Život u Dijaspori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Ne znam da li je ovo adekvatan forum za ovu temu ali ajde recimo da je najpribližniji. Pitanje života u dijaspori postaje jedno od najčešćih tema na balkanu bilo da ste student ili porodični član svima je dosta glupe Balkanske "zavadi pa vladaj" politike. Ok politika je integrisana svuda i Danska ima poličare i u Francuskoj se bune ali ova naša je premašila sve granice normale i sve je manje izgleda da će se nešto promjeniti...čak i da se sad ovog momenta promjeni računam 50-100 godina bi trebalo da osjetimo neke promjene...

Gdje god politika vlada emocijama tu para neće biti pa se sve svodi ipak na pare. Da smo bogate zemlje nekako bi se i snašli u svemu ovome mada da smo bogate zemlje ne bi se ni svađali ustvari na kraj da se nismo svađali bili u boljem stanju nego sad i ne bi morali učit novi jezik i radit drugorazredne poslove na zapadu.....elem ne želim ulaziti u politiku ovo bi trebalo biti tema gdje i kako otići i raditi, živjeti bilo sam ili sa porodicom.

Neka statistika je da se iz Hrvatske i Srbije iseli po 100,000 osoba godišnje.

A možda neki planiraju i povratak kući :)


Interesantan sajt za detaljne informacije svakog grada:

https://nomadlist.com/
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.741
358
Ovo si u pravu.
Ode narod, ispred ambasada svaki dan redovi mladih (pa i starijih) radno sposobnih ljudi. Najteze je ipak, odluciti gdje otici a ne zeznuti se jos vise.
Moj burazer vec godinu i po radi u Holandiji. Njegova satnica iznosi oko 12-15 evra. Ovdje kod nas neki ljudi toliko budu placeni za citav radni dan. I jos kaze, da je to neka manja satnica, obzirom na neke poslove sa visokom strucnom spremom.
Da ti mozak stane.
Ja sam u fazi pripreme papira, pa cu sa njim i ja. Ovdje se vise ne moze.
:crazyd:
 

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Teska tema Vutragenjo, meni je preko 50g, stari je bio gastarbajter i odlazio sam u njemacku za praznike Tuga i cemer, necu o novcu jer ga vani ima vise ni o poslovima koje rade ekonomski migranti a koje doma nisu spremni raditi. Rekao bi nesto o zivotu kako sam ga dozivljavao u kucama nasih ljudi. Imaju standard koji doma nebi nikad imali sa istim poslovima, imaju bolje polovne aute, doduse sad i ovdje za par tisuca € kupis polovnjaka ,da ne nabrajam materijalnu stranu. Oni ne zive tamo, oni zive od dopusta do dopusta provedenih ovdje, cijelu godinu se prepricavaju price i zgode ovdje prozivljene, njihova djeca nejdu u gimnazije, nego proizvodna zvanja, najbolje da strance skoluju a svoje zapostavljaju, nema rodbine nego zemljaci i kad ostare i vrate se jer srce vuce doma, kontakte su izgubili, susjedi ih preziru, imaju vise zavist svoje radi, veze sa inozemstvom se isti tren zaboravljaju, ne pripadaju nit gore niti ovdje.
Tako cete i vi procrdarit zivot u tudini, za vise cega?
Stari je bio strojobravar i dobro je zaradivao a zena, e ona je bila cistacica u starackom domu, od skolske spreme tri godine prava i dvije medicine, jedva je posao mogla zadrzati jer je prekvalificirana. Doma je bila tajnica direktora carga u Jat.u hm disa je bio otac mog vjencanog kuma, podoban a ne sposoban, pijanac i samoubojica. Kako ja vidim sadasnje stanje ,mnogi bi kruha preko pogace.
 

420Florist

Zimbabwe
Banovan
25.07.2017
2.156
9.067
258
Harare
shitexpress.com
1310 sve to stoji za ove starije generacije, no omladina koja odraste u dijaspori i te kako ima mogucnosti a i poslove na vecim pozicijama, dzaba tebi fakultet u hrvatskoj zavrsen, kada se nisi sposoban integrisati, nece te niko zaposliti ukoliko jezik ne poznajes, pa cak da i svemirski brod znas voziti..

