Život u Dijaspori

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

serviser

mumijev drug
Poznanik Foruma
05.09.2019
712
4.467
163
Sve covjek rek'o. U BiH predvidjaju da ce za 10 ak godina ostati samo penzioneri, natalitet opada na dnevnoj bazi. Mortalitet prekuco sve statistike. I onda ce se ukinut i ta penzija, jer nece biti vise niko da uplacuje u fond, i bit ce neka socijala minimalna. Ovi sto nas ocerase, prodase zemlju arapima. Eee jeba. Le nas zlatne kasike
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Kalpsiz

Kalpsiz

Ma hajte molim vas
15.04.2019
392
1.923
143
31
Prijatelju sta da ti kazem ja sam skoro vadio pasos za djete u ambasadi u CH i ne mozes da vjerujes kolike su procedure.
daj apostile pecat za ovo za ono mislim stvarno pretjeruju pa salji Dokumente za BiH pa salji nazad pa idi u ambasadu pa salji za BiH opet Dokument pa ponovo nazad u CH da bi stigao pasos. Birokaratiom ubise. Isto je tako ako firmu hoces da otvoris. brze i lakes cu je otvorit u CH kao strani drzavljanin nego u BiH kao njihov drzavljanin. i samo zbog sve te ne potrebne birokratije bi se odreko drzavljanstva da mogu.
evo ti jedan slucaj znaci vadim rodni list za cerku CH sluzbe izdaju samo IN rodne listove na 5 jezika. sad ja moram ovjerit to apostile pecatom eh sad gledaj paradoksa.
drzavna sluzba izdaje rodni list. drzavna sluzba izdaje i apostile pecat. u principu
drzavna sluzba mora dokazati da je ta sluzba isto drzavna sto je dala rodni list.
i onda jos sto kod nas rade neskolovani uhljebi kazu mi to nije internationalni rodni list ma hebem te glupa ko te zaposli.
eto sta da ti kazem nego poserem se na tu drzavu.
da me ne shvati niko pogresno ja volim svoju zemlju. ali ne volim svoju drzavu
 

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.850
258
44
Timboqtu
Ja sam imigriro jos 91 u Svedskoj sa familijom.Cim su poceli srat moj stari je vec znao da tu nista dobro nece izac.Prodo stan i auto a kucu ostavio da eto kao ima mada u toj nasoj kuci samo duhovi zive vec 29 godina skoro.Tada sam imao 13 godina i nije mi bilo sve jedno sto sam otisao ali sad razumem da je ipak tako bolje sto smo otisli.Ovde sam se brzo uklopio , ucio jezik , skola malo girls po neki drrr mrr i zavrsim srednju nisam se nesto skolovao hahaha.Radio sam svasta sto je bilo lako nisam volio teske poslove.Vecinu sam soferiro kamionom po skandinaviji radio logistiku dugi niz godina i mogu vam rec da mi je super.Ozenio se imam troje dece koja nece da slusaju samo traze kupi ovo kupi ono, salim se::kauboj::.Zena mi radi kao medicinska sestra i nase plate nas pokrivaju u svemu.Mali jos ide u srednju , cerke zavrsile skole rade svoj poso i imaju momke ::ludak:: ali sta cu tako mora.Zena inace odlucuje sve jer ja sam ti ono prepustio njoj komandu i nemogu se zalit sve je OK.Sve u svemu ja sam zadovoljan i hvala Bogu sto sam ovde gde sam.Sjebo sam koleno na poslu i sad ganjam neke pare a i penziju.Sta ce bit , vreme ce pokazati svoje.
 

The Krle

□Stress Control■
20.11.2019
1.200
8.850
258
44
Timboqtu
A u Lund si studirao :respect: hahaha.Ja sam ti prije zivio u Malmö a sad sam u Helsingborg.Ma hocu da ih oderem samo mi treba vremena da sa njima jos ratujem.Nudili mi neku sicu pa nisam pristo a moj Advokat me savetuje posteno da im naplatimo.
 

HerbalSRB

Aktivan Član
01.04.2015
229
696
93
Ima li neko da je otišao u Kanadu?
Da podeli neko iskustvo ukratko.
Da li može da se nadje posao sa Hortikulturom srednje škole 4 godine, u vezi nama jako drage biljke?
Planiram odlazak sa devojkom u što kraćem roku, da ostanemo tamo i osnujemo porodicu, pa bih mi mnogo znacila neka iskrena reč oko bilo cega.
 
