VUTRA
ForumUzgajanjeVanjski uzgojUrea i kan
LEGACY

Urea i kan

28 odgovora7,947 pregleda
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#1
NADAM SE DA SAM NA DOBROM MESTU OTVORIO TEMU,AKO NISAM...SHTA JE TU JE...nov sam na forumu i sve sto sam do sada radio u vezi growinga sam pokupio sa vaseg odlicnog foruma i da nije bilo vas verovatno nikada ni nebi stavio ni seeds na klijanje e sad moje pitanje je da li je neko od clanova koristio ova djubriva i kakvi su utisci,da li se urea sme dodavati vodi kojom zalivamo biljcice i da li se moze koristiti folijalno-posto je ona koliko znam 46% azot,ova djubriva imam kod kuce pa reko da ih iskoristim za nesto,ako nista onda bih prihranjivao sa kemirom 3-ojkom...hvala u napred.
FrulaENTUZIJASTA

jun 2009.

#2
anorgansko dusicno gnojivo - urea, kan, uan, bezvodni amonijak... slobodno dodavaj :) kontam da se moze.. pa ucio si to iz kemije valjda!
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#3
nesto sam nasao sto se tice ovih djubriva,mozda moze nekom da zatreba... UREA je visokokoncentrirano duaicno gnojivo ciji je duaik u amidnom obliku.Najzastupljenije je gnojivo u svijetu, iako se industrijski pocelo proizvoditi tek pedesetih godina.Koristi se u predsjetvenoj gnojidbi jer omogucuje postupnu pretvorbu amidnog duaika u amonijski i nitratni u skladu s klimatskim i agrokemijskim uvjetima u tlu.UREA u jesenskoj osnovnoj gnojidbi slu~i za ubrzanu razgradnju biljnih ostataka, te aktivaciju organskog duaika iz tla. UREOM se prihranjuje vecina biljnih kultura - osim aecerne repe. UREA nam pru~a priliku da vrlo jednostavno na samom gospodarstvu napravimo tekuce duaicno gnojivo za folijarnu prihranu svih biljnih vrsta. Treba napomenuti da je UREA lako topljiva. Teoretski se u 1l vode mo~e otopiti kilogram UREE.U praksi se relativno lako i brzo otapa 25 - 30 kg UREE u 100 litara vode ato potpuno zadovoljava , jer samo neke kulture, strne ~itarice i travnjaci, podnose tako visoke koncentracije duaika, dok sve ostale zahtjevaju ni~e koncentracije. KAN N 27 sadr~aj duaika 27 % sadr~aj vlage do 0,5 % cestice 1-5 mm najmanje 96 % sadr~aj MgO 4,5 - 5,5 % sadr~aj CaO 6,5 - 8,5 % nasipna masa 1000-1100 kg/m3 KAN je poznato duaicno gnojivo za prihranu svih poljoprivrednih kultura. Sadr~i pola duaika u amonijskom, a pola u nitratnom obliku, pa djeluje brzo i neato produ~eno, tako da zadovoljava potrebe bilja za duaikom u odredenom razdoblju. Sadr~ajem dolomita (oko 23 %) utjece na djelomicnu neutralizaciju kiselosti tla, a sadr~ajem magnezija djelomice zadovoljava potrebe bilja i za tim biljnim hranivom. ni sam ne znam gde sam iskopao ovaj text,ali kontam da je tacno...i dalje me interesuju iskustva sto se tice nase drage meri da li ona to voli ali kontam da joj dodajem jos neke mikro i makro elemente...
FrulaENTUZIJASTA

jun 2009.

#4
ne kuzim to ''industrijski proizvedeno'' ... kak oni proizvode ureu industrijski? sto ti zapravo imas doma?
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#5
"Najzastupljenije je gnojivo u svijetu, iako se industrijski pocelo proizvoditi tek pedesetih godina". pod tim misle verovatno na proizvodnju u fabrikama na vece kolicine-masovnije,mozda i gresim neka me neko ispravi,imam ureu 46% od komsije iz dzaka od nekih 50 kg koju on za kukuruze koristi...vidim ja da cu ipak da koristim kemiru 3-ojku,to je n-p-k,nemoram da dodajem nikakva dodatna djubriva
FrulaENTUZIJASTA

jun 2009.

#6
pa probaj s tom ureom. mislim da je puno prirodnija. krave i ostala stoka prirodno proizvode ureu - mokraca jel... mozda je to to zapravo. probaj skupljat kravlju mokracu :)
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#7
koristio sam ljudski urin u razmeri 1:15 i to je odradjivalo posao mada sam u pocetku stavljao 1:5 i to mi je osusilo dve biljke preko noci ,zemlja je pripremljena sa svim i svacim znaci kompost iz domace radinosti ima tu i konjskog i kokosijeg sita,ljuske od jaja lomljene skoljkice i puzevi humus,treset,trulo lisce crna zemlja iz baste iz krticnjaka i ilovasto zemljiste-kontam da i to samo po sebi ima dosta N-P-K i ostalih elemenata ali kad poodrastu malo trebace im jaca prihrana pa zelim da cujem i tudja iskustva da odredim sta je najoptimalnije dobit/rizik...
ZOKIAMBASADOR

jun 2009.

#8
samo oprezno sa tim mnogo jako gnojivo znam samo da ga ima za vegetaciju i za plod tj. nas cvet. kazem oprezno. ja ga nisam nikada koristio samo zbog toga sto je jako gnojivo tj. jednom sam ga koristio jer sam ga dobio od druga i objasnjeno mi je koje kad (vege, cvet ) tako da sam pognojio jednom u vege i jednom u cvetanju i to je sve sto sam te godine gnojio. a i tako sam video da su biljke prgnojene iako im nije skodilo jel su bile na nekoj granici. bacio sam otprilike 50 tih kuglica po dvaput (vege . cvet), savet moze negde oko 30 kuglica ako vec hoces da gnojis al nisam siguran :) tako da nista od mene :)
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#9
Zoki nisam siguran za koje djubrivo mislis za ureu ili kemiru jer je kemira n-p-k,a urea cist azot-za vegetaciju ide sa vecim procentom azota a za cvetanje sa kaliumom i fosforom,kod mene urea nije u granulama nego u obliku kristalcica
ZOKIAMBASADOR

jun 2009.

#10
pa na ono poljoprivredno.... u dzakovima sto je.. i to se tako zove bar mi u selu tako to zovemo :)
FrulaENTUZIJASTA

jun 2009.

#11
ajme... ljudska mokraca ne sadrzi ureu ... mi ljudi ne razgradjujemo hranu jednako kao prezivaci :) ''ima tu i konjskog i kokosijeg sita,ljuske od jaja lomljene skoljkice i puzevi humus,treset,trulo lisce crna zemlja iz baste iz krticnjaka i ilovasto zemljiste'' hmm... nisi to trebao tako.. te stvari si trebao pustit da fino trunu jedno par mjeseci i onda ih nanijeti na zemlju prije nego sto si posadio bilje.. tako moja baka radi :) ne znam bas da li ce to ovako uspijet :/
KICHBAISTRAŽIVAČ

jun 2009.

#12
mislim da ljudski urin sadrzi ureu jer kad dajes mokracu na analizu na rezultatu ima stavka urea a i jedan growin guide koji imam kaze da se moze i ovo ljudsko upotrebiti VEGETATIVE SOLUTION, per gallon: Miracle Grow Patio (contains trace elements) 1 teaspoon Epsom salts 1/2 teaspoon Human Urine (OPTIONAL - may create odors indoors.) 1/4 cup Oxygen Plus Plant Food (OPTIONAL) 1 teaspoon

jun 2015.

#13
sta mislite o kan 25 gnojivu pise na njemu krecni amonijum nitrat, sta mislite o tome to gnojivo je najvise azot :joint2:

jun 2015.

#14
ljudi, ne igrajte se sa tim "profi" djubrivima, to ide za poljoprivredu i baca se 100kg na lanac zemlje ili cak i vise za celu sezonu, zavisi od analize zemljista, ima smisla samo dodati saku tog djubriva u zemlju kod pripreme rupa ako to uradite s jeseni ili rano prolece a presadjivanje radite par meseci kasnije, a nakon mesec dana vegetacije nastavite sa tecnim/vodorastopivim djubrivima za cvece. i naravno nikako folijarno, spalicete listove.
lukasAMBASADOR

jun 2015.

#15
sto se tice kana,ja sam na pocetku malo stavio oko biljke,kasnije sam folijarno zaljevao navece,tri puta mjesecno,dodacu jos malo kana pred cvjetanje i koristiti plantelu cvijet,,biljke izgledaju super,jedna ima vec oko 2,2m sto se tice uree,dobro je staviti malo jer drzi vlagu,,

Prijavi se da bi odgovorio

Potreban je nalog da bi mogao pisati na forumu.

Prijavi se