Što je EGO?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.07.2009
1.740
2.317
188
"Ego su, u osnovi, sve nade spojene u jedan entitet, ego je gomila nadanja. Ego nije realnost - to je zbir svih vaših snova, masa svega što je nerealno, svega što je lažno. Ego ne može postojati u sadašnjosti. Pogledajte taj fenomen. Ego postoji ili u prošlosti ili u budućnosti, nikada ovdje i sada - nikada, zapamtite to, nikada. Uvijek kada mislite o prošlosti, pojavljuje se ego, javlja se Ja. Također, kada razmišljate o budućnosti, Ja opet izvire. Ali, kada ste ovdje, kada ste sad, bez misli o prošlosti i budućnosti, gdje je onda vaše Ja? Kada sjedite ispod drveta, na primjer, ne misleći o prošlosti, ne misleći o budućnosti, dok samo dišete, dok samo jeste, gdje ste u tom trenutku? Gdje je Ja? Ne možete ga osjetiti; nema ga. Ego ne može postojati u sadašnjosti! Prošlosti nema. Budućnost još nije. Prošlost je nestala, budućnost se još nije pojavila. Zapamtite - ni prošlost, a niti budućnost ne postoje - samo sadašnjost postoji. A u sadašnjosti ne možete naći ništa slično egu."

Osho Rajneesh
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
A što ako ne postoji ni sada? Što ako je stvarnost iluzija uma, a prošlost, sadašnjost i budućnost postoje kao cjelina i zapravo su nerazdvojivi? Što ako postoji samo nikada? :icon_lol:
Znam da kenjam, znam da sam u krivu i znam da nemam pojma ;)

"All that is, ever
Ever was
Will be ever
Twisting
Turning
Who we are
Ask forever
Twisting
Turning
Through the never
"
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Volio bih spoznati tu stranu sadasnjosti, bez ikakvih zelja, potreba i nagona. Volio bih da mogu piljiti u jednu tacku, ne brinuti brige, ne planirati, a ujedno biti sretan dovijeka. Ali, nazalost ne mogu. Izdrzim koji trenutak pogubljen, vjerovatno mi um negdje odluta a da nemam pojma gdje, pa se opet vrati. Nije neki problem sto se vratio, problem je sto nije u sadasnjosti, bez novih prohtjeva, bez novih zelja, bez novih nadanja i potreba.
Problem je sto mi zakrce crijeva u sadasnjosti a hrana je u buducnosti, a buducnosti nema. Nema ni proslosti. Nikada sit nisam bio jer proslosti nema.
Nemam pojma kako sam uspio ugrabiti vremena da ovo tipkam, jer sam planirao otipkati u neposrednoj buducnosti.
Proslost me najvise zabrinjava. Svaki put kada se prosetam po kuci moram se upoznavati sa nekim likovima koji se tuda motaju, jer mi sjecanja datiraju iz proslosti. Kazu da tako mora jer u sadasnjem trenutku sjecanja ne postoje, sjecanja su proslost, a proslost ne postoji.
Vise nisam siguran ni da li ja postojim. Pokusavam izbaciti sve misli o proslosti i buducnosti iz glave, ako je uopste imam, jer se sjecam da sam je imao kada sam se zadnji put pogledao u ogledalo, a to je sada vec proslost, a proslost ne postoji.
Pokusao sam da budem panj. Obicni nepomicni panj u nekoj sumetini. Ta misao me drzala trenutak ili dva i onda sam se sjetio da sam prije toga bio stablo koje je neko odrezao i napravi sebi komad nekog namjestaja ili me je jednostavnio nalozio u prastarom smederevcu.

Postoji li uopste ovaj tekst ili sam umislio da sam nesto u bliskoj proslosti napisao!?
Evo upada mi neki djecak sa skolskom torbom u kucu. Odoh se upoznati s njim :)
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
Sutra ce tek postojati.. zato se danas razmislja o sutra.. to po meni znaci raditi nesto smisleno.. utjecati na svoju buducnost, ali i proslost.. hahaha.. kako nevolin kad si zakompliciran zivot..:D
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Bode me u oči riječ "pokušaj" ...nekako mi se čini da je odmah u startu sve osuđeno na "propast" čim nesto "pokušavamo". I opet vječno pitanje je tko pokušava šta, moje vječno pitanje koje sam pobra od raznoraznih gurua. Ako sam "ja" kroz "život" prihvatiti "školu" i "učitelje" da je 2+2-4 onda prihvacam i ovo pitanje, tko sam ja? Tko je onaj tko želi nešto? Tko prihvaća šta točno?

I dal možemo postojati u ovoj našoj "bajci" bez riječi "ja"....

i ovaj dodatak tvoj mi je zanimljiv: "Postoji li uopste ovaj tekst ili sam umislio"...

Sjećanje postoji na prošlost i radnje iz prošlosti ali ukoliko se ne vežemo za ta sjećanja onda ona psotoje samo više nisu dio nas, ne poistovjećujem ose sa tim sjećanjima...možda jer da nije možda onda bi tvrdija da nešto znam a pošto stvarno više ništa ne znam onda postoji "možda" koje sam izreka "ja" :icon_lol:
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
A kako spoznati tko sam/smo? samoispitivanjem doći do te spoznaje. tako barem radim ....a kad ce se dogoditi ne mogu o tome da mislim...

A kad spoznamo tko smo nemamo više šta rješavati jer ego u obliku u kojem mislimo da postoji ne postoji :D

@Sativa

zar stvarno život prolazi? mislija sam da smo većživi :lol:
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.596
2.598
Sjedi guru na panju i priča meni kako treba živjeti :)
Baš me zanima tko ga je danas nahranio,hehe ... ček,trebaju li oni uopće hranu ???

Ne slušaj tropico te guru-e,odvest će te na krivi put :)
Jednog dana kad budeš imao par minuta do odapinjanja,sve će ti biti jasno :)

Ustvari,nemoj slušati ni mene,hehe ... sam moraš odlučiti gdje si i šta si :)
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Kako treba da se ispituje ‘Tko sam ja?

G: Radnja kao što su ići ili doći pripadaju samo tijelu. Stoga, kada netko kaže ‘ja sam otišao, ‘ja sam došao, to je jednako tvrditi da je tijelo ‘ja. No, može li se za tijelo reči da je svjesnost ‘ja, pošto ono nije postojalo prije nego što se rodilo, te se sastoji od pet elemenata, nepostojeće je u stanju dubokog sna i, kada umre, postaje leš? Da li za ovo tijelo, koje je inertno poput klade, može da se kaže kako svijetli kao ‘ja-ja? Stoga se na svjesnost ‘ja, koja se isprva pojavljuje u odnosu na tijelo, različito upućuje kao na samoobmanu (tarbodham), egoizam (ahamkaru), neznanje (avidyu), opsjenu (mayu), nečistoću (malu), i individualnu dušu (jivu).

http://2012-transformacijasvijesti.com/metafizika/samoispitivanje-sri-ramana-maharsi
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
524
555
113
balkan
Meni je zanimljivo sveopće koliko ljudi malo zanima psihologija.
Kao tamo idu samo oni koji imaju problema. Da idu, ali zašto nebi čitao nešto o tome, i pokušao istražiti prirodu ljudskog ponašanja.
Što je sociopatski psihopat, odnosno što je ono najgore među ljudima što se širi kao bolest na druge.
Kako prepoznati pre veliki egoizam, što čini sociopata toliko izopćenim od ostalih - Ego.

Umišljenosti, lažne napuhanosti, arogancije, bahatog i otresitog ponašanja, neki od njih su zlih namjera, što iz ljubomore jer egoizam vječito važe i uspoređuje SEBE na prvom mjestu pa onda druge i nalazi razlike iz koje stvara ljubomoru i zavist.

Eto to su neki poremećaji koji se tako s vremenom razvijaju u osobama, da nisu svjesni u šta se pretvaraju.

Sociopatija rezultira u manjku svjesnosti i empatije.
Odvajanje od prirode, gledanje televizije to su te nuspojave. Dok se ego održava umjetno - tada najbolje raste.


Često je takvim osobama u životu jako dosadno ili su frustrirani svojom ulogom u životu pa nalaze razloge za nove sukobe, svađe, prevare, uvrijede i ostale potrebne namirnice kojim se hrani jedan izopćeni prenapuhani ego.
Na krivim mjestima traže zadovoljstvo.
 

CrazySmoke

Banned
Banovan
15.08.2013
142
135
43
U nigdjezemskoj ;)
Delboy je govorio: odvažni pobjeđuju!

ego je sve ono što su ljudi zamislili da bi moglo biti. u konačnici ljubav ostaje, ili nedostaje. ego je ono zemaljsko i vezano dok slobodno i duhovno čini pravi karakter bića. šta da više dodam.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Sativa Diva

PinkFrojd

Aktivan Član
16.01.2013
143
48
28
48
4r4ux1.jpg
;)
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Papa Romeo je napisao(la):
Evo, da se izbjegnu nesporazumi oko determinisanja pojma "Ego"

http://www.youtube.com/watch?v=Mkin1FhojCo

Covjek se profesionalno bavio tim, pa da ne izmisljamo mnogo, pogotovo jos kad se povuce koji dim nece nas ni Frojd pohvatati, da vaskrsne. :)

Pink Frojd je napisao(la):


Iz knjige,

Put do srca, Osho.

