Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Trulyo

Aktivan Član
Poznanik Foruma
01.02.2019
1.029
5.347
258
Ekipa, presadene su u nedjelju popodne u Terra Brill.

Zasto je ova druga toliko listove digla? Stres od presadivanja? Napomena, iznad te, malo vise desni je gore jedna obicna sijalica 100w za dogrijavanje boxa. Mozda joj previse smeta direktna temperatura?

Inace vlaga 40-50 preko dana, temperatura 25-28, noc je vlaga 70-80, temperatura oko 18-20C.

Mozda sam ih mrvicu vise zalio kad sam presadio.Inace napreduju.
 

Prilozi

  • IMG_20200602_155958.jpg
    IMG_20200602_155958.jpg
    327,8 KB · Pregleda: 24
  • IMG_20200602_155954.jpg
    IMG_20200602_155954.jpg
    464,7 KB · Pregleda: 24

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
Ovo se pojavilo zajedno sa onim prljavim kišama punim afričkog pjeska koje su danima padale po Hercegovini
Krenulo je od 1 biljke a onda se proširilo na ostale 4
Nastojim izbjegavati hemiju ali ovim ww auto treba bar 110 dana pa ako nema drugog rješenja može i ona :)
@Badi slab sam sa engleskim pa sam uključio prevoditelja i mislim da si u pravu mada mi nije jasno kako sam ih dobio pa pomozi ako imaš informacija :)

Prvo na šta sumnjam je zemlja jer sam već prije par godina preko nje navukao funguse kojih sam se jedva riješio
Tada sam koristio klasmannov potground H koji je vjerovatno bio na otvorenom pa se uvukli u vreću
Sada je kombinacija Potgrounda i Hawite sa 10-15 % perlita i čini mi se da sam i sada vidio nekoliko mušica koje su brzo nestale
Vjerovatno se zavukle u zemlju

Druga mogućnost je previše vlage zbog kiša i lošeg vremena zadnjih 15-20 dana a sadio sam i nešto koprive , kadulje , matičnjaka , jagoda , timijana ....
većinom klonovi i rizomi koje je trebalo zalijevati ili prskati svaki dan dok se ne prime pa je vlage bilo i previše

Samo da napomenem da su biljke vani na balkonu pa ne vjerujem da je do slabe cirkulacije zraka
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
Hercegovina
WPM
Bijela praškasta (puderasta) plijesan obično nije veliki problem. Štetu je moguće lako sanirati, ali ako ne reagirate rano može se pretvoriti u katastrofu koja uništi čitavu žetvu! Kružne mrlje, nejasne tvari, nalik brašnu, koje se pojavljuju na lišću bez ikakvog upozorenja. Odatle se plijesan lako širi na drugo lišće i pupoljke, čineći pupoljke neupotrebljivima.
Bijela plijesan je gljiva koja se brzo razmnožava (seksualno i aseksualno) koja radi dvije stvari: jede biljke i širi se. Srećom, bijelu plijesan lako je uočiti jer stvara bijele mrlje gljivica koje se ističu na zelenim listovima. Može se ukloniti s biljaka pravilnim tretmanom ako se uoči rano, ali bilo koje pupoljke zaražene bijelom plijesni treba odbaciti jer najvjerojatnije sadrže mnogo više spora nego što ih oči mogu vidjeti.
Uzrok:
Plijesni je potrebna vlaga da bi uspjela, ali to ne mora nužno značiti da joj treba voda. Pojavljuje se u područjima sa visokom vlagom. Srećom, visoka vlaga obično postaje problem samo u kombinaciji sa slabim ili bez protoka zraka. Visoka vlaga daje plijesni uvjete potrebne za opstanak, ali loš protok zraka je ono što joj daje mogućnost da se taloži. Listovi koji se međusobno dodiruju stvorit će vlagu među njima i na taj način postaje veća vjerojatnost da će se plijesan stegnuti.
Grmolike / lisnate biljke sa puno vegetativnog rasta posebno su sklone zarazi.
Učinkoviti tretmani su, npr;
1.) Mlijeko - omjer mlijeka i vode 1 : 9
2.) Soda bikarbona - 2 žlice po litri vode
3.) Neem ulje - 4 kašike po litri vode
4.) Vodikov peroksid - 1 čajna žličica 35% H202 po litri vode

Aphids
Biljka se zarazi kada krilate uši na njoj slegnu jaja. Iako možda ne vidite da krilatica u stvari jede vašu biljku, one su i dalje opasne jer mogu položiti jaja i pokrenuti novu koloniju lisnih uši! Krilate lisne uši ponekad se nazivaju i "blackfly" (crna muha) ili “greenfly” (zelena muha), ovisno o boji (jer su često crne ili zeleno / žute boje, a izgledaju poput sitnih muva.
Krilata verzija pojavljuje se kad kolonija lisnih uši postane previše brojna, a te bube koriste svoja krila da odlete i odlažu jaja na druge biljke. Ova "crna muha" je zapravo krilata lisnata uš.
Teško je spriječiti da lisne uši dospiju do biljaka na otvorenom jer je pregršt krilatih uši a to je dovoljno za početak zaraze. Jaja se ubrzo izlivaju u juvenilni oblik lisnih ušiju zvanih „nimfe“, koje s veseljem počinju pustošiti po biljci. Zbog njihove brze reprodukcije, nekoliko kolonizatora lisnih ušiju može dovesti do stotinu ili čak tisuću lisnih ušiju na biljci u samo nekoliko generacija. Potpuno napuhana zarazna groznica može izmaknuti kontroli za samo nekoliko tjedana!

