VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojMolim pomoc sa insekticidom!
LEGACY

Molim pomoc sa insekticidom!

162 odgovora33,203 pregleda
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

8. jun 2011.

#1
Ovako, imam problema sa nekom gamadi po biljkama pa sam uzeo neki insekticid te molim nekoga iskusnijeg za pokoji savjet, odnosno dali uopce da spricam biljke sa njim.Hvala. evo slika insekticida : http://imageshack.us/photo/my-images...894actara.jpg/
Sulundar
SulundarAMBASADOR

8. jun 2011.

#2
udri !
metalmaniac

8. jun 2011.

#3
nisi to trebao uzimat, to nije ekoloaki... ako ve pose~ea za insekticidom, onda uzmea Neo-Pitroid, koji je dobar protiv lisnih uai i svega sli noga... njega samo posipaa i to je to. najbolje je uzet rukavice, nabrati koprive i namo iti ih u kantu vode od 10 litara. to mora stajat 10-14 dana i onda je spremno za upotrebu... samo nalijea u apricu i o~e~i. jest da smrdi ko ubre ali je 100% ekoloaki a uniatit e lisne uai, plijesni i sli no... (a mo~ea time i zalijevat)
dr.manijak
dr.manijakAMBASADOR

8. jun 2011.

#4
To sa koprivom je opsta laz, jer sam ja to radio i nikada nista nije pomoglo cak ni beli luk i ostalo dok ne kupis insekticid i poprskas.
KAJTANO

8. jun 2011.

#5
Navataj druze bubamare te ih ubaci u box ima sve da ih pobiju :violent018:
bozga
bozgaLEGENDA

8. jun 2011.

#6
Insekticid za vutru? I onda to puait?! Fuj!
CA

8. jun 2011.

#7
moje licno misljenje je pusti govna da jedu dabogda se nikad ne na jela.....meni su pre neki dan krenule da grickaju i ja ih pustio i doso posle dva dana i ono na dva lista po dve rupice precnika 0.5mm a oko stabljike stoje mrtve bubice :DDDDD opusteno ne mogu da pojedu toliko da bi skodilo jedino ako imas problem sa puzevima ili imas mravinjak blizu biljke....od puzeva se branis tako sto uzmes pomorandzu i oljustis je i koru stavis oko stabljike i uzmes malo limuna i isto tako stavis koru ima da beze kao djavo od krsta......a od mrava kupi u poljoprivrednoj apoteci nesto protiv njih iseci kutiju i sve im prospi od jednom na mravinjak od soka poumirace svi ......nadam se da sam pomogao
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

8. jun 2011.

#8
e hvala vam svima. Znam da nije ekoloski ali neke glupe muhe vidjam cjelo vrijeme po biljkama i mislim da uzrokuju propadanje listova tako da nemam bas puno izbora. Outdor su mi biljke i zena sto radi u poljoprivrednoj apoteci mi je rekla da je ovo za van najbolje, jbg meni je i bilo u planu uzet neopitroid. :( Probat cu sa sto manjom dozom to pospricat pa cemo vidjet, na svu srecu samo mi je problem u 3 biljke a hvala Bogu imam ih oko 10-ak. Hvala svima jos jednom :) I da bozga ajd molim te mi onda reci sa cime da rjesim taj problem ako ne sa insekticidom??
KAJTANO

8. jun 2011.

#9
Ako one pocnu da grickaju za 1-2 dana ce ih milijardu biti sve ce ocerupati.NIJE GLUPOST ZA BUBAMARU PROBAJ
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

8. jun 2011.

#10
znam da ce mi sve pojest :( .. samo kazem da mi je outdor sve tako da..jbg.nemogu sa bubamarom nista.
KAJTANO

8. jun 2011.

#11
Jbg onda spricaj druze
indian_summer
indian_summerISTRAŽIVAČ

9. jun 2011.

#12
samo ti apricaj, a mi se nadamo da ea po~ivjeti dovoljno dugo da nam daa smoke report... https://forums.vutra.org/threads/3361-BIO-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#13
e ljudi ovako. jucer sam oso na sajt sa ovim pesticidom i pospricao sam sve OKO billjcica (znaci drvece, koprive) pa cu kroz par dana vidjet jel mi to sta pomaze. Uglavnom biljke nisam spricao. Ako vec budem morao nesto uzet cu neopitroid i sa njime cu jer on nije stetan za ljude. Pokusao bi ovo sa koprivom ali mi je malo previse vremena potrebno da mi ta kopriva stoji. Hvala vam svima. Javim kako je sve proslo.
KAJTANO

9. jun 2011.

#14
Udri po njima :punch2: drugar ako dugo cekas bice kasno isisace ti biljke pa ces reci :signs054:
LucidDream
LucidDreamAMBASADOR

9. jun 2011.

#15
Molim te da ne lupas gluposti ubuduce. To sto ti nisi izveo jednu prostu proceduru,ne znaci da je laz.
KAJTANO

9. jun 2011.

