1st Grow ~ CFL ~ Indoor ~ Stek na tavanu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
04.06.2010
19
0
0
32
Posecujem ja Vas forum vec duze vreme i dosta sam naucio o uzgajanju i to sam ozbiljno shvatio.
Znam da nije dozvoljeno clanovima ispod 40 postova da otvaraju teme, ali ovo je jace od mene.

----------------------------------

Nasao sam u paketicu nekih 12 semencica, 6 braon i 6 zelenih. 2 sam odmah dao ortaku da zasadi dao sam mu jednu zelenu i jednu braon, posto on nema pojma kako se gaji pa je bacio u bastu, i niklo mu, ali sad kakav ce biti urod to ne bih znao da vam kazem, sigurno nesto srednje zalosno.

E posto je meni ostalo tih 10 semenki bacio sam ih u jednu tacnicu sa toalet papirom koji je prethodno bio natopljen vodom, i prekrio sam jos jednim slojem papira.

Posle 5 dana, 7 je proklijalo, tj pustilo korenje, ne znam jako sporo, uglavnom sam citao po netu da je dovoljno 24 sata. Sutradan sam kupio zemlju i saksijice i malo sam zemlju pomesao sa stiroporom. Nikakve dodatke nisam ubacivao i nista sa strane, perlit i vermulit cu ubaciti kada budem presadjivao, mada ne znam koliki je to stres na novu mesavinu zemlje, ali mislim da posle 2-3 dana stresa bice joj bolje zbog perlita i vermulita.

Zasadio sam ih i stavio na prozor, posto jos nisam imao ni stek ni nista mislio sam da cu napolju da gajim.
Kad ono ja nesto slucajno gledam po tavanu i nadjem stek iza dimnjaka. Na tavan niko ne zalazi i kad bi usao neko iza dimnjaka ne bi gledao nema sanse.

I tako ja sad krenuo da skupljam pare, malo odricanja od duvanja ali sta ces... Kupio sam 2 CFL sijalice 4 grla 3 metra kabla (tacnije 6 posto ima 2 zice u tom kablu) i jedan utikac. Negde oko 1000 din sve zajedno.

Znaci ja sam mislio da nema sanse da sklopim struju i to, kad ono kad sam seo za 1-2 sata sam slozio sve. Bio sam presrecan, ali opet nesiguran da necu zapaliti kucu sa tim.

Da kupio sam 4 grla ali sam uzeo 2 sijalice iz sobe.

Znaci:
2 CFL 6400K 20W
2 CFL 6400k 25W
Bio bih zahvalan kad bi mi neko rekao koliko je to u lumenima.
Znam da je 23 negde oko 1300 tako nesto...

Ali bez brige kada malo porastu, taman da skupim love, da kupim jos dve sijalice, pa cu posle kada dodje cvetanje kupiti 4 cfl crvenog spektra i imacu 2 od ranije plavog.

Danas sam napravio box, celo jutro, dobro nije bas celo vise sam vremena provodio cisteci i sakrivanjem rupa zbog svetla nego praveci box.

Malo je specifican box, zbog krova... Krov je nagnut, zadnja stana je visine 40 cm, a prednja 60 cm, u sirini je 90 cm.

Stavio sam stiropor na zadnju stranu i prednju pa cu kasnije napraviti nesto malo bolje i sa pur penom zagraditi sve rupe zbog svetla i vratanca da budu prava, a ne od stiropora.

Malo love i bice sve u fulu.

Za ove velicine biljaka bice super bar prvih 15ak dana.

Nazalost nema ventova nigde, ali planiram da ih uradim kad skupim novca i vremena, tj kad budem sam kuci :D


Kao sto sam rekao ja sam zasadio semenke ne znajuci da cu ih unutra uzgajati, pa nisam ni tacnince uzeo :D pa sam uzeo neki stari posluzavnik i svih 7 saksija stavio na njega :D

Nisam imao vremena da se bavim sa svetlom previse, samo sam uzeo jednu metalnu lajsnu i pokacio grla za nju sa izolir trakom, koliko god da sam ja to dobro zalepio, danas kad sam proveravao stek pala je jedna sijalica. :S Ali dobro i to kako sam ja mislio, ja reko sad kad ode kuca u nebo da je zapalim :D

Znaci ima jos dosta da radim sve sto vidite uradjeno je za 3-4 sata.

