2x RQS Special Queen #1 250W MH/HPS by 21 gram

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest

Za pažljivo čitanje ovog posta biće vam potrebno 10 minuta. Ukoliko trenutno nemate toliko vremena na raspolaganju, molim vas da svratite kasnije. Hvala. :)


Pozdrav ljudi.

Dođe vreme da se i ja upustim u growerske vode. Uslovi nisu idealni, ali šta je tu je. Prvo da pozdravim sve članove foruma koji će pratiti ovaj dnevnik i da se unapred zahvalim na svakom savetu i kritici. Takođe, zahvaljujem se svim aktivnim članovima koji su kvalitetnim postovima doprineli izgradnji ovog foruma tako da je danas moguće pronaći gotovo sve što je vezano za kanabis na jednom mestu. Zapravo, možda je malo teže pronaći, ali tu je negde sigurno. xD

Ja sam se još pre dva-tri meseca pripremao za grow i sakupljao informacije i evo sada kad su se stekli uslovi krećem u avanturu. Detaljno sam iščitao uputstva, guide-ove, tutoriale, vodiče i ostalo. Detaljno sam pročitao desetak dnevnika, a prelistao još dvaput toliko. Svaku interesantnu informaciju sam zapisivao u svesku (u početku još nisam bio siguran gde ću i šta gajiti, pa sam prikupljao sve i svašta). Dakle, svemu tome sam pristupio prilično štreberski, ali kao što se uostalom i očekuje od jednog štrebera. xD

Dakle, ako se nekad desi (a desiće se) da u nekom trenutku postavim neko pitanje ili zatražim mišljenje iskusnijih growera vezano za neku nedoumicu, molim vas nemojte mi davati savete da „prelistam malo forum“ i sl. Verujte mi, prelistao sam. Čitao sam. Koristio sam pretragu. Dakle, ako pitam, to je verovatno zato što a) ne mogu da nađem odgovor; b) nalazim dva ili više različitih, često suprotnih odgovora; c) ne nalazim dovoljno dobar (jasan, konkretan) odgovor. Vremena još uvek imam da mogu da listam po forumu, ali ću ga verovatno imati sve manje i manje zbog obaveza. Dakle, ukoliko za 15 minuta search-a po forumu ne uspem da nađem odgovor na pitanje, velike su šanse da ću ga postaviti u ovoj temi ili u temi o problemima tokom gajenja. Zamolio bih dobre ljude da mi tada, uz kritiku, daju i odgovor. Forum je zaista ogroman, mnogo tema, mnogo postova, mnogo spama u temama. Često bih pročitao po nekoliko manje-više bezvrednih strana neke teme da bih tek u nekom trenutku naleteo na odličan savet nekog iskusnog forumaša koji pre nigde nisam pročitao. Naravno da se čitanje isplati i blago meni koji volim da čitam :), ali isto tako razumem i ljude kojima je muka da se upuste u čitanje teme od 10+ strana, pa makar tema i bila zanimljiva.

Takođe, odmah bih da naglasim da sam totalni antitalenat za elektroniku, a i generalno za bilo koji craft. Ne znam, a i ne želim da naučim jer to jednostavno ne volim. Razumite me. Moram se unapred zahvaliti i ljubazno odbiti sve predloge koji uključuju bilo kakve adaptere, voltaže, redukcije, kaleme, diode, perfucne i cincilatore... Znam da koristim šrafciger, klešta i čekić. Ne znam da povežem ništa. Idiot, jbg. Znam neke druge stvari u životu, ali to ne. A i ne interesuje me uopšte, kao što rekoh.
Dalje, kako sam veliki protivnik offtopica na forumima (mada i ovi pasusi gore više trebaju da idu uz neko upoznavanje, a ne uz ovu temu xD) koristiću svaku priliku da prijavljujem moderatorima offtopic postove u ovoj temi. Nadam se da mi niko to neće uzeti za zlo. Dakle, ne radim to zato što nekog ne volim ili što mislim da je glup, loš ili šta god. Samo želim da tema bude pregledna. No hard feelings. :) Kad bi svi tako radili forum bi bio mnogo pregledniji... No, to su sad već druge teme...

Dakle, da počnem sa dnevnikom... Prvo tehnikalije:

Seme: 2x Special Queen #1 from Royal Queen Seeds poručeno preko Hempatie iz Slovenije, stiglo posle 5 radnih dana, diskretno upakovano, bez ikakvih problema, plaćeno karticom preko Interneta

Box: 60x60x160cm iznutra postavljen sa mylar folijom, smešten na zatvorenoj terasi sa nikakvom termoizolacijom u malom stanu koji ima odlično centralno grejanje (terasa je sa navučenim tamnim zavesama, provereno spolja, sve cool)

Lampe: MH 250W za vege i HPS 250W za cvetanje sa malim Cool Tube-om

Ventilatori: 2 kom 120mm, protoka 150m3/h, 2650rpm, jedan hladi CT, drugi izvlači vazduh iz boksa; sutra stiže Clatronic grejalica koja će da radi kao vent za mešanje vazduha po boxu, održavanje vlage i dodatno hlađenje CT-a
vent (Large).jpg

Filter: još uvek ga nema, videćemo kako će se stvari odvijati

Instrumenti:

  • termometar sa higrometrom digitalni 2 kom, novi i stari (novi pokazuje 2 stepena više), termometar sa živom (pokazuje istu temp kao stari digitalni),

  • pH metar digitalni (sa sve tečnostima za čišćenje i čuvanje elektroda, pH minus reduktorima i praškovima za kalibrisanje) phmetar (Large).jpg

  • mehanički tajmer

Đubriva: za sad naravno ne koristim ništa, ali u kompletu sam dobio i Jungle Juice Grow, Jungle Juice Micro i Jungle Juice Bloom i te planiram i da koristim (stvarno mi se ne daju dodatne pare za đubriva i ovo sam se rastegao, ali ako baš budete insistirali da mora neka dopuna, onda jbg...)

Supstrat: Florabella (65%) sa dodatkom kokosa (10%) i perlita (25%). Ovo je još sklono izmenama. Tip iz radnje me je savetovao da stavim 50% zemlje i po 25% perlita i kokosa i dok mi je objašnjavao zašto zvučao je jako ubedljivo i očigledno je znao šta priča. Međutim, tada mi nije palo na pamet, a nije ni njemu, da vidimo kako stvari stoje sa đubrivom... jer koliko ja iščitah, ne đubre se istim đubrivima zemlja i kokos (dva su različita supstrata sa različitim svojstvima). A čak mi se i čini da bi zbog većeg sadržaja kokosa i režim zalivanja mogao biti malo drugačiji. U svakom slučaju planiram da zadržim sve tri komponente, pa ćemo odnos još videti... Ako neko ima iskustava i predloga neka napiše, ne garantujem da ću usvojiti, ali ću svakako razmotriti.

Saksije: 2x 12 litara (možda i malo jače, to ćemo uskoro odlučiti), za početak su smeštene u dve male saksijice od 0,2 litra, a na lageru imam i dve od po 1 litar za neko eventualno „prelazno presađivanje“

Voda: iz česme, plan je da odstoji po 8-10 časova

Režim rada u vege fazi: 18/6


Planirani trening
: jedan TOPPING na početku i LST do kraja


Karakteristike straina
: THC 18%, CBD low, prinos indoor 500-550g/m2, visina indoor 80-140cm, cvetanje 6-8 nedelja, 50% Sativa 50% Indica

Finansijska sredstva: gotovo u potpunosti iscrpljena (srećom oprema je tu, a ostalo je i još semenki tako da ni eventualni fail neće značiti totalnu propast)


Da krenemo od početka:

09.10. ujutru semenke stavljene u čašu kupovne vode pH=8

10.10. nakon 36 sati iako nisu bile potonule prebačene na navlaženu maramicu, prekrivene istom takvom, stavljene između dva tanjirića i ostavljene na sobnoj temperaturi (oko 23)

11.10. ujutru pustile klice, IMG_9494 (Large).JPG uveče stavljene u nakvašenu zemlju (mešavina sa kokosom i perlitom u posudicama 0,2 l) i prekrivene tankim slojem zemlje (par mm), našpricano vodom (voda za kvašenje zemlje i špricanje je imala regulisanu pH), sve to ubačeno u male kesice za zamrzivač i ostavljeno na sobnoj temperaturi pored prozora

12.10. izbile na površinu (blago našpricane vodom)

13.10. porasle 2cm (blago našpricane vodom) – taj dan i sutradan do uveče nisam bio tu

14.10 ŠOK! porasle još 3cm (blago našpricane), uveče prebačene u boks
IMG_9495 (Large).JPG IMG_9496 (Medium).JPG



Ovde dakle imamo prvi problem (zapravo drugi gledano hronološki, ali ajde...)

Očigledno je da su se mučenice izvile jureći za svetlom ta dva dana dok su bile na prozoru. Evo da se ja malo opravdam za tako neodgovorno ponašanje i da probam da svalim krivicu na druge... Dakle, nisam imao pojma da će prokletinje tako brzo da izrastu. Nigde ne nađoh na sličan primer. Dnevnici zapravo najčešće počinju sa fotkama biljaka koje već imaju listove i koje su stare 5-10 dana. Na forumu sam našao samo jednu temu (u podforumu vezanom za outdoor gajenje) i pre 2-3 dana još jednu (vezanu za automatike) gde se detaljno objašnjava proces klijanja i šta ljudi mogu da očekuju. U toj drugoj sam i našaao info da posudice ne bi nikako smele biti manje od 0,5l. Dakle, još jedna početnička greška.
Bilo bi, s tim u vezi lepo, da neki iskusni grower odradi samo malu dopunu u onim vodičima i da ubaci još malo detalja vezanih za ovu inicijalnu fazu jer ima dosta nas nubova koji u životu nismo nikad ništa posadili, te bi nam svaka informacija bila od velike pomoći. Hvala unapred. :)

Dakle, ovde imam dva problema: tanke izdužene biljčice i malu posudu. Naravno, u početku je bilo ostavljeno oko 1cm slobodnog prostora do ruba saksije i to je odmah popunjeno zemljom, ali kao što se može videti na sledećim fotkama, nema to nekog većeg uticaja.
IMG_9500 (Large).JPG IMG_9501 (Large).JPG IMG_9502 (Large).JPG
Dakle, interesuje me vaše mišljenje vezano za eventualno presađivanje u veće saksije. Da li:

a) odmah presaditi biljke u saksije od 1l

b) odmah presaditi biljke u velike saksije (12-15l)

c) sačekati 5,7 ili 10 dana da biljke malo ojačaju i puste još listova pa ih presaditi u saksije od 1l

d) sačekati 5, 7 ili 10 dana da biljke malo ojačaju i puste još listova pa ih presaditi u velike saksije (12-15l)

e) ne dirati ništa dve nedelje pa ih prebaciti u velike saksije (12-15l)

f) izbušiti rupice na malim saksijama sa strane (air-pot), pa ih onda posle 5, 7 ili 10 dana prebaciti u saksije od 1l

g) izbušiti rupice na malim saksijama sa strane (air-pot), pa ih onda posle 5, 7 ili 10 dana prebaciti u velike saksije (12-15l)

h) imate neki drugi predlog?

Inicijalna namera je bila da saksije budu 12l, zato što smatram da veće nisu potrebne jer mi je cilj da što pre završim grow, pa ne planiram da ih dugo držim u vege fazi. Boks, takođe, sam po sebi nije veliki, tako da je mogao i samo jednu biljku da ugosti, kojoj bih dao veću litražu i sve, ali bi onda vege period trajao duže, a to bih svakako da izbegnem. Automatici su možda bili rešenje, ali sam baš hteo da se oprobam sa fotoperiodnim biljkama i eto me tu gde sam... Dakle, plan je bio 12l, ali s obzirom da su biljčice tako ižđikljale brzo i da će pri sledećem presađivanju biti zakopane skoro do prvih listova (što mu dođe još nekih 5-6 cm na onih 1cm već nasute zemlje) bojim se da mi saksija od 12l (čije su dimenzije u gornjem širem delu 25x25cm)ne ostane kratka za tih 5cm x 25cm x 25cm što je 3l, koje koren neće moći da koristi. Tako da... to je objašnjenje zašto će saksije od 12l zapravo biti pretvorene u saksije od 15l. Ako mislite da su mi i saksije od 10l zapravo dovoljne kažite, onda ću uzeti one od 12l i sve super.

To bi bio prvi problem.

Drugi je temperatura u boksu. Očekivao sam da ću imati problem sa temperaturom u boksu s obzirom da je smešten na terasi, ali ne i da će to biti visoka temperatura koju ne mogu da spustim. Dakle, ono malo govance od ventilatora očigledno ne može da rashladi lampu iako ga u radnji prodaju kao ventilator za CT. Koji moj je onda to vent za CT ako ne može da ga rashladi?!:grrr: Srećom, ovde ima prostora za intervencije, al’ evo prvo da krenem sa opisom...