"Freud je u krivu kad misli d između svjesnog i podsvjesnog postoje bitne granice. Nema ih. Sve je to samo zbog ega. Onaj prihvaćeni dio ega postaje ono svjesno, zato što ste ga prihvatili i može isplivati na površinu. Odbačeni dio ega, onaj koji ste odbacili, kamo će taj otići? on samo pada dublje u vas. nema tame. Vi stojite okrenuti leđima prema odbačenom djelu ega."
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.183
358
Nema puno koristi od razmišljanja i čitanja o egu. Ego, ma kako ga god mi definirali, postoji od kada i čovjek, a ne od Frojda, Junga ili Oshoa. Uostalom, mislim da Tropi nije mislio na tako definirani ego, već u nekom common sense smislu.

Ego treba pravilno njegovati, a on raste ili pada u samovrednovanju, a za samovrednovanje je potreban bar još netko tko je različit od nas.

S riječi treba preći na djela. Umjesto mozgom misliti srcem. Dobro je činiti dobro, sebi i drugima. Osobna sreća je kratkotrajna, ali zadovoljstvo kad nekoga drugoga učiniš sretnim ostaje, iako je i ta njegova sreća kratkotrajna.

Uopće ne kužim zašto bi se netko želio riješiti ega. Mislim da je to i nemoguće, ne rade to ni fakiri ni jogiji, i oni imaju nekakav cilj.

Mislim da je rješavanje vlastitog ega ustvari nadmetanje s vlastitim egom.
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Tropico je napisao(la):
Iz knjige,

Put do srca, Osho.

"Freud je u krivu kad misli d između svjesnog i podsvjesnog postoje bitne granice. Nema ih. Sve je to samo zbog ega. Onaj prihvaćeni dio ega postaje ono svjesno, zato što ste ga prihvatili i može isplivati na površinu. Odbačeni dio ega, onaj koji ste odbacili, kamo će taj otići? on samo pada dublje u vas. nema tame. Vi stojite okrenuti leđima prema odbačenom djelu ega."

Nemam pojma po cemu je Osho zakljucio da Froj pravi granice ili da odvaja svjesno od podsvjesnog. Naprotiv, koliko sam shvatio Frojdovu misao, on povezuje sve te dijelove covjekove licnosti u jednu cjelinu, a ako neka osoba odstupa od cjeline i zivi samo u jednom dijelu psihe Frojd smatra patoloskim poremecajem. Psihopatologija savremenog zivota, kao i Tumacenje snova su mi najzanimljivija Frojdova djela (ni ostala ne zaostaju) i smatram da sasvim jasno opisuju razlicita stanja psihe u kojima se svako od nas moze naci u bilo kojem stadijumu zivota.

Na kraju, ko je taj Osho da sudi da li je Frojd u pravu ili grijesi?
Zasto bi taj Osho bio ispravan a Frojd naheren naopako?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ja mislim da je taj osho zapravo chandra mohan jain
doduse, neki ga znaju kao acharya rajneesh
a neki mladji kao bhagwan shree rajneesh
jel tako tropi
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Papa Romeo je napisao(la):
Na kraju, ko je taj Osho da sudi da li je Frojd u pravu ili grijesi?
Zasto bi taj Osho bio ispravan a Frojd naheren naopako?
Pa zar tko komu sudi...čovjek je iznija neko svoje "mišljenje" a jedini sudac ovdje si ti :p ...čilaj, braniš frojda ka neku ku*ku, huh al bi se grebao :D

frojd me "ne privlači" davno prije osha, negdje tamo od doba papa Romea mislim :p (salim se piz**nko :) ).Ne privlači me jer "smatram" da je dijete zaigrano u pijesku, iako cijenim ga kao bozju kreaciju jel, ali da mu se ogu "prikloniti" ne mogu ali cijenim njegovo misljenje :p
Bogeyman je napisao(la):
ja mislim da je taj osho zapravo chandra mohan jain
doduse, neki ga znaju kao acharya rajneesh
a neki mladji kao bhagwan shree rajneesh
jel tako tropi
Vidiš znaš više od mene ja skoro pa da ne znam odakle Osho dolazi, skoro....tako nebitno, da se bavim "figurom"
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Mislim da se sam ego stalno mjenja. Ja sam prosao fazu budista, kundalina. Ne kazem da je to sada glupo niti dosadno nego jednostavno sve su to faze na kojima neki ostanu a neki produze dalje. Neki postanu gurui tog istog pa ih sam ego drzi da nastave tim putem. Ja mogu samo reci sta je najbolje za mene i vjerujem sto posto da sam napredovao kao osoba otkako sam se trsio pretjeranog sagledavanja u metafizicki svijet. Vec sam pisao o tome da covjek treba biti izbalansiran kako i tamo nedje tako i odje sa nama, ljudima od krvi i mesa.