LEGACY
Zimski vrt, staklenik, plastenik, greenhouse...
40 odgovora6,445 pregleda
11. avg 2007.#1
Zapravo imate u Dalmaciji,Crnoj Gori,Hercegovini,... klimu koja mo~e donjeti pristojan urod
Mene
udi, da bas niko ne posadi jednu dve biljke ako ima doma staklenik,plastenik..
Koliko sam ja zapazijo niko nije postovao takvo nesto...
prednost je naravno podeaavanje klimatskih uslova+ prirodno sunce=ideal :))
29. nov 2015.#2
Revamp teme, sa razlogom. ;)
Posto ni sam nisam uspeo da nadjem slicno na forumu, evo moja skromna pocetnicka razmisljanja na tu temu.
Akcenat ide na nasu biljku, mada bilo bi extra i za pravljenje rasada drugih povrtlarskih kultura..
Izbegao bih plastenik i folije, radio bih dugotrajnije resenje, staklenik ili greenhouse visine 3-3.5m., sa otvorenim stranicama (eventualno sa belim komarnik mrezama okolo, a gore staklo ili lexan,
ojacani PVC ili Alu profili kao rostilj koji nosu svu konstrukciju (posle ide i razlog zasto).
Imalo bi prirodno provetravanje, a kisa ne pada na budove, nema gusenica, puzeva, ali bi se trebalo cuvati budji.
Snazni ventilator (~200W) unutar staklenika bi resio i taj problem.
Na bocne 3 stranice (posto bi jedna isla uz samu kucu koja greje) bi se dalo instalirati PVC roletne ili sl., koje bi morale da stvaraju totalni mrak kada to pozelimo. :) (preterujem, a?)
Na taj nacin bi ranije posadjene longflowering sative iz aprila mogle da se "flipuju" na 12/12 rezim jos u avgustu i ranije bi stigle za branje. Ukoliko ste u kontinentalnom delu kao ja, to je mozda i jedini siguran nacin za uzgoj te vrste svake godine zaredom, uspesno!
Roletne se vise ne bi koristile kada se dan-noc u septembru i definitivno izjednace.
Ali bi mogle da se spustaju po potrebi, npr. kada nocne temperature bacaju biljku u hibernaciju, kao sto se desilo ovog oktobra..
Napisite neki tip, iskustvo, predlog, razuverite me hehe :)
29. nov 2015.#3
Vidio sam to da rade u Cali. Ali oni koriste nekakvu crnu plahtu jer dvoje ljudi u pola minute to prekriju i nema light leekova.
Sa roletama bi morao i bocne stranice prekrivat. Mislim da je to malo komplicirano i ne znam da li bi svu svjetlost ugasio. Iako sa nesto novaca bi se dalo i automatizirat to na struju.
Bolje prekrivac stavit i nemas problema.
Za ventilaciju koriste vise njih. Ok, oni su imali puno veci greenhouse, pa bi kod tebe mozda bilo ok 2 komada svakih 1.5m da proteraju zrak kroz GH pa van. Inace imaju tak svakih 1-1.5m sa plafona vise i guraju zrak prema kraju gh-a i onda na kraju jedan najveci. I dole imaju one kaj se okrecu i mijesaju zrak.
Mozda ti nebi to morao, posto bi otvarao sve stranice.
29. nov 2015.#4
Da, za roletne sam i mislio sa strane, cak je veci problem ugradit ih na krov GH-a.
Gledao sam par dokumentaraca o Cali growerima, ali nisam video plahte.
Ono sto me zacudilo su soilbagovi koji koriste, imaju po 300 litara zemlje unutra osecam.
Premestaju ih viljuskarima predvece u zamracenu halu...
No, after all, roletne se mogu automatizirati, a crni pokrivaci ne ;)
29. nov 2015.#5
Moze se i pokrivac automatizirat :D Pokoji motor i pokoji konop/sajla, pokoja vodilica i eto ti prekrivaca :D
Imaju one smartpotove/rootpoucheve i preko 1000L. Nisam direktno vidio tolke u GS-ovima ali vani koriste 300-400 galonske root poucheve. Organic naravno.
