2012 i teoloska rasprava

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Travanda

Banned
Banovan
02.03.2008
32
1
0
38
sve to znanje svjetovno koje smo spoznali je tako isprazno i zbunjujuće..

kao da pričate o prekrasnom dvorcu, o njegovoj ljepoti vanjskoj..
a života i dalje nema u njemu...

u davna vremena ljudi nisu imali pojma o znanju kakvog mi znamo, nešto malo jesu..
a opet prije je život bio ljepši, u duhovnom smislu.
jer danas je sve toliko komplicirano, a nigdje naznaka o miru i harmoniji...

i, što bi moglo biti 2012 ?
 

Travanda

Banned
Banovan
02.03.2008
32
1
0
38
struju nisu imali, a iz nje je poteklo mnogo svjetovnog znanja s kojim vi živite..
doduše sputavajućeg, jer duhovno smo izgubili...
 

Ramona_Red

Aktivan Član
27.02.2007
258
9
0
49
www.magicatmint.has.it
"Travanda je napisao(la):
sputavajuće, svjetovno znanje je pretežno 'poteklo iz struje'
ima li ('svjetovnog') znanja prije struje, i života prije smrti ..? LOL
i koje to znanje sputava? sem akne spada u medijsku šarenu lažu a ne u znanje, s velikim 'Z' - na kakvo se obično misli kad se kaže 'znanje'
samo što nisi reka 'dobra stara vremena' ... a koja to točno, i gdje?
 

Travanda

Banned
Banovan
02.03.2008
32
1
0
38
ramona, lijepo ime..

baš najbolje i nerazumijem šta si rekla..
a želim reći da smo mi ljudi praktički sve spoznali,(aj još nismo gorivo budućnosti ili gravitaciju svemirskih vozila) no to nas je potpuno zbunilo jer neznamo kud sve ovo vodi..
mira nema , dešavaju se katastrofe prirode koju smo mi izazvali nemarom i nerazumjevanjem.itd.
mislite da će se bez nečeg zadivljujučeg za svijet ove 2012, stanje promijeniti?

fali nam dakle smisao života koji još ne razumijemo..
..dali postoji bog, a ako da zašto sve ovo dopušta i čemu sve ovo?
ili što je istina?

eto upravo sam pušio onaj vrhić iz druge slike pa sam motiviran:))
tak de je ovo donekle i smoke report!
 

Ledo

Aktivan Član
12.11.2006
219
3
0
36
Uf, napete su ove duboko umne rasprave... Sto se 2012. tice meni svejedno samo da nas nepokosi sredinom 7mjeseca onda sam na moru:)
 

tamoneki

Banned
Banovan
18.03.2008
35
0
0
37
Još samo da se osvrnem na neke konstatacije ovdje: Tipicna blochova razmisljanja i zapadna ideologija.

Nije mi jasno kako neki tvrde da nista nema smisla, svrhu i istine? Sva tradicionalna trabunjanja o cjelovitom čovjeku, geniju prirode nestala su netragom nakon stoljeća smrti i diktatura na temeljima Njemačke ideologije. Naravno da izlazak čovjeka anonimusa na misonu scenu svijeta razbija i potire ustanovljene profesorske kabinetske sinakure i autorite. Umjesto te stare autoritetima namentnute misaone prakse nastaje silna kreativna moć čovjeka koja tehnologijom ne samo mete sve pred sobom, već prisiljava na redefiniranje Čovjeka što izgleda Bloch ne prihvaća niti bilo koji od njegov kolega " dubokoumnih filozofa ". Informatizacija svijeta, povezivanje ljudi internetom i drugim elektroničkim " čulnim " protezama na scenu dovodi tisuće i milione slobodno misleći ljudi koji odjedanput počinju prepoznavati negative čovjeka uključujući i ono što je stvarano u filozofskim kabinetima prošlog stoljeća, a naročito u kabinetima hegelizma i marksizma, t.j. dijalektizma. Ništavilo postaje očaj pred ponorom laži i gubitkom filozofske Istine?

Zašto " umjesto Bogočovjeka " ne " ČOVJEK BOG " kada mnoge sadašnje i povijesne činjenice govore o tom smjeru kretanja? Zašto Blochovom čovječuljku toliko smeta da Čovjek ponovno postaje Bog, što je uvijek i bio. samo na drugim razinama odnosa?
Zašto sumrak civilizacije, a ne njezin procvat? Koje činjenice govore o sumraku, a koje o procvati, tek kada su odškrinuta vrata svemira? Zar filozofi i filozofija još uvijek misle da je čovjek silom gravitacije vječno osuđen i okovan Zemljom?

Mi smo danas pred činjenicom Singularnosti kada se strojni i ljudski mozak poistovjećuju s neviđenim poljima i mogućnosti kreacije? Što je o tome pisao Bloch, da li je uopće pisao? Nije, jer nije mogao! Danas živimo u svijetu eksponencijalnih promjena i za takv svijet nužna je nova filozofija, filozofija koja govori i jezikom umnih proteza, koja je sintetička, koja je objedinjavajuća, koja je neutralna, a ne polarizirajuća. O takvoj filozofiji treba govoriti, a ne Blochovoj, ii bilo kojoj drugoj koja nudi čvjeku " Mi smo ništa " ? Onaj tko je " Ništa " neka i ostane " Ništa ", a onaj tko je " nešto " neka ostane " nešto " s velikim mogućnostima kreacije - stvaralaštva koje eto već po Blochu umrlog čovjeka pretvaraju u Kiborga, u čovjeka s protezama.
 

dziba

Aktivan Član
22.01.2007
203
12
0
Auuu, Maje, Maje… Pre svega ja verujem da je cela ta prica lose protumacena… Prosto mislim da Maje nisu mogle tako nesto da tvrde. Bili su mi nekako “dovoljno svesni” da bi tako nesto mogli da veruju. Verovatno je to proslo kroz nekakav filter, pa mi dobijamo percepciju onoga ko je tumacio ono sto je zatekao. Svako od nas ce imati svoju 2012, a neki su je vec I imali. Kada, to je vec nesto sto je relativno za svakog posebno. Svako onda kada bude spreman za to! Nekazem da nepostoji I kolektivna prica, pored individualne, ali kazem da ona nije bas tako zacrtana kao sto se veruje. Svi mi zajedno kreiramo kolektivnu pricu-dakle samo od nas zavisi. Ali kada se pogleda malo dublje, svako za sebe kreira…
Kako da objasnim sada to? …Ajde da probam kroz jednu pricicu… ali vas molim da budete fleksibilni kada citate.

Zamislite da vam ponude da vidite svoju buducnost. I tako vidite sebe u svojoj 70 godini zivota, negde u prirodi, u velikoj lepoj kuci kako sedite u basti zadovoljni… Postigli ste dosta toga u zivotu, imate milione novca, odraslu decu, unuke… svi zdravi I lepi, zadovoljni. A vi proziveli puno u zivotu, bogati iskustva, a najvise od svega ispunjeni ljubavlju I mudroscu. Radili ste na sirenju svoje svesti I dosegli nivo kojim ste se otvorili zivotu u potpunosti. Zaista jedan ispunjen zivot, koliko je to moguce savrsen. I tada vam ponude da odmah prestanete da se mucite u sadasnjem neznanju I nezadovoljstvu I da predjete u tu drugu poziciju, iz koje je mukama proslo trajanje I da prisustvujete poslednjim danima zivota na zemlji I prikljucite se velikom putovanju, odlasku na ultimativno putovanje!
To je ono veliko cemo mi tezimo, zar ne? Prosvetljenje! Raskid sa materijalnim svetom, prelaz u “vise dimenzije”, napustanje bede… Ne smrt, vec svestan prelaz.
A ja kazem: Ne, ne, ne! Cekaj malo… Sad odmah da dozivim prelaz? Da odmah budem prosvetljen? Paaa… necu ja to… ne tako! Ja hocu da PROZIVIM sve to! Da osetim, uzivam, pre svega prisustvujem svome zivotu!
Poenta cele ove pricice je da smo mi na putovanju. Svako od nas je pilot u svom zivotu… Svako prica svoju pricu… Pravi scenario I ukljucuje ono sto zeli, a ostavlja ono sto mu vise netreba. To sto smo “zaboravili” ko smo I sta smo nije kazna ni pakao… To je privilegija! Vi sami imate sansu da napravite od svog zivota raj ili pakao, a zivot ovde je prilika za ovo iskustvo… Ako se stane sa strane I gleda, bez razmisljanja, moze se videti ta sansa koju imamo. Ljudi su u velikoj inerciji svoga zivota nakupili mnogo raznih verovanja I ona su preuzela tihu kontrolu nad zivotom tako da vecina nas zivi u strasti, a ne u vrlini… ali I to je Ok!
Sve je moguce! Sta god da pomislite. Sve. Ako nesto nije to znaci da imate belief system koji vam to nedozvoljava. Istina je da sami sebi nedate… Zivot je jedna velika kreacija, konstantan izliv kreacije svakog od nas, a svako verovanje je samo sredstvo koje nam sluzi kao pomoc u kreaciji. Ja gledam na zivot kao na glinu koju oblikujem. Uzimam neka verovanja kao novu boju, novi pravac, smer… ali ja sam pilot. Jedina razlika je u tome sto mogu da ostavim ono koje hocu kada to zelim I da uzmem drugo, vise nisam prepusten svojoj podsvesti, svom autopilotu…
Pisem sve ovo jer vidim da mnogo ljudi tezi nekim promenama, I radi na sirenju svoje svesti ali rade to nezadovoljni sopstvenim zivotom. Treba biti optimistican, vedar, doziveti zivot kao jednu veliku romansu… Propusta se jako mnogo moci…
 

tamoneki

Banned
Banovan
18.03.2008
35
0
0
37
Tako je. Život je kreacija. I kad shvatimo da su Bog i čovjek isto, tek tada cemo shvatiti da negiranjem Boga negiramo i Čovjeka, a to je onda krupno, moralno, etičko i razumsko pitanje.

Ako nešto postoji to onda nitko nemoze negirati, a koliko znam o Bogu se priča vec nekoliko tisuća godina.

Čovjeku je suđeno da prepozna Boga u sebi putom svog makroorganizma - čovječanstva, upravo onako kako je zaposno u Bibliji. Posrednjik u tom upoznavanju je živi Bog Isus koji se svakodnevno potvrđuje putom Čovjeka.

I onda vidimo ako je covjek slika i prilika Boga da upravo Bog ima atribute koje i covjek ima. Dakle Bog je kreator zivota- isto kao sto je i covjek kreator zivota. I to je dokaz da bog postoji.
 

tamoneki

Banned
Banovan
18.03.2008
35
0
0
37
Moje znanje o Bogu utemeljujem govorom o Bogu milijuna ljudi prije mene, utemeljujem na povijesnim spisima, utemeljujem na Bibliji i na vlastitom promišljanju. Bog nije moje iskustvo. Ono je anticipacija kao što je i bio, samo s tom razlikom što je do sada bio apstraktna anticipacija dok ja govorim o konkretnoj anticipaciji, Ta konkretnost počinje i završava s Čovjekom i čovječanstvom.

Prepirka između teista i ateista možda je ista kao i prepirka između Torcide i Bed Blu Bojsa, samo s tom razlikom što u teističko - ateističkoj prepirci pada na stotine i miljune ljudski glava.

Ali onaj tko ne vjeruje u sebe, Čovjeka i čovjelčanstvo, u što taj vjeruje? U kamen, mineral, kobasicu, amebe, majmuna ili možda u kilogram gluposti? Da, ja znam da su Čovjek i čovječanstvo vrlo pmetna bića na Zemlji i svemiru i u dobroj mjeri sam siguran da će ono biti što mora bititi - kretaor samoga sebe, kao što s biologijskog aspekta i jeste.

Wallas je odavno napiso : " Doći će vrijeme kada će Čovjek izgraditi novo carstvo usrede zvijezda. " Tek je na početku, zar ne,
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Weedrane mozda zato jer oznacava nesto superiorno svemu ostalome sa cime se moze usporediti, a to je samo jos jedna iluzija?

+ velik broj ljudi poistovjecuje to nesto sa ljudskim moralom/karakterom i podsvjesno se ulizuje u supak tom nevidljivom svemogucem "entitetu".. sto zna biti veoma smjesno, ali dosta cesto i iritantno glupo :))
 

Ledo

Aktivan Član
12.11.2006
219
3
0
36
Nevolim ove "konzerva" religiozne stavove...

Jednom sam Ja reko : "Doći će vrijeme kada će Čovjek izgraditi novo carstvo usred zvijezda. " Nije li nas sve potop izbrisati trebo, zar ne?"
:)
 

tamoneki

Banned
Banovan
18.03.2008
35
0
0
37
Stvari se ne smiju tako postavljati. Religija nije ideologija. Ako to mješamo teško je raspravljati o pojmu Boga u religiji. Bog nije nastao nikakvom ideologijom već objavom. Razlika je ogromna.

Tvrditi da je Bog laž isto je kao tvrditi da je Čovjek laž? Tko tako što čini u najamnju ruku je opasan za Čovjeka. Zar ljudi doista tako lako, tako površno i tako neodgovorno prelaze preko temljenje religijske postavke - Istine da je Bog stvorio Čovjeka na svoju sliku i priliku. Koja je tu razlika između stvoritelja i stvorenog? Nema je, nikakva.
Posve je nešto drugo vjerovati u to ili ne, znati to ili ne? Ali, religijska - teološka postvaka je ovakva kako je ovdje napisano. Svako drugo i drugačije tumačenje je nekorektno - blasfemično - neistinito.

Ateisti su intelektualno neplodni ljudi, to je njihov problem. Vagoni su vrlo važne kutije za transport bez kojih su lokomotive besmislene. Ja ipak više volim lokomotivu od vagona iako vagonu priznajem važno transportno značenje. To što se kotrljaju za lokomotivama, nevažno je

Ljudi se moraju osloboditi mišljenja da je religija samo vjerovanje. Između ostalog, treba poznavati povijest religija i tim puitem se uvjerirti da je religija prije i iznad svega kozmologija. Ateistička marksistička propaganda ( ideologija ) ostavila je dubok trag raznih zabluda, pa tako i zabludu da je religija samo vjerovanje kao " opijum za narod ". To je glupost prvog reda, to je naprosto laž!
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Tvrditi da je Bog laž isto je kao tvrditi da je Čovjek laž? Tko tako što čini u najamnju ruku je opasan za Čovjeka.

Svako drugo i drugačije tumačenje je nekorektno - blasfemično - neistinito.

Ateisti su intelektualno neplodni ljudi, to je njihov problem.
Decko, da ti nisi pao sa planeta Glupiter mozda?

Iskreno se nadam da je ovo neka zezancija..
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
sada znam zasto se nikada ne uplicem u ovakve rasprave.... ateisti intelektulano neplodni ljudi...issss...eto idem ja sada tako neplodna zapaliti i razmisliti ako budem mogla gdje sam ja to skrenula krivo
 

tamoneki

Banned
Banovan
18.03.2008
35
0
0
37
elephant0r je napisao(la):
Decko, da ti nisi pao sa planeta Glupiter mozda?

Iskreno se nadam da je ovo neka zezancija..

Ja tebe ne vrijeđam pa nemoj ni ti širiti dezinformacije i laži o meni jer me ne poznaš.

Ti si najvjerojatnije ateist ili se tako pretpostavljaš pa cu ja tebi postaviti pitanje: Kako ateisti mogu biti sposbniji ako nemaju pojma tko je i što je Bog. Osim toga povijest pokazuje da su ateisti uvijek valajalči glupsoti čim su počeli nešto govoriti o Bogu i religijama. Ateisti jednostavno nemaju pojma o tome, a temljem nekakvih svoji subjetivnih znanja i sudova pričaju o teistima ili ih komentiaraju.

visoko učeni ateist Fojerbach kada je po prilici napsiao. " Razlika između teiste i teiste je u tome što teiost kaže da se početak nalazi na kraju, a karaj na početku, dok mi atesiti znamo da je početak na početku, a kraj je na karaju " Eto to je živi primjer inteligencije jednog učenog ateiste! Glupost! Toliko o ateistima.

A što se tiće Boga? Pa naopisao sam nekoliko puata da je jedan ud najopoznatiji poznavateklja religija Kung u svojoj debeloj knjizi po naslovom: Tko je Bog? napiso da još uvijek nemamo jednoznačni i jasni odgovor. Budući su sve religije na ovaj ili onaj nalčin asocirale Boga s Čovjekom, osnosno Čovjeka s Bogom, tim tragom i dobrim poznavanjem nekih drugih stvari zaključio sam da se do Boga može doći samo oputem Čovjeka, t.j. pute paralelizma atributa Boga i Čovjeka, što je ovdje i napisano. Ako znaš čitati i razumijeto ovo ću sada napisati čitaj i razumi. Sva moja istraživanja pokuju d se u vremenu povijesti radom i inteligneciom Čovjeka ostvaruju anticiopirani atributi Boga, i to me navodi da je Bog doista ne samo teorijski već i praktički aosciran s Bogom. Kako? Putem čovječanstva, dakkle ne osobno, odnosno osobno ali samo u sintezi s čovječanstvom, pa zaključujem da je čovječanstvo u svom eveolucijskom maksumu ono što religija naziva Bogom.

A sada Vi nemoj biti dijete i ne vidjeti dosege stvarlašta Čovjeka koja su po mnogoćemu već božanska. Evo primjera.
- stvranje i manipuliranje životima do samo prije 50 godina je bilo nemoguće i
nezmislivo. Tradicionalno to je čisti atribuu Boga!
-stvaranje korpuskularne atomske materije do samo prije 50 - 100
godina bilo je u iskljućčivoj nadležnosti Boga a sada je i Čovjeka!

Već samo ove dvije činjenice, da ne navodim ostale, jasno govore da su svi djetinajsti koji to ne vide i iz toga ne izvlaće zaključke i anticipacije.

Nikad nigdje nisam pročitao ili čuo o nekakvoj " viziji " Boga, ali sam puno topga pročitao i čuo o interpretaciji Boga kada se Bog interpertiora u korelaciji s Čovjekom, kao što je to slučaj s Isusom. Recimo Ezekelijeve " vizije " Boga nisu vizije, već su opisi stvarnosti po kojima se već verše i reinterpretacije te stvarnosti kao što to čine inženjeri NASE.

Slobodu od koga i prema kome? Imamo slobodu mišljenja, govora, istraživanja, kretanja. bogaćenja, odabira.....što bi trebala biti još nekakva dodatna sloboda? Možda sloboda denunciranja, podmetanja, optuživanja, ili možda sloboda kriminalaca i ubijanja?
O kakvoj slobodi Vi to govorite?
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
tamoneki je napisao(la):
Ja tebe ne vrijeđam pa nemoj ni ti širiti dezinformacije i laži o meni jer me ne poznaš.

Nemam vremena ni volje za prepirke pa je ovo jedina recenica koju sam procitao u tvojem postu.
Obzirom da si me indirektno nazvao nekorektnim, blesfimicnim, intelektualno neplodnim lazljivcem opasnim po ljude.. da... nisi me uvrjedio nimalo.


Peace i promisli malo sto pises prije nego bubnes drugi put.