Što je EGO?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
Papa Romeo je napisao(la):
- treba djelovati i biti ono sto se zeli biti.
Tko želi biti ono što želi biti?


Rekao bi da je sama želja Ego,
Slažem se.

http://www.youtube.com/watch?v=lSDvxcifGyU&list=UUOQTdIf0kwu4F0xyK_NddMQ&feature=player_detailpage

Ego je vise povezaniji sa nedostatkom samopouzdanja.. pa sluzi kao maska.. o tome je priča?
Ja se nebi složija :). Ego se nalazi u svima nama bas upravo kao i svijest. Čim uđmo "dublje" u neku misao" ili možda bolje rećeno čim se zakačimo na misao, ego preuzima kontrolu i kroji "sudbinu".
Dal će taj put odvesti do uspjesne osobe ili teskog propaliteta nebitno je, ali tu neće stati, tragati će dalje i dalje za nećim višim i bolji!

:)

jednom mi je dobar prijatelj do ksmo konzumirali gljive na moju tvrdnju dal je moguće da "živimo" u matrixu, odgovoriaj potvrdno, ja sma zanjemija i o tome dalje nismo pricali. Tek sinoc mi navrlo da sav taj matrix postoji sve dok ego ima kontrolu jer što ego, misli stvore nije ništa drugo nego iluzija jer je neopipljivo i nestvarno...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: crunkisi

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Cin uden dublje u misao, ego preuzima kontrolu? Znaci ja iman mozak i razmisljam pa san zato ego triper.. dooobroo.. necu vise razmisljati..

Nema smisla.. postoji sedam razina svijesti.. i o tome se da raspravljati.
Znanje koje steknes razmisljajuci ispravno je jedini nacin obrane od ega.. suosjecanje takoder.. iliti empatija.. a jos najnajbitnija je PONIZNOST. Najucinkovitiji lijek.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
kad malo bolje razmislim.. sve je jako jednostavno..

ego je uzdizanje.. misliti da si bolji od nekog sa druge strane planete, ekrana ili od nekog siromašnijeg u susjedstvu.. pravi egoisti su rasisti, seksisti, nacionalisti i tako dalje.. od takvih stvari se treba ograditi.. a ne ja koja ću sad reći da san gladna i ić u dućan po kruv jer iman želju, mogućnost i težnju da pojedem sendvič..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Tropico
03.07.2009
1.740
2.317
188
Napisa sam na par mjesta da rijeci nisu bitne ka ni samo izrazavanje pa ponekad jedni druge ne kuzimo tj koristenjem drugih termina nekom trecem zagorčamo zivot...hraniti piti spavati sve je to prirodno al meni prirodno...moji tekstovi su usmjereni na mene, tj prikazuju ono kroz sta trenutno prolazim a to je zbunjenost, zbunjenost viđenim a ipak znam da se tak oi tak ozovem i da u to i to vjerum, a u drugom pogledu ponekad osjetis tisinu i bistrinu svega...

Sativka poluuuudi :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
Kroz ljudsku povijest, doslovno svi su prosvijetljeni drugačije interpretirani! Interpretacija je uvijek s druge strane ekrana, tako da oko toga se ne treba zamarat. ;)

Kad govorimo o spritualnosti, navodno postoje dvije vrste ljudi/načina. Jedan za one koji lakše osjećaju ljubav, drugi za one koji lakše meditiraju.
Ljubav je nuspojava (uspješne) meditacije, a meditacija nuspojava (bezuvjetne) ljubavi.
Što mislite o tome? :)
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Ne znam...nakon sinocnjeg iskustva vise se ne mogu izrazavati kroz riječi...osjećao sam ljubav. Počeo sma osjećati! Po prvi put istinski u životu. osjetio sam tebe, i cijeli ovaj forum, osjetio sam sve ljude znane i neznane. Ja sam bio ti a ti ja. Djelila nas je slika koje više nije bilo. Po prvi put osjećam, ja sam postao život, tragao sma za njim....cijeli vijek koračam naprijed, sinoć je bilo koračanje u nazad sve do onog što mi jesmo, a mi smo nevina, razigrana i znatiželjna bića koja isijavaju bezuvjetnu ljubav nemjerljivu riječima ili pak djelima...

Od srca srcu, volim vas, jer ste vi dio mene!
 

crunkisi

Aktivan Član
29.11.2012
307
914
143
63
Bas to, ne treba puno da probijes tu granicu i odjednom kroz sve sto radis promatras kako utjece na tvoje osjecaje.

Ne mozes vise ni bezvezni film pogledati a da ne obratis pozornost na to.... a i na kraju krajeva, niti ne zelis jer to je ono sto nas razlikuje od robota, od obicnih "ovci za sisanje", od vrece mesa koja je zamijenjiva i samo broj u nizu.


Nisam nikada mislio da cu morati nauciti kako biti covjek - u punom smislu te rijeci.


Edit: Sada je na nama da naucimo vladati emocijama, dopustiti ih i ne sputavati, prihvatiti ali odluke donositi ne kao reakciju na njih. Kako dodju tako ce i otici i ima ljepote u tome :)

Ni sam ne mogu vjerovati koliko me to saznanje ispunjava srecom :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Evo, da se izbjegnu nesporazumi oko determinisanja pojma "Ego"

http://www.youtube.com/watch?v=Mkin1FhojCo

Covjek se profesionalno bavio tim, pa da ne izmisljamo mnogo, pogotovo jos kad se povuce koji dim nece nas ni Frojd pohvatati, da vaskrsne. :)
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Ako podijelim sebe na svoje Licno Ja (tijelo) i svoje Vise Ja (dusu) shvatio sam da put do moje duse vodi direktno preko balansiranja 4 Ega ili cetiri energije koje cine moje Licno Ja.

Emotivna energija sa svojim osjećanjima, Čulna energija sa svojim zeljama, Tjelesna sa svojim potrebama i Intelektualna sa svojim idejama. Mnogi od nas imaju izrazene jace neke energije kao Nikola Tesla sa svojom intelektualnom energijom. To mozes zamisliti kao cetiri oblika samog sebe koja vuku tvoju dusu na cetiri strane. Neki ljudi puknu psihicki od prenapora jedne energije ili neki cak postanu sanjivci i pretjerani emotivci. Ako jedna strana vuce jace onda se brze i umori. Energije treba zajedno da te vode da bi nasao slobodu. Mozda bi se lakse moglo skapirat kao cetiri konja koja vuku kociju a ti kao kocijas pokusavas da ih zauzdas ali je mnogo teze ako ne vuku svi balansirano.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Tropico je napisao(la):
Znaci mogu da "nestanu" samo sa nasim fizickim oblikom, tj smrću?
Zavisi ko sta vidi, a sta vidimo zavisi od nacina na koji gledamo.
Nasa licna vidjenja se razlikuju. Imamo osobe talentovane za muziku, koje imaju daleko osjetljivije culo sluha od onih netalentovanih. Slikari imaju izostrenije culo vida itd.
Zamisli da iz udaljene perspektive posmatras kosmos, a u istom trenutku vidis najsitnije elemente u njemu, poput bozona npr. Tada bi vidio da ti sitni elementi imaju svoj tok dogadjaja u kojem stalno mijenjaju oblik. Negdje u tom kosmickom prostoru formirali su oblik planete zvane Zemlja i u sklopu nje, od tog dijela elemenata koji sacinjavaju zemlju, formirali su i mnostvo ljudskih oblika. Kada zamislis takvu situaciju i spoznas sebe u tom mnostvu, onda si postavi pitanje koje si postavio meni i vjerujem da ce odgovor biti da svijest, kao jedan oblik energije, nije poznata samo covjeku, da zauzima kako covjeka tako i ostali prostor u citavom kosmosu i da su ljudi svjesni samo onog djela koji im je omogucen ljudskim oblikom. Nasa "smrt" je vracanje zemlji onog dijela koji joj je pripadao prije nego sto smo se rodili, a svijest pripada onom sveopstem dijelu kosmosa. Smrt je pojam za strasenje nevjernika :)