LST im sigurno sledi jer od 40-60 cm visine nece biti nista.

Svi komentari, pohvale, kritike su vise nego dobrodosli!

Eh da i jedna, ne toliko bitna stvar, nazvao sam biljcice: Ana, Anja, Anamarija, Anabela, Anita, Aleksandra i Anastasija.

A sad slikice (sry na losim slikama, telefon je to)

Ovo je prva semencica koja je pustila koren u tacnici.


Ovo je na dan kada sam ih posadio u zemlju.


Ovde se vidi slika steka, kakav je bio pre nego sto sam umesao ja svoje prstice :D


Ovde su se slikale na prozoru jer box jos nije izradjen.


I najzad slike boxa, i biljcica kako su se nasmesile, kada pogledate ove slike i one u saksiji iz bliza razlika je samo jedan dan, posto je svetlo danas radilo stalno. A i na slici se vidi pala je jedana sijalica, a ne mogu otici na tavan jer su moji tu, kad zadzonjaju odo ja u akciju :D
 
02.04.2010
33
1
8
33
U pravu si sto se tice lumena, te 4 cfl ti daju oko 5500 +/-, ne moze se tocno reci ovako napamet. Jasno je da se radi o pomalo 'ogranicenim' grow uvjetima, nedostatak ventilacije - velik minus. Nece to ici bez protoka zraka (temp/vlaga) + stiropor???. U kakvu je zemlju posadeno? Btw stres se moze javit tek naknadno kad/ako bi presadio u drukciju mjesavinu zemlje, tak da nemas frke prvi puta. Kolika je temperatura, vlaga? Ako vec nemas gnojivo za grow, obavezno uzmi za cvjetanje =D

Sa CFL se moze uzgojit vrlo dobro, ali ne bez esencijalnih uvjeta.

Inace sve u svemu lijep dnevnik, pozdrav A-girls ^^
 

ZmijugaLoma

Aktivan Član
20.03.2007
176
25
0
41
Znam da ti je drago sto si sklepo to sve sam, ali takvi uslovi? plus bez, ventilacije, i stiropor ce jos vise da zadrzava toplotu. Tavan i nije najbolje mjesto (inace) za saditi indoor, sad je ljeto, (mada ne po vremenu...:) ) ali doci ce temp od 30 stepeni (primjer), sta tada? Na tavanu ce ti biti 50, taj stiropor skini sa strane, radije necim drugim zacepi rupe (ne znam kolike su, ali zguzvaj novinu u nabij (sad mi pade na pamet to... :) hehe ) ili tako nesto, biljke ce ti se sjebati taman kad budu najvise trebale "snage"...
Te sijalice (odnosno grla) obavezno necim zasarafi za tu lajsnu (probaj nesto...) izolir - traka nema sanse, i da ti sad drzi, cim se malo ugrije - popustice i et' belaja...

Po meni mislim da ti je minus sto ne mozes kad TI hoces, (tj. kad i biljke hoce :) ) da udjes i provjeris biljke. Znam situacija je takva, ljudi su u svakojakim box-ovima, mjestima uzgajali pa dobije se koliko dobije... naravno ovo ti sto spremas je za tvoje potrebe, tj. da ti imas pusiti nesto, o nekoj vecoj kolicini nemoj mastati, ali da se moze izvesti - moze, malo teze ali moze...
Svjez vazduh ti je "prijatelj", njega kako znas uvedi unutra, (ventom, tubom nekom - kako god, a onda neki vent. koji se okrece da to fino cirkulise..
Laganice i bice to kako treba...
inace dobar dnevnik - pratim naravno :)
nadam se i slikama i po kojem video klipu :)
Samo guraj...
 
04.06.2010
19
0
0
32
Hvala vam, msm da sam napisao negde gore da ce sve biti sredjeno, znam da je na tavanu leti pakao, ali nema se gde :D
To za stiropor i zadrzavanje toplote sam znao ali mi nije palo napamet da ga ne koristim zbog toga. Jednostavno imao sam ga u podrumu i lako je za instaliranje i sve.
Verovatno cu ove nedelje da nabavim sper plocu i pur penu i da se bacim na posao.

Vent ce biti ugradjen ako ne ove onda sigurno sledece nedelje. Posto je tavan lako cu probusiti gredu sa starne i dovesti nekom cevcicom do dole za ulaz vazduha, i isto negde gore cu postaviti jedan za izlazak.

Sto se svetla tice to je bilo samo privremeno, misleci da ce drzati bar dan - dva, ali nista od toga posle 6-7 sati sve je palo, sad sam izvadio svetlo i polako cu da se pozabavim time. Ovde na slikama se vidi da nisam razmisljao nista kada sam lepio izolirkom. Sve se prevalilo na stranu gde su sijalice, a trebalo je da stoji u vodoravnom polozaju.

Hvala na kritikama, bice neki video klip ne brini :D

Najvise radova na boxu bice radnim danima pre podne posto sam tad sam kuci sigurno.


I sad jedno pitanje, imam mali problem sa strujom, tj kako da je dovedem na tavan, ali sam je resio tako sto cu proterati kabal iza lajsnica i ispod laminata, od moje sobe do tavana. Sve je to lepo, ali kako sam ja odoka izracunao treba mi 20 metara produznog kabla. Verovatno su skupi ne znam ni da li da idem da pitam koliko su. Nego da vas pitam da li bi mogao ja da odem da kupim 20 metara obicnog kabla, jedan utikac i jedan steker, msm ne steker nego zenski deo produznog kabla :D (ne znam kako se zove :D) i da to sve spojim, i da vas pitam da li bi to radilo? Znaci treba da izdrzi 6 cfl sijalica i 2-3 ventilatora??
 

LOCOMAN

Banned
Banovan
03.06.2010
24
0
0
36
to bi te došlo oko 150/200 kn,bez brige radilo bi to bez problema,to ti je mala potrošnja....više ti jedan komp troši.i miči tu aluminijsku foliju,biti će ti unutra pećnica...kupi autofoliju košta 10ak kuna i obloži sa njom
 
04.06.2010
19
0
0
32
Bio sam danas do prodavnice i nasao sam produzni kabal od 20 metara za 1000 din (10 e). Ali msm, ako moze da se napravi od kabla i utikaca ali da radi da ne bude frka posle ode kuca u q :D
Naravno alu folija znam da je najgora od svih varijanti, ali za pocetak.... Nego ta auto folija gde se kupije, da li mislis da je to ona sto se stavlja na sofersajbnu da se zastiti od sunca?

Edit:
Eo slozio sam 2 mala od 300 mm kulera i 1 od 400 mm i jedan adapter kao vent sistem.

Mali ce biti za izbacivanje vazduha i to ce izbacivati na tavan u tu prostoriju, a ovaj veci ce biti za ubacivanje i to cu da mu izbusim rupu sa strane na krovu da uzima hladan vazduh spolja... Tako kad bude leto da ne brinem previse.

Samo to ce biti namesteno sve u pon-uto kada budem sam kuci :D
A bice i slikica, boxa a i biljcica.

Malo pre sam otisao da proverim box i da im upalim svetlo, posto nisam jos nabavio tajmere, a imam jedan od ranije znam kako se koristi ali kako god okrenes nece da se ugasi. Dodje do dugmica koji su podignuti i on jos uvek radi, a podesen je na tajmer, tako da cu 2 nova uzeti za vent i svetla.
 
04.06.2010
19
0
0
32
Malo pre sam otisao na tavan, a tamo pakao, ne bih znao tacno koliko stepeni ali bilo je preko 25 sigurno, pa sam odmah otvorio prozor da se izluftira sto je vise moguce. Mislio sam da su se biljcice skroz osusile, ali ne. One su super za sada sve su se lepo razvile sad imaju po dva para listova.
Eo par slikica:


Znaci sutra definitivno idem da sredim sijalice i vent sistem. Jedini je prob sto ja ne znam gde u mom gradu ima da se kupi sper ploca, tj ne znam ni jednu radnju valjda mi dosad nije trebalo. Al snacicu se....

