Ako želimo legalizaciju Marihuane onda....

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Pa dobro ljudi, toliko toga prièamo vamo-tamo ali ništa se ne dešava. Ja još ni na jednoj emisiji nisam vidio nikoga ko predstavlja da tako kažem NAS (koji smo ZA legalizaciju) Ovako ne možemo ništa.
Prvo, mora se napraviti ili nevladina org. ili neko Udruženje - Udruga kako god. Eh, kad se tad registrujemo npr: Udruga za legalizaciju i obrazovanje Marihuane, tek kad se tako nešto uradi (za poèetak, ne bitno gdje) onda se može nešto i oèekivati. A sad prvo gdje æe se otvoriti ne bitno je, kasnije samo to isto i "ogranke" da tako kažem te udruge ili nevladine org. mogu biti od SLO do CG.
Onda organizovati neku peticiju po gradovima, (ja vjerujem da æe 99% omladine do 30 god. (i više) potpisati, kad se to preda i ako se skupe dovoljan broj glasova, oni u Saboru (u HR) i ovi ovdje u parlamentu i Domu naroda veæ neæe moæi izbjegavati ovo. Ali ovo je moguæe tek kad se otvori ili Udruženje (Udruga) ili neka nevladina organizacija.
Tako NAS mogu predstavljati svugdje (mediji itd itd..) i OBAVEZNO obrazovanje, da ostali ljudi ovu tabu temu o Marihuani i njenoj legalizaciji shvate na normalan naèin, a ne kao stepenicu ka jaèim drogama, kao što im se servira trenutno.

Ljudi, osvrnite se oko sebe, sve same ne-vladine organizacije i Udruženja koje-kakva. Ja trenutno ne znam, šta je sve potrebno za otvaranje jedne. Ali evo npr naziv: Udruženje graðana za legalizaciju i obrazovanje Marihuane - Cannabisa
Ali opet o samom nazivu je još rano pravo raspravljati, samo se treba potruditi i pogledati šta sve treba da se otvori neka udruga itd itd... to nam daje pravo da u javnost izadjemo sa svojim mišljenjima a da nas niko ne dira, te da skupljamo peticije (na pocetku...) za legalizaciju po gradovima bivše Juge.
Kad mi samo krenulo, imali bi sponzora milion sigurno (jer ipak bili bi jedini koji se time bave i bore za legalizaciju, time bi stekli puuuuno, puuuno ljudi koji su ZA legalizaciju, naravno da æemo nailaziti na prepreke, to nisam rek'o... ima ljudi koji su protiv i gotovo...
Razmislite samo šta bi se sve moglo uraditi. Samo treba se raspitati šta treba u opæini ili gdje veæ za otvaranje Udruge ili nevladine org. (što bi još bolje bilo)!!!
Ja lièno mislim da bez ovoga ništa se neæe napraviti, naprotiv, biæe još gore, što se tièe zakona, policije itd itd i onako je sve korumpirano...

Sad samo treba vidjeti šta ima više prednosti, ili nevladine organizacije, ili Udruženja (mislim na otvaranje novog itd, mislim na papirologiju i finansije)... ako imamo nekog pravnika ovdje, dobro bi došao koja dopuna :)
Ovo je moje mišljenje, izvinjavam se ako sam vas ispeglo bezze (ali mislim da ove stvari ne bi trebali shvatati bez veze...)
 

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
:eek:k:

Šta misli veæina o ovome?
U èemu se slažete, u èemu ne?
U èemu vidite poteškoæe koje bi nas mogle omesti u sproveoðenju navedenoga?
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
preach bro
budem se raspito oko formalnosti vezi osnivanja udruge
al mislim da to nije bas nikakav problem
pokazes kolko ljudi je za nest, platis uplatnicu 10ak eura da registriras udrugu i to je to
iako bi u nasm slucaju moglo bit problema pa bi mozda bilo potrebno skupiti neke papire koje bi izrazavale volju graðana ...
AL DEFINITIVNO NES SE MORA PODUZET,A AK mi necemo tko (nemrem vjerovat zvucim ko neki kenedi)
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Evo po nekom mom razmisljanju gde su poteskoce...

U srbiji...
mozes da otvoris nakvu god hoces NVO ...ali posto ovakva org ne bi imala sponzora (verovatno na pocetku) ne bi imala sanse da se odbrani od pritisika javnosti i samog drzavnog sistema..

ovako nesto mislim da nije izvodljivo iz balkanskih zemalja,odnosno stvoriti zasebnu organizaciju...

misljenja sam da je bolje biti ogranak jedne od svetskih org za legalizaciju...
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
...pa da.
u svijetu su ljudi vec napravili dosta toga,
mi trebali poraditi na prevodjenju i prilagodjavanju za nasu kulturu.
npr. ima neki sajt koji ima neku vrstu etièkog kodeksa za upotrebu kanabisa budem poslao link ak ima zainteresiranih, mi to sam trebamo prevest.kako bi pokazali da smo udruga sa planom i programom i svim ostalim sranjima.
osim toga.. u stvari najbitnije jet da se osjecamo kao ZRTVE A NE KRIMINALCI,medjutim smijesani smo u isti kos pa ...
dakle jedna od prvih stvari jest naci mucenika kao onaj samuel cardwell u americi.
daj nek neko skonta tko bi mogo bit nas mucenik.
npr. onaj mali sto je zavrsio na sudu zbog majice bi bio dobar primjer
al ne treba mu unistit zivot povlaceci ga po medijima.
treba netko ko nema debel dosije a lezao je..
u stvari mogli bi staviti naprimjer ovo
X Y - posjedovao joint , vujetna zbog 3 godine
X Y - pusio joint uvjetna 5 goina
X Y - posredovao pri kupnji , 5 godina
ime i prezime ubio 15 goinda
eto mojih predloga:

1.hitno:
KONTAKTIRATI ONE KOJI SU VEC NEST NAPRAVILI PO TOM PITANJU VANI (npr kanada,eng,usa,...)
2. OSNOVATI UDRUGU ILI NVO
3. PRONACI MUCENIKA, i furati majice s njegovim likom i presudom i sl.
4. STVORITI PRIJATELJE U MEDIJIMA I PRONACI STRUCNJAKE (idealno pravnike i lijecnike)

za sada tolko
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ne moramo iæi na neku foru nekog "muèenika", da neko ne skonta da smo sekta ili nešto :),
Ja sam takoðe mišljenja da nije problem registrovati ne vladine organizacije ili Udruženje graðana. Kako god, bili mi ogranak neke svjetske (što bi bolje bilo) a i napraviti naš pa da se jedan drugi podupiremo, ipak ako je nekom udruženju "iza leða neka strana organizacija, gdje je demokratija sve..." mislim da bi se drugaèije vlasti i ponašali....
Ovako samo ovi kreteni na izborima kontaju tako da uhvate neke glasove i stavljaju zakone lafo na joint 3-5 god??? pa to nema nigdje, bukvalno ne znam, aaa to samo da bi se oèi zamazale graðanima koji nisu edukovani kako treba, i misle da svi problemi (mislim na nasilje, kradju itd itd, potièe od trave.... to je problem !!!)
 

sinsemila_smajl

Aktivan Član
02.02.2006
286
3
0
43
za bih

Kako osnovati omladinsku organizaciju?

Da bi osnovali omladinsku organizaciju pored volje potrebne su vam još dvije osobe kako biste to mogli i zakonski regulirati.

Omladinska organizacija spada u red udruženja graðana. To znaèi da je potrebna odreðena procedura registracije kroz koji æe ona postati pravno lice.


Šta je potrebno za registraciju?

Najmanje 3 punoljetne osobe
Osnivaèki akt (za detalje vidi attachment)
Statut (dokument standardnog formata u kojem govorite o ciljevima, strukturi, aktivnostima)
Spisak osnivaèa i èlanova upravnih organa (poseban obrazac koji se kupi, upravni organi su Skupština i Upravni odbor)
Imena i adrese osoba ovlaštenih za zastupanje udruženja (obièno 1 ili 2 osobe koje æe voditi organizaciju)
Zapisnik sjednice Osnivaèke Skupštine (rijeè je o dokumentu u kojem govorite ko se našao, šta su ciljevi organizacije, te da su te i te osobe izabrane da vode organizaciju, te da prihvatate statut koji je u prilogu).



Gdje se vrši registacija udruženja???

Imate tri varijante gdje da se registrirate. Možete se registrirati na nivou jednog od entiteta i na nivou BiH. Ukoliko ste registrirani na nivou entiteta to vas ne sprjeèava da radite na prostoru èitave BiH.

Registracija u Republici Srpskoj obavlja se na okružnom sudu u zavisnosti od sjedišta organizacije.

Registracija na nivou Federacije BiH je u Ministarstvu pravde FBiH koje ima sjedište u Sarajevu. Više informacija na tel: 033 21 31 51.

Registracija na nivou Bosne i Hercegovine obavlja se u Ministarstvu pravde BiH, koje ima sjedište u Sarajevu. Više informacija na tel: 033 22 35 03. Registracija na BH nivou se obavlja prema Zakonu o udruženjima i fondacijama (službeni glasnik BiH 32/01)


Da li osnivanje i registracija omladinske organizacije košta?
U principu, osnivanje i registracija ne bi trebalo da bude više od 200-300 KM u zavisnosti od mjesta registracije i da li æete koristiti advokata. Nakon registracije, izrada peèata i otvaranje žiroraèuna zahtjeva troškove koji ne prelaze 100 KM.


Ko bi trebao pomoæi oko registracije kao i daljeg rada?

Federacija BiH
– Centar za mlade FBiH (Ministarstvo kulture i sporta FBiH) 033 66 36 91

Republika Srpska
– Sekretarijat za sport i omladinu RS 051 33 17 69

Bosna i Hercegovina
– Odjel za mlade BiH (u formiranju) pri Ministarstvu civilnih poslova BiH 033 22 10 74


omladinska organizacija=nevladina udruga=udruga graðana

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2002/zakoni/47_hrv.htm

nastavak slijedi
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
upravo zato što "muèenik" jest pod navodnicima nitko ne bi trebo skontat da je sekta.
mislim amerika ima svog "muèenika" samuel r cardwell
poanta muèenika je samo da se ne osjeæamo kao kriminalci vec kao zrtva.
to ne mora bit muèenik moze i nesto drugo bitno je samo izraziti osjeæaj žrtve
 

sinsemila_smajl

Aktivan Član
02.02.2006
286
3
0
43
što se tièe udruge i slièno ne može se registrirat ako ima veze sa bilo kakvim vanzakonskim stvarima(no ne moraju to odmah znati), možda stranka može :wink: , kaneh je stavio ne loš link (u drugom topicu :roll: )

i nije loša ideja, po meni, nekog ogranka.

imamo tu više problema, a osnovni je da je malo ljudi koji æe imenom i prezimenom stati ispred i iza marihuane(a pogotovu onih koji su na 'višem' stupnju vrednovanja Sistema materijala, nažalost, neæe se ljudi uhvatiti za srž ideje ako tu nema bar par dipl. i dr. i mr. itd), a i opæenito postavke svijeta nam ne idu na ruku.

a u ovim postavkama svijeta, bitno je imati papir iza sebe, jer se onda množe svašta nešto(mada je to borba koju nam sistem njegovim sredstvima neæe dozvolit da dobijemo) u mom hometaunu mi veæ dulje vrime pokušavamo registrirat udrugu, i veæ smo imali par akcija burkanja vode, koju pak možemo više i efektnije uzburkati ako imamo taj papir iza sebe,tj. registraciju, no kako smo trn u oku, imali smo dosta koènica i prepreka. sa smo našli neku vezu , pa æmo sredit registraciju èim se vratin doma.
A i izbori su štogod promijenili (piH).

mali osvrt na znakoviti Put registracije naše udruge, moga Prijatelja Izabranog kako to DoP voli reæi(osjetiti :wink: )i mene. prvo smo našli jednog od Potencijalnih(vrlo) i odluèili registrirati. i šta se dešava. nedugo zatim taj Treæi umire, u snu(25godina).
i onda fala bogu, vrijeme stagnacije(što se tièe udruge, a u stvari je sve to bio samo Put), zahuktamo se ponovo, naðemo drugog Treæeg i, gle èuda taj doživi tešku prometnu nezgodu!!! sreæom dobro se oporavlja. i tako milijun nekih prepreka i zaprekica.
moram napomenuti da smo imali 'moralnu' podršku mnogih drugaèijih - ironièno nažalost


najefektnije okupljanje ljudi se radi kroz muziku. dakle neka lokalna grupa, oko nje i pomoæu nje svašta se može...

neæu sad ulazit u dubinjanje same pogrešnosti Sistema(odakle nekome 'pravo' da zabrani bilo šta, a kamol nešto dano nam od Majke Prirode; ništa mi æemo zabraniti borove i raštiku :lol: ), traženja naših Putova, Sebe to jest, uzdizanja i buðenja prelijepe esencije èovjekove

nastavit æu ako mi bude dopušteno, probudiše mi se dica :lol:
 

Tihojla

Aktivan Član
04.09.2006
90
7
0
Udruga se osnuje u 5 minuta + 400kn + 15ak dana bikokracije. To nije problem.

sinsemila_smajl je napisao(la):
osnovni je da je malo ljudi koji æe imenom i prezimenom stati ispred i iza marihuane

toèno to, problem je naæi osobu koja æe izložiti sebe i svoj život ovom našem zadrtom okruženju u kojem je trava jednaka kao i heroin a vjerojatno gora i u kojem bi se ta osoba doživljavala kao diler gori i od samog Neèastivog. I uz sve te "povlastice" to raditi na volonterskoj bazi.
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ma ja hehehhe znam dosta njih (nisu na forumu, nemaju veze sa komp.) koji bi stali i to odmah kad bi im rekao da neko mora biti predsjednik itd itd itd hehehe na kraju krajeva, i ja bih stao. Kod mene u mom gradu, SA nemam šta izgubiti niti se stiditi, svi znaju da pušim, i rado bih stao i imenom i prezimenom za legalizaciju marihuane u kantonu SA, ako treba!!! :)
 

sinsemila_smajl

Aktivan Član
02.02.2006
286
3
0
43
ali nažalost kao bivši narkoman samo bi im dao municiju, bez obzira što Ti je vutra olakšala izvlaèenje(bar sudeæi po tvojim postovima)

Svaka Ti èast,brate za uspješno oslobaðanje, nemaš pojma kako si me obradovao :respekt:

baj d vej, ovi Ti noviji postovi mnogo smirenije zvuèe :wink:

i još da Ti zahvalim što si podijelio svoja iskustva s nama, nadam se da æe ova mlaðarija štogod nauèit...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ta ti ima mjesta, ali isto koliko mi škodi, tako isto mogu vuvu iskoristiti za ovakvo stanje.... iii vjeruj mi nisam jedini (mislim nisam jedini niti sam izmislio neki klinac :), jednostavno tako kod svakoga...)
Eh, sad ne mogu govoriti o mentalnom stanju kad skrooz sidjem sa metadon-a itd itd, i ostane samo vuva. To jedva èekam...
 

sinsemila_smajl

Aktivan Član
02.02.2006
286
3
0
43
samo polagano, koliko vidim dobro Ti ide :D

puno sreæe i snage Ti želim...

a sad da se vratimo temi, ove ljude koje si spominj'o kakav je njihov profil, jesul voljni pomoæi, jel možda neki od tvojih doktora 'gandžav' :wink: itd,itd

no pressure, please
izi skankin 8)
pozdrav
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
@sinsemila_smajl - Hvala, hvala.... samo opet ima mnogo ljudi koji su protiv metadona, a opet u mom sluèaju on me je i spasio (a znam i dosta istih ljudi, TZ (Terapijske zajednice - komune, nema šanse...)
a za vuvu, ma nema šanse da doktori imenom i prezimenom stanu za legaliaciju vuve. Ma kakvii :) LOL
 
