VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojPrvi put uzgajam- neke pitanjaca? :)
LEGACY

Prvi put uzgajam- neke pitanjaca? :)

58 odgovora3,595 pregleda

maj 2009.

#1
Evo odlu io i ja se bacit na uzgajanje ove tako voljene nam biljke ;) ali poato sam po etnik (malo sam itao po forumu i stranici i bilo je od velike pomoi) trebam odgovore na neka konkretna pitanja... U aumi koja se nalazi nekih 10-15 minuta hodanja od moje kue... Ras istio sam od trnja i raznih drugih ~bunja i sli nog, sad zemlju idem o istit od korova... e sad mene zanima: 1. jel postoji neki na in da nabavim baa odreenu neku sortu (mogu nabavit sjemenke, ali htio bih jednu posebnu sortu za koju ujem da je dobra) 2. uo sam da je najbolje vrijeme za sadnju kraj petog, po etak aestog mjeseca...jel to isitna? 3. takoer sam uo da se od jedne biljke mo~e dobiti 75-80 grama...istina il la~? 4. dal da postavim neku ogradicu od trnja i grmlja da zaatitim od ~ivotinja (ze eva i sli no) Nadam se da mi netko mo~e odgovorit, bio bi vrlo zahvalan...
HightyENTUZIJASTA

maj 2009.

#2
Bok! Ako je u aumi, nadam se da ima dovoljno sunca, koliko sunca, toliko uroda....piae ovdje da treba minimalno 5h direktnog sunca dnevno pa se pobrini da tako bude! 1. Postoji, imaa raznih seedbankova koji se bave isklju ivo uzgojem genetike za ljude koji ~ele znati ato uzgajaju i samim time znaju ato o ekivati od te sorte koju uzgajaju. Ima Alien koji aalje sjeme, ugooglaj si malo seedbank pa ea sam vidjeti koji sorte nudi koji i sam odlu iti ato konkretno ~elia. Mo~ea sam otii po to (u neku zemlju bli~e HR, preko granice stavia sjeme u d~ep i najnormalnije, scoolirano proea granicu i to je to) ili mo~ea kontaktirati ljude u seedbanku koji imaju sjeme pa ti oni aalju to poatom kao npr. Alien iz Nizozemske koji ima skoro sve sorte (nema kaj nema na njihovom site-u) 2&3..Istina je da se sadi im mo~ea, dakle, im proe mraz, sada viae ne bude mraza tako da po~uri, ako ~elia dobar urod, biljka mora izvegetirat svoje (stadij prije cvijetanja), dakle mora narasti kako bi nosila cvijet->ono zbog ega u uzgajaa. Biljka bi trebala po eti cvijetati krajem aestog mjeseca jer 21.06. kree sunce/mrak 12-12 (12 sati svijetla, 12 sati mraka), ato zna i da biljka ima manje svijetla a viae mraka kako dani idu i biljka to opazi i ka~e:"oh, pa sada viae nemam toliko svijetla, mogla bi procvijetati.", i tako kree cvijetovi, ako je biljka mala oko tog datuma onda i imaa malo cvijetova, ako je ranije posaena i stigla je izrasti onda e do tog datuma narasti velika i imati viae cvijetova, dakle urod mo~e biti i 1kg po biljci ako imaa idealne uvijete, idealnu sortu i ak se to sve tako poklopi. Ima i ljudi koji sade 50 ~enskih biljaka po etkom aestog, taman im malo odvegetiraju, brzo bude onda i krai dan i du~a no pa ima manje uroda po svakoj biljci ali i zato ima viae biljaka pa kad se sve to skupi, hmmmm... :D 4.Ako mislia da ima potrebe, go ahead! Samo pazi da se biljo~e ne vide, probaj ih stopit s okolinom i da imaju dosta sunca, viae sunca->br~i rast->vei rast->viae cvijetova->viae dima. Evo, ako sam nekaj fulala, nek me netko ispravi, ali to ti je to otprilike, rokaj buraz & sretno & napravi dnevnik kad nabavia to sjeme ;) pozz

maj 2009.

#3
aha fino objaanjeno....zahvaljujem ;)) al imam joa jedno pitanje....kako mogu znat dal e biljka bit muaka ili ~enska?? i ovi seedbankovi; ata nije malo riskantno slat sjemenke prek cijelog kontinenta
4herbsPOZNAVALAC

maj 2009.

#4
Fulala si ato se ti~e 21.6 og nije 21.6 nego 21.7 ali to ti je to otprilike.trebalo bi po et cvjetat u 7 mjesecu
TarkiPOZNAVALAC

maj 2009.

#5
Zapravo ste oboje frula :vb_kez: je, 21. 6. se dani pocinju skracivat al nije to 12/12 jer 21.6 dan traje oko 15 h a 12/12 se desi oko sredine 9. mjeseca ako se ne varam a biljke mogu pocet cvjetat evo sada, a mogu i u 9 pa cak i 10. mjesecu, ovisno o sorti, uvjetima, genetici bla bla EDIT no neki prosjek je da pocnu cvjeatati u 8-9 mjesecu ovisno jel indica il sativa i tako to.. :D
NoTrippinAMBASADOR

maj 2009.

#6
Ljetni solsticij je 21.6 ilitiga prvi dan ljeta i tad je dan najdu~i u godini(re~im oko 15ipo/8ipo) i otad postaje sve krai.Biljke polako ku~e da se dan skra uje i reagiraju cvjetanjem.Tako da biljke ne po mu cvjetat kad doe 12/12 nego kad osjete da se skra uje dan a to je kod nas od 20.7(15/9) do 20.8(13ipo/10ipo).Jesenji ekvinocij je 21.9 i tek je tad 12/12.Eto isto nek se zna. ...prestigo me kitar

maj 2009.

#7
a osobno ata mislia koja je bolja....indica il sativa?

maj 2009.

#8
koliko prosecno daje jedna kvalitetna biljka ocuvana u indor uslovima sa svime sto joj je potrebno

maj 2009.

#9
Pa itaj malo prinose koje daje koja sorta,mogu i 800g na 1m2,U to recimo stane 9 biljaka. Ovo je otprilike,sve ovisi...
TarkiPOZNAVALAC

maj 2009.

#10
ja sam vise sativa tip covjeka, no mnogima su indice napetije al nema veze sto volim ja, ona, mi, vi, oni nego sto tebi pashe ak volis chill uzmi indicu, ak oces bit nabrijan i blesav sativu a uvijek mos i mix ma sve je to dobro :D

maj 2009.

#11
e a sto se tice pocetnika i ja sam...Evo al ja imam jedan problem. Znaci ja imam problem u nabavku sjemena. Ja i lega smo bili vec uzgajali, tj. jednu zetvu sam mu ja pomagao pa sam onak pohvatao bitne stvari, ali jos ucim ( a njega je uhvatila murja, jer je bio sumljiv a sumnja je pala na susjeda, al nebitno). Znaci on vise nije u stanju nabavit sjeme jer ga promatraju murjaci, tj. na uvjetnoj je, ipak su i njemu sudili iako nije bio kriv ni duzan, al nase biljke nisu nasli. khm...no moj problem je u tome sto neam bas toliko para za sjemena, ono sto pise u Alienu: 29$. Ovak mogu nabavit nekih 40-50 kuna, pa ak ima neko u Osijeku da mi moze prodat sjeme za 40-50 kuna, nekih 10 komada sjemenki.??? Iako sad to sto pisem nije bas pametno, al kriza je pa vas molim...

maj 2009.

#12
e a sto se tice pocetnika i ja sam...Evo al ja imam jedan problem. Znaci ja imam problem u nabavku sjemena. Ja i lega smo bili vec uzgajali, tj. jednu zetvu sam mu ja pomagao pa sam onak pohvatao bitne stvari, ali jos ucim ( a njega je uhvatila murja, jer je bio sumljiv a sumnja je pala na susjeda, al nebitno). Znaci on vise nije u stanju nabavit sjeme jer ga promatraju murjaci, tj. na uvjetnoj je, ipak su i njemu sudili iako nije bio kriv ni duzan, al nase biljke nisu nasli. khm...no moj problem je u tome sto neam bas toliko para za sjemena, ono sto pise u Alienu: 29$. Ovak mogu nabavit nekih 40-50 kuna, pa ak ima neko u Osijeku da mi moze prodat sjeme za 40-50 kuna, nekih 10 komada sjemenki.??? Iako sad to sto pisem nije bas pametno, al kriza je pa vas molim...

maj 2009.

