Život u Dijaspori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Ig0r

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.11.2014
561
1.688
163
36
Pozdrav ljudi :) Ovako moje misljenje je da bez obzira dali sljakali vani ili ovdje kod nas , necete nikada biti sretni ako ne radite ono sto volite . Pronadite se u necemu , razmislite tko ste , sta ste , sta vas zanima , sta znate raditi i sta zelite raditi . Znam ljude koji su krenuli iz nule i sada zive jako lijepo , naravno trebalo je godina truda i rada , trebas stvoriti ime , trebaju ljudi znati da si kvalitetan i da znas raditi svoj posao . Kada si strucnjak u necemu onda mozes traziti i dobru lovu , jer tebe ljudi trebaju a ne ti ljude ;) Nemozes nista ne znati raditi , i ocekivati direktorsku placu . Vani si uvjek stranac , i cak iako vani nisi strucnjak u nekom podrucju , raditi ces poslove koje njihovi ljudi ne zele raditi . Za nas ces biti bogat , jer kada dodes kuci na odmor imati ces love , ali vani si opet covjek koji zaraduje placu nizeg staleza nego sto to ima neki Austrijanac ili Svaba . Znaci tamo si sljaker , stranac , njonjo a ovdje kada dodes na odmor si baja :) Dali je bolje biti sljaker vani ili sljaker u Hrvatskoj ? Da bolje je biti sljaker vani , vise ces novaca zaraditi . Ljudi zasto biti sljaker i raditi novce drugima , svojim poslodavcima , kada mozete biti strucnjak u necemu i praviti lovu sebi a ne svome sefu ? Nadite ono sto volite , potrudite se i uzmite lovu :)
I zapamtite pare nisu sreca u zivotu , sreca je kada radis ono sto volis . Koliko je zapravo potrebno da bi bio sretan i zivio sretno ? Realno treba ti hrana , i da mozes platiti stan i rezije . Pusti sranja koja nam namecu mediji , instagrami fejsovi . Svi zele BMW , ljudi se zale da nemaju para a svako ima smarthpone od 5000 kn u dzepu :) Poanta price je , sve ce doci na red pa i taj hebeni BMW , ali znas kada ? Kada ti krene ono u sta si ulagao , i kada ga kupis sa gustom a ne sa brigama kako ces ga odrzavati . Ulazite u sebe i u svoje znanje , pustite materijalne stvati . Onaj ko se trudi i ko ima njusku i muda za riskirati , taj u Hrvatskoj ljepo zivi :)
 
Poslednja izmena:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Lijepo napisano Ig0re.

Moj direktor u zadnjih 10 godina promijenio 4 auta.
Ima on i par svojih podanika koji paze :mad: da radnik zaradi dovoljno, da se može uredno otplađivati lizing.
Njima je isto kupio aute.
Radnik mora zaraditi i za njihove lagodne živote smiley9934
Direktorov kum,inače govno od čovjeka ... visoka pozicija u firmi.
On je zadužen da pazi na kamere.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Realno treba ti hrana , i da mozes platiti stan i rezije .
Realno gledajuć', u tom zecu leži grm :D
 

ledeni6

Aktivan Član
06.02.2018
386
1.315
143
Evo i ja vec godinama po vani, Zajebi olitiku o svaa sranja, financijski je suler, evo i kucu sam si kupio nedavno, djeca si sretna, i imam posao, pa ono recimo sto volim raditi, ali to nike moja zemlja, i koliko god me ljudi u HR zivciraju toliko i fale ti korjeni, gdje god dosao si stranac,...
Ali tako to u zivotu, ivjek neato mora faliti, da nije tako bilo bi dosadno
 

Ig0r

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.11.2014
561
1.688
163
36
Lijepo napisano Ig0re.