Ne znam za vas, cak mi i prija, sto nisam ni vas, a ni njihov, ovdje barem nemam kolindu, dodika i onog izetbegovica svaki dan tv-u...
Jer moje dijete sutra kada krene u skolu, nece se pokazivat na njega prstom, jel njihov ili nas.. a iste uslove i sanse ima kao i sva druga djeca, to mi je najbitnije..
Haj ovdje u de probaj preko strikine ili ujakove veze doci do diplome ;) Pa dole kada rodni list odes vaditi, driblaju te ko magarca, jos na svakom salteru platit moras za kafu onom ko iza sjedi da bi dosao na red poslije par sati cekanja, i kada dodjes na red.. isti ti idu na pauze i kafe.. da ne pricam o mafiji, i ratnim profiterima i samoj politiki ex ju zemalja.. 0 pravde.. i kako onda nije bolje u dijaspori jarane.. Naravno da je tesko, i da ljudi rade ko robovi, i kao sto ti kazes, zive od " dopusta do dopusta", ali zato zive u drzavi gdje je standard 50 godina ispred hrvatskog, bosanskog ili srpskog.. da je tako lipo u domovini ne bi narod odlazio.. pa ovde vise hrvata ima nego njemaca.. Svaki je posao tezak, samo sto ga dole nema, i kada ga dobijes, kolika je onda prosijecna neto satnica kod hr radnika dole? 3-4 eura? a ovdje cak i cistacica ima preko 9 evra, (limit 8,30€ po zakonu, ne bitno sto radis..) i kako onda nije bolje.. trbuhom za kruhom jel :D
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Pa i ja razmisljam mozda ce meni biti tesko ali ce moja djeca zivjeti u normalnoj sredini. Prvo sto skapiras kad odes nedje da si malo lud...jer svi smo mi na balkanu malo ludi to ne primjecujes odje jer ima uvjek ludjih pa se doimas normalno. Ja sam dugo zivio u inostranstvu i uvjek sam se vracao. Imam srece pa mi je posao mobilan i trazen tako da ne zna sto cu odje vise....sto kaze jedan srpski novinar 30 godina pokusava da promjeni nesto i uspio je promjenit sve za jedan dan tako sto se preselio :)

Ja doduse imam neki zrn nade da ostanem i da na bilo koji nacin pomognem ovim jadnim ljudima odje koje politicari razvlace ali pitanje sto mogu ucinit i da li ce imati efekta kad ova gamad drzi sve medije. Ako ostajem otvaram stranku :) pa da zaposljavamo clanove foruma :)
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
E kad bi svi imali masline da se sjednu u hladovinu iste. :)
Ti sa njima napravis dodatnu zaradu pa ti nije sila razmisljat o odlasku.Onaj ko zivi samo od place nepise mu se dobro.Jos pogotovo ako ima djecu i ne daj boze postanar.Pa nemas onda ni za cokoladu djetetu kupit.
Osobno sam probao zivot u tudini.I sve stoji gore napisano za starije generacije.Ali isto tako stoji da mladi koji su tamo odrasli imaju bolju priliku za zivotu.Nama matorima je tesko jer se treba dokazivati i snac u novoj sredini.Osobno sam bio vani par godina krajem devedesetih i pocetak dvehiljadite.Jedino sta mogu reci da uopste nisam razmisljao da necu imat novca od prvog do prvog.Svaki mjesec kad bi dosao kuci.Srecu imam da zivim relativno dlizu granice.Donijo bi doma pun gepek kucnih potrepstna roditeljima.Zivio tamo normalno a kao svaki gastarbajter kad dode kuci zivio raskalaseno.I uvjek je jos ostalo nesto para.
Tako da moje misljenje je,tko god je spreman ici za boljim zivoton neka ode.Samo ako ima djecu ili samo zenu nek bude spreman promjenit drzavu zauvijek.Jer otic i mislit u startu kako ces se vratit vec je propala stvar.
 

Talicni

Aktivan Član
27.06.2015
137
668
93
Uf veoma opasna tema :zvezda:: ja sam resio iskreno da ne idem preko dok god je moguce. Ovaj hobi je jedna od stvari koja me drzi ovde.. i ovaj sajt mi je super bas iz razloga sto nema politike.. :zvizd: Da je otislo puno poznanika, jeste, da li im je bolje? Kako kome, znam ljude koji su se i snasli i one koji su se vratili, jbg od sudbine se ne moze pa gde god da si.. Nego da mi ovde na balkanu izguramo legalizaciju pa ce sve biti bolje.. :sun2:
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Debelo ste skrenuli s teme!
Komentari o situaciji na Balkanu, u ekonomskom i politickom smislu, ne mogu biti pozitivni i treba ih izbjegavati u sirokom luku.