@Genjo
Nisam najbolje shvatio primjer kocijasa, konkretno, s cim se bori.
Ako nam culo, u koje spada i nervni sistem, kaze da nam je hladno, zelja ce nam biti da se utoplimo. Intelektualna (logicka) sposobnost ce nam ukazati mogucnosti na koji cemo se utopliti, kreativna nacin na koji cemo ideju sprovesti u djelo, a na kraju se sve zavrsi emocijom, koja je u ovom slucaju prijatno pozitivna :)
Tako bi trebalo biti ako je osoba psihicki i fizicki sposobna. Ako se bori sama sa sobom, onda je psihicki podijeljena na dvije ili vise osoba koje su u medjusobnom sukobu i to stanje nazivamo sizofrenija.
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Papa Romeo je napisao(la):
Kada zamislis takvu situaciju i spoznas sebe u tom mnostvu, onda si postavi pitanje koje si postavio meni i vjerujem da ce odgovor biti da svijest, kao jedan oblik energije, nije poznata samo covjeku, da zauzima kako covjeka tako i ostali prostor u citavom kosmosu i da su ljudi svjesni samo onog djela koji im je omogucen ljudskim oblikom
Da! Samo se meni dogodilo malkice drugacije iskustvo...nisma zamisljao situaciju da budem svjestan, niti sma išta želija. postavlja sma sam sebi pitanja i pitanja, trajalo je koji sat...i kad sam "odgovorija na sva pitanja" koja su me zanimala odjedno BOOOOM. Smijeh i suze koje su trajalae i trajale....na ništa ni o čemu razmišlja nisam dok me je "prala" ta energija...moga sam da osjetim "vibracijU" sviju nas...tesko za objansiti niti mogu objasniti osim da pokusam pojasniti daq osjetiš ove moje riječi ti ili bilo tk odrugi. E sad to stanje, mozemo ga nazvati prisutnost svijest itd. nebitno s moje točke gledišta je bilo neometano ničim...ego j postojao ali samo kao sluga ako i to tako ogu navesti...posjedova sam "sviejst " o egu....moga sma ga uočiti...i kad bi ga uočija SMIJEH...iz dubine srca...svaka negativna misao koja me pratila kroz zivot je nstajala...vidija sma "sebe, tebe...disali smo kao jedno i smijali sm ose kao jedno...O nicemu nismo donosili sud nego smo bili ta energija bez poimanja dobrog ili lošeg...teško za objasniti ali ono sto sma siguran je da nisam imao "ukljucen um" nisma se predavao ni jendoj misli ili konceptu kako god...a opet sma poznava sebe tebe i cijeli ovaj svijet...

EDIT:

Btw uvijek mi "iskače" govor čaplina...

"We think too much and feel too little."

Na kraju koliko sam god "priča" da osjećam tek sam sad spozna da nikad nikog "istinski" nisma volija niti osjeća...jer se to riječima jendostavno ne može opisati a ni "djelima" ..."orgazam ljubavi" kojem smo svi pripadali i kojem pripadamo...mi ta ljubav jesmo...

"Greed has poisoned men’s souls, has barricaded the world with hate, has goose-stepped us into misery and bloodshed. We have developed speed, but we have shut ourselves in. Machinery that gives abundance has left us in want. Our knowledge has made us cynical. Our cleverness, hard and unkind. We think too much and feel too little. More than machinery we need humanity. More than cleverness we need kindness and gentleness. Without these qualities, life will be violent and all will be lost...."

Od ovog govora je prošlo 74 godine. Svjedoci smo da se ništa popravilo nije već samo pogoršalo...duhovni učitelj bi rekao da je onako kakvo je, savršeno...

Kad bi smo živjeli bez misli, a to znači kad se nebi poistovjećivali sa svojim mislima pa čak i onda kad mislimo da smo u pravu ili krivu svega ovog gore navedenog nebi ni bilo, nebi imali o cemu da pricamo (barem ne na ovaj nacin) i mogli bi biti to sto oduvijek jesmo...beskonačna nemjerljiva energija ljubavi koja ne zna rasuđivati što je dobro a što ne, tko je u pravu a tko ne, bilo bi onakvo kakvo je, jednom riječju savršeno ako to možemo uopće nazvati savršenstvom...

Ako osjećate da nešto "nije u redu" ako vamživot do ove točke sada ne izgleda smislen, počnite se zapitkivati, "Tko sma ja?". Pitanje na pitanje će se "graditi" ali nikako nećete ići "naprijed" niti ćete nešto "novo" da otkrijete...vraćat ćete se korak po korak unatrag, kuću koju ste izgradili postepeno će da nestaje a kad nestaje biti ćete svjedoci onog što "ostaje", a kad dođete u takvo stanej svijesti javite se slobodno ovdje i podjelite ljubav koju ćee početi osjećati bez uplitanja uma i dešifriranja tog za "um" nepojmljivog osjećaja ;)

:heartbeat:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Pa dobro. Ne mogu reci da nisam razmisljao. Razmisljam o ovome sto pisem, na koji nacin, kojim rijecima napisati da ono sto sam iskusio prenesem sto konkretnije i da se sto bolje razumijemo. Misao je opipljiva, nije imaginacija, nije nistavna.
Sve sto sam u zivotu radio, citao, otkrivao.., sve je dobilo sasvim novo lice igrom slucaja, jednim sasvim novim iskustvom. Iskustvom koje tek procent ili dva covjecanstva iskusi za zivota, a da ima priliku o tome pricati. Iskustvo koje nije zasnovano na psihoaktivnim supstancama.
To sto osjecas ljubav, da smo svi povezani, kao i to sto si spoznao da mi sami sebe cinimo razlicitima, tek je jedan dio cjeline koju mozemo nazvati bivstvom, mada je Bog mnogo prikladniji pojam. Energija koju si osjetio prozima sva moguca tijela koja se nalaze svuda u kosmosu. Istu energiju osjeca, bas, svako bice, svaki predmet koji mozes zamisliti da postoji. Kao sto ljudi imaju svoju svrhu u svemiru, isto tako i kamen ima svoju svrhu. Sa kamenom je lakse stupiti u kontakt nego sa ponekim ljudima :)
Spoznaja "Boga" podrazumijeva bezrezervnu ljubav prema svemu, ne samo prema ljudima.

Ali, da bismo diskutovali o ljudskoj psihi moramo utvrditi nekakve konstante, pa cemo time mnogo lakse utvrditi i odstupanja od istih.
Sve sto pisemo u vezi Ega vise se odnosi na psihopatologiju nego na Ego, onakav kakvim ga je Frojd determinisao. Ego je dio nase psiholoske licnosti, bas kao i Id i Superego. Ako dodje do sukoba unutar nas samih ili sa okolinom stvar je patoloske prirode, a ne Ega.

Pokusao sam objasniti svoje licno shvatanje Frojdovog Ega, jer Ego o kojem se pise po forumu moze da se odnosi na osobe sklone dokazivanju, na osobe koje ganjaju karijeru, na glumce, na dokazivanje da mozemo bolje od drugih, ali, sve to tako treba biti i u principu nema nikakve veze sa izvornom definicijom Ega.
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Mislim da je nebitno oćemo da konzumiramo psihodelike ili ne....to što kažeš, može se doživjeti i bez psihodelika.... ali onda se moramo odreći cijelog našeg vjerovanja tko smo i što smo...dok psihodelici invazivno djeluju i razbijaju i najvece iluzije ukoliko se konzumiraju "pravilno" i sa razumjevanjem...ne apaliram na koristenje psihodelika pogotovo onda kad bi osoba uzela samo da se zabavi i dobro prosprda sama sa sobom, to ionako većina ljudi svakodnevno radi...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
Sve što radim bolje od drugih radim s ciljem. Cilj je pokazati i dokazati da se može. Ne vidim ništa loše u tome. Naravno da si "pumpam ego" na taj način i slijedeći put ću biti još bolji i dokazati i sebi da se može i dodatno si napumpati ego.
To je ono što nas je dovelo do ove točke i to će nas odvesti do još mnogi "točaka". Sve ima svrhu, samo je ponekad teško naći tu svrhu. Možda smo postigli puno u negativnom smislu, ali neozbiljno je tvrditi da nema dobroga proizašloga iz ega.
Naravno da kad vidimo osobu koju bismo etiketirali kao egoista, kažemo- vidi shupka, što je umišljen!- no, po meni niti jedan "izam" nebi bio loš da nema "ist-a" koji su shupci :D
Zato uvijek treba težiti balansu. Jer zapamtite, dobro nikada neće pobijediti, jer tada bi postalo i samo zlo :vb_devil:

Dobar ovaj Diamond :cool44: :icon_lol: