1st grow - Auto Mazar - 150W - Temeljito :)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
30.01.2014
48
183
33
Ekipa pozdrav!
Evo da se i ja uključim malo…
Ukratko, prvi put indoor uzgoj bez nekog prevelikog predznanja, međutim tu sam da učim i pijem vaša iskustva. Obožavam samogradnju i sve izazove koje pruža, tako da mogu reči da zadnji 2 mjeseca koliko sam potrošio na smišljanje boxa i skupljanje opreme sam otkrio da sam u biti u duši „mali botaničar“ :vb_wave:
Zadnja dva mjeseca sam uglavnom eksperimentirao sa boxom, vršio ispitivanja temperature, vlage, zraka jer želim box koji imam dovesti do savršenstva što s tiče idealnih uvjeta.

Pa krenimo sa opisom opreme:

BOX:
Nekakav stari element koji sam prilagodio da bude koliko toliko „stealth“ izvedbe
Dimenzije: Š:52cm x D:43cm x V:74cm
Unutrašnjost box-a je oblijepljena sa samoljepljivom aluminijskom folijom u traci širine 7cm. Trake su lijepljenje jedna do druge da dobijem kompletnu površinu boxa oblijepljenu u foliji. Također sam prije lijepljena folije namjerno gužvao trake da dobijem što neravniju površinu završnog sloja.
NAPOMENA: Koliko god je prednost što je folija samoljepljiva i lako se s njom da manipulirati (osim ako grizete nokte pa nemožete započeti odljepljivanje trake ;) ) otkad sam oblijepio box iznutra temperatura unutar box-a se povećala za 1-2°C. Također velika prednost korištenja samoljepljivih traka je što možete svaki kabel koji želite fiksirati uz rubove boxa jednostavno zalijepite i gotova priča. Dosta uredno se može posložiti unutrašnjost. Prilikom temperatura od cca 35-40°C dolazi do laganog popuštanja ljepila pa može doći do odljepljivanja ako su kablovi poprilično nategnuti. Međutim te temperature ionako ne želimo stoga to i ne predstavlja neki veliki problem.

RASVJETA:
General Electric 250W MH Arcstream ARC250/T/H/960/E40 će biti korištena za period vegetacije, nakon toga se prebacujem na 250W HPS (još nemam lampu, kupit ću je kad dođe vrijeme za to).
Reflektor je nabrzinu iskrivljeni komad pocinčanog lima za koji je pričvršeno grlo E40. Visinu nije moguće pomicati nego ću teglice podizati i spuštati pomoću raznih podložaka s obzirom na visinu.
Paljenje rasvjete je naravno preko digitalnog tajmera od početka u režimu 16h/8h i to da je dan od 16:00 do 08:00, mrak je dok sam na poslu dakle od 08:00 do 16:00. Jednostavno tako mi više odgovara a i draže mi je da se ništa previše ne grije dok me nema J
Naravno uz to prigušnica + propaljivač ali mislim da netreba previše o tome.

GRIJANJE:
S obzirom da želim da oscilacija između dana i noći u temperaturi bude što manja dogrijavanje boxa je riješeno preko Terarijske crne lampe snage 150W koja je spojena preko digitalnog osjetnika temperature sa relejom za okidanje preko set-point točke. Dakle na njemu jednostavno namjestim željenu temperaturu od 22°C i automatika gasi/pali grijalicu po potrebi te održava temperaturu. Set point-točku ću odreživati po potrebi kako uzgoj bude tražio.
Temperaturu očitavam na dva mjesta. Pomoću malog digitalnog osjetnika vlage/temperature te preko osjetnika automatike za paljenje/gašenje grijalice koji također ima indikaciju temperature.

