1st PC Grow - need help, nakon toga dnevnik

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Hvala svima na pomoći, ali još nekoliko stvari me muči. Molim vas da mi pomognete u tome pa da napokon naručim još to što mi fali.

1) Ventilatori - u ovome sam totalno zbunjen. Neku tu kažu da je bolje 120mm, drugi da je bolje 80mm. Jebiga, picajzla sam malo jer želim da mi sve bude kako treba od početka, a ventilacija je koliko sam shvatio jedna od najbitnijim stvarima kod indoor growa, bio to PC grow ili onaj najveći... U ovome me muči jer ne znam koliki mora biti ukupni airflow. Preko links.hr-a sam našao neke dobre ventilatore kao što su 80mm s 2,800rpm te 68m3/h dok s druge strane ima i od 120mm kao npr. (500 - 1500) rpm te 139 m3/h ili 1500 rpm i 96, 8 m3/h. Stvar je da sam uvijek imao laptope tako da nikad nisam imao posla s tim ventilatorima, a još manje znam koliki mi otprilike treba biti airflow.

2) Cool tube - to me zeza jer nisam siguran da kupim ili ne. Stoji 350 kn, a ne znam koliko će mi HPS-ica grijati jer ne ću da mi biljka izgori, ipak je 150w dosta za PC box, a ako baš moram, kupit ću ga (nije da ga kasnije neću moći nekome prodati...). Dakle, da uzmem cool tube ili mi je dosta reflektor?

3) Svijetlo - kao što sam napisao, odlučio sam se za svijetla, mislim kupiti CFL-ku marke Super Plant od 125w 6500K 9000 lumena plavi spektar za fazu vegetacije i onda ga zamijeniti HPS-om 150w za vrijeme cvjetanja. Je li mi ovo optimalno svjetla ili da još nešto dodam, skinem, promijenim (traži se neka sugestija) ?

EDIT: Da, sad sam skužio da sam napisao HPS 125w što ne postoji...nisam htio širiti dezinformacije nego sam valjda zabrijao na tih 125w koliko ima cfl-ka...
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
1) Bitno ti je da dobro rashladis tu 150 ili 125W zarulju, ja bi tu stavio dva venta, jedan da puse po njoj i jedan da izvlaci van (recimo 80mm). To je sto se tice zarulje. Prostor za uzgoj, jedan kvalitetan vent na izlaz gore i malo slabiji na ulaz dole. Unutar boxa jedan 80mm da mijesa zrak. Najbitniji ti je onaj koji isisava zrak van prostora, taj mora biti najkvalitetniji i najkvantitetniji. A sad, koje velicine ces ti uzimati, to je tvoja osobna stvar. Neki kazu da 80mm ponekad bolje radi svoj posao od 120mm. Uzmi tihog ili tihe ventilatore s boljim m3/h. U svakom slucaju onaj dolje za upuh ti treba biti slabiji od onog za ispuh zraka.
2) Ako mislis stavljati 150W u PC box onda zarulju odvoji staklom, nema potrebe za cooltube-om i mislim da ti tu reflektor ne treba. 150W HPS na PC je puno svjetla samo po sebi.
3) Samo se nemoj zeznuti u jednoj stvari: u instalaciji zarulja, neznam kako radi ta 125W CFL, pazi da ti grla pasu i da ne moras stavljati duplu instalaciju. ako recimo na spoj od HPS ne ide ta tvoja CFL-ka.
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
premalo informacija si nam dao. koliko to sve skupa mora biti stealth, jel ventilatori moraju biti skroz tihi ili mogu brujat npr. duplo jače od onih u pc-u? hoćeš li stavljat filter, znaš da biljke u cvjetanju smrde, hoće li to biti čudno tvojim ukućanima? razlika u ventilaciji sa i bez filtera je ogrmna. jesi li već kupio kućište, kolike su mu dimenzije?
ja da sam na tvome mjestu ne bih kupovao cfl od 125W, vjeruj mi da ti ne treba. ionako ćeš ih držat u vegetaciji max. dva tjedna. a i ta lampa poprilično grije.
cooltube ti ne valja za hps od 75W, ne paše grlo.
hps od 150W ti je stvarno previše, pogotovo jer nemaš nikakvog iskustva.
kako ste preskočili hps od 100W? npr philipsova 'son-t pia plus' od 100W ti ima 10700 lm, i više nego dovoljno za pc grow
kod odabira ventilatora moraš paziti na br. okretaja , zbog toga su oni od 80mm često učinkovitiji od onih od 120mm. ovi veči se rade da budu tihi, a to ide na uštrb protoka, ali i još važnije stvari, nama jako bitne kad se ventilator koristi u kombinaciji sa filterom ili 'light trap-om', a to je 'static pressure'. ako vent ima dobar static pressure onda je često bučan. 80mm vetilatori nerijetko imaju bolji static pressure od onih 120mm, i zbog toga u kombinaciji sa filterom znaju imat bolji protok od nekih 120mm ventova, ali manji protok kad rade bez opterećenja i dosta su bučniji.
noctua NF-P12 120mm ventilator ima dobar omjer buke, protoka i tog static pressure-a, ali je preskup
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Ljudi, hvala na odgovorima. U vezi s ventilacijom, što mislite da riješim na sljedeći način: za upuh postavim 1*120mm LINK , za ispuh 2*80mm na koje bih zakačio filtere LINK te još jedan 80mm unutra da miješa zrak LINK .

