Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
vlaga od 50-60% je normalna vlaznost zraka,
da, ali, zasto im ne pruziti bolje uslove za cvetanje od normalnih, prirodnih, kad se vec grova u "laboratorijskim" uslovima?

e jbg ne znam kako je spali sa tim malenim sijalicama..

daj fotkicu.. nemas sto drugo u tom slucaju nego kusha odmaknut jos, trebala bi doc sebi..

pa izgleda da moze, al' samo kod mene :GR
izasao preksinoc, znaci 36+ sati, cak je rastao u stranu, vidi se krivina, sad ga izbacio na sunce i krenuo da se ispravlja.

DSCN0151.JPG
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: tryproton

Srale7

Aktivan Član
23.10.2018
236
697
93
38
da, ali, zasto im ne pruziti bolje uslove za cvetanje od normalnih, prirodnih, kad se vec grova u "laboratorijskim" uslovima?

Slazem se da uvijek treba teziti boljem, ali moje misljenje je da ulaganje od 50-60€ u odvlazivac da bi se vlaga spustila sa 50-60% na 30% po meni nema smisla, odnosno ja osobno bi tih 50-60€ ulozio u kvalitetna gnojiva i mislim da bi imao vise koristi od spustanja vlage za 20%.

Pogoto ako se radi o boxu 60x60, znači jedna postena biljka, koje vrlo vjerojatno nece osjetit razliku od 20% vlage
 

tryproton

Aktivan Član
24.05.2018
58
296
53
44
Jasno, ali vlaga od 50-60% je normalna vlaznost zraka, tako da to nije problem i po meni ju nema potrebe dodatno smanjivat.
ja razmisljam na ovaj nacin kada je ovaj problem u pitanju:
u normalnim (prirodnim) uslovima transpiracija jedne biljka prakticno nema efekta na spoljasnju vlaznost okoline zbog preogromne kapacitativnosti vazduha u odnosu na biljku (ne i dr. faktore kao sto je klima, a takodje ne govorim o kompleksu suma koji ima efekta na vlagu...vec 1-2 biljke). Totalno je suprotno u boxu (vestackim uslovima) gde kolicina transpiracije biljke utice na relativnu vlaznost vazduha u boxu. Dakle to je prva razlika.

Drugo, fotoperiodicne biljke (sto je kanabis) cvetaju od kraja leta do jeseni kada se vlaznost u prirodi prilicno menja tokom dana i noci ali ne kao posledica transpiracije biljaka (again), vec godisnjeg doba (ugao Zemlje u odnosu na Sunce). Taj efekat ti nemas u growu ili ako imas, on je mizeran, jer glavni izvor vlage u boxu je transpiracija tvojke boljke, a u manjoj meri i spoljasnji faktori (jer svez vazduh dovodis spolja)... Ako nemas gde i/ili sporo odvodis vlagom zasicen vazduh, RH je znatno visi u boxu nocu, negu sto je napolju u jesen.
Dakle, nije problem imati variranje od 30-50% kao sto je u prirodi tokom dana u jesen, vec je problem da imas konstantno 50-60%, a i vise ako je ventilacija slaba (pogotovu nocu). To je sav izvor razlika o kome diskutujemo ovde.

Moje dve biljke koje su na pola cvetanja (link) piju oko 5l vode na 2 dana. Kada se ugasi svetlo, vlaga raste kao luda. Ako je usisni vazduh vec zasicen (kao sto je slucaj ovih dana, RH visok), moze doci do budjanja hedova, sto su naveli u prethodnim postovima. Medjutim, ja bih naglasio i jedan dr. bitan deo:
Kada je visok RH, stome su zatvorene ili je transpiracija veoma limitirana. U oba slucaja, tvoja biljka onda "ne jede kako treba", tj. sporije se razvija, a to ti ne treba, pogotovu u cvetanju ;)
Valjda je sada malo jasnije, zasto zelim da oborim RH na 30%, pogotovu kada je napolju tropska klima...

Vise o tome imas ovde u okviru teme vapor pressure deficit kod kanabisa (a i dr. biljaka).
 

Prilozi

  • vpd_2degree_bloom.gif
    vpd_2degree_bloom.gif
    561,8 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:

Srale7

Aktivan Član
23.10.2018
236
697
93
38
LIjepo si ti to objasnio i slazem se s tobom. Ali u praksi ti to ne radi razliku od par posto i to mozda.

Na ovoom forumu ima dosta dobre i kvalitetne teorije i ona je jako bitna da bi se stvari kvalitetno primjenjive u praksi, te je puno lakse nesto kvalitetno primjeniti u praksi kad znas teroiju. Ali opet nekad treba povuci crtu kad neka teorija ima utjecaj na konačan rezultat ili kad ga nema.