#16
Slazem se Lucid :ludaci_lol:
TO

9. jun 2011.

#17
neo -pitroid, jeftin, blag, neatetan i svakako djelotvoran, barem u ranom stadiju najezde bilo kakvih insekata. idealan za prevenciju, ja bih rekao neizbje~an. pogotovo za indor. jednostavno- unutraanjost boxa recimo 1 mjese no lagano posipati i popraaiti, malo i kod ulaznog ventilatora da on to sve rasprai po boxu. direktan dodir biljke i sredstva nije potreban u sluaju prevencije. ipak u sluaju najezde lagano popraaiti il poprskati razmoeno u vodi po konplatnoj biljci, zemlji i tegli i nakon kojih sat vremena isprati to sa biljke. i to bi bilo to. pozdrav!
Mrcina
MrcinaISTRAŽIVAČ

9. jun 2011.

#18
Jedna rijec-BIOKILL!
TO

9. jun 2011.

#19
p. s. kak promjeniti registracisko ime?
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#20
@ kajtano- druze pricekat cu koji dan pa cu vidjet jel mi upalilo ovo sa spricanjem oko biljaka, hebiga zao mi se sa hemijom trovat.A ako ovo neupali sa neopitroidom cu ili ako budem mogo sacekat da mi ovo od kopriva bude gotovo onda cu sa time pa kako mi bude. Hvala ;) @ tomica- prijatelju cekam jos malo a ako ne onda cu ih kilat sa neop. Hvala :)
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#21
Znam iz iskustva da ovo valja (roditelji mi krompir spricaju sa time protiv zlatica i plamenjace ako se nevaram, samo mi je problem sto nemam pripravljeno to, danas sam stavio da to stoji 2 tjedna pa cu onda sa time probat rjesit problem. Hvala ;)
bozga
bozgaLEGENDA

9. jun 2011.

#22
Ulje od Neem-a je najbolji prirodni insekticid! Neem i vutra zajedno yebu mamu svim insektima! :sun2:
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#23
e gdje se to moze nabavit??
bozga
bozgaLEGENDA

9. jun 2011.