To sto je smedjkasto na jednom listu to se nije osusilo, vec kako je raslo ostalo od semenke nesto pa ne zam kako da skinem, bojim se da cu otkinuti list, pa neka raste tako ne bi trebalo da mu smeta.
 

LOCOMAN

Banned
Banovan
03.06.2010
24
0
0
36
dada to ti je folija za šoferšajbu kaj štiti od sunca...imaš za kupiti u dućanima šta imaju autodijelove..pogledaj i na nekoj benzinskoj no tamo ćeš proći nešto skuplje,
 
04.06.2010
19
0
0
32
Hvala bro, ali kad pogledam sta sve moram da kupim, primarno mi je ventilacija i produzni kabal i box od sper ploce i lajsnica da zavrsim, a mislim da cu za pocetak prefarbati belim autolakom celu unutrasnju stranu, a crno celu spoljasnju da bude stealt.

Eo ovako izgleda moja lista za kupovinu sper ploce i lajsni (u centimetrima):

Ploce:
40x90 zadnja ploca;
60x90 prednja ploca;
60x90 gornja ploca;
40x50x60 leva ploca;
40x50x60 desna ploca;

Lajsne (grede):
40 cm 2 komada;
50 cm 2 komada;
60 cm 8 komada;
90 cm 4 komada.

Ima li neko predstavu koliko ce love da mi uzmu (u evrima ili dinarima) ?

Idem sutra da sredim sve to pa ce biti slikica....
 

LOCOMAN

Banned
Banovan
03.06.2010
24
0
0
36
a ja konjina išo u bauhaus kupit ploče od smrekovine za box 40x40x150cm i ispalo me 360kn iliti 50 eura...još su šarafi koštali 55 kn
 
04.06.2010
19
0
0
32
@Bjelac
Ja bih napravio grow room da zivim sam, ali od tog posla nema nista....
@LOCOMAN
Hvala sto si mi skrenuo paznju na to....

Edit:
Danas sam popravio svetlo, nema da pada vise, i uvacio vent (busio sam jednu rupu pola sata na krovu :D), samo privremeno... A kad uzmem sper ploce i napravim box onda ce vent da sljaka kako treba.

Inace temperatura u boxu je oko 12 sati 28-29 stepeni. (mislim da je to solidno, za to doba dana)
Kupio sam tajmer tako da ce nocu kad je hladnije sijati svetlo a u satim a kada je najjace sunce da ugasim.

Vlaznost vazduha je oko 60.

Da vas podsetim box je od stiropora i nije zatvoren skroz ima rupa.... A jos je na tavanu. Znaci ceka me da sredim box i bolje pricvrstim vent sistem.
 
04.06.2010
19
0
0
32
Sto se tice sper ploce, niko je ne prodaje, ali zato ima neki lesonit, koji mi dodje isto kao i kartonska kutija samo bacim vise para. A da ne pricam o iverivi 600 din po metru kvadratnom, i to najjeftinija. Tako da sam nasao neke gips ploce imam 2 table od po 2x1.2 metra sto su mi extra dimenzije za ovo sto meni treba. Cim nadjem slobodnog vremena uradicu box.
Biljcice lepo rastu, malo je vruce gore ali izdrazace one, ne sumnjam u njih ni malo. Jedino jedna biljcica ima iznad oblih listova neka dva mala zakrzljala koji izgledaju kao da ih je neko odgrizao. Porasle su u visinu dosta, zbog svetla. Moracu da odradim neki kontra teg sijalica da mi se ne naginju u stranu, posto vise na lancu. Vent radi za sad odlicno i duva u njih direktno sa obe strane.
Danas je 7. dan. Videcemo kako se situacija bude odvijala, planirao sam da presadim u 10. danu, ali jos su male tako da cu cekati ili 15, ili najvise 20. dan.
E sad mi treba neko strucan ili ko je imao iskustva sa tim, cuo sam kad se izduze biljke tako, da kad budem presadjivao da zakopam sve do oblih listova, ne skroz ali tu. Da li ce to uticati na biljku ili ne, dobro ili lose? Ako je samo zbog prostora problem onda ok.