Aphidi se često razmnožavaju na biljci sve dok biljka ne postane toliko pod stresom da biljka više ne može podržati njihove ogromne apetite. U tom trenutku, neke lisne uši počinju se rađati sa krilima, a ove krilate uši odlete u potrazi za novim domaćinom, započinjući proces iznova na novoj biljci.
Rješenje:
1.)
Soli masne kiseline ili insekticidni sapuni mogu biti dobar izbor protiv lisnih uši. Oni slabe vanjsku školjku lisnih uši, sigurno ih je koristiti na biljkama i ne ostavljaju mnogo ostataka. Jedini je problem što se dugo ne zadržava na biljci, pa će možda biti potrebno ponavljati više puta. Iako se to smatra sigurno, izbjegavajte dodirivanje bilo kakvih pupoljaka!
2.) Neem ulje
Ulje će ostaviti neugodan okus / miris na pupoljcima ako se koristi za tretiranje cvjetnih biljaka, pa opet, nemojte dopustiti da se ove stvari približe vašim pupoljcima! Postoje i dokazi da Neemovo ulje može biti štetno za ljude, zato ga koristite oprezno! Kako se kaže, Neemovo ulje je prirodni lijek koji je vrlo učinkovit protiv mnogih različitih vrsta buba i plijesni. Trebat će vam mister ("prskalica") za ravnomjerno prskanje svih listova, jer se neem ulje i voda lako odvajaju.
3.) Organski insekticid

Trulyo
Da:thumb:
 
Poslednja izmena:

Hercegovina

Aktivan Član
14.08.2015
233
405
63
@Badi hvala na odgovoru
Ne bih volio da me pogrešno shvatiš ali i ja sam u prevodu dobio ovo što si ti stavio
Neem ulje imam i koristim preko 10 godina i ono uspori problem ali ga nikada ne rješi do kraja
Kupio sam ga radi crvenog pauka i pokušao problem rješiti eko sredstvima pa sam na kraju kad sam vidio da je borba uzaludna kupio vertimec i za 15 dana rješio problem
Kad sam imao problema u boxu sa fungusima isto tako sam svašta probao ali mi organika nije puno pomogla
Na kraju sam ih se rješio tako što sam isušio zemlju i počeo zaljevati odozdo , zemlju posuo sa 2 cm prosijane neretvanjske pržine i stavio one žute ljepljive trake i tako im prekinuo 3 cikljsa odjednom
Nikakvi biljni preparati mi do sada nisu puno pomogli a vidim da se bolest širi pa bih radije neku dobru hemiju da to riješim
Imam još bar 50 dana do branja što je dovoljno za bilo kakvu karencu ( ili kako se već piše :D ) ali nemam vremena za gubljenje jer mi je svaki dan važan
Imaš li ti ili neko drugi preporuku za neku dobru hemiju ?
Ove bjele bubice sa donje strane lista su već počele letiti :(
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi
12.05.2020
2
0
1
33
Pozdrav, ukratko:
Auto Tutankamon, zemlja neka kupovna srednja klasa za vrt,stare mjesec i koji dan, nakon cca 3 tjedna ubacena bio tabs tableta i bactrex 1g, nakon mjesec zalivena sa 5mg orgatrex (ali problem je bio i prije toga)....Hps 250w, vlaga i temp ok. Pise na uputama od bio tabsa da znaju pozutit listovi i bit smedzih mrlja i da je to ok.
U globalu sve izgleda ok, osim sto su vrhovi lista zuti, a dole su cijeli zuti i cak smedzi djelomicno i suhi. Citao sam o bolestima ali ne kuzim sta bi tocno bilo jer je sve nesto slicno :D
 

Prilozi

  • a.png
    a.png
    2,2 MB · Pregleda: 44
  • B.png
    B.png
    1,9 MB · Pregleda: 44

Greenish

Aktivan Član
01.06.2018
90
264
53
Da li je po vama bolje ici na e27 panel ili na full spectrum cob-ove(kina)?
Ove full imam, no posto nisam do sada isao na full grow indoor, nemam veze kako ce biljke reagovati u cvetu.

@Hercegovina : Za Pepelnicu preparati na bazi sumpora. Za afide Neonikotinoidi, prvenstveno sa aktivnom materijom Tiametoksam(Actara, Amos..)
 
Poslednja izmena:
11.05.2020
20
18
3
49
Ispričavam se na veličini slike, ali htio bih da se što bolje vidi, a stabljika je sama po sebi toliko dlakava da ju zovem Bugarka a ne Albanka.

Elem, jel ovo cura ili je prerano?

20200603_002936.jpg
 

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
Ekipa treba mi mala pomoć, prvi put koristim hesi pa sam se malo zbunio...nisam siguran da li sam preterao sa klopom ili su gladne.
Biljke su ušle u drugu nedelju cvetanja, juče dobile čistu vodu zalivanje pre skoro celu dozu blooma i boosta, a zalivanje pre toga trećinu blooma i boosta.
U vegetaciji samo dva puta dobile tnt manje od preporučenog.
Urkle je problem počela da pokazuje posle drugog zalivanja sa klopom pa sam pomislio da sam preterao, međutim Somango pokaze sličan problem nakon jučerašnjeg zalivanja vodom o_O

Urkle IMG_20200603_085038867.jpg
Somango
IMG_20200603_085212066.jpg
Šta mi je činiti?
 

Palac

So Fuckin High
Poznanik Foruma
03.08.2015
1.348
10.763
358
I ja sam razmišljao na tu stranu, ali kao gledam tablicu pa reko možda je rano. Da idem ful dozu ili...?
Hvala Štrunfe :thumb:
 
01.06.2020
4
5
3
42
IMG_20200603_123928.jpg

Pozdrav..
Znaci lijevo je white widow auto, desno je albanka.. sunca imam od 10 do 20h.. malo me brinu zuckasti listovi, pogotovo kod ww, gnjojil sam ju od pocetka, zemlja je prirodni treset.. znaci zemlja je uvijek vlazna, kad ju cist malo zalijem skoro sve baci van.. neki savjet? Hvala..
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
a neam pojma, zadnjih par godina uvek dodam bar trecinu pred pocetak cvetanja, i pola doze desetak dana nakon toga i onda ful doze, pa do 4*
aut doduse.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Palac

bubinho

vulgaris
16.10.2017
250
631
93
pusti da se zemlja osusi i tek onda zalij sljedeci put. vjerovatno si je spalio s gnojem i/ili previse vode.
sljedeci savjet, citaj forum, sve pise, a i mozes naci mentora koji ce ti reci sto tocno krivo radis i kako tocno trebas.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: grouchy

Badi

☼ »» 113 «« ☼
Grow Support
30.04.2016
5.102
44.018
2.598
Nevada, USA
Bonez420
Šta ti znači "zemlja je prirodni treset"?
Ne sadiš valjda u sami treset? :confused: Treset je osnovni sastojak supstrata, ali da bi supstrat bio pogodan i kvalitetan za uzgoj potrebni su mu i neki dodaci... kao npr. kalcijev karbonat (treset je sam po sebi sterilan ali i vrlo kiseo - pH 3,5 - 4,5), NPK gnojiva, kompleks mikroelemenata, perlit, itd. Ako imaš kvalitetan supstrat, u prvim tjednima nema potrebe gnojiti. Supstrat već sadrži sva potrebna hranjiva za početak rasta.
 
Poslednja izmena:
10.02.2020
86
53
18
28
Ekipaa pomoc...i dalje stalno na listovima se pojavljuju smeđe flekice i suše se listovi na nekima manje nekima vise....mirise mi na ph kojeg nemogu provjerit jos mi nije stigao metar....vent koji je puhao unutra po biljama sam maknuo....usput ovo je pocelo i od kad su usle u kasniju fazu cvijetanja i otkad dajem plantelu cvijet...inace istom vodom zalijevam od samog početka i nije bilo problema pa mi nije jasno ako je ph.....biljke su autosi ww zalijevam kad je pot lagan gnjojim svaki drugi put..msm nije nista strasno svako dva dana po neki novi list strada skinem ga odma msm da ce izdrzat do kraja ali svejedno brine me...sada cu zaliti samo vodom 2 zalijevanja jedno je vec odradeno i iduce cemo isto samo voda ....mozda neko ima neki savjet pametan
 

Prilozi

  • IMG_20200604_014244.jpg
    IMG_20200604_014244.jpg
    341,9 KB · Pregleda: 41

sone1

Coco Loco
Poznanik Foruma
14.12.2019
1.322
6.997
258
1. Od kakvog materijala napraviti filter za usis, da moze vazduh slobodno da prolazi, samo kolko tolko prasinu da blokira i naravno insekte?
2. Kolko komada preporucujete u 80x80 za SOG, razmisljam 4-6, nezz oce li biti guzva sa 6, nedelju do dve na 20/4, pa prebacujem na 12/12
3. Kolko litara potove iz prethodnog pitanja ?
domaja je u pitanju
 
06.04.2020
13
7
3
POZDRAV moze neko uskocit s savjetnom sliku nabacim po potrebi
..... znaci radim normalno sa pot ground h zemljom i sve super :D krenuo u experiment sa homeOgarden (paradajz zemlja ) 1 biljka i bilo je sve dobro do presađivanja (radim s biotabsima , znacvi stavi sve bacterex,orgatex, i ostalo sta ide ) i krenula se biljka zakljucat , i pocela zutit od dolje (listovi) -- ocito je da je pregnojeno samo trazim rjesenje da spasim to sto prije.
s ostalima nemam probleema samo s tom :D