Zivot u "dijaspori" je individualan, uslovljen je prvenstveno licnim sposobnostima, sto sposobniji - to uspjesniji, u bilo kojoj sferi zivota. Ako ste kojim slucajem nesposobni, drzava daje koliko ti treba za dostojan zivot (nemas potrebe kopati po kontejnerima)
Vladaju Pravo i Zakoni, mito i korupcija u okvirima tolerancije. Ako im trebas - cijene te, ako im ne trebas - trpe te. Ne moraju da te vole, niti si duzan da ih volis. Radi i ne smetaj, jer i ostali rade i ne smetaju. Uzivaj i ne kvari drugima uzitak, ako znas uzivati na taj nacin.
Ukratko, sposobnim je omoguceno da napreduju, da se razvijaju, a nesposobnim da zive, sto je totalno suprotno od nacina na koji funkcionisu drustva u ovim nasim tamnim vilajetima.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Jeste malo opasna tema jer je vezana za poliku i zivot na balkanu i dvoumio sam se da li da napisem nesto na konto politike ali morao sam napisat jer je jedan od glavnih razloga odlaska ljudi jer preko politike imamo nesposobne ljude koji imaju dobre plate i jos kradu dje stignu...nekad se kralo uzmu biftek i razdjele ostalo meso ljudima. Onda su dosli neki novi koji su samo kosti ostavljali a sad su neki koji i kosti uzmu sebi.

Mislim da ovo i nije toliko politika nego fakt nasih zivota i sumnjam da ce neko doci i braniti nekog politicara te se nadam da nece otici u neku svadju. Svakako ako krene u krivo tu smo da zatvorimo temu :)
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Varate se ako mislite da vani nema..mita,korupcije,kriminala..podobnih i ne podobnih.
Ima itekako !!
1310 je sve napisao :thumb:
Ja sam imao ponudu u Quebecu..voziti gradski autobus za 30.000kn mjesecno,ili cc 4.000 eura.
Zena je trebala raditi kao fizioterapeut za puno vise love,ali sam korijen pustio tu...duboko ukopan.
Kanada...haha ides za kanadu.:)
7dda3d5432e22203aaccb09efaabc21c.jpg
 

masan head

Aktivan Član
27.03.2012
768
15.807
333
Sad mi je peta godina u tudjini,jos uvijek se snalazim,ucim jezik i patim za svojom zupanijom u HR. Zivim za dan kad cu se vratit medju svoje. Meni je osobno odlazak tesko pao,jos uvijek se privikavam i znam da nikad to nece biti to. Bio sam na jedan nacin prisiljen otici. Znam da ovdje imam peterostruko vecu placu nego u HR,znam da imam puno vise mogucnosti kao sto ce i moje dijete imati jos vise od mene, znam da je nasa biljka legalna iako su i tu sad poceli postrozavat,oduzimati vozacke ako si napusen itd. Sve u svemu sta reci nego sve ima al nema srece u tudjoj zemlji. Zlatni kavez. Al doc ce i taj dan... Do tad sanjam pobune...
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
ma glupost da nema vani mita i korupcije...ali kao sto papa rece svedeni su na neki minimum ili barem mene nedotice... imas siguran poslic imas priliku da napredujes ako zelis i za mene najbitnije je to da kada pogledam u neku blizu/dalju buducnost ja vidim ovde svetlo na kraju tunela... ja sam se uspeo "prebrikovati" i nisam od onih sto su otisli a jedva cekaju da se vrate i onda u tom cekanju strada zdravlje... prihvatio sam da je moj zivot ovde za sledecih bar 20god dok zadnje dete ne stasa i to je to... fali mi ponesto od dole...kao kobasica suva kulen prsut itd ali posaljen si paket 1 do 2 puta mesecno i miran.... roditelji moji dodju po 3 4 puta godisnje cak sta vise jeftinije im doci do irske nego do splita...a bicu iskren a nadam se da ne ispadnem sovinista ili seksista.... braco fali mi guzara... e toga ovde jedino nema... lepih guzarasmiley9934




Zivot u "dijaspori" je individualan, uslovljen je prvenstveno licnim sposobnostima, sto sposobniji - to uspjesniji, u bilo kojoj sferi zivota...Papa je ubo samu srz....pa poljaci su ovde preko 10 god i nije hteo nauciti nista jezika i onda kuka kako mu je ovde zbog svega lose ali jedino mu odgovara taj minimalni evro koji zaradi...
 