Jedan vent je namešten da izvlači vazduh iz CT-a i na njega sam planirao kasnije da nabudžim neki filter (neki easy DIY, našao sam takav) dovoljno bedan da i ovako bedan vent može kroz njega da tera vazduh što bi u kombinaciji sa nekim sranjem za maskiranje mirisa i provetravanjem, uz malo sreće moglo da bude dovoljno. Ovo će tek biti problem, al’ ne mogu sad o tome da mislim, kad još nisam ni u vege ušao kako treba.

Drugi vent je namontiran da uvlači vazduh spolja, tera ga kroz crevo, preko lampe kroz CT i dalje kroz crevo napolje. Temperatura je na 20ak cm bila 34 po starom i 36 po novom termometru, a i nisam bio zadovoljan brzinom koju je topao vazduh imao na izlazu, pa sam skratio creva i sad je to jedna prava cev. Naravno, to za posledicu ima mnogo više zajebancije sa dizanjem i spuštanjem biljaka. Imalo je efekta, ali ne dovoljno.
IMG_9481 (Large).JPG
Otvorio sam prozor, ima efekta, ali ne dovoljno.

Spustio sam biljke na 30cm. To sad nekako šljaka.
IMG_9503 (Large).JPG

Temp je između 30-34, uz prilično bednu vlagu 30-40%, ali to će se još dati regulisati. Danas stiže moćna grejalica/ventilator koja će biti namontirana da duva preko mokrog peškira i to tačno ka tom delu ispod lampe, pa ćemo videti. Nadam se da će to biti dovoljno, pa ću i biljke moći da vratim na 20ak cm od CT-a.

Čim uskoro zahladni, očekujem da neću imati tih problema. To je i razlog zašto ne uzmem i ne razjebem celu tu konstrukciju i vežem ta dva venta jedan za drugim da direktno duvaju vazduh iz boksa preko lampe, što bi verovatno imalo više rezultata. Jedva sam sve to uvezao da se ne raspadne i sad mi je žao da to razjebem (što ću naravno morati da uradim ako moćni vent sa peškirom ne pomogne).

Ako neko ima neku ideju neka kaže (ali da ne uključuje povezivanje venta od kompa za bilo šta – jer kao što rekoh, ne bih znao to da izvedem).

Vent za hlađenje CT-a se nalazi na 25cm od zida, izlaz se nalazi na oko 35cm od prozora na terasi. Dakle, vazduh ne ide napolje, ide na terasu. Temp na terasi je još uvek preko 20 stepeni. Možda da držim prozor ceo dan otvoren?

Dakle, da sažmemo ceo ovaj esej u dva pitanja:

Šta raditi sa izduženim biljčicama u malim posudicama?

Kako dodatno sniziti temperaturu u boksu za 2-3 stepena?


Hvala svima koji su imali strpljenja da pročitaju tekst od početka do kraja. :thumb:
 

Lunnamoon

Rise and shine, Mister Freeman, rise and … shine
12.07.2014
565
866
113
Bas si se raspisao, ali ako, lepo si poceo, docarao svaki detalj :) Ja bih se samo nadovezao na to tvoje da li ces imato dovoljno djubriva: da, ovo je extra sto ti imas, i mnogi sanjaju i toliko, ali zbog finansija se jedva skrpe za osnovno ili sami (kao i ja) prave. Naravno, uvek moze jos, ali to vec prerasta u profesionalnu sadnju, a ne ovaj ''amaterizam'' kroz koji svi mora da prodjemo da bi se naucili! Sve u svemu, SRECNO, extra si se pripremio, i ne sumnjam da ces ovo doterati do kraja bez nekih vecih problema!
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Nisam detaljniji dnevnik u zivotu vidio :)

Ja cu probat bit jednostavan i kratak.
-odi odmah u finalne posude zato sto ces morat zatrpat biljke skroz do prvih listova. U 1L posudama bi morao prakticki na dno stavit biljke, pa je to mozda nepotrebno. Sto se tice velicine posude, odi na najvecu mogucu litrazu, sto je 15L kolko sam shvatio.

-sto se ventilacije tice, izgleda da je pre slab ispuh. Probaj namjestit ct vent i crijevo da izvlaci zrak iz boxa pa preko ct-a pa van. Znaci, dobio bi 2 venta koja izvlace zrak van boxa. Nemoj mjerit temperaturu tako ispod lampe jer je to skoro pa fokalna temperatura koja smije bit malo veca. Mjeri negdje u sjeni da dobijes cistu temperaturu zraka.

Nemoj dugo drzat ovakve izduzene biljke jer ce se uskoro prelomit pod tezinom svojih listova i pod silom "grijalice/ventilatora" ;)
Ja bi to odmah presadio. Mozda nije dovoljno cesto napomenuto ali biljka cim baci kotiledone, mora ic pod lampu.

-Ne treba ti toliko perlita. Obicno se stavlja 5-10% gdje je 15% neki maksimum. Radije stavi vise kokosa a manje perlita. Npr 70/20/10.

Sretan grow ;)
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Sad videh da sam gore napravio grešku u opisu funkcije prvog venta (a ne mogu da izvalim neku edit opciju ako je uopšte moguća za stare postove)... Dakle, prvi samo izvlači vazduh iz boxa, a drugi uvlači vazduh spolja, tera ga kroz CT preko lampe i dalje napolje....
-sto se ventilacije tice, izgleda da je pre slab ispuh. Probaj namjestit ct vent i crijevo da izvlaci zrak iz boxa pa preko ct-a pa van. Znaci, dobio bi 2 venta koja izvlace zrak van boxa.
Ok. Ako sam dobro razumeo, predlog je da vent koji mi služi za hlađenje CT ubacim u box da izvlači vazduh iz boxa, tera preko CT-a, kroz crevo i napolje.
A šta sa drugim ventom? Da ga ostavim da samo onako vuče vazduh na drugi izlaz?

Rekao bih da to može tako da radi dok ne krene cvetanje, ako bude morao filter posle, moraće sve na jedan izlaz... Doduše, dok to krene i zima će polako stići, pa neće ni biti ovih problema...

Hvala za savet. Sutra to sređujem.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Upravo tako. Sa time si povecao protok tj. izmjenu zraka u boxu. Pogledaj dal ce past temperatura ;)
To sto kazes, u cvjetanju ce bit hladnije, a ako ce bit pre visoka temperatura ces nabavit jaci vent ili turbinu jer i filter stopa pa ce to bit jos malo slabije nego sada ;)
 

Gagiba

Aktivan Član
Ostavio si biljke da se bore za svetlo. Naucio si lekciju, to se ne radi! :)

Temperatura ne bi smela da bude problem. Vent treba da bude na pocetku CT-a, da uvlaci vazduh iz boksa i preko lampe i alu creva isti izbacuje odnosno gura napolje.
Ako sam dobro zakljucio oprema je ponikina a Dospel koji daju u paketu odlicno zavrsava posao. Mada ide zima pa nece biti ni vazno.

Sto se presadjivanja tice Stipan je tu. Covek sa najvise strpljenja za objasnjavanje na forumu!! :D

Steta sto nisi uzeo Pot H zemlju ali i ova je skroz OK.

To je to, ispraticemo. Zasluzio si zbog pedantnosti i detaljnosti. ;)

A da za presadjivanje bih ti predlozio ponikine kese od 15 litara. 20 dindzi kom a sta je u nju vise nego u kantu jupolku!! :D
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Temperatura ne bi smela da bude problem. Vent treba da bude na pocetku CT-a, da uvlaci vazduh iz boksa i preko lampe i alu creva isti izbacuje odnosno gura napolje.
Ako sam dobro zakljucio oprema je ponikina a Dospel koji daju u paketu odlicno zavrsava posao.
Da, to je ta oprema, mada vent nije Dospelov sa protokom 280m3/h već neki Mak Trade od 150 m3/h, dakle skoro duplo slabiji...
Problem sa temperaturom je i dalje prisutan, ali nakon prebacivanja venta unutra da izvlači vazduh primećen je napredak. Biljčice su podignute na 20ak cm, a temp je oko 32 stepena, vlaga oko 40% sa upaljenim lampama. Sa izgašenim 20 stepeni, a vlaga izađe i na 70 (tacnice sa vodom, čaša sa krpom, peškiri, sve je tu). Temp je merena na istom mestu, samo malo niže. Ne znam gde bih mogao da zbudžim termometar, pa da to bude u visini vrhova, a opet ne direkt ispod lampe.:confused:

Videću još malo da probam da snizim temp, a time i razliku između min i max vrednosti. Dodatni ventilator (grejalicu) koji sam ubacio da duva preko mokrog peškira je dosta slabašan, ali se pokazao ok za spuštanje temperature kada duva preko biljaka, ispod CT-a.
To nažalost nisam mogao da iskoristim jer su se biljke pod sopstvenom težinom već počele kriviti i to je u toku dana (čak i bez tog venta) ispalo ovako:
IMG_9518[1] (Large).JPG
Stipe me je savetovao da biljke presadim odmah i kad je to rekao verovatno je čovek stvarno mislio odmah, a ne za dva dana. Elem, kako u subotu nisam bio tu u vreme dok je biljkama mrak (a kako sam skontao sva ta čuda što biljku stresiraju treba raditi po mraku - ovo ne znam je li true or false) odložio sam to za danas. E pa danas su one već pustile drugi set listova i generalno su izgledale dosta fino osim što su totalno polegle i onako esoidno se iskrivile, sa listovima fino upravljenim na gore.
Naravno, kako je nedelja, radnja u kojoj sam planirao uzeti saksije nije radila, pa sam rešio da odradim prvu pomoć te sam ih presadio u saksije od litar koje sam imao pri ruci.
Dakle, savete nisam baš poslušao kako treba, valjda mi se to neće obiti o glavu... xD

Evo kako Stamena i Živana (danas su dobile imena) izgledaju u svojim novim saksijama:
IMG_9522[1] (Large).JPG
Ima tu još malo prostora da se naspe zemlje, ali sam ostavio da bi se listovi lepo uspravili, da ne dodiruju vlažnu zemlju... Naravno, kao što je Stipe i rekao spuštene su gotovo na samo dno ovih posuda tako da ih uskoro čeka još jedna selidba.

Tu sad htedoh pitati za te kese što Gagiba pominje... Kako se one pokazuju za flush i uopšte za manevrisanje i premeštanje? Ne deluju mi ne znam kako sigurno. Zgodno je što bih mogao da ih oblikujem u kockast oblik i tako bolje uklopim biljke jednu do druge, mada ako nisu sigurne, jbg, uzeću kockaste plastične saksije... jesu malo skuplje, al' su zato u nekim baš kul bojama. :)

Što se tiče zalivanja, sad bi se verovatno već trebalo preći na onaj ređi režim?
Ja sam ih danas zalio posle presađivanja i ne bih to dirao do utorka, pa ću tad videti jesu li sve popile.
 
04.04.2014
267
230
43
Dok su biljke ovako male, rastojanje izmedju lampe i biljaka slobodno mozes da drzis i na 30+ cm, nece se one izduzivati, temperatura ce sigurno biti niza, a vlaga visa. Kad krene cvetanje spustaj lampu koliko je god to moguce, a sad vodi racuna da ih ne przis.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 21 gram

Gagiba

Aktivan Član
Matori, kesa je majka Mara za uzgoj.
Gledao sam na netu profi kompanije koje rade u zemlji. 2000 biljaka, sve u kesama... :D

Imaju i neke sofisticirane varijante kesa koje same sredjuju koren ali njih nisam koristio.

Uostalom probaj, jednu u saksiju-jednu u kesu pa ces za sledecu sezonu znati sta ti vise odgovara. Iskustva nikad dovoljno u uzgajanju.

Kad pogledam dnevnike ovih starih macuga u uzgajanju, voda mi podje na usta sta urade od biljaka!! :cool23:

Edit:

Spusti svetlo sto blize biljkama ali pazi da im ne bude pretoplo. Stavi ruku preko biljki, ako tebi nije vruce, nije ni njima.
Zalivaj sada vec na par dana. Ne vole blato biljcice, da znas..
Vlaznost proveravas kao kod devojcice od 19 leta, prst sa strane, ako je vlazno...dobro je!!! :p:thumb:
Planiras neki toping da odradis?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: 21 gram

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Biće čupavo to sa stabilizovanjem vlage i temperature, ali isprobavam razne modele, pa će valjda nešto da upali. Vlaga mi jako varira, a skontao sam da ipak onaj vent što radi samo izvlačenje vazduha (ne ide na CT) mora non-stop da radi da mi vlaga ne bi išla na 80 koliko je recimo juče bila kad je lampa bila ugašena. A možda ću da uzmem i još jedan mehanički tajmer, pa da namestim neku šemu da malo radi - malo ne.

Inače kraljice sad izgledaju ovako (ovo im je 9. dan otkad su izbile na površinu):
IMG_9526 (Large).JPG IMG_9527 (Large).JPG IMG_9530 (Large).JPG
Večeras idu u velike saksije. :)
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Zao mi je sto nisam stigao da ti ranije predlozim da ih posadis blize ivici a ne u sredinu jer je puno ucinkovitije i lakse za LST.
Ako slucajno presadjujes u vece potove razmisli o ovome.
Odlicna priprema i ako pratis sve smernice bez da bilo sta improvizujes uspeh sledi.
Pokusaj da sto pre naucis kako biljcice funkcionisu(veruj mi nije tako tesko kao sto se cini) i da na svaki njihov pred znak reagujes pravovremeno jer je lakse ispraviti problem u pocetku nego kasnije.
Na primer spustis sijalicu blize i sledece jutro primetis da listovi nisu vise tako mekani i da su na pogled suvi odma reaguj i dizi sijalicu za par cm..

Pocni sto ranije sa LST-om i unapred smisli ili napravi plan gde ces i kako usmerivati grancice jer ce ti biti puno lakse sa pruningom, a sve u korist lakseg prodora dragocene svetlosti i iskoriscavanja punog potencijala sijalice.

Srecno i bericetno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 21 gram

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Hvala na savetima momci!:thumb: Što se tiče LST-a, sviđa mi se ta fora sa smeštanjem biljke sa strane, mada mislim da kod mene neće biti potrebe za tim jer će posude biti dosta velike, a ja ionako ne planiram da biljke držim predugo u vegetaciji i da pravim neke monstrume od njih. Mada, moguće je da ću ih sad na početku smestiti bliže jednu drugoj (tj malo sa strane u velikim saksijama) kako bi bolje hvatale svetlo (lampa mi se čini nekako kratka...).
Koliko sam skontao iz čitanja, LST može ići na dva načina: vezivanje i otpuštanje jednog vrha (pa tako u krug po saksiji - plastiqov savet bi ovde bio primenjiv) ili da se raskreči na sve strane (tj svaki vrh koji se pojavi da se vezuje dok ne krene drugi). Moguće da ću na jednoj primeniti jedan, a na drugoj drugi metod, pa ću uporediti... Moram još malo da iščitam o tome i da pogledam neke fotke uspešnih treninga, pa ću se već odlučiti.

Takođe, planirao sam i jedno toppiranje pre svega, pa sad ne znam kako se to može iskombinovati sa tim teranjem vrha u krug... verovatno nikako, tj verovatno može jedan vrh na jednu, a drugi na drugu stranu?

Dalje...presađivanje se ipak nije odigralo po planu... Prvo je sa petka pomereno za nedelju, pa sa nedelje za danas, pa sam danas utvrdio da ipak 20 litara zemlje nije dovoljno da se napune dve saksije od 15l uz odnos zemlja : kokos : perlit 7:2:1. Ne znam kako je to moguće. Šta se tu sabija, gde se zapremina gubi, nemam pojma, uglavnom zemlju treba sutra dokupiti. Možda sam se zajebao u proračunu zapremine saksije, mada ne bih rekao... ipak je najosnovnija geometrija u pitanju. Kako god...

Evo kako kraljice izgledaju večeras (12. dan):
večeras (Large).JPG stamena (Large).JPG stamena2 (Large).JPG


Takođe, stavio sam jednu policu za podlogu na kojoj će stajati saksije i time praktično pregradio box na pola, po visini. Ne znam da li zbog toga ili zbog toga što sam stavio ovaj pomoćni ventilator/grejalicu da duva preko krpe po biljkama tek temperatura je pala na 27 stepeni što je najbolja vrednost do sad. Nadam se samo da sad vazduh neće mnogo brzo sušiti dok rade lampe zbog toga što dva venta protoka od po 150m3/h izvlače vazduh iz prostora 0,3m3.

Evo kako sad box izgleda: včeras (Large).JPG Počeću veš da sušim u boxu da bih vlagu regulisao...:D

Sutra ću ih fotkati kad ih presadim u te džinovske saksije koje jedva staju jedna do druge u ovaj mali boxić.
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Pocni sa lstom odmah kada ih prebacis..videces da ce ti biti puno lakse.
Meni je juce pukao vrh od Blueberry bas iz tog razloga sto sam kasno poceo sa pruningom ali delimicno i sto nisam dobro procenio dokle se moze saviti da ne pukne..jos jedna greska koja se mora nauciti :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.