29. nov 2015.#6
U juznoj Kaliforniji je najniza temperatura u godini ~7C, tako da maltene mogu da vegetiraju na taj nacin unesi/iznesi i par godina
i da dobiju Golijate od biljki na kraju.
Jedna od opcija svakako moze da bude nesto nalik plahti, recimo platno za tende.
Ali ono je u 99% slucajeva malo fotoprovodljivo. Unazad nekoliko godina se pojavio takozvani sunscreen platno koje blokira i do 100% svetlosti, u zavisnosti od zelje kupca... pravi se u obliku rolo komarinka.
Imam takav jedan vec par godina u hometheater sobi, i stvarno ne propusta svetlost nimalo iako je na krovnom prozoru, okrenutom ka jugu.
Ali je tu pitanje vanjske izdrzljivosti na UV i jak vetar.
29. nov 2015.#8
Tak sam nekaj i ja zamislio, samo sa motorcekom i koloturom :D
Ovo je super ak ima i u vecim dimenzijama
29. nov 2015.#9
a vajda cu docekat da je jednog dana legaliziraju pa da isprobam jedan mali high tech GH :D
4. dec 2015.#10
ja mislim da su svi koji su uzgajali vani razmialjali o svemu ovome.....kako zaatitit od kiae u cvjetanju, kako se obranit od gusjenica....pa razmialjanja o plasteniku/stakleniku pa s njima dolazi i problem ventilacije/pljesni......
sve gore nevedeno je izvedivo ako
ovjek ima resurse i znanje ali i
ak da to sve ima dolazimo do nezaobilaznog problema a to je vidljivost plastenika i svih tih high teck aktivnosti
ja se mogu kladit da bi susjedi dali ljevu ruku samo da mogu zavirit i vidjet ata ima unutra
druga varijanta je da je na nekoj lokaciji da ljudi to nebi mogli vidjet......ali u tom slu
aju nema struje a ako nema struje nia od toga
4. dec 2015.#11
:popcorn:: Odlicna tema.. Odavno se to kuha u mojoj glavi ali uslovi ne dozvoljavaju bas iz razloga sto Imbra kaze, dumane svasta zanima...:udarac: Ali kad bih radio definitivno bi to ovako izgledalo..
1_USTPEHjnc
4. dec 2015.#12
Moje iskustvo je da dupli najlon krije desavanja unutra I tek se kao senka moze videti da neka biljka ima unutra. Mislim da bi slicnu (mozda I bolju) zastitu od pogleda dao lexan. Staklo ili jedan obican najlon su opasni za growere. Opet u kasnim popodnevnim I ranim jutarnjim satima se mnogo jasnije vidi senka sa strane, dok je popodne nemoguce ista videti.
Naravno I veca zasena donosi manje svetlosti biljkama za fotosintezu pa treba naci neku sredinu.
Oni najradoznaliji koji vam dolaze u goste I zaviruju morate sami nekako nadmudriti na vreme ;)
4. dec 2015.#13
PVC roleta,( mini, to je dimenzija kao i aluminijske koje vidite na novim PVC ili alu prozorima) rezana na vasu dimenziju kosta oko 10 E/ metar kvadratni, vodilice, mogu biti zeljezne, drvene, pvc ili
aluminijske s cetkicama - 5 E metar duzni ove najskuplje, valjak celicni 1,5E metar, motor ide po kilazi koju dize, manje od 50E za roletu dimenzije 1x2, to je max dimenzija pvc rolete ako zelite dugotrajni rad bez problema, za sire i vise rolete morate kupiti alu roletu. treba vam kutija za roletu koju mozete napraviti i sami od drva ili lima i prekidac za dizanje i spustanje cca 20E, ako je daljinski poskupljuje dosta ali moze upravljati s 6 roleta. varijante od skrina su na ovim prostorima puno skuplja stvar pogotovo s motornim pogonom ( skrin propusta svjetlost, radi sjenu, a zadrzava toplinu, mozete ga vidjeti na novijim skrinjama za sladoled npr. ovo sto ima Nerp zove se blek aut,ako je pravi kosta puno ako je povoljnija cijena ne vrijedi nic,obicna plastika). pogon moz biti i na gurtnu onda ide kotac na koju se gurtna namata 1-2E i automat s gurtnom 5E. roleta moze biti montirana i na krov pod kosinom u tom slucaju bilo bi dobro otezati donju letvu od rolete,napuniti je zeljeznom sipkom npr. cjene su otprilike po sjecanju od prije par godina u veleprodaji, no mislim da se nisu mjenjale, u Zg postoji firma Roletarstvo Dodic imaju apsolutno sve za zastitu od sunca i ono za sto jos niste culi
13. dec 2015.#14
Ima li na nasim prostorima da se uzme ona mreza koja reflektuje toplotu, Horhe ju pokazuje @1:17?