@born_to_be_green
Mislio sam reflektor jer brijem da ću lakše njega zakačiti za kućište nego samu žarulju, a na grlo CFL-ke ću pripaziti.

@Petar Pan
Mora biti koliko toliko stealth, ne mora sada biti nešto ultra. Ventilatori mogu i malo brujati, ali toliko da mi ne smetaju da zaspim. :) Filter ću stavljati, samo moram naučiti kako da ga napravim.
Kućište sam kupio Big Tower dimenzija cca63xcca42xcca19.
Kupio bih tu CFL-ku zbog plavog spektra, želim da mi biljke lijepo izvegetiraju. Znam da neće biti mnogo upaljene, ali bitno je da svoje odradim. Ne mislim ovo odraditi jedanput pa prestati s tim.
Zašto misliš da mi je HPS-ica od 150W previše?
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
seeders je napisao(la):
Zašto misliš da mi je HPS-ica od 150W previše?

Vjerojatno zato što će ju biti teško ohladiti. Iskreno, ja se ne slažem, ali treba puno kombiniranja da se to sve posloži. Što se vegetacije tiće, može i hps to fino odraditi,ali kako želiš :)

Evo, ako će ti pomoći :) , ja bih to ovako napravio. Uzeo bih neko tanko staklo (ne želimo gubit lumene na debelom staklu) i odvojio bih fizički žarulju od ostatka boxa. Čak ti je ref. nepotreban, jer i tako imaš malo prostora, pa je bolje ćim više podići žarulju. Bolje je biljku pomicati gore/dolje.
Stavio bih (ako je moguće) dva venta, jedan da upuhuje zrak u prostor sa žaruljom direkt iz vana (ne iz grow prostora-kužiš što želim reći?), a drugi da ispuhuje van (tu ne treba filter), dok bi za grow prostor napravio otprilike onako kako si i sam zamislio.

Eto, nadam se da sam ti sad malo pomogao :) Uzmi u obzir činjenicu da ja osobno nisam nikada uzgajao u pc boxu, pa je ovo samo iz iskustva sa nešto većim , ali ne puno većim boxom :)

Pozz
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
moze neko pojasnjenje kak j e to moguce?

Evo ti odgovor:

kod odabira ventilatora moraš paziti na br. okretaja , zbog toga su oni od 80mm često učinkovitiji od onih od 120mm. ovi veči se rade da budu tihi, a to ide na uštrb protoka, ali i još važnije stvari

A i ja sam se sam uvjerio u to da 80mm bolje radi svoj posao od 120mm. Imam i jedne i druge velicine u boxu i mogu reci da sam 120mm stavio da upuhuje zrak i da radi tek toliko da nije samo rupa dole kod boxa. 120mm s istim specifikacijama kao i 80mm i na istoj voltazi onako lagano puse dok 80mm puse ko lud i razlika je osjetna i primjetna vec kod stavljanja ruke do venta.
 

derataur

Aktivan Član
02.03.2011
289
25
18
106
istina,imam i ja oba ventilatora i jace se vrte od 80mm.box 55x55xx60v 3xispuh 120mm,2x80mm i unutra je uragan
:bis:

biljka se nonstop mice ,temp.je ok,razmisljao sam da mi nije potreban dodatan ventilator za mijesanje zraka s obzirom da je lampa odvojena staklom?
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
samo da ne bude zabune, na tržištu se mogu naći i 120mm-ski ventilatori sa većim brojem okretaja, koji su onda i učinkovitiji od 80mm-skih pri jednakom broju okretaja, a i trebali bi bit tiši.

@seeders
ok ti je izbor ventilatora, iako ja kad bih sebi kupovao, prije bih uložio novce u dobru ventilaciju nego u tu 125W cfl lampu za koju si toliko zapeo (a ja stvarno mislim da ti je to bacanje para i dodatna zajebancija). Ali dobro, ja sam malo osjetljiv na buku. Meni i ovaj kompjuter, koji mi nikad ne radi dok spavam, proizvodi max. 12 dB. Najskuplja stvar na njemu su ventilatori, a inače je kanta :). Ja stvarno ne bih mogao zaspat uz brujanje ventilatora od nekih 35 ili 40dB. Nadam se samo da ih nećeš morat ostavit da rade na 12V. Na 9V bi trebali bit podnošljivi.
Za lampu od 150W smatram da ti je previše za toliki box jer ćeš muku mučit sa temperaturom i vlagom, a te dvi stvari su jednako važne kao i broj lumena. Ništa ti ne znači ako uduplaš broj potrebnih lumena, a ne uspiješ stvorit u box-u ostale uvjete koje biljka treba. Dobit ćeš manji prinos, a potrošit više para. Iako se slažem sa zlo&naopako da bi se odvajanjem lampe i prostora za uzgoj + DOBRA ventilacija puno toga riješilo. Ja ne bih išao sa hps-om preko 100W, a ti kako hoćeš. A za plavi spektar (ako baš moraš) dodaj dvije štedne 6500K i dosta ti je. Moraš znat da biljkama nije potrebno onoliko lumena plavog svjetla koliko i crvenog.
Ali šta god na kraju odlučiš, želim ti puno sreće s uzgojem!
pozz