#13
e ljudi imam novo pitanje....water curing i suaenje?! to isto il razli ito (znam da je u water curingu voda uklju ena, al dal je to joa jedan na in za osuait plodove rada :) ??)
Teglica_UnkaAMBASADOR

maj 2009.

#14
pa oko 100 kila i vise. jel to dosta?

maj 2009.

#15
Evo ljudi sredio sam sajt (joa sam humus tream pomjeaat i zasadit) al eto zanima me vaae mialjenje o lokaciji...Evo par slika: file:///C:/Documents%20and%20Settings/Jure/Desktop/untitled.bmp file:///C:/Documents%20and%20Settings/Jure/Desktop/DSC00127.JPG file:///C:/Documents%20and%20Settings/Jure/Desktop/Torrent/Private/DSC00126.JPG

maj 2009.

#16
Ljudi evo sredio sam sajt, samo moram dodat humus i posadit bilj ice... Al eto ~elim ut vaae mialjenje o sajtu; evo i par slika (potrudio sam se i napravit 'kartu' u paintu :P ) : http://i649.photobucket.com/albums/uu220/john_daniel/DSC00126.jpg http://i649.photobucket.com/albums/uu220/john_daniel/DSC00127.jpg Evo i 'karta': http://i649.photobucket.com/albums/uu220/john_daniel/untitled.jpg Malo me brine ato je na jednom dijelu tako blizu puteljku (oko3,5-4 m)...Ina e je oko 10-15 m od puteljka, osim na tom dijelu
HightyENTUZIJASTA

maj 2009.

#17
Stvarno si se lijepo potrudio nam to sve predo it, ali moje mialjenje (moje znanje) mi govori da teeeeeako da e ti biljke tu uspjet. Tj. uspjet e tu ako raskr ia joa kojih 8-10 metara u okrugu sajta jer, buraz!? Ajde sam razmisli zaato nije dobro....? Khm, khm, suuunnceeeee????????? Dakle, kao ato je prije re eno, trebaa sunca ato je viae mogue, jel? Jesi vidio kako su drugi koji imaju outdoor napravili? Uvijek je to UZ aumu a ne U aumi ili aikari jer sunce mo~e vrlo kratko biti na samom sajtu kakav ti imaa zbog toga jer ti je visoko raslinje oko samog sajta i staaalno e biti biljo~e u sjeni. Nije dobro, ili nai neato gdje ima sunca ili proairuj i preko staze ako treba. Eto, to ti je moje mialjenje, jedino ato iz ovoga se mo~e rei jest, svaka ast na trudu ali that's about it...mislim, moa' probat ali briem da ti nee uspjeti tu gdje si namjeravao...ja bi na tvojem mjestu naala mladu aumu koja mi je do malo iznad koljena, stavila tegle tamo i savijala biljku stalno, bolje tako nego ovo kako si si mislio u svakom slu aju. Eto, opet, ka~em, neka me netko ispravi ako nisam u pravu ali briem da Bogami sam! Sretno i pozz!!!! P.S. imaa energije, volje, vremena, hoea, ~elia, napravi kako spada nego da se tu ea po glavi poslije, stay cool ;)

maj 2009.

#18
aha...neznam stvarno jer promatro sam par dana to mjesto, i sunca ima kroz cijeli dan na tom mjestu...al nije problem to joa proairit par metara...thx na savjetu
ZOKIAMBASADOR

maj 2009.

#19
ako ima sunca onda je dobro .... samo sto ces vremenom morati krciti jos jer ce ti sa strana urastati ono ostalo bilje... sretno i samo uporno bice to dobro ako dobro odradis :) sadi bilje sto pre ako hoces imati nesto... i tako vec kasnis....pozdrav...
delboyLEGENDA

maj 2009.