VENTILACIJA:
Odsisni ventilator koji izbacuje iz box-a – kupaonski ф100 cca 100m³/h, zrak prestrujava preko lampe. Ventilator je premalen s obzirom na toplinsku energiju koju isijava sijalica stoga će biti ubrzo promijenjen na ventilator ф150 cca 300m³/h jer ionako imam spojen tiristorski regulator za regulaciju brzine ventilatora.
Različiti kompjuterski ventilatori (12cm) koji su spojeni po boxu (još uvijek tražim omjer zraka/buke da dobijem zadovoljavajuće njihanje i simuliranje povjetarca.
Uzimanje zraka je slobodno preko dvije rupe ф60… za sada samo dvije i samo tolike, još uvijek se igram sa temperaturama i regulacijom. Mislim da mi neće trebati ventilator za ubacivanje zraka kad stavim jači na ispuhu.
Također sam nabavio vazu ф120 visine 30cm kojoj sam ispilao dno tako da eventualno mogu napraviti kućni CoolTube… Po potrebi ako bude trebalo…

FILTER:
Filter ф100 kućne radinosti od perforirane mrežice, aktivnog ugljena za akvarije i ženskih najlonki. Za sada obavlja posao ali ću trebati napraviti veći kad promijenim ventilator jer ću imati prevelik pad tlaka na ovom pa se bojim da će jači ventilator samo gubiti protok.

VLAGA:
S obzirom da ću imat probleme sa niskom vlagom tijekom cijelog uzgoja ovih dana bi mi trebao stići omekšivač na hladnu paru s kojim se nadam da ću moći regulirati količinu vlage. O tome više u budućnosti…
Box se nalazi kraj prozora tako da po potrebi uz otvoreni prozor dobiva i svježi zrak iz vana.


CO2:
CO2 trenutno generiram preko najjednostavnije metode. Dvije boce sa crijevima. U jednoj voda, šećer, kvasac… u drugoj voda i čisti ispuh crijem CO2 negdje u razini biljaka. Brzina prvih nekoliko dana je bila balončić po sekundi, sada se smanjila na balončić svake 3 sekunde. Mislim da je to malo i nevidim neki efekt. Doradit ćemo uz vaše savjete u budućnosti J

Mislim da je to za sada to otprilike šta se tiće opreme i samog boxa. Sada bih prešao na sam grow koji traje već nekih mjesec dana. Niknule su iz sjemena 15.02. stavljene u box 01.03.


EKSPERIMENT: 1st GROW, UNKNOWN SEED
4 sjemenke nepoznatog podrijetla.
Niknule su dok još nije postojao box (15.02), te sam razmišljao ma kvragu idem probati s njima pa ću barem svladati neke osnovne tehnike LST-a, zalijevanje, gnojenje a poslije toga ću se baciti na provjerene sjemenke.

Temperatura u box-u za vrijeme dana: 31°C (po meni previsoka, smanjit će se promjenom ventilatora)
Temperatura u box-u za vrijeme noći: 22°C (u slučaju da ne koristim električnu grijalicu temperatura zna pasti na 18°C). Sniženju temperature dok ne rade sijalice naravno pospješuje i sama činjenica da svi ventilatori rade i dok je sijalica ugašena. Međutim dolaze toplija vremena pa neće biti i potrebe za grijalicom.

Vlaga dok radi sijalica: 10% (premalo, znam, čekam ovlaživač)
Vlaga dok ne radi sijalica: 25-35% (također premalo…)

Zemlja: PLANTELLA Balconia
Gnojivo za vegetaciju: PLANTELLA list (zelena)
Gnojivo za cvjetanje: PLANTELLA cvet (crvena)

PH trenutno ne reguliram (čekam već 3 tjedna da mi dođe sa e-baya digitalni mjerač PH vrijednosti)
Zalijevanje po nekom osjećaju. Želio bih da mogu sam predvidjeti i procijeniti što mi govore biljke, radije nego imati neku proračunsku količinu vode.

Žao mi je što nemam slike kako je to kronološki izgledalo nego imam tek fotke trenutne dvije biljke (dvije sam bacio odmah u startu jer mi jednostavno nisu izgledale toliko primamljive i vrijedne da im previše pažnje predajem. Jednostavno su se previše izdužile i bile su kržljave. Pravi razlog je u tome što su nakon nicanja iz sjemena stale 10ak dana na prozoru.
Od sad ću voditi dnevnik redovito uz fotografije i zapažanja i komentare.

Kao što sam već napomenuo, ovaj prvi grow je više eksperimentalnog tipa u svrhu stjecanja predznanja za budući uzgoj sa provjerenim sjemenkama.
Malo sam ja to odužio, nadam se da je netko imao strpljenja i koncentracije čitati… ubuduće ću biti što jezgrovitiji i kraći da svi mogu jednostavnije pratiti stanje :watchplant:
Sretno svima a najprije meni :wave:

Krečemo!!!

Pozdrav!

[SIZE=11pt]P.S. Slikice dolaze popodne, trenutno nisam doma dok sam ovo pisao pa slike dodam popodne :icon_wink:[/SIZE][SIZE=11pt] [/SIZE]
 

Vu ing.

Aktivan Član
09.03.2012
191
229
43
Pozdrav! Sve super, mogo si da prodjes ladno i sa sijalicom od 150w - manja temperatura.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: irieman

fat_troll

Aktivan Član
18.09.2012
318
160
43
44
bro, box zvuči epic, ali daj okači neke slike ...
također, jel možeš malo opisati air filter? kako, od čega, slike...?
hvala i pozz
 
30.01.2014
48
183
33
Joj dečki sad bi najradije pobjegao s posla samo da poslikam box!
Obećavam popodne fotosession opreme i biljkica.

Da, svijetlo je definitivno jako za veličinu box-a, mislim da ću čak imati i problem sa visinom u završnoj fazi... međutim s obzirom da sam još u vegetacijskoj fazi i za cvjetanje ću trebati kupiti HPS sijalicu, još nije kasno da je smanjim na 150W
Površina boxa je smiješnih 0,22m2
Volumen: 0,17m3
 
30.01.2014
48
183
33
Evo... kao što sam i obećao... slikice...

Valjda ću dobro ja to složiti linkove za prvi put :)

Nadam se djevojčicama sestrama :)


Ventovi za povjetarac ili ljetni lahor... ništa ne valjaju... spori su i ne stvaraju nikakav potisak, skidam ih prvom prilikom kad dođu jači... Gornji ventilator je montiran direktno ispod lampe te gura topli zrak prema glavnom odsisnom ventilatoru.


Grijalica 150W... održava temperaturu na 22'C i rupe za slobodno prestrujavanje zraka, preko grijalice da se koliko toliko temperira hladniji zrak iz prostorije u kojoj je box. Kad vanka ugrije još koji stupanj, grijalica se neće ni paliti.


Divlje sjeme... nepoznatog podrijetla... vidjet ćemo što će prirora dati :)


Lagani trening... već kasno jer je stapka dosta otvrdnula ali ću probati je malo napraviti "grmolikiom"






Ajmo znalci... prve pjegice... neznam još od čega...


Pogled za laku noć... barem meni... njima je prženje još 10ak sati na neugodnih 31'C... moram podgitno jači odsisni ventilator uzet...
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Lijevo imaš img code for forum, pa taj link postas, da se vidi odmah slikica.
Dobro si to složio.

Vidim, da već imaš.
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Eh da si još jednu bar zgurao kad je unknown, al šta je tu je. Sretno ;)
 

lauba

Zinfandel
Poznanik Foruma
01.01.2012
1.645
4.036
188
41
Nekak mi ovi ventovi za povjetarac stoje preblizu dasci!

Imao sam iste ventove i kad sam ih odmaknuo su radili čist ok. :thumb:

Sretno! :joint2:
 
30.01.2014
48
183
33
Ekipa evo mali update...

Odlučio sam prebaciti na malo agresivniji režim što se tiče perioda dan/noć, tako da biljčice se zadnjih 4-5 dana prže na 20/4 režimu
Vidim da im paše i da se ne bune.
Zalijevanje radim svaka 2 dana sa 3/4 preporučene doze Plantele List... za sada jako dobro primaju tretman.

Spustio sam temperaturu u boxu sa ekvatorskih 32-33 na 27-28 po danu zamjenom odsisnog ventilatora sa većim kompjuterskim... automatski se popela i vlaga za 5% (još mi nije stigao ovlaživač :()

Desnu biljkicu malo treniram, nastojim je koliko toliko formirati u vijenac... dosta je tvrdoglava :)

Evo i par slikica da vidite napredak.







Na jednoj biljkici prije 3-4 dana se pojavilo ovo na listovima:
Ne širi se nego stoji tako otkad se pojavilo.




Ajmo dajte komentare, dosta sam uzbuđen :joint2:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.