Poslednja izmena:

1310

Aktivan Član
Banovan
14.04.2014
3.800
15.242
398
Joj radioaktivni, revolucija kao prvo, jede svoju djecu a ono jos vaznije, to nije spontana reakcija nego zakulisane igre mocnika, masoni dignuse francusku rrev. Njemacki bankari rusku, dobro si me potsjetio, volis citati, povijest diplomacije, autor je nas diplomata, stranog imena, bio je kod Misaka gost, 1000 strana knjiga ima,naci cu je pa ti linkam, emisija u kratkim crtama sazima sadrzaj, nema nacionalizma, kod Misaka to ne prolazi. Sto se tice vojske tu se slazem s tobom, odlaze djeca ,vracaju se ljudi.
Flori ,drago mi je cuti od druge generacije potvrdu kratke analize, sistem skolstva je takav da se u 4razredu osnovne radi dioba, djeca dosljaka neznaju jezik domicilnog stanovnistva ne tako dobro da bi standard zadovoljila, kod kuce se govori na materinjem jeziku, ajd bok sa faksom, drugi program skolstva tako da uzdizanja na ljestvici nema, mozes biti vrsan majstor, dobro placen, mozes svoju firmu otvoriti i grbit 24h dnevno, ali u vise krugove neces se probiti,nikad.Tvoja djeca dakle treca generacija ( dvije kape do cilindra,jedna prastara urbana poslovica)mozda a to onda ovisi o tebi i majci koliko cete svog vremena izdvojiti za njihov prosperitet A odlaziti u tudinu da bi unuci mozda bili stepenicu vise, zato nitko ne odlazi. Ides kako bi sebi priskrbio nesto, djeca su ti vjetar u leda ,argumrnt vise.
Vutrogenjo politika je neizostavna, Srbija kad god se htjela pribliziti zapadu, ubili su takvog politicara. Prvi je Obrenovic, on je bio najveci izvoznik svinja u Austrougarsku, to je kao kad bi danas Srbija bila dobavljac Nato pakta a da nije u njemu ( onaj drugi vise ne postoji, pakt jelta) Zadnji je Dindic. Pogledamo li unazad trezveno bez nacionalizma i izdizanja svog naroda nad ostalima, postuj tudje a svojim se dici , tako su mene doma odgajali , mi smo topovsko meso, tudih interesa. Ne samo mi i talijani kao narod i njemci kao narod, sav narod ovog svijeta sluzi tom prokletom neoliberalizmu. Nikad sirotinja nije pobjedila. Nikad. Sjasi kurta uzjasi murta a raja se kolje.
Tako bojim se budes li imao uspjeha u svojoj misiji , zaustavit ce te.
Samo jos ovo.
Dnevnice spominje Flori, evo jedne 2500kn - 330€ dva covjeka dvije lopate 8sati rada. ( svakom 330€) Grad zagreb. Pricam to svima koji pizde da nema posla, nofca... ni jedan se iste lopate nije prihvatio. ( prosjecna mjesecna placa je 5000kn srednja strucna sprema , rade i sa faksom za toliko ,negdje)
To su poduzetnici a ne ptici otvorenih usta, nek mi drzava dade.
 

Influence

backtococo
Poznanik Foruma
19.06.2014
887
9.889
233
ni na nebu ni na zemlji
ali u vise krugove neces se probiti,nikad.
jbg opet odesmo na sve strane... druze ja ovde nisam dosao da udjem u elitu ili da zaradim u mene gulfa od 100.000evra... mislim da je tesko biti pametan sta kome reci i savetovati...sto mi nisi ponudio tu dnevnicu u zagrebu od 330evra ja bi peske iz vukovara otisao tamo i odradio to samo da nemoram prodati svoje vencane burme da prezivim zimu... znam i ja par poslovica....

jedna ide... lako je tudjim kur*em slamu mlatiti i druga... sit gladnom neveruje...

mislim da odmicemo od teme... jer ljudi danas , bar velika vecina odlazi zato sto je primorana a neki idu da im guzica vidi puta...
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Tesko je ovakve teme odrzavati na povrsini ,a da netko ne dobije po prstima :) tesko je izbjeci politiku i citati s razumjevanjem, naduvan ko stoka :zvezda:: ...Genjo ce dobiti po prstima jer otvara ovakve teme haha
Al rekao je jedan...ne moramo se drzati zakona ko pjan plota ! btw ..taj zakon je pisao ..on sam
.....:popcorn::


Na YT sam vidio dosta korisnih videa na tu temu.Rad vani...dobivanje papira,posla...
Snimali su ih nasi ljudi vani...svojevrsni tutoriali:)
 
Poslednja izmena: