Adapter za ventilatore-cudan miris!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
Dakle sklepa sma neki boxich od kartonske kutije oblozija folijom postavija sve sta je tribalo i radi mi nekih dva sata....e sad....kupio sam adapter od 1000mA, 12 V, i voltaza mu se moze minjati...imam 2 ventilatora jedan 92 i jedan 80 mm... i trenutno mi radi na 7.5 V jer mi je biljka bila na prozoru izduzila se dosta je krhka....ali evo pitanje koje me zanima! Osjecam neki cudni miris, miris plastike, mozda cak malo i zagorene kod adaptera jeli to normalno pri pocetku? dal mu treba da se malo razradi?:sick:....
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
kartonska kutija?
miris zagorene plastike?
prva asocijacija: veliki crveni kamion, a nije od coca cole
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Ovisi koliko ti je adapter snažan, možda si ga preopteretio, oni su samo za male wataže. Pogledaj šta piše koliko max. wati može izdržati, tj. ampera na nekoj voltaži. Jedan 12mm vent za kompove troši oko 3,6W na 12V, a to je obično max. koliko mogu izdržati ovi standardni univerzalni adapteri sa modifikacijom voltaže. Zato se i koriste atx napajanja za to. Ako smrdi znači da se pregrijava i uskoro bi mogao izgoriti.

dscf0003fs2.jpg
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
ma deda nece nista izgoriti ilo je i grđih boxeva...adapter mi moze izdrzati 2 venta jer svaki od njih ima po oko 150 mA a adapter 1000 mA....jos mi se zna desiti da uopce ne reagira kad mu prominim voltazu, ustvari kad ga stavim na recimo 7.5 mA moran ono malo dugme pritisniti da bi ventovi poceli vrtiti a kad ga otpustim onda prestanu raditi....sve mi se cini da mi se dugme za regulaciju malo poremetilo....
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
pazi, motas mjerne jedinice... ovo za namještanje - to su volti ne amperi, ampere nemožeš namješati, amperi označavaju koliko guta struje na nekoj voltaži, amperi su ovisni o voltaži, nemožeš se izražavati samo u amperima, a wati su umnožak volti i ampera. Daj mi slikaj taj svoj adapter da vidim, jer mislim da ti se pregrijava i da ti je već nešto i pregorelo unutra.
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Jesu ta dva venta spojena serijski ili paralelno?
Ako su serijski, neće bit dobro...krivi "raspored" napona, veća struja...moraš pojačat adapter...
A to šta smrdi (onaj kiselo-plastičan miris, pretpostavljam), znaći da nešto gori unutra.
Već nije dobro:sick:
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Hm, da, trebao bi izdržati dva venta, ali ako smrdi, hmmm, možda je bio neispravan. I da, može ti se zapaliti zato ga drži na oku i izoliraj od zapaljivih materijala. Ako crkne kupi novi :)
Taj tvoj adapter je sposoban dati max. 1 amper, i sveukupna realna snaga mu je 12VA tj. wati (zanemari ono šta mu piše power 25W (VA i W označavaju isto, samo postoje neke cake kad se koristi jedno a kad drugo, to nije bitno sad). Trošilo nesmije gutati više od 1A makar guta manje od 12VA, i nesmije gutati više od 12VA makar troši manje od 1A. u suprotnom će ti adapter pregoreti. Uglavnom na svakom ventu ti obično piše koliko ampera troši na nekoj voltaži pa si onda računaj. Taj tvoj adapter bi trebao izdržati tri 12mm venta za kompove na 12v. I nikad ne spajaj ventove serijski.
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
Evo Adpter mi danas radi bez problema, nema vise onog "cudnog" mirisa, ali izgleda da mu je otislo dugme za regulaciju voltaze pa ga sad moram pritisnuti i zalijepiti izolir ttrakom da bi drzao....:sick:
 

travinlist

Aktivan Član
03.07.2008
60
0
0
36
nije mi u paralelnom spoju....zaboravija na to...pa zar ima razlike izmedu paralelnog i serijskog???? Serijski sam poveza rasvjetu i nema problema!?
 

EXARP

Aktivan Član
10.12.2006
488
66
48
50
Serijski praviš preopterečenje, iliti, riskiraš da prigori.
Jesi siguran da znaš razliku između serijski i paralelno? Sorry na pitanju, al malo je čudno to serijsko spajanje, osobito za rasvjetu, jer ako su 2 u seriji, onda svaka ima 110 V na sebi, alo su 4 onda svaka ima 55 V na sebi. U 1. verziji već nebi mogle svitlit, tj svitlile bi slabije.
Just don't get it...:sick:
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
pa naravno da ima razlike. tako ti se napon dijeli na jedan i drugi ventilator. kad staviš 7.5 V, na svakom od njih imaš oko 3.75V. dobro da ti ikako rade, nije ni čudo što si ih mora pogurat da bi vrtili. a možda ti je i dugme za regulaciju ispravno, nego u serijskom spoju zapravo na svakom ventilatoru prominiš za upola od naznačene voltaže. ako me kontaš...
koliko imaš sijalica?
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
ostavi ti to onda u "serijskom" spoju. može i tako proć :icon_lol:
i preporućan ti da ubuduće kad budeš nešto spaja unaprijed pitaš kako, da ne bi bilo viju viju viju.
jesu li ti tako i ventilatori spojeni? ako jesu ne diraj ni njih.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Oboje je paralelni spoj to na tvojim slikama, slušaj pana, dobro ti kaže čovjek.

pararelnispojgp3.jpg


serijskispojrl4.jpg


Uvijek spajaj sve u paralelne spojeve. Kod serijskih spojeva - jednog trošila se spaja na + drug, u paralelnim spojevima svi plusevi imaju zajedničku žicu, isto i minusi svoju.
U serijskim spojevima ti se otpori zbrajaju, a u paralelnim ne... ti moraš izbječi zbrajanje otpora. Mislim da ti imaš dobro spojeno u paralelan spoj samo brkaš pojmove paralelnog i serijskog, rijetko tko zapravo i ide spajati stvari serijski makar bili noobovi u elektronici.
http://en.wikipedia.org/wiki/Series_and_parallel_circuits