Toliko o biljcicama i boxu, da popricamo o kalendaru.
Imam problem. Zanima me kada biljci treba manje paznje u toku vegetacije ili cvatanja?
Posto idem na letovanje na 10ak dana. I nema sanse da budem tu uz svoje biljcice, pa me zanima da li da ih stavim na cvetanje ili da budu jos u vegetaciji. Mozda ce doci ortak 1-2 puta dok ja nisam tu samo da zalije. Planiram da ih pred polazak presadim u ogromnu saksiju, i da ih doooobro zalijem. Da ubacim kofu sa vodom da malo poveca vlaznost vazduha. Da drzi tih deset dana, ne verujem da ce se osusiti skroz. I da uradim neki sistem kao da kapa vodu. Sta mislite?

Ovako izgleda moj kalendar, doduse to su samo grubi datumi ali tako bi trebalo da izgleda. Da li da ovih 10 dana stavim u cvetanje ili da ostavim u vegetaciji, u zavisnosti kad joj je manje paznje potrebno.
Ako bih ostavio u vege, onda bi bilo 52 dana vege, sto i nije lose zbog kolicine, ali ako stavim u cvetanje imacu manje. Meni je svejedno, bitno mi je samo da se ne stresira mnogo biljka za tih deset dana.

 
02.04.2010
33
1
8
33
Flowering samo 21 dan? o_O Stavi 35-40 dana vegetacij a ovih 10 dana sto nisi tu stavi na cvjetanje, al ni 30 dana ti nece bit dovoljno. Obavezno nek ti netko zalije, sumnjam da ce 10 dana izdrzati bez vode osim ako ogromna posuda nije u pitanju.
 
04.06.2010
19
0
0
32
Hvala ti, rekao sam ja da je to grubo odradjeno, cvetanje ce trajati koliko treba, a i susenje, to sam zaokruzio na 3 nedelje.
Bice slikica uskoro :D
 
04.06.2010
19
0
0
32
Uf, pa ne bih bas da sirim temu, al ajde da i ja nekome ovde pomognem :D
Na windows 7 imas kalendar, usmes screen shot sva tri meseca, i ubacis u photoshop. Posle samo obojis datume kako ti odgovaraju... I dodas text sa strane tj legendu, i upravo sam sad video jednu greskicu napisao sam cvatanje umesto cvetanje...
Sta ti mislis, da li kad budem presadjivao da zakopam do oblih listova, ili da ostavim takvo kakvo je?
I koliko lose moze da bude ako ne budem tu 10 dana?
 

Bjelac

Aktivan Član
13.05.2009
299
49
0
38
jel kompletno susenje dovoljno lose? daj nekom da ih zalije ...steta ih je

zakopaj 2 cm ispod listova...nemoj da ti se gamad penje po liscu, a ako zakopas lisce, istrunut ce...daj neku sliku

a jbt ja sam mislio da imas neki nacin na brzinu za kalendar...ovo je previse jebade
 
04.06.2010
19
0
0
32
To za 2 cm nisam znao, a za lisce sam znao, hvala ti.

Eo nemam bas preterano mnogo vremena otisao sam gore i na brzinu sam snimio jedan mali klip od 30ak sekundi, i nisam uploadovao na YT nego na imageshack.
Izvinjavam se, malo cu vam iskriviti glave i pokvariti oci sa ovim videom, ali sledeci put kupujem baterije za foto aparat.

http://img821.imageshack.us/img821/8831/box7dan.mp4

Danas sam video da mi je pala jedna biljcica od izduzenja stabljike, ali sam je cisto radi preventive i nju i jos 3 biljcice pricvrstio za cackalice.
Inace je 7. dan.
Komentar?
 

Bjelac

Aktivan Član
13.05.2009
299
49
0
38
za pocetak izgleda dobro, fino si ih povezao.

sve ono sto ti je stabljika, kad ces presadjivat mos zveknut u zemlju malo ispod tog lisca. nadam se da imas dosta mjesa u visinu...na tom netreba stedit.