14. dec 2015.#15
to ti je protivgradna mreza... Obicno je zelene ili crne boje. Pored toga sto stiti od udara grada,takoodje je dobra kao zasena po jakom Suncu.
14. dec 2015.#16
Nije to protivgradna sto pokazuje, cujes da kaze da je mreza od aluminijuma.
Zato me i interesuje, jer alu dobro odvodi toplotu..
14. dec 2015.#17
ne cuh,ali ako ti treba da zastitis biljke od uzarenog Sunca,za pocetak ce pomoci i obicna mreza to je sigurno.
A kad smo vec kod aluminijuma i toplote,evo simpaticne ideje za dogrevanje u zimskom periodu staklenika ili cega vec. U pitanju je solarni sistem od konzervi i kako se cini moze finu temperaturu da nabaci. Nije skupo,deluje kao jednostavno za napraviti i jos samo da ne budu oblacni dani :)
BHV1FUT_o9c
14. apr 2016.#18
Pozdrav ljudi, evo prije neka 2 tjedna sam zasadio 3 automatica outdoor(superskunk i think different) te su zadnjih tjedan dana hladnija jutra a to me malo muci posto svi kazu da automatici ne smiju biti na temperaturii manjoj od 10 Celzija. Zadnjih nekoliko noci je temperatura bila po prognozi min 9-10 a za nocas su najavili svega 3-4 stupnja. E sad, prvo sam dosao na ideju da napravim kao neki staklenik od velike vrece te sam stavio puno casa sa vrucom vodom navecer da malo grije zrak do jutra al smatram da to nikakoo nebi bilo dovoljno za nocas te sam stavio jednu parafinsku svijecu(lampas za groblje). Sad me zanima, znate li ima li dim nastao izgaranje iste neke jako otrovne tvari za biljku ili bi to moglo funkcionirat? Molim odgovor sto prije ;)
14. apr 2016.#19
Pozdrav svima. Joa nisam prou
io
itav forum pa se nadam da neu udaviti sa stoput postavljenim pitanjima, znam koliko iritantno to mo~e biti.
Moje opravdanje u jednoj rije
i- Multipla
Imam priliku koristiti staklenik zaklonjen od pogleda, zidani zidovi i stakleni krov. Bojim se ljetnih vru
ina kada temperatura unutra zna jako porasti , no i to bi mogao rijeaiti krovnim otvorom i zasjenjivanjem.
Ima li netko iskustva s takvim na
inom? Mentor? Treba mi pomo i oko osnovnih stvari jer sam totalni po
etnik. Bacam se na prou
avanje foruma no ako postoji neka takva tema, link bi mi skratio putovanje pa bi bio zahvalan.
25. sep 2016.#21
ako bih pokusao sada u plastenik, imam nekih sjemenki domacih, dal bi mogao malo da ih vegetiram u kuci i onda da uspije stogod bit jer ce odmah preci u cvjetanje? a kazu da je po ljeti prevelika temp, ako ne sad kad onda :) ? :spliff:
Odgovaranje na teme dolazi uskoro.
avg 2007.
1 / 21
avg 2007.
3561d