#24
UPOTREBA NIMA U POLJOPRIVREDI Neem je prepoznat kao prirodni proizvod koji može mnogo ponuditi u rješavanju globalnih problema u poljoprivredi, okolišu te javnih zdravstvenih problema. Smatra se vrijednim instrumentom za održivi razvoj. Istraživači širom svijeta sada su usredotočeni na važnost neema u poljoprivrednoj industriji. Čudnovato drvo i stotine njegovih aktivnih spojeva nemaju nikakve toksične reakcije, tako da su korisne u zaštiti bilja i njegovoj proizvodnji. U poljoprivredi se koriste nimov plod, lišće i ekstrakti. Proizvodi dobiveni od drveta Neema djeluju kao snažan regulator rasta insekata (Insect Growth Regulators - IGR), i također kontroliraju nematode i gljivice. Nim proizvodi smanjuju rast kukaca u usjevima i kod biljaka, a pri tome nemaju negativnog utjecaja na ljude, sisavce, korisne insekte (pčele, leptire,…) I gliste. NIM ULJE Primjena: Na jednu litru vode stavite 10 do 30 ml nim ulja (1 do 3 jušne žlice) i 1 do 3 ml tekućeg detergenta (¼ do 1 čajne žličice) , te prskajte biljku za zaštitu. Svaki put prije upotrebe napravite novu mješavinu. Kontrolira crne mrlje, štiti od gljivičnih infekcija kao što su plijesan i hrđa(phragmidium mucronatum), pepelnice (Oidium), uništava grinje, lisne uši, štitastog moljca, bijele muhe, te djeluje na preko 200 vrsta insekata i štetočina. Kemijski spoj Azadirachtin utjeće na hormonalni sustav kukaca uključujući reprodukciju, hranjenje i mogučnost letenja. Također prekida razvoj kukaca između raznih stadija metamorfoze. Biljke tretirane pripravkom od nim ulja svojim gorkim okusom odbijaju štetočine (štakore, miševe, žohare i sl.) . Dokazano je da aktivni sastojci nima, kao što su Azadirachtin, salannin, i meliantriol djeluju insekticidno. Lako se prepoznaje po mirisu koji podsjeca na češnjak i vrlo je gorkog okusa. Taj gorki okus pomaže u eliminaciji insekata koji se hrane biljkama. Neem ulje su koristili australski pastiri kako bi proizveli vunu bez pesticida i puno bolje kvalitete. PREDNOSTI NEEM PESTICIDA [*]povoljan učinak na tlo – otkiseljuje i gnoji [*]ekološko je - ne zagađuje okoliš [*]neotrovno je [*]može se kombinirati sa drugim ekološkim supstancama radi još boljeg učinka [*]ne ubija štetočine, već utjeće na njihov životni ciklus [*]antifeedant svojstva uzrokuju da štetočine prestaju jesti tretirane biljke [*]nerazvijanje otpornosti na nim [*]neem pesticidi su topljivi u vodi i pomažu rastu biljaka [*]djeluju kao repelenti – tjeraju insekte i štetočine [*]kontroliraju reprodukciju šteočina i insekata [*]bezopasni za ratare i radnike Nim djeluje kao insekticid na preko 200 insekata među kojima su: COMMON NAME SCIENTIFIC NAME American boll worm Heliothis armigera Oriental armyworm Mythimna separate Angoumis grain moth Sitorega cerealella Pink Cotton boll worm Petinophora gossypiella Bark eating caterpillar Indarbela quadrinotata Pod fly Melanogromyza obtusa Beet leaf bug Piesma quqdratum Pulse beetle Callosobruchus chinensis Brown planthopper Nilaparvata lugens Pulse bruchid Callosbruchus maculates Cabbage butterfly Pieris brassicae Red boll worm Rabila frontalis Chafer beetle Apogonia blancharid Red hairy caterpillar Amsacta albistriga Citrus leafminer Phyllocnistis citrella Reniform nematode Rotylenchulus reinform Confused flour beetle Tribolium confusum Rhinoceros beetle Oryctes rhinoceros Corn aphid Rhopaloispum maidis Rice moth Corcyra cephalonica Cotton aphid Aphis gossypii Rice skipper Pelopidas mathias Dessert locust Schistocera gregaria Root knot nematode Melodidogyne incognita Diamond black moth Plutella xylostella Root knot nematode Meloidogyne javanica Diamond moth Plutella maculipennis Root lesion nematode Pratylenchus genus Gall midge Orseolis oryzae Rust red flour beetle Tribolium castaneum Grain borer Rhizopertha dominica Saw toothed grain beetle Oryzaephilus surinamensis Gram / pod borer caterpillar Heloithis armigera Scale insect Saissetia nigra Green leafhopper Nephotettix appicalis Serpentine leafminer Liriomyza trifolli Green peach aphid Myzus persicae Shoot/ fruit borer Earias vittela Groundnut leafminer Stomopteryx nertaria Seleron persicae Spotted boll worm (cotton boll worm ) Erias fabia E. insulana E. vitella Groundnut leafminer Stomopteryx netaria Stem borer Scirpophaga incertulas Gypsy moth Lymantria dispar Stem fly Melanagromyza phaseoli Hairy caterpillar Amsacta moorei Stunt nematode Tylenchorhynchus brassicae Khapra beetle Trogoderma granarium Sugarcane aphid Melanaphis sacchaari Leaf folder / roller Cnaphalocrocis medicella Surface grasshopper Chrotogonus trachypterus Leafminer Aproaerema modicella Termite Microtermes species Leafhopper Nephotettix virescenes Tobacco caterpillar Spodoptera litura Lesser grain borer Rhizzopertha dominica White backed planthopper Sogatella furcifera Mexican bean beetle Epilachna variverstis White fly Bemisia tabaci Migratory locust Locusta migratoria Mustard aphid Lipaphis erysimi Mustard saw fly Athalia lugens proxima Mustard webworm Crocidomia binotalis Utipkaj u google "neem oil" i klikni na 6. rezultat koji se pojavi...... :sun2:
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#25
u hebote. hvala ti puno bozga :D
KAJTANO

9. jun 2011.

#26
Ima tu nesto sto bozga kaze ali je problem mozda doci do toga. :common028: Raspitaj se malo i nedaj se :balls:
Vutra Samotnjak

9. jun 2011.

#27
Vidi ovako...proale godine mi napalo milion uai biljku.Nisam pripremao koprive ili sl.,pa sam poapricao sa nekim otrovom.Sve je pokrepavalo jako brzo i onda sam stavio iste vode u drugu apricu i dobrano oprao biljku,tj hedove.Al' doslovce ju otuairao sa puno vode.
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

9. jun 2011.

#28
hvala kajtano, mislim da cu moc doc do tog ulja. VenloNL hvala na savjetu, nadam se da necu sa nikakvim otrovom morat spricat a ako budem morao bas i mislio sam isprat biljke odmah cim pokrepaju kukci i kasnije ih jos kjurat kod susenja, hvala jos jednom ;)
TA

14. jun 2011.

#29
Ako je biljka mala, za 10-14 dana moze od nje ostat samo lijepa uspomena, zato ako krenes sa ovim, fotkaj je :)
alabama_kush
alabama_kushENTUZIJASTA

15. jun 2011.

#30
Odlucio sam bozgu poslusat i nabavit cu NeemOil i sa time cu ih pospricat. Za sada sam ih spricao samo sa duhanom i mislim da malo pomaze, odnosno bitno mi je da izdrze do vikenda kada mi ovo ulje stize. Jos jednom hvala svima. :)
SpongeBong
SpongeBongENTUZIJASTA

29. jun 2011.

