AC/DC konvertor DIY

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

doSnova

Aktivan Član
12.12.2007
93
14
0
33
www.ajmo-malo.co.nr
AC/DC konvertor (zadatak ovog sklopa je da naizmenicnu struju (sa gradse mreze, uticnice) napravi jednosmernu struju (koristimo je za napajanje ventilatora i ostalog u grow-u))

Da biste napravili ac/dc konvertor treba vam:

1. Transformator (trafo) 220v / 12v - Ukoliko imate neki drugi trafo (ili vam treba drugi napon) postoje razni trafoi u razlicitim izvedbama (12v, 6v, 24v ...)
2. Grecov spoj (koji se ili pravi od 4 diode ili se kupuje kao poseban element)
3. Elektrolitski kondenzator (elektrolit) - Elektroliti imaju 2 karakteristike koje treba da naglasite prilikom kupovine elektrolita Max napon i kapacitivnost , max napon mora da bude veci od napona na izlazu trafoa (ako je trafo 220/12 treba nam elektrolit od minimum 16v, mozete uzeti 32v ili cak vise ali nema potrebe, 16v je ok), kapacitivnost treba da bude 1000 mikro farada (mF),moze i manje ali se ne preporucuje.
4. Zice

Transformator mozete uzeti od neke stare lampe, nekog uredjaja koji je to imao u sebi tipa sega, soni (ja sam konkretno izvadio iz stone lampe 2-3 komada). Transformator ima 2 izlaza (odnosno 2x2, 4 izvoda) primar i sekundar, primar je onaj kraj koji se prikljucuje u uticnicu (gradsku mrezu) i sekundar (na njemu je smanjen napon)

Grecov spoj se kupuje kao poseban element ili se spaja od 4 diode,. (dioda i LED nije isto!)

Elektrolitski kondenzator se kupuje od recimo 16V (Volti), 1000mF (mikro farada)

Zice uzmete iz nekog uredjaja ili iz nekog kabla ili nesto trece.

Nacrtao sam kako sta treba da se spoji, paznja, morate da pratite upute vrlo je bitno da pazite na + i - krajeve!



Diode:
1n4001.jpg


Transformator:
145-009.jpg


Elektorilt:
pic%201.jpg


Grec sema:
4_diodes_bridge_rectifier.jpg


ac/dc sema (bez elektrolita)
725px-Unstabilized_AC-DC_transformer.svg.png
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.