1st PC Grow - need help, nakon toga dnevnik

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Pozdrav svima!
Odlučio sam se i ja baciti u PC grow.
Prvi korak mi je bio da kupim kućište Big Tower, no zapeo sam na sljedećem koraku, a to da je da se ne mogu odlučiti između svjetla i ventilacije.
Za ovo prvo se dvoumim između CFLke koja daje 9000 lumena i HPS 75W. Što me još više zbunilo, čitao sam da to neki i kombiniraju, ali ako se to stavi skupa, dođe se do brojke od oko 15000+ lumena što mi se čini malo previše za biljku.
Što se tiče ventilacije, ne znam da stavim ventilator za pravi veliki box ili da natrpam one od kompjutera...
Svaka sugestija je dobrodošla, hvala. :)
 

bud_man

Aktivan Član
01.09.2011
84
9
0
32
kako kazu lumena nikad dosta..ljudi koriste najcesce cfl u stadiju vegetacije ( plava svijetlost 2700K ) a hps u stadiju cvjetanja..
cfl daju manje lumena i slabiji urod nego kad bi koristio mh ( plavi spektar ) zarulju.
oko rasvjete moj prijedlog cfl za vegetaciju a hps za cvjetanje i nemozes pogrjesit

samo sto hps dosta grije.. mozes koristit ventove od kompjutera lai ih treba vise da uspiju to sve rashladit..sve naravno ovisi o financijama ako imas novca bolje uzet neki bolji vent sta je sigurno sigurno

nadam se da sam pomogao..

sretno ;)
 

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Pomogao si, no volio bih čuti više mišljenja. :)
Zar se koristi 6500K plavi spektar za stadij vegetacije?
S financijama dobro stojim, dovoljno dobro da si mogu priuštiti poštenu opremu.
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Lumena nikad dosta to ti je pravilo!HPS rasvijeta je najbolja i stim nemožeš pogriješiti,samo što zbog malog prostora i visoke temp ti nebih preporućio za PC grow-rađe upotrijebi CFL-nemoj se previše zamarati bojom svijetla,pomalo nebitno u PC growu.
Bilo bi pomalo glupo na PC grow staviti neke druge ventove jer sama ideja PC-growa je da izgled ko PC i to zadovoljava.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......stavi HPS uz pomoc kojeg CLF sa strane i koristi sve u komadu, CLF i HPS jer lumena nikad dosta.....biljci treba u vegetaciji malo crvenog i u cvjetanju malo plavog spektra tako da kombinacijom nemozes pogrijesit......a ventovi, sto jaci i sto tisi, naravno pc ventovi.......

....evo za pomoc moj pc box pa vidi kak sam ja to odradio.....pozz

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/8671-pc-mini-grow-blueberry.html
 

iSensation

iSensation
Poznanik Foruma
24.08.2009
1.815
1.808
188
Znao sam da ce se Ivach javiti vec kad sam procitao prvi post. :)
Da, ja sam mu isto zelio navesti tvoj primjer gdje imas i HPS i par CFL-ki. :vb_kez:
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....pa tu smo da bi pomogli=)......neka samo seeders-u stvari budu jasnije i mi zadovoljni......sorry na OT-u
 

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Svakako su mi stvari jasnije, ali i dalje nisam odlučio potpuno za rasvjetu i ventilaciju. :)
Razmišljam da u fazi vegetacije okačim jednu CFL-ku, točnije Super Plant 125W 6700K plavi spektar, a da je u vrijeme cvjetanja zamijenim HPS-om nekim.
Sad, kod HPS-a ne znam koja mi sve oprema treba. Mislim treba mi uz to još i balast te ostale stvari ne znam. Također bih vas molio da ako već tu ne možete okačiti, da mi u PM pošaljete neki link gdje mogu nabaviti HPS-icu 70 ili 125W.
U vezi s ventilacijom, je li mi svejedeno koje ću ventilatore uzeti ili ima neki bolji, lošiji modeli budući da se ne razumijem u to.

Od ostale opreme, kupit ću si reflektirajući materijal Mylar Diamond Foil te Hesi Starter Kit.
Za zemlju si mislim uzeti Terra Magma jer vidim da je svi hvalite.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....ima veze kakav vent, ja sam trazio sto jace sa sto vecim brojem okretaja i vecim protokom zraka....nije vent vent, sto jaci to ima veci protok-veci protok manja temperatura........
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
E hvala. :)
Ventove ću onda po tome izabrati, ali mene još svjetlo muči. CFL-ka 125W 2400K crveni spektar daje 9000 lumena dok HPS-ica 70W daje 6000 lumena. Je li onda bolja jedna CFL-ka ili HPS-ica?
 

MrLaki

Aktivan Član
25.08.2010
139
9
0
40
Hps daje vise lumena po vatu,tako da trosi manje struje i isplativiji je od cfl-a,ne moze da se poredi 70 w sa 125 w zbog razlike u potrosnji struje,ali dobra stara glasi sto vise lumena to bolje.ako ti nije problem potrosnja stavi hps 150 w i dobices mnogo vise od tog cfl 125w...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
seeders je napisao(la):
S financijama dobro stojim, dovoljno dobro da si mogu priuštiti poštenu opremu.

A zašto onda pc? Što nebi bio bolji neki boxić u obliku ormarića, dimm cca 50cmx50cm i 150W HPS?
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....buraz trpaj i CLF i HPS u taj box.....stavi nekog automatica unutra i uz fine uvjete to ce rast ko mutavo....
 

seeders

Aktivan Član
05.01.2010
91
2
0
33
Evo, odlučio sam da si kupim i CFL-ku i HPS-icu od 125W.
Da za PC box uzmem cool tube ili mi je dosta reflektor? Pitam radi temp pa ako netko ima iskustva s tim.

EDIT: Na koju shemu radi ventilator, odnosno kamo ja njega spojim, preko kojega kabela i kamo?
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Ivach je napisao(la):
....ima veze kakav vent, ja sam trazio sto jace sa sto vecim brojem okretaja i vecim protokom zraka....nije vent vent, sto jaci to ima veci protok-veci protok manja temperatura........

Frende aj nemoj meni prodavat muda pod bubrege
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
Ivach je napisao(la):
...........biljci treba u vegetaciji malo crvenog i u cvjetanju malo plavog spektral

ajde nećemo sad bauljati i pričati gluposti da se ljudi ne bune i više nego što i sami jesu zbunjeni..

za vegetaciju se koristi plavi spektar i a za cvjetanje crveni.. i nisu CLF nego CFL

iz čega bi se dalo zaključiti da nam za vegetaciju trebaju ili MH lampe ili CFL žarulje 6500 sa plavkastim spektrom ( to ne znači da one svijetle plavom bojom :icon_lol: )
a za cvjetanje HPS ili CFL žarulje 2700 sa crvenkastim spektrom...

Evo, odlučio sam da si kupim i CFL-ku i HPS-icu od 125W.
HPS od 125w.. jok