1st. Remote Hi-tech grow box :) (potrebni su mi saveti)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.02.2014
39
32
0
Pozdrav drugari,
posle dosta mozganja oko prostora za box, pronasao sam finu lokaciju koja je malo udaljena i to sa sobom nosi i odredjene modifikacije na box-u.
Box ce biti indoor u jednoj maloj prostoriji koju planiram da pregradim sa jedne (prednje) strane, ostale tri strane cine zidovi. Nece biti ni jednog prozora ili otvora u tom box-u sem otvora za dimnjak (koji bih koristio za izbacivanje vazduha).
- donja strana box-a ce biti od OSB 15mm table, izmedju table i poda ce biti specijalna guma za prigusivanje vibracija i buke, a iznad OSB table ce biti stiropor 5cm ili stirodur 2cm koji ce biti silikonom nalepljen na OSB tablu.
- prednja strana box-a ce takodje biti od OSB 15mm table, na koju ce sa unutrasnje strane da se postavi kamena izolaciona vuna od 5cm, pa onda rigips (gipsana) tabla 1cm. (znaci gledano sa prednje strane ide OSB-kamena vuna-rigips). Na prednjoj strani ce naravno biti otvor za vrata.
- gornja strana koja je ujedno i plafon prostorije ce biti izolovana kamenom vunom 5cm i rigips tabla.
- ostale tri (zadnja i bocne) strane koje cine zidovi prostorije ce biti odradjene samo sa rigipsom koji ce biti ukucan na zid preko letvica, a izmedju zida i rigipsa ce biti postavljena penasta folija 5mm (ono sto ide ispod laminata) (znaci zid-poprecne letvice-penasta folija-rigips)
Kao sto vidite da pored termo izolacije (gde su prednja strana i plafon kriticni), postoji zvucna izolacija i delimicno izolacija za vibracije koje su JAKO bitan faktor u celoj prici, jer sve mora da bude sto je tise moguce.
Osnovna konstrukcija ili "kostur" box-a ce biti odradjena sa drvenim letvicama 3x5cm i 3x1cm, koje se srafe u zidove i plafon i sluzice kao nosaci za rigips, osb...
Sve se spaja holsrafovima za drvo, a izmedju svakog elementa koji se spaja ici ce ili silikon ili green glue (koji je odlican zvucni izolator) ako uspem da ga nabavim.
Postoje tu jos neki detalji oko sklapanja ali to su sve neke sitnice koje i nisu toliko bitne jer se uglavnom ticu estetskog izgleda box-a i dodatne zvucne izolacije.
Zbog same konstrukcije, ponajvise zbog debele izolacije plus rigips table (npr. prednja strana: OSB 15mm + kamena vuna 50mm + rigips 10mm), smanjuje mi se sama velicina box-a, ali kao sto sam naveo jako mi je bitno da se zvuk prigusi koliko je moguce vise. Samim tim unutrasnjost box-a ce biti sledecih dimenzija:
Sirina - 163cm (prednja i zadnja strana)
Duzina - 77cm (bocne strane)
Visina - 215cm
Naravno sve ce biti oblozeno mylar ili diamond folijom.

E sad ide zanimljiv deo :)
Kao sto rekoh Remote Hi-tech..
Vrata od box-a ce se zakljucavati elektro-magnetnom daljinskom bravom (nesto slicno kao kod automobila) sa unutrasnje strane, tako da ne postoji mogucnost da se box ikako otvori sem daljinskim upravljacem.
d400a03332ae-800x600.jpg


U boxu ce se nalaziti jedno prazno PC kuciste sa napajanjem u kojem ce biti smestena glavna komanda i senzori.
Glavni "mozak" ce biti "Raspberry Pi" baziran na Linux OS-u.
1715347.jpg

U USB portove ce biti ukljuceni: USB senzor za merenje temperature i vlage, Wifi uredjaj sa antenom koji ce da salje sve informacije sto se tice vlage i temperature direktno kod mene kuci na komp. Kuci imam staticku IP adresu, tako da cu napraviti server i moci cu preko interneta na pratim stanje i na mom mobilnom telefonu. Ubacicu i jednu USB kameru koja ce da prati sve sto se desava u box-u, tako da cu imati i video nadzor unutrasnjosti. Ventilatori za ubacivanje vazduha u box ce biti 12VDC i imace automatsko podesavanje brzine u zavisnosti od temperature unutrasnjosti. Na zalost kod ventova za izbacivanje vazduha necu moci da regulisem brzinu jer su 220VAC asinhroni motori i kod njih se ne moze prikaciti regulator za obaranje voltaze jer ce bukvalno izgoreti (moguce je sa frekventnim regulatorom ali on je preskup). Rezim rada svetla ce isto moci da se podesava daljinskim putem. Malo programiranja u JAVI i to je to.
Digitalni PH meraci i automatsko zalivanje i djubrenje je preskupa opcija i to cu raditi rucno...old school :)

Zbog svih tih skalamerija i unutrasnjeg rotirajuceg ventilatora za mesanje vazduha, realno mesto za saksije ce biti 112x77x215cm
Da napomenem, od ostale opreme ce biti:
Ventilatori za ubacivanje vazduha 12VDC... oko ovoga mi treba mala pomoc, jer ne znam koje ventove da stavim, postavio bih 2 venta za ubacivanje vazduha smesteni u donjem levom i desnom uglu box-a... potrebni su mi malo jaci i veci recimo 100x100 ili 120x120 ali sa dovoljnom snagom da zadovolji moje potrebe. Napravio bih light trap od PVC cevke f120 ili 100 na koju bi bili nakaceni ventilatori, a sa prednje strane boxa gde ide pvc cev bih stavio filter mrezicu za kulere, sto zbog prasine sto zbog skrivanja otvora. Opcija sa vise od dva venta mi se ne svidja zbog dodatne buke.
Ventilacija za izbacivanje vazduha ce biti sprovedena u otvor na dimnjaku... u otvor cu ubaciti PVC cev f120 koja ce imati dva ulaza, nesto slicno kao na slici:
12480_1.jpg

Jedan ulaz ce biti za vent f120 220VAC i on ce izbacivati vazduh iz box-aa, a drugi za vent f100 220VAC koji ce sluziti za hladjenje HID-a preko cool tube-a.... sve ce biti povezano aluflex crevima. (da napomenem da ce se oba venta nalaziti u boxu (posebno mislim na onaj za hladjenje HID-a) jer rade na 220VDC i jako su bucni pa ce ostati unutra zvucno izolovani (koliko-toliko).

Od svetla cu koristiti 400W MH u vegetaciji i 400W HPS u cvetanju... prigusnica/balast i upaljac ce biti smesteni u kucistu od kompa gde cu prigusnicu dodatno hladiti nekim hladnjakom ca coolerom, najverovatnije onaj za CPU.
To bi od prilike bilo to sto se tice opreme...mozda sam nesto zaboravio, ako se setim dopisacu.
E sad... mogu li staviti u taj box 6 saksija, planiram da ubacim one od 10l?
Zbog velicine box-a ne bi mi odgovarale neke vrste koje mnogo idu u sirinu, granaju se i patuljaste su, nego vise u visinu. Potreban mi je neki strain koji moj box moze da zadovolji u potpunosti i da je prinos solidan... ne trazim nista previse jer sve ovo sto radim je vise iz nekog hobija, zanimacije, ubijanje vremena...nazovite kako god hocete...nego da sad dobijam neke kolicine, ali vec ako sve ovo radim hocu da iskoristim prostor koji imam u potpunosti i da imam zdrave, velike i lepe biljke kojima mogu da se divim :)

Drugari od prilike sam rekao sve sto sam imao... svaka ideja je dobrodosla, svaki savet, kritika... sve sto mislite da bih mogao dodatno da odradim ili ispravim.
Kada pocnem sa gajenjem napravicu jedan lep dnevnik i da podelim sa vama ceo proces :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore
17.02.2014
39
32
0
Znam da je txt malo duzi... izvinjavam se, ali hteo sam ceo projekat da podelim sa vama :)
Nadam se i ja da ce moci da se ohladi, zbog toga sam i termo-izolovao box... videcu sa ventilatorima sta cu da uradim...
Inace kupio sam 2 venta 120x120 na 220v za ubacivanje vazduha ali su previse bucni pa sam odustao od toga i opredelio se za 12 ili 24VDC napon.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: userNomore

Ena&Modelsy

Aktivan Član
04.01.2014
499
473
83
Ma bice to sigurno dobro jer koliko si truda ulozio samo upola da ti se vrati od tog truda koji si ulozio ,pocev od ovog pisanja pa sve nadalje...pa ti si opstu nauku napravio oko indoora...:) sretno...:)
 

mičurin

Prof.Doctor
Poznanik Foruma
22.11.2013
723
2.509
163
ovo mi baca na marihuana-digital :notnice:
Sklepaj ti to i probaj na suho kako ide,pa ćemo korigirati.Temp pod svjetlom od 25-29,idealno 27c,a po mraku 20-22c.
Daljinsko i monitoring ostavi za kraj kao šlag ;)
 

anunnaki_

extraterrestrial grower
19.12.2013
272
525
93
Nibiru
Mislim da ti je bez digitalnih PH meraca i automatskog zalivanja i djubrenja to sve bespotrebna investicija takodje ti je najbitnije da regulises brzinu izduva a ti kazes da to neces moci da uradis jer ti je i ta opcija preskupa... Mislim ideja je dobra ali uz ovo navedeno... bez toga mislim da ti je onda ovo uglavnom gubljenje vremena...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: M a n d o r
17.02.2014
39
32
0
Moracu da probam box na suvo pre svega, pa cemo videti.
Ja vec imam pola od ovih stvari koje sam naveo, tako da je investicija samo u box, ostalo sve imam.. Za automatsko zalivanje i djubrenje su mi potrebni rezervoari sa vodom, el.pumpe i jos sto stvari, a ja nemam toliko mesta u boxu.
Brzina izduva NE MOZE da se regulise kod asinhronih motora tj. motora koji rade na neizmenicni AC napon, moze jedino obaranjem frekvencije (koja je 50Hz) frekventnim regulatorom ali njegova cena je oko 500-600e ;)
Jedino da se nadju ventilatori sa vise brzina, dve ili tri..
Kao i sto rekoh na pocetku ovo najvise radim iz zanimacije i hobija, tako da za mene nije prosto gubljenje vremena :)
 