#31
ovako ljudi molio bi vas za pomoc,imam 3 biljcice velike oko 10-15 cm u posudama u nekom sumarku skrivenom,ugl ispod najvece posude ima pun k mrava,moze neko rec sta da radim,prije sam imao problema s bubama ali sam stavio izbusene boce preko biljka tako da sad mogu rast,prije su mi ih bube sve jele tako da kasnim s growom ,a i sad vidim da mi nesto gricka biljcice ali ne kao prije,puno manje ali svejedno,zelio bi da se ljepo razvijaju i rastu dok su male a ne da ih neka gamad jede,pretpostavljam da su to ti mravi,znate kako bi ih mogao rijesit,pls hitno je
LucidDream
LucidDreamAMBASADOR

29. jun 2011.

#32
Pa za po etak bi bilo sjajno da pro itaa malo o tudjim iskustvima,situacijama,preporukama. Boom,pitanje,boom,odgovor. Neea nau iti niata tom metodom. Baci pogled ovde - KLIK ;)
freakedways
freakedwaysISTRAŽIVAČ

6. okt 2013.

#33
Pozdrav ljudi pomagajte Pre nedelju sam primetio da su mi se u boxu odomacili resicari (tripsi). Biljke su mi u cetvrtoj nedelji cvetanja i kako sam gamad primetio tu su biljke stale. Prskao sam naravno kao svima poznat bio pesticid (kopriva), ali nisam uspeo da ih se resim, nakon sat vremena posle prskanja eto ih opet. Pa bi zamolio nekog sa vise iskustva ili ako se na zalost neko susreo sa istim problemom da mi predlozi neki otrov za suzbijanje. Unapred mnogo hvala
PowerSeed

7. okt 2013.

#34
neem oil, a odlicne su i bubamare ako ih imas u okolini ;)
Zli Azra

7. okt 2013.

#35
ja sam se resio sa fobosom to ti je pravi orov i kosta oko 400 din 100ml a cuo sam da se pojavilo ulje od uljane repice pa probaj to naci trebalo bi da je oko 150 din.Ovu uljanu repicu nisam probao al kontam da je slicno kao neem al mnogo jeftinije a fobos sam probao prosle godine i ako nisi u tripu da neces nipokoju cenu hemiju onda ti ga toplo preporucujem
maverick
maverickAMBASADOR

7. okt 2013.

#36
Za trips imaa prirodni preparat na bazi spinosada, proizvodi ga firma iz ExYu, zove se laser i efektivan je. (gugl ili ima link na forumu)
freakedways
freakedwaysISTRAŽIVAČ

7. okt 2013.

#37
pozzz Hvala na preporukama. Bio sam danas u vise poljo apoteka, kad sam im pomenuo neem ulje, gledali su me belo, ne znaju gde bi moglo da se nabavi Uspeo sam da nadjem fobos, lik koji je radio mi je rekao za fobos da je jak. Pitao sam jer postoji nesto blaze, posto sam dosao sa pricom da su mi tripsi napali ljutu papricicu i da treba da je berem jos malo, pa mi je preporucio "Elisu-a" jer je navodno blazi i nesto jeftiniji. Dali je mozda neko cuo za taj preparat? Hvala jos jednom
zgrf

2. nov 2013.