30.08.2006
0
0
0
gle sve je to ljepo ali to je nemoguæe možda ne nemoguæe kolko je to teško mislim za legalizaciju. ja sam za legalizaciju marihuane.i jedno pitanje što mi dobivamo legalizacijom kad je pušimo i ovako i onako mislim nedobivaš ništa osim možda to što je možeš uzgajat ili kaj još...stvarno neznam.i da mi i napravimo peticiju i damo im njih boli kaj mi oæemo kad je 99% politièara glupo i korumpirano i...neznam kaj još al stvarno nemam dobro mišljenje o njima.nemojte misliti da sam ja protiv legalizacije, nisam ali jako teško da æe do toga doæ ( nemojte msiliti d asam pesimistièan naprotiv ja sam realna i optimistièna osoba).... :( :( :( :( :(
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ok, znam na šta mislis, ali to je treutno jedino "zakonom" u svim državama izvodivo, jedino tako preko udruge (udrženje grað.) ili ne vladina org. samo opet tu pravnici trebaju vidjeti dal udruga nam više odgovara ili NVO, hoæu reæi šta koja može. A svakako opet se mi sa bilo èim možemo predstaviti i javnosti i svemu. Kad bi se osnovala neka udruga ili nvo. to bi extra bilo, prvo sam 100% siguran, da ne odmah, ali kasnije sigurno, æe se broj èlanova rasti iz dana u dan, tako da kasnije kad to malo "uhodamo" biti svako ko puši vuvu, da bi se prijavio kao èlan. A opet ako radimo i djelujemo kao neka org. drugacije je, jer opet zakon nas je pustio, a jos u isto vrijeme bi se mogli prijaviti (neko je stavio link gore) pa da budemo ujedno i neki ogranak neke medjunarodne org. eee to bi opet bilo još bolje, jer drugaèije te svako gleda kad "ti iza leða stranci stoje" a svi govore o lafo demokratiji ovo-ono, svi hoce u evropu itd itd... mislim da tad tek nam ništa ne bi mogli (èak ni vlast....)
Dobro možda sam trnutno previše high i ono slke mi pred oèima kako bi to sve extra bilo :), ali opet kako god, sa registrovanom org. (ma koja ona bila) opet imamo šansu za predstavljanje, javnost bi pogotovo bila zainteresovana.... još kad bi se našli fino ljudi koji bi samu tematiku o vuvi kao nama "Svetoj biljci" pokušali da se napravi plan i program djelovanja.... da se vrše ako treba i predavanja o vuvi, sa ciljem "skloniti je sa liste droga" i staviti na listu gdje se nalazi alkohol, cigare, kafa itd itd....
 

kanehbosem

Rehabilitacija kanabisa !!!
Banovan
12.10.2006
619
46
48
neznam kako vi
al èini mi se da je povezivanje sa nekim
EU graðanskim udrugama neophodno iz dva razloga
1. politièari drugaèije neæe slušati -a oni prave zakon
2. glas æe biti jaèi,
zato ovi sa encoda prikupljaju peticiju
jer prošli put kad je bilo rasprave o promjeni zakonda prema drogama zahtjev je "gurnut pod tepih" zato jer nije bilo dovoljno glasno plus stav javnosti je išao u prilog.
2008 u beèu æe biti opet spike o tome
i treba se skupiti što više potpisa...
kako bi se udarilo u glavu, a glava je u Briselu
problem je što jedini mediji di se može naæi antiprohibicijska struja jest na internetu, što u trenutnoj fazi okupljanja kritiène mase i nije tako loše
meðutim mora se mislit unaprijed kako se masa ne bi rasipala jednom kad se okupi tj. aktualizira pitanje legalizacije
kontam da je ovo postroženje zakona u rvackoj dobra prilika da se malo naljutimo i nest ucinimo kad bude onaj marš za marihuanu svakog maja u svim veæim gradovima
bez smekšavanja stava javnosti sigurno neæe doæi do legalizacije, što se tièe interneta mislim da vutra.org sasvim dobro odraðuje posao što se tièe ex-yu govornog podruèja meðutim što prije se mora probit na tv,novine i radio
kako bi se do konferencije u beèu 2008 moglo naæi udruga graðana sa naših podruèja koje žele promjenu zakona...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.