#20
Sikira,kramp,satara ,ujutro dizanje (namasti se sa onim protiv komaraca) i udri oje e! isti ako imaa site,sredi ga i odr~avaj,sa biljkicama si trebao vec startat,malo kasnis ali jbga,daj ubaci u brzinu vise i ubrzaj!! Sretno ti bilo,i daj neke slike dok to sredis sve! ;)

maj 2009.

#21
a znam da kasnim malo, al jbg a ato se sjemenki ti e, nabavio sam ih...e al ak sam dobro shvatio, sad bi ih trebo prvo u maramicu vla~nu stavit da proklijaju, pa onda u neku aau da mallo izraste i onda premjestit na sajt??

maj 2009.

#22
evo ljudi sad sam otiao do sajta, sunce nije nikakav problem, bit e ga i previae...odlu io sam joa malo proairit, oko 2-3 m ukrug...

jun 2009.

#23
ljudi imam jedan problem...ju er sam presadio na sajt bilj ice i poklopio ih praznom bocom od mlijeka (na vrhu je rupa od oko 2-2,5 cm i sa strana ima rupica par) kako mi pu~evi ne bi pojeli biljke...e dns sam doao provjerit i sku~im da oni mali zaobljeni listii koji se nalaze ispod 'nazubljenih listova' po eli ~utit, a na jednoj ak i trulit?? jel mo~da zbog boca doalo do toga il?
ZOKIAMBASADOR

jun 2009.

#24
moze biti da je zbog boce ako je jako zatvoreno i ako je bilo jako sunce uparilo se.. al najpre ce biti da je od zalivanja prevelikog ili cak oboje tako da sam zans sad.. sklanjaj te flase mozes staviti ono za komarce sa vecim rupama ima cak i od gvozdja takve ... ne prezalivati i nezalivati kad je veliko sunce najbolje za tebe da je zalijes predvece i to ne sa hladnom vodom nego nek voda imam temp kao sto je napolju..

jun 2009.

#25
pa bilo je dns dosta pr~ilo, a zaljevam ina e u sumrak (dal trebam baa svaki dani, il mo~e malo rjee?) a ato se ti e pu~eva, staviu piljevinu i sitnog pijeska okolo, jer sam se raspito kod vrtlara jednog i ka~e da nee i prek toga
ZOKIAMBASADOR

jun 2009.

#26
netreba zalivati svaki dan onako proceni kad im treba a kad ima vlage ima je i u zemlji uopste biljki netreba blato i mokro njoj je dobro ako je zemlja kod korena vlazna i tako je nekako kako ja kontam najbolje a kad te vlage nema onda jos ona ima sokova koje preredjuje al bolje da vlage ima kazem proceni..

jun 2009.

#27
evo ljudi na sajtu nisam bio par dana zbog kiae, i danas odem.....biljke fino rastu, ve imaju dosta listova, i vidim neke sitne rupice (promjera 1-2 mm) na listovima triju biljaka, a na etvrtoj niata....takoer sam na jednoj pronaao 2 sitne crne bubice....jel bi trebo posut ne im da to rastjeram il sli no?

jun 2009.

#28
isjeckaj koprivu i cesnjak,pospi malo crvene paprike po tome i stavi u litru vode da se upije.... onda to rasprskas ujutro ili predvecer,samo budi siguran da nece padati kisa bar dan ili dva... peace

jun 2009.

#29
a jel mo~e da malo pospem neo-pitroidom??
4herbsPOZNAVALAC

jun 2009.

#30
Znam to no u emu je problem i da te sjajne crne bubice su ti lisni buha i,neo pitroid je bezopasan samo ato ti zabijeli listove pa gadno izgleda,ako ti biljke ne cvjetaju slobodno pospi malo ali nemoj previae i pobit e ti to ali ako imaa novaca kupi one kupovne od dalmatinskog buha a koje tjeraju lisne uai i buha e i sva ta sranja ina e mo~e i neo pitroid ali ono drugo je prakti nije!pozz

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se