26.06.2013
38
25
8
Sve je ovo super, i odlicna je ideja.
Ali, slažem se sa ostalima - ovo je overkill.
Sto ne napraviš običan boks i onda ga upgradeuješ deo po deo.
Jer ne vidim da je to sto sa mobilnog mozes da pratis temperaturu i vlaznost od krucijalne vaznosti.

P.S
Za server ti ne treba staticka ip adresa.
 
17.02.2014
39
32
0
Ovako... kao sto na pocetku rekoh, sve ovo radim iz zajebancije... hobi... zanimacije. Ne kazem da mi sve ovo treba, naravno da ne, ali hocu da se zanimam i kvalitetno ubijem vreme :)

Null: za server mi nije potrebna staticka, ali imam je tako da mi je lakse, jer znam tu IP adresu i nista se ne menja... btw razumem o cemu pricas :)

brofessional kod motora koji rade na neizmenicni AC napon obaranje napona moze da dovede do pregrejavanja i samog motora a i trafoa do faze gde ce na kraju izgoreti, jer su to asinhroni motori i kod njih ne pali obaranje napona... kod DC iliti motora koji rade na jednosmernu struju to moze.
Inace kao sto sam rekao, od te tehnike vec sve imam, ovih dana mi stize materijal za box, ventovi i ostale gluposti narucujem za par dana...

Jedno pitanje samo... mozete da mi odgovorite i na PM, kakva su iskustva sa narucivanjem semena iz holandije, jer sam cuo da su kontrole malo pojacane na granici sto se njih tice... ili ako imate neki drugi seed bank koji je pouzdan a da nije iz holandije pa od njih da narucim i naravno da nisu previse skupi.
 
17.02.2014
39
32
0
Prelistao sam celu temu o narucivanju i misljenja su svakojaka kao na pijaci :) nije meni problem da narucim... nego se malo frkam da na granici ne otvore paket ako vide da je iz holandije, sumnjicavi su malo o paketima od njih, pa sam zato postavio pitanje...
Jos pre par dana sam se odlucio sa QRS, uglavnom sam nailazio na dobre komentare o njima... samo se nadam da ce sve bezbedno stici na dresu i proci carinu.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
pa ja ti lepo napisao da ako trtas narucit iz holandije uradis to isto iz engleske, a niko ti ne moze garantovati da li ce carina otvarati ili ne sve i da dolazi iz spanije. pitanje je i u kojoj si drzavi, nisu sve carine iste ;) i verovatno mislis na royal queen, RQS
 
17.02.2014
39
32
0
Ajde da ne bih otvarao novu temu, mogu i ovde da pitam.

Ovako, box je skoro gotov, jos neke sitnice su ostale i to planiram da resim za par dana...
Semenke su stigle iz NL, jedno desetak dana od narucivanja i nije bilo nikakvih problema...critical kuch strain sam narucio, pa cemo videti kako ce sve na kraju da ispadne... :)
Sutra idem da kupim saksije 12-15l videcu sta moze da se nadje, ali gledacu ove vece da uzmem.
Semenke cu staviti da klijaju za koji dan izmedju vlaznih salveti, pa ne znam kad budu proklijale da li odmah da ih stavim u saksije sa pripremljenom zemljom, pod MH400W ili u plasticnim casama sa humusom pa onda da presadjujem... citao sam po forumu o tome i misljenja su podeljena...
Zanima me oko zalivanja, koja vlaznost zemljista mora da bude? narucio sam onu sondu 2u1 za merenje PH i vlaznosti zemljista.
Po nekom vasem iskustvu koliko cesto bih morao da zalivam ako saksije budu od 15l i koja kolicina vode bi mi trebala po saksiji? (znaci iz nekog vaseg iskustva od prilike) znam da se zaliva sve dok voda ne dodje do dna saksije i pocne da izlazi visak... zanima me ovo zbog pripreme djubrenja.
Koliko sam mogao da procitam ovde na forumu, djubrenje se vrsi svako drugo zalivanje.
Od djubriva/gnojiva bih uzeo HESI-Bloom complex za period cvetanja i HESI TNT complex u fazi vegetacije.
Ako mislite da moram da uzmem jos nesto sto je pod "MUST HAVE" a sto se tice djubriva vi dopisite... mislim, ne bi bilo lose ceo HESI komplet da se uzme ali nije bas jeftin, pa bih se zadrzao samo na osnovi..
PH vrednost vode bih regulisao limuntusom odnosno sodom bikarbonom..

Ako sam negde napravio gresku ispravite me, a i svaki savet je dobro dosao :)