Ja sam vlagu rijesio na način da mi odsisna ventilacija stralno radi, znači ventilator koji izbacuje zrak iz boksa (preko filtera od aktivnog ugljena), ali to je zbog mirisa, a usput sam rijesio i vlagu. Na proslom grow sam uredno imao 100% vlagu preko noci, ali me to nije diralo, niti sam primjetio da je nekako utjecalo na biljku
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tryproton

tryproton

Aktivan Član
24.05.2018
58
296
53
44
LIjepo si ti to objasnio i slazem se s tobom. Ali u praksi ti to ne radi razliku od par posto i to mozda.

Na ovoom forumu ima dosta dobre i kvalitetne teorije i ona je jako bitna da bi se stvari kvalitetno primjenjive u praksi, te je puno lakse nesto kvalitetno primjeniti u praksi kad znas teroiju. Ali opet nekad treba povuci crtu kad neka teorija ima utjecaj na konačan rezultat ili kad ga nema.

Ja sam vlagu rijesio na način da mi odsisna ventilacija stralno radi, znači ventilator koji izbacuje zrak iz boksa (preko filtera od aktivnog ugljena), ali to je zbog mirisa, a usput sam rijesio i vlagu. Na proslom grow sam uredno imao 100% vlagu preko noci, ali me to nije diralo, niti sam primjetio da je nekako utjecalo na biljku
Slazem se u potpunosti :). Koliko ti je jak vent i koja je povrsina boxa? Ja imam dospel fi 100 na dve brzine (160-180 m3/h) za box od 0.36m2 (ili 0.54m3) na kome je karbonski filter i odvod ide u odzak. Rana na punoj brzini 24h.
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
daj fotkicu.. nemas sto drugo u tom slucaju nego kusha odmaknut jos, trebala bi doc sebi..
Ma nemoguće? S onim plastikama? Luster?

ma moja greska, i biljcina :D
ovako je bio stajao preko 36 sati i ja se istripujem da je lajt burn,
vidi se da je otpala ljuska, ali raste nesto u krivo, vidi se krivina :D
izbacio na sunce i krenuo da se ispravlja

Naamloos.png

malopre odoh da proverim i vidim da jbna OPNA nije spala i nije dala da se otvore kotiledoni, eto ih i prvi mali listici.

DSCN0155.JPG

hes tag tu panika, a kao iskusan sam :D
al' neka, lepo je imati ovakve "probleme" zar ne?
ahahahahah
 

misko123

m@lo pom@lo
07.01.2016
94
612
83
47
Pozz pitanje za iskusnije imam u boksu jedan NL fotoperiodni i 2 NL automata koji su pri kraju cvjetanja a foto mi je prerastao sve mjere visok je metar i po + posuda neda mi ga se vise držati na režimu 18/6. Eh sad hoce li biti problem za automat ako ja to prebaci na 12/12 da to sve se privede kraju:respect:
 
30.09.2014
38
58
18
Pozdrav ljudovi imam cudan problem sa auto super skunk, 3 sjemena jedno sporo napreduje drugo izaslo iz zemlje sa samo jednim listom a drugi zakržljao..dok treća biljka kojoj bi htio pomoći se sva smrezurala (slika)..zemlja je potgrund H sa prelitom i zeoilitom..imam jos 2 vrste auto sorti i sasvim oke rastu sve na istom mjestu jednaki uslovi
 

Prilozi

  • Screenshot_2019-06-08-22-42-47-253_com.miui.gallery.png
    Screenshot_2019-06-08-22-42-47-253_com.miui.gallery.png
    1,4 MB · Pregleda: 47
30.09.2014
38
58
18
Evo slike ostala dva auto skunka Sensi seeds, ili su sjemena losa ili im zemlja ne pase..ova veća biljka je auto amnesia haze rqs
 

Prilozi

  • Screenshot_2019-06-09-11-25-56-437_com.miui.gallery.png
    Screenshot_2019-06-09-11-25-56-437_com.miui.gallery.png
    1,7 MB · Pregleda: 72
  • Screenshot_2019-06-09-11-25-48-920_com.miui.gallery.png
    Screenshot_2019-06-09-11-25-48-920_com.miui.gallery.png
    1,8 MB · Pregleda: 73
  • Screenshot_2019-06-09-11-25-34-973_com.miui.gallery.png
    Screenshot_2019-06-09-11-25-34-973_com.miui.gallery.png
    1,7 MB · Pregleda: 61
  • Sviđa mi se
Reactions: šaran

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
ovo prvo vutra? :D
potH zemlja moze biti malo ljuta za neke strejnove, doduse vocne vecinom.
ako ti je za utehu i ja imam slicne probleme, nezgodno vreme rasklijavanja, ne pase im bas pocetak juna za vegu, kasnije dodje sve na svoje, ali kod tebe je problem sto su autosi.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Badi
30.09.2014
38
58
18
Hah je da, drugi list se vidi u čaši na zemlji kraj biljke (ovo žuto)..a vidjet ćemo valjda ce uspjeti izgurati.. misliš da sam trebao ranije ili..činilo mi se prehladno još