#38
Neem je jedna od najpoznatijih indijskih biljaka, koja se koristi u svrhu liječenja već više od 5000 godina. Zbog svojih čudotvornih svojstava neem je poznat diljem cijelog svijeta, a u Indiji se smatra svetim drvom. Neem se primjenjuje lokalno i oralno u liječenju mnogih bolesti. Drvo neema doseže 40-50 m visine. To je zimzeleno drvo sa ravnim stablom, velikom krošnjom i debelom korom, iz koje curi sok, koji se zove neera. Na proljeće drvo neema daje sitno bijelo cvijeće. Njegovi ovalni plodovi su zelene boje, a kada je plod zreo, dobije blijedu žućkastu boju. Svaki plod ima samo jedno sjeme, koje sadrži dragocjeno ulje. Svojstva i sastav neema Prema ayurvedi, neem je istovremeno hladan (sheet virya) i lagan (laghu gunna). Smatra se, da ova kombinacija daje neemu unikalna ljekovita svojstva. Kemijski sastav neema je vrlo složen i uključuje triterpene, limonoide, nonterpenoide, hexanortriterpenoide i pentattriterpenoide. Najvažniji aktivni sastojak neema je azadirachitin, zahvaljujući kojem neem ima anti-parazitna iinsekticidna svojstva. Neem ima anti-bakterijska, anti-virusna, anti-parazitna, anti-gljivična i insekticidna svojstva, zbog kojih sprječava i liječi mnoge ozbiljne bolesti, uzrokovane mikroorganizmima. Neem nije toksičan i bezopasan je za zdravlje ljudi i životinja. Primjena neema Neem je mnogostrana biljka, koja se primjenjuje kod liječenja mnogih bolesti. U svrhu liječenja mogu se koristiti se svi dijelovi drva: njegovo lišće, cvijeće, kora, sjeme, ulje, grane i sok neera. Lokalna primjena Lokalna primjena praha ili ulja neema ima čudotvoran učinak. Ova biljka je pravi blagoslov za osobe, koje pate od kožnih bolesti. [*]sprečava kožne infekcije [*]pospješuje zacjeljivanje rana [*]ublažava simptome akni, psorijaze i ekcema (mnogi ljudi tvrde da su se u potpunosti riješili psorijaze zahvaljujući neemu) [*]ublažava sve vrste iritacije kože, uključujući svrab, osip, alergijske reakcije i infekcije kože [*]vodica neema se koristi za liječenje opekotina [*]ulje neema široko se primjenjuje protiv ispadanja kose i kod sijede kose [*]koristi se u liječenju peruti i ušiju [*]ulje neema uspješno se primjenjuje kod lokalnog liječenja reumatskih bolesti, na primjer, reumatoidnog artritisa, gihta, osteoartritisa, bolova u leđima. Oralna primjena Za unutrašnju primjenu koristi se samo lišće neema. Neem se primjenjuje u liječenju mnogih bolesti, nabrojimo samo neke mogućnosti primjene neema: [*]slaba probava i konstipacija [*]paraziti u crijevima [*]želudčane bolesti [*]čišćenje krvi, detoksikacija organizma [*]dijabetes [*]infekcije urinarnog trakta [*]stimulacija rada jetre [*]očne bolesti [*]kašalj [*]jačanje imuniteta [*]hepatitis [*]stres [*]bolesti srca [*]herpes [*]artritis [*]virusne bolesti Ulje nima možete koristiti kao koncentrat ili ga pomiješati sa nekim baznim uljem. Jedan dio ulja nima pomiješajte sa dva do tri dijela baznog ulja - maslinovog, kokosovog, bademovog ili sl. Čuvajte ulje neema na suhom, i mračnom mjestu bez sunčevog svjetla. Hladno prešano se ulje neema stvrdne i na sobnoj temperature. Stavite ga na toplo mjesto ili u posudu tople vode (cca 35°C) da se vrati u tekuće stanje. Ne stavljajte ulje neema u prevruću vodu (iznad 50°C), jer bi to moglo dovesti do smanjenja učinkovitosti njegovih svojstava. ARTRITIS Različiti oblici artritisa mogu biti rezultat poremećaja autoimunogenog sustava i dovesti do oštećenja zglobova i upala. Dermalno korištenje ulja nima, uvelike može pomoći kod tih tegoba. Antibakterijsko djelovanje smanjuje infekciju, smiruje bol i ublažava simptome upale. AKNE Akne su vrlo neugodne, jer se nalaze na licu. Ulje nima ubija bakterije koje nastaju u aknama I na taj način ih rješava. Također smanjuje upale izazvane aknama. PSORIJAZA Ulje nima je vrlo djelotvorno kod tretiranja psorijaze, jer smanjuje svrbež I crvenilo kože, ne uzrokujući nikakve nuspojave PRHUTI Ulje nima umasirati u tjeme I ostaviti najmanje jedan sat da djeluje. Zatim oprati kosu šamponom (za masnu I prhutavu kosu). Postupak ponoviti 2 do 3 puta tjedno. Kroz najviše 3 tjedna prhuti će nestati. UŠI Prvo se vlasište , snažno masirajući, dobro natopi uljem nima. Budite sigurni da niti najmanji dio nije ostao nenauljen! Snažno masirajte vlasište, da se ulje upije u sve pore. Tako nanešeno ulje ostavite da se upije I da djeluje oko sat vremena, a zatim lagano isperite kosu blagim šamponom. Neka kosa ostane malo masna. Sada podijelite kosu na dva dijela I češljajte je metalnim gustim češljem, kako bi odstranili jajašca. Možete koristiti I pincetu, kako bi lakše odstranili i zgnječili gnjide. Tako masnu kosu treba ostaviti najmanje dva dana, prije nego što se temeljito opere. U slijedećih nekoliko pranja kose dodajte malo nimovog ulja, da se uši ne bi ponovo izlegle. PROTIV KOMARACA Odličan je kao repelent. Nanosi direktno na kožu ili se koristi u AROMA LAMPI PROTIV MOLJACA Pamučne loptice natopljene nimovim uljem u ormaru koriste se protiv moljaca, iako ljudi koriste druge metode zbog mirisa nimovog ulja koji je sličan češnjaku. AROMATERAPIJA Zrak koji dolazi u dodir s nimovim lišćem ili uljem biva pročišćen od virusa i bakterija, i pomaže dezinficirati sobu te spriječiti širenje zaraze KUĆNI LJUBIMCI Nim ulje lijeći bolesti vašeg kučnog ljubimca, kao što su gljivične infekcije, dermatitisi, ekcemi i psorijaza glave. Možete ga koristiti I protiv buha i suhe kože. U šampon stavite nekoliko kapi ulja nima i time operite Vašeg ljubimca. Neem kao prirodni pesticid Neem je prepoznat kao prirodni proizvod koji može mnogo ponuditi u rješavanju globalnih problema u poljoprivredi, okolišu te javnih zdravstvenih problema. Smatra se vrijednim instrumentom za održivi razvoj. Istraživači širom svijeta sada su usredotočeni na važnost neema u poljoprivrednoj industriji. Čudnovato drvo i stotine njegovih aktivnih spojeva nemaju nikakve toksične reakcije, tako da su korisne u zaštiti bilja i njegovoj proizvodnji. U poljoprivredi se koriste nimov plod, lišće i ekstrakti. Proizvodi dobiveni od drveta Neema djeluju kao snažan regulator rasta insekata (Insect Growth Regulators - IGR), i također kontroliraju nematode i gljivice. Neem smanjuju rast kukaca u usjevima i kod biljaka, a pri tome nema negativnog utjecaja na ljude, sisavce, korisne insekte (pčele, leptire,...) I gliste. Na jednu litru vode stavite 10 do 30 ml nim ulja (1 do 3 jušne žlice) i 1 do 3 ml tekućeg detergenta (¼ do 1 čajne žličice) , te prskajte biljku za zaštitu. Svaki put prije upotrebe napravite novu mješavinu. Neem kontrolira crne mrlje, štiti od gljivičnih infekcija kao što su plijesan i hrđa(phragmidium mucronatum), pepelnice (Oidium), uništava grinje, lisne uši, štitastog moljca, bijele muhe, te djeluje na preko 200 vrsta insekata i štetočina. Kemijski spoj Azadirachtin utjeće na hormonalni sustav kukaca uključujući reprodukciju, hranjenje i mogučnost letenja. Također prekida razvoj kukaca između raznih stadija metamorfoze. Biljke tretirane pripravkom od nim ulja svojim gorkim okusom odbijaju štetočine (štakore, miševe, žohare i sl.) . Dokazano je da aktivni sastojci nima, kao što su Azadirachtin, salannin, i meliantriol djeluju insekticidno. Lako se prepoznaje po mirisu koji podsjeca na češnjak i vrlo je gorkog okusa. Taj gorki okus pomaže u eliminaciji insekata koji se hrane biljkama. Neem ulje su koristili australski pastiri kako bi proizveli vunu bez pesticida i puno bolje kvalitete.
Z&N
Z&NZMAJ

2. nov 2013.

#39
@ zgrf Postove sam spojio, a link obrisao. Ubudue molim bez "reklame" i koristiti ociju "Editiraj". Mo~e se i guglati neem, pa nai gdje kupiti.
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

20. jul 2014.

#40
Jel neko koristio Brimex insekcisid,ako jeste kako je zadovoljan sa njim ?? :-)
opa cupa

20. jul 2014.

#41
Ena Brimex je preslab......a opet zavisi za sta ti treba ? ;)
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

20. jul 2014.

#42
Pa treba mi za outdoor..kod nas je bas problem nemozes nista naci,nema Neem Oil trazila sam svuda..:-) ima taj Brimex,ima actaru ali ona i nije bas najbolja ,i ima jos samo B.A.C kao nesto prirodno je i to..pa reko ne znam ni sama sta od tog sto ima da uzmem..:-) hebiga i nije neki izbor..:-)
opa cupa

20. jul 2014.

#43
Brimex je organski ..ustvari ako nemas neki veliki problem sa vutrojedima onda je mozda bolje da sada nista i nekoristis.najosjetljivija faza je prosla..jos malo pa ce u cvjetanje.Brimex mozda i nije los izbor kao preventiva,ti odluci ako nisu biljke pod nekakvom invazijom bar ces ti imati neku satisfakciju...znajuci da si nesto poduzela ;)
komsijin mali
komsijin maliPOZNAVALAC

21. okt 2014.

#44
Malo kasnim sa postom, ali u Srbiji imas Neem Oil da kupis u svakoj malo bolje snabdevenoj prodavnici zdrave hrane.
Ena&Modelsy
Ena&ModelsyAMBASADOR

23. okt 2014.

#45
Kao naprimer gde u Bg ima ?? ili nebitno u kom gradu drugom u srb ako nisi iz tog grada ? ja obisla ceo grad Bg i kao i sve grow shopove cak nemoze ni da se naruci ..
AfricanHerbsman
AfricanHerbsmanISTRAŽIVAČ

12. jun 2015.

#46
Ima jos netko mozda iskustva sa Biokill-om?
Zblonzinjo
ZblonzinjoAMBASADOR

13. jun 2015.

#47
Koliko je pametno razmutiti Neopitroid sa vodom pa poprskati biljku koja cvjeta 15ak dana
Bizzzo
BizzzoZMAJ

13. jun 2015.

#48
Koji neopetroid? Imas Alfu ili sta ti pise na njemu? Alfa se inace moze dozirati s vodom i spricati. Da li u cvjetanju neznam. To nigdje ne pise. Na tebi je da se odlucis. Ja bi to napudrao bolje ovako bez vode ako imas bas problem.
Zblonzinjo
ZblonzinjoAMBASADOR

13. jun 2015.

#49
http://shop.cedar-agro.hr/media/catalog/product/cache/1/image/12f7080e262ed5d9c8984e53005aaaef/n/e/neopitroid_pra___5007db331f8df.jpg A neznam nisam pametan iskreno da ti kazem, otrov je al pojedose mi skakavci sve razmisljam izmedju actare i ovog a kontam da je ovo manji otrov, da ne cvijeta ne bi se mislio al ovako neznam sta bit
Hasler
HaslerAMBASADOR

13. jun 2015.

#50
Ja se ne bih usudio sa tim realno da ti kazem. Otrovcina teska
No Joke

13. jun 2015.

#51
U drugoj polovici cvata nije pametno apricati ama baa sa ni im, pogotovo ne sa pitroidom, actarom ili ne im treim. Ka~e meni ~ena iz poljoapoteke "ma ja oapricam actarom raj icu i jedem je za dva dana pa mi nia nefali" hehe, falit e joj zdravlja za 10-20 godina pa e se onda pitat od ega, trenutno joj fali mozga. Ja sam jednom apricao sa otopinom eanjaka, papra i papri ice ljute, pomoglo je da otjera skakavce i insekte sa hedova ali je i nakon etri tjedna hedovina suha vonjala po eanjaku. No apricenzi viae nikad, nemogu skakavci pojesti toliko hedovine i nanijeti veu atetu ako baa nisu oni extra large skakutaneri.
mala0202
mala0202ISTRAŽIVAČ

30. jun 2015.

#52
Meni je jedna spasila biljku ali je otiala i sad su sve druge nadrljale.
drasko

20. jul 2015.

#53
Pozdrav ljudi, neznam kako cu i gde cu pa bih zamolio iskusne ljude da pogledaju ove slike koje sam danas napravio. Javio mi se vrlo cudan problem sa biljkama ili je neki insekt napao ili nesto sto nemam pojma meni deluje kao delo crvica... 30166 30167
PowerSeed

20. jul 2015.

#54
prilicno je mutno, mislim da su neke leptirice, nisu crvici sigurno. jesi pipao, sklonio...
drasko

21. jul 2015.

#55
takav mi je fon nemam bolji aparat, deluje kao da je u cvrstvom stanju medjutim kada ga sklonim sa biljke rastrosi se u prasinu i izgleda kao strugotina, a na stablu ostaje kao rupica mala kad polje pogledas vidi se * * * ne treba citat kada odgovaras odmah nakon posta pwrsd i to sve na najboljim biljkama koje najbolje napreduju :( * * * nemoj pisati post za postom, koristi opciju Urediti (Edit) dole levo u postu pwrsd
grouchy

21. jul 2015.

#56
a izgleda da i nesto raste iznutra u granama, prskaj to s necim, kad saznas sta je. a moze biti i da je prosao ciklus i sad sta ti to ti je.
drasko

21. jul 2015.

#57
neznam nisam pametan nikad se nisam susreo sa ovim ni u jednoj kulturi
drasko

21. jul 2015.

#58
dali sam postavio pitanje na pravoj temi jer vidim slabo ljudi odgovara?
golub mira
golub miraLEGENDA

21. jul 2015.

#59
el biljka normalno raste?
drasko

21. jul 2015.

#60
za sad mi deluje sve normalno to sam primetio pre 3-4 dana, i stalno sedim za kompom proucavam sve moguce nacine i citam al nisam video da se neko susreo sa ovakvim problemom, veceras cu da ih tretiram sa koprivom i belim lukom i zato trazim pomoc jer nebih da kupujem neke hemikalije da ih tretiram
golub mira
golub miraLEGENDA

21. jul 2015.

#61
gotovo sam siguran da sam to ve negdje vidio al na nekoj drugoj biljci, ne mogu se sjetiti nemoj se zamarat ak raste normalno, djeluje mi bezopasno
nice&clean
nice&cleanAMBASADOR

21. jul 2015.

#62
ja bi topirao taj vrh ako samo na tom mestu imas te promene...
drasko

21. jul 2015.

#63
nije to samo na vrhu, nema pravila gde napada, sad sam bio na sajtu poprskao je sa koprivom i belim lukom pa cemo videti dali ima efekta... A cini mi se kada sam sklanjao tu da kazem prasinu sa biljke kao da je izletela mala crna musica iz nje...
ParaNO1dO
ParaNO1dOENTUZIJASTA

2. jul 2016.

#64
jako sicusni crvici se uvuku u granu u redjim slucajevima odumre taj deo grane
Wiz420

13. maj 2018.

#65
Nesto mi jede listovee! Biljoza je occ 20cm, nisam vidio nikakve zivotinjice ali ima rupice po listovima. Zanima me kako da se rjesim toga na prirodan nacin. Dakle cuo sam nesto sa lukom ili koprivom pa me zanima jel tko probo i imao nekakva iskustva vezna za to ili se mora kupiti nesto da dijeluje stvarno... Hvalaa
Blenstonius
BlenstoniusPOZNAVALAC

14. maj 2018.

#66
Imas temu o prirodnim insekticidima... koristi search malo... https://www.vutra.org/threads/bio-uzgoj-gnojiva-i-pesticidi.2764/ E sad... ukoliko si u dalmaciji negdje nisam siguran koliko ce pomoc jer su ovi skakavci i zrikavci otporni na sve osim neopitroida.. koliko sam ja imao iskustva s njima, ali u svakom slucaju pokusaj... pomoci ce sigurno... barem djelomicno ako ne potpuno... Ili koristi nesto kao neopitroid ili bio kill dok su u vegetaciji, a kad krene cvat predji na bio... (onda ce i imat puno vise lise mase pa ce joj manje smetat to sto ju papaju pomalo...) :P
Stonerdays coming

5. nov 2018.

#67
Pozdrav ::roor::::roor::::roor:: Kupio sam neem ulje i sada sam ga spreman koristiti kako proizvoa ka~e za doziranje,ali me zanimaju vaaa iskustva,kad da nanesem neem ujutro kad mi se upale lampe ili navecer kad se ugase,dali mogu malo i zemlju poapricati,dali mogu ispod listova isto naapricati?
vladomar

5. nov 2018.

#68
@Stonerdays coming poapricaj biljke prije nego se svijetla ugase .Na ovom kojeg ja koristim piae da se prska pred ve er kad sunce zae je mo~e akodit ako pi i sunce po lia u kada je friako naapricano.Govorim o outdooru ,ali je isto i u indooru. -If you can, perform this spraying in low light, that is, at night or very early in the morning. :thumb:
irieman

5. nov 2018.

#69
Ima toga dosta napisano ve po forumu al ajde da ponovimo gradivo :) `pricaa uvek biljku kad je mrak i mo~e po povraini zemlje bez problema. Listove treba da prskaa i sa gornje i donje strane mada konkretno ne znam ata je problem kod tebe. Npr. ako imaa problem sa crvenim paukom treba posebnu pa~nju da obratia na donju stranu listova.
Stonerdays coming

6. nov 2018.

#70
Malo gledajui na forumu i na internetu zaklju io sam da nemam problema sa crvenim paukom,nego sa nekim bijelim lavrama koje se nalaze samo na listovima barem tako ka~e mikroskop,dvije biljke su zara~ene a trea je ok nista nisam naaao na njoj,naravno zemlju cu tretirati i ove dvije zara~ene isto,a zanima me dali mogu slobodno i ovu trecu tretirati makar je ona ok,ili mogu opcenito bez obzira tretirati biljke bile one zara~ene ili ne,,,,hvala :let:
irieman

6. nov 2018.

#71
Mo~ea bea problema, nee da joj smeta niata :)
LU
Lusio25ISTRAŽIVAČ

28. feb 2020.

#72
Prirodnim preparatima treba du~e nego kemiji...
KA

30. jul 2020.

#73
Ja sam uhvatila nou bubamare kako grickaju list
samo doki
samo dokiISTRAŽIVAČ

30. jul 2020.

#74
354611 Jer ima neko ovaj problem sta joj treba
Badi
BadiZMAJ

30. jul 2020.

#75
To si pitao ve, odgovorio sam ti.:) https://www.vutra.org/threads/zuti-listovi-i-fleke.3220/page-3#post-699273 Btw. ovo za bubamare, ne bih se slo~io. Bubamare se hrane lisnim uaima, itekako su korisne u vanjskom uzgoju, ali u boxu to nije izvedivo. Jer ako stavia bubamaru u box, privla i ju svjetlo od lampe, sutradan na podu naea pe enu bubamaru.:D
RZ

24. avg 2020.

#76
Ako moze pomoc Imam problem sa malim crvicima u zemlji kako to da rijesim,biljka je u cvjetanju
grouchy

24. avg 2020.

#77
to aut? prave probleme biljci?
Cannabinol
CannabinolENTUZIJASTA

16. apr 2021.

#78
Vidim da Neopitroid nema da se kupi u Srbiji, koja je ovde ekvivalenta tog insekcida u vidu efikasnosti/atetnosti/cene? Znam za neem ulje.
Bizzzo
BizzzoZMAJ

16. apr 2021.

#79
Neem ulje je ulje od biljke. Prirodno. Jel. Pitroid je otrov u prasku. Probaj u poljo ljekarni pitati sta je ekvivalent za pitroid :D Probaj tra~iti Neo Pitroid. Ja sam ga doduae u Hr kupio s tim imenom. Ima ga u supermarketu.
Cannabinol
CannabinolENTUZIJASTA

16. apr 2021.

#80
Mislim da nije registrovan kod nas. Mozda bi bilo efikasnije Actarom 25 WG raditi preventivno? Oba su otrovi kad pogledas...
Bizzzo
BizzzoZMAJ

16. apr 2021.

#81
Ne vidim sto ne bi moglo.
trevor
trevorAMBASADOR

16. apr 2021.

#82
Kanabinole ne pricaj kojesta, ima ga na svakom koraku. Aktivna supstanca je permetrin, ima ga i pod imenom neopirox.

Odgovaranje na teme dolazi uskoro.