeauzgajala lavanda, danas se ne uzgaja niata, ima sunca preko 10 sati dneveno, ima i jedna mala gustirna koja je puna vode.
1. pitanje, dali je bolje
a) saditi u zemlju direkt, iskopati rupu i donjesti novu zemlju i napuniti rupu ili
b) saditi u vreama koje su napunjene zemljom.
U slu
aju b) dali je bolje te vree takoer ukopati u zemlju.. ini mi se da bi kad sunce udre u vreu korjenu moglo biti jako vrue. Saditi u kesu mi se
ini u
inkovito jer e voda te~e iscuriti, a i zemlja se nee mijeaati s manje kavitetnom
2. pitanje.
Postoji li neki kupovni sistem navodnjavanja koji bi se mogao spojiti na postojeu gustirnu, dakle sa pumpom na solarno napajanje i po mogunosti da se mo~e s daljine (SMSom) pokrenuti pumpanje vode odnosno zaljevanje.
10. jan 2016.#63
1. u zemlju
2. Moguce ali skupo. Ploca, kontorler, trafo, pumpa, timer ili onaj sustav za elektronsko navodnjavanje(el.ventil i timer)...i jos ti treba crijevo.
10. jan 2016.#64
Hvala Stipe,
zelim samo iznijeti jedno svoje iskustvo sa sortama za mediteranski outdoor grow... prosla godina je kao ato znate bila extremno suana , kako u Dalmaciji tako i aire... ja sam se malo bio zanjeo sa biranjem sorti pa sam tako prednost bio davo sortama koje imaju najei prinos, najviae thc-a i sl. Tako sam bio naru
iio White Widow, Amnezia Haze, NOrthen Light i Skunk#1,, moram priznat da su iz mog iskustva samo Skunk#1 i WW odolijevaale suaama... one bi mogle izdr~ati po 3 dana bez vode, dok bi ove druge nakon 3 dana nezalijavanje se skroz osuaile...
Poato e ova sezona vjerojatno biti joa extremnija, moj je savjet: pametno birajte sorte, jer nee sve izdr~ati jednako dobro.
14. jan 2016.#65
Moby dick od dinafema moja preporuka za vruca ljeta.. Sorta je dosta lagana za uzgojit a i dosta otporna na napasnike..uf a o urodu da ne govorim
17. jan 2016.#66
Meni se bas to i desilo.. Na kraju svega ostavio u kantama od 40L pri cemu je sve uvenulo zbog susa..
Stoga direkt u zemlju i miran si ;)
18. jan 2016.#67
Koliko se ra
una da su prosje
ne potrebe biljke po sezoni?
150 litara? 200 l ?
Koliko su prosje
ne odnosno minimalne potrebe biljke po danu ?
Moja je procjena da bi oko 5 l svaki drugi dan trebalo biti dosta i po najveoj ~egi.. `ta vi mislite?
Naravno uz uvjet da sva voda zavrai u korjenu bilje a ne da se izlije sa strane
18. jan 2016.#68
Aj ti malo joa
itaj. Ako voda zavrai u korijenu bez da se izlije onda fakti
ki potapaa korijen i dok sunce pr~i dobijea kuhano korijenje i osuaenu biljku. Nije ti to mo
varna biljka, druga stvar da pri
amo o lopo
ima :D.
19. jan 2016.#69
@No Joke
alo de
ko, ako sam se ja krivo izrazio onda evo ispravka, zna
i samo sam mislio da se voda ulije tako da sva voda ode u korjen a ne da se prilije po povraini i zalije povrainski sloj zemlje...
A ako ti mislia da voda mora zavrait bilo gdje drugdje nego u korjenu biljke, onda ti puno
itaj..
Koliko litara ide po biljci po sezoni?
19. jan 2016.#70
a sta ako padne kisa,kako izmeriti koliko litara je popila:confused::confused::cool:
19. jan 2016.#71
Tu gdje ja ~ivim, a vjerojatno i veina growera iz ove teme specifi
nog naslova Mediteranski outdoor proalu sezonu nije pala niti jedna litra, a vjerojatno e tako biti i ove godine. Tako da ne ra
unam na vodu iz neba, ve samo na onu koju sam moram uliti u biljku..
19. jan 2016.#72
Kod mene je padala morao sam skidati prije kraja zbog plijesni:fuck::grob:
19. jan 2016.#73
uzmi papir i hemisku. i kad krenes od samog starta sa semenkom upisuj koliko vode sipas... i na kraj saznamo mi a i ti ;) al nemoj zaboravit upisat i strain biljke
19. jan 2016.#74
Korijen uzme koliko je njemu dovoljno, ostatak mora odtei, bitno je da je drena~a dobra. Ako mislia na obilno zaljevanje to je zaljevanje dok voda ne procuri kroz rupe i bez obzira na vruine i temperaturu svakoj biljci je dovoljno jedno takvo zaljevanje tjedno. Varira ti od sorte do sorte, neke mogu pre~ivjeti i najvee suae, preko mjesec dana bez kapi vode dok neke baa vole vodu. A @kinkla tvoje pitanje koliko litara po sezoni nema smisla jer netko sadi u 4-tom mjesecu dok opet netko u 6-mjesecu, pa je velika razlika, jer i jedni i drugi beru na jesen. Nikad nisam zaljevao sa viae od 5 litara tjedno po biljci, bez obzira na sortu, vrijeme i veli
inu biljke, i niti jedna se nije bunila. Klima u slavoniji je mnogu surovija ljeti, vee su vruine i du~a su suana razdoblja nego bilo gdje u lijepoj naaoj. To ti velim jer sam radio grow i u kamenjaru na jadranu, i uvjerio se koliko je zaebanije u ravnoj slavoniji napojiti biljke kad upekne sunjara. A i podatci hidrometeoroloakog zavoda na to ukazuju unazad par godina po elementarnim nepogodama zbog suae, i proala godina je bila jedna od najsuanijih, dok je mediteran dobijao mnogo viae kiae. isto sumnjam da netko mo~e predvidjeti temperaturu za nadolazee ljeto.
25. feb 2016.#75
Pozdrav svima, nov sam na forumu i zivim na otoku, najvjerovatnije cu saditi Skunk#1 posto dosta dobro odgovara ovom podneblju, a na internetu nisan nasa bas sve detalje o njoj, interesira me koliki je prosjecan yeild po stabljici i koliko raste u visinu, to mi je cak najbitnije da nebi rasla 3 metra u zrak pa da kompromitiram sajt, iako je dosta dobro sakriven i ne pristupacan
25. feb 2016.#76
jedno 2 metera ce da izadje sigurno, al imas tehnike treniranja kanabisa pa pogledaj temu i onda ga drzis kako hoces :) za yield se ne brini ako ti nesto ne zabrljas ;)
25. feb 2016.#77
Posto cu to radit u lito kad ce bit bas jako puno sunca (vrime prije i poslje zna bit varljivo pa da mi nebi pokvarilo grow) , stigne li se sa skunkom da proklija 1.6. a da ga stavim na susenje do 1.10. ili ce trebat neki veci vremenski period?
25. feb 2016.#78
@MojDirMojMir malo osnove uzgoja u outu pro
itaj. Nema veze kad posadia, sve biljke reagiraju na du~inu dana i to im je okida
za cvijetanje. Zna
i u cvat krene oko polovice 8-mog mjeseca a zavraavaju ovisno o sorti. Ako krenea bez osnovnog predznanja sumnjam da ea iata ubrati. Bolje posadi polovicom 4-tog mjeseca, imat ea du~u vegetacciju, ato ti rezultira veom biljkom i na kraju sa viae hedova ;) .
28. feb 2016.#79
Evo jedan dobar primjer.. Prosle godine sam imao dva sajta, jedan je bio na dosta otvorenom terenu gdje je bila samo cista zemlja i tu je sto se tice kopanja rupa bilo milina za radit, ali problem je bio u tome kada su nastupile velike suae zemlja bi bila toliko ispucana i suha bez obzira sto bi zaljevao svaka dva dana sa crijevom. Znaci imao sam vode koliko god je trebalo.. Biljke su straao patile na takvim vru
inama i svaki put bi bile uvenule iako su imale i hidro gela. Na drugom sajtu koji je bio zavu
en u aumu, nije bilo takviih problema. Dve rupe cca 40-50l u kamenu sam kopao cijeli dan ( nista bez
uskije i krampa) stavio na dno hidro gela, par metera od rupa nakupio humusa i to je to. Nisam cijelo ljeto odnio ni kap vode za razliku od prvog sajta gdje sam potrosio na kubike.. Zato kopajte rupe u kamenu ili mjesate zelju sa pijeskom i kamenom jer odlicno zadrzavaju vlagu.
28. feb 2016.#80
istina to se i meni dogodilo i nisam moga virovat da one koje su u gomili kamenja nisu pokazavale da in fali vode,a ova u samoj zamlji je.
28. feb 2016.#81
Pjea
ano tlo rezultira malim biljkama i manjim urodom. Jorge Cervantes je hrpu puta to napomenuo u svojim video uradcima. A bogme sam se i uvjerio u to iz vlastitog iskustva.
1. mar 2016.#82
Sadio si u pijesku???? Pa nisam na to mislio, u pijesku jedva da kaktusi rastu.. Sad probaj iskopat rupe na stjenovitom tlu, zaradit ces pokoji zulj ako imas mekane rukice al isplatit ce ti se. Kamen se preko dana zagrijeva a preko noci se kondenzira sto uzrokuje vlagu, a to ti je u interesu.
1. mar 2016.#83
@pink partner Da sadio sam u pjea
anom tlu, nevalja, i mjeaao sam zemlju sa rije
nim pijeskom opet nevalja. I sadio sam na najkamenitijem otoku u HR, nemogue je iskopat rupu, jedino sa sporogoreim atapinom. Uvjek sam od kamena slagao pitare, punio zemljom i sve 5, totalno diskretno i neprimjetno.
1. mar 2016.#84
Enegry Haze, sativa dominira, cvjetanje 10-11 nedelja. Da li cu sa tim imati problema u mediteranskoj klimi, zbog vlage u 9 i 10 mjesecu ?
1. mar 2016.#85
A ja nebi preporu
io nikom to ato cvjeta preko 10 tjedana bez obzira na podneblje.
1. mar 2016.#86
Koji je glavni razlog tvom negativnom stavu u vezi dugog cvjetanja ?
2. mar 2016.#87
Loae iskustvo. U mediteranskom dijelu jaki vjetrovi koji su dosta intezivniji u jesensko doba. Biljka se i sama jedva nosi pred kraj sa svojom te~inom i ja
i jugo, burin ili bura joj brzo presude. Takoer i kiae koje znaju navui plijesan i dodatno opteretiti biljku te~inom.
2. mar 2016.#88
Nai nesto sto cvjeta oko 50 dana, neki skunk.. Dosta su otporni i brzi.. Ja cu ove sezone probat channel+od medical seeds,critical+ 2.0 dinafem i critical kush od barneya. Bitno da je pri kraju do pocetka desetog jer ce vlaga opet sve sjebat. Vidjet cemo, ako netko ima sta za preporucit nek javi dok jos ima vremena za kombinirat.. pozdrav
2. mar 2016.#89
A da kazemo da ce sve proci dobro i da budu dobri vremenski uslovi, kakav im je prinos ?
2. mar 2016.#90
Aj malo citaj,upoznaj se malo sa forumom... pa ces znati kakva pitanja da postavis frend... ;)
2. mar 2016.#91
Citao sam dosta, forum odavno posjecujem i ovo je moj novi nalog, vjerovatno me zbog toga smatras za nekoga ko se tek sada upoznaje sa temom. Imam iza sebe nekoliko sezona uzgoja uglavnom domacice . Moje pitanje je na mjestu, jer sam dobio na poklon sjeme Enegry Haze, i susreo sam se ovdje sa negativnim ocjenama o sorti i dugom periodu cvjetanja. Kapiram da je bolje da proces traje krace i da cvjetanje zavrsi za 50 umjesto za 70 ili 80 dana, sto je logicno, svaki novi dan je novi rizik( otkrivanje sajta, vlaga, vjetar, itd ) ali kad vec imam to sto imam hocu da se informisem sto vise o tome. Imam izuzetno siguran sajt, dosta zasticen od vjetra, a opet je dobra cirkulacija vazduha, puno sunca i u mom slucaju jedino me brine da li ce biti puno kise na jesen. Puno bi mi znacilo da mi neko od vas iskusnih da jos koji savjet oko dugocvjetajucih sativa (10 nedelja), potencijalnim problemima i izmedju ostalog kakav im je prinos, i ne vidim problem u mom pitanju kakav im je prinos s obzirom da dugo cvjetaju(na pakovanju je oznaceno ali mene interesuje vase iskustvo jer to sto pise smatram marketingom ). Hvala svima na dragocjenim informacijama :vutra:
3. mar 2016.#92
Citajuci forum za oko mi je zapeo i Moby Dick, jako mi se vizualno svidja i znam da je vrhunska biljka ali imam problem, a to je naravno velicina, na Dinafemovoj stranici pise da raste u prosjeku oko 3,5 metra (vjerovatno se misli ako se posadi tokom 4. mjeseca) a moj sajt je zasticen makijom i grmovima u visini oko 2,2 metra (nema borova par metara oko sajta), pa me interesira ako presadim u zemlju na sajt pocetkom 6. mjeseca i topiram biljku bili je to smanjilo u konacnom rastu?
3. mar 2016.#93
Posadia je polovicom
etvrtog i treniraa, to je bar u outu lako i nee biti problem zadr~at je unutar 2 metra.
9. sep 2017.#94
Pozdrav, totalno sam nov u ovome a imam jednu " lijepu " na balkonu. Posaena je pocetkom ljeta na balkonu gdje se trenutno i nalazi. Pitanje je dali moze preziviti mediteransku zimu na balkonu? Da li joj vjetar (bura) smeta?
Unaprijed tnx
9. sep 2017.#96
Posto san nov,znan da je bolje u zemlju posaditi ali zanima me koje su mane ako posadin u kantu od jupola?
9. sep 2017.#97
Mane su sto ces vise zalivat i imat manju biljku...
A kako mislis da prezivi zimu na balkonu? Ako je posadjena na ljeto...
Valjda ta cura cveta sad... jel moze slika te biljke pa da vidimo o cemu se radi...
9. sep 2017.#99
bit ce za pljugu :thumb:
opuateno samo :razvaljen::
9. sep 2017.#100
Dosta razgranato sa tendencijom da bude grm pun masnih topova:D:razvaljen::
22. mar 2018.#101
Posto san procita na forumu da neki uzgajaju u kamenjaru i bez zalivanja po tjedan-dva i biljka je bila sasvin okej,jel to istina jer san nasa misto u kamenjaru i oce li biljci smetati ako ima u zemlji kamenja i nekih drugih korijencica?
Odgovaranje na teme dolazi uskoro.
maj 2012.
1 / 101
maj 2012.
3018d