  • Haha
Reactions: grouchy

NewPlayer

Aktivan Član
14.06.2018
809
5.172
233
Ekipa iz Njemacke kakvo je stanje gore s poslom trenutno? Zanima me Bavarska i okolica Frankfurta ili Berlina ako ima netko. Nedavno sam se preselio na more ali neda mi vrag mira otiso bi u Njemacku. Kako ova korona utjece na poslove, jel ljudi dobivaju otkaze ili je sve normala?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: AnnaNirvana

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
Ima li neko da je otišao u Kanadu?
Da podeli neko iskustvo ukratko.
Da li može da se nadje posao sa Hortikulturom srednje škole 4 godine, u vezi nama jako drage biljke?
Planiram odlazak sa devojkom u što kraćem roku, da ostanemo tamo i osnujemo porodicu, pa bih mi mnogo znacila neka iskrena reč oko bilo cega.

sve najbolje prvenstveno, no nemoj da si misliš da je ljepo tamo radi javora na zastavi...
imam rodbinu gore, 2 tipa ljudi su postali, debeli ameri ili radoholičari samoubojice koji financiraju te debele...
sestrična se nakon udaje i poroda preseli u SAD sa mužom, prije 2 god otpr., mislim Ohio, muž je nekad rovo po americi kao mlad, radio, struka struja fina, tehnišn za teleoperatere....nakon nekoliko mjeseci gore muka, samo zamisli odavde s balkana tamo kad kreneš, da bi skontali da dijete uskoro nee biti u njihovom vlasništvu, pa još neke fore retardne....7a 6 mjeseci shebali sve pare i došli doma sretni što imaju ovaj seljacizam tu....
zemlje s brandiranim imiđem nisu zemlje raja, upravo suprotno, one za koje neznaš ili niko neće rei da jesu...
bio sam u skandinaviji, nizozemskoj, irskoj, jadran sam cjeli zapišo, lufto yaya po beču, živim blizu mađarske jako, slovenaca imam satniju rodbine, srba ovdje vagon koji žive srpski život...
odseliš li sa balkana, prestaješ biti slobodan, postaješ zubac na zupčaniku u mašini koja je nemjerljiva...
mnogo godina možeš izgubiti neskontajući da nepoznaš djecu radi obaveza, posla, morgeđa, da su ti djeca republikanci mladi npr., i sl...
pametan čovjek, i u dijaspori i doma, mora priznat da je balkan najraskošniji dio planete, najslobodniji, najdivniji, najžešći, najprirodniji, najbolja i najzdravija hrana, i još ako malo imaš u glavi, na zaseoku napraviš familiju a ne porodicu, zdrav život, internet naobrazba za klince, navike starog kova još interveniraš, imaćeš pod stare dane vod svojih klonova, galamđija, balkanskih snajki, puno srce i svoje ja...
kao mlad sam popušio puno puta spiku da je negdje bolje...
ovdje je bolje i bos na zemlji ako si svoj na svome, kad pređeš granu ulaziš u svijet otimačine gdje nitko nema privatno ništa...
za jak balkan i mudrost njegovih stanovnika trebamo ostati doma...
vlastitog buraza brusim da se vrati iz irske, jer mislim da najbolje vrijeme života gubi robijajući...
život nisu pare i mercedes, život je sloboda, vreme, čistoća....mi smo svi tu da poboljšamo neke stvari doma a ne da idemo na arbajt nekud...
zato švabo svake god uzme novu mećavu jer ima nas 40 koji mu peglamo, peremo, šarafamo zidamo, dok on misli, propisuje, naplaćuje, izvozi, dirigira...
Balkan je moj stan, slo, bosna, cro, srbija, c gora....ostatak ove rđave planete može samo da plaće za nama...
:joint2:

moje mišljenje seljobersko
 

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
@NewPlayer, ima posla, citam kreisbotte lokalne novine i trazi se od elektricara, fahrera, pflegge, servicekraft nije tesko naci job.
i ja trazim nest njuskam pomalo i imam nesto u planu, uskoro mi istice ugovor pa cu na arbeitsamt ili ugnjavit kojeg svabu da mi nadje posao...al prvo na urlaub
odi radje u berlin ako mozes, tolerantiji su i nisu tako ladni ko ovi bavarci, prost

i jos misao, jedino sto necu dopustit klinkama da im strani jezik bude materinji.
lijepo si to sve opisao huana i sve stoji, istina je da je auslander tu da radi manje vise prljave poslove dok bi svabo dirigirao i pare brojao.
jedino ako nisi IT strucnjak il ebeni cnc majstor ili tako nesto, profesionalac u svojoj struci s time da svakako moras znat im jezik barem do B2.
slobodnije se doma osjecas ali mislim da te jedino emocije drze doma, kad se od njih otpustis i priviknes na novu sredinu lakse je.
naravno da se jedva cekam vratiti doma ali to nece biti slj 15 god sigurno, znaci za penziju s meckom se vratit u viksu koju cu otplatiti na kredit:rofl:
jedino sto mi se svidja ta raznolikost koja vlada vani i ipak koliki toliki red a ne da citam da mi je nacelnik općine opljackao 8 svinja susjedu uz poticaj koji si je dodjelio npr, al tu sad dolazi politika od koje sam i pobjegao i divljeg Balkana a opet predivnog kako kazes.
ebemti zivot
ja mislio ti si iz BiH a ti skoro madjar:D

newplayer, neidi nikamo...na moru si sta oces vise, tuci neki sezonski posao i preko zime se zahebavas a po ljeti radis growas.