Moj direktor u zadnjih 10 godina promijenio 4 auta.
Ima on i par svojih podanika koji paze :mad: da radnik zaradi dovoljno, da se može uredno otplađivati lizing.
Njima je isto kupio aute.
Radnik mora zaraditi i za njihove lagodne živote smiley9934
Direktorov kum,inače govno od čovjeka ... visoka pozicija u firmi.
On je zadužen da pazi na kamere.
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Realno gledajuć', u tom zecu leži grm :D
Drug imam firmu i privatnik sam i znam kakvi su ti radnici koji kako kazes zaruduju sefu za auto , cim okrenes leda odma se ne radi , dali ti njih platio 100 kuna sat ili 30 , mi smo takvi , tako smo odgojen narod , samo da je zajebati i nis ne raditi :)
Privatnik nije lako biti , imas puno problema kojih nema taj tvoj radnik jer radi od 8 do 16 , ili koje vec radno vrijeme ima , a ti radis 0/24 , znaci trebas brinuti o sto sranja za koje radnika boli dupe , a jedno od tih sranja je dali ce ti se debil sutra pojaviti na poslu ili ce papak uzet bolovanje iako mu nije nista :)
E bas zato jer si ti taj koji se hebe sa svime , sve organiziras , sve vodis , trebas i zasluzujes zaradit puno vise nego radnik , ako ne nisi bas neki biznismen .
A taj tvoj sef , ako je toliko govno kako kazes , drug mjenjaj posao , naravno ako si strucan u necem i imas sta za ponudit poslodavcu , a ako neznas k..ca radit onda suti , budi sretan i otplacuj sefu lizing ;)
 

disco rebel

Aktivan Član
20.01.2014
173
616
93
8 godina sam ziveo u minhenu, nadam se vise nikad. za tih 8 godina na prste jedne ruke mogu da nabrojim koliko sam puta napolju nesto lepo namirisao, cak ni na koncertima, jer je uglavnom svuda pusenje zabranjeno. policija je vise nego surova, bez obzira da li se radi samo o jednoj spravi.

u berlinu se osecam kao u amsterdamu, da budem iskren. za godinu dana koliko sam ovde jos nema dela grada ili lokacije gde se nisam usudio da zapalim. jednom je i pandur prosao pored mene, nista mi nije rekao, a o prolaznicima i da ne pricam. niko, nikad i nigde. bakljada na koncertu nije neuobicajena stvar i u zatvorenom prostoru.

komercijala, kinta,inkvizicija, red rad i disciplina = minhen
alternativa, anarhija, raspad sistema i dobro zezanje = berlin

meiner meinung nach

a gde sam se bolje uklopio kao neko ko je balkanac i ko ce ostati balkanac, mislim da je bespotrebno diskutovati.

jedina stvar koju nikad ne bih uradio je da ulazim u posao sa “našima”.
 
Poslednja izmena:

chika Bika

Aktivan Član
10.10.2016
48
299
53
36
ljudi cesto mjesaju babe i zabe i nerazumiju o cemu se radi.... neznanje je uvijek kocnica , u svemu , poslu , growanju , zivotu opcenito!
ja radim u jednoj firmi gdje je poslovoda hrvat i jako sam zadovoljan recimo.... govorim sada o njemackoj neznam kako je u drugim zemljama!
vjerojatno slicno posto ekonomija na zapadu manje vise isto funkcionira..... sa napomenom da nisam u nikakvom rodu ili prijateljskom odnosu sa "sefom" i slicno.... problem je u tome sto svi nasi koji dodu ovdje uvijek rade drugu "ruku" za neku veliku njemacku firmu tj. kooperanti su ,nisu "prva ruka" do musterije. automatski je to i manje novaca u igri za kooperantsku firmu.... naravno da ima puno lopova medu nasim ljudima , ne opravdavam ja nikoga nemojte me krivo shvatiti , ali generalizirati i trpati sve u isti kos je pogresno.
takoder treba imati u vidu da je stvar dosta individualna , znaci ako ti nemas nekakvo dobro zanimanje , stari moj ti si zamjenjiv , ovdje samo cekaju da se nesto pocnes buniti da te zamjene (mcdonalds shema) , a i stvar je u tome da smo mi ovdje , budimo realni , dosli robovat , a ne raditi i nikad ti nece biti kao u tvojoj zemlji , uvijek si gradanin drugog reda i zakinut za svoja prava! toga isto treba bit svjestan !!!
moram napomenuti kad sam tek dosao radio sam u jednoj njemackoj firmi i nisam se bas dobro proveo .... ljudi pamet u glavu i sretno svima!!!!!
 
08.11.2018
16
73
13
Drugari ja mesec ipo u Frankfurtu pa otisao na more sad opet malo u Srb.Nadam se uskoro opet idem tamo.Ne da mi se sad da detaljisem,nesto sam umoran.Ali meni je sad za sad super.Nemam nekih zamerki velikih.Fino sam zaradio,fino se i zivi.. Sto mi je najbitnije sam sam otisao bez moljakanja onih koji nikad nisu ni hteli da pomognu.Pa se sad jedu.Ko se zadnji smeje najsladje se smeje.
Inace ako mozda ima ovde nekog iz Fr il okoline mozemo popiti kafu
 

NewPlayer

Aktivan Član
14.06.2018
809
5.172
233
Pozdrav ljudi! Eo da i ja podijelim svoje misljenje o Nizozemskoj. Bio sam 3 mjeseca i nedavno se vratio. Super drzava ! Kad sam doso tamo prijavio se na adresu, izvadio BSN broj (papir/broj s kojim imate pravo radit), potpiso ugovor o radu, otvorio racun u banci i lagano na poso. Dobio sam ugovor od tjedan dana, nakon sto sam zadovoljio gazda mi je produzio ugovor. Radio sam kao krovopokrivac u manjoj lokalnoj firmi od 15 ljudi. Radno vrijeme od pon-pet 8 sati. Sto se tice satnica u ovoj firmi su 13-18 eura NETTO, ona varira ovisno o vasem znanju kvalitetu i brzini, logicno. Isplata mi je bila svaki tjedan i sve na racun, cuo sam da je to kod njih svugdje tako a sad dal je to uistinu tako u svakoj firmi to ne mogu tvrdit. Sto se tice znanja jezika za rad u nizozemskoj, malte ne u skoro svakoj firmi u privatnom sektoru se mozete zaposliti s engleskim jezikom, od trgovine, logistike. graditeljstva itd. Sto se tice prijevoza iso sam busom ali sam si tamo iznajmio auto za 30 eura tjedno, ja ovako mlad i lud pa da sjedim u kuci, nema sanse heh. Sto se tice putovanja na poso, u nizozemskoj ako putujete svojim vlastitim autom dobijete novac za gorivo i novac za to sto koristite svoj auto, naravno ako im pokazete da znate svoja prava. E da jos jedna stvar koja me je pozitivno iznenadila, jedan mali iznos od place ide aj da kazem sa strane i npr ako radite u jednoj firmi godinu dana kad idete na godisnji odmor dobijete 1500 eura, minimalno morate radit 6 mjeseci (750eura) u JEDNOJ firmi. Mislim da pola toga vi dajete sa strane a pola vam firma da, dosta ljudi to ne zna ne znaju za to pravo ali imate ga. Sto se tice posla na crno niti jedan nizozemac vas nece htjeti uzet na crno, to ako nadjete to ste pravi sretnik, ja sam radio od ponedjeljka do petka i htio sam nac neki poso vikendom jer mi je bilo dosadno i otiso sam u dosta firmi, i u trgovine neke i u salone i u servise ciscenje i svi su me odbili, rekli su da me mogu zaposliti na pola radnog vremena ali na prijavu ako zelim, tako da nije bas ko u Njemackoj. Ne znam sta bi vam jos mogo rec, sto se tice nase drage biljke legalna je naravno ima shopova u svakom gradu, cijene od 6-15 eura za gram bar koliko sam ja vidio, vutra je odlicna, malo losija nego sto nasi forumasi znaju uzgojit ;)
Sto se tice hrane meni se svidja, kuho sam si sam, cijene su malo vece nego kod nas ali prihvatljive za njihov standard, jedino sto im je povrce malo losije al hebiga nije to balkan heh
Eto to je u principu to moje neko skromno iskustvo i znanje o holandezi.
I da ima ona pjesma od riblje corbe netko mi je ukrao bicikli, ako idete dobro ga zakljucajte jer se kradu non stop.
I za kraj moje misljenje, vani je super moze se zaradit dosta novca ali u Hrvatskoj je bolje, budite pozitivni i pratite svoje ciljeve ! ;)
 
12.07.2018
13
30
13
24
Pozdrav svima,ne znam koliko nas ima koji radimo vani na to mislim (Njemačka,Irska,Švicarska itd) jel imate trenutke da vas uhvati nostalgija da bi sve stjerali u .... da ne budem nekulturan,i vratili se nazad svojoj kući,ja imam često kako bih to nazvao "napadaje nostalgije" uhvati me mjesečno 5-6puta naravno biljka pomaže ali volio bih cuti jos iskustava kako se vi branite od toga
Pozz iz kišnog Berlina
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak

Kalpsiz

Ma hajte molim vas
15.04.2019
392
1.923
143
31
Vozdra raja evo da i ja podjelim svoja iskustva i misljenja, vidio sam par dobrih komentara i puno zrelih i realnih osoba. Svaka cast bas mi se ekstra svidja na forumu. Pa hajde da ne duljim
Zivim u Svicarskoj inace sam iz Bosne
radim u struci, koju u Bosni i 5 godina nako zavrsene srednje skole nisam mogao ni kao volonter da odradim u nadi da cu dobiti posao. Sudbina bila takva odvela me iz mog zavicaja u tudinu. zivim vec 4 godine odvje, na pocetku sam radio kod naseg covjeka iz Brckog kao izolater u hemijskoj industriji. Za pocetak super ekstra ali moj savjet vam je nikad ali bas nikad nemojte u inostranstvu radit sa nasim ljudima jer to su samo problemi prije ili kasnije. Iskusio sam i teske situacije, gdje sam ostao bez posla prije nego sto sam imao pravo za stemplanje, supruga samo radila kazem hvala Bogu bilo pa proslo. Trenutno radim u struci vec 2 godine i nije mi lose priznat i cjenjen sam sto u Bosni nikad nisam bio. Ali ima jedna stvar ne namjeravam ovdje da ostanem do kraja penzije, zivotna mi je zelja da se vratim, da imam kucicu pokraj moje drage mi Sane gdje sam djetinstvo proveo ds imam tu 2-3 ovcice, malog kera i macu i iza kuce basticu sa paprikama i paradajzom i nasom dragom nam Biljanom
naravno vrijeme ce sve pokazati. a za sad sam sretan covjek
Budite mi dobri Vozdra
 

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
svi to prizeljkujemo mi disidenti, prijevremenu penziju provesti doma a daleko od svih pored neke sume(kucica, vrt itd), naturlich
mene nekako sram da kazem ali sam se otudjio..ne osjecam bas nostalgiu rijetko.naviknes se pa i zaboravis ili nazoves
osobu koja ti je draga i koju zelis cuti.

tnx newplayeru za info, slj mjesec idem na urlaub u holand pa tko zna.....ostale info saznam tamo.
i poceo sam primjenjivati njem rijeci i dok pricam naš:rofl:

da sam solo vjerojatno bi i zivio u berlinu, tu dosta zatucani:D
 

Kalpsiz

Ma hajte molim vas
15.04.2019
392
1.923
143
31
stara poslovica kaze, svukud prodi kuci dodji. A to sto ubacujes njem rijeci dok pricas naski, po meni normalna stvar ako svaki dan na poslu pricas njem ude ti to u navik. Ja evo iskreno da ti kazem od svih jarana ostala su dva sa kojim sam u kontaktu, ostali su sve poznanici postali
ali sta ces zivot je takav prijatelji dodu i odu a familija ostaje, njih ne smijes da zaboravis i otudis se od njih. Tema je ovo o kojoj se moze i dan i noc pricati.
 

Kalpsiz

Ma hajte molim vas
15.04.2019
392
1.923
143
31
Slazem se sa tobom ali isto tako moram da kazem ni vrijeme nije isto produ te bezbrzine godine. A ti ih se dobro sjecas pa ti se cini da se sve promejenilo. Odoh ja u off topic, obecavam necu vise :D
 

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
dobro si to pinky slozio, to nisam ni htio pisati, da mi je sve drugacije kad svratim doma na tjedan dana.
od ljudi okoline sve nesto novo...kao stranac se osjecam.

jezik me dosta muci, da ga znam vise sprechat mozda bi se i bolje osjecao drustveniji komunikativniji bio a oni bas eng i ne pricaju jedino mladji.
al eto, dosta sad vec razumijem samo pricat tesko ako bas moram hehe.ucim polako
je, kući dodji znam samo vidis da nema bas doma buducnosti barem za neke.druga teska tema...
znas kako kazu jos:dom ti je tamo gdje se dobro osjecas i gdje te prihvate.
barem cemo imati neku penziju ako i kada se jednog dana vratimo:)
 
16.05.2018
23
104
28
35
Slavonija
ne treba reci da ima nekog pravila, ovisi sto covjek očekuje i što planira. kao i sve drugo jneki posao koji netko od nas radi 15god netko drugi ne bi radio ni za zivu glavu, tako i zivot vani...ili ovdje :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok