3x Big Bang & 3x Blue Automazar 600w by SMRAD

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Ja baratam argumentima,dokazanim argumentima...a to je da je LED po 1w potentnije svjetlo! A to ne znači da je HPS smeće,jednostavno ga gazi vrijeme...uskoro nitko više neće uzgajat s HPS-om.

Nece to bas tako uskoro, veliki uzgajivaci (tamo gdje je to dopusteno) koji imaju par hps od 1000w bi previse platili gotove panele, a i da ga sami rade. Ali vako mali uzgajivaci da, ja npr imam DIY panel od 120w (40x3w) full spektar ledica (ne ocekujem neke rezultate od njega bilo je jeftino pa da probamo, biljka se zasada ni najmanje ne zali ali vidjet cemo na kraju) i on se skroz slabo grije te mi takoder ventovi za ispuh/upuh rade slabije sta znaci necujno. U slicnom boxu imam hps 70w i 2 stedne od 24w i tu je malo veca temperatura, vent za ispuh radi na punoj snazi, vise se cuje. Ovih dana kombiniram za naruciti 4xcree 2530 ili 2x 3050 sa driverima i napraviti svoj panel od nekih 100w 3000k boje, od njega ocekivam puno bolje rezultate nego sa hps 70 i cfl.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells
08.07.2015
492
203
43
Nadam se da se Smells neljuti,ali ako vec imas 3W led grow a ides na cree?
Sem sto su bezobrazno skupe+koncentrisano grejanje na malom prostoru +++, imaju manu sto su to ustvari x broj malih cree u jednom chipu,ustvari kao i kod 10-100W obicnih.
U toj redno-paralelnoj vezi(kako se meni cini al se nisam mnogo upustao) ako samo jedna crkne gubi se ceo red i nemoze se popraviti.
Sem ako nisu izmislili nesto skorije a nama dostupno nepostoji pojedinacni led sa naponom vecim od 3.7V.
 

Farmer

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
12.03.2008
378
685
93
40
Nadam se da se Smells neljuti,ali ako vec imas 3W led grow a ides na cree?
Sem sto su bezobrazno skupe+koncentrisano grejanje na malom prostoru +++, imaju manu sto su to ustvari x broj malih cree u jednom chipu,ustvari kao i kod 10-100W obicnih.
U toj redno-paralelnoj vezi(kako se meni cini al se nisam mnogo upustao) ako samo jedna crkne gubi se ceo red i nemoze se popraviti.
Sem ako nisu izmislili nesto skorije a nama dostupno nepostoji pojedinacni led sa naponom vecim od 3.7V.

Kod serijskog spajanja ukoliko jedna vrisne onda cijeli niz ostaje bez struje, i nije tesko popraviti, samo se zamijeni dioda koja je pregorila. Veca zafrkancija je ispitati pojedinacno cijeli niz i naci tu crnu...
Kod paralelnog ako jedna crkne ostale i dalje rade medjutim jakost struje (amperi, ne napon) se rasporedjuje na preostale koje rade i to moze onda biti riskantno ukoliko struja predje dopustenu razinu koju pojedinacna dioda moze podnijeti. Zato se uglavnom kombinira driver i broj dioda tako da je rezultantna struja po diodi manja od njene granice. Druga opcija je staviti osigurac na svaku diodu pa onda da radije osigurac vrisne nego dioda.

Kad vec smells veli da mozemo trkeljati ;)
 

HazeSeeker

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.09.2008
2.240
1.666
188
Amsterdam-Barcelona-Prague
www.vutra.org
Smells , nisam imao namjeru pljuvati po Hansu , nikada ga nisam koristio ... ali da imam volje pisati kao prije 5-6 godina rado bih ti argumentirao svoje izjave .

Činjenica je da trenutno imam
BLOOMLED SPECTRA MODULE X540
PLANTALED Spectra Panel 600W (3W/LED)
MARS HYDRO II 400W-700W-900W-1200W-1600W

A imao sam priliku probati raditi sa

SPYDR 600 GROW-MAX Spectrum
Grow Blu Apollo 450 Watt Full Spectrum
MarsPro Epistar320

Također sam prošao sve HPS modele od 150w -600w

Zaista nisam naišao na L.E.D /cmxcm koji me oduševio . U usporedbi sa HPS om L.E.D još uvjek kaska . Ali se ta razlika iz godine u godinu smanjuje .
Postoje iznimke rađene u hydro sustavima , DWC-u koji su dali nadprosječne rezultate . Ali ako taj DWC/Hydro stavimo pod HPS ... opet se događa isto .

Ne želim se nametati ili praviti pametan , neka vrijeme pokaže .

Pratim sljedeci grow .... Nadam se da ces uspjeti !

Ako se Hans pokaže u takvom izadnju kakvo najavljuješ , uzimam i Hansa za prijatelja :)
 
Poslednja izmena:

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Nema se tu sta nagadjati ili cekati da se dogodi.

Moj grow sa 2x150 Hansa ( 250hps dodan sredinom bloom-a) su dokaz da su paneli i te kako efikasni.

Budovi tvrdi kao kamen, potencija vanseriska, a racun za struju manji.
Rezultat od 500+ grama pokazuje koliko potencijala imaju ovi paneli.

Nisam uzeo jos dva jer ne valjaju, ali cini mi se da sam pogresio jer sam planirao ta dodatna dva kao suplement Gaviti od 600, ali kada stavim ta dodatna dva se izgube t.e skoro kao i da nisu upaljeni pored Gavite.

Btw Smells ja sam isto growao sa Potgroundom H i taj potencijalni manjak NPK nadoknadio sam Algama i Ribljom emulzijom sa 2-2-2 NPK.
Znaci falilo je jako malo cim sam uspeo sa 2ml/l nadoknaditi eventualni manjak koji bi se sigurno pojavio.

Pozdrav
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Smells

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Smells druze moje misljenje je da mozes razmaknuti panele za jedno 10-15 cm jedan od drugog kako bi dobio vise svetla sa strane a ujedno i postigao optimalni raspored takozvanog preklapanja jer prakticki ti spotovi gde se led paneli preklapaju dobijaju duplo vise svetlosti od ostalih, pa uzmi to u obzir.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bezzla01

Tex

Aktivan Član
25.03.2014
144
182
43
Ovo je dnevnik uzgoja,LEDvsHPS bi mogla stajat kao sticky,vjerujem da bi se imalo procitati dobrih stvari i tako bi pocetnicima bila lakse za naci
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Chan

D&M

Aktivan Član
02.03.2016
346
404
63
73
Ti kazes da si u sredini cvjetanja ubacio jos hps 250w, znaci nemozes govoriti da si dobio sto si dobio samo sa led panelima, a sta se tice toga jesam li ih vidio u zivo necu uopce komentirati.
 

Brkato Prase

Mali covek sa velikim stomakom!
08.09.2015
262
519
93
Darkwood
Ja pisem na osnovu svog iskustva i nisam rekao da je zasluga samo led panela, zato nemoj izvrtati moje reci.

Na kraju krajeva do sredina bloom faze hedovi su i te kako vec formirani.
Hps je stavljen na drugu polovinu boxa, znaci moji rezultati